Published 0fHce37 Office 97: Razend slim Vakantie boeken vanuitje stoel Oorlog ter zee :e Multi Media Ostrog Home Essentials 97: de naam zegt het al IDERDAG 15 MEI 1997 kwam Sybex snel met het P ge Dubbelboek Word 97, de H elijk schitteren- bieuwe versie de befaamde osoft-tekstver- I er. De Dubbel den van de Soes- P uitgeverij be- ft i uit twee apart uitgegeven boeken. Het gaat om ven in de 20-Stappen-reeks en de HelpDesk. Het voert je in een bescheiden aantal paginas door het ramma en het tweede geeft antwoorden op vragen, kl nders wellicht telefonisch hadden moeten worden lid. ibelboek Word 97. Uitgeven Sybex. ISBN: 90-4190-059-4. Prijs: "VÏ rii tmaken van Internet-pagina's is op zich niet echt :J- ilijk. Tal van speciale HTML-editors zijn beschik- Uom het de maker zo gemakkelijk mogelijk te ma in er zijn ook programma's, die geen enkele kennis 'TML (de taal waarin Internet-paginas worden ge ren) vereisen. Toch is het handig om te weten wat emaal schuil gaat achter die brij van codes. Het van Addison Wesley in de reeks NetStart ver lui tin feite alles binnen honderd bladzijden en op de y leverde cd-rom. Aan de hand van een voorbeeld ;n alle aspecten aan de orde. P irtHTML. Uitgever: Addison Wesley. Auteur Rogier Mostert. IS- >6789-811-2. Prijs: 39,95. V Microsoft ■Aia- Werken met zelf professionele ontwerpen te maken is Pu- ;rvan Microsoft een populair programma. Recen- de versie 97 uit, maar ook met vorige ver- alt uiteraard nog prima te werken. Een goede leiding is echter wel een vereiste, omdat Publisher el kan, dat het niet inkijken van een boek tot pro- in leidt, die wellicht nog veel mooier hadden kun- =-Éijn. or de gebruiker van de 3.0 versie van het program- erscheen er bij Academie Service een wel heel op- nde uitgave. Boeken zijn namelijk altijd langwer- Jiet echter dit werk van Luisa Simone. Het is letter- in dwarsligger. Aanvankelijk vraag je je af wat van in vredesnaam het nut is, maar werkend met irogramma wordt dat snel duidelijk. Het boek blijft leemloos open liggen en dat is met normale boe zonder ze half te slopen, bijna niet mogelijk. Daar goed over nagedacht. Het is het keiharde bewijs en dwarsligger niet altijd een negatieve betekenis e overgaat tot de aanschaf van Publisher 97 vindt irima boek in de reeks 'Werken met' van Sybex. het blijft niet open liggen, maai- aan duidelijkheid iet niettemin niets te wensen over. Het is zeer ge it voor de beginner, maar ook de wat meer ervaren uiker zal veel dingen ontdekken. Schrijver Harry Hollander behandelt namelijk niet alleen de basis- n, maar biedt ook hulp bij ingewikkelde documen- Jisher. Uitgeven Academie Service. Auteur Luisa Simone. ISBN: 5-0356-7. Prijs: 68,00. disher 97. Uitgever. Sybex. Auteur Harry den Hollander. ISBN: 90- 032-2. Prijs: 37,50. Wie de Nederlandse ver sie van Office 97 op zijn computer installeert, be schikt niet zó maar over de Nederlandse gramma tica - en spellingcontrole in Word. Het installeren daarvan werkt net even anders dan bij vorige ver sies. Voor de grammaticacon- trole dient bij het instal leren te worden gekozen voor de uitgebreide mo gelijkheid (niet voor stén- daard) en om alles vervol gens perfect in orde te hebben, dienen na de he le procedure de volgende handelingen te worden uitgevoerd: 1. Klik op Start. Instel len, Configuratiescherm 2. Dubbelklik op Toetsen bord 3. Kies voor het tabblad 'Taal' 4. Kies voor de knop 5. Kies de gewenste taal (Nederlands standaard) 6. Klik op OK 7. Klik op de knop 'Eigenschappen' 8. Selecteer toetsenbord. Meestal 'Verenigde Sta ten (internationaal)' 9. Klik op OK 10. Klik op de knop 'In stellen als standaard' 11. Klik op OK. Windows kan nu om diskettes/cd rom vragen. Volg dan de procedure op het scherm i FrontPage Editor [Urban Botanica] Fils Edit View Insert Format loc-Is Table Window Help DiB si? ft ib* #bo - O t iff Qo|3VmI a0: 1 Welcome to Urban Botanica, a division of Search Our C iThe Terra Finnfeaturing the widest variety |j of exotic plants on the Web. j "gonsfti Q»cti| Herbs Search Now Reset Lira."?-! iflyisaJ Nieuwste kantoorsuite van Microsoft klaar voor het Internet Nog niet zo lang geleden zag Microsofts grote baas Bill Gates nauwelijks iets in het Internet. Maar met de verwoede aanvallen van de Explorer op het Netscape-bolwerk heeft hij inmiddels ruimschoots toegegeven zich danig te hebben vergist. De opkomst en de populariteit van het Internet kan ook niet anders, zo is onze stellige indruk, mede aan de basis hebben gelegen van een wel heel snelle opvolger van Office voor Win dows 95, 's wereld meest verkochte kantoorsuite. De Nederlandstalige versie van Office 97 ligt al weer een tijdje in de winkel. Microsoft heeft om zijn leidende positie op de softwaremarkt te behouden en te verstevigen kennelijk haast met In ter net-ready appheaties, want dat is Office 97. Of het nu gaat om de nieu we versie van de tekstverwerker Word is, de pre sentatiemodule PowerPoint of de informatie manager Outlook overal kom je net, web of e- mail tegen. Office 97 beschikt over IntelliSense, een door Mi crosoft ontwikkelde kunstmatige intelligentie die vorm heeft gekregen in de Office Assistant. Deze Assistant is geen gewone, lineaire probleem- wizzard, maar een ingenieus stukje software dat bij wijze van spreken fouten ziet voordat ze zijn gemaakt. Hulpvaardig is-ie ook. Wie begint met de aanhef 'Bestekrijgt de Assistant (standaard in de vorm van een paperclip, maar een ander plaatje is mo gelijk) op zijn dak, die meedeelt dat je een brief wilt tikken en vraagt of je begeleiding wenst. De Assistant komt gevraagd en ongevraagd met tips en hints en zowaar kun je hem vragen stellen. Je tikt bijvoorbeeld in 'Hoe kan ik de database aan passen?' en Clippie geeft het antwoord. De IntelliSense-muis die Microsoft al eerder op de markt bracht, is een welkome aanvulling. De muis is voorzien van een wieltje tussen de twee knoppen, waarmee documenten kunnen worden gescrolled. Geen gepiel meer om de cursor op die pietluttige pijltjes te krijgen. De applicaties Outlook is de enige applicatie die in de Office-tra ditie geheel nieuw is. Het is een informatiemana ger voor fax en e-mail en bevat verder een log boek dat alle Office-handelingen nauwgezet bij houdt en een agenda (met vanzelfsprekend Ne derlandse feestdagen): een elektronische bevesti gingvan een afspraak kan automatisch door Out look worden geagendeerd. De tekstverwerker Word is optioneel als mail-editor te gebruiken. Vanzelfsprekend is het via Outlook mogelijk om binnen een netwerk met elkaar te communice ren. Verder zit er een memo-optie in, waarmee in de vorm van de bekende gele post-it stickertjes geheugensteuntjes en kattenbelletjes op het bu reaublad kunnen worden 'geplakt'. Het databasesysteem Access zit niet in het basis pakket van Office 97, alleen in de duurdere pro fessionele versie. Het is een massief programma om te archiveren, van adressenlijsten tot en met de opslag van fotorolletjes. Sjablonen en wizzards helpen de gebruiker op weg. In de suite zit vanzelfsprekend ook een geheel herziene versie van het vermaarde spreadsheet programma Excel en ook Office Binder, waar ver schillende bestandsformaten kunnen worden be waard. Da's handig als ze betrekking op één pro ject: de grafieken van Excel, een bijbehorende tekst gemaakt in Word en beide gecombineerd in een presentatie van Powerpoint kunnen allemaal in dezelfde 'lade'. Met de module PowerPoint kunnen in een han domdraai elektronische presentaties worden ge maakt, al dan niet via de wizzard met dertig voor- gestoofde slabionen. Dat kan in een de vorm van een 'dia-voorstelling' of als Web-presentatie in HTML-opmaak. Om de dia's/pagina's te verlevendigen kunnen RealAudio en ActiveMovie voor respectievelijk geluid en video als plug-ins worden geïnstalleerd vanuit het extra pakket op de Office cd-rom. Daarin zitten ook tal van plaatjes, foto's en ani maties om vrijelijk te gebruiken. Grammaticacontrole Behalve de spellingcontrole van Word vanzelf sprekend nu met de nieuwe spelling heeft de tekstverwerker ook een grammaticacontrole aan boord. Word is een fantastische tekstverwerker, prettig in de omgang, schitterende interface en met verschrikkelijk veel mogelijkheden. De grammatica-checker is echter een verhaal apart. Een uiterst heikel punt ook, want hoeveel gerenommeerde taalboeken en regeltjes je ook in je database opneemt, taalgevoel blijft mensen werk. Toch komt Word een griezelig eind op weg. 'Hij word' of 'Wat we nou hebben beleeft!' mogen voortaan niet meer voorkomen, maar de eigen wijze betweter haalt desgewenst ook de naar zijn 'mening' oubollige, formele, archaïsche, geleen de, Vlaamse, Duitse, verouderde of anderszins 'foute' woorden en constructies eruit. Daar valt over te twisten, maar de mate van strengheid valt dan ook in allerlei gradaties in te stellen, van Persoonlijk tot Zeer Strikt. In die laatste categorie wordt ook gelet op 'kan' en 'kun', op 'als' en 'dan', op los of aan elkaar, te lange zinnen, te veel lijdende vormen, verwarde samenstellingen, kortom al die zaken die het am bachtelijk schrijven juist zo prachtig maken. Foutjes en missers zitten er nog genoeg in, maar vooral de zwakkere pennenlikkers onder ons krij gen met Word 97 een stevig steuntje in de rug. Werken met Word met alle toeters en bellen aan doet wel een zwaar beroep op de rekencapaciteit van de processor: een 486 166MHz is er al gauw voor de volle honderd procent mee bezig, en dui delijk zal zijn dat je het hele Office-geweld sowie so niet redt met 8 of zelfs maar 16 Mb RAM. Maak er nou meteen maar 32 van, zit je voorlopig gebakt. Gebakken. Min. systeemeis: 486 DX2 66 MHz, 12 Mb ram, cd-rom. Win dows 95. Prijzen variëren: Nederlandse standaardversie 529 gul den, Professional 749. Applicaties zijn ook afzonderlijk te ver krijgen. Excel, Word, Access en PowerPoint kosten 219 gulden, Outlook 229 gulden. GPD (Adve Op vrijwel elke hoek van de straat, in vrijwel elk dorp zit nu nog een reisbureau. Over een paar jaar zal dat anders zijn. Dan boekje een vakantie op In ternet. Een wellicht boude veronder stelling, maar Microsoft is aar dig bezig de,reisbureaus in de wereld de nek om te draaien. Deze week startte in Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Duitsland de eerste Europese proef van Expedia, het virtuele reisbureau. (http://expedia.msn.com) Wie daar rondkijkt vallen de schellen van de ogen. Werkelijk alles kan daar: hotels overal ter wereld boeken, inclusief voor keuren als een zwembad, of een bijzetbed voor de kinderen op de kamer, vliegtickets reserve ren, een huurauto, kijken wat voor weer het op de vakantiebe stemming is en wisselkoers van, noem eens wat... de Portugese Escudo, berekenen. En dat in clusief beeld en later vast ook geluid. Een weekeindje Praag? Ga maar op het Oude Stads plein staan en kijk om je heen in de 360 graden foto. Hotel? Kies maar uit op de stadsplatte grond. Boeken kan met je cre dit-card. Volgens Microsoft vol komen veilig, want er wordt voor het reserveringsformulier 'gescrambeld' gewerkt. Expedia is voorlopig niet in het Neder lands te raadplegen en ook Ne derlandse reislustigen kunnen het nog niet gebruiken om te boeken, maar een kijkje nemen in de toekomst is natuurlijk niet verboden. Kamer bekijken De Nederlandse reisbranche is het afgelopen jaar nogal bang geweest dat computerbedrijven als Microsoft deze truc zouden gaan uithalen. Rechtstreeks boeken is natuurlijk goedkoper en sneller. En je kunt je hotelka mer van te voren bekijken. Veel hotels hebben dat inmiddels door en bieden op Internet hun kamers aan. Vooral voor ver wende Amerikaanse toeristen natuurlijk, voor wie Internet al jaren gesneden koek is. Vakan tie naar hotel Los Arcos Suites in Puerto Vallarta, Mexico? Kan ook zonder reisbureau! Op http: //www.go2mexico.com/pv/p- v.htlm staat onder de foto's van de kamers een reserveringsfor mulier. Voor Nederlandse doe-hetzelf- toeristen is de pagina van Digi taal Toerisme (http: ///www. qqq.com /dtt/in- dex.htm) een mooi startpunt. Veel verwijzingen, in eigen land, maar ook wereldwijd. En wie toch de zekerheid van een reis bureau wil, inclusief de Stich ting Garantiefonds Reisgelden, kan inmiddels in Nederland ook op Internet terecht. Het Travel- Plaza (http: //www. travelpla- za.nl) in samenwerking met omroeporganisatie Tros biedt nog de meeste mogelijkheden. Zoeken op land, op vervoermid del, op de soort vakantie en op streek. Betalen over het Net voor de geboekte vakantie wordt in Nederland nog weinig gedaan, omdat dat nog niet vrij van gevaar zou zijn. De credit-card-informatie zou nog steeds onderschept kunnen worden. Reisbureau Allure bij voorbeeld (http: /www.allure.nl/dutch.htm) heeft een prachtige site, inclu sief boekingsformulier. Het reis bureau stuurt echter de acc- ceptgiro gewoon naar het huis adres. Da's veiliger. GPD Voor bedrijven Voor bedrijven en instellingen hebben wij pakketten op maat. Hierdoor kunt u met uw bedrijf economisch en efficiënt gebruik maken van Internet. Wij verzorgen o a Koppeling bedrijf snetwerken „Ondentand", aanvraag domainnaam, UUCP abonnement, Facility Management Hosting enz. Voor particulieren Met een particulier abonnement heeft u onbeperkt toegang tot Internet en de mogelijkheid om een (niet com merciële) homepage te maken. Er is geen toeslag op het aantal uren of op de hoeveelheid dataverkeer (□DUB SERVICES1 Postbus 297 2400 AG Alphen aan den Rijn Tel. (0172)419445 Fax (0172) 430979 3 D RE AL-TIM E Voor de liefhebber van oorlogs spellen met een nationalistische inslag valt er weinig te genieten. De afgelopen eeuwen heeft het Nederlandse leger nog geen deuk in een pakje boter kunnen schoppen. Dat was in de zeven tiende eeuw wel anders. Mach tige vloten en sterke huurlin- genlegers zorgden ervoor dat de nietige Hollandse 'Republiek' keer op keer haar handelslijnen kon veiligstellen. Wie terug verlangt naar die tijd kan zijn voordeel doen met het vlootspel 'Age of Sail'. Welis waar speelt dit spel zich af in de achttiende en negentiende eeuw, als dé oorlogsvloten van met name Engeland en Frank rijk oppermachtig zijn, maar het is ook mogelijk een volledig Ne derlandse vloot samen te stel len. En zo kun je dus de tijden van Tromp, De Ruyter en Heyn doen'herleven. Voor veel liefhebbers van oor logsgeschiedenis gaat er niets boven de strijd tussen de fraaie houten zeilschepen van weleer. Superieure stuurmanskunst was vereist om je schip zodanig te manoeuvreren dat je de tegen stander de volle laag uit je aan bakboord of stuurboord ge plaatste onbeweeglijke kanon nen kon geven. Softwarehuis Talonsoft is be kend van de 'Battlegroup'-serie, wargames die met name veld slagen uit de Amerikaanse Bur geroorlog tot onderwerp heb ben. Ook het Ardennenoffensief en veldslagen van Napoleon zijn door Talonsoft tot uiterst aantrekkelijke oorlogsspellen verwerkt. Age of Sail is het eer ste vlootspel van deze firma. Een groot voordeel van de oor log ter zee is dat de program meurs zich niet hoeven te be kommeren om het landschap, maar zich helemaal op de sche pen kunnen richten. En die zien er dan ook fantastisch uit. Er zijn meer dan 1000 historische oorlogsschepen opgenomen in Age of Sail, variërend van kleine schoeners tot gigantische admi raalsschepen, waaronder de Victory van Lord Nelson met meer dan 100 kanonnen. Er kunnen 100 scenario's worden gespeeld, maar het is ook mo gelijk zelf een zeeslag samen te stellen. De actie in Age of Sail gaat con tinu door, in tegenstelling tot de andere spellen van Talonsoft die in beurten worden gespeeld. Dat maakt het allemaal extra spannend. Manoeuvreren met een enkel zeilschip is al lastig genoeg, laat staan als je er een heleboel hebt. Tip: schiet eerst de zeilen en de masten van het vijandelijke schip aan flarden, zodat hij zich nauwelijks meer kan bewegen. Dat maakt de kans op tegentreffers een stuk kleiner. Age of Sail is echt een spel voor de liefhebber; de doorsnee computerspeler zal de oorlog op de eindeloze zee op den duur wat eentonig vinden. Systeemeisen: min. 80486/33 Mhz, 8 Mb Ram, SVGA, muis, cd-rom-speler. Prijs: 99,00. Beschikbaar gesteld door Homesoft FB Het samenstellen van bundels is populair bij de fabrikanten van software. De gebruiker verlangt gewoon iets extras als hij tegen woordig een programma koopt. (Semi) zakelijk doen Microsoft en Corel om er maar twee te noemen dat al geruime tijd middels hun office-suites. On langs besloot Microsoft ook na drukkelijk de markt op te gaan, waar de huis-tuin-en-keuken- gebruiker zijn boodschappen doet. Het resultaat is een leuk, compleet pakket onder de naam Home Essentials 97. Belangrijkste bestanddeel is de nieuwe (Nederlandse) versie van Word en omdat je er een heleboel bij krijgt, zou je wel gek zijn om het losse program ma Word 97 aan te schaffen. Bij Home Essentials zit namelijk ook Works 4.0 met behalve een eigen tekstverwerker ook een rekenblad en een database. Om de financiën bij te houden staat Money 97 op het eerste van de twee schijfjes, dat wordt gecom pleteerd met hoe kan het an ders? Microsoft Internet Ex plorer. Nu is werken op de computer niet zaligmakend en dus dach ten de boys van Gates er ver standig aan te doen om voor wat ontspanning te zorgen. In het tweede doosje zitten daar om twee schijfjes van bekende, kwalitatief prima programmas: de fraaie Encarta World Adas en Football, waarmee je een leuke voetbalwedstrijd kunt spelen. Ons voetbal, wel te verstaan.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29