DPORT Ronaldo tegen alle druk bestand IJshockey titel terug naar het moederland ubbele recordpoging in Kamiel Maase Miami Heat verkleint achterstand N DERDAG 15 ME11997 •biter Jol naar Letland Ét r. Arbiter Dick Jol reist begin volgende maand naar Letland. **iHaagse arbiter leidt op 8 juni de WK-kwalificatiewedstrijd en Letland en Oostenrijk. Hij krijgt langs de lijn assistentie de vlaggenisten Hans Vuurman en Jan-Willem van Veluwen. jié Temmink gaat mee als vierde official, scheidsrechters Dick van Egmond, Jan Wegereef en Herman Dijk komen in juli tijdens wedstrijden van de Intertoto Cup ;n Johnson naar rechter onto Ben Johnson wil weer hardlopen. De voor zijn leven chorste Canadese sprinter wil zijn rentree afdwingen bij de hter. Op 27 mei dient zijn zaak voor een rechtbank in Onta- fohnson, 35, was de hoofdrolspeler in het beroemdste do- eschandaal in de sport. Hij won in 1998 in Seoul olympisch d op de 100 meter in de fabuleuze tijd van 9,79 seconden, dag later moest hij de medaille weer inleveren. In zijn urine den sporen van stanozolol gevonden, een verboden spierver- ker. De Canadees werd voor twee jaar geschorst. Na zijn te- ceer werd hij in 1993 opnieuw betrapt op het gebruik van oiden. Daarop schorste de IAAF, atletiekfederatie, hem voor leven. Die schorsing vecht zijn advocaat in Ontario aan. jkaard in benefietwedstrijd cht Liefhebbers van de voetballer Frank Rijkaard moeten I juni in stadion Nieuw-Galgenwaard van FC Utrecht zijn. De rmalige vedette van Ajax, AC Milan en Oranje speelt op die met de „Suriprofs" een benefietwedstrijd tegen een team aansprekende spelers uit de eredivisie. De opbrengst van duel komt ten goede aan het voetbal in Suriname, met name de opbouw van het nationale stadion en de ontwikkeling het jeugdvoetbal. De wedstrijd wordt gespeeld in het kader het Europees jaar tegen racisme. De „Suriprofs" zijn een ameling voetballers van Surinaamse afkomst. ifo eerder naar Anderlecht sel» Anderlecht treedt in de bekerfinale op 1 juni tegen Ger- ial Ekeren wellicht met twee nieuwe spelers aan. Manager ichueren heeft Enzo Scifo en Dan Pedersen bereid gevonden eerder bij de selectie van de Belgische topclub te voegen, reglementen van de Belgische voetbalbond maken deze op- ibarende versterking mogelijk, volgens Verschueren. d en Pedersen (ex-Ajax) zijn op 24 mei klaar bij hun Franse AS Monaco. Eerder dit seizoen tekenden beiden bij An- echt al een meerjarig contract, dat deze zomer ingaat. Door vervroegen van de overschrijvingsdatum denkt Verschueren tweetal al deze maand te kunnen inlijven. ortminister: één Brits team ipENDe nieuwe sportminister van Engeland, Tony Banks, t voor opschudding in de Britse voetbalwereld gezorgd. Hij te gisteren doodleuk voor een gezamenlijk nationaal elftal ispelers uit Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland. f elkaar kunnen we een sterker team op de been brengen fzonderlijk", meende de nieuwe bewindsman. „Internatio- cunnen we dan veel meer succes boeken." Banks, kennelijk agehinderd door enige kennis van voetbalhistorische zaken, echter nog een stapje verder. Hij toonde zich eveneens een stander van nationale teams met buitenlandse spelers, mits e spelers in het betreffende land hun brood verdienen. Dus Lt coigne (Glasgow Rangers) voor Schotiand en niet voor Enge- [|l, om maar een voorbeeld te noemen. i selecteert elf 'buitenlanders' ie Janeiro. De Braziliaanse bondscoach Mario Zagaio heeft r= n het buitenland spelende internationals opgenomen in zijn ctie voor het toernooi in Frankrijk en de Copa America in ju- [öpe andere namen maakt hij volgende week bekend. Aan- tiers van het nu al genomineerde elftal, dat op 30 mei in Os- fent tegen Noorwegen, zijn de Barcelona-aanvallers Ronal- [0 in Giovanni. Zij hebben in elk geval de steun van Concei^ao r= lauro Silva (Deportivo la Coruna), Zé Roberto en Roberto L los (Real Madrid), Aldair (AS Roma), Zé Maria (Parma), César H tpaio (Yokohama Flugels), Dunga (Jubilo Iwata) en Leonardo isSG). illeyballer Klok naar Moerser SC Marco Klok gaat in de Duitse Bundesliga bij Moerser SC en. De voorzitter van die volleybalclub, net over de grens bij negen, maakte bekend een éénjarig contract te zijn overeen- imen met de 29-jarige Nederlander. Die speelde de afgelo- seizoenen met succes bij VfB Friedrichshafen dat hem node vertrekken. ■NPTuffour (Ghana), de 400 meter lopers David Grindley (Eng) en el Maase wil zaterdag 24 Jude Monye (Nig) en de Ke- ijdens het atletiekgala van niaan David Kipkoech op de ade een dubbelslag vol- 1500 meter. Aan het versprin- i. De 25-jarige aüeet van gen doen drie atleten mee met n Atletiek heeft aangekon- een beste prestatie van boven :en poging te doen ook op de acht meter: de Sloveen 00 meter het nationale re- Cankar, de Belg Nijs en de Bra- van Gerard Tebroke over ziliaan Da Cruz. 'men. Dat staat al bijna Voor de nationale top is Kerk- g jaar op 13.21.68. Op 5 rade een van de eerste sterk be- iverbeterde Maase in Bil- zette gelegenheden om te vol- >p de dubbele afstand het doen aan de richtlimieten voor 'ens stokoude record van de WK. In dat verband zijn de niddels overleden Tebroke interessantste onderdelen de en tijd van 27.35.72. 800 meter vrouwen (met Ellen ase was met die verrich- van Langen, Stella Jongmans en ils eerste Nederlander ze- de Surinaamse Letitia Vriesde), 'an afvaardiging naar de polshoog mannen (met Laurens an begin augustus in Athe- Looije en de Duitser Michael e vijf kilometer, het afslui- Stolle, discus vrouwen (met Jac- onderdeel van de avond, queline Goormachtigh) en de een van de hoogtepunten 200 meter mannen (met Patrick ïn in stadion Kaalheide vanBalkom). *oda JC. Maase krijgt te- Voor Van Langen wordt Kerk- and van onder meer de rade het eerste optreden in een kkaan Brahirn Lahlafi, die echte wedstrijd sedert de natio- is 13.03 heeft gelopen, de nale titelstrijd van vorig jaar zo- pische broers Assefa en mer in Den Haag. De Hilver- Mezgebu, de Keniaan Pa- sumse oud-Olympische kam- Sang en uit eigen land pioene kampte daarna met ver- lespecialist Marcel Laros schillende blessures en moest 'eg van Hest. Overigens de Olympische Spelen van At- de Nederlandse richttijd lanta aan zich voorbij laten de WK op 13.20. gaan. Inmiddels is de 31-jarige vallende buitenlandse atlete van Sprint onder leiding omers in Kerkrade zijn van haar nieuwe coach Ronald op de sprint de Belg Pa- Klomp en na twee buitenlandse Stevens (finalist op de trainingsstages (in Zuid-Afrika pische Spelen van Atlanta en Portugal) weer in goede li- 200 m) en Emmanuel chamelijke conditie. Wilander en Novacek gestraft voor cocaïnegebruik LONDEN RTR De Internationale Tennis Fede ratie (ITF) heeft de Zweed Mats Wilander en de Tsjech Karei Novacek drie maanden ge schorst wegens het gebruik van cocaïne. Verder moet het duo het ver diende prijzengeld sinds de open Franse titelstrijd van 1995 terugstorten. Voor Wilander gaat het om 289.005 dollar (on geveer 550.000 gulden), Nova cek vergaarde in die periode 185.765 dollar (350.000 gulden). De spelers reageerden positief bij controles tijdens het Grand Slam-toernooi van Parijs twee jaar geleden. Wilander en Nova cek ontkenden cocaïne te heb ben gebruikt en vochten de be schuldiging voor de rechter aan. Het duo besloot echter onlangs de juridische strijd te staken. Prompt legde de ITF de straffen op. „Wilander en Novacek ver klaren dat zij niets wisten van de aanwezigheid van cocaïne in hun lichaam", aldus een officië le mededeling van de federatie. „Zij geloven dat ze het buiten hun medeweten moeten heb ben gebruikt. Ze hebben beves tigd dat de urinestalen van hen authentiek zijn en erkennen het positieve resultaat ervan." Wilander bracht het toernooi op Roland Garros drie keer op zijn naam. Novacek, deed in 1995 voor het laatst mee aan een Grand Slam-toernooi. MIAMI RTR In de halve finales van de play offs van het Amerikaanse bas ketbalkampioenschap heeft Mi ami Heat thuis met 96-81 ge wonnen van New York Knicks. De achterstand in de best-of-se- ven series is door Miami nu te ruggebracht tot 2-3. Het was een slechte wedstrijd die ontsierd werd door ordinai re scheldpartijen en veel inci denten waarbij de emoties hoog opliepen. Vier spelers, waaron der drie van de Knicks, moesten voortijdig vertrekken. John Stark was voor de New York Knicks het meest succesvol. Hij zorgde voor 21 punten. Morgen is in New York de zesde wedstrijd. De winnaar van de series speelt tegen Chi cago Bulls. Golden Four leggen 27 atleten vast ZURICH DPA De organisatoren van de Golden Four, een serie van vier atletiekgala's in Oslo, Zürich, Brussel en Berlijn, hebben gezamenlijke con tracten afgesloten met 27 topatleten. Bij hen zijn als olympische kampioenen de Tsjech Jan Zelezny (speer werpen), de Jamaicaanse Deon Hemmings (400 m horden), de Finse Heli Rata- nen (speerwerpen) en de Amerikaanse hordenloper Allen Johnson, alsmede de Amerikaanse wereldkam pioene 100 meter Gwen Torrence. Net als in de voorgaande jaren gaat het in de Golden Four in zes onderdelen bij de mannen en vier num mers bij de vrouwen om goudstaven van in totaal twintig kilo (waarde: circa 400.000 gulden). Wie vier keer wint, mag een greep doen in de pot met goud. Vorig jaar waren er vijf ge lukkigen: Fredericks (Jam/200 m), Kipketer (Den/800 m), Edwards (GBr/hinkstap), Riedel (Dui/discus) en Kostadino- va (Bul/hoog). De onderdelen, die tellen voor de Golden Four van 1997, zijn bij de mannen: 100 m, 1500 m/mijl, 3000/5000 m, 110 m hor den, polshoog, speer en bij de vrouwen: 100 m, 3000/5000 m, 400 m hor den, speer. De eerste prijs per wedstrijd per onderdeel is 7000 dollar (ongeveer 13.500 gulden). 'Ronald Koeman je bent nog steeds van ons, kijk naar Barca en kijk naar de overwinning' stond er met grote letters op een spandoek in het vak van de Barcelona-aan- hang. En winnen zag de vroegere held van de Spanjaarden zijn oude club. In een zinderende, rood blauwe Kuip sleepten Ronaldo en de zijnen ten koste van Paris St. Germain (1-0) de eerste hoofdprijs binnen sinds het vertrek van Koe man uit Nou Camp. ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER En sinds het vertrek van Cruijff niet te vergeten. Want als er voor de leiding van Barcelona één ding belangrijk is, dan is het wel dat er bewezen moet worden dat er ook zonder de Nederlandse maestro geoogst kan worden. Josep Lluis Nunez, de voorzitter die al 19 jaar de scepter zwaait in Barcelona en het bloed van Cruijff wel kan drinken, liet Bobby Rob- son kapitalen investeren - ruim tachtig miljoen in totaal aan nieuwe spelers - om maar opnieuw de boventoon te kun nen voeren in Europa. Het grootste deel van de miljarden pe seta's ging op aan die ene, dekselse spits uit Brazilië. Weggeplukt uit Eindhoven voor 35 miljoen gulden, maar zijn cen ten na gisteravond al dubbel en dwars waard. Hoe hij het klaart, weet eigenlijk niemand. Maar Ronaldo maakte met zijn 20 lentes en zijn olijke, kaalgescho ren koppie zijn faam andermaal waar. Op de grasmat waar hij morgen pre cies een jaar geleden ook met een beker (de Amstel Cup) mocht rondrennen, knalde hij Barcelona naar de overwin ning. De strafschop, die hij zelf had ver sierd, ramde hij met al zijn brutaliteit dwars door het midden van het doel. Gokkend op de vroege duik die de Fran se nationale doelman Bernard Lama zou maken. Van zenuwen bij de man van 170 miljoen (zijn nieuwe transferprijs als hij het supercontract van Barcelona na dit seizoen ondertekent) was ondanks een misser van dezelfde afstand in de topper tegen Real Madrid afgelopen za terdag geen sprake. „Ik ben tegen alle druk in de wereld bestand," grijnsde de wonderspits na af loop. „Heel mijn voetballeven heb ik al te maken met druk. Overal waar ik speel worden grote dingen van mijn verwacht. Dan kon dit er ook wel bij." Toch had de penalty waarmee hij matchwinnaar werd, zo zou hij later er kennen, wel degelijk meer gewicht dan alle andere grote momenten in zijn loopbaan. Ronaldo won in Rotterdam de eerste internationale prijs in zijn carriè re. Met PSV was het hem niet gelukt om in Europa een rol van betekenis te spe len. „En op het WK in Amerika (1994) mocht ik wel meehobbelen, maar werd mij geen minuut speeltijd gegund. Daar om heb ik nooit het gevoel gehad dat de wereldtitel ook mijn wereldtitel was." De beslissing om de bal op de stip te leggen nam de Duitse scheidsrechter Markus Merk in de slotfase van de eerste helft na Ronaldo's buiteling over de be nen van de Franse international Bruno N'Gotty. Op dat moment had Ronaldo pas tien keer de bal aangeraakt en was hij nog niet één keer echt gevaarlijk ge weest. Maar dat is nu juist de klasse van de aanvaller, voor wie Bobby Robson aan zijn voorzitter vroeg het transferre cord van Barcelona te breken. Arbiter Merk haalde zich tien minuten eerder de woede op de hals van Robson en de tienduizenden Spanjaarden. De Duitser keurde om onverklaarbare reden een fraaie goal van Fernando Couto af, ook al een speler die Bobby Robson per soonlijk naar de Catalaanse club haalde. Couto kopte uit een corner van Luis Figo de bal met een boogje over de mistas tende Lama en begreep na afloop nog niet wat er aan het doelpunt mankeerde. Na rust werd het duel met de minuut aantrekkelijker. Paal en lat stonden aan beide kanten doelpunten in de weg, ter wijl alle hoofdrolspelers zich van hun beste kanten lieten zien. Bij de Fransen leverde Ronaldo's landgenoot Leonardo wonderschone staaltjes voetbal af en bij Barcelona vlogen Luis Figo en Ivan de la Pena aan alle kanten langs de Parijse verdedigers. Voor Barcelona was de overwinning een dubbele revanche. In maart 1995 za ten de Fransen het Barca van Cruijff en Koeman dwars in de kwartfinale van de Champions League. Aan het glimmende hoofd van Bobby Robson kon je zien dat hij het alleen daarom al een verdienste van zichzelf vond dat hij het grote Barcelona wél naar de zware zilveren trofee kon leiden. Maar hij zei er niets over, officieel. Pas veel later, in klein comité en onder landgenoten, gaf de gentleman-coach voor het eerst iets van zijn ware gevoe lens prijs. „Weetje wat ik zo mooi vind?" vroeg hij toen en hij gaf zelf het ant woord: „Dat ik uitgerekend in het land van Cruijff en Van Gaal een hoofdprijs heb gepakt. Van de één heb ik in Bar celona tot vervelens toe moeten horen hoe goed en geweldig hij wel niet was, alsof hij mijlenver boven mij was verhe ven. En aan de ander dank ik de trappen in mijn rug, die ik me voortdurend moet laten welgevallen. Barcelona: Vitor Baia; Ferrer, Couto, Abelardo en Sergi; Popescu (46. Amor) en Guardiola; Figo, De la Pena (84. Stoitsjkov) en Luis Enrique (89. Pizzi); Ronaldo. Paris SG: Lama; Fournier (56. Algerino), N'Gotty, Le Guen en Domi; Leroy, Rai, Guérin (68. Defy Valdes) en Cauet; Loko (78. Pouget) en Leonardo". De wereldtitel ijshockey is terug in het 'moederland'. Canada werd gisteren in Helsinki voor de 21e keer in de historie kam pioen door in het derde en be slissende finaleduel met 2-1 (1- 0 1-0 0-1) van Zweden te win nen. Dat was terecht en te dan ken aan een schier onuitputte lijke hoeveelheid energie. De Zweden, die de Noord- Amerikaanse rivaal tijdens het toernooi twee keer versloeg ver sloegen (7-2 in de voorronde en 3-2 in de openingswedstrijd van de play-off), stelden woensdag teleur. Hartstocht en onbere kenbaarheid wonnen het der halve van de koele berekening. Canada gaf direct vol gas en bleef dat doen. Tommy Salo, de Zweedse doelman van wereld klasse, kreeg nauwelijks een moment rust. De druk resulteerde vlak voor het verstrijken van de eerste pe riode in 1-0 door een treffer van aanvoerder Dean Evason, straks als prof actief in de Duitse Bun desliga bij Landshuter EC in plaats van in de NHL zoals al zijn ploeggenoten. Hij ramde de puck binnen nadat Salo een schot van Owen Nolan niet on der controle had gekregen. Nolan, in dienst van de San Jose Sharks, zorgde in feite ook voor de beslissing. Het voor beeld van Canadese vechtlust - een akkefietje met een Tsjech kwam hem in Finland op een duel schorsing te staan - trof twee minuten in de tweede pe riode doel. Die voorsprong gaf rust. Temeer daar de opmerke lijk passieve Zweden inspiratie bleven ontberen en, als de gele genheid zich al eens voordeed, altijd doelman Sean Burke op de juiste plaats troffen. De tegentreffer van Michael Nylander kwam laat, te laat. Er Canada is wereldkampioen en dat stond nog lminuut en 17 se conden op de klok. De vervan ging van Salo door een extra aanvaller was logisch, de verlen ging niet. Het eindsignaal zorg de voor een enorm Canadees pandemonium, met ontroering, feest, knallende kurken en bij- illen de spelers graag weten. kans smeltend ijs. Toen Evason de beker (en ongeveer een mil joen gulden premie) kreeg uit handen van René Fasel, de Zwitserse voorzitter van de we reldbond, was er helemaal geen houden meer aan. De titelstrijd kreeg dankzij Canada, de bakermat van ijs hockey, ook een primeur. Voor het éérst werden twee donkere ijshockeyers wereldkampioen, Anson Garter (Boston Bruins) en Jarome Iginla (Calgary Fla mes). „Ik ben zeer trots dat ik dit team heb mogen coachen", FOTO RTR zei de dankbare Andy Murray. „Maar ik voel ook mee met de Zweden. Die speelden dit toer nooi af en toe ook indrukwek kend." Het „gelukkig vanavond niet" stond op zijn voorhoofd geschreven. Ronaldo en Bobby Robson pronken met de beker. De grote vraag is: zijn de twee volgend jaar nog aan elkaar verbonden? Braziliaan verdient eerste miljoenen terug voor Barcelona

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25