'Ik weet waar de knelpunten zitten' Katholieke kerk Woubrugge mag uitbreiden Rijn Veenstreek Alkemade Zoeterwoude blij met fietspad Illegale woning dreigt teler dakloos te maken J acobswoude Leidschendam Riinwoude Ter Aar DONDERDAG 15 MEI 1997 CFIEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 Waarnemend burgemeester A. van den Berge wil rust op gemeentehuis Ter Aar laten terugkeren Hij vindt dat er 'niets mooiers is' dan het ambt van dijkgraaf. „Als de hoogheemraad- en de waterschappen er niet waren, was Nederland er niet", zegt burgemeester A. van den Berge van Ter Aar. „Dat voel je als je middenin de nacht bij windkracht tien op een dijk staat. Stel dat die dijk doorbreekt, dan komen de polders meters onder het water." WERELDPRIMEUR: BEOCENTER AV5 TV - FM radio met RDS - CD-speler en drie actieve luidsprekers. Dat alles in een compacte vormgeving waarvan alleen ang Olufsen het geheim kent. U moet het zien en horen om het te geloven. De CD-speler, ook voor video en foto-CD's Bang&Olufsen Ooit kiest u voor mooist KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25. Barning Muziek Totaal, Stationsweg 11-17. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. LISSE Johan van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK topert De Lange Bang Olufsen Center, Molenstraat 49. OEGSTGEEST GW. Roest b.v. Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. RIJNSBURG G W. Roest b.v., Anjelierstraat 37 ROELOFARENDSVEEN Hoogeveen Beeld Geluid, Noordplein 15-17. VOORSCHOTEN W. de Ru Zn„ Voorstraat 25. dhonken - De politie van j-tegstgeest heeft vannacht een '1-jarige Warmonder aange houden, die dronken achter het 5tuur van z'n auto zat. De man Vas niet in het bezit van een rij bewijs en weigerde te 'blazen'. Burgemeester Van den Berge: „Als ik een bijdrage kan leveren aan het herstel van het evenwicht, ben ik blij.' :httien jaar was Van den Berge van het Hoogheem- radschap van Delfland. Nu is j; Wassenaarder ruim vijf we len de eerste burger van Ter „Heerlijk", zegt hij nu ook Jprecht enthousiast. „Ik hou n besturen, ordenen. Ter Aar j een extra uitdaging omdat lier problemen moeten worden bgelost." [Als zoon van een voormalig iatssecretaris is het besturen >m met de paplepel ingego- i. Van den Berge, die in de it niet met zijn voornaam lil worden genoemd ('daar ben voor') deed zelf ook veel estuurlijke ervaring op. Na tien lar bedrijfsleven, werd hij ach- jreenvolgens directeur van de Inie van Waterschappen en ijkgraaf. Ook na het bereiken van de ensioengerechtigde leeftijd leefde Wassenaarder actief. Zo Van den Berge 'probleem- plosser' bij overheidsinstellin- en. Half maart vroeg de Zuid- Hollandse commissaris van de koningin J. Leemhuis hem om voor anderhalf jaar burgemees ter van Ter Aar te worden. Na instemming van 'zijn hoogste gezag': zijn echtgenote, stemde Van den Berge in. Intussen voelt Van den Berge, die zichzelf een 'echte polder jongen' noemt, zich aardig thuis in de agrarische gemeente, die hem hartelijk verwelkomde. Ook op het gemeentehuis zegt de burgemeester zich in zijn element te voelen. In zijn kamer zijn diverse herinneringen aan zijn verleden te vinden: foto's van het heemlandhuis in Delft, een plattegrond van Zeeland waar zijn grootouders een ak kerbouwbedrijf hadden en een zeventiende-eeuwse kaart van zijn geboorteplaats Voorburg. „Zo voel ik me thuis", zegt hij tevreden glimlachend. Hij gaat zitten in een gemakkelijk stoel, legt zijn benen op een andere stoel en vraagt of dat goed is. Ter Aar heeft een stormachti ge periode achter de rug. De ge meenteraad zegde begin dit jaar het vertrouwen op in burge meester Willemien Vroeginde- weij. Van den Berge weet er al les van, want deed een onder zoek naar de bestuurlijke pro blemen. In februari praatte hij met een twintigtal bestuurders, oud-bestuurders en leidingge vende ambtenaren. Van den Berge, die toen nog niet kon be vroeden dat hij in feite zijn ei gen werk aan het creëeren was, concludeerde dat de verhoudin gen tussen Vroegindeweij en de raad onherstelbaar waren ver stoord. Vroegindeweij nam ver volgens ontslag. Tijdens zijn installatie spra ken de bestuursleden en ook gemeentesecretaris Brouwer unaniem hun vertrouwen uit in van Van den Berge. „Toch denk ik dat er ook wel mensen zijn geschrokken", beseft de eerste burger. Hij doelt op mensen die tijdens het onderzoek het ach terste van hun tong hebben la ten zien. De ene week storten ze hun hart uit tegen een adviseur en de andere week is dezelfde man hun burgemeester. Waar nemer Van den Berge veert op en kijkt ernstig. ,,Ik weet heel veel, maar ik maak er géén mis bruik van. Alleen gebruik. Men sen kunnen mij daarop afreke nen." Terdege is de Wassenaarder zich er ook van bewust dat de vele informatie die hij heeft, bij het oplossen van de bestuurlijke problemen hem van pas komt. „Ik weet waar de knelpunten zitten. Die moeten worden op gelost zodat er weer een even wichtige organisatie kan ont staan." Van den Berge weigert de schuld Van de bestuurscrisis in iemands schoenen te schuiven. „Zwartepieten deel ik niet uit", zegt hij vastberaden. „De be stuurlijke problemen hadden te maken met de intermenselijke verhoudingen en de reorganisa tie", geeft hij oppervlakkig de oorzaak aan. „Als die bestuurlij ke problemen er zijn, heeft dat zijn weerslag op de ambtelijke organisatie. Mijn ervaring is dat de medewerkers afwachtend worden en minder initiatieven ontwikkelen. Hoe hij de problemen wil op lossen, weet hij nog niet. „Ik ben niet de man die komt en zegt dat hij het allemaal wel even zal klaren. Ik doe alles sa men met het college, de ambte naren en vooral de hoofdamb tenaren, Als ik een bijdrage kan leveren aan het herstel van het evenwicht, ben ik blij." De burgemeester rept vervol gens over de langdurige afwe zigheid van Ter Aars hoogste ambtenaren. Gemeentesecreta ris Ph. Vonk en zijn 'loco' N. Wagenaar meldden zich ruim een jaar geleden ziek na een conflict met Vroegindeweij. De afgelopen vijf weken heeft Van den Berge een 'belangrijk deel' van zijn tijd besteed aan de te rugkomst van dit tweetal. Niet FOTO MARK LAMERS voor niets, want vorige week hervatte Vonk weer zijn werk. Met Wagenaar zijn de gesprek ken nog gaande, maar ook over zijn terugkomst is de burge meester optimistisch. Pijn De onrust, het scepticisme on der het personeel moet ook worden weggenomen, vindt Van den Berge. De vriendelijk ogende burgemeester vertelt vervolgens over een recent voorval. „Laatst wilde een medewer ker een gesprek met mij, maar hij wilde ook dat daar iemand van de vakbond bij was. Ik heb helemaal niets tegen vakbon den. Alleen, dat iemand zo bang kan zijn om bij je te komen dat de bond er bij moet zijn, doet pijn. Het wekt de indruk alsof hij de burgemeester wantrouwt, alsof hij bang is dat de burge meester hem een poot uitdraait. Ik heb zoiets nog nooit meege maakt." ZOETERWOUDE/LEIDEN ROBBERT MINKHORST De Zoeterwoudse wethouder Sjaak Stuijt had graag skeele rend vanuit zijn dorp naar Lei den of recreatiegebied Vliet- land gegaan, maar dat feest gaat niet meer door. Op het Zoeterwoudse deel van het gis teren geopende recreatieve fietspad van Zoeterwoüde- Dorp naar Vlietland ligt inmid dels grint. En dat skeelert niet echt fijn. De wethouder was gister middag tijdens de uitbundige openingsfestiviteiten in het pa viljoen van Vlietland desalniet temin trots dat het fietspad is aangelegd. „Ik ben heel blij dat we op deze manier het Groene Hart kunnen ontsluiten. Het past ook in ons beleid: het is groen en het blijft groen. De Hofweg is bovendien een heel oud kerkepad, het is goed dat we het historische kunnen handhaven." Stuijt was niet de enige die sprak, ook gedeputeerde Ted Jansen richtte even het woord tot de genodigden. Niet alleen Zoeterwoude droeg zorg voor het pad, ook rijkswaterstaat en de provincie namen een deel voor hun rekening. Verder was ook de gemeente Leiden bij de aanleg betrokken. Jansen: „Het verdient altijd een compliment wanneer verschillende overhe den gezamenlijk een werkstuk afleveren." De provincie heeft meege daan 'omdat wij een sterke De Leidse wethouder Alexander Pechtold fietst op de nieuwe brug over de Meerburger Watering. Gedeputeerde Ted Jansen volgt op gepaste afstand. De Zoeterwoudse bestuurder Sjaak Stuijt is de brug dan al ge passeerd. FOTO HENK BOUWMAh voorstander zijn van de aanleg van fietspaden', aldus Jansen. „Fietsen is gezond en Zuid- Holland heel mooi." Natuurlijk speelt verkeersveiligheid ook een rol, vertelde de gedepu teerde nog. Na een korte busrit van het paviljoen naar de rijksweg A4 konden Jansen en Stuijt en ook wethouder Alexander Pechtold uit Leiden de openingshande ling verrichten. Zo'n twintig fietsen waren bij het viaduct onder de snelweg neergezet. Het drietal mocht als eerste over de brug over de Meerbur ger Watering door een lint fiet sen. De aanleg van het fietspad kostte ruim 3 miljoen gulden. De bouw van het viaduct on der de A4 slokte het meeste geld op: 2 miljoen. Ongeveer 370.000 gulden was nodig voor het Zoeterwoudse deel tot aan de Meerburger Watering. De provincie financierde daarvan het grootste deel. Volgend jaar wordt een nieuw toeristisch fietspad ge opend, slechts luttele kilome ters verderop en opnieuw een project van meerdere partners. Dan kunnen fietsers vanuit Leiden door Park Cronesteijn naar Zoeterwoude rijden. Commissie bang voor precedentwerking HAZERWOUDE-DORP ARJAN VAN DIJK Siertakteler H. Didden uit Ha- zerswoude-Dorp dreigt met zijn gezin op straat te belanden als de gemeenteraad zijn noodwo ning aan de Burgemeester Smitweg niet wil gedogen. De teler liet de woning bouwen om in geval van nood snel op zijn bedrijf aanwezig te kunnen zijn, maar wachtte daarbij niet op een gemeentelijke bouwvergun ning. Om uitzettig te voorko men, verdedigde Didden zijn handelen gisteravond bij de commissie beroep en bezwaar. Nachtvorst Volgens Didden vereist de siert - akteelt een woning in de buurt van het bedrijf. Bij nachtvorst moet de teler bijvoorbeeld snel kunnen ingrijpen, omdat er an ders aanzienlijke schade aan de teelt kan ontstaan. Ook een ver stopte beregeningsinstallatie vergt snel handelen van de teler, terwijl er bovendien vaak 's avonds werk aan de winkel is. Al met al reden genoeg voor een woning in de buurt van het be drijf, vond Didden. P. Bakker van de gemeente was het met deze argumenten volstrekt eens en vond het daar om des te vreemder, dat de noodwoning bijna een kilome ter van het bedrijf verwijderd is. Daarmee sprak Didden zijn ei gen argumenten tegen, conclu deerde Bakker. Bovendien vond hij dat Didden wel erg veel risi co had gelopen door zijn oude woning te verkopen en een ille gale woning te betrekken. „We hebben toch glashelder meege deeld dat we geen vergunning verlenen", aldus Bakker. Bakker was bang dat Diddens woning tot een 'hevige prece dentwerking' zou leiden, terwijl het gebied rond de Burgemees ter Smitweg een agrarische be stemming heeft. Didden wees er echter op, dat er in het Ha- zerwoude wel "meer gedoogde noodwoningen staan, dus zou het 'in strijd met het gelijk heidsbeginsel' zijn om alleen hem tot afbreken te dwingen. Illegaal De noodwoningen waar Didden op doelde, waren volgens Bak ker inderdaad illegaal. „Maar de Agrarische Beoordelings Com missie heeft er positief over ge adviseerd, omdat ze een woning bij het bedrijf doelmatig achtte. Dat was bij de woning van Did den niet het geval." Didden be streed dit gebrek aan doelma tigheid echter heftig en verweet de commissie 'onvoldoende kennis van zaken'. Het is nu aan de commissie beroep en bezwaar om te bepa len wie gelijk heeft. Over twee weken stelt de commissie de te ler van haar standpunt op de hoogte, waarna de gemeente raad het laatste woord over Did dens onderkomen heeft. OUDE WETERING Raadsleden van Alkemade vinden het de hoogste tijd dat het fietspad over de dijk in de Gogerpolder langs de Ring vaart wordt doorgetrokken naar Oude Wetering. J. Uit den Boog aard (CDA) spoorde wethouder W. Nugteren deze week in een commissifevergadering aan om het vuurtje richting provincie op te rakelen. Burgerlid J. van der Tang (PvdA) viel hem bij. „Te meer omdat de Gogermolenweg zo gevaarlijk is, is het belangrijk dat het fietspad wordt doorgetrokken." Het gaat hier om een fietspad tus sen Nieuwe- en Oude Wetering. Directeur openbare werken A. Pe ters zei dat de gesprekken met de provincie nog gaande zijn. ROELOFARENDSVEEN Camping De Braassem mag geen stacara vans verhuren voor permanente bewoning. De eigenaar is hierover, aldus wethouder W. Nugteren, onlangs door de gemeente aange schreven. „Een caravan is een caravan." De caravans zijn vooral in trek zijn bij jongeren uit Alkemade die geen woning kunnen vin den. ROELOFARENDSVEEN De Stichting Behoud en Beheer Sluis te Roelofarendsveen roept passanten van de sluis bij de Witte Singel op om netjes met de sluis om te gaan. Op het blauwe bord bij de sluis staat beschreven hoe het 'schutten' moet worden gedaan. Ook vraagt de stichting, mede namens omwonenden, om langzaam te varen in de Zwet (dit is het smalle deel vanaf en naar de Braassem). RODE DORP Eenmaal perjaar organiseren vrijwilligers en mede werkers van buurthuis Westerhaven een rommelmarkt en bazaar. Dit jaar gebeurt dat op 24 mei in het onderkomen aan de Emma- laan. Westerhaven roept Alphenaren op hun zolder leeg te ruimen en hun spulletjes bij het buurthuis in te leveren. Behalve snuffelen tussen rommelwaar kunnen er ook allerlei spelletjes worden ge daan. Met de opbrengst wil Westerhaven de opknapbeurt van peu terspeelzaal 't Hummelhuisje deels financieren. ZEGERSLOOT De Zegerplas heeft vanaf vandaag een strand. Het is vanmiddag opengesteld door de wethouders Van der Veen Meer- stadt en Habermehl. Het zandstrand past in het streven van de ge meente om het Zegersloot-gebied aantrekkelijker te maken. Door de bouw van het nieuwe zwembad De Hoorn heeft Alphen aan den Rijn komende zomer geen openluchtbad. De gemeente ziet de Ze gerplas met het nieuwe strand als alternatief. Oud-bedrijfsleider Joel Kaltenecker van De Hoorn wordt 'stran- dopzichter'. Het water in de recreatiepias is op sommige plaatsen zeer diep en daarom niet geschikt voor geoefende zwemmers. Kal tenecker zal toezien dat zwemmers niet over de dam, die het die pere water van het veilige scheidt, gaan. WOUBRUGGE Burgemeester en wethouders van Jacobswoude heb ben opnieuw aandacht gevraagd voor de slechte overstap bij de bushalte aan de Kruisweg. Reizigers die van Woubrugge naar Lei- muiden willen, moeten bij het kruispunt met de N207 overstappen op de bus vanuit Alphen richting Leimuiden. Ze staan daar gemid deld wel ongeveer een half uur te wachten. Nu busmaatschappij NZH de nieuwe dienstregeling heeft ingevoerd, hadden B en W ge hoopt dat ook aan de Kruisweg was gedacht. In een brief aan NZH vraagt Jacobswoude de busvervoerder nu om toch, wellicht vol gend jaar, een oplossing te verzinnen. STOMPWIJK Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe lig- boxenstal zijn er volgende week zaterdag 24 mei allerlei activiteiten op de boerderij van de familie Van Boheemen. Deze familie be hoorde begin dit jaar nog tot de vijf genomineerden voor de Onder nemersprijs '96. Er zijn lo-aampjes waarin de bedrijven die hebben meegeholpen aan de bouw van de stal, zich presenteren. Er is een stand met bloemen, een eierschilder en kinderen kunnen gratis po nyrijden. Bij goed weer kunnen de aanwezigen een rit maken met paard en wagen door de omgeving. Iedereen is welkom tussen tien en vier uur aan de Stompwijkseweg 55a in Stompwijk. LEIDSCHENDAM Het buitenbad van het Leidschendamse sportcen trum De Fluit aan het Fluitpolderplein gaat morgen weer open voor publiek. Het bad is de komende maanden geopend op maan dag tot en met vrijdag van 9-17.45 en op zaterdag en zondag van 9- 16.45. Op dinsdag en vrijdag is het bad tevens 's avonds geopend van 19.15-20.45 uur. KOUDEKERK/HAZERSWOUDE-DORP Van een klein toertochtje van 25 kilometer door de regio tot een stevige rit van 120 kilometer door de gehele provincie. Op tweede pinksterdag kunnen de fiets- liefhebbers weer voldoende aan hun trekken komen. Dan organise ren de lionsclubs van Midden-Nederland en de stichting Omloop van het Groene Hart een tocht ten bate van gehandicapten. De deelnemers kunnen starten op vijf afstanden bij café De Hoek in Koudekerk en bij café De Egelantier in Hazerswoude-dorp. Geen 'commerciële activiteiten' in nieuwe ruimte AARDAM De katholieke basisschool De Vosseschans in Ter Aar be staat 25 jaar. In verband hiermee houdt de school op zaterdag 26 september een reünie in sporthal De Vlinder aan de Aardamseweg. Oud-leerlingen, -bestuursleden en -personeelsleden kunnen zich tot 15 juni aanmelden door tien gulden te storten op rekeningnum mer 3003.43.108, tnv reüniecommissie De Vosseschans. Indien men ook voor het jubileumboek in aanmerking wenst te komen, dient 15 gulden te worden overgemaakt. De reünie is 's avonds van zeven tot elf uur. Drieduizend bezwaarschriften tegen huizenbelasting Alkemade WOUBRUGGE ROBBERT MINKHORST De katholieke kerk in Woubrug ge mag uitbreiden van de ge meente Jacobswoude. Het paro chiebestuur van de Goede Her derkerk heeft het gemeentebe stuur de garantie gegeven dat de nieuwe ruimte niet voor commerciële doeleinden wordt gebruikt. Jacobswoude zag daarom geen reden meer om de eerder verleende goedkeuring aan het bouwplan in te trekken. Over de invulling van de extra ruimte was een paar maanden terug verwarring ontstaan. De raadscommissie ruimtelijke or dening had al haar toestem ming aan de plannen van de kerk gegeven, toen Horeca Ne derland alsnog bezwaar aante kende. De belangenvereniging stelde namelijk dat de kerk de ruimte ook voor 'bruiloften en partijen' wilde gebruiken. Horeca Nederland schreef in een brief aan de gemeente dat ze 'versteld stond' van die com merciële activiteiten. De onder- nemersbond refereerde aan een publicatie in het paróchieblad van de Goede Herderkerk. Daarin schreef het kerkbestuur dat bouwen nodig was 'ten be hoeve van een verbeterde ex ploitatie'. Verder moest de re creatieve ruimte worden ver breed, 'zodat ook deze zaal be ter en functioneler uitgebaat kan worden voor bruiloften en partijen, de bridgeclub en ande re verenigingen De brief van Horeca Neder land was voor Jacobswoude aanleiding alsnog een hoorzit ting over de uitbreidingsplan nen te houden. Toen bleek dat ook de WD-fractie weinig en thousiast was. „Het wordt straks meer een horeca-Iokaal met wat kerkelijk samenzijn af en toe", zei fractievoorzitter Van Dam tijdens die vergadering. Burgemeester en wethouders besloten vervolgens om het kerkbestuur voor een nieuw ge sprek uit te nodigen. Dat heeft onlangs plaatsgehad en het kerkbestuur heeft B en W verze kerd geen commerciële activi teiten toe te staan. Volgens bur gemeester Van Beek berust het artikel in het parochieblad op een misverstand. „De publicatie heeft een verkeerde indruk ge wekt. Het kerkbestuur wil een koffiekamer waar incidenteel en alleen voor eigen gebruik wordt geschonken." ALKEMADE MARIETA KROFT Het totale aantal bezwaarschrif ten tegen de hertaxatie van het onroerend goed in de 14.000 in woners tellende gemeente Alke made is gestegen tot driedui zend. Dat is bijna de helft van het totale aantal beschikkingen dat de gemeente de deur heeft uitgedaan. Hoofd financiën P. Theuns schat dat de totale kosten om alle bezwaarschriften te behan delen, al gauw rond de drie-en- halve ton zal bedragen. Zestig procent komt voor rekening van het rijk en het hoogheemraad schap. Voor de overige veertig procent moet de gemeente in de buidel tasten. In de commis sievergadering van juni komen burgemeester en wethouders hierop terug. Als oorzaak voor het hoge aantal bezwaarschriften (ter vergelijking: in Leiden, een stad met 116.000 inwoners, zijn 6000 bezwaarschriften binnengeko men) noemt Theuns de actie die is gevoerd door de Huur dersbelangenvereniging en de WLTO. De Huurdersbelangen vereniging bezorgde in maart huis-aan-huis concept-be zwaarschriften. Het gevolg was dat deze club burgemeester Meerburg half april in één keer duizend bezwaarschriften kon overhandigen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23