De krant kan niet aan alles aandacht besteden Referendun Afrikahavei van de baar 'Zijn wij verplicht met vrouwen te vliegen: Discotheek wil vergunning bij rechter afdwingen Randstad OMBUDSMAN Plan omstreden moskee Crooswijk gaat van tafe Haagse lijkschouwer uit functie ontheven Vraagtekens bij export afval DONDERDAG 15 MEI 1997 CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-t LEIDSCH DA GBLAD Er gaat geen maand voorbij of er is wel een lezer die mij vraagt waarom de krant aan een bepaald evenement of onderwerp geen aandacht heeft besteed. Meestal is het trouwens helemaal geen vraag, eerder een ernstig verwijt. De toon van de lezer is in negen van de tien gevallen dan ook ge vuld met gramschap. Vorige week kreeg ik met drie van dergelijke klachten te maken. Een lezeres uitte haar onge noegen over het feit dat de krant geen letter aan dacht had besteed aan de grote korendag voor ouderen in de Stadsgehoorzaal op 17 april en aan het jubileum van het Madrigaalkoor op 20 april. „Leiden mag dan cultuurstad zijn, maar hoe cul tureel geïnteresseerd is het Leidsch Dagblad nu eigenlijk. Als het om voetbal gaat, geeft de krant zelfs van het kleinste clubje een verslag, elke maandag weer, maar deze evenementen konden blijkbaar worden overgeslagen. Ik wil nu wel eens weten waarom." De organisatoren van de fototentoonstelling 'Fa cetten van de Tweede Wereldoorlog'die van 2 tot en met 7 mei in de Hooglandse Kerk werd ge houden, spraken er op de middag van de opening bij mij hun ontstemming over uit dat de krant ondanks al hun pogingen geen artikel aan hun expositie had gewijd. Ze hadden persberichten gestuurd en een fax, maar het had allemaal tot niets geleid. Een onbegrijpelijk houding van de krant, vonden ze. Wat de organisatoren van de fototentoonstelling op dat moment niet wisten was dat de redactie op de dag van de opening de expositie wèl had aangekondigd. Later, op 6 mei, werd er nog een beschouwing aan gewijd. Een beetje laat, kan men zeggen, want op 7 mei eindigde de tentoon stelling, maar goed, beter laat dan nooit. In dit geval, neem ik aan, zullen de klagers ten slotte nog wel tevreden zijn geweest met de publiciteit die zij kregen. Vergelijking Wat resteert zijn de beide eerstgenoemde kunst uitingen waaraan de krant is voorbijgegaan. De lezeres maakt bij haar klacht een vergelijking tus sen kunst en sport, maar die gaat niet helemaal op. Bij het grote publiek is de belangstelling voor sport nu eenmaal veel groter dan voor kunst. De krant moet daar rekening mee houden. De chef van de kunstredactie zou overigens graag wat meer ruimte willen hebben, zo laat hij mij weten, maar hij moet zich vooralsnog neerleggen bij de huidige situatie. En die is niet eenvoudig. „Gezien de beperkte ruimte die de kunst ter beschikking staat, ben ik genoodzaakt uit het grote aanbod RUUD PAAUW van concerten, theatervoorstellin gen, exposities en andere culturele evenementen een keuze te maken. Laten we nu eens de week doorne men van 17 tot en met 24 april, waarin de twee genoemde evene menten werden gehouden. Er wa ren in die periode in totaal 28 con certen, 14 theatervoorstellingen en ruim 50 exposities in Leiden en de regio. We hebben in die week elf recensies geplaatst. In hetzelfde tijdvak werden nog twee grote ten toonstellingen geopend ('De Passie van Leiden' en, op diverse locaties in de regio, drie exposities over ar chitect Jesse), waren er evenemen ten in het kader van Leiden Cul tuurstad (Wereld vol Verhalen en Focus op Film), een persconferentie over Parkkunst in Alphen en een raadscommissie over cultuur. Verder hebben we voorbeschouwingen gewijd aan de danstwee- daagse in het LAK, de jubilerende kindertheater groep Ploef, aan de muziekproductie The Wall van de Katwijkse Muziekschool en aan Werfpop. Maar we proberen niet geheel en al de slaaf te zijn van de agenda. Zo hebben we in dezelfde week een verhaal/interview gebracht over het furore makende Veens Bruikoor en over twee de buterende auteurs uit Leiderdorp en Katwijk. Daarnaast worden we geacht ook nog het belang rijkste kunstnieuws uit de rest van de wereld op die pagina te geven. Het zal duidelijk zijn dat we telkens een afweging moeten maken waaraan wel aandacht kan worden besteed en waaraan niet. We doen dat zo zorgvuldig mogelijk, maar het blijft toch steeds een keuze, mede afhankelijk van (nieuws)aanbod, beschikbare menskracht en niet in de laatste plaats van het belang van de voor stelling of uitvoering. Ik geef het verweer van de kunstredactie zo uit voerig weer om duidelijk te maken dat het niet opnemen van een verslag over een kunstzinnig evenement niet te wijten is aan slordigheid, desinteresse of onachtzaamheid. Journalistiek bedrijven betekent voortdurend het maken van keu zes. En als men een evenement uitkiest dan geldt weer de beper king van de ruimte die er aan mag/kan worden besteed. Elke krant kampt met dat euvel en het is ook nooit anders geweest. Lezers zien die beperkingen over het algemeen niet zozeer als het om binnenlands, buitenlands of economisch nieuws gaat, maar wel als het zaken in hun naaste omngeving betreft. Een krant als het Leidsch Dagblad heeft een sterke regio-functie en legt daarop ook dagelijks zwaar het accent. Ook dan kan zij niet alles onder de loep nemen. Als ik lezers dat voorhoud, plegen ze vaak te zeg gen: waarom geeft u niet meer pagina's, dan is het probleem toch opgelost. Zo eenvoudig is het echter niet. De krant moet compact en overzich telijk blijven. Te veel van hetzelfde kan er ook toe leiden dat de lezer door de bomen het bos niet 1 meer ziet. Dan schiet de krant haar doel weer voorbij. Bovendien: een dagbladbedrijf is als elk ander bedrijf, het moet letten op de kosten om gezond te blijven. De kunstredactie doet haar uiterste best om de lezer zo goed mogelijk te informeren, daarvan ben ik overtuigd. De pagina UITGAAN geeft de lezer in elk geval een helder beeld van wat er da gelijks op het gebied van film, theater, muziek en exposities e.d. in deze regio te doen is. Het is aan de redactie om haar zoeklicht te laten schijnen over een aantal in haar ogen opvallende evene menten en daar dieper op in te gaan. Dat een le zer het niet altijd eens zal zijn met die keuze - het is, denk ik, niet te vermijden. Tot slot terug naar de vraag van de lezeres: waar om werd er geen aandacht besteed aan de koren dag van de ouderen in de Stadsgehoorzaal en aan het jubileum van het Madrigaalkoor? De chef van De ombudsman van het Leidsch Dagblad is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9.30-11.30 uur onder telefoonnummer (071J-5356215. Brieven kan men richten aan het adres: Ombudsman Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. Het werk van de ombudsman valt buiten de verantwoordelijkheid van de hoofdredactie. Voor klachten over de bezorging gelieve men te bellen (071) - 5128030. de kunstredactie zegt daarover: „Het was mij ont gaan dat het bij het Madrigaalkoor om een jubile umuitvoering ging. Het is een goed gebruik om juist daarvan wel verslag te doen. Overigens is aan de dirigent van het koor, Henk Briër, nog niet zo lang geleden wel een artikel gewijd. Aan de ko rendag voor ouderen hebben we voorafgaand aandacht geschonken in de extra bijlage Leiden Cultuurstad." Bedreiging Op de voorpagina van de krant van 7 mei stond het bericht Oegstgeestse scheidrechter met de dood bedreigd Daarin werd gewag gemaakt van het feit dat arbiter Van Belkum een anoniem telefoontje had ontvangen met de mededeling 'Als jij zondag SJC 3 -VCL 3 fluit, kun je voor jezelf een begrafe nis regelen'. Volgens de scheidsrechter bestond er verband tussen dat telefoontje en een incident eerder dit jaar bij de zaalvoetbalwedstrijd FC Rijnland-Pen Boys in Katwijk. De scheidsrechter, aldus het bericht, was in die wedstrijd gemoles teerd en 'de dader, Marco van der Broek, werd door de tuchtcommissie van de KNVB werd voor twee jaar geschorst'. (Zaalvoetballers van FC Rijn land zijn op het veld actief bij VCL, vandaar het veronderstelde verband). De vader van Marco van der Broek tekent be zwaar aan dat de naam van zijn zoon in verband werd gebracht met deze bedreigingsaffaire. Zijn zoon had er volgens hem niets mee te maken. Nu wordt dat ook niet rechtstreeks beweerd. De scheidsrechter legt een verband tussen het voor val \an destijds en het bedreigende telefoontje. Dat is zijn mening en de krant mag die weerge- De krant zelf noemt echter ook de volledige naam van de speler die maanden geleden de scheids rechter molesteerde en dat had zij in de gegeven situatiebeter achterwege kunnen laten. Daarmee wordt naast het incident ook een persoon in de discussie betrokken, hoe men het ook wendt of keert. Het zal wel niet de bedoeling van de ver slaggever zijn geweest, maar de suggestie dat er direct of indirect mogelijk een verband is tussen de speler en de bedreiging (een misdrijf), kan zo bij menigeen postvatten. En dat is in dit stadium ongewenst. Er is immers geen spoor van bewijs voorhanden. Laten we wel zijn, het telefoontje kan ook het werk zijn geweest van een heethoof dige buitenstaander, wie zal het zeggen. De krant moet in gevoelige kwesties als deze zeer voorzichtig te werk gaan met het noemen van na men, want een vooroordeel is snel gewekt. ROTTERDAM ANP Er komt zoals het er nu naar uitziet geen moskee aan het Schuttersveld in de Rotter damse wijk Crooswijk. Wet houder H. Meijer heeft zijn plan gisteren ingetrokken na dat gebleken was dat er in de gemeenteraadscommissie Stadsvernieuwing en Volks huisvesting geen steun was voor het voorstel. Nagenoeg alle partijen wil den dat de wethouder op nieuw onderzoek zou doen naar andere locaties. Ook eer der onderzoek op verzoek van de commissie leverde geen nieuwe locatie op. Meijen nu weer met wethouder fc brink (Ruimtelijke Orde; en Grondzaken) overleggen Meijer is daarmee in feiif rug bij af. Al sinds 1990 n de gemeente naar een loc in de deelgemeenten Nooi Kralingen-Crooswijk voor grote moskee, die twee staande gebedshuizen Crooswijk en net Oude J den moet gaan vervangen, zijn te klein. Ook Kralingen-Croo? was tegen de bouw var, moskee aan het Schutters De deelgemeente wil er< koopflats neerzetten. Amsterdam vreest vertraging besluitvonnit Er komt geen referendum over de aanleg vai Afrikahaven in Amsterdam. Ondanks eerdere toezej gen daarover, besloot een meerderheid van de Am damse gemeenteraad gisteren. AMSTERDAM ANP ROTTERDAM CPD De compleet nieuwe inrichting en de kaartjes voor een concert op 24 april: het is duidelijk dat de uitbaters van Parkzicht erop hadden gerekend al een tijdje geleden de deuren te kunnen openen voor het publiek. In plaats daarvan weigerde on langs burgemeester Peper na acht maanden slui ting een nieuwe vergunning te geven. Parkzicht laat het er niet bij zitten en vecht vrijdag in een rechtszaak dit besluit aan. Parkzicht is bekend geworden als dé plek waar kaalhoofdige gabbers op zoveel mogelijk beats per minuut uit hun bol gingen. De zaak werd vo rig jaar gesloten na het tweede gewelddadige in cident in korte tijd. In maart werd bij een ruzie een bezoeker doodgeschoten door een portier. Enkele maanden later werd er tijdens een bruiloft opnieuw geschoten. Bedrijfsleider Clarence van der Palm en zijn rechterhand Rob de Callafon hebben geen goed woord over voor het weigeren van een nieuwe vergunning. Ze zeggen er alles aan te hebben ge daan om het over een andere boeg te gooien. De grootse verbouwing en de belofte een heel ander publiek aan te trekken, hebben echter niet tot het gewenste resultaat geleid. De oude doelgroep wil Parkzicht voortaan bui ten de deur houden. „Dat moet lukken met pu bliciteit, door het werken met pasjes en een strikt veiligheidsbeleid te voeren," zegt bedrijfsleider De Callafon Andere maatregelen die moeten bij dragen aan een beter imago zijn beperking van de geluidsoverlast, het inzetten van parkeerwach ters, het scheiden van binnenkomende en ver trekkende bezoekers en het draaien van melo- disch-romantische mellow-house in plaats van agressie opwekkende gabberhouse. Volgens Bedrijfslediers Van der Palm en Calla fon zou burgemeester Peper al in maart een be slissing nemen over de vergunning. In de ver wachting dat die positief zou uitvallen werd al vast een concert voor 24 april geregeld.De al ge drukte kaarten en posters liggen nu nog in stapels in het kantoor van Parkzicht. „En we zijn niet de enigen die dachten dat het goed zou aflopen, want ook Heineken heeft hierin geïnvesteerd," licht De Callafon toe. Het heeft allemaal niet mogen baten. Peper maakte vorige week zijn besluit bekend en was onverbiddelijk in zijn afwijzing. Gelet op onder meer de schietpartijen, de overlast voor buurtbe woners en het ongeloof dat er een ander soort be zoekers zal komen, is hij niet van plan Van der Palm en De Callafon tegemoet te komen. De aanleg van de Afrikahaven staat al jaren ter discussie. Voorstanders van groen en be woners van het kunstenaars dorp Ruigoord dat voor de ha ven moet wijken, zijn fel tegen stander. Er zijn tal van juridi sche procedures over de haven gevoerd. De gemeente wil nu vlug met voorbereidende werkzaamhe den beginnen en kreeg daar voor in april het groene licht van de Raad van State. Als be langrijkste argument voor start met de aanleg is spoedeisend heid aangevoerd omdat er snel haventerrein nodig is. De Amsterdamse gemeente raad is voor het blok gezet door de manier waarop de juridische procedures door met name me destander de provincie Noord- Holland zijn gevoerd. Als er nu nog een referendum zou ko men, gaat in nog lopende juri dische procedures het argu ment van spoedeisendheid im mers niet meer op. De angst is dat de aanleg van de haven dan jaren vertraging oploopt. Dat kost geld en werkgelegenheid. Maar in mei vorig jaar nam de raad nog een motie van de PvdA aan met daarin de to ging voor een referendum De Amsterdamse politici stelden gisteren vooral ra eigen geloofwaardigheid, gemeester Parijn gaf toe d college te laat inzicht kre de gevolgen van de jurk procedures en de onui; baarheid van de motie ovi referendum. Na die spijt! ging sprak een meerderhei de raad zich tegen eem raadpleging uit. De Commissaris van d ningin in Noord-Holland Kemenade dreigde vorige nog dat de provincie het g aan Velsen zou toebedele Amsterdam een refere: zou toestaan. G. Hellinga, van het refe umcomite Ruigoord On vend, sprak van een opec peling van geklungel. „D meente is gewoon bang oc referendum te verliezen, bewoners zamelden al ze derd handtekeningen in vo aanvraag. De tegenstandei de aanleg van de Afrika: proberen bij de bestuursrt alsnog voor elkaar te krijgt de gemeente een volksra ging moet houden. DEN HAAG «ANP De GGD in Den Haag heeft een lijkschouwer voorlopig van zijn functie ontheven han gende een onderzoek naar zijn handelen in een euthansasie- zaak. De lijkschouwer zou er voor hebben gezörgd dat het tijdstip van een levensbeëindi ging werd vervroegd omdat het uur dat werd aangegeven hem niet beviel. Het ging om de euthanasie op zaterdag 22 maart op een Hagenaar. Interim-directeur J.B. de Groot van de dienst noemt het geval 'zeer betreurenswaar dig'. Hij heeft inmiddels de opdracht gekregen de zaak uit te zoeken. De betrokken lijk schouwer is met vakantie. Een lichaam wordt pas vrij gegeven nadat een lijkschou wer een overlijdensverklaring heeft gegeven. Zonder die ver klaring mag een stoffelijk over schot niet worden vervoerd. Hoewel dat officieel niet hoeft, werd de euthanasie van tevoren bij de GGD gemeld. De eerst aangewezen lijk schouwer die op de bewuste zaterdag dienst had, bleek een arts met gewetensbezwaren tegen actieve levensbeëindi ging. Hij werd volgens De Groot evenwel niet eens bena derd. De betrokken lijkschouwer nam zelf het initiatief over. In een telefoongesprek met de huisarts vertelde hij dat hij een ander tijdstip wilde dan de twee uur in de middag die werd voorgesteld. Het moest öf vroeger, of hij zou pas na vijven die middag langsko men. Uiteindelijk vond de eu thanasie in de ochtenduren plaats. „Dit kan gewoon niet," al dus De Groot. „Er onstond een buitengewoon vervelend situ atie omdat er werd gediscussi eerd over het tijdstip. Er is daarna nog een klacht van die strekking bij ons binnengeko men. Daarna is besloten de lijkschouwer uit zijn functie te ontheffen." Verwacht wordt dat binnen een maand het onderzoek naar de zaak wordt afgerond. Vrouwelijke piloot stuit nog steeds op onbegrip DEN HAAG «JAN KUYS HAAGS REDACTEUR Het Kamerlid M. Augusteijn (D66) plaatst grote vraagtekens bij de export van 150 ton gecomposteerd zuiveringsslib naar Frankrijk. De export gebeurt onder verantwoordelijkheid van de provincie Noord-Holland, die het Halfwegse bedrijf Rutte heeft overgeno men. Nog slechts enkele maanden geleden - voor de overname van Rutte - heeft de provincie bezwaar aangetekend tegen de voorge nomen export bij het ministerie van milieu (VROM). In schriftelijke vragen aan minister De Boer van VROM vraagt Augusteijn de bewindsvrouw nog eens goed na te denken over het verlenen van een exportvergunning. Zij wil verder weten of VROM eerder toestemming heeft gegeven voor het exporteren van het slib. Augusteijn vraagt zich ook af, waarom dit soort vuil met te hoge percentages schadelijke stoffen, niet in Nederland mag worden ge bruikt en wel naar Frankwijk mag worden uitgevoerd. Tot dusver verzette de provincie zich tegen export. Opslag op een stortplaats is volgens de provinciebestuurders nodig. Nu de provin cie echter zelf Rutte heeft overgenomen, is er blijkbaar een omslag in het denken over dit soort zaken. Augusteijn probeert nu ophel dering te krijgen over de motieven van de provincie. AMSTERDAM GERARD VAN PUTTEN/GPD Wat de vrouwelijke piloten be treft zouden sommige passa giers op kunnen vliegen met hun eeuwige vooroordelen. Emancipatie of niet, wereldwijd hangen hele volksstammen on veranderd de opvatting aan dat het beroep van stewardess the limit is in the slcy als het gaat om werken aan boord. Rond 130 vrouwelijke vliegers, afkom stig uit 34 landen, wisselen daarover hun ervaringen uit op het twintigste congres van The International Society of Women Airline Pilots (ISA), in Amster dam. De 46-jarige Cockie van Gies- sel uit Hoofddorp, sinds 1989 bij Transavia gezagvoerder van een Boeing 737-300, vertelt wat ze laatst weer meemaakte. „Een kerel kwam de cockpit binnen om tegen m'n mannelijke co- piloot te zeggen: 'Gelukkig zit u er nog naast'. Niks sterk verhaal. Gewoon praktijk. Het kan nog gekker. Een van haar collega's maakte onlangs nog mee dat een passa gier demonstratief in gebed ver zonk om zich te wenden tot be schermheilige St. Antonius. De man voelde zich onveilig, nadat hij had vernomen dat een vrouw het vliegtuig bestuurde. Nu stelt Nederland zich te genwoordig ten opzichte van het fenomeen pilote nog rede lijk vooruitstrevend op, vergele ken met andere landen. In Zwit serland, bij Swiss Air, kan het volgens het Nederlandse ISA- bestuurslid Elizabeth Voigt van daag de dag nog gebeuren dat verscheidene vliegers van man nelijke kunne erop staan vooral niet met vrouwelijke collega's te worden ingedeeld. En bij Air France bestond een gezagsvoer der het onlangs op eigen initia tief een steekproef te houden onder zijn geachte confrères, aangaande de werkomstandig- Een gedenkwaardig moment in de historie van de Nederlandse luchtvaart, daterend van begin 1990. Cockie van Giessel (op de voorgrond) als cap tain van een volledig vrouwelijke bemanning. foto archief heden. Daarbij stelde hij de hamvraag: 'Zijn wij verplicht met vrouwen te vliegen?' Chic is anders, maar in Tai wan springt de dagelijkse lei- 'ding van de nationale lucht vaartmaatschappij nog botter met vrouwelijk vliegpersoneel om. Een dame met ambities kreeg te horen dat mannelijke vliegeniers na een jaar of acht bevorderd konden worden tot gezagvoerder en dat zij vooral blij moest zijn als ze ooit tot de cockpit door te dringen. De sta tus van co-piloot is daar voor een vrouw het hoogst haalbare. Bij Transavia wordt Cockie van Giessel als captain wel voor vol aangezien. Maar ze herinnert zich nog levendig de dagen dat ze bijkans de cockpit werd uit gekeken door haar mannelijke collega's. „Ik werkte al bij de maatschappij, eerst als stewar dess en naderhand op de afde ling Operations. Ik hoorde de lotgevallen van een meisje dat in 1981 van de Rijksluchtvaart dienst was gekomen en bij de KLM als piloot in dienst was ge treden. Nu vloog in mijn vrije tijd al, het was mijn hobby, dus ik dacht: 'Zij zit nu bij de KLM, dan ik over twee jaar in de cock pit bij Transavia'. Zo soepeitjes liep het allemaal niet. Die meid hield het niet langer dan een jaar uit bij de KLM. En ik werd door de maatschappij, alles en iedereen alleen maar tegenge werkt." Van Giessel vloog buiten werktijd de vereiste vlieguren bij elkaar voor het commerciële brevet, dat ze begin jaren tach tig haalde. Kennelijk was de toenmalige bedrijfsleiding toen nog niet overtuigd van haar kwaliteiten. Ze werd naar een psychotechnische keuring ge stuurd. „Ze lieten me allerlei dingen doen, die ze daarvoor nooit met mannelijke vliegers hadden uitgehaald. Noem het ontmoedigingsbeleid. De ge dachte was echt: 'Vrouwen in de cockpit, wat moeten de pas sagiers daar wel niet van den ken!?' Onder druk van de onder nemingsraad werd het besluit genomen mij toch een kans te geven. Die kreeg ik in 1981, zij het op freelance-basis. Pas in 1985 heb ik een vast contract Even voorbijgaand aan Beatrix de Rijk, die in Frankrijk haar brevet haalde en ii rondvloog in een 'houtjes i tjes-kist', mag Van Giesst recht als een pionier in di keersvliegerij worden be peld. In 1989 genoot zei de eerste Nederlandse vro zijn die tot gezagvoerder benoemd. „De generatie wen die na 1990 in de cod gekomen, vindt alles doo maal. Ze hebben een bei» voelen zich niet onderge aan mannelijke collega's, wij van de eerste generatif ben echt moeten vechter piloot te mogen worden, voudig, omdat er geen a tie was." De stand van zaken nu Nederlandse luchtvaart schappijen: de KLM heeft vroriwelijke piloten in d KLM Cityhopper tien, Tra: zeven, Martinair vier en Ai land één pilote. ISA-bestuurslid Voigt: - is er nauwelijks aanwas jaar of zes geleden was dn cent van de verkeersvl vrouw. En nu is c Kennelijk is er toch voor wen toch nog een drempr voor een carrière in de o te kiezen. Daar ligt een voor ons. Ik zou graag zit ISA binnen enkele jaren d doet als aanspreekpunt vrouwen die interesse li in een loopbaan als pilot jaar of twintig geleden vu dereen het ongewoon dor vrouwelijke dokter te v behandeld. Nu maakt mens daar nog een punt Daar moeten wij ook naait Het zijn woorden die C van Giessel uit het hart i grepen. „Het is een leukfr al is het natuurlijk niet Glamourland. Zeker niet morgens om drie uur de« afloopt, omdat er weerüj onmogelijk tijdstip moet worden."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20