«èjLeidsch Dagblad 'Brandweer werkt onveilig' Ü2S9T *1 1 on van Brussel nieuwe idjunct-hoofdredacteur lond wil mariniers weg it gevangenis Curasao beroepsvervoer voor erlaging snelheid Noordwijk maakt zich op voor tussentijdse Eurotop sfr- Leids raadslid wil lessen in liefde TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. '■"r" X Liderdag 15 mei 1997 opgericht 1 maart 1860 Binnenland Lage prijs energie staat beter en schoner milieu in de weg Buitenland Italiaanse leraren gaan massaal met vroeg pensioen Kunst Een saffie en een borrelnootje voor Apollo Sport Ronaldo bestand tegen alle druk in EC-finale losse nummers ƒ1,75 zaterdag 2,25 OZERSSERVTCE Gratis pannen koeken eten De leukste hofjes wandeling Zie aanbieding elders in de krant on, van Brussel (43) is be- ioemd tot lid van de hoofdre- lactie van het Leidsch Dag- 1. Hij treedt half augustus I dienst als adjunct-hoofdre- jacteur van deze krant als op- van Henk van der Post. fan Brussel is geboren en ge in Leiden en woont in lêgstgeest. Van Brussel, momenteel indredacteur informatieve rogramma's bij de NPS, leeft een brede journalistieke irvaring. Hij begon zijn loop- iaan in 1975 als stadsverslag- ever bij de Leidse Courant. )aama was hij onder andere adsverslaggever, redacteur conomie en redacteur bui- ?nland bij het Leidsch Dag- ilad. In 1986 werd Van Brus- el eindredacteur bij het reekblad Elsevier. Bij dat ilad was hij vervolgens ad- unct- en plaatsvervangend hoofdredacteur. Sinds 1989 is Van Brussel werkzaam bij de omroep, als chef en eindre dacteur van NOS-Laat en No va, eindredacteur van de do cumentaireserie 'Na de oor log' en eindredacteur infor matieve programma's (Buitenhof en Panorama Vrij- dag). Van Brussel, die zichzelf omschrijft als 'een Leidenaar in hart en nieren',, ziet zijn nieuwe functie als een mooie gelegenheid om terug te ke ren naar de plek waar hij 22 jaar geleden begon in de re gionale journalistiek. Naast zijn werk was hij ook maatschappelijk actief in Lei den. Zo zat Van Brussel in het bestuur van de volksuniversi teit, was hij lid van de pro grammeringscommissie van de schouwburg en lid van de Culturele Raad. Sinds 1985 is hij columnist van het Nieuw Israëlietisch Weekblad. Leidse deskundige doet onderzoek naar arbeidsomstandigheden IHAAG ANP christelijke militairenbond OM wil dat de Nederlandse iriniers zo snel mogelijk wor- ontheven van hun bewa- staak in de beruchte Koraal echt gevangenis op Curasao, heeft de algemeen secreta- H. Kleian van de bond van- ig bevestigd. iMariniers zijn primair niet gerust en opgeleid om ge- genen te bewaken. Dat is voor de Koninklijke Mare- lussee. Daarnaast voelen de itairen zich bedreigd door de letineerden", aldus Kleian. it name vastgezette leden van Arubaanse en Venezolaanse igsmaffla zorgen voor de inti- De gangsters zouden arbij kennissen en familie buiten de gevangenis in- lakelen. lefensie neemt nadrukkelijk aximaal 100 op snelwegen Randstad KNV vindt dat op alle auto snelwegen met twee keer twee rijstroken een inhaalverbod voor vrachtwagens moet ko men. Jonker tekent daarbij aan dat het wel gewenst is dat op bepaalde plaatsen speciale in haalstroken komen voor vracht wagens die hun langzamer rij dende collega's willen inhalen. Het voordeel van speciale in haalstroken is dat ze kunnen worden aangelegd op plaatsen waar dat uit het oogpunt van milieu en kosten het best kan. maximumsnelheid op alle ielwegen in de Randstad !t omlaag naar honderd ki- eter per uur. Bovendien :t de hoogst toegestane heid op de 'ruiten' rondom hsterdam en Rotterdam op jhtig kilometer per uur ko- ïn te liggen. maatregelen zijn nodig de doorstroming van het te bevorderen, vindt de Ko Nederlands Vervoer. voorzitter J. Jonker bracht vandaag naar voren tijdens jaarvergadering van zijn or- aisatie. !onker vindt dat de sterke elheidsbeperking rondom sterdam en Rotterdam ge ard moet gaan met een ver- chting om op dezelfde rij- te blijven rijden. Ervarin- in de Verenigde Staten wij- volgens Jonker uit dat dat positief effect heeft op de PARANORMAAL BEURS PIETERSKERK Kloksteeg, Leiden, 12-19 uu 130 stands en lezingen. Entree: 12,50 Info VIEW: 071-5611934 Mét adv. 2,50 korting! Voordvoerder Tupac Amaru ordt bij verstek berecht Peru te hebben aangezet'. Ve- lasco heeft in Duitsland politiek asiel gekregen. Op 22 april maakten com mando's met geweld een einde aan de bezetting van de Japanse ambassade en de gijzeling van toen nog 72 mensen. Alle veer tien gijzelhouders, die hun actie in december vorig jaar begon nen, werden gedood. Velasco heeft nadien verklaard dat de dood van de activisten van Tu pac Amaru zou worden gewro ken. internationale woordvoerder de Peruaanse rebellenbe- §ing Tupac Amaru zal bij Stek worden berecht wegens pverraad naar aanleiding zijn vermeende rol in de gij- Pgsactie in de Japanse am- Me in Lima. Dit meldt de El Peruano. bi Hamburg woonachtige Isaac Velasco ervan beschuldigd tot gewelddaden in Brandweerkorpsen hebben nauwelijks aandacht voor de veiligheid van het eigen personeel. Ze houden zich niet of onvoldoende aan de sinds 1985 verplichte Arbeidsom standighedenwet (Arbo) en zijn dus strafbaar. Bovendien zijn door het niet naleven van de Arbo-wet doden onder brandweerlieden gevallen. LEIDEN-DEN HAAG GPD-WIM KOEVOET Dit concludeert de Leidse veilig heidsdeskundige A. Stam in een onderzoek naar de arbeidsom standigheden bij brandweer korpsen. Stams bevindingen staan in de laatste uitgave van 'Brand en Brandweer'. Het be roep van brandweerman of - vrouw is door de aard van het werk risicovol, maar ongeluk ken kunnen wel worden be perkt, meent Stam. Hij is zelf werkzaam bij de regionale brandweer Rijnland. „Door het ontbreken van beleid ontstaan er risico's, waardoor doden en gewonden vallen." Hij vindt dat de brandweercommandant voor de rechter moet komen als er doden of gewonden zijn ge vallen als gevolg van het ontbre ken van een Arbo-beleid. Per jaar komen gemiddeld twee brandweerlieden bij de uitoefening van hun werk om het leven. In relatie tot het tota le aantal brandweerlieden (25.000, van wie 22.000 vrijwilli gers) is dit aantal te hoog, meent ook het College van Commandanten van Regionale Brandweren. Stam wijst op en kele grote branden waarbij do den onder brandweerlieden vie len, onder meer als gevolg van het ontbreken van Arbo-maat- regelen. Toch werd niemand ter verantwoording geroepen. „Commandanten ontvangen zo'n onderzoeksrapport, bekij ken het en stoppen het in de kast", is zijn conclusie. Het niet toepassen van de Ar bo-wet kan de korpsen geld gaan kosten. Verzekeringsmaat schappijen zullen bij ongeluk ken alleen bereid zijn geld uit te keren als alle voorschriften zijn afstand van de beweringen. Het is volstrekte onzin te beweren dat de mariniers bang zouden zijn, aldus een woordvoerder van de marine. Bovendien draaien ze geen bewakingsdien sten in de gevangenis, maar controleren zij alleen het hek en de muur rond de Koraal Specht. „En dat doen zij goed." Defensie helpt dit voorjaar op verzoek van de Antilliaanse au toriteiten bij het beveiligen van de Koraal Specht. Dertig mari niers werken tot 1 juli op het ge vangeniscomplex. Voor die da tum moet een commissie aan Justitie duidelijk maken hoe het de beveiliging van de Koraal Specht; kan verbeteren. Tot die tijd is Defensie niet van plan de manschappen terug te trekken. Het ministerie er kent wel dat voor mariniers be- veiligingstaken 'niet het meest opwindende werk' zijn. Op het Gat van Palace wordt hard gewerkt aan een omheining en een tent waarin de internationale pers volgende week wordt ondergebracht. NOORDWUK CONNY SMITS De voorbereidingen voor de tussentijdse Eurotop vanaf volgende week vrijdag in hotel Huis ter Duinbeginnen in Noordwijk duidelijk zichtbaar te worden. Op het Gat van Palace is al begonnen met het opzetten van een tent voor de internationale pers. Om het plein wordt een omheining ge zet. Maandag komt er nog een tent op het Palace Plein, waar vanaf dat moment dan ook een parkeerverbod geldt. Op het Wantveld is parkeren vanaf woensdag onmogelijk, aange zien dit parkeerterrein dan wordt gebruikt als opvang plaats voor de pers. In totaal worden er maar liefst 1.500 persmensen in de badplaats verwacht. Camera ploegen van de televisie zullen hun wagens en apparatuur op de Wilhelmina Boulevard plaatsen. Al met al voorziet de gemeente Noordwijk nogal wat parkeerproblemen als het vol gende week ook nog eens strandweer zal worden. „Gelukkig zijn de parkeerplaat sen tijdens het Pinksterweek- einde nog wel bereikbaar", al dus F. Kromhout van de ge meente. Op de Rudolf Tappen- beckweg, de weg die voor Huis ter Duin loopt, geldt vanaf vol gende week donderdag tot za terdagmiddag de noodveror dening. Dat betekent dat de weg niet langer bereikbaar is. Bewoners krijgen veiligheids pasjes. Bedoeling is dat hele maal niemand tijdens de top in Huis ter Duin zal komen, behalve de regeringsleiders en hotelpersoneel. Ministers zul len naar de perstenten komen om verklaringen af te leggen. De top in Noordwijk is een Nieuw examenvak moet 'persoonlijk geluk bevorderen LEIDEN ANNET VAN AARSEN Een cursus duurzame relaties voor pubers? Liefdeslessen in de schoolbanken? Als het aan het Leidse raadslid Margje Vlasveld (LWG/De Groenen) ligt, komt het daar van. Met haar Amster damse collega Roel van Duijn pleit Vlasveld voor een nieuw verplicht examenvak voor havo- en vwo-leerlingen: de kunst van de liefde. De lessen moeten mislukte huwelijken en ver stoorde verhoudingen voorko men en persoonlijk geluk en ge zonde relaties bevorderen. De twee raadsleden hebben hun voorstel toegelicht in een brief aan de Tweede Kamer en het kabinet, juist op het mo ment dat het parlement praat over de invoering van vier on- derwijsprofielen voor havo en vwo. Volgens Vlasveld en Van Duijn hebben veel mensen niet geleerd hoe ze een relatie in stand moeten houden. En lief desverdriet is, menen ze, een veel voorkomende doodsoor zaak en een vrij gewone achter grond voor stress. „De tragische omstandigheid dat tweederde van alle huwelij ken tot een scheiding binnen zes jaar leidt, duidt erop dat zeer velen er onvoldoende op voorbereid zijn om hun relatie duurzaamheid te geven", schrij ven Vlasveld en Van Duijn aan de Tweede Kamer. „Veel men selijk ongeluk zou kunnen wor den voorkomen door ondogma- Doorlopend krediet aflossen met hypotheek? '///van Bruggen Adviesgroep baalt méér uit uu? hypotheek Vraag de gratis HypothcckScan 0800-1800(eralis) tisch onderwijs in de liefdes kunst. Met dat laatste bedoelen wij de bedrevenheid in de om gang met alle emoties rond lief de en verliefdheid." Hoe de twee raadsleden zich het vak voorstellen? „Het kan wetenschappelijk onderwezen worden aan de hand van de kennis van verschillende cultu rele tradities en wereldlitera tuur. Het leent zich verder bij zonder goed voor creatieve op stellen en stages", menen Vlas veld en Van Duijn. Seks of seksuele opvoeding horen vol gens hen niet tot de kern van de kunst van de liefde.Al is het zeker dat goed minnaarschap niet weg te denken is uit dit vak." Of staatssecretaris Nuis van on derwijs het voorstel voor de in voering van kunst van de liefde serieus in overweging neemt, is de vraag. Maar Vlasveld denkt dat zeker de leerlingen massale belangstelling voor het vak zul len tonen. extra vergadering van de rege ringsleiders, die in juni tijdens een top in Amsterdam het nieuwe EU-verdrag moeten ondertekenen. De onderhan delingen lopen echter zo moei zaam dat een extra overleg voor die tijd noodzakelijk werd geacht. De belangrijkste agendapun ten in Amsterdam betreffen vooral de manier waarop de Unie na uitbreiding met Oost- Europese landen moet worden bestuurd. Ook de Economi sche en Moentaire Unie (EMU) zal een zwaar stempel VVD en PvdA tegen Ritzens nieuwe kaart DEN HAAG ANP PvdA en WD, de grootste rege ringspartijen, zien niets in de plannen van minister Ritzen van onderwijs met de OV-kaart. De bewindsman wil thuiswo nende studenten een weekkaart geven, terwijl studenten op ka mers een weekeindekaart krij gen. Daarmee denkt de minister de kosten van de OV-kaart terug te brengen tot vierhonderd mil joen gulden per jaar. Eerder lie ten het CDA en GroenLinks we ten niets te voelen voor de vari ant van Ritzen, waarover nog geen akoorrd is gesloten met de openbaar-vervoerbedrijven. Tijdens de studentendemon stratie van gisteren in Den Haag spraken deze partijen zich dui delijk uit tegen wat de studen ten zelf 'uitkleding' van de kaart noemen. FOTO DICK HOGEWONINC op de bijeenkomst drukken. De top moet leiden tot een 'Akkoord van Amsterdam', ookwel 'Maastricht 2' ge noemd. De Eurotop in Amsterdam wordt niet alleen aangegrepen voor een groot cultureel evene ment in de Hoofdstad, maar gaat ook gepaard met een gro te internationale demonstratie. Vele demonstranten lopen momenteel al uit verschillende plaatsen in Europa naar Am sterdam. Zij ageren tegen de werkloosheid en sociale onze kerheid in Europa. HET WOORD IS AAN La Rochefoucauld Wijsheid bestaat in het ken nen van zijn dwaasheden. nageleefd, verwacht Stam. Hij wijt het uitblijven van AR- BO-maatregelen vooral aan het grote aantal vrijwilligers dat bij de brandweer actief is. Zij doen dat naast hun werk. Voor hen hoeven veiligheidsnormen niet zo streng te zijn en ze worden ook als 'lastig' ervaren. Boven dien ontbeert het menig brand weercommandant aan kennis over de Arbo-wetgeving. Pagina Leiden: 'Iedere eerlijke commandant moet toegeven dat onderzoeker gelijk heeft' - zonjép r warm ™.Tmax 12726° 13726° «721° neerslag 30% 30% 40% 60% 50% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio17,19,21,23 RTV/programma's Schrijvende lezers18 Sport25,27 Strips14 Uitgaan Kortingsbon op de pagina Uitgaan voor het Super Old timerfestival in de Lissese Hobahohallen Grote beurt Rijksmuseum van Oudheden LEIDEN WIM KOEVOET Voor het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) is 'Ra' van medio dit jaar tot aan het einde van 1998 het symbool 'voor een beter huis voor klant en collec tie'. Dat de verbouwingen die het uit 1818 stammende muse um in deze periode ondergaat naar de Oud-Egyptische zonne god zijn vernoemd, lijkt pom peuzer dan het is. Ra was voor de oude Egypte naar het symbool voor alles wat opnieuw wordt geboren, en in het gebouwencomplex aan het Rapenburg blijft dan ook weinig op zijn plaats. Het zal onher kenbaar uit de steigers komen. „Het RMO begint eigenlijk aan een heel nieuw bestaan", zegt directeur J. Magendans. De verbouwingen kosten 8,5 miljoen gulden. Ze leveren 600 extra vierkante meter aan expo sitieruimte op. Dat komt neer op een uitbreiding van twaalf procent. Voor de herinrichting van de museumzalen wordt nog eens zeven miljoen gulden uit getrokken. De opdrachtgever, de Rijksgebouwendienst, is te vens de belangrijkste financier. Gratis Carwash met 6 carwash kassabonnen gCeenl HUISMAN Willem de Zwijgerlaan 417 Leiden jHUiSMAy 7 (japen open van 7.00 tot 23.00 uur Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Postcode: - 'Tel: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Oautomaiisch (f. 92,05) l automatisch ff. 31,95) Oacceptgiro (f. 93. l Nr. bank/giro:Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. LeidschDagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1