Chemische industrie slaat alarm: *kort aan geschoold personeel /wo-natuurkunde: weggevertjes en tegenvallers Steden verliezen zeggenschap over openbaar stadsvervoer 11 het begin heb je allemaal heimwee Correct kapsel Zuid-Holland bouwt te weinig, alleen Leiden haalt limiet Leiden Regio LEIDEN Ook bomen heb ben er recht op met een correct kap sel door het leven te gaan. Daar om neemt de gemeente dezer dagen de bomen aan de Lam menschans- weg in Lei den weer eens onder handen met een fikse snoei- en knipbeurt. Geen simpe le klus die al leen met een laddertje en een schaartje geklaard kan worden. Nee, door de leng te van de bo men is daar voor een hoogwerker nodig, foto henk bouw man .0 EEST «HANS VERSLUIS llC ige bedrijven, vooral nieuwe, zien er 3K i buitenkant geheimzinnig uit. Futu- ïe ontwerpen met veel spiegelend J. it het onmogelijk maakt een blik naar 3ri te werpen. Hebben ze iets te verber- ls het dan ook nog eens gaat om een ich bedrijf, wekt dat extra nieuwsgie- I op. In verbeelding zie je mannen in assen en brillen met reageerbuisjes je. len. Borrelende buisjes en veel rook. ,1 is precies wat zich binnen de muren chemische onderzoeksbedrijf Nalco Tjalmaweg in Oegstgeest - vijf meter Leiden - afspeelt. Veel witte jassen igheidsbrillen. Het doet allemaal een science fiction-achtig aan. Neem de e control room op de bovenste etage et gebouw. Op de deur hangt een 'gesloten houden'. Temperatuur en jheid moeten hier immers constant blijven. Binnen zitten de onderzoekers. Ze scheuren papier, verbranden het. verknip pen het en proberen zo een stukje superpa pier te.ontwikkelen. Nalco is eigenlijk één groot laboratorium. Het bedrijf ontwikkelt op verzoek van che mische fabrieken technieken voor de verbe tering van de productie. Wat er de deur uit gaat is know-how, vooral op het gebied van water. En welk chemisch bedrijf gebruikt geen water? Voorkoming van roestvorming en kalkneerslag, wat thuis in de fluitketel nog wel eens wil gebeuren. In de industrie kan een doorgeroeste of verkalkte pijp enorme schade veroorzaken. Nalco is Amerikaans. Toen men in 1992 zocht naar een goede locatie voor een Euro pees hoofdkwartier viel het oog op ons land. Nederland heeft een goede infrastruc tuur, een efficient overheidsapparaat en er waren voldoende geschoolde chemici voor handen. Nu blijkt dat het tegenwoordig aan dat laatste nogal schort: er studeren te weinig studenten in de scheikunde af en het aantal inschrijvingen aan universiteiten daalt: de laatste vijf jaar is het gehalveerd. Reden voor actie, vindt de Vereniging Nederlandse Chemische Industrie (VNCI), die gistermid dag te gast was bij Nalco. Bijvoorbeeld door de samenwerking tussen scholen en bedrij ven verder te ontwikkelen of extra beurzen voor scheikundestudenten in te stellen. Het tekort aan gekwalificeerd personeel is voor veel bedrijven reden om personeel uit het buitenland te halen. Zo ook voor Nalco. Op de papierafdeling werken twee Finnen. In Finland wordt veel papier geproduceerd en daarom staan Finnen bekend als papier experts. Ze drukken op knopjes, injecteren wat chemicaliën in een buis met papierpulp en toveren een velletje vers papier. Even drogen en dan naar de scheurkamer. Voorschotenaar overlijdt na val door glazen kas ROELOFARENDSVEEN/VOORSCHOTEN Een 36-jarige man uit Voor schoten is woensdagavond bij een bedrijfsongeval om het le ven gekomen. De man was aan het werk in een kassencomplex aan de Floraweg in Roelo- farendsveen toen hij achter overviel door een glazen kas- senwand. Hij bezweek aan een inwendige bloeding, veroor zaakt door een stuk glas dat in zijn lichaam was terechtgeko men. Omdat de verwondingen in eerste instantie niet al te ernstig leken, werd de man door zijn baas naar een nabijgelegen huisartsenpraktijk gebracht. Daar zakte het slachtoffer in el kaar. Reanimatie en de komst van hulpdiensten, waaronder de trauma-helikopter, mochten niet meer baten. Felle politieke botsing in Kamer over concurrentie DEN HAAG «JAN KUYS HAAGS REDACTEUR Binnen afzienbare tijd raken Haarlem en Leiden de zogehe ten BOS-status kwijt. Daarmee verliezen beide steden de zeg genschap over het openbaar busvervoer. Een meerderheid van de Tweede Kamer is name lijk van mening dat het geld voor het openbaar vervoer via de provincies verdeeld moet worden. Tijdens een debat over de toekomst van hj?t openbare stads- en streekvervoer diende WD'er Remkes een motie in, waarin helderheid wordt ge vraagd over de zeggenschap over het openbaar vervoer. Op dit moment is er een bestuurlij ke warboel met veel verschillen de verantwoordelijkheden. Dat moet volgens een meerderheid in de Kamer snel veranderen. Op de korte termijn, vermoede lijk tot het jaar 2003, mogen ste den als Haarlem en Leiden wel zelf invloed uitoefenen op on der meer het aantal ritten en de frequentie ervan in het stads net. Maar niet zonder meer. Ver antwoordelijk minister Jorrits- ma wil de aansturing en opzet van het openbaar vervoer in Nederland ingrijpend wijzigen. Niet alleen krijgen de provincies een belangrijke rol in het verde len van de subsidiecenten, ook zullen de openbaar vervoerbe drijven meer marktgericht moe ten werken. Het vervoeren van meer reizi gers tegen lagere kosten wordt voortaan beloond. Verder zullen de bedrijven concurrerender moeten, gaan werken. Volgens Jorritsma kan dat alleen, als een beduidend deel van het open baar vervoersnet via aanbeste ding wordt verdeeld. Daarover ontstond gisteren in de Kamer een krachtige politie ke botsing. PvdA en CDA voelen in beginsel niets voor markt werking, WD en D66 wel. Daar door dreigde een patstelling te ontstaan, die nieuwe ontwikke lingen in het slecht functione rende openbaar vervoer vrijwel uitsluit. In deze situatie pro beerden de partijen het onder ste uit de kan te halen. Jorrits ma door zoveel mogelijk markt werking te introduceren, PvdA en CDA door een voorziene be zuiniging op het openbaar ver voer van jaarlijks 75 miljoen gulden ongedaan te maken. Een compromisvoorstel van D66 moet een meerderheid van de Kamer uiteindelijk bijeen brengen. Dit plan houdt in het op redelijke schaal - gesproken wordt over 35 procent van het stads- en streekvervoer - experi menteren met aanbesteding van het lijnennet. Jorritsma liet weten daarmee te kunnen leven, mits gemeen ten en provincies kunnen wor den verplicht aan het experi ment mee te werken. De minis ter wil hoe dan ook enkele ef fectvolle experimenten begin nen en is zelfs bereid een deel van de nog uitstaande bezuini gingen te schrappen. 'Voor wat, hoort wat', zei de minister, die op deze wijze de vrijwillige me dewerking van betrokkenen aan de marktwerking hoopt te krij gen. Partijen gaan de komende dagen achter de schermen on derhandelen om de nog be staande meningsverschillen te overbruggen. Tijdens de stem ming over de gisteren ingedien de moties zal er een van de ko mende weken duidelijkheid ontstaan over de hoeveelheid marktwerking in het toekomsti ge openbaar vervoer. CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 Rapportage staatssecretaris Tommei DEN HAAG JAN KUYS HAAGS REDACTEUR De bouw van nieuwe huizen in Zuid-Holland blijft achter bij de opgestelde plannen. Vooral in de zogeheten VI- NEX-gebieden in Haaglanden en Rijnmond zijn minder hui zen gebouwd dan gepland. Als gevolg daarvan blijft Zuid-Hol land een woningtekort houden en zullen de voor 2000 afge sproken aantallen niet worden gehaald. Dit staat in een ver slag over de woningvoorraad dat staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het stadsgewest Leiden vormt een uitzondering op de ze cijfers. Hier zijn in de perio de 1995 tot 2000 een totaal van 7900 nieuwe woningen voor zien. Blijkens de nu gehanteer de voorspellingen worden dat er 8100. Wel merkt Tommei op dat vanaf het jaar 2000 in het stadsgewest Leiden een aanzienlijke daling van de pro ductie wordt voorzien. Het achterblijven bij de ra mingen in Zuid-Holland is blijkens de rapportage te wij ten aan vertraging van projec ten in Rijnmond. Moeizame grondonderhandelingen over versnipperde grondgebieden zijn daar een oorzaak van. Pas vanaf 1998, zo is de verwach ting, worden er op grote loca ties weer veel huizen ge bouwd. Datzelfde geldt voor de woningbóuwproductie in Haaglanden. De raming wijst uit dat er in Haaglanden tot 2000 ruim 7000 huizen minder gereedkomen dan was ge dacht. Zowel rond Rotterdam als Den Haag zijn vorig jaar overigens meer woningen op geleverd dan het jaar daar- Landelijk gezien meent de staatssecretaris dat vraag en aanbod dichter bij elkaar zul len komen. Maar in Zeeland bijvoorbeeld kan leegstand ontstaan, terwijl in Zuid-Hol land vooralsnog een woning tekort blijft bestaan. Tommei praat momenteel met betrok kenen over het woningbouw beleid. Dit moet in het najaar resulteren in een nieuw kabi netsstandpunt over het te voe ren woningbouwbeleid tot het jaar 2005. IpERDAG 15 ME11997972 -V L honderd vwo-leerlingen ;den gisteren op het 0 college op hun eindexa- naaiurkunde. Slechts één - had niet de volle drie ef )dig en verliet de zaal een n urtje eerder. De rest bleef ie ;ien tot de laatste minuut M inheden te checken' of de 0; jenstaande vragen te be- ve orden, want het examen ■n deunde was veel en moei- r een leek is de nabespre- e ran het examen met do- in l van Slingerland en een van zijn leerlingen onna- n aar. De enige genoemde cy len' die begrijpelijk zijn, jjjnummers van de vragen (e ver ze het hebben. Ze ka- e door elkaar heen en vuren rj, 1 af op de docent over de D( opdrachten. Zijn ant- en stemmen de leerlin- il omber. Haakon zit met n amenformulier voor zich. d, ïlke vraag staat een krulle- [0 lagteken of kruisje. Gedu- li de bespreking worden an de eerste twee tekens [gen door de laatste. „Dit I goed voor mijn zelfver- :n". zegt hij nerveus la- j en hij slaat zijn opdrach- :kje dicht. Even later doet er volop mee, maar vrolij- -oj rdt hij er niet van. <j ;erland doet een poging ei jn leerlingen op te pep- ;s| Je moet kijken naar de j 1 die je goed hebt beant- sti woord, niet naar de lastige die mis zijn gegaan." Zelf heeft hij het examen ook gemaakt en, hij kan het niet ontkennen, het viel hem behoorlijk tegen. „Ik heb er dit jaar anderhalf uur over gedaan, en dat is veel voor een docent. Normaal gesproken doen wij het in een klein uur tje." Het Binas tabellenboek moest vaak gebruikt worden, er zat volgens de docent veel naslag werk in. „De hoeveelheid 'dooie' vragen die je direct op schrijft was gelijk aan voorgaan de jaren en wat mij opviel was dat er een aantal kopieën van het vorige examen in zaten. Het waren exact dezelfde vragen. Dat waren weggevertjes." Maar kelijk de bèta-studies promoot, iets wat het ministerie zo graag wil. „De lui die dit gemaakt hebben moeten het examen zelf eens een keer doen. Ik verdenk hen er echt van dat ze natuur-, schei- en wiskunde als de 'elite vakken' zien. Je kent het wel, voor de crème de la crème, om onderscheid te maken tussen de briljantjes en het gepeupel." De docent kan zich daar over opwinden. „Het is zwaar om drie uur lang geconcentreerd te werken. Voor zo'n examen heb je die tijd ook wel nodig, maar je werkt je leeg." De verwilderde gezichten van zijn leerlingen spreken wat dat betreft boekde len. Esther lacht zuur. „In onze studiewijzer staat het advies dat je na anderhalf uur studeren een half uur pauze moet ne men. Nu, in dit geval slaat dat nergens op, je moet drie uur lang keihard doorwerken." Haakon vraagt zich af of er geen stille pauze ingelast kan wor den. Liefst met een kopje koffie en een taartje; suiker kan hij goed gebruiken. Esther had daar al rekening mee gehouden. Ze haalt een energiereep uit haar tas. „Het zijn vreselijke vie ze dingen, maar ze houden je wel bij de les." De evaluatie van het eind examen na tuurkunde met leraar Slinger land stemt de leerlingen van het Aquino college som ber. FOTO dick hocewo- ning de rest viel hem tegen. „Ik ge loof niet dat iemand hier een tien voor heeft gehaald, en dat terwijl er toch een paar poten tiële 'tieners' bij zitten." Slingerland vraagt zich af of je met dit soort examens nou wer- üese zusters denken verschillend over Australië )ti Leny (links) en Co hebben ieder hun eigen ideeën over Australië. Op de achtergrond staan hun mannen: de in Tilburg geboren Peter Mommers en de uit Weesperkarspel afkomstige Piet van Schaik. foto peter van wonen, zullen haar niet tegenhouden. „Nou, mam als je wilt, dan ga je toch. Dan komen wij wel eens een keer bij jouw kijken", zeggen zij. „Ik heb gewoon heimwee. Dit land is zo anders. Het leven in Nederland is veel mooier. Ik ben dan ook altijd een echte Hollandse gebleven." Waarom dan toch geëmigreerd? „Co en mijn andere zuster Corrie zaten al hier." Het gezin Van Schaik ging daarom in op het schriftelijke verzoek van de Australische regering om opnieuw te emigreren. Corrie van Eeden door omstandigheden is zij niet bij het gesprek aanwezig was de eerste die het uit de Emmastraat afkomstige gezin van zeven jongens en vijf meisjes verliet. Acht maanden later, in 1957 volgde Co haar zuster. Zij kende minder aanpassingsproblemen dan Leny van Schaik. „Je hebt allemaal heimwee in het begin, maar ik ontmoette mijn man hier, trouwde, kreeg drie kinderen en ging van lieverlee met het Australische leven mee. In het begin dacht ik wel: wat zoek ik hier. Het was zo anders. Je moest wennen aan de hitte en de grootte van het land. Het duurt uren voordat je ergens bent, maar daar raak je aan gewend." Zelf had ze zich na een jaar of vijf aangepast. „Na aankomst heb ik eerst bij verschillende mensen in het huishouden gewerkt, maar omdat ik heimwee had en niet goed Engels kon spreken, werd mij aangeraden om in een ziekenhuis te gaan werken. Daar ging het stukken beter. Je bent niet alleen onder de rhensen, maar spreekt ook vaker Engels." De aanpassingsproblemen hadden niet alleen te maken met het feit dat beide zusters op latere leeftijd emigreerden, maar ook met de periode waarin zij vertrokken. „De mensen die direct na de oorlog kwamen, hadden het zwaar, heel zwaar. Maar toch kunnen wij, ook al kwamen wij iets later, tot de pioniers worden gerekend. De huidige emigranten komen allemaal met geld. Wij arriveerden met niets en moesten iets opbouwen." Aan de mooie vrijstaande woning van Co en Peter Mommers valt op te maken dat het is gelukt. Na jaren in huurhuizen te hebben gewoond, konden ze zich hun eigen stukje grond veroorloven. Zij genieten in Seaford Leny en Piet van Schaik wonen niet ver van hen verwijderd in Frankston op Australisché wijze van het leven. „Het gaat er hier veel rustiger aan toe. Dat kan je wel zien als mensen overkomen uit Nederland. Ze zijn dan druk. Zo gauw als de laatste hap binnen is, moet in Holland alles van tafel. Het gaat er hier meer relaxt aan toe." Toch is dat voor Leny van Schaik niet voldoende om de honger naar Nederland te stillen. Vele streekgenoten verhuisden in het verleden naar Australië. Voor de meesten dé reis van hun leven. Maar heeft het de emigranten wel gebracht wat zij er van verwachtten? Op die vraag geven regiogenoten in een serie artikelen zelf het antwoord. „Je leeft in twee werelden." Het zijn woorden die Co Mommers en haar zus Leny van Schaik meer dan eens in de mond nemen. Op latere leeftijd naar Australië geëmigreerd gaan de zussen Van der Poel - want zo heten zij van hun meisjesnaam - elk op hun eigen wijze met deze waarheid om. De een heeft jaren geleden de Australische nationaliteit aangenomen en kookt volgens plaatselijk gebruik, de ander houdt nog steeds van de gestampte pot en mijmert hardop over een terugkeer naar Nederland. Het zal dan niet voor de eerste keer zijn dat Leny van Schaik 'definitief naar Hólland teruggaat. Nadat het gezin Van Schaik in 1959 voor de eerste keer in Victoria aankwam, keerde het na twee jaar al weer terug. „Je bent nog zo jong, het is dan een avontuurtje. Je denkt datje het hebt gezien, maar je hebt gewoon nog niets gezien." Elf jaar later maakte het echtpaar Van Schaik, dat toen drie kinderen telde, de stap naar down under opnieuw. „Twee dagen voordat we weggingen, zei ik nog tegen mijn man: „Laten we maar niet gaan." Ik had helemaal geen zin, maar toch ging moeder mee. Inmiddels wonen we hier weer 25 jaar en nog steeds wil ik terug. Ik woon liever in Nederland, maar waar krijg ik een huis." Haar kinderen, die in Queensland Aan de andere

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19