'Je geloof neem je dagelijks met je mee' Kerk Samenleving Latijnse liturgie trekt 'nieuwe' katholieken Simonis: li moet gebr maken vat kwaliteitelf vrouwen Schrijvende lezers Intensieve veehouderij niet vrijuit Sombere toekomst voor Museum van Langeveld DONDERDAG 15 ME11997 Vereniging viert dertigjarig bestaan AMSTELVEEN ANP De Latijnse liturgie oefent voor al op nieuwkomers in de Rooms-Katholieke Kerk een grote aantrekkingskracht uit. Zij kiezen bewust voor de 'strakke vorm' van de Latijnse mis, die bij oudere rooms-katholieken vaak juist onaangename herin neringen oproept. Dat zei voorzitter H. Schruer van de Vereniging voor Latijnse Liturgie gisteren. Komende za terdag vieren de pleitbezorgers van de Latijnse liturgie tijdens hun jaarvergadering hun dertig jarig bestaan. Volgens Schruer is van de vrees voor de teloorgang van het Latijn in de Rooms-Ka tholieke Kerk, die in 1967 de be langrijkste drijfveer van de le den was, vandaag de dag weinig meer te merken. „Bij de oprichting van de Ver eniging werden mensen lid uit bezorgdheid over de toekomst van de Latijnse liturgie ten op zichte van de volkstaalliturgie", aldus Schruer. „Nu is die ver ontrusting onder de leden nau welijks meer aanwezig. Nu maakt men een positieve keuze voor de eigen spiritualiteit van de Latijnse liturgie. De ongeveer duizend nieuwe leden die jaarlijks tot de Rooms- Katholieke Kerk toetreden, ko men volgens haar vaak op La tijnse missen af. „Zij hebben niet de onaangename herinne ringen aan het Latijn die de ou dere generatie vaak heeft. Ze proeven de strakke vorm van de Latijnse liturgie, voelen zich aangetrokken, en bekeren zich soms zelfs." Dr. G. de Korte, rector van de priesteropleiding van het aarts bisdom Utrecht, zei eind vorig jaar echter dat de groep nieuwe rooms-katholieken zeer divers is. Hij bestreed de indruk dat deze nieuwkomers vooral lief hebbers van de klassieke liturgie zijn en een behoudende ge loofsopvatting hebben. Volgens hem is onder de bekeerlingen het aantal fans van de eigentijd se liederen van Huub Ooster huis minstens zo groot als het aantal liefhebbers van de Latijn se liturgie. De Vereniging voor Latijnse Liturgie groeit in ieder geval ge staag. Het ledenaantal bedraagt nu 2500 en neemt jaarlijks met ongeveer honderd toe. Van te genwerking van parochies of dekenaten bij het houden van Latijnse missen was volgens Schruer in het afgelopen jaar geen sprake. De Vereniging ijvert voor het behoud van het Latijn als litur gische taal naast de volkstaal. Ze was aanvankelijk de Neder landse afdeling van de interna tionale beweging voor Latijnse liturgie Una Voce, maar keerde zich daarvan af toen Una Voce zich tegen de liturgievernieu wing van het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) begon te keren. Italiaanse pater gekozen tot generaal-overste franciscanen De Italiaanse pater Giacomo Bini (59) is gisteren gekozen tot de nieuwe generaal-overste van de orde der franciscanen. Hij volgt de Duitse pater Her mann Schaluck op, die de or de sinds 1991 leidde. Daartoe heeft het generaal kapittel van de franciscanen woensdag in het Italiaanse Assisi besloten. Bini trad in 1956 toe tot de orde der franciscanen en legde in 1963 zijn gelofte af. Een jaar later werd hij tot priester ge wijd. Hij was jarenlang onder meer vicaris in de Italiaanse provincie Marken. In februari ging Bini als missionaris naar Madagaskar. In de afgelopen zes jaar werkte Bini in de Ke- niaanse hoofdstad Nairobi. De orde der franciscanen telt wereldwijd 18.000 volge lingen. De orde werd in de dertiende eeuw opgericht. Franciscanen of Minderbroe ders zijn de volgelingen van Franciscus van Assisi (1182- 1226). Fred Hubers is lector in de Oud-Katholieke Kerk. Het ambt van lector be- Toen hij eenmaal tot de Oud-Katholieke Kerk was toegetreden werd hij er staat weer sinds eind jaren zestig, nadat het tientallen jaren in onbruik is ge- ook actief. Hij begon als lid van de adviesgroep over het onderhoud van de raakt. Hubers (1957, Sassenheim) is van Nederlands hervormde afkomst en kerk en werd in 1984 lid van het kerkbestuur. In 1993 begon hij met de lec- keerde als puber de kerk de rug toe. Toen hij twintig was ontmoette hij zijn torenopleiding en sinds oktober 1996 gaat hij vier tot vijf keer per jaar voor huidige vrouw die oud-katholiek was. Hubers ging met haar mee naar de als lector in de Oud-Katholieke Kerk in Leiden. In het dagelijks leven heeft kerk en ging zich er thuis voelen. Hubers een leidinggevende functie bij de Rabobank in Delft. Lector is echt een ambt van de Oud-Katholieke Kerk. De Rooms-Katho lieke Kerk heeft pasto raal werkers. Vroeger las de lec tor de Schrift in het Latijn, iets wat behalve hij alleen de pries ter mocht doen. De lector mag alles lezen, behalve het eucha ristisch gebed, want dat is de voorbereiding op de communie en derhalve een sacrament. Van oudsher is de lector een bijna afgestudeerd priester die nog diaken moet worden. Te genwoordig heb je lekenlectors - waar ik er één van ben - die een beperkte opleiding hebben gedaan. Ik heb dus niet de priesteropleiding gevolgd, zoals pastoraal werkers doen. Er zijn ruim twintig lectoren in Neder land. De Oud-Katholieke Kerk is in 1723 ontstaan als afsplitsing van de Rooms-Katholieke Kerk en erkent niet de dogma's die daarna zijn afgekondigd. Wij hebben dus geen verplicht priestercelibaat. Aan het eind van de negentiende eeuw kwa men er meer Oud-Katholieke Kerken die uit verzet tegen de afkondiging van de pauselijke onfeilbaarheid in andere delen van de wereld ontstonden. Hoewel wij maatschappelijk gezien modem zijn, hechten wij erg aan de kerkelijke tradi tie. Wij willen graag de tradities levend houden die in de eerste eeuwen van het christendom bestonden en die de Rooms- Katholieke Kerk is kwijtgeraakt. Bijvoorbeeld het ambt van lec tor, dat toen ook al bestond. Ook toen was er behoefte aan leken die een mis konden lei den. De liturgie houden we eveneens traditioneel én daar gaat het mijns inziens om. Niet om wat iemand buiten de kerk doet. Maatschappelijk gezien staat onze kerk dichter bij de protestantse kerk, wij hebben bijvoorbeeld een synode. De priesteropleiding wordt gege ven op een oud-katholiek semi narie in Amersfoort waarna de studenten hun kerkelijke oplei ding op de universiteit van Utrecht volgen. Daar zie je dat protestantse studenten regel matig switchen naar de Oud- Katholieke Kerk. Misschien omdat onze kerk niet massaal is en de gemeenschap veel warmte uitstraalt. Zestig tot vijfenzestig procent van de le den in Nederland bestaat uit nieuwe toetreders. De Nederlandse Hervormde kerk die ik me uit mijn jeugd herinner schreef zijn leden de wet voor en daar had ik een he kel aan. De grote kerken doen te weinig voor de mensen, waardoor er een te grote af stand ontstaat. Zo niet bij de Oud-Katholieke Kerk. Dejonge- rengroep floreerde, want er werd veel aan je eigen verant woording overgelaten, je kon zelf diensten en andere activi teiten organiseren. Tegelijker tijd hoorde je er echt bij, ook als je er voor de eerste keer zat. Wat mij bovendien trekt aan de Oud-Katholieke Kerk is dat er best eens iets mis mag gaan en dat het belangrijkste is dat ie dereen je neemt zoals je bent. In een andere kerk moetje stil zitten en mag je niet kuchen. Hier nemen kinderen potloden en kleurplaten mee; van hen kun je immers niet verwachten dat ze iets van de dienst begrij pen. Maar helaas is ook de Oud-Katholieke Kerk nog een mannenkerk. Er zijn weinig vrouwelijke lectoren en vrou wen kunnen nog steeds geen priester worden, hoewel dat er aan zit te komen. Mijn ouders vonden het in het begin vreselijk dat ik oud-ka tholiek geworden was. Van huis uit hadden ze altijd vooroorde len tegen de katholieke kerk ge had en ze zetten zich er enorm tegen af. Later, toen ze eens een dienst meegemaakt had den, zeiden ze dat ze blij waren dat ik gelovig was gebleven. Die lectorenopleiding ging ik in eerste instantie uit pure inte resse doen. Ik wilde meer we ten van de geschiedenis van het christendom. Op een gege ven moment, tijdens de studie, wilde ik er ook wel iets mee doen. Geen pastorale zorg - dan had ik de gehele lectoren opleiding moeten doen - maai de liturgie uitleggen. Ik vind het ambt spannend. Vanuit mijn eigen kennis kan ik de mensen iets uit de bijbel vertellen. Ik denk dat het voor parochianen best belangrijk is om te weten dat niet alleen de priester maar ook iemand uit hun midden dienstwerk doet. Zo iemand Fred Hubers: „Het geloof helpt je de ge beurtenissen uit het dagelijks le ven beter vat ten." FOTO HIELCO KUIPERS staat dichter bij je. Daarnaast vind ik het leuk om goede the- ma's uit de bijbellezingen tegen het nieuws en de actualiteit te houden. Ie gelopf neem je im mers dagelijks met je mee. Het helpt je de gebeurte nissen uit het dage lijks leven beter vat- ten. CARINE DAMEN Jer Plas,ij ZEIST» ANP Kardinaal Simonis hee' avond gepleit voor mi wen in kerkelijke niei ambten. „De onderwi saties binnen de kathol I zijn bijvoorbeeld bolvve mannen. Daar zouden 1 kele vrouwen bij kum Simonis in Zeist tijden gadering van de Dioces^ torale Raad van het aan Utrecht. De opmerking van kwam tijdens een discu Vrouw en Ambt biri Rooms-Katholieke Ke1 gens de kardinaal is de over het ambt van vrc priester echter 'gesloti kunnen hoogstens nog over de argumenten wa1 niet kan", aldus SimonF Om de mogelijkhede functioneren van vro1 pastorale en bestuurlij ties te onderzoeken, raad een ad-hoc comn gesteld. Deze moet gaan zetten over 'de voeren strategie'. De over de functie van diaken binnen de wordt daarbij 'nietuitgd Een voorstel van Dijker om een p commissie van des! onder leiding van de penconferèntie in te sti naar buiten zou kunne met een mening bij het ten en kwetsen' van de kreeg geen bijval. BER0EPINGSW NEDERLANDSE HERVORl KERK Aangenomen: naar IJze P. Korteweg, kandidaat ren. Bedankt: voor Streefkerk L.W.Ch. Ruijgrokte Mie nis. GEREFORMEERDE KERK GEMAAKT Beroepen: te Smilde: J. man, kandidaat te Grom i Hardenberg-Oost (wijkl 3e pred.plaats): H. Dros Brunssum-Treebeek (wi evangel iesatieopdrachtj CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Enschede- de Bruijnete 's-Gravenf': West. Leidsch Dagblad ANN01897 Zaterdag 1-5 Mei LEIDENVoor eene uitvoering van het Studenten-Tooneel is het nooit te vroeg of te laat in het seizoen. Daarheen gaan altijd gaarne de danslustigen van beide seksen, de kijklusti- gen van velerlei leeftijden. Ook nu weer was de Schouwburg goed bezet, hoewel het er niet vol was, zoals vroeger wel eens. Op alle rangen waren nog plaatsen open, in het par terre zelfs zeer vele. De aanblik van de zaal was aangenaam en gezellig, de breede rij van dames in baltoilet gaf iets feestelijks aan de omgeving, zoaals wij dat bij het Studen ten-Tooneel gewend zijn. Een flinkbezet orkest onder van Erp voerde opwekkende muziek uit. Mooi op tijd werd begonnen, even over achten trad het be stuur met de officiële gasten binnen. Ditmaal werden drie stukjes van één bedrijf gespeeld. Aan het tooneel was de zorg besteed, die wij van het Stu denten-Tooneel gewoon zijn. Er hingen n.l. vele en buiten gewoon fraaie gordijnen voor deuren en vensters, er ston den extra sierlijke meubelen; wat natuurlijk bij ons, trouw decor nogal afstak. Het was een vlag op een modderschuit. Aan bloemen was natuurlijk geen gebrek. De dames ontvin gen uit verschillende handen prachtige corbeilles, de hee- ren fraaie kransen. Alle meegespelenden verwierven groot succes, getuige het herhaalde en hartelijke applaus. ANNO 1972 Maandag 15 Mei OEGSTGEEST— Het was zaterdag tyisch St. Jorismarsen- weer. Het kwam al vaker voor dat iedereen 's morgens be denkelijk naar de lucht keek waaruit de regen met stromen neerviel. Maar strijk en zet hield het tijdens de opening van het wandelfestijn op met spuien van hemelwater. Ook nu weer en de gehele organisatie en deelnemers haalden ver licht adem toen af en toe een bleek zonnetje doorbrak. Voor het uitzetten van het parcours (7 1/2 en 15 kilometer) had routeleider Vreeburg zorggedragen. Alles verliep prak tisch vlekkeloos ondanks het probleem van de toenemende verkeersdrukte. LEIDEN— Na de geslaagde onderlinge wedstrijden die de gymnastiekvereniging "Victorie" reeds voor haar leden bo ven de tien jaar hield, waren gisteren in de Stadgehoorzaal de allerjongsten aan de beurt. In aantrekkelijke eenvoudig gehouden oefeningen lieten zij zien tot welke prestaties zij in staat waren. Alleraardigst was vooral de hoepeloefening, waaronder zelfs kleuters van twee jaar, en het lintenspel. Talent schuilt er vooral in de keurploeg meisjes met oefe ningen op de lange mat. Op districts- en landelijke oefenin gen zouden deze meisjes wel eens hoge ogen voor Victorie kunnen gooien. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) Naar aanleiding van de uitbrei dende varkenspest en BSE bij koeien, de kippen die geen goe de eieren meer leggen en scha pen die ziek zijn, is het nu toch wel duidelijk dat de intensieve veehouderij hier niet vrijuit gaat? Het kan ook bijna niet anders als je ziet hoe de dieren moeten leven in de betonnen stallen - hutje bij mutje - en opgefokt voer krijgen, hormonen en glenbuterol etc, etc, niet meer in de wei, geen zonnetje. Geen normale bevruchting (en te in tensief): te absurd voor woor den. Hoe zou het nu toch komen dat de beesten ziek worden??? Het is al jaren een schande wat er gebeurt en dan ook nog eens de overbemesting (nog steeds). De boeren die biolo gisch telen hebben nergens last van, zien de direnarts veel min der dan voorheen en de beesten zijn gezond. Het is de hoogste tijd dat we teruggaan naar de natuur (en respect hébben voor de natuur). Veel mensen zijn al ziek, dieren sterven uit en nu deze zieke die ren. En hoe is het eigenlijk met onze natuur gesteld? Mevr. A.A.M. Bergman-Keijzer, Noordwijkerhout. De 'kermistruc' van Fer Hakkaart en de visie van dj 100% Isis Terecht besteedt het Leidsch Dagblad veel aandacht aan de originele tentoonstelling 'De passie van Leiden' in De Lakenhal. Zaterdag 19 april zagen we, in kleur nog wel, vier keuzes van bekende Lei- denaren afgebeeld. Maar wat jammer dat uw blad niet vermeldde dat de keuze van dj 100% Isis een schilderij van de hedendaag se Leidse schilder Fer Hak kaart is. Zijn 'kermistruc' is indertijd door De Lakenhal aangekocht en bevindt zich dus in de verzameling van het museum zoals uw blad berichtte. Dj merkt in het Lakenhal- nieuws over deze schildering op: 'Eigenlijk is het psyche delisch en daar houd ik wel van, een beetje fantasie en een beetje onwerkelijke sur realistische uitstraling'. Deze opmerking geeft heel wat be ter de sfeer van 'kermistruc' weer dan uw kunstredactie doet wanneer zij stelt dat de dj het koos vanwege de kleurstelling van het schilde rij. Het zou prettig zijn wan neer u in uw berichtgeving over Leidse kunst iets nauw keuriger was. ElidaTuinstra, KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (ad/und) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (aó\unda.i.) PUBLIC RELATIONS W. H.C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30tc ABONNEMENTEN -bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig» verstrekken tot het automatisch van het abonnementsgeld, ont\ korting per betaling. VERZENDING PER PO! per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OPCASSI Voor mensen die moeilijk lezen, ogen hebben of blind zijn (of en leeshandicap hebben), is ee het regionale nieuws uit het Leidsel geluidscassette beschikbaar Voori 0886-482345 (Centrum vo Lectuur, Grave). I E K N H U Een sombere toekomst wacht ons plaatse lijke Museum van Langeveld. Dat was de conclusie na lezing van het artikel in het Leidsch Dagblad van 24 april jongstleden. Toch maak ik mij sterk dat de vele 'Vrien den van het Museum' (en die zijn er), des gevraagd van het gemeentebestuur zullen verlangen dat men van die kant alles zal doen om dit stukje cultureel-educatief bezit voor Noordwijkerhout te behouden. Pijnlijk trof mij de zin in het betoog van Directiesecretaris mevr. Pijnenburg, waarin zij stelde: 'dat we feitelijk van doen hebben met een museum in de hobbysfeer!' Ten eerste vind ik dit een ondermaatse waardering voor het vele bekwame werk van dhr. Van Scharenburg en zijn vrijwillige medewerkers. Ten tweede moet men dan wel aan deze mensen de gelegenheid bieden, om die (door mevr. P.) geopperde hobbysfeer te veranderen danwel te professionaliseren. Dat het omvangrijke materiaal nu niet altijd op een juiste wijze getoond kan worden is een gegeven, maar wat kan je uiteindelijk goed tentoonstellen in een voormalige cel van een Eerw. Broeder? Hang de Nachtwacht van Rembrandt van Rijn in zo'n sober verblijf, slecht belicht en zonder de gewenste ambiance, dan zal de waardering beslist lager zijn dan die welke dit schilderij in het Rijksmuseum te Amster dam nu ondervindt. Om het voortbestaan van dit plaatselijke museum na achttien jaar simpelweg te la ten afhangen van de ultieme zienswijze van het gemeentebestuur, doet mij het ergste vrezen. Over het promoten van 'Het hart van de Bollenstreek' lopen de meningen sterk uit een. Kokkerhout let op deze zaak! N. Sluis sr., Noordwijkerhout. ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en- woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15 15 uur en 19.00-19.45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor part' bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10 30-11 00 uur, 15.00 - 15.30 uuren 19.00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpief Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, klas* daarnaast ook 1115-12.00 uur. Kraamafdeling: 14 30-15.30 uuren 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21' Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19.00 uur Spoedeisende hulp- dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klass daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uurer 18.30-19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluiten partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime I» mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheei neurologie. 14 15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde er 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.0C babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. De intensieve veehouderij gaat niet vrijuit. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18