Taalkunde helpt woordblinden vooruit Wetenschap Techniek Ruim miljoen sterren op CD-Rom en Internet DONDERDAG 15 MEI 1997 REDACTIE: SASKIA STOELINGA Lexy-methode: de afwijking verdwijnt nietmaar het helpt wel Voor kinderen die lijden aan woordblindheid is van alles uit gevonden. Ze krijgen speciale brilletjes aangemeten, moeten kalktabletten slikken om verzu ring van hun hersenen tegen te gaan en vooral maar heel gedul dig oefenen met spelling. Vol gens pessimisten is er gewoon niks aan te doen. Deze week werd echter bekend dat de zo geheten 'Lexy-methode' blij vend succesvol is. Na een cur sus van ongeveer een jaar spelt een dyslecticus even goed als iedere gemiddelde Nederlander. Paul (34) is inmiddels inge nieur, maar op de lagere school vond de onderwijzer dat-ie maar naar de lom-school moest, want hij bakte niks van taal. Na een test bleek Paultje heel intelligent, hij mocht blij ven en kreeg bijles. Vrolijk werd hij er niet van, want toen zijn moeder hem eens uitlegde wat 'dwangarbeid' was, zei hij: 'Da's niet zo erg, ik moet toch ook el ke dag naar school'. Begrip was er weinig, twintig jaar geleden. Leraren presteer den het om Paultje een nul te geven voor een overhoring van rijtjes Duitse of Franse woord jes, 'omdat hij toch gewoon niets uitvoerde'. Met toewijding maakte zijn moeder thuis ge kleurde kartonnen platen met de verschillende werk woordsvormen Frans. Oefenen, oefenen, oefenen. Pas later ont dekte zij een boek. Dat ging over Paul. Hij was woordblind. Wpordblinden schrijven: paart, vreendeling, mius. En roob in plaats van rood. Ze lezen som in plaats van mos. Ze 'vergeten' letters in een woord of voegen juist extra letters toe. Soms gaat het goed, dan weer bakken ze er niks van. Tussen de vijf en de tien pro cent van alle Nederlanders lijdt onder dyslexie of woordblind heid. Ze lijden er echt onder, want op school worden kinde ren uitgelachen en een volwas sen werknemer voelt zich be hoorlijk ongelukkig als hij alleen maar stukken schrijft die weme len van de taalfouten. Er is iets mis met de hersenen van mensen die woordblind zijn; ze hebben twee precies even grote taalgebieden in de linker- en rechterhersenhelft (planum temporale), juist ach ter de slaap. Bij gewone mensen is het linkerdeel groter dan het rechter. In die twee taalgebie den zitten bij dyslectici zenuw cellen in een hoeveelheid, die normaal alleen voorkomt bij ongeboren kinderen. Gewoon lijk sterven die 'overtollige' ze nuwcellen af tot peuters twee, drie jaar oud zijn. Bij dyslecti sche mensen gebeurt dat niet. Woordblindheid zit in de fami lie. Vaak is de afwijking erfelijk, Voor de meeste kinderen op de basisschool gaat lezen grotendeels vanzelf. Terwijl aan kinderen met woordblindheid de regels juist heel precies moeten worden uitgelegd. foto cpd een dyslecticus heeft broers, ne ven, een vader of moeder die zwak zijn in taal. Woordblind heid komt vijf keer vaker voor onder jongens dan onder meis jes. Dat zou te maken hebben met de positieve invloed van vrouwelijke geslachtshormonen tijdens.de zwangerschap op het afbreken van die 'overtollige' zenuwcellen. In 1925 beschreef de Ameri kaanse zenuwarts Orton dyslexie als een foutje in het vi suele systeem. Dat zou verkla ren waarom woordblinde men sen de b en de d omdraaien en som lezen als er mos staat: ze spiegelen woorden en letters. Dat resulteerde in tal van oefe ningen en therapieën, die nog steeds niet zijn verdwenen. Nog steeds doen allerlei menin gen en methoden opgeld. Er zijn neurologen die menen dat aan zo'n aangeboren hersenaf wijking nu eenmaal niets te doen is. Je moet er maar mee leren leven. Anderen pleiten voor hersenoperaties. Maar va ker worden allerlei therapieën aanbevolen uit onwetendheid. Voor veel ouders betekent hun onvoorwaardelijke steun aan een woordblind kind een lij densweg, stelt drs. Th. Schaap, directeur van het IWAL (Insti tuut voor Woordblindheid en Andere Leermoeilijkheden) in Amsterdam. „Ik spreek veel ou ders die hebben moeten vech ten tegen verwijzing naar het speciaal onderwijs, eindeloos veel thuis oefenen, hun kind re flextherapie lieten volgen, bril len met gekleurde glazen lieten aanmeten, hun kind kalktablet ten laten slikken omdat die ver zuring van de hersenen zouden tegengaan, 'Touch for Health'- therapie proberen en een cur sus 'met twee handen zand borstelen tussen lijntjes' volgen, om de motoriek te oefenen." De IWAL-methode, LEXY, is ge baseerd op het idee dat woord blinden een taalprobleem heb ben in plaats van een visueel probleem. Want inmiddels is gebleken dat ze heel goed de verschillen zien in figuurtjes die qua vorm lijken op de p, b en d. Ze leggen ze zonder mankeren in de juiste volgorde en op de juiste manier. Conclusie van Schaap: ze verwisselen de let ters niet omdat ze op elkaar lij ken, maar omdat ze ongeveer hetzelfde klinken. Het LEXY-pro gramma moet worden gezien als een prothese, een soort kunstbeen waarmee RUSWUK «-ANP Europa zet begin juni zijn gegevens over de plaatsbepaling van ruim 1,1 miljoen sterren op Internet en CD-ROM. Dat is het resultaat van vier jaar (1989-1993) waarnemingen in de ruimte door de Hipparcos-satelliet. De Europese ruimtevaartorganisatie ESA deelde dit mee aan het begin van het Hipparcos-symposium in Venetië. De door de Europese satelliet in kaart gebrachte sterren staan vergeleken met melkwegstelsels verder in het universum betrekkelijk dichtbij. Maar de satelliet heeft hun plaats ten opzichte van die stelsels en verre radiobronnen zoals quasars zo nauwkeurig bepaald dat ook ruimtemissies daarvan gebruik kunnen maken. Dit geldt ook voor de gezamenlijke Cassini/Huygens-missie van ESA met de Amerikaanse NASA naar de planeet Saturnus en zijn maan Titanen ESA's Rosetta-missie naar de komeet Wirtanen. mensen kunnen leren lopen, zonder dat hun handicap wordt verholpen. Kern is dat deelne mers heel nauwgezet de logica van de Nederlandse spelling wordt ingeprent. Schaap: „We leveren woordblinden af als kleine taalkundigen. Het idee dat die weerbarstige taal tot op het bot kan worden uitgekleed en teruggebracht tot eenvoudige regels, maakt dyslectici rustiger. Want op een gewone basisschool gaat leren lezen immers voor de meeste kinderen grotendeels 'vanzelf. Zouden alle regels zo héél pre cies worden uitgelegd, dan zou leren lezen en schrijven voor de meeste kinderen veel te lang zaam gaan, want ze snappen het allang. Deelnemers van LEXY worden getraind in het verdelen van woorden in klankgroepen (sylla ben); op het gehoor. Zo bestaat 'weten' uit twee klankgroepen en 'bokken' ook: bo en kken. Voor watje niet kunt horen, geldt een spellingsregel, die al tijd klopt. Bij zo'n tweeklank komt na een 'lange' klinker (we ten) één medeklinker, na een 'korte' klinker (bo-kken) twee. Die regel is steekhoudend, want hij geldt ook bij boksen: bo ksen. Veertig letters De klankgroepen bestaan uit af zonderlijke letters die je alle maal apart kunt uitspreken. Voor de plek van een letter in een woord gelden ook weer re gels. Een klinker heeft bijvoor beeld maximaal drie medeklin kers voor of achter zich (markt, straks). Een p en een b staan nóóit naast elkaar, een s en een t heel vaak. Een computer met een speciaal toetsenbord is een hulpmiddel, dat deelnemers dwingt na te denken over elke klank afzon derlijk. In plaats van de gebrui kelijke 26 letters, telt dit bord er 40: één voor elke klank. De e heeft dus meer dan een toets: een voor de e in pet, een voor de e in eten, een voor de e in stukje, een voor de e in leeuw. Twee studenten van de Univer siteit van Amsterdam evalueer den de LEXY-methode. Ze con-- cludeerden dat ex-deelnemers ook vier jaar na de cursus nog baat hadden bij deze techniek: ze lezen en schrijven niet slech ter dan de gemiddelde Neder lander. Jaarlijks volgen 150 tot 200 woordblinden de LEXY-me thode, aldus Schaap; eenderde basisschoolleerlingen, eenderde leerlingen uit het voortgezet on derwijs en eenderde volwasse nen. Ze moeten de lessen zelf bekostigen; iemand met een modaal inkomen betaalt onge veer 300 gulden per maand. PUZZEL OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Het wordt slechter als ik uit nalatenschap een ledikant krijg! (6); 4. Opheffing van de bus (8); 6. Eén van de ledematen heeft het niet breed (3); 7. Ruimte van harde ondergrond (3); 9. Mooie foto (7); 11Wat een kracht, niet te geloven! (5). Verticaal: 1Houterig produkt van een ezel (4); 2. Geschikt credo voor de achtergrond.(5); 3. Voor soldaten in de piepzak (4); 5. Fijn stukje nylon (6); 6. Slecht logement, ook om ervoor te staan! (3); 8. Bedenkelijk bericht (4); 10. Ge nummerde bijbelse figuur (3). KRUISWOORDRAADSEL -eboniet- p-eerst-o amor-laan li-ara-ls -cel-mal- erggek -oog-aan- eb-eed-ga eeuw-rest n-ieder-e -klimmer- HEINZ H W E TOM POES Heer Bommel en de Pikkin Ring De heer Dorknoper klapte voldaan zijn notitieblokje dicht, lichtte de hoed en verliet het pand. „Wie is dat? krijste de dwerg, die hem bij het venster naoogde. „Wie is die dorre fi guur die daar wegloopt met mijn ring?" „Ga het hem vragen", stelde Tom Poes voor. „Je bent vlug genoeg en je duikt altijd op waar de Pikkin- ring aan het werk is. Waarom ga je nu niet achter hem aan?" „Dat kan ik niet!" riep het ventje smartelijk. „Er is iets ergs gebeurd; de ring beheerst niet langer de drager! De drager be heerst de ring en dat is heel erg! Bij de baard van de grote Dralpoen; wie is de dorre figuur die daar met mijn ring wegloopt?" „Dat is een ambte naar eerste klasse", zei Tom Poes. De dwerg bleef enkele ogenblikken als door de bliksem getroffen staan; toen begaf hij zich handenwringend op het gazon en daar kon men hem in de volgende uren klagend en jamme rend waarnemen. „Mijn schatten!" zo hoorde men hem roepen. „Mijn mooie fonkelstenen en mijn goud metaal! Wat baat het nu dat ik heb geboord en gespit en gesmolten en geklopt? Ik heb voor niets gedraaid en gehard en mijn vuren hebben voor niets gebrand. Mijn greep is in gepikt." Tegen de avond nam het akelig gekrijt een weinig af, doch het zwol aan tot getier toen er een zwarte bestelwagen van de ontvanger der belastingen verscheen. Want door een potige gemeentekruier werden nu de kisten met kostbaarheden uit Bommelstein in het wagentje gedra gen, terwijl de ambtenaar Dorknoper zonder ontroering aantekening hield. „Kunt u zich niet wat matigen?" vroeg de beambte terloops. „U stoort mijn besomming. Wanneer u klach ten hebt kunt u die in triplo indienen bij de heer inspecteur." DOOR JAN VISSER Er wareri dinsdagavond enkele voortekenen zoals een toename van de sluierbewolking en een langzaam daler de barometer maar dat het woensdag een verregende dag zou worden daar hadden maar weinigen rekening mee gehouden. Een uit Frankrijk afkomstige storing veroorzaakte vrijwe de hele dag regenachtig weer. Alleen de neerslaghoe veelheden vielen mee. Op de Luchthaven Schiphol wen 8 mm opgevangen. In het midden van het land viel ech ter veel meer. Op enkele plaatsen zo'n 15 mm. Door de bewolking en de regen bleven de temperaturen laag. Lange tijd was het nauwelijks warmer dan 11-12 gra den. Pas aan het einde van de middag, toen het vanuit Zeeland begon op te klaren, kwam het kwik langzaam ii beweging en kon Valkenburg bij Leiden nog op 14 gra den uitkomen. In de atmosferische huishouding zijn inmiddels de voor bereidingen gereed voor een aantal dagen met zomerse condities. Met een oostelijke stroming wordt lucht aan gevoerd waarin de temperaturen morgen stijgen tot om streeks 24 graden. De aangename temperaturen worde bereikt bij een geregeld schijnende zon. Wel is er, voon later op de dag, een kleine kans op een regen of on weersbui. Tijdens het pinksterweekeinde duurt het warme weer voort maar er vallen ook enkele regen en onweersbuien In de kustgebieden kan het bovendien afkoelen doorei invallende wind van zee. Of het warme weer ook op twe de pinksterdag nog zal voortduren is nog niet in kannen en kruiken. Er zijn aanwijzingen dat zich in de buurt va ons land een storing vormt. Wanneer dit systeem op de verkeerde plek komt te liggen (bijvoorbeeld boven Duit land of de Noordzee) waait de wind vanaf de Noordzee en stroomt veel koelere lucht het land binnen. Belangrijk koudere lucht stroomt opnieuw over Scan dinavië naar het zuiden. Of deze lucht ons na het pink sterweekeinde zal bereiken is nu nog niet te zeggen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met vrijdag. Noorwegen: In het zuiden flinke opkla ringen en het wordt droog. Naar het noorden toe meer wolken en nog een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden, mor gen in het zuiden plaatse lijk 20 graden en kans op lokaal onweer. Zweden: Langzamerhand van het zuiden uit geregeld zon en droog. Middagtempera tuur van 10 in het noorden tot 20 in het zuiden. Denemarken: Flink wat zon en het wordt droog. Mi Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flink wat zon en meest droog. Alleen in het zuidoosten van En geland vandaag kans op regen. Verdere stijging van temperatuur tot 17 graden in Schotland en bijna 25 graden in'En geland. België en Luxemburg: Eerst nog wolkenvelden en bijna overal droog. Morgen zonnig en warm met maxima van ongeveer 27 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overgang naar zonnig en warm weer. In het westen beide dagen nog wel wolken velden en mogelijk wat regen. Middag- temperatuur ongeveer 26 graden. Portugal: Vandaag nog perioden met zon en meest droog. Morgen meer wolken en enkele buien. Middagtemperatuur van 17 gra den langs de noordwestkust tot iets bo ven de 20 in het zuiden. Madeira: Zowel zon als wolkenvelden en vooral morgen een enkele bui. Middagtempe- ratuu r ongeveer 22 graden. Spanje: Zowel zon als wolkenvelden en een vrij grote kans op buien, soiYis met onweer. Maxima ongeveer 23 graden, in het noordwesten lager. Canarische Eilanden: Flink wat zon, in het noorden ook wol kenvelden en kleine kans op een bui.' Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Marokko: Westkust: Afwisselend zon en wolken velden en een enkele pittige bui. Mid dagtemperatuur oplopend naar ongeveer 25 graden. Tunesië: Naast zon van tijd tot tijd ook wolkenvel den en vooral vandaag een regen- of on weersbui. Middagtemperaturen vlak aan zee meest tussen de 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig en warm weer. In het uiterste westen vandaag nog wolkenvelden en kans op een buitje. Morgen in alle zuide lijke regio's een enkele fikse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 26 graden, vlak bij zee iets lager. Mallorca en Ibiza: Geregeld zon, maar ook kans op een ste vige regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden. Italië: Flinke perioden met zon en droog. Mor gen in het noorden meer wolken en kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 26 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, soms ook wolkenvel den en een bui. Middagtemperatuur on geveer 24 graden. Malta: Veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon. Maxima ongeveer 25 graden, landinwaarts nog enkele graden hoger. Rond de Egeische Zee eerst een stevige noordenwind. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur meest tus sen de 25 en 30 graden. Duitsland: Overgang naar zonnig en erg warm weer. In het westen eerst nog wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Zwitserland: Eerst veel zon en droog. Morgen toene mende kans op onweer. Middagtempe ratuur ongeveer 25 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig en droog. Middai tuur ongeveer 28 graden Polen: Flink wat zon. Vandaag in he en morgen in het zuiden kans gen- of onweersbui. Middagtei van 24 graden in het uiterst tot tegen de 30 in het zuidoosl Tsjechië en Slowakije: Overwegend zonnig er op veel plaatsen tegen de 3' vanaf morgen iets lager. Hongarije: Zonnig en drc meest tussen 26 en 29 graden VRIJDAG 16 ME11997 Zon- en maanstanden Zon op 05.45 Zonond Maan op 14.59 Maan on Waterstand IJmuiden Hoog 12.24 Laag 06.50 19.45 06.3 Weerrapporten 14 mei 20 u station weer wind Eindhoven licht bew. Den Helder regen Rotterdam onbew. Twente regen Vhssingen onbew. Maastricht hall bew. Aberdeen licht bew. Barcelona licht bew. Berlijn regenbui Boedapest onbew. Bordeaux half bew. Brussel half bew. Cyprus onbew. Dublin zwaar bew Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul onbew Klagenfurt lichtb Kopenhagen regen LasPalmas half b« Lissabon licht bew. licht bew. licht bew. half bew Madrid Malaga Mallorca Split Stockholm Warschau Bangkok Buenos Air licht be half bew. half bew. licht bew licht bew. hall bew. half bew. licht bew. Casablanca half bew. Johannesburg onbew Los Angeles half bew, New Orleans half bew. New York

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14