Kinshasa verwacht bestorming Sinn Fein vindt 'testcase' in Londense gevangenis Buitenland Om door een ringetje te halen 'Shell vervuilt water in Nigeria' ürbakan: Turkije wordt (een islamitische staat Ambassadeur heeft genoeg van Netanyahu Albanese parlement aanvaardt kieswet Olieboorplatform wordt verbouwd tot lanceerbasis Indonesië wil alliantie oppositie verhinderen ommissie: Veiligheid in kanaaltunnel moet beter a/OENSDAG 14 MEI 1997 Ook biertje werkt tegen hartinfarct münster Niet alleen het gebruik van enkele glazen rode wijn péTdag vermindert het risico op hart- en vaatziekten, ook bier leeft een vergelijkbare werking. Dat blijkt uit een studie van de iniversiteit van Münster. Het vakblad Epidemiology publiceerde de gegevens van een acht jaar durend onderzoek op 2.000 proef- jpersonen, allen matige bierdrinkers. In vergelijking met een groep die niet dronk, noteerden de onderzoekers slechts half zo veel sterfgevallen en hartinfarcten. Oorzaak is het in de drank aanwezige ethanol. Deze stof zou de beschermende werking van ihet 'goede' cholesterol HDL op de bloedvaten versterken. Knippen haar kost bijna drie miljoen oij francisco» Het lokale Amerikaanse radiostation KSOL-FM ïJióêt bijna drie miljoen gulden boete ophoesten voor een stunt van één van zijn dj's. Die had in mei 1993 met twee vrachtwa gens het verkeer op een belangrijke brug over de baai van San Francisco geblokkeerd om zich zijn haar te laten knippen. De lu dieke actie was bedoeld als protest tegen president Clinton. Die had zich in het presidentiële vliegtuig laten knippen op het vliegveld van Los Angeles. Om de presidentiële kapper onge stoord zijn gang te laten gaan, moesten twee landingsbanen een uur lang worden afgesloten. Miljonair Du Pont krijgt dertien jaar media De Amerikaanse miljonair John du Pont, één van de erf genamen van het gelijknamige chemieconcern, is gisteren ver oordeeld tot minimaal 13 en maximaal 30 jaar cel. Een jury had in februari al geoordeeld dat hij vorig jaar de voormalige Olym pisch kampioen worstelen David Shultz had doodgeschoten. De ury in het Amerikaanse Media achtte du Pont tevens ontoereke ningsvatbaar. Volgens de rechter moet de veroordeelde zijn straf uitzitten in een gevangenis of ih een psychiatrisch ziekenhuis. De behandeling wegens voortdurende psychische stoornissen is Katholiek in Noord-Ierland vermoord Belfast In Noord-Ierland is gisteren een katholieke man ont voerd en vermoord. Sean Browne werd na een worsteling ont- voerd bij een sportclub in Bellaghy en later dood gevonden met een kogel in zijn hoofd. Zijn lijk lag naast het brandende wrak van een auto in de omgeving van het protestantse dorp Randal- 'stown. Niemand heeft de verantwoordelijkheid opgeeist, maar de politie gaat er van uit dat de moord het werk is van pro-Britse militante protestanten. Mijnwerkers gijzelen twee managers iakarta Ongeveer 400 Indonesische mijnwerkers houden sinds zondag twee bedrijfsleiders vast in het kamp bij de Busang-mijn in Borneo. De mijnwerkers zijn bang dat ze geen geld krijgen, nadat onlangs is gebleken dat hun bedrijf betrokken is bij zwen del met een vermeende grote goudvondst in Busang. Een onder handelingsteam is per boot naar de afgelegen mijn onderweg. De mijnwerkers zijn verontrust over hun toekomst en eisen dat hun werkgever, het Canadese Bre-X Minerals, zijn betalingsver plichtingen nakomt als ze worden ontslagen. Weer bomexplosie in hartje Peking peking Peking is gistermiddag opgeschrikt door een explosie in een park in het centrum. Het incident deed zich voor in een parkin de westhoek van de Verboden Stad, het voormalige pa leisvan de Chinese keizers. Volgens bewoners van de wijk rond het park gaat het om een zelfmoordaanslag, waarbij zeker een dode en enkele gewonden vielen. Het is de derde keer in twee maanden dat er een bom ontploft in de Chinese hoofdstad. Vol gens de politie is er geen verband met aanslagen die eerder wer den gepleegd in de westelijke provincie Xinjiang. Daar streeft ;en islamitische beweging naar onafhankelijkheid. Vandaag tweede ontmoeting tussen Kabila en Mobutu De druk op.de ZaïreSe hoofdstad Kinshasa is gisteren toegenomen. De rebellen kondigden 's middags aan dat zij binnen twee uur in de stad zouden staan, maar dit bleek niet het geval. Later maakte de radiozender van de rebellen bekend dat de hoofdstad alleen wordt aangeval len als het overleg tussen rebellenleider Kabila en presi dent Mobutu vandaag mislukt. KINSHASA AFP-Rtr-ANP-AP De regering van Mobutu kon digde in Kinshasa de avondklok Londen wordt snel weer lid van de Unesco PARIJS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Groot-Brittannië heeft gisteren aangekondigd opnieuw toe te treden tot Unesco, de VN-orga nisatie voor cultuur, weten schap en onderwijs. De regering van premier Thatcher keerde de Unesco twaalf jaar geleden de rug toe omdat de organisatie slechtzou worden bestuurd. Het besluit om terug te keren in de schoot van de VN-organi- satie werd door de nieuwe mi nisters Cook (buitenlandse za ken) en Robertson (defensie) gisteren bij een bezoek aan Pa rijs uitgelegd als een stap op weg naar naar het einde van 's lands internationale isolement. De beide ministers maakten echter duidelijk dat zij Britten blijven. In navolging van zijn Conservatieve voorgangers sprak ook Cook zijn veto uit over de versmelting van de West-Europese Unie (de defen sieclub van enkele West-Eu ropese landen) en de Europese Unie. Frankrijk wil dat de WEU uit groeit tot de defensiepoot van de EU, maar Cook maakte dui delijk dat hij zal vasthouden aan de oude Britse opvatting dat de WEU de NAVO niet mag onder mijnen. ,,We zijn voor betere samenwerking tussen de WEU en de Europese Unie, maar niet voor een fusie", aldus de minis ter in de Franse hoofdstad. af. Militairen mogen gericht schieten op plunderaars. De re bellen zetten intussen hun op mars in de richting van de hoofdstad voort. Zij veroverden de belangrijke brug over de ri vier de Kwango op de weg tus sen Kengé en Kinshasa, op 180 kilometer van de hoofdstad. Hoewel de rebellen op een militaire overwinning lijken af te stevenen, gaat het overleg tussen Kabila en Mobutu op het Zuid-Afrikaanse marineschip Outeniqua voor de kust van Congo door. De Zuid-Afrikaan se president Mandela en vice- president Mbeki hebben vol gens een regeringswoordvoer der in Johannesburg een kader overeenkomst opgesteld over een vreedzame machtsover dracht in Zaïre, die Kabila en Mobutu zouden moeten teke nen. Mbeki, die uitvoerig telefo nisch met Kabila en Mobutu overlegde, heeft de president er van proberen te doordringen dat hij moet afzien van het plan om de macht over te dragen aan de tot parlementsvoorzitter gekozen aartsbisschop Mon- sengwo. De kerkelijke leider is Het milieu in Nigeria heeft nog steeds te lijden 'an de activiteiten van Shell. Op verschillende ilaatsen iri Nigeria zou het drinkwater ernstig verontreinigd met olie, waarbij de in Euro- ia toegestane norm tot 680 keer wordt over- ehreden. Dit blijkt uit het 'onafhankelijke jaarverslag' iver Shell, dat gisterochtend werd gepresen- eerd door de Engelse actiegroepen Rainforest 1 ction Netivork en Project Underground. Vol lens de opstellers van het rapport, die zich ba- ieren op zelf genomen monsters, wijzen de aan- ;etroffen hoge hoeveelheden koolwaterstoffen n het drinkwater op omvangrijke olievervuiling n het hele stroomgebied van de rivier de Niger. Een van de proefnemingen werd gedaan in Luawii, een dorpje in het Ogoni-gebied, waaruit Shell Nigeria zich al vier jaar geleden heeft te ruggetrokken. Een ander monster werd geno men uit oppervlaktewater in de burnt van Port Harcourt, waar even tevoren een ondergrondse pijpleiding was gebarsten Het rapport komt aan de vooravond van de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van Shell. De Britse activisten staan, net als het Neder landse Milieudefensie en Greenpeace, kritisch tegenover de nieuwe gedragscode van Shell, waarin het bedrijf belooft op te komen voor mensenrechten en duurzame ontwikkeling. Shell noemt het rapport onzorgvuldig en mis leidend. „Voor het grootste deel hergebruikt het oude en ontkrachte mythen." Het in het stuk aangehaalde lek is volgens Shell veroorzaakt door sabotage. londen Perfect moeten ze er uit zien, de bijzondere rijlaarzen die de 'British Household Cavalry' traditioneel draagt bij de opening van het parlementaire jaar. De Britse koningin Elizabeth II las vandaag bij die plechtige ceremo nie in het Hogerhuis voor het eerst in achttien jaar een troonre de voor van een premier van de socialistische Labour-partij. Tot september komend jaar wil Tony Blair 26 wetten laten aannemen door Lager- en Hogerhuis. Op die manier wil hij de beloften uitvoe ren van het verkiezingsprogram ma waarmee hij de stembusgang op 1 mei zo triomfantelijk won. Labour heeft kleinere klassen be loofd in het onderwijs, evenals kortere wachtlijsten bij de zieken huizen en een strenger optreden tegen jeugdcriminaliteit. Ook wil len de socialisten 250.000 jonge nkara ap „Turkije wordt geen Algerije of Iran", zei Erbakan. „Het is een democratisch en seculier land. Deze waarden hebben in de loop der jaren wortel gescho ten. De Welzijnspartij staat borg voor het secularisme in Tur-. kije", aldus Erbakan. De oppositionele Moeder landpartij zou het intussen gis teren eens zijn geworden met dissidente leden van de Partij van het Rechte Pad (DYP) die in de regering zit over de vor ming van een coalitie die moet leiden tot een nieuwe regering. Daarmee zouden de Moeder landpartij en de DYP-dissiden- ten de Welvaartspartij van Er bakan buiten spel willen zetten. Vertegenwoordiger Israël in Jordanië wist niets van gesprek met Hussein een poging de spanningen ssen zijn islamitisch georien- erde regering en het leger te minderen, heeft de Turkse eniier Erbakan gisteren ge- :gd dat Turkije niet dezelfde eg op gaat als Algerije of Iran. Erbakans Welzijnspartij wil is- mitische wetten doorvoeren zijn land, maar is in dit stre wn herhaaldelijk in conflict ge- 'men met het leger. De strijd- acht, die zich opwerpt als be- hermer van de seculiere tradi- in het land, heeft herhaalde- gezinspeeld op ingrijpen als Welzijnspartij de islamise- TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische ambassadeur in Jordanië, Oded Eran, is gisteren afgetreden uit protest tegen de politiek van de regering-Neta- nyahu. Hij was pas een week in functie. Eran zegt dat hij stelsel matig buiten de politieke ont wikkelingen is gehouden. De druppel die de emmer deed overlopen, was dat hij vo rige week uit de media moest vernemen dat Netanyahu in de Jordaanse stad Akaba een ge heime ontmoeting had met ko ning Hussein. „Gezien de be handeling die mij ten deel valt, heeft het geen zin door te gaan", schrijft Eran in de brief waarin hij zijn aftreden aankon digt. In een reactie op Erans ver trek heeft ook diens voorganger, Shimon Shamir, gisteren felle kritiek geleverd op de regering- Netanyahu. Shamir was de eer ste Israëlische ambassadeur in Amman na de ondertekening van het vredesverdrag in 1994. In een interview zei hij dat zijn werk in Amman sinds het aan treden van de regering-Neta- nyahu veel moeilijker was ge worden. Eran had aanwezig moeten zijn bij de bijeenkomst van Netanyahu en Hussein, vindt Shamir. „Een ambassadeur heeft immers in zijn dagelijks werk direct te maken met de problemen die bij zo'n gesprek aan de orde komen. Als hij niet aanwezig mag zijn, hoe kan hij dan zijn werk doen?" Sinds het aan de macht ko men van Netanyahu, zei hij, zijn de betrekkingen tussen Israël en Jordanië afgehandeld „op een manier die in de diploma tie nog nooit is vertoond". Als voorbeeld noemde hij een aan tal geheime missies naar Am man van Netanyahu's politiek adviseur Dore Gold. Steeds werd hij daar pas achteraf over ingelicht. Netanyahu en minis ter van buitenlandse zaken Da vid Levy hebben gisteren de problemen met de ambassade in Amman besproken, en be loofden na afloop meer open heid. voor zowel de Zaïrese oppositie als de rebellen als tijdelijke pre sident onaanvaardbaar. Mensen die met het Mobutu- regime hebben samengewerkt, proberen met veerboten de ri vier Zaïre over te steken en buurland Congo te bereiken. Op die boten worden voortdurend explosies gehoord, die volgens de in Kinshasa circulerende ge ruchten zijn veroorzaakt door agenten van Kabila, die de vlucht van mensen willen dwarsbomen. Bij een ontplof fing op een van de veerboten zijn gistermiddag vier mensen om het leven gekomen en zes zwaar gewond geraakt. Frankrijk heeft de rebellen er van beschuldigd bloedbaden aan te richten onder vluchtelin gen in de stad Mbandaka. Zo'n 27.000 Hutu's hebben zich in de omgeving van de stad gevestigd. Volgens religieuze leiders in Kinshasa zijn de vluchtelingen met zó hard met stokken gesla gen dat ze overleden. TIRANA AFP-Rtr Het Albanese parlement heeft gisteren ingestemd met een nieuwe kieswet ondanks een dreigement van acht oppositie partijen de verkiezingen van eind volgende maand te boy cotten. In het parlement heeft de Democratische Partij van president Sali Berisha de meer derheid. De oppositiepartijen, waar van de Socialistische Partij de belangrijkste is, hebben niet al leen gedreigd met een boycot van de verkiezingen, maar lie ten ook weten hun deelneming in de regering van nationale verzoening te herzien. Een nieuwe kieswet was één van de punten uit de overeen komst die de gezant van de Or ganisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) Vranitzky vorige week sloot met de machthebbers in Tirana. Het parlement moet volgens die af spraken de kieswet goedkeuren zodat president Berisha morgen nieuwe verkiezingen kan uit schrijven. De oppositionele Socialisten vrezen dat de nieuwe kieswet Albanië opnieuw in een crisis zal storten. Zij wilden een zetel verdeling volgens het systeem van evenredige vertegenwoordi ging, maar de Democratische Partij - en daarmee het parle ment - houdt vast aan het in 1996 gehanteerde systeem. Toen won deze partij de verkie zingen die door internationale waarnemers als oneerlijk wer den betiteld. STAVANGER AFP-DPA-BELGA Sea Launch, het eerste boor- platform ter wereld dat tot een lanceerbasis voor raketten met commerciële satellieten wordt omgebouwd, heeft vanmorgen de Noorse haven Stavanger ver laten. Het zette koers naar Sint- Petersburg om daar van Russi sche en Oekraïnse installaties te worden voorziep. In de zomer van 1998 gaat de Sea Launch naar Long Beach in het zuiden van Californië. De eerste lanceringen geschieden op de evenaar bij Christmas Is land in het noorden van de Stil le Oceaan. Op de evenaar kan een zwaardere nuttige lading naar een baan voor telecomsa- tellieten worden gebracht dan elders. Het platform, 78 meter hoog en 133 meter lang, weegt 31.000 ton. Het gevaarte werd vanmor gen met sleepboten tot buiten de fjord van Stavanger gesleept. Op eigen kracht vaart het met twaalf knopen per uur naar de Baltische Zee. De verbouwing van Sea Launch, die in de zomer van volgend jaar klaar moet zijn, gaat naar schatting in totaal een half miljard dollar kosten. Dat geld moet worden terugver diend met lanceringen. De 68-koppige bemanning van Sea Launch verlaat straks het platform na installatie van de draagraket, en gaat aan boord van een schip dat vóór de lancering twee tot drie kilome ter verder gaat liggen. werklozen uit de bijstand Halen. Schotland en Wales is grotere au tonomie beloofd. Tenslotte wil de regering een absoluut verbod op het bezit van handvuurwapens, naar aanleiding van de tragedie in Dunblane, vorig jaar. Een geeste lijk labiele man schoot toen zes tien schoolkinderen en hun onder wijzeres dood. FOTO EPA PAUL VICENTE JAKARTA Rtr-ANP laten zich steeds meer zien op bijeenkomsten van de PPP. Me gawati mag niet meer aan de verkiezingen deelnemen, omdat zij uit de PDI is gezet. Zij heeft haar aanhangers gevraagd geen campagne te voeren, maar niet opgeroepen tot een boycot. Dat is verboden. Minister van -Justitie Singgih riep de partijen op alles te doen om geweldadigheden te voorko men. De afgelopen tijd is het meermalen tot schermutselin gen gekomen tussen aanhan gers van de drie partijen. Vol gens Singgih zijn tot nu toe 49 mensen om het leven gekomen bij allerlei incidenten. Waarnemers noemen een mogelijk alliantie tussen Mega- wati-aanhangers en de PPP de enige belangwekkende ontwik keling bij de verkiezingen. Het zou echter niet van invloed zijn op de overwinning van Golkar, die al dertig jaar aan de macht is onder president Suharto. De Indonesische regering heeft met het oog op de naderende algemene verkiezingen van 29 mei maatregelen aangekon digd tegen de groeiende allian tie tussen de islamitisch geori- enteerde oppositiepartij PPP en aanhangers van Megawati Soekarnoputri. Het hoofd van de sociaal-po litieke afdeling van de strijd krachten, generaal Hamid, zei gisteren dat foto's van en span doeken voor Megawati tijdens bijeenkomsten van de PPP niet zijn toégestaan. „Er worden maatregelen tegen onderno men", zei Hamid tijdens een manifestatie van de PDI, de enige andere toegestane oppo sitiepartij. Megawati, dochter van eerste Indonesische president Soekar- no, werd vorig jaar door een re geringsgezinde factie opzij ge schoven als leider van de PDI. De aanhangers van Megawati is de dienstregeling nog steeds niet normaal. Exploitant Euro tunnel, toch al diep in de finan ciële problemen, heeft een strop van 565 miljoen gulden geleden aan kosten en inkom stenverlies. De commissie doet 36 aanbe velingen voor verbetering van de veiligheidsprocedures, maar vindt een wijziging van het ont werp van de goederentreinen niet nodig. De Britse vakbond van brandweerlieden dreigde gisteren niet meer in actie te komen in de tunnel als er geen radicale wijziging komt in de constructie van de wagons. LONDEN HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Sinn Fein-onderhandelaar Martin McGuinness zit er ontspannen bij. Zojiüst heeft hij een testcase op het bordje van de nieuwe Labour-rege- ring gedeponeerd. Die moet een eind maken aan de 'onmenselijke' behan delingvan Roisin McAliskey, de 25-ja- rige hoogzwangere Noord-Ierse die in een Londense gevangenis vecht tegen het voornemen haar voor berechting naar Duitsland uit te wijzen. In een Londens restaurant hapt Mc Guinness gretig in een Italiaanse sandwich. „Een staakt het vuren van de IRA? Geen enkel probleem", mom pelt hij. „De Britse regering moet er alleen maar voor zorgen dat de eis tot inlevering van IRA-wapens voordat kan worden onderhandeld ver naar de achtergrond wordt geschoven, We gaan niet opnieuw anderhalf jaar op onderhandelingen zitten wachten, terwijl het wapenprobleem wordt ge bruikt om de zaak steeds uit te stel len." Kort voor zijn smakelijke hap heeft McGuinness de internationale pers uitgelegd waarom McAliskey zo be langrijk is voor Sinn Fein. Zij, de dochter van Bernadette Devlin, het Noord-Ierse vrijfyeidsidool uit de jaren zeventig, kan het 'gebaar van goede wil' van Tony Blair en de zijnen uit lokken. Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar vrijlating is het minste wat mag worden verwacht. McAliskey kan elk moment bevallen, en dat ter wijl de condities in de Holloway-vrou- wengevangenis slecht zijn, het perso neel niet aardig is en het eten nergens op lijkt. De Duitse regering wil McAliskey om dat ze verdacht wordt van medewer king aan een IRA-aanslag op een ka zerne van het Britse leger in Osna- hrück. De Conservatieve regering heeft in uitwijzing toegestemd, het Britse Hooggerechtshof heeft een be roep van McAliskey tegen die beslis sing afgewezen. Nu heeft ze haar zaak bij het Hogerhuis aangekaart. En na tuurlijk is ze onschuldig. McGuinness: „Er is geen enkel bewijs. Elke normale rechtbank zal het onmogelijk vinden haar te veroordelen. McGuinness, op z'n 19de met het wa pen in de hand actief tijdens de onlus ten in Londonderry, voormalig IRA- comnrandant en volgens de Britse ge heime dienst nog steeds lid van het IRA-opperbevel, spreekt niettemin opgewekt over de 'betere sfeer' die er na de Labour-overwinning in Londen is. Hij hoopt een aardig kantoor in het parlement te vinden voor zichzelf en Sinn-Fein-leider Gerry Adams. Beiden zijn tot Lagerhuislid gekozen en wil len hoewel ze geen eed van trouw aan de Britse vorstin willen zweren en geen Brits bestuur over Noord-Ierland erkennenhun uiterste best doen om hun kiezers in Londen te verte genwoordigen. Het verbaast McGuinness zeer dat verschillendecollega-parlementariërs al angstig hebben gesproken over het 'veiligheidsrisico' van een Sinn Fein- kantoor in het hartje van Westmin ster. „Ik ben een vredelievend mens. Ik wil zelf niet dood, ik wens ook nie mand anders dood, of het nu om ka tholieken of protestanten gaat", zegt hij, de blik op ernstig. Waar het volgens McGuinness om gaat, is dat de Labour-regering niet de oren voortdurend laat hangen naar het Britse militaire establishment en de Noord-Ierse protestanten, zoals de 'Conservatieven onder Major deden. We hebben een gedeelde verantwoor delijkheid voor vrede in Noord-Ier land, herhaalt hij een keer of tien, zonder aan te geven wat precies de verantwoordelijkheid van Sinn Fein is. „Adams en ik hebben onze levens ge riskeerd om het vredesproces op gang te brengen. Wij verwachten eenzelfde vredeswil van de nieuwe regering", zegt hij. McGuinness is echter realist genoeg om te beseffen dat het niet snel zal gaan. Er komen eerst nog gemeente raadsverkiezingen in Noord-Ierland en daarna, begin juni, verkiezingen in Ierland. Er zal dus geduld moeten worden geoefend voordat de nieuwe krachtsverhoudingen zijn bepaald.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7