Weinig hoop voor langdurig werkloze Axieplan: Een blow-in houden voor president Chirac Schoolverlater komt noeizaam aan de bak Binnenland Werken onder hoogspanning Organisatie van Turks concert werd afgeperst door Koerden Acht jaar voor moordpoging VVD en D66 blokkeren hoger loon Melkertbanen Niets is te dol tijdens de (D-Days. stoutenbeek inTTFRDAMTwee zeldzame zeeotters in diergaarde Blijdorp linnen sinds gisteren na anderhaJf jaar eindelijk een paar uur >er dag samen spelen. De twee hebben al die tijd gescheiden ge- >efd, omdat het jongste dier nog te klein was om tegen zijn oortgenoot op te kunnen tijdens hun stoeipartijen. Inmiddels lebben de dieren praktisch hetzelfde gewicht, waardoor ze bij lkaar mogen. Eerst nog een paar uur per dag, later mogelijk altijd. foto anp Leaseplan komt met leasefiets jmere Leaseplan uit Almere, het grootste auto-leasebedrijf van Jederland, gaat de leasefiets voor het bedrijfsleven invoeren, let is het eerste bedrijf dat de fiets via een mobiliteitspakket wil vianbieden, nu dit vervoermiddel fiscaal extra aantrekkelijk is ge it torden. Voor 15 tot 35 gulden per maand kunnen bedrijven fiet- en huren, inclusief service en verzekering tegen diefstal en voor echtsbijstand. Na het driejarige contract mag de werkgever of rerknemer de fiets voor een gulden kopen. Voor deze service is en samenwerkingsovereenkomst aangegaan met de fietsen- andels van Halfords. 'ubliek blokkeert brandweer iermond De brandweer in Roermond heeft gisteren groot 0£rm( larm gegeven voor een brand die dat op het eerste gezicht ei- enlijk niet noodzakelijk maakte. Toch bleek de schade achteraf mzienlijk: enkele miljoenen guldens. De brand woedde in een oggebroodbakkerij van Ovis op het industrieterrein Heide in iet oosten van de Limburgse stad. De spuitgasten zagen kans iet vuur binnen een uur te blussen. De brandweer koos uit oorzorg voor groot alarm omdat het toegestroomde publiek de regen gedeeltelijk blokkeerde en daardoor het blussen bijkans inmogelijk maakte. Ook parkeerden mensen hun auto's op irandkranen. Om die reden riep de brandweer ook de assisten- ie van de politie in. De hinder was overigens niet zo groot dat Ie brandweer later moest beginnen met blussen. ^Verf en lijm kunnen zonder oplosmiddel msterdam Oplosmiddelen in verf, lijm en schoonmaakmidde- >n kunnen veelal goed worden vervangen door minder gevaar- - ijkfc producten. Dat blijkt uit onderzoek door de Chcrniewinkcl an de Universiteit van Amsterdam. Langdurige of intensieve ilootstelling van werknemers aan oplosmiddelen kan leiden tot lersenbeschadiging, beter bekend als het Organisch Psycho yndroom (OPS). In Nederland komt ongeveer een half miljoen ht ïensen dagelijks in aanraking met oplosmiddelen. Vooral schil- III ers, drukkers, autospuiters, vloerenleggers en laboranten lopen le en duidelijk risico. De Arbeidsinspectie stelde vorige maand !ti ogvast, dat de meeste bedrijven zich niet houden aan de ver lichte risico-inventarisatie van het gebruik van oplosmiddelen. friezen willen niet nog meer boten eeuwarden Een ruime meerderheid (62 procent) van de Friese evolking vindt dat voor een verdere ontwikkeling van de water- port in het merengebied geen plaats is. Een krappe meerder- iid (53 procent) denkt dat de waterrecreatie in haar huidige tfurm 'gezellig druk' is. Ruim twintig procent vindt het nu al te ol. Alleen de IJsselmeerkunst biedt nog de mogelijkheid voor ütbreiding van het watertoerisme. Dat blijkt uit een enquête in pdracht van de Leeuwarder Courant, uitgevoerd door onder- rt oeksbureau Burie uit Nijeholtpade. Van de ondervraagden zegt lertig procent de drukste watersportplaatsen, zoals Sneek en het i neekermeer, in het hoogseizoen te mijden. De meeste Friese ii urgers die de waterrecreatie niet willen laten groeien, gunnen ooral de natuur rust. - iorburg anp forse groei van de werkgele- ni nheid geeft schoolverlaters r ig maar weinig rugwind. Aca- mici vonden vorig jaar iets eller een baan, maar lager op leiden kwamen moeizaam ■bd de bak. Dat blijkt uit een 'J derzoek van het Centraal Bu- "fau voor de Statistiek (CBS) en Stichting voor Economisch iderzoek (SEO) van de Uni- rsiteit van Amsterdam. Schoolverlaters uit het weten- lappelijk onderwijs deden er gemiddeld tien maan- n over om een werkkring or meer dan twaalf uur per eek (geen uitzendbaan) te vin- n. Dat is twee maanden kor- Arbeidsvoorziening: Krapte en overschot op arbeidsmarkt DEN HAAG ANP Het gaat goed met de werkgelegenheid, maar tegelijker tijd wordt voor langdurig werklozen het uitzicht op be taald werk steeds slechter. Sectoren als de bouw en de softwarebranche kunnen steeds moeilijker aan goed ge schoold personeel komen. Maar werkzoekenden met weinig of geen opleiding komen nog steeds lastig aan de slag. kenden aan een baan geholpen, van wie 52.000 na een vorm van scholing en training. Daar stond tegenover dat het aantal inge schreven werkzoekenden met 10.000 toenam. Deze trend van naast elkaar bestaande tekorten en overschotten op de arbeids markt zal zich de komende ja ren verstrekt voortzetten, aldus Wierenga. Wierenga toonde zich in het algemeen optimistisch over de arbeidsmarkt. Volgens hem ko men voor het eerst sinds jaren weer signalen dat bedrijven om personeel staan te springen. Ook daalt dit jaar het aantal Voorzitter Wierenga van het Centraal Bestuur van de Ar beidsvoorziening zei dat giste ren bij de presentatie van het jaarverslag 1996 van zijn organi satie. Om het probleem aan te pakken heeft de arbeidsvoorzie ning dit jaar al honderd miljoen extra ingezet voor scholing en opleiding, in samenwerking met sectoren. Ze is van plan daar nog 45 miljoen aan toe te voe gen. Dat moet tot duizenden extra plaatsingen leiden. De arbeidsvoorziening heeft vorig jaar in 191.000 werkzoe- niet-werkende werkzoekenden (een veel bredere groep dan de officieel geregistreerde werklo zen) voor het eerst sinds lange tijd. De onderkant van de arbeids markt blijft echter een punt van zorg. Ook zal er meer moeten gebeuren om ouderen aan het werk te krijgen en te houden. De arbeidsvoorziening acccep- teert in principe geen vacatures waarin leeftijdsgrenzen worden gehanteerd, tenzij die functio neel zijn. Volgens algemeen di recteur Troost is er in eigen huis een discussie gaande of dit be leid niet aangescherpt dient te worden. Voorzitter Wierenga meent dat er een cultuuromslag nodig is om het besef te laten door dringen dat ouderen in toene mende mate nodig zijn op de arbeidsmarkt. De politiek en de sociale partners moeten daarbij het voortouw nemen, stelde hij. ter dan het jaar ervoor, maar nog altijd iets langer dan in de jaren 1992 en 1993. Ook voor hbo-ers daalde de zoekduur. Wie vorig jaar na een mid delbare opleiding op sollicita tiepad ging, was daar door de bank genomen even lang zoet mee als het voorafgaande sei zoen. Vbo-ers en mavo-klanten doen er steeds langer over om een baas te vinden. In 1996 kostte dat gemiddeld tien maanden, tegen zes maanden in 1992. De perspectieven op werk verschillen per studierichting. Een technische studierichting opende de voorbije jaren het snelst de poorten tot de ar beidsmarkt. Rotterdam In het Europoortgebied ten zuiden van Rotterdam zijn de voorbereidingen begonnen voor de nieuwe Dintelhavenbrug. De eerste fase is het omleiden van de hoogspanningskabels. Eén van de GPD Geassocieerde Pers Diei SCHIEDAM. ANP De organisatoren van het Turkse muziekfeest dat begin april in Schiedam uitliep op een massale vechtpartij, hebben tijdens het concert een af koopsom betaald aan de Koerdische organisatie PKK om te voorkomen dat Koerdische jongeren het feest zouden verstoren. Dat blijkt uit een rap portage van de Schiedamse politie. Op vrijdagavond 4 april kwam het in de Mar griethal in Schiedam tot een gewelddadig treffen tussen bezoekers van een concert van Turkse ar tiesten en vijftig tot zestig Koerden. De met stok ken bewapende Koerden drongen tijdens het concert de zaal binnen. Door de gevechten en de paniek die ontstond raakten vijf mensen gewond. De politie hield drie personen aan, onder wie een 23-jarige Koerd. Twee medewerkers van de Schiedamse politie hebben de verwikkelingen tijdens het concert van nabij gevolgd. In de rapportage melden ze dat de avond aanvankelijk rustig verliep maar dat de sfeer omsloeg na een telefoontje waarin werd ge meld dat er 'PKK-aanhangers' vanuit Den Haag op weg waren naar Schiedam. Even later verzamelde zich inderdaad een groepje jongeren buiten de sporthal. De politie medewerker hoorde dat ze Turks-Koerdisch spra ken. De organisatie meldde de politie dat ze in onderhandeling was over de hoogte van een te betalen bedrag om verstoring van het concert te voorkomen. „Deze onderhandelingen vonden plaats tussen de Europese organisator en de PKK". aldus de rapportage. Later deelden de organisatoren mee dat het probleem was opgelost. Of en hoeveel geld er was betaald, liet de organisatie in het midden. Deson danks bestormde de groep Koerden om elf uur het concert. Twee weken geleden stelde de.politie nog dat de aanleiding voor de massale vechtpartij niet kon worden opgehelderd hoewel de organisator enkele dagen na het incident tegenover media bevestigde dat hij was afgeperst door de PKK. De politie zei dat hiervoor geen bewijzen kon den worden gevonden. Dat werd onder meer ge weten aan de zwijgzame houding van de betrok kenen. De organisator van het feest bevestigde aanvankelijk tegenover de politie de afpersing maar wilde geen verklaring ondertekenen. Bo vendien heeft hij geen aangifte gedaan. Woordvoerder A. Heibest van het Kurdistan In formatie Centrum in Amsterdam noemde de af persing door de PKK het zoveelste voorbeeld van de 'lastercampagne' in de richting van de PKK. „Het kunnen best Koerden zijn geweest en ze kunnen zich ook best PKK'ers genoemd hebben. Maar dit heeft niets met de strijd van de PKK in Turkije te maken. Op deze manier voer je geen politieke strijd", aldus Heibest. Hij heeft de poli tie om opheldering gevraagd. DEN BOSCH «ANP Ook het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 34-jari- ge man uit Heesch veroordeeld tot acht jaar cel wegens poging tot moord. Het hof in Arnhem had de man al eerder tot die straf veroordeeld, nadat de rechtbank in de Gelderse hoofdstad de man had vrijge sproken. De Hoge Raad vond het onderzoek echter niet smet teloos en verwees de zaak naar het hof in Den Bosch. De man schoot eind 1992 een 35-jarige Ossenaar in de rug en het gezicht in een oude cham- pignonloods in Overasselt. De politie hield hem bij de loods aan. In een schuur ernaast vond de politie een pas gedolven graf met een vat zoutzuur erbij. De schutter heeft zich steeds op zijn zwijgrecht beroepen en het slachtoffer, dat nog altijd een kogel iq zijn rug heeft, zegt zich niets te herinneren. De mannen waren volgens de poli tie criminele vrienden. De man uit Oss kreeg eind vorig jaar van het hof nog drie jaar voor zijn aandeel in een grote amfe taminebende. De schietpartij zou een afrekening zijn ge weest omdat de Ossenaar de vrouw van de Heeschenaar seksueel zou hebben misbruikt toen deze op zijn beurt een straf uitzat. Het hof verwierp het verweer van advocaat Van Dijk dat een ander mogelijk de schutter is geweest, bijvoorbeeld bij een uit de hand gelopen ripdeal in de loods, en dat de twee uit angst voor represailles niets willen verklaren. Van Dijk laakte, net als de Hoge Raad, de opsluiting van zijn cliënt in een observa tiecel waar hij werd gefilmd zonder dat hij dat wist, direct nadat hij voor verhoor was in gesloten. Op de monitor meen den de politiemensen te zien dat de man zijn handen met urine waste terwijl hij een plas deed, een methode voor schut ters om kruitsporen te verwijde ren. Het hof meende echter dat de verbalisanten dat ook door het gebruikelijke kijkgaatje ge zien konden hebben. masten wordt afgebroken, terwijl er twee nieuwe bij komen. Op de foto zijn twee werklieden bezig de hoogspanningskabels te verwijderen van de mast die moet verdwijnen. foto anp olaf kraak den haag anp WD en D66 voelen er voorals nog niets voor de maximale be loning van Melkertbanen te ver hogen. Ze vinden dat de sociale partners eerst maar eens moe ten zorgen dat in CAO's meer laagbetaalde banen komen. Dat bleek gisteren bij een door Groen Links aangevraagd spoeddebatje. Aanleiding daar voor waren berichten dat er in het kabinet ruzie is over een voorstel van minister Melkert van sociale zaken om de maxi male beloning voor Melkertba nen op te trekken van 120 naar 130 procent van het minimum loon. WD-minister Zalm van fi nanciën, die daar niets voor voelt, zou zelfs met aftreden hebben gedreigd. Zalm wilde daar gisteren niet op ingaan. Melkert meldde slechts dat het onderwerp in het kabinet wordt besproken en dat de Kamer zal worden ingelicht als er een besluit is genomen. In het regeerakkoord is afge sproken dat er deze kabinetspe riode 40.000 Melkertbanen ko men voor langdurig werklozen. Ze worden geschapen bij de ge meenten (stadswachten en der gelijke) en in de zorgsector. Het project wordt voor de helft be taald uit bespaard uitkerings- geld. De beloning mag niet ho ger zijn dan 120 procent bij een werkweek van gemiddeld 32 uur. Volgens de PvdA kan dat er toe leiden dat werkgevers hun werknemers met een Melkert- baan op den duur geen jaarlijk se loonsverhoging kunnen toe- erdam thea van beek respondent nsterdam loopt zich warm voor de iropese Top op 16 en 17 juni. Met n ongekende energie wordt de ifl opgepoetst. Het Leidseplein is nieuw ingericht. Al maanden 'rkt men met man en macht aan omgeving van het Frederiksplein. n dit plein, in het gebouw van De derlandsche Bank vergaderen faks de Europese leiders. Ernaast imt een enorm tentendorp voor n drieduizend journalisten die er Drden verwacht. Het architecto- sch toch al niet inspirerende bank- bouw ondergaat een flinke poets opknapbeurt. Het wegdek in de igeving krijgt een perfecte laag as- hotel The Grand. Tijdens de Eurotop is dit hotel de verblijfplaats van de Franse president Chirac. Een pikant logeeradres. Het hotel is slechts een paar honderd meter van de rosse buurt verwijderd. Op een steenworp afstand blowen toeristen hun joints in een zestal coffeeshops. Veel zal Chirac daar echter niet van te zien krijgen. De hele omgeving is tot veiligheidsgebied verklaard. Alle win kels en dus ook de coffeeshops moe ten daar tijdens de top hun deuren sluiten. Terwijl overheid en bedrijfsleven niet nalaten Amsterdam te profileren als de 'capital city of Europe', neemt in de stad het cynisme toe. Het bor relt en gist er, tal van 'axieplannen' doen de ronde. Voorbeeld: het hou den van een geweldige 'blow in' in de omgeving van The Grand. Een mas sale menigte zou er zoveel weed moeten roken, dat het liberale Neder landse drugsbeleid Chirac niet kan ontgaan. Chiracs onverzoenlijke houding te genover dat beleid heeft meer initia tieven losgemaakt. In coffeeshops lig gen flyers met de oproep voor een 'le galize streetparty' op 16 juni tegen het Europese drugsbeleid „and other shit they planned for us". Met zoveel mogelijk ghettoblasters en loudspea kers hoopt men door te dringen bij de vergaderaars in De Nederlandsche Bank. Ook de stichting Gay and Lesbian Association (GALA) heeft het een en ander in petto. Zoals een. groot ho mofeest bij het Homomonument, aan de voet van de Westertoren. De 'Europarty' staat in het teken van een Europese wet voor gelijke behande ling. Samen met andere belangenor ganisaties wil GALA ook doordringen tot de internationale pers en de Eu ropese delegatieleden. '„Veel groepen zullen de gelegen heid aangrijpen zichzelf te profile ren", verwacht Sjoerd Bos van het Autonoom Centrum dat zich door gaans bezighoudt met de hulp aan vluchtelingen. „De stad wil zich dol graag oppoetsen in economisch op zicht en haar imago opvijzelen. Maar veel mensen vragen zich af waarom die top nu juist precies midden in Amsterdam moet plaatsvinden. Had daarvoor niet beter een rustiger plek gezocht kunnen worden? Nu is een groot deel van de stad tot noodgebied verklaard." Voor en tijdens de top telt de hoofdstad in totaal dertien veilig heidsgebieden. Deze omvatten de plekken waar de Europese leiders ver gaderen, logeren, lunchen, dineren of hun recepties houden. En dat bete kent gegarandeerde verkeersopstop pingen en een ontregeld openbaar vervoer. Een speciale noodverorde ning is in de maak om de veiligheid van de Europese delegaties te garan deren. Mensen die zich verdacht ge dragen, moeten zich legitimeren of wacht een fouillering. De gemeente heeft twintigduizend infor/natiebrieven verspreid onder de bewoners en bedrijven binnen deze locaties. Voor vele honderden men sen werken gemeente en politie aan 'oplossingen op maat'. Dat die nodig zijn, bleek wel tijdens de zes informa tieavonden voor bewoners en bedrij ven. Daar kwamen nogal wat vragen naar voren. Zoals: „Waar laat ik m'n fiets als ik deze niet zomaar op straat mag achterlaten?" Onduidelijkheid bestaat ook over de definitie 'vreemd gedrag'. Zijn dat toeristen met kof fers? Of is dat de man die zegt „zich van nature vreemd te gedragen en mag ik daarmee doorgaan?" De werkgroep Tegenkontrole volgt de veiligheidsmaatregelen met argus ogen. Want wie beschouwt de politie als verdacht? En kan deze iemand dwingen om thuis agenten binnen te laten? Of welke consequenties zijn er voor de duizenden mensen die in Amsterdam op een illegaal adres of als onderhuurder wonen? „Het lijkt ons symbolisch voor het EU-beleid: een kleine elite vergadert in een zwaarbewaakte toren en een hele stad wordt lamgelegd." Neem nu de hotels waarin de Eu ropese delegaties logeren. De ge meente heeft toegezegd dat die, met identificatie, voor het publiek toegan kelijk blijven. De werkgroep gaat de proef op de som- nemen. „Wij willen wel eens zien hoe dat gaat. Bijvoor beeld door met een mannetje of twintig de sauna van het Hiltonhotel te bezoeken. Kijken of we daar inko men." Een soortgelijke actie staat op stapel van het Autonoom Centrum, kennen. Zodra het loon boven de 120 procent uitkomt, vervalt immers de subsidie. Ook toesla gen voor overwerk zouden tot dat probleem kunnen leiden. WD en D66 toonden zich be reid om in voorkomende geval len naar pragmatische oplossin gen te zoeken. Maar van een structurele verhoging van de beloning voor Melkertbanen willen zij niets weten. Volgens Melkert zullen echte knelpun ten in verband met de maxima- Ie beloning zich overigens pas over enkele jaren voordoen. De opstelling van D66-kamer- lid Bakker riep irritaties op bij PvdA en Groen Links. Deze fracties hadden uit uiüatingen van Bakker in de pers de indruk gekregen dat hij ook wel voor het optrekken van de beloning zou zijn. Maar Bakker vindt dat het invullen van lage CAO-scha- len in diverse sectoren nog maar in de kinderschoenen staat. Het zou volgens hem een verkeerd signaal aan de sociale partners zijn om nu al te gaan praten over een hogere belo ning van Melkertbanen. Het CDA voelt eigenlijk niets voor Melkertbanen. Het vindt dat het beschikbare geld aan de betreffende sectoren gegeven moet worden, zodat er reguliere banen geschapen kunnen wor den. Melkert gaf gisteren overi gens toe dat de invulling van de Melkertbanen in de zorgsector niet naar wens verloopt door 'koudwatervrees' van de werk gevers. Hij sloot niet uit dat voor de zorg bestemde banen deels naar de gemeenten over geheveld moeten worden. dat deel uitmaakt van de werkgroep. Een scala aan activiteiten vindt plaats onder de paraplu van het Plat form naar een ander Europa. Een bonte schakering van politieke partij en, vrouwen-, milieu-, vredes- en so- lidariteitsgroepen heeft zich daaron der geschaard. Van 12 tot 17 juni or ganiseert het platform de Top van Onderop. De diverse alternatieve conferenties hebben tot doel een po litieke discussie op gang te brengen over een andere inhoud van de Eu ropese Unie. In dat kader vertrokken op 14 april vanuit het Marokkaanse Tanger al de eerste deelnemers aan de Europese marsen tegen werkloosheid, armoede en sociale uitsluiting. Op 14 juni ver wachten de organisatoren de aan komst van enige tienduizenden deel nemers uit diverse Europese landen inde hoofdstad. De politie laat zich liever niet uit over voorgenomen strategieën die ongewenste acties moeten voorko men. Zelfs informatie over de inzet van het aantal manschappen wordt niet gegeven. Of ze echt nerveus zal worden valt te bezien. Een fantastisch idee: de sup er la ge prijzenvierdaagse. 15. 16. 17 en 19 mei zijn de gekste meubeldagen van het jaar. l)e 1-Dayi van Stoutenbeek. Haal de mooiste kwaliteitsmeubels weg voor de aller laagste prijzen. Tafels, stoelen, banken kastenVraag niet hoe het kan. profiles ervan voordat alles weer normaal wore. Slechts vier dagen! ■enbeek. Parallelweg 10. Beverwijk Telefoon (0251)2290 3.1 enbeek Meubelplein I. Leiderdorp. Telefoon (071) 589 9.12.S.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5