Ouderenzorg vergt half miljard extra 'Slagvaardige aanpak varkenspest was onmogelijk' Binnenland is: korte celstraf en tbs regens mishandeling baby Vooruitroeien in Rakker Koningin bekijkt Lynx Celstraf geëist wegens bedreigen van Beatrix 'OENSDAG 14 MEI 1997 ANP Algemeen Nederla Celstraf voor vervalsen van vijfjes trecht Een 54-jarige technicus uit Baarn is veroordeeld tot ï^énêen halfjaar celstraf wegens valsemunterij en de produc- jevan grote hoeveelheden xtc-tabletten. Een 50-jarige mede- erdachte uit Zeist moet een jaar de cel in voor zijn aandeel in iet maken van valse vijfjes. Tegen de mannen was respectieve- jjkzeven en drie en een halfjaar geëist. De rechtbank in Utrecht telde in haar vonnis dat de mannen met hun handelwijze het ertrouwen in muntgeld ondermijnen. De Nederlandse Munt jrak deze week haar bezorgdheid uit over de uitstekende kwali- ijt van de vervalste vijfguldenmunten. Met het blote oog zijn ze lietvan echt te onderscheiden en ook mechanische apparaten ■cepteerden de falsificaties. iprekende spaarautomaat VSB (•uipnAM/vLAARDiNGENMet een sprekende spaarautomaat opent eVSB Bank Schiedam-Vlaardingen vandaag een Kinderbank. itvvee kantoren kunnen de jeugdige klanten in een speciale af- eling terecht. Daarmee probeert de bank haar toekomstige jientèle alvast aan zich te binden. Zodra de pinpas in de spaar - utomaat wordt gestopt verschijnt Ernie Euro, een vrolijk man- etje die de kinderen precies uitlegt wat ze moeten doen. De nderbank is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van vier tot vaalf jaar die hun eigen bankzaken willen regelen. Eenmaal langemeld bij de kinderbank krijgen ze een speciale pinpas met en daarbij behorende pincode bestaande uit drie cijfers. De prekende spaarautomaten zijn de eerste in Nederland. )orthermometer werkt goed jhaag De trommelvliesthermometer is even betrouwbaar als gewone koortsthermometer. Patiënten hebben echter een jorkeur voor de oormeter boven een rectale thermometer, oor zowel de patiënt als de verpleging is rectale meting een on- angename en onhygiënische aangelegenheid. Dit schrijven on- erzoekers van het St. Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg en het cademisch Ziekenhuis Nijmegen in het Nederlands Tijdschrift oor Geneeskunde van deze week. De oorthermometer meet in ikele seconden de infrarode straling van het trommelvlies. Het ommelvlies deelt zijn bloedtoevoer met de hypothalamus dat elichaamstemperatuur regelt. De oorthermometer registreert aardoor de centrale lichaamstemperatuur. lerste niet-christelijke wethouder iphorst Staphorst heeft sinds gisteren de eerste niet-christe- ce gemeentebestuurder uit de geschiedenis van het overwe- ndzwaar gereformeerde dorp. Het 54-jarige raadslid J. Eissen ior Gemeentebelangen/WD is benoemd tot wethouder. Het ntreden van Eissen betekent tevens dat de Overijsselse ge- eente voor het eerst drie wethouders kent. De andere twee ethouders zijn van SGP- en GPV-huize. Burgemeester is de )A'er Plomp. ranse spoorstaking hindert NS niet swuk De NS verwachten weinig hinder te ondervinden van n staking bij de Franse spoorwegen. Wel is zeker, dat de Auto- aaptrein tussen Den Bosch een Avignon niet rijdt. Mensen die ervoor hebben geboekt moeten een ander vervoermiddel ne en. Verder vallen wellicht de nachttreinen tussen Amsterdam Parijs uit. De hogesnelheidstreinen Thalys' naar Parijs en de irostars naar Londen rijden normaal. De staking is aangekon- igd voor vandaag 12.00 uur tot vrijdag 08.00 uur. In heel Frank- czal het treinverkeer ontregeld zijn. !omputer ontmaskert valse passen swijk» Met het Verificatie Informatie Systeem hebben banken, Idinstellingen en het Bureau Krediet Registratie het afgelopen 1x 6300 valse «identiteitsbewijzen opgespoord. Daarmee lever- het systeem 65 procent meer falsificaties op dan het jaar er- or. Dat hebben de gezamenlijke bankinstellingen gisteren be- ndgemaakt. Het computersysteem is in 1991 in gebruikgeno- en. Sindsdien zijn zeker 25.000 valse documenten aan het licht ibracht. Het systeem bevat informatie over 2,2 miljoen identi- tsbewijzen uit 162 landen. Niet alleen banken en geldinstel- igen, maar ook de Centrale Recherche Informatiedienst ge- uikenhet. es miljoen voor onderzoek dyslexie haag» De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk iderzoek NWO trekt zes miljoen1 gulden uit voor onderzoek iar de biologische oorzaken van woord- of leesblindheid yslexie). Deskundigen gaan tevens na welke methoden er zijn n vroegtijdig in te grijpen bij kinderen die (vermoedelijk) aan rslexie lijden. Om de oorzaken te achterhalen zullen onderzoe- ers kinderen vanaf hun geboorte tot hun tiende jaar volgen, oor die periode is gekozen omdat woord- of leesblindheid pas p negenjarige leeftijd definitief kan worden vastgesteld. In Ne- ferland kampt zo'n vijf procent van de beroepsbevolking met de lekte. Bij kinderen tussen de zes en twaalf jaar gaat het om .000 gevallen. haaganp jen de man die zijn jonge phtertje tot Ver keer toe het kenhuis zou hebben ingesla- is gisteren achttien maan- cel en tbs met dwangver- |ing geëist. De verdachte, 21-jarige man uit Zoeter- irder, moest zich gisteren i de rechtbank in Den Haag antwoorden voor zijn da- Ie zaak kwam oktober vorig t aan het licht, toen de baby )r de vierde keer werd opge- men in een ziekenhuis. De nternet-liefde' VS uitgezet Meer beter opgeleid personeel in verzorgingshuizen nodig voor steeds hulpbehoevender bewoners Voor meer en beter opgeleid personeel in verzorgings huizen is in de volgende kabinetsperiode jaarlijks twee tot vijfhonderd miljoen gulden extra nodig. Dat heeft de Woon Zorg Federatie (WZF) berekend, de landelijke koe pelorganisatie van de ruim 1.400 verzorgingshuizen in Nederland. zeist-beuningen anpMedewerkers van het gerontolo- gisch onderzoeks- en adviesbu- De WZF baseert zich op een on- reau Van Loveren Partners in afhankelijk onderzoek, dat gis- Beuningen, dat in opdracht van teren openbaar werd gemaakt, het ministerie van volksgezond- Uit het onderzoek Zorg voor heid en welzijn is uitgevoerd, blijkt dat over vijf jaar duizen den werknemers extra nodig zijn. Het huidige personeel moet beter worden opgeleid om de steeds hulpbehoevender ou deren te verzorgen. De zorgbe hoefte neemt als gevolg van de vergrijzing toe. Staatssecretaris Terpstra zei gisteren in een reactie extra geld beschikbaar te stellen voor de verzorgingshuizen. Over de hoogte van het bedrag liet zij zich niet uit. Het geld moet gaan naar die plaatsen waar de nood het hoogst is. De WZF maakt zich boos over de stellingname van Terpstra. Tijdens een overleg met de staatssecretaris, op 29 april, zou de bewindsvrouw hebben ge zegd dat de verzorgingshuizen maar moeten aankloppen bij de verpleeghuizen. De verpleeg huizen krijgen er volgend jaar tachtig miljoen gulden bij. De WZF vindt dat onaanvaardbaar. De koepelorganisatie wil dat het kabinet, als het zich vrijdag buigt over de problemen in de ouderenzorg, ook geld extra uit trekt voor de ontwikkelingen in de verzorgingshuizen. Volgens de onderzoekers zul len in de nabije toekomst voor het merendeel mensen met psychogeriatrische stoornissen, psychosociale problemen en ernstige lichamelijke klachten in bejaardenoorden wonen. Het aantal relatief vitale bewoners zal de komende jaren met de helft afnemen. Daarentegen neemt de groep mensen die ex tra veel zorg nodig hebben met 'Erkenning nodig van ME-patiënten' den haag anp Organisaties van ME-patiënten hebben er gisteren bij de Vaste Kamercommissie voor sociale zaken en werkgelegenheid op aangedrongen om een einde te maken aan de rechteloosheid van mensen met een chronisch vermoeidheidssyndroom. De Kamerleden kregen een mani fest overhandigd. Volgens de Steungroep ME en Arbeidsongeschiktheid zijn niet alleen de medische, maar ook de sociale problemen van ME-patiënten in Nederland groot. „ME-patiënten worden uitgesloten van uitkeringen en voorzieningen die zij, juist van wege hun ziekte en beperkin gen in lichamelijk en psychisch functioneren, hard nodig heb ben. ME-patiënten zijn in de praktijk vogelvrij, overgeleverd aan de willekeur van de artsen. De één krijgt wel een arbeids ongeschiktheidsverzekering, de ander niet, ongeacht de ernst van de klachten", alduds de steungroep. De ME-organisaties strijden voor de erkenning van het chronisch vermoeidssyn- droom. Het is de organisaties een doorn in het oog dat keu ringsartsen zeer verschillend omgaan met de ziekte. Sommi ge verzekeringsartsen stellen dat ME-patiënten volgens de wet niet arbeidsongeschikt zijn omdat er geen oorzaak van hun klachten is gevonden. Naar schatting 17.500 men sen lijden in Nederland aan het chronisch vermoeidheidssyn droom. delft» Ontwikkel een roeisysteem, waarbij de roeier in de vaarrichting kijkt in plaats van ach teruit. Dat was de opdracht die de faculteit Werktuigbouwkunde en Maritieme Techniek van de Technische Universiteit in Delft bij een prijsvraag meegaf aan de deelnemers. De in ventieve en innovatieve vaartuigen die dat op leverde, werden gisteren in de vijver voor het faculteitsgebouw aan het publiek getoond. K. Vervenne maakte met zijn Rakker gebruik van cardanassen. foto anp Zoetermeerse politie arresteer de de man na een tip van de buren. De baby is er slecht aan toe. Ze ziet slecht en leidt aan spas tische en epileptische verschijn selen. Haar vader liet haar val len op een houten bankje en op de grond. Ook kneep hij haar zo hard dat ze een rib brak. Deskundigen noemen de ver dachte sterk verminderd toere keningsvatbaar en achten de kans op herhaling zeer groot. Hij was ten tijde van zijn daden onder invloed van xtc. De uit spraak is op 27 mei. den helder» Koningin Beatrix bracht gisteren een werkbezoek aan de Groep Helikopters van de Koninklijke Marine in Den Helder. Ze bezocht onder andere de hangar waar het onderhoud aan de 22 Lynx Westland-he- likopters van de marine wordt gepleegd. foto anp Koningin doet geen aangifte bij politie den bosch anp Wegens bedreiging van de ko ninklijke familie is gisteren te gen een 51-jarige Eindhove- naar een celstraf van twaalf maanden geëist (waarvan vier voorwaardelijk). Getuigen- deskundigen, die de rechtbank in Den Bosch had opgeroepen, menen dat de man sterk ver minderd toerekeningsvatbaar is en dat er zonder therapie kans op herhaling bestaat. Daarom eiste de officier een proeftijd van drie jaar waarin de man een behandeling moet ondergaan. Al vanaf 1992 uitte de ver dachte schriftelijk en telefo nisch bedreigingen. De veilig heidsdienst van het koninklijk huis en justitie gaven daar geen ruchtbaarheid aan om de man niet te 'belonen' met pu bliciteit en om anderen niet op een idee te brengen. Om dat de toon van de brieven en de telefoontjes die bij het kabi net van de koningin en bij Ka merleden binnenkwamen, steeds dreigender werd, is de man begin dit jaar toch aange houden. De Eindhovenaar verloor begin jaren negentig 250.000 gulden bij een beleggings maatschappij in Breda. In zijn vergeefse strijd om zijn geld terug te krijgen, kreeg hij het idee dat hij werd tegengewerkt door oppermachtige instan ties. Officier van justitie mr. P. Frielink zei in zijn requisitoir dat leden van het koninklijk huis die de afgelopen jaren Noord-Brabant bezochten ex tra beveiliging kregen omdat het moeilijk was het risico van de bedreigingen in te schatten. De koningin is op de hoogte gesteld door haar groot meester, vertelde Frielink, maar deed geen aangifte om dat dat 'niet in ons staatsbestel past'. De rechtbank doet uit spraak op 27 mei. Versnipperd ministerie liet rapport met verbeteringen verstoffen apeldoorn theo haerkens Dat de varkenspest zo ver om zich heen kon grijpen, komt voor een deel door gesjoemel met vervoersverbo- den, maar ook door fouten van het ministerie van landbouw. Bestuurs kundige prof. dr. A. Bekke is daarover niet verbaasd: de ingewikkelde orga nisatie van het departement maakt snel en doelmatig ingrijpen onmoge lijk. Bekke lichtte het departement een jaar geleden door en vraagt zich af waarom met zijn aanbevelingen niets is gedaan. Bekke vraagt zich af waarom zijn rap port, van juni vorig jaar, met sugges ties voor een betere organisatie van het departement in de kast bleef lig gen. Zeven maanden later brak de pest uit, met alle desastreuze gevol gen van dien. Het ministerie bleek niet in staat de epidemie in de kiem te smoren en inmiddels zijn zo'n 170 varkensbedrijven door het virus ge troffen. Er is van alles misgegaan en de hoogleraar lijkt daarover niet al te ver baasd. Zo heeft het ministerie het op 4 februari, de dag dat het eerste pest- geval in Venhorst werd vastgesteld, aan de gemeente overgelaten de be volking in te lichten en een vervoers- verbod af te kondigen. Dat gebeurde op wettelijk voorgeschreven wijze met behulp 'van publicatieborden. „Een beetje ouderwets", geeft een woord voerster nu toe. Aanvankelijk bleef het bij een pa piertje op het gemeentelijke prikbord, waar door tal van boeren niet onmid dellijk wisten dat het uiterst besmette lijke virus rondwaarde. De Algemene Inspectiedienst begon pas enkele tnen later met de controle op de nale ving van het vervoersverbod. Boeren die wel op de hoogte waren en het vervoersverbod vreesden of wilden ontduiken, lieten tussentijds razendsnel varkens afvoeren. In deze pogingen de schade voor zichzelf te beperken, verspreidden ze het virus verder en sleurden branchegenoten mee de afgrond in. Bekke vindt het vreemd dat aan „de gemeentehuisjes in de Peel" werd overgelaten het ver voersverbod af te kondigen en rucht baarheid te geven aan het uitbreken van de pest. „Er werd gehandeld vol gens verquderde instructies. Men kon zich eenvoudig niet voorstellen dat de ramp zo'n omvang zou aannemen", analyseert hij. De bevoegdheden en de veterinaire kennis zijn versnipperd over de ver schillende diensten. Dat maakt het in geval van calamiteiten erg moeilijk ra zendsnel de juiste maatregelen te ne men én te zorgen dat die ook worden uitgevoerd. Zo is de Veterinaire Dienst van het ministerie opgedoekt. Taken, bevoegdheden en vooral de kennis van deze afdeling zijn verspreid geraakt over de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RW); de Dienst Milieu, Kwaliteit en Gezondheid: de Dienst Landbouw en de Chief Veterinair Officer (CVO). Deze laatste functionaris is een die renarts die belast is met het toezicht op de gezondheid van de Nederlandse veestapel en de bestrijding van dier ziekten. „Maar hij is een generaal zon der leger", stelt Bekke vast. „Voor de uitvoering van zijn beleid heeft hij geen eigen afdeling. Die taak is overge laten aan de RW". De topambtenaar in kwestie zit bo vendien meer dan de helft van zijn tijd in het buitenland maar heeft op het ministerie geen zelfstandige vervanger met dezelfde bevoegdheden. De ver vanging valt onder een andere dienst. De communicatie binnen het ministe rie is slecht. Kennis die bij de dieren artsen aanwezig geweest moet zijn, zoals de wetenschap dat de pest zich ook via sperma verspreidt, bereikte niet of te laat de leiding van de pestbe- strijding. Zo kon het gebeuren dat het Kl-station middenin het besmette ge bied zijn werkzaamheden voortzette en sperma stuurde naar alle uithoeken van het land, terwijl de pest overal rondom het bedrijf voortwoekerde. Bekke denkt dat het beter is voort aan alle taken die betrekking hebben op gezondheid, welzijn en kwaliteit, weer bij één dienst onder te brengen. Die kan bij het uitbreken van besmet telijke ziekten snel beslissingen nemen en meteen ook (laten) uitvoeren. Eén praktisch probleem daarbij blijft: wet telijk is vastgelegd dat de baas van zo'n afdeling een dierenarts is. Zo wil ook de Europese Unie in Brussel dat. Bekke glimlacht: „Een bekwaam dierenarts is niet automatisch een goede beleids- ontwikkelaar of een slagvaardig mana ger. Het is heel moeilijk zo iemand te vinden". bijna veertig procent toe. De onderzoekers stellen dat de medewerkers zich bewust zijn van de veranderingen. „Hoewel zij zich nu opgewassen achten voor hun taak, constate ren zij van hoog tot laag bij zichzelf vaardigheidstekorten op uiteenlopende gebieden. De hoogste tekorten liggen op kwa- liteits- en personeelsbeleid en het omgaan met psychosociale en psychogeriatrische proble men", concluderen de onder zoekers. Verschuiven van verkiezingen is 'vrij moeilijk' den haag gpd De wens van CDA en WD om de Kamerverkiezingen van 6 mei volgend jaar wegens de 'tulpvakantie' minimaal een week op te schuiven zal zo goed als zeker niet worden gehono reerd. Staatssecretaris Kohn- stamm van binnenlandse zaken zei gisteravond dat het vrij moeilijk zal worden de datum te verschuiven omdat daar een wetswijziging voor nodig is waarmee de Tweede en de Eer ste Kamer moeten instemmen. Het CDA vreest dat tijdens die tulpvakantie veel mensen op vakantie zijn. Woordvoerder Mateman voorziet een slechte opkomst, maar ook problemen bij de personele bezetting van gemeentehuizen. De WD breekt een lans voor uitstel, vanwege het 'speciale karakter' van de week. „Het be gint al op 30 april, Koninginne dag, in onze ogen een bij uitstek nationale feestdag. Op zo'n dag zouden de partijen elkaar niet zwart moeten maken", aldus WD'er Te Veldhuis. „In nog sterkere mate geldt dit voor de vierde en de vijfde mei. Vandaar ons voorstel de zaak op te schuiven." De regeringspartijen PvdA en D66 verwezen de pleidooien voor uitstel niet bij voorbaat naar de prullenmand, maar D66-woordvoerder De Graaf zette wel vraagtekens bij de door CDA en WD aangevoerde redenen. „In 1989 hebben we in de Kieswet vastgelegd dat in de tweede week van mei verkiezin gen plaatshebben. Waarom is daar nooit eerder tegen gepro testeerd? En wat de zogenoem de 'tulpvakantie' betreft; het is maar de vraag of de vrije dagen volgend jaar ook zo aaneenge sloten zijn, waardoor werkne mers massaal een week vrij ne men. Hemelvaartsdag valt bij voorbeeld al later", stelde De Graaf. Straat verlichten kan goedkoper en toch veilig amsterdam anp Straatverlichting kan vijftien procent goedkoper en met der tig procent minder energie, zonder dat het verkeer gevaar loopt of er enge donkere plek ken op straat ontstaan. Na vijf jaar promotie begint dit lang zaam bij gemeenten door te dringen, maar het grote besef moet nog komen. Novem-me- dewerker K. van Hoek heeft dat gisteren in Amsterdam gezegd op LUX '97, een congres over verlichting. Als er niets gebeurt, neemt de komende drie jaar het energie verbruik door straatverlichting met bijna een kwart toe naar een miljard kilowattuur per jaar, aldus Van Hoek. Volgens de medewerker van de instel ling voor energiebesparing gaat het om meer dan alleen maar het monteren van energiezuini ge lampen. „Goed management kan de doelmatigheid van het hele systeem verbeteren, maar dat is in gemeenten nog maar een spaarzame activiteit." In plannen voor de straatver lichting worden vaak de be staande normen gehanteerd en wordt te weinig gekeken naar welk soort mast waar kan staan. Die methode werkt volgens Van. Hoek op een snelweg die recht toe recht aan is. In een woon wijk spelen echter heel veel an dere factoren mee, waar plan nenmakers nog weinig rekening mee houden. „Er zijn systemen die beter verlichten, waardoor je in een straat minder lichtmasten nodig hebt. Sommige plekken kunnen uit oogpunt van verkeerveilig- heid 's nachts met minder licht toe zonder dat de sociale veilig heid wordt aangetast. Er kan ge bruik worden gemaakt van de weerkaatsing van licht door ge bouwen. Ook daardoor kan met minder lampen worden vol staan."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3