'Ritzen bakt er niet veel van' Hoogmoed van Peres komt opnieuw voor de val Sorgdrager moet grens aangevei tussen ondervraging en pressie Feiten &Meningen 'Vluchtelingen niet allen naar Bosnië terug' IWfó m 6at WOENSDAG 14 ME11997 De Bosnische zaakgelastigde in Den Haag. Jasna Kulic is het volledig met EU-commis- saris Van den Broek eens: ..Vluchtelingen zullen niet terugkeren naar Bosnië als oor logsmisdadigers nog vrij rondlopen." Van den Broek verklaarde afgelopen week einde. dat vluchtelingen niet naar hun land kunnen worden teruggestuurd, zolang de van oorlogsmisdaden verdachte Servische leider Karadzic en zijn militaire kompaan Mladic niet zijn opgepakt en uitgeleverd aan het oorlogstribunaal in Den Haag. Kulic: „Mensen keren niet terug als deze fi guren rond blijven lopen. Ze zullen nooit naar Servische gebieden van Bosnië terug keren om daar te gaan wonen. Het wan trouwen van vluchtelingen jegens Mladic en Karadzic zit diep. Pas als zij zijn gearres teerd kan er over repatriëring worden nage dacht". verklaart de Bosnische diplomate in haar Haagse residentie. Zij verblijft nu veertien maanden in Neder land, maar echt ingeburgerd voelt ze zich niet. De oorlogsjaren, die ze met haar man en dochter in Sarajevo doorbracht, hebben haar voor het leven getekend. Nadat Bosnië in april 1992 uiteen was ge vallen, belandde Kulic op het kersverse mi nisterie van buitenlandse zaken van de me diagenieke Sacirbey. Zij werd een van zijn naaste adviseurs en hij was het die haar in Den Haag wilde hebben. „Het liefst was ik in Sarajevo gebleven. Daar ligt mijn hart. daar heb ik de oorlog overleefd. Ik ben met tegenzin weggegaan." Zij behoort nog steeds tot Sacirbeys vertrouwelingen. Eén van haar belangrijkste opdrachten is om de bijna 23.000 Bosnische vluchtelingen in Nederland te stimuleren terug te gaan naar het moederland. Het is geen eenvoudi ge taak. geeft Kulic toe. Vorig jaar nog gaf tachtig procent van de vluchtelingen aan niet te willen terugkeren naar huis. Ook de den weinig vluchtelingen mee aan de ver kiezingen. omdat ze bang waren dat ze zou den worden uitgewezen. Kulic bespeurt echter ook veranderingen in de Bosnische gemeenschap in Nederland, nu het in voormalige Joegoslavië de afgelo pen jaren tamelijk rustig is gebleven. „Je ziet dat vluchtelingen soms voor een vakan tie even terugkeren. Er wordt over nage dacht. Maar het is ook niet eenvoudig voor ze. Er is geen werk en hun huizen zijn ver woest of beschadigd. Terugkeren zal een proces van vele jaren worden. Ik denk dat niet alle vluchtelingen zullen terugkeren. Een deel zal hier willen blijven. Ze vertelt dat ze onderhandelt met de Ne derlandse regering over onder meer finan ciële steun voor vluchtelingen die terug wil len keren. „Als ze geld meekrijgen om hun huis op te knappen of om een bedrijf te starten, dan zou dat een begin zijn." Kulic is er ook een groot voorstander van dat vluchtelingen voor vakantie naar Bosnië afreizen. „Dan kunnen ze zien hoe het daar gaat. Wij hopen dat de Nederlandse rege ring de visumplicht voor Bosnische vluchte lingen afschaft. Het is geen probleem voor vluchtelingen om terug te keren, maar wie van Nederland naar Bosnië reist, heeft voor ieder land waar doorheen gereden wordt een transitvisum nodig. Dat is erg omslach tig en weerhoudt de mensen ervan om naar Bosnië te gaan. Ze zijn bang, dat ze niet kunnen terugkeren naar Nederland. „Toch zal de terugkeer van de twee miljoen vluchtelingen een uiterst moeizaam en langdurig proces zijn. Het Dayton-akkoord is nog steeds niet volledig uitgevoerd. De meeste oorlogsmisdadigers zijn niet opge pakt en van vrij reizen in Bosnië is geen sprake. Vooral dit laatste is van belang. Als dat weer kan, dan gaan mensen zich ook weer vestigen in gebieden die in handen zijn van de Serviërs. Tot nu toe is deze be lofte echter niet waargemaakt. In september worden de gemeenteraads verkiezingen in Bosnië gehouden. Kulic noemt deze verkiezingen van zeer groot be lang, omdat er moet worden gestemd in de gemeente waar men vandaan komt. „Vluchtelingen kunnen ook per brief stem men, maar ik krijg signalen dat een groot aantal Bosniërs in Nederland de gelegen heid te baat neemt om in hun eigen land te gaan stemmen. En dat is een positieve ont wikkeling." DEN HAAG CEES VAN DER LAAN Het afscheid van Shimon Peres als voorzit ter van Israëls partij Arbeid dreigt uit te lo pen op een zelf geregisseerde afgang. Meer dan drieduizend afgevaardigden op een speciaal partijcongres beluisterden gisteren een meelijwekkende toespraak van een ou de staatsman, die koste wat kost een vinger in de pap wil houden. Met cynische opmerkingen als 'Vergeef het me als ik niet oud word volgens het boekje, misschien is er iemand in de zaal die het proces wat kan versnellen', probeerde Peres steun te winnen voor een voorstel hem on middellijk te benoemen tot 'partij-presi dent'. Maar uiteindelijk stemde een ruime meerderheid van de aanwezigen voor het uitstellen van een besluit daarover. En daar mee maakte Peres zijn reputatie van eeuwi ge verliezer voor de zoveelste keer waar. 'President van de partij Arbeid' is een func tie die niet bestaat en die speciaal voor Pe res is uitgevonden door zijn trouwste sup porters. De man achter het idee is secreta ris-generaal Zvili. Hij meent dat Peres met zijn lange politieke ervaring behouden moet blijven 'als samenbindende kracht'. Maar de actie heeft de partij Arbeid juist diep gespleten. Op 3 juni worden verkiezin gen gehouden voor een nieuwe voorzitter. De 75-jarige Peres heeft zich geen kandi daat meer gesteld zo verstandig is hij nog net en het staat vrijwel vast dat oud-staf chef Ehud Barak zijn opvolger zal worden. Het is duidelijk dat Barak er niets voor voelt straks een 'partij-president' naast of boven zich te hebben. De partij Arbeid heeft zich op het eerste ge zicht gesplitst in twee kampen: de Barak- aanhang, die van Peres af wil, en de overi gen, die Peres willen houden als tegen- laacht tegen Barak. Maar in werkelijkheid vragen ook veel tegenstanders van Barak zich af wat Peres bezielt. Vandaar dat de stemming over de vraag of een besluit over het partij-presidentschap tot september moest worden uitgesteld, zoals Barak voor stelde, uitpakte in een ruime overwinning (1403 tegen 863 stemmen) voor de 'nieuwe generatie'. WAARDIG In de Israëlische krantencommentaren overheersen woorden als 'zielig' en 'gênant' als het gaat over Peres' houding. De teneur: wat jammer dat iemand die zoveel voor het land heeft betekent niet op een waardige manier afscheid weet te nemen van de poli tiek. „Verdeeldheid en onderlinge strijd lei den de aandacht van de partij Arbeid af, in een periode waarin kritieke besluiten moe ten worden genomen over Israëls toe komst", schrijft het dagblad Ha'aretz in een hoofdartikel. 'Belachelijk en triest' zijn de woorden van Yediot Acharonot. Verschillende kranten wijzen op het verschil tussen de gang van zaken in de partij Ar beid en die in Engeland, waar John Major onmiddellijk na zijn verkiezingsnederlaag uit de politiek stapte. Het was cru. maar verdiend, dat Peres gisteren op zijn vraag aan de afgevaardigden of hij soms een eeu wige verliezer was, een uitbundig 'Ja. ja!' als antwoord kreeg. Dat de helft van de 3500 aanwezigen de aftredende partijvoorzitter een staande ovatie bezorgde, was extra triest omdat de andere helft bleef zitten. Met zijn koppige gedrag heeft Peres het zijn aanhang in de partij nodeloos moeilijk ge maakt. Oude vrienden en 'leerlingen' als Beilin vonden dat ze loyaal moesten blijven aan de oude meester. Maar ze moesten zich in allerlei bochten wringen om een aan vaardbare verdediging op te dissen. Cynici merkten op dat Beilin zelf kandidaat is voor het partijleiderschap en de steun van Peres best kan gebruiken. In ieder geval vertelde Beilin gisteren aan ieder die het wilde horen, hoe jammer het zou zijn als Peres geen partij-president zou worden. „Ik sta verbaasd over de botheid van de mensen die zeggen dat zoiets een partij Arbeid met twee leiders zal creëren. Wie op 3 juni wordt gekozen, is de enige voorzitter. Peres zal altijd het symbool van de partij blijven, het symbool van eenheid en het symbool van vrede. Hij zal zich niet bemoeien met de dagelijkse gang van de zaken in de partij en ik zie geen enkele re den hem deze minimale symbolische func tie van president te onthouden." STRIJDBIJL De doorgaans zo redelijke Beilin leek verge ten hoe Peres in het verleden een de partij verscheurende tweestrijd heeft uitgevoch ten met Rabin. Pas een paar jaar voor de tragische moord in 1995 begroeven ze de strijdbijl. Het was die reputatie van Peres als intri gant, die Barak gisteren deed zeggen: „Wat we in de politiek nodig hebben is duidelijk heid en eerlijkheid. We moeten tegen bijna elke prijs voorkomen, dat we opnieut toestand krijgen met interne campag manipulaties. Het is beter dat we al o: energie steken in het ten val brengen regering-Netanyahu." Loyalisten als Beilin en Zvili beti teren, dat Peres geen machtspositien wil. Maar dat overtuigde weinigen, ni de laatste plaats omdat Peres zelf het zegd, dat hij niet is geïnteresseerd ini louter symbolische functie. Hij maaki aan de vooravond van het congres va teren zelfs nog een echte prestigestrij „Barak moet goed begrijpen dat eenp leider iets anders is dan een stafchef' hij. „Ik laat de leden niet in de steek.1 gewend geraakt aan conflicten en ikb wend te verliezen. Maar ik zal me niei leggen bij een schrikbewind. Barak mi maar eens leren wat eerbied en g nieren zijn. Als ik nu aan hem toegeef partij verloren." Het was dezelfde hoogmoed die Peres verkiezingsstrijd van vorig jaar ten too spreidde jegens Netanyahu, en ookns kwam ze voor de val. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Nieuwe studentenvoorzitter Larissa Pans begint als actievoerder Ze is 22 jaar, tenger en tovert rap een vriendelijke glimlach op haar gezicht. Toch wekt La rissa Pans niet de indruk snel in haar schulp te kruipen. Dat kan deze studente journalistiek en geschiedenis ook moeilijk: over enkele weken behoort zij, als voorzitter van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) tot de belangrijkste tegenspelers van minister Ritzen (onder wijs). Hij zal het moeilijk krij gen. Larissa is geschoold in het actievoeren. „Ik vind dat minister Ritzen het op dit mo ment slecht doet. Hij bakt er niet veel van. Niet de kwaliteit van het onderwijs staat bij hem voorop. Het gaat hem om zijn begro ting. Hij vertoont gebrek aan visie. Als hij het wel goed zou doen, dan was het Lande lijk Actiecomité (LAC) allang dood ge weest." De 22-jarige Larissa Pans, student te Gro ningen en oud-scholier van het Vellesan College in Velsen, behoort nu nog tot de drijvende krachten achter het studentenco mité dat vecht voor het behoud van de Stu denten OV-kaart. Sinds zaterdag is zij daar naast beoogd voorzitter van de LSVb, een functie waarin zij regelmatig met Ritzen rond de tafel zal zitten. Gisterochtend is het daar in ieder geval niet van gekomen. Een periodieke vergadering van de minister met studentenorganisaties ging niet door. „Wij hebben het overleg af gebroken". zegt ze. De studenten wilden met de minister praten over de OV-kaart en de loting, maar daar had hij geen zin in. „Hij stuurde een hoge ambtenaar. De be windsman was bang dat de kaart toch ter discussie zou komen. Maar zonder minister heeft het overleg geen zin." Pans beseft maar al te goed dat in het ko mende jaar talloze voor de studenten be langrijke zaken aan de orde komen. Zij gaat er dan ook vanuit dat het overleg wel weer op de rails wordt gezet. De ruzie over de OV-jaarkaart zal immers niet het hele jaar duren, schat ze. Op dit moment is construc tief overleg echter onmogelijk. „We moeten verder. Het HOOP (Hoger On derwijs en Onderzoek Plan) komt eraan, de discussie over de studiestops begint, de be- Larissa Pans is een van de drijvende krachten achter het studentencomité dat vecht voor het behoud van de Studenten OV-kaart. groting natuurlijk, maar ook moeten we ons voorbereiden op de aanstaande Kamerver- ldezingen." Het belangrijkste onderwerp voor het ko mende jaar noemt Larissa Pans de verande ringen rond de studiefinanciering. De ko mende maand wordt het rapport van de commissie-Hermans venvacht over de prestatiebeurs. Dan begint de discussie over een nieuw stelsel pas echt. „Dat nieuwe stelsel krijgt een enorme in vloed op de toekomst van de studenten. Als het heel krap is, dan wordt de studie nog veel schoolser. Is de beurs wat royaler, dan zul je zien dat studenten meer kans krijgen zich ook maatschappelijk te ontplooien." Zij constateert dat nu al dat steeds meer studenten uitsluitend denken in studiepun ten. Onder druk van de tempo- en presta tiebeurzen is de keuzevrijheid langzaam verdwenen. Academische vorming speelt een steeds minder grote rol. „Studenten denken alleen nog maar in punten, in twee tjes en drietjes. Ze moeten gewoon punten scoren." De studiefinanciering zal even moeten wachten. Ook het zware gesprek over de studiestops, die niet gaan gelden voor stu denten met een acht als gemiddelde van de eindlijst, is tijdelijk weggeschoven. Pans houdt zich nu vooral bezig met de OV- studentenkaart. Als woordvoerder van het LAC verwijt zij de bewindsman, dat deze nog meer wil bezuinigen op de kaart. Zo veel zelfs, dat hij nu bezuinigt met geld dat de studenten toekomt. Op dit moment kun nen studenten nog kiezen tussen een week kaart, wat negentig procent doet, en een weekendkaart. Straks schrijft de minister verplichtend voor welke soort kaart de student ontvangt. Voor thuiswonende studenten resteert dan de weekkaart, zodat zij naar hun onderwijsin stelling kunnen reizen. Uitwonenden moe ten het doen met de weekendkaart. Daarmee wil Ritzen nog eens 500 miljoen bezuinigen op de reisfaciliteiten van de stu denten. Pans: „Hij denkt te simplistisch. Voor hem gelden alleen de bezuinigingen. Sinds de invoering van de OV-kaart is er al leen sprake van verslechteringen. Wij kun nen steeds minder reizen en daar moeten we steeds meer voor betalen." Een terugblik bewijst haar gelijk. Bij de in- FOTO GPD ROL AND voering van de kaart kostte het vrij rei de student zestig gulden per maand.! talen ze 94 gulden voor een week- ofi endkaart. Alle studenten bij elkaar bn rond 600 miljoen bijeen. Dat is ronde kwart van de totale kosten van de hui studentenkaart. Als minister Ritzen zi krijgt, blijven de studenten 600 miljoe talen voor een uitgeklede kaart die he miljoen gaat kosten. „Wij krijgen nu eigenlijk een hele dui gerenkaart", voert Pans aan. „Het zou ons goedkoper zijn als wij gewoon ea tingskaart van 99 gulden per jaar zou: kopen, en voor grote afstanden de au; bruiken." DEN HAAG LOUIS BURGERS TOM JANSSEN IN 0.v. svjp&rijn«a^t V4N 64T Ih Ml)d e&ROriHé, Voor het eerst heeft de Hoge Raad een oordeel geveld in een zaak waarbij de omstreden 'Zaanse verhoormethode' een rol speelde. Het hoogste rechts college moest zich uitspreken over een arrest van het ge rechtshof in Den Haag dat een 38-jarige man veroordeelde tot veertien jaar gevangenisstraf en dwangverpleging wegens het doden van het 9-jarige meisje Felicita Oostdam. De Hoge Raad liet het arrest in stand en wees daarmee het na mens de veroordeelde man in gestelde cassatieberoep van de hand. Volgens zijn advocaat had het openbaar ministerie niet- ontvankelijk moeten worden verklaard wegens de ontoelaat bare psychische druk die de po litie tijdens de verhoren heeft uitgeoefend. Bij de in deze zaak toegepaste Zaanse verhoormethode wordt geprobeerd een verdachte het gepleegde delict als het ware opnieuw te laten beleven. Doel van het verhoor is dan niet zo zeer in alle objectiviteit de waarheid aan het licht te bren gen, maar de verdachte tot een bekentenis te bewe gen door hem psy chisch ineen te laten storten. Zo werd de dader van de moord op het Haagse meis je geconfronteerd met een collage van foto's van het slachtoffer met daaromheen foto's van familieleden. Volgens gedragsdes kundigen, maar ook volgens politiemen sen als de voormali ge Rotterdamse hoofdcommis saris J.A. Blaauw, komt dit neer op een vorm van hersenspoe- ling. De wet eist dat een verklaring in vrijheid moet zijn afgelegd. Als dat niet zo is, bestaat het gevaar van valse bekentenissen en de veroordeling van onschuldigen. Het uitoefenen van psychische druk is in strijd met het beginsel dat niemand mag worden ge dwongen mee te werken aan zijn eigen veroordeling. Boven dien is het na een afgedwongen bekentenis niet meer mogelijk de werkelijke toedracht objec- GIJS SCHREUDERS juridisch medewerker tief vast te stellen. De Hoge Raad deelt de kritiek op de Zaanse methode overigens wél. Maar de veroordeling be rustte in dit geval niet op de onder psychische druk af gelegde verklarin gen van de verdach te. Er waren andere bewijzen voorhan den. Dus kon het college zich onthou den van een uit spraak over de onrechtmatig heid van het bewijs dat met de Zaanse methode was verkregen. De meest vergaande sanctie op het gebruik van de methode zou zijn geweest het openbaar mi nisterie niet-ontvankelijk te ver klaren, dat wil zeggen de hele strafvervolging ongeldig te ma ken. Dat ging de Hoge Raad echter te ver gezien de buiten gewone ernst van het gepleegde delict. Niet-ontvankelijk zou het openbaar ministerie pas zijn, als er volgens de Hoge Raad we gens de uitgeoefende pressie tij dens de verhoren geen sprake meer was geweest van eet lijk proces. De veroordeling bleef du handhaafd, wat ongetwijl vredigend is voor het rechi voel. Intussen heeft de Ho Raad wel degelijk duidelif maakt, dat de politie mei speelt als zij de Zaanse ve methode ongewijzigd zou ven toepassen. Het arresi tigt hiermee het standpui de Recherche Adviescomi Deze schreef in een advie minister Sorgdrager dat d Zaanse methode in het al meen ontoelaatbaar is. D nister heeft de toepassing tijdelijk verboden. Nu de Hoge Raad heeft g> ken, ligt het op de weg va nister Sorgdrager duidelij richtlijnen aan de politie' ven. Onderdelen van deZ methode, zoals een systei tisch verhoorplan, advies psychologen en videoregi van verhoren kunnen ooi toekomst bruikbaar zijn de minister moet eerst sd de grens trekken tussenc dringende ondervraging' geoorloofde pressie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2