eidsch Dagblad ieuw plan oordeelpas Leidenaars De Hoop Scheffer: meer bouwen in Groene Hart loogovens wil geld an rijk voor sanering Televisiezender Euro 7 in betalingsproblemen Goekoop belde afgetreden CDA-wethouder uit bad Minister Dijkstal leest voor AANBOD op Tuiip Land CDA en D66 tegen plannen met OV-kaart BEL: 071-5128030 Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. fOENSDAG 14 MEI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland i Cultuur en Kunst Sport Acht maanden cel geëist wegens bedreiging koningin Beatrix torstel Bureau Leiden Promotie Sinn Fein vindt 'testcase' in Londensecel .maarten keulemans isschien kunnen Leidenaars toekomst met zo'n kaait fskorting krijgen in winkels", BLP-directeur Tjeerd ïeffer. „We willen in ieder ge- dat de Leidenaar bepaalde irrechten krijgt boven men- uit de regio. Als Marco rsato speelt, zou je ervoor linen zorgen dat Leidenaars eerste kaartjes krijgen, •en eerdere Leidse korting- irt, de Sleutelpas, werd al na ee jaar afgeschaft, omdat te inig mensen er gebruik van lakten. Volgens de directeur het promotiebureau hoeft nieuwe voordeelpas niet op roemloze manier ten der te gaan. „De Sleutelpas est je afhalen. Maar de Lei- i Card moet gratis huis-aari- is worden verspreid. )e kortingpas is volgens edrijfsterrein nog altijd vervuild uiden frans van den berg staalbedrijf Hoogovens eist de Nederlandse Staat bij- igt aan de kosten voor de demsanering van het be- fsterrein in IJmuiden. De ïoonmaak gaat 25 miljoen >ten. Als gevolg van bombar- nenten in de Tweede We- doorlog zijn daar grote hoe- ïlheden benzeen, tolueen, avelzuur en teer uit opslag- És in de bodem terechtgeko- n. uist omdat de vervuiling bui de schuld van het staalbe- jf om is ontstaan, eist Hoog- ens dat de overheid bijdraagt de schoonmaakkosten. Het idrijf doet daarbij een beroep een nieuwe rijksregeling die irin voorziet. Het ministerie n VROM bevestigt dat Hoog- 'ens een dergelijke claim heeft gediend. Een besluit over ho- irering van het verzoek wordt irvacht 'op een termijn van ie weken tot één maand', al ls een VROM-woordvoerder. De vervuiling beperkt zich tot it oudste deel van het Hoog- ensterrein op IJmuidens ondgebied. In de oorlog ston- ■n daar nabij de kleine hoog- 'ens vele opslagtanks. Uit on- in archieven is Hoog- 'ens tot de conclusie gekomen 't maar liefst 312 bommen n de Britse luchtmacht op het trein van het staalbedrijf zijn ergekomen. De geallieerden in 3 kleuren leverbaar (Jencikova) INTERNATIONAL LEIDEN-cl<YPalatr?eiVimlfsftatilV§2ad^ISN HAAG Lange^Polen 41 AMSJERDAM-C Molsteeg 12, Informatie: telefoon 06-89988501 jWSWUK.ANP Het commerciële tv-station Euro 7, dat bij 4,7 miljoen huishoudens in Nederland via de kabel te ontvangen is, ver teert in betalingsproblemen. )e rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een bewind voerder benoemd in de surse- zender staakte op 19 april zijn uitzendingen, die al waren gereduceerd tot een uur per dag. Per 1 mei wilde curo7 tien uur per dag gaan uitzenden. Die herstart is in middels verdaagd, zo heeft de koepelorganisatie van de ka belmaatschappijen (Vecai) begrepen. De rechtbank heeft mr. H. Verhagen benoemd tot be windvoerder. In de aanvraag tot surseance stelt de directie van Euro7 dat de problemen van tijdelijke aard kunnen zijn. De schuldeisers zouden genoegdoening krijgen zodra er afrondende gesprekken hebben plaatsgevonden met de financiers van de zender. De bewindvoerder kan hier over nog geen oordeel vellen. Hij wil eerst de stukken be studeren en praten met be trokkenen. 'Time Rocker' Lou Reed in /'I o J Y Stopera Van Seggelen treft ook regeling met Gerards moet een speciale Leiden Card komen, waarmee in- iners van Leiden korting krijgen op allerlei Leidse eve- anenten, activiteiten en diensten. Dat is één van de ;est opvallende ideeën die het nieuwe Bureau Leiden Dmotie (BLP) vandaag wereldkundig heeft gemaakt. Burgemeester wist niets van opstappen Van Bochove leiden aad rietveld Burgemeester Cees Goekoop was zo'n beetje de laatste in politiek Leiden die te weten kwam dat de wethoudersloop baan van CDA'er Aart van Bochove ten einde was. Hij merkte dat pas op dins dag 29 april, toen Van Bochove niet ver scheen op de wekelijkse vergadering van burgemeester en wethouders. Goe koop pikte de afwezigheid van de chris ten-democraat niet en belde hem. De Leidse gemeenteraad kwam gis teravond in extra vergadering bijeen om te spreken over het aftreden van Van Bochove, die moest opstappen omdat zijn fractie het vertrouwen in hem op zegde. De 28-jarige Huib Kruijt werd met een kleine meerderheid hij kreeg twintig van de 34 stemmen ge kozen als opvolger. En de burgemeester mopperde nog wat na over de gang van zaken rond het aftreden van Van Bochove. De CDA-fractie zegde op vrijdag 25 april het vertrouwen op in Van Bocho ve, meldde dat op zondag 27 april aan de coalitiegenoten PvdA, D66 en Groen Links en maandag lag het nieuws op straat. Maar kennelijk kwam nie mand bij het CDA op het idee om de burgemeester van het nieuws op de hoogte te stellen. „Toen ik dinsdag in het college kwam wist ik van niets", zei Goekoop gister avond. „Ik verwonderde mij over de af wezigheid van Van Bochove." Goekoop belde naar het huis van de CDA-wet- houder. Hij kreeg te horen dat die in bad zat en naar de collegevergadering zou komen zodra hij zich afgedroogd en aangekleed had. Nog diezelfde dag schreef de CDA'er zijn ontslagbrief. De burgemeester had moeten bemid delen in het conflict tussen Van Bocho ve en zijn fractie, zo zei SP'er Daan Sloos gisteravond. Daar was geen be ginnen aan, zei de burgemeester. „Toen ik het nieuws hoorde lagen de scherven al op straat. Ze waren bij wijze van spreken al met de vuilnisman mee. Er viel niets meer te lijmen", zei Goekoop. Scheffer dé manier om een oud Leids probleem de wereld uit te helpen: dat burgers uit de buur gemeenten gebruik maken van musea, theaters en andere in stellingen die door de Leidse ge meenschap worden gesubsidi eerd. Een oneerlijke constructie, vinden veel Leidse politici. Voor sommigen waren de met de Leidse instellingen 'meeliften de' regio-gemeenten zelfs een reden om te pleiten voor an nexatie van de buurgemeenten. De kortingkaart lijkt Scheffer wat dat betreft een elegantere oplossing. „Als Alkemade op een gegeven moment zegt: die voorrechten van Leidenaars wil len wij ook, dan kunnen ze een kortingkaart krijgen. Alleen moeten ze dan wel subsidie gaan betalen." wilden met deze aanvallen voorkomen dat de Duitsers nog langer staal kregen aangeleverd van het bezette bedrijf. In nauwkeurige rapporten van de Duitsers zijn de bomin slagen beschreven, zodat Hoog ovens nu genoeg bewijzen in handen heeft om aan te tonen dat de bodemvervuiling door derden is veroorzaakt. Na de oorlog is het vervuilde terrein niet schoongemaakt, maar deels bebouwd met nieuwe fa briekshallen. Op dit moment ligt het braak. Wanneer het con cern nu alsnog gaat Schoonma ken, gaat dat vele miljoenen kosten. den haag Bekende Nederlanders lazen vanochtend op diverse plaatsen in het land voor aan kinderen onder de vier. Zo las minister Dijkstal van binnenlandse zaken een verhaaltje over rupsen voor. Tien dienstauto's met bewindslieden reden door de ochtendspits om de Nationale Voorleesdag 1997 met hun aanwezigheid op te luisteren. Tegelijkertijd maakten Noordwijk aast De Hoop Schejfer spreekt bij CDA-Kamerkring Leiden voorhout wim van wanrooy De kans is groot dat Panorama Tulip Land uit Voorhout ver trekt. Volgens Herman van Am sterdam, initiatiefnemer van de nieuwste toeristentrekpleister in de Bollenstreek, moet er een te hoge prijs betaald worden om ook volgend jaar op de huidige locatie aan de Jacoba van Beierenweg door te gaan. Noordwijk is volgens wethouder V. Salman kandidaat om de bol- lenexpositie over te nemen. „We denken niet tegemoet te kunnen komen aan de financië le wensen van de verhuurder in Voorhout. Daarom zijn we ons nu al aan het oriënteren om el ders onderdak te vinden. Voor hout is nog niet definitief van de baan, maar gemeenten als Noordwijk en Noordwijkerhout hebben inmiddels al wel hun belangstelling getoond. Daar zijn al gesprekken mee gevoerd. Ook Hillegom is een kandi daat", zegt ondernemer Van Amsterdam. Panorama Tulip Land sluit eind van deze maand zijn poor ten en is dan twee maanden open geweest. Van Amsterdam is over het eerste seizoen, waar in naar schatting 20.000 bezoe kers kwamen, tevreden. „Het is volgens verwachting verlopen. Er was verlies ingecalculeerd, maar we zijn dicht bij het punt gekomen dat we toch quitte spelen." leiden ruud sep CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer heeft zich gisteren in Leiden uitgesproken tegen het kabinetsplan om uitwonende studenten verplicht een OV- kaart voor het weekeinde te ge ven. In Amsterdam deed zijn D66-collega Wolffensperger hetzelfde. De Hoop Scheffer zei bij de CDA-Kamerkring Leiden dat hij het oude systeem wil handha ven. Daarbij kunnen studenten kiezen tussen een week- en een weekeindekaart. Dat minister Ritzen van onderwijs de bezui niging van 325 miljoen gulden die het nieuwe plan oplevert in eigen zak wil steken, vindt de CDA-voorman niet eerlijk. Ruim de helft zou terug moeten naar de studenten, die immers fors op hun beurs zijn gekort om de OV-kaart te kunnen bekostigen. „Dit is geen sigaar uit eigen beurs, dit is graaien uit eigen beurs", aldus de CDA'er. Tijdens een politiek café van de Jonge Democraten stelde ook D66-leider Wolffensperger dat eventuele afschaffing of be perking van de kaart zeker niet kan zonder compensatie in de studiebeurs. De studentenorganisaties LS- Vb en ISO hebben inmiddels het overleg met de minister af gebroken. Zij wilden de OV- kaart aan de orde stellen, maar omdat Ritzen geen behoefte had om daarover te praten ver scheen een topambtenaar op het reguliere overleg. De Jonge Socialisten in de PvdA, de partij van minister Rit zen, hebben opgeroepen om vanmiddag te demonstreren te gen de plannen voor de ver plichte week- of weekendkaart voor studenten. De organisato ren verwachten ongeveer vijf duizend demonstranten in Den Haag. De mars loopt vanaf het Malieveld, via de Laan Copes van Cattenburgh en de Kneu terdijk, weer naar het Malieveld. Op het Malieveld worden de NR. 41387 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Nog geen abonnee? lilttïMil'MM Jean de la Bruyère Er is niets waarvan de men sen zoveel houden en waar mee zij zo roekeloos om springen als hun leven. f7260 «724° 10724° neeraiag 20% 30% 40% aSmÉfó 60% 50% 40% Jitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio 13,15,16,17 RTV/programma's11 Sport 20,21 Strips10 In de Schelft in Noordwijker hout speelt jeugdtheater De Wip 'Stampot, een sprook jesmix', waarvooreen kor tingsbon. leerlingen uit het basisonderwijs zich op voor de finale van de nationale voorleeswedstrijd in Utrecht. Daar kwamen de winnaars van de provinciale voorleesrondes samen om te strijden voor de eerste plaats. De voorleeswedstrijden en de voorleestontbijtjes dienen om de aandacht voor het lezen te stimuleren onder de jeugd. foto anp herman pieterse studenten toegesproken. De politie neemt geen risico's en is extra alert. Dat ligt voor de hand, omdat een studentende monstratie in de hofstad vier jaar geleden flink uit de hand liep. De mars vanmiddag is voorlopig de laatste in een reeks. Maak een proefrit in de Carisma en maak kans op 1 jaar gratis testrijden. Kijk vanavond naar de televisie. Ned. 2: 18.55, Ned. 1: 19.56, SBS6: A 21.00 en Ned. 2: 23.13 uur. "motors11 Naam: Adres: Postcode: - 1 Tel: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats: - ti. controle bezorging) hazerswoude-rijndijk ruud sep Hoe slagen we er in om ook in het Groene Hart de verbondenheid tussen de generaties tot uiting te brengen? Met het opwerpen van die vraag heeft de beoogd lijsttrekker van het CDA Jaap de Hoop Scheffer gisteravond voorzichtig stelling ge nomen vóór meer woningbouw in het Groene Hart. Dat deed hij tijdens een partijbijeenkomst in Hazerswoude-Rijndijk. CDA-leden kunnen zaterdag in Zoetermeer verder discussiëren over het Groene-Hart-beleid. De CDA-voorman liet ziclr daarom niet verleiden tot al te stellige uitspraken. Desondanks was zijn standpunt duidelijk: het restrictieve woning bouwbeleid mag jongeren die op zichzelf willen gaan wonen niet uit hun dorp verdrijven. Onder de huidige regelgeving is het voor jongeren in het Groene Hart vaak onmogelijk om in hun geboor tedorp zelfstandige woonruimte te vinden. Pagina 17: 'Kabinet swingt niet meer' Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: jD Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 92,0.r>) i I automatisch (131,95) 'G'Oacceptgiro (f. 4 W I Nr. bank/giro:Handtekening:- i i Bij automatische betaling krijgt u een liaiulige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 "712141"4001 1 4" maandag t/in vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1