'Dit theater geeft me raar gevoel' Fraaie spierbundels en welvende borsten in Rijksmuseum Cultuur Kunst 'Karakter' valt goed in Cannes UQENSPAG 14 ME11997mi chef jan rijsdam. 071 -5356444 Junior Museumweek moet jongeren verleiden Picasso's Guernica niet naar Baskenland cannes pieter van lierop In Cannes betoont Mike van Diem zich een intens geluk kig mens na het forse ap plaus waarmee hij werd be loond na de vertoning van 'Karakter'. Van Diem is niet eens de enige Nederlandse filmer die bij de Fransen een pot kan breken. De uit Utrecht afkomstige Jan Kounen heeft hier een actie film vervaardigd, 'Dober- mann', die volgende maand in 300 kopieën zal worden uitgebracht. Na een jaar waarin de Ne derlanders in Cannes uit sluitend aan het vuurwerk op zee mochten bijdragen, hebben we nu in elk geval een film in de Semaine de la Critique, 'Karakter' dus. Ter gelegenheid van dit feit werd op een boot in de ou de haven een feestje ge bouwd waar het aangenaam schuilen was voor de regen. Aangezien je in de Semaine alleen terecht kunt komen met de unanieme zegen van zeven Franse critici, bete kent het dus dat Van Diem ook kan rekenen op een goede pers in het gastland. 'Karakter' is door recensent Jacques Zimmer al gepre zen om zijn expressionis tische filmstijl en verwel komd als een nieuwe Lars von Trier. Hoewel 'Karakter' dus buiten de competitie draait, komt de film theoretisch wel in aanmerking voor de Camera d'Or, een prijs waarvoor een aparte jury bestaat die enkel kijkt naar debutantenfilms, dwars door alle programmasecties heen. En ook een persprijs is er voor de beste eerste film ter beschikking, maar er staan 23 films kandidaat, dus winnen is zo simpel nog niet. Frankrijk schijnt toch wel aandacht te hebben voor Nederlandse cultuur, het geen ook mag blijken uit het feit dat hier een grootschali ge speelfilm is aangekon digd over 'Rembrandt', waarvoor de opnamen in augustus beginnen onder regie van Charles Matton. De hoofdrol zal worden ge speeld door Klaus Maria Brandauer (wereldberoemd geworden via Mephisto). [komt geen apart topinstituut br uitzonderlijk getalenteerde piekstudenten. Staatssecre- h Nuis van Onderwijs volgt ft deze keus de aanbeveling Me Raad voor Cultuur. Wel er binnen de tweede stu die aan alle zes clusters Nederlandse conservatoria rdt toegekend, een speciale pg voor muzikaal topta- Het kan gaan om begelei- tijdens de introductie in de pepspraktijk of aanvullende die en stages in het buiten- d. De conservatoria van Am- en Den Haag krijgen Pe staatssecretaris schrijft dit [zijn beleidsplan voor het pstvakonderwijs aan de Me Kamer. Die stemde in pber vorig jaar al in met de pfdlijnen van het plan. De ptieke besluitvormers zijn het per eens dat er teveel kunst opleidingen zijn, teveel sta pten die deze richting kiezen [dat er een wildgroei is ge- N van vage pseudo-kunst- schuift behandeling van resterende geschilpunten hem en de HBO-raad op [na de discussie waarin de Kamer het groene licht geven over zijn blauw- Het gaat om de voorwaar- f dat een kunstvakopleiding honderd leerlingen f tellen om kwaliteit en Matigheid te waarborgen. amsterdam franqoise ledeboer De zomertentoonstelling van het Rijksmuseum is dit jaar ge wijd aan vijfhonderd jaar naakt op prenten, tekeningen en fo to's. De mix van fraaie spier bundels, welvende borsten en vleugjes subtiele erotiek laat zien dat dit thema kunstenaars steeds weer tot verbluffend meesterschap inspireerde. On der hen ook Albrecht Dürer, Rembrandt, Degas en Picasso en dat maakt deze expositie tot een parade van beroemde na men uit de kunstgeschiedenis. Nadat de hoogtijdagen van de 'primitieve' christelijke kunst uit de Middeleeuwen voorbij waren bleven veel kunstenaars in de 15de en latere eeuwen als van ouds bijbelse onderwerpen kie zen. Dat was een daad van vroomheid die paste in nog diepgelovige tijden, maar deze rijke bron bood de tot techni sche wasdom gegroeide kunste naars bovendien volop gelegen heid de schoonheid van de naakte mens in volle glorie weer te geven. Voor een mooi voorbeeld zorgt Lucas van Leyden, die in 1530 het spannende verhaal van de verleiding van Lot door zijn dochters na de val van het zon dige Sodom en Gomorra tot on derwerp koos. De dochters kre gen van de kunstenaar weelde rige blote borst- en buikpartijen mee en hij liet de dronken ge voerde gespierde Lot zojuist zijn rechterhand tussen bovenbe- leverde op deze gravure tegelijk reden opwindend hebben ge- brecht Dürer uit 1504. Met deze nen leggen. Van Leyden wilde zo'n knappe weergave van vonden. beroemde gravure introduceer- zonder twijfel de moraal van dit naakte lichamen af dat de tijd- Dezelfde perfectie straalt af de Dürer de klassieke weergave bijbelverhaal uitbeelden, maar genoten die allicht ook om die van de Adam en Eva van Al- van het menselijk naakt in Vrouwelijk naakt (1925) in het Rijksmuseum. leverde op deze gravure tegelijk reden opwindend he'bben Noord-Europa. Adam heeft een fraai gelijnde tors die inderdaad herinnert aan beelden uit de Griekse en Romeinse Oudheid. Eva oogt welgevormd en doet eerder aan Van Leydens weel derige dochters denken. Opval lend aan deze 'Zondeval' is dat het naakte paar er vol zelfver trouwen bij staat. Dürer geeft daarmee vooral het gevoel dat die twee het zeker zullen red den buiten het paradijs. Dat staat in schril contrast tot de Adam en Eva die Rembrandt in 1638 op een ets vereeuwigde. Eva klemt de fatale appel heb zuchtig tussen haar handen en Adam heft nog net waarschu wend zijn vinger op: Van naakte schoonheid is hier geen sprake: Rembrandt verbeeldde zijn Adam en Eva als mensen met een doorsnee uiterlijk die bui ten het paradijs door wroeging over hun domme daad wor.den achtervolgd. Hij heeft van dat zeer menselijke falen van Adam en Eva een ontroerende voor stelling gemaakt. Talrijk op deze expositie zijn ook de goden en helden uit de Oudheid die vanaf de Renais sance veelvuldig tot onderwerp werden gekozen. Een van de vroegste bijdragen komt voor rekening van Andrea Mantegna, die in 1497 de strijd van Hercu les met de gigant Antaeus op een gravure verbeeldde. Telkens als Hercules erin was geslaagd deze zoon van Neptunus en Moeder Aarde op de grond te werpen herwon hij zijn kracht en tenslotte lukte het hem zijn tegenstander dood te drukken. Ook Jan Gossaert koos de spier bundel Hercules in 1532 als on derwerp, dit keer werd zijn glo rieuze strijd tegen de bewaker van de runderen van het mon ster Gerynos verbeeld. De naakte mens werd al die eeuwen ook steeds gekozen als oefenstof voor kunstenaars want wie het naakt beheerste was volleerd en genoot het grootste aanzien. Dit studiema teriaal en de andere werken op deze expositie zijn meestal zeer esthetisch en vieren de schoon heid van lichamen die nog niet in verval zijn. Dat blijkt bijvoor beeld uit de tekening in rood krijt die Francois Boucher ver moedelijk tussen 1730 en 1740 van een vrouwelijk naakt in half liggende houding maakte en werk van Matisse en Picasso. De opmars van de fotografie zorgt op deze expositie bovendien voor vleugjes fraaie erotiek, zoals de zwoele foto toont die Albert Rudomine in de jaren twintig van een zittend vrouwe lijk naakt maakte. Deze afbeelding staat weer in schril contrast met Goya' s ver beelding van de verschrikkin gen van de Napoleontische oor logen op een ets met naakte uit eengereten lijken uit 1812. De drie vrouwen uit een Parijs bor deel van Edgar Degas uit 1879 wekken vooral mededogen over hun treurige en onvermijdelijke lot op. Zo weet deze expositie met vijf eeuwen naakten behal ve bewondering voor meester schap ook een veelheid aan heel verschillende emoties op te wekken. 'Het Naakt' in het Rijksmuse um (Stadhouderskade 42, Am sterdam) duurt tot en met 3 augustus. Openingstijden: da gelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Rabobank Korenfestival in Katwijk ujwlik» Van 20 tot en met 24 mei wordt in Katwijk de tweede Sjtievan het Rabobank Korenfestival gehouden. Ruim 19 koren kerken dit jaar aan het festival mee. Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg, Noordwijk en Sassenheim zijn vertegenwoordigd. Bin nenkort wordt het programma-boekje in de deelnemende ge beenten huis-aan-huis bezorgd. De optredens beginnen elke [vond om 20.00 uur in zalencentrum Tripodia aan het Hoornes- Llein 155 in Katwijk. Kaarten voor het Korenfestival kosten vijf kulden en zijn verkrijgbaar aan de zaal. Vernielde zandsculpturen hersteld rfun/FNiNGENDe twee zandsculpturen die zondagochtend op Ustrand van Scheveningen zijn vernield, worden dit pinkster- Leekeinde hersteld. De bouwsels zijn in het kader van het jaar lijkse Scheveningen International Sand Sculpture Festival ge- aakt en hadden tot 1 juni moeten blijven staan. Na onderzoek besloten dat de zandwerken hersteld kunnen worden. Prijzen voor Nederlandse klavecinisten Lmburg Twee Nederlandse klavecinisten hebben op een be langrijk concours in Hamburg prijzen in de wacht gesleept. Ma- Heke Spaans (24) en Pieter-Jan Beider (31) kregen respectievelijk Ie tweede en derde prijs van de NDR-Musikpreis 1997. De hoofdprijs werd in de wacht gesleept door de Italiaan Giampie- Rosato (26). \Iusea bundelen aankoopfondsen De acht Nederlandse musea voor volkenkunde rich- gemeenschappelijk aankoopfonds op dat vanaf 1998 in totaal drie ton per jaar van start gaat. Daarvan komt gulden van de musea en 175.000 gulden van het minis van OCW (cultuur). Door gezamenlijk te opereren kan de van de aankopen omhoog, terwijl overlappingen wor- vermeden. Dat past in het al in 1990 geïntroduceerde stre- om uit te gaan van de zogenoemde Collectie Nederland. Benefietconcert restauratie Agathakerk r\> Ten behoeve van de restauratie van de Agathakerk wordt 13 juni een benefietconcert gehouden georganiseerd door de [lichting Vrienden van het Adema Orgel samen met het Actieco mité Restauratie Agathakerk. In het Poelhuys treedt dan de mu- Sek-theatergroep Friends in Music op. Aan het concert wordt Leegevverkt door mezzosopraan Carla Vermeer, sopraan Erika Hekel en bariton Paul Rosenboom. Kaarten (f 12,50) voor het zijn verkrijgbaar bij de VW in Lisse en op de avond van concert aan de zaal. Spice Girls op het witte doek De Spice Girls gaan binnenkort hun eerste film maken. Spice the Movie' wordt geregisseerd door Bob Spiers, zo kon- de leden van de beroemde Britse zanggroep aan. De op- zijn in juni in Londen en de film komt eind van het jaar tde bioscopen. Behalve dat hij over ,,vijf dagen uit het leven a de groep" gaat, dat er in gezongen wordt en dat het allemaal liet serieus genomen moet worden, willen Emma, Victoria, jery, Mel C en Mel B niets zeggen. Spiers regisseerde ojider an- re de series 'Fawlty Towers' (met John Cleese) en 'Absolutely bulous'. Aan het draaiboek werkt Jennifer Saunders Absolutely Fabulous) mee. Van het album Spice van de groep jjn al meer dan twaalf miljoen exemplaren verkocht. Roek-legende Lou Reed in Amsterdamse Stopera Girls in Cannes. «uzikaal talent an de baan De Stichting Museumjaarkaart (SMJK) wil het museumbezoek onder jongeren stimuleren. Het plan is in 1998 een Junior Museumweek voor kin deren tot 12 jaar te organiseren. Uit onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) bleek onlangs dat de belangstelling voor kunst en cul tuur de laatste twintig jaar is toegenomen. Die stijging geldt echter niet voor de jongere genera tie: onder kinderen daalt het museumbezoek. Het rapport van het SCP laat zien dat het museumbe zoek van de jeugd tot 12 jaar grotendeels afhangt van hun ouders en scholen. De meeste pubers la ten musea grotendeels links liggen, maar na hun twintigste krijgen jongeren vaak weer wel belang stelling. Hoe vaker ze in hun jeugd naar kunst hebben gekeken, des te vaker stappen ze later zelf een museum binnen. Het onderzoek is voor de SMJK aanleiding zich te richten op de jeugd tot 12 jaar, omdat daar de basis wordt gelegd voor het latere gedrag. De Junior Museumweek valt mogelijk samen met de herfstvakantie en geeft de helft korting op de entree. Het Reina Sofia-museum in Madrid weigert Guernica, het beroemde schilderij van Pablo Picasso, uit te lenen aan het nieuwe Guggenheim-museum in de Baskische stad Bilbao. Volgens de directie van het Madrileense museum is het schilderij te breekbaar voor zo'n verhuizing. Het gebouw in Bilbao gaat op 3 oktober open en de directie van het Guggen heim had gehoopt om Picas so's schildering van het bom bardement van de Baskische stad Guernica in 1937 dan te kunnen tentoonstellen. Maar volgens de leiding van het Rei na Sofia is het behoud van het kunstwerk belangrijker dan een symbolisch gebaar jegens het museum in Bilbao. Het schilderij, dat bij de Spanjaarden nog steeds veel reacties oproept, is in diverse landen tentoongesteld als sym bool van de verschrikkingen van een oorlog. Het werd volgens de wens van Picasso pas naar Spanje overgebracht, nadat in het midden van de jaren zeventig de democratie in het land was hersteld. ,,Ik vind theater écht zeer de moeite waard. Het is niet een eenmalig uitstapje. Ik zou vaker de kans willen heb ben voor anderen te schrijven." Lou Reed licht het rech- terglas van zijn bril, focust het corresponderende oog op zijn gesprekspartner en knikt. Het teken voor de Ameri kaanse documentairefilmer Timothy Greenfield-Sanders dat hij kan gaan draaien. Opeens is dit niet langer een vraaggesprek met de rocklegen- de uit de Velvet Underground, alias Ome Lou, over zijn samen werking met de minstens even illustere theatermaker Robert Wilson, alias Bob. Dit is de set ting voor een Amerikaanse tv- film geworden. Greenfield-San ders is hier omdat twee van zijn landgenoten samen furore ma ken met het muziektheaterstuk, alias opera, 'Time Rocker', deze week slechts driemaal in Am sterdam te zien. 'Time Rocker' is een combi natie van een Victoriaanse thril ler, Gulliver's Reizen en een on vervalste rockband. En uiter aard Wilsons sublieme spel met ruimte, tijd en verhoudingen, die eerder zulke fabelachtige producties als Einstein on the Beach, CIVIL WARS en Black Ri der opleverde. Zoals in veel van het werk van Wilson reizen de hoofdpersonen dwars door de tijd: in dit geval vluchten twee negentiende-eeuwse dienstbo den, Nick Priscilla, niet gehin derd door welke jaartelling dan ook, voor de beschuldiging van moord op hun werkgever, een excentrieke uitvinder. Op hun tocht zoeken ze ook het hogere geluk en lossen uiteindelijk in het niets op. Reed: „Ik houd van het feit dat ik de muziek nu eens niet zing. Ik heb het gevoel dat ik door een andere deur ben geko men. Het is een heerlijke erva ring; op dit moment schrijf ik liever voor anderen dan over mezelf. Ik kan in 'Time Rocker' bijvoorbeeld voor vrouwen stemmen of een ander, groter vocaal bereik schrijven. Op het moment dat Reed be schrijft wat het voor hem is om een deel van zijn altijd ijzeren controle over het eindresultaat van zijn componeren op te moeten geven, stapt Wilson, die een uur na aankomst in Am sterdam al zoek was, de hotelsa lon binnen. De camera van Ti mothy Greenfield-Sanders zwenkt naar het strenge gezicht. Wilson licht zijn montuur en onthult een vriendelijk gelaat. Een jongetje van vijftig achter een bibliothecarisbril. Reed ontdooit verder. „Ik zeg tegen Bob: 'dit theater geeft me zo'n raar gevoel!' Nadat we bij na een jaar aan het eindproduct hebben gewerkt, heb ik het ge voel dat wij er zelf niets meer mee te maken hebben. Het is volledig uit onze handen geno men. Acteurs spreken onze tek sten, zangers zingen onze songs. Ik kan alleen maar toe kijken. Een interessant vertrek punt voor iemand die alleen maar gewend is om te schrijven en het dan zelf te doen." Wilson: „Ik treed zelf niet vaak op in het Holland Festi val doe ik volgende maand nog een solo (Hamlet, A Monolo gue). Maar ik herken dat wel: vanaf een bepaald moment is een werk niet meer van jezelf. Het is net als met kinderen krij gen: die moet je ook hun eigen weg laten gaan." In tegenstelling tot David Byr ne of Tom Waits die in het ver leden samenwerkten met Wilson, is Reed in 'Time Rocker' trouw gebleven aan zijn stiel: karig geïnstrumenteerde, zeer intense rock met een hoog poë tisch niveau. Reed: „Dat zijn mijn roots nu eenmaal. Maar er zitten ook walsjes in, zelfs een instrumentale ouverture. Het is alleen rock omdat er gitaren worden gebruikt." Wilson: „Ik wilde Lou ook om zijn teksten. Hij weet als geen ander deze tijd te vangen. Veel rockmensen blijken bovendien niet in staat zich te verdiepen in andere ka rakters. Lou kon dat zonder zijn identiteit te verliezen." Wilson vertelt hoe hij zich bij zijn werk laat leiden door de transparante, doorzichtige kwa liteit van theater. „King Lear, Medea alle klassiekers be schikken over eenvoudige ver haallijnen. Shakespeare han teerde verhalen uit het dagelijks leven. Als je dat inziet kun je de publieke interesse vasthouden. En pas als je dat bereikt, kun je in de vormgeving andere lagen leggen." Hij vertelt hoe hij stuk ken vervaardigde over Freud en Stalin, en hoe hij zich niet druk maakte over de historisch juiste gegevens, maar alleen de condi ties wilde herscheppen waaron der Freud en Stalin hun beslis singen namen. „Pas dan kan ik laten zien hoe iemand reageert. Of mensen nou écht begrip krij- Lou Reed: „Ik houd van het feit dat ik de muziek nu eens niet zing." foto gpd/lex van rossen gen voor de persoon of de denkwijze van Freud interes seert me minder. Ik kan ook van Mozart genieten zonder precies te begrijpen hoe hij zijn noten organiseert." Reed: „Wat overblijft is de menselijkheid van dit stuk. Aan het slot beloven de beide hoofd personen elkaar loyaliteit. Ze vertellen elkaar: 'ongeacht de omstandigheden, de tijd waarin we leven, ben ik ervoor jou'. Dat vind ik mooi." 'Time Rocker' is onderdeel van het Holland Festival. Te zien: Muziektheater Amster dam, 14, 16 en 17 mei 1997. Kaarten nog beschikbaar. Tel reserveren: 020-6255455.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19