Klachten massaal van tafel geveegd Overname biedt Mogen kansen op uitbreiding Leiden Regio B en W Wassenaar blijven stoïcijns doorkoersen stichten belangenvereniging Op zoek naar leuke jongen voor studie Prikbord Pottenkijkers meer dan wel kor 'Autoplaza' Kamsteeg bijna klaar WOENSDAG 14 MEI 1997 Inbraak schoenenzaak voorschoten Uit een schoenenzaak in de Schoolstraat in Voor schoten zijn vannacht 40 paar schoenen gestolen. De onbeken de daders tilden een ruit uit de sponning en ontkwamen met de buit. De technische recherche stelt een nader onderzoek in. Rood-Iichtcontrole oegstgeest De politie hield gisterochtend 41 (brom)fietsers en 5 automobilisten aan bij een rood-lichtcontrole op het kruispunt Haaswijklaan/Kennedylaan in Oegstgeest. De controle duurde twee uur. De politie meldt dat, gezien dit resultaat, er vaker der gelijke controles komen. Franse week in Het Wedde voorschoten Zwembad Het Wedde in Voorschoten staat deze week in het teken van Frankrijk. Het zwembad is daarom aange kleed in Franse stijl. De bezoekers krijgen stokbrood, kaas en wijn aangeboden. De hele week kan een Frans zwemdiploma worden behaald. Ten slotte worden sommige zwemlessen in het Frans gegeven. chef hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-9 leiden arno van 't hoog „Als ik kijk naar de overname som, dan denk ik: 'goh, dat had wat beter gekund", bekent Mo gen-directeur Arie Breure. „Het is financieel niet meegevallen en dat vind ik vooral jammer voor de aandeelhouders. Zij hebben ons altijd gesteund, ook in moeilijke tijden." Na krap een jaar onderhande len heeft het Leidse biotechno logiebedrijf een kandidaat ge vonden voor overname. Giste ren werd bekend dat een meer derheid van de aandeelhouders akkoord is gegaan met een bod van het Britse Zeneca, dat per aandeel 13,75 gulden overheeft. Volgens beide partijen wordt de transactie eind juni afgerond. Daannee komt een eind aan maanden van speculaties, die begonnen met de spectaculaire overname van Mogens bran chegenoot, het Belgische PGS. Het recordbedrag van een mil jard gulden dat voor dit verlies lijdende plantenbiotechnologie- bedrijf werd betaald, bracht de hoofden van speculanten op hol. De koers van het aandeel Mogen dobberde jaren rond de vijf gulden maar nadat het nieuws over PGS de beursvloer bereikte, steeg het in een paar weken naai" 35 gulden. Na een laag bod van een onbekend be drijf kelderde de koers vervol gens tot een derde van deze waarde; nog altijd ruim het dubbele van voor de biotech- hype. Hoewel Breure wat teleurge steld is in het bod, is hij 'in zijn nopjes' met het bedrijf Zeneca. „Zeneca is strategisch sterk en ze hebben kennis van zaken die goed samengaat met de activi teiten van Mogen. Verder zijn ze commercieel goed georgani seerd en - niet geheel onbelang rijk - ze brengen een zak met duiten mee." Het bedrijf ver wacht dan ook nieuwe investe ringen en mogelijk zelfs uitbrei ding in het Leidse Science Park. Mogen is actief op het gebied van de plantenbiotechnologie. Het bedrijf is gespecialiseerd in genetische manipulatie van planten, om ze resistent te ma ken tegen schimmels en nema- toden (worpjes). Dit is al gelukt bij wortelen en tomaten. Verder is een aardappelplant ontwik keld die, door de inbouw van een menselijke gen, een bloed- eiwit (humaan serum albumi- ne) produceert. Geen van deze producten is op de markt. Volgens Arie Breu re komt dat door wetgeving waaraan moet worden voldaan. Ook de acceptatie door de con sument laat soms nog te wen sen over. „Veel bedrijven zijn acüef op het gebied van de plantenbiotechnologie maar waar het wel eens aan heeft ge schort, is de communicatie met het publiek. We moeten veel beter aan de samenleving dui delijk maken wat het voordeel is van deze producten. Breure noemt voorbeelden als het terugdringen van bestrij dingsmiddelen tegen schim mels en reductie van het mest probleem door productie van het enzym fytase in planten. Als varkens en kippen fytase eten, vermindert de hoeveelheid fos faat in de mest. Mogen is verre van winstge vend. Al negen jaar spreekt men trots van een teruglopend ver lies en in 1996 werd pas voor het eerst een winst van 169.000 gulden geboekt. De intej van Zeneca ligt dan ook op ander gebied. Breure: overname wordt er g naar kennis en octrooien,! naast is er nadrukkelijk gel naar de capaciteiten vat mensen die hier werken." Het Leidse bedrijf bezii aantal patenten, bijvoor op technieken om nieuwj nen in planten te brengen dere bedrijven kunnen methode toepassen, nadat men daarvoor heeS taald. Deze licenties zijn met contractonderzoek bedrijven de belangrijkste van inkomsten. Wassenaar heeft zich niets aangetrokken van de tiental len bezwaren tegen het grootscheepse plan om de Lang straat op te knappen. De diverse klachten tegen het plan voor een autovrije winkelpromenade met nieuwe wonin gen, winkels en een parkeerkelder zijn massaal onge grond verklaard. Slechts één bezwaar was volgens B en W terecht. toekomstige winkelpromenade is het beteugelen van de leeg loop door klanten. „De Wasse- naarse consument zal vaker kie zen om zijn inkopen in Wasse naar te doen", voorspelt het college hoopvol in het raads- Deze betrekkelijk kleine kantte kening van de Stichting Histo risch Centrum Wassenaar be treft een voorgestelde beperking van het autoverkeer op een deel van het Plein. Het college stelt voorstel. Vooral de winkeliers in een nieuw raadsvoorstel over hebben daar een hard hoofd in. de Langstraat voor deze situatie Diverse klagers hebben de ge- alsnog ongewijzigd te laten, meente dan ook gedreigd met Daarnaast wordt de 'parkeer- schijfcone' in dit gebied uitge breid. De gemeente ontving zeven tien klachten van winkeliers en omwonenden op het plan om op de hoek Langstraat/Molen straat winkels met elf woningen erboven, en een parkeerkelder voor 74 auto's eronder te bou wen. De grootste bezwaren zijn gericht op een verwachte grote bouwmassa, het gevreesde ver lies aan parkeerplaatsen en een te grote toename van het win keloppervlak. Vooral deze laatste klachten leven erg onder de winkeliers. De vrees voor te veel concur rentie heerst ook bij het plan voor de hoek Van Hogendorps- traat/Tuinpad. Daar moeten winkels met twaalf woningen erboven, en een parkeerterrein voor 40 auto's erachter komen. „De Kamer van Koophandel on dersteunt de plannen", weerlegt de gemeente de klachten over de aangekondigde toename van winkels in de Langstraat. Diver se winkeliers klagen ook hier over het verdwijnen van par keerplaatsen. De bestaande parkeercapaci- teit blijft volgens B en W echter intact. Het beoogde doel met de schadeclaims. De indieners zijn bang voor inkomstenderving tij dens en na de verbouwing. „De gemeente is formeel niet ver plicht deze te vergoeden. We doen er alles aan om de schade te beperken. Maar wij verwach ten eerder het tegendeel", weer kaatsen B en W die angst in het raadsvoorstel. Vanavond hebben omwonen den, winkeliers en andere be trokkenen de laatste kans om hun kritiek te spuien. Tijdens een speciale commissieverga dering is een inspraakronde in gelast. De definitieve beslissing over de Langstraat valt pas op 2 juni tijdens de gemeenteraads vergadering. Geen enkel tegenargument weerhoudt B en W van Wassenaar van hun doel. De plannen om het winkelgebied Langstraat op te knappen zijn van alle mogelijke kanten aangevallen, maar bur gemeester Schoute en zijn wethouders staan pal. Alsof er geen kritiek is. PvdA-er H. Goulooze vroeg in februari om een referendum waarin Wassenaar zich kon uitspreken over de plannen. Hij deed dit volgens eigen zeggen omdat er veel kritiek leeft. Het ge meentebestuur weigerde echter pertinent met hem mee te gaan. „Dit is een botte afwijzing", reageerde Goulooze verbolgen. Ook de vrouwencommissie van de invloedrijke Vereniging van Vrienden van Wassenaar (WW) vroeg om een volksraadpleging. „Fr komt steeds meer kritiek. We moeten maar eens in kaart brengen hoe het gros van Wassenaar nu werkelijk over de Lang straat denkt", reageerde voorzitter O. Ebbing-Meijer op de on verstoorbare houding van.de gemeente. B en W hielden hun poot stijf, maar moesten intussen wel de voorbereidingskosten van het omstreden plan verdubbelen. Het college had namelijk bijna twee ton extra nodig om twee com municatiedeskundigen in te schakelen. Die moesten meer draagvlak voor het plan creëren onder de bevolking. Daarnaast heeft de gemeente noodgedwongen een extra onderzoek inge last naar de noodzaak van extra winkeloppervlakte in de Lang straat. De gemeenteraadsvergadering op 2 juni moet uitwijzen of het college de plannen door de raad kan krijgen. voorschoten De nieuwbouw van Kamsteeg autobedrij ven aan de Voorschotense Hofweg is bijna klaar. Op 10 juni hoopt B. Kreek, directeur van Kamsteeg, de deuren van het 'autoplaza' te kunnen openen. „Het wordt een prachtig pand", zegt hij. Aanvankelijk ging Kreek er nog vanuit dat het gebouw al midden deze maand gereed zou zijn. De aanhoudende vorst gooide echter roet in het eten. Het pand huisvest de autodealer, het hoofdkantoor van de Kamsteeg Groep en de burelen van Kamsteeg Auto Rental. Voor een betere bereikbaarheid van het pand wil Kamsteeg een stukje grond ruilen met de gemeente V: schoten. Binnenkort verwacht hij daarvoor het groene licht. „Ik denk dat de gemeente wel akkoord zal gaan' zegt Kreek. FOTO DICK HOGEWQ Man trekt vuurwapen in winkel OlldemeeniStCTSYOOFSChotC De bedrijfsleider van een winkel aan de Haarlemmerstraat keek gistermiddag plotsklaps in de loop van een vuurwapen. Een onge veer 30-jarige klant had het wapen getrokken nadat de pinauto maat in de winkel automatische betaling haf geweigerd. De man voorschoten marcel smeets wilde zijn pasje terug en vertrok vervolgens spoorslags. Ze hangen in elke supermarkt: de prikborden met kaartjes waarop particulieren goederen te koop aanbieden, een oproep doen of hun diensten aanbevelen. Vaak gaat het om cryptische boodschappen die de nieuwsgierigheid opwekken. In de rubriek Prikbord het verhaal achter de korte berichten. Deze week komt het kaartje uit Albert Heijn aan de Hooigracht in Leiden Nee, Tamara van Wijngaarden is niet op zoek naar een leuke jongen, ze wil niet reageren op de 'All you need is love '-video boodschap, en ze is ook niet verliefd op Robert ten Brink. Van Wijngaarden is een 21-jari ge studente Audio-Visuele Me dia, een richting die deel uit maakt van de studierichting Educatieve Media. De oplei ding is op zijn beurt een diffe rentiatie van de HBO-studie Culturele en Maatschappelijke Vorming, die ze in Den Haag volgt. „Je kunt er alle kanten mee op", zegt ze over haar vak gebied, „Je leert bijvoorbeeld hoe je televisiespotjes maakt voorvoorlichtingscampagnes, maar zelf wil ik later het liefst documentaires maken. Dat moet dan wel eerst in de pratijk worden geoefend, en zo wordt de achtergrond van de advertentie snel duidelijk. „Voor een studieopdracht moesten we in groepjes van vijf een scenario verfilmen", zegt van Wijngaarden. „Wij kozen voor het verhaal van een stel dat de vorige dag in 'All you need is love' was geweest, en noemden het 'The day after'." Het is het relaas van een jon gen, die de poging om zijn rela tie te herstellen in het Veroni- ca-programma jammerlijk ziet mislukken. Een andere 'crew' geeft hem de volgende dag een nieuwe kans, en laat zien hoe de betrokkenen de opkomst en ondergang van zijn relatie ver klaren. „De jongen, het meisje en de beide moeders vertellen dan elk hun verhaal, en zo komen er uiteindelijk vier verschillen de visies uit", vervolgt Van Wijngaarden. Wederom kent de lijmpoging geen gelukkig einde. De hoofdpersoon bekent in 'The day after' vreemd te zijn geweest, en zijn ex-vrien din gaat tenslotte met een an der meisje aan de haal. Om de film zo rea- listisch mogelijk te ma ken, wilden Tamara en haar studiegenoten gebruik maken van 'echte' scènes uit 'All you need is Love'. Ook hoopten ze op de persoonlijke medewerking van Robert ten Brink zelf, maar die kregen ze niet. „We hebben gebeld en brieven geschreven, maar we kwamen niet met hem in con tact", zegt ze. In een desperate poging belden ze zelfs met de redactie van Make my day, het nieuwe programma van Ten Brink, maar ook daar vingen ze bot. Later werd alsnog een video band verkregen, en kon de montage van de film in gang worden gezet. Originele beel den uit de show wer- "Pn^sVa dendaarbi **'411 we daar even naar kijken?'. Dat is een serieus moment, maar in die aflevering klonk Robert veel te vrolijk." Met enige creativiteit werden de knelpunten opgelost, en in middels is de opdracht bijna afgerond. „Er gaat wel veel tijd en geld in zitten", vindt ze, „Maar de praktijk is toch het interessantst. De theorie komt later wel." Wie het resultaat van de intensieve arbeid wil zien, kan straks te- gewisseld met opnames van amateur-acteurs, maar hele maal vlekkeloos ging dat niet. van Wijngaarden geeft een voorbeeld: „In ons scenario wilden we Robert laten zeggen: 'Ik ben met jouw videobood schap naar je ex gegaan, zullen recht op het Rotterdams Video Festival. Vol gens Tamara is de kans groot dat de vertelling van 'The day after' wordt ingezonden. The day af- Wijngaarden is binnenkort op het Rot terdams Vi deo Festival te zien. FOTO HENK BOUWMAN Voorschotense vrouwen met een eigen bedrijf gaan zich verenigen om hun belangen beter te behartigen. Door het uitwisselen van ervaringen en informatie verwachten zij elkaar te kunnen steunen en stimuleren. Meer bedrijfsruimte voor kleine en middelgrote bedrijven staat hoog op de agenda van de nog op te richten Vrouwelijke on dernemers Voorschoten (VrOn). Eind deze maand komen ze voor het eerst bij elkaar. Ondernemende vrouwen blijken in Voorscho ten nogal wat tegenstand te ondervinden. „Dan komen ze bijvoorbeeld bij de bank voor een kre diet en dan krijgen ze te horen ach mevrouwtje dat werkt niet zoals u het wilt", vertelt Ineke Kou- wenhoven, die samen met Hannie van Dijk en Vera Boesten het initiatief heeft genomen. „On dernemen valt dan vaak tegen." Volgens Kou- wenhoven, die zelf een redactiebureau runt, zijn het typisch zaken waar startende vrouwen tegen aan lopen. Het idee voor een ondernemersvereniging voor vrouwen is geboren uit verbazing. „Bij de uitrei king van de gemeentelijke emancipatieprijs bleek er veel belangstelling te bestaan van vrouwelijke ondernemers", zegt Kouwenhoven. Lange tijd dacht het drietal uniek te zijn in Voorset) VrOn richt zich op vrouwen met een e drijf. „Ondernemende vrouwen zijn vaakn beeld", weet Kouwenhoven. Hun bedrijfje meestal aan huis gevestigd en bij de Kamei Koophandel en de gemeente zijn geen sp< gegevens over ondernemende vrouwen b baar. Met hun platform hoopt het drietal' wen die in dezelfde situatie verkeren, bij elfc brengen. Een van de actiepunten van het nieuwe form betreft het bouwplan-Starrenburg. Vo VrOn moeten in dat plan meer woningen een bedrijfsruimte komen, zodat vrouwen bij huis hun zaken kunnen ontplooien. zullen we bij de gemeente aandacht vooi gen", aldus Kouwenhoven. Vooral voor o mende vrouwen is een bedrijf aan huis noi kelijk, omdat zij traditioneel gebonden zijt kinderen. Welke andere punten op de agenda prijke VrOn, kunnen de initiatiefneemsters nog zeggen. „Dat zal straks afhangen van de de mers", zegt Boesten. Tijdens de eerste b komst, waar het drietal zo'n twintig tot vrouwen verwacht, moet duidelijk wordem onder de Voorschotense onderneemsters lee leiderdorp jaap van sanduk Een aanrijding voor de garage op de hoek van de Hoofdstraat en de Mauritssingel in Leider dorp zorgde voor heel wat op schudding. Ontploffingen, dikke rookwolken en loeiende sirenes lokten nieuwsgierige Leider- dorpse ramptoeristen naar bui ten. Pottenldjkers waren deze keer meer dan welkom. Logisch, want het drama bleek een oefe ning van de plaatselijke brand weer. Om het publiek een goed beeld te geven van het werk van de brandweer, waren alle ingre diënten in de ramp verwerkt: het redden van beknelde men sen in een auto, het zoeken naar werknemers in de rokende garage en het snel naar bene den krijgen van twee mannen die op het dak aan het werk zijn. „Waar blijven jullie dan? M'n maat staat in brand!", roept een figurant op het dak van de garage, terwijl door de harde knallen bij een aantal omstanders de schrik om het hart wordt gejaagd. Vooral de kleintjes onder het publiek, dromend van een loop baan bij de brandweer, blijken onder de indruk van de actie. Een enkeling heeft zelfs zijn brandweerpak ervoor aange trokken. Ondertussen banen reddingswerkers zich op de tast een weg door de garage. Beknelde slachtoffers worden uit de auto gered door het dak eraf te halen. De inzittenden - flexibele poppen - worden eerst op een 'backboard' gelegd, waarna ze worden overgeplaatst op een brancard. Het back board is een nieuwe vinding, legt brandweercommandant Aad Vons uit. „Je kunt zo de slachtoffers stabiel verplaatsen en een mogelijke dwarsl voorkomen", aldus Voir, beeldend commentaar gei v de oefening. „Wij oefenü keer per jaar, maar dit is wel een heel bijzondere" hij uit. Vooral door de g schaligheid is dit voor df derdorpse spuitgasten ciaal gebeuren. Naast weer wordt er medevve verleend door de Leiderd' politie, de Eerste Hulp uit Leiden en de gemeen! brandweer van Leiden. In' goed voor ongeveer vijftig sen. Na ruim een half uui het sein 'brand meester'.1 mandant Vons is tevreden de oefening. „Ik hoop niet er vannacht van zult droc besluit hij het spektakel van de bezoekers denkt not aan slapen. „De koffie prut zegt ze, nog nagenietend voorstelling. Angst onder omwonenden winkelpromenade Wassenaar ten spijt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16