'Elk jaar 30.000 toeristen extra' Eindelijk stromend water voor tante Truus zware opgave voor mavo'ers Leiden Regio Waldus verlaat direct bestuur universiteit WOENSDAG 14 ME11997 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 Promotie-bureau wil dat bezoekers ook langer blijven Vervolg van voorpagina moeten in de toekomst niet alleen meer toeristen uit linnen- en buitenland op Leiden afkomen; ze moeten er iok langer blijven. Dat is de voornaamste doelstelling an het Bureau Leiden Promotie (BLP). Het bureau, dat vanmorgen aan de buitenwereld presenteerde, mikt een jaarlijkse toename van 30.000 toeristen. geld dat Leiden verdient aan toeristenbelasting (drie gulden per overnachting). Daarnaast wil het bureau geld verdienen door de verkoop van allerlei ar tikelen en met een 06-nurnmer, waar informatie over de stad is te verkrijgen. Toeristen, die nu gemiddeld maar een halve dag in de stad blijven, moet meer worden ge boden zodat ze ook langer wil len blijven. „Neem nu die Ja- MAARTEN KEULEMANS die verwachting uitkomt, ezoekt rond de eeuwwisseling ngeveer een half miljoen toe sten Leiden. Het aantal over- achtingen moet omhoog van jnd de 177.000 nu tot ongeveer in het jaar 1999. BLP eeft er overigens ook zelf be bij dat meer mensen in blijven slapen. De orga- krijgt in de toekomst het panse toerist die naar Leiden komt omdat hij helemaal maf is van oude Hollandse meesters. Hij wordt naar de geboorte plaats van Rembrandt geleid, waar alleen een gedenksteen hangt, en naar het borstbeeld van Rembrandt bij de Witte Sin gel. Dat Rembrandt mogelijk ook een atelier heeft gehad in de Muskadelsteeg, weet geen hond. En dan hebben we het al leen nog maar over Rembrandt. Iemand als Jan Steen heeft ooit een kroeg gehad aan de Lange- brug. Daar hangt nu alleen een steentje met zijn naam. Maar ik wil daar weer een kroeg", vertelt BLP-directeur Tjeerd Scheffer. Volgens hem levert de extra aandacht en het groeiende aan tal bezoekers de stad veel geld op. „De promotie-organisatie van Den Haag zet zo'n 25 mil joen gulden om, maar de uit eindelijke opbrengst voor de stad is vele malen groter. Dat komt door de spin-off: de be kendheid van de stad wordt groter, er komen meer mensen naar de stad, de terrassen wor den voller, de winkels beter be zocht. Al is dat effect niet echt in cijfers uit te drukken; het is er wel degelijk. Heel Leiden gaat de vruchten plukken van de promotiecampagnes", meent Scheffer. BLP is een initiatief van een groep prominente Leidenaars uit gemeente, middenstand en de cultuursector, die vorig jaar uit onvrede over het functione ren van de VW en de promotie van Leiden in het algemeen, de koppen bij elkaar staken. Het bureau moet 'het product Lei den op een zakelijk verantwoor de manier de wereld in schop pen', zoals Scheffer het noemt. De gemeente geeft een start subsidie van een half miljoen gulden. Daarnaast sluit BLP voor nog eens een half miljoen gulden aan leningen af. Omdat uit de cijfers blijkt dat de meeste toeristen afkomen op de historische binnenstad en het culturele erfgoed van Leiden richt BLP zich in eerste instantie op de culturele sector. De win kelstad Leiden staat als tweede op de agenda. Leiden Kennis- stad (de universiteit, het AZL, het Bio-Sciencepark) en Leiden Centraal (het gemoderniseerde stationsgebied) komen daarna voor een promotionele op- poetsbeurt in aanmerking. De start van BLP ondervindt overigens nog enige vertraging, onder meer omdat de VW die straks onderdeel wordt van het nieuwe bureau nog juri disch moet worden opgedoekt. BLP krijgt elf mensen in dienst, die voor een deel worden on dergebracht in de VW aan het Stationsplein en voor een deel in het oude Wereldwinkel-pand bij het museum van Volkenkun de. Dat is overigens maar een tijdelijke oplossing; op den duur moet het BLP een eigen onder komen krijgen in een nog te bouwen pand, ergens in het Stationsgebied. IDEN'MARIJN KRAMP et valt niet mee, eindexamen jen. Helemaal niet als er een ngen met een snotneus naast zit. Voor Marinka was dit een ron van ergernis. „Het droop •uit en het hield maar niet op. ie gast was z'n zakdoek verge- n." Jacqueline heeft zich voor gestoord aan de trillingen die langsrijdende vrachtwagens „De zaal leek wel in vibrator. Echt hoor, ik over- ijf niet, de papieren dansten inmijn tafel." De leerlingen van het Leidse maken hun in de zalen die grenzen de Kernstraat. Gisteren, tij- geschiedenis, was die aan de beurt om met een te worden aange- impt. Dit tot schrik van de nciërge die bij de eerste tegels lar buiten stormt. Veel uitrich- n kan hij niet, de klus moet irden geklaard en dus de stra- gaan gewoon door. Jop die op dat moment al is met zijn examen slaat werkzaamheden gade. Hij elt medelijden met de leerlin- n die nog zitten te zweten bo- n hun opdrachtenformulier, c vind die vrachtwagens al n ramp, laat staan dat er zo'n adiine naast je bureau staat trillen." Jessica, ook al na an- rhalf uur klaar, vindt dat de niet zo zeuren. Oké, die tril- is dan misschien lastig, aar over dat verkeer kan ze :h niet druk maken. „Gewoon j wagen beantwoorden en lar is Kees", is haar nuchtere mmentaar. Nerveus voor haar mavo-exa mens is ze niet. „Maar ik heb ervaring hoor, vorig jaar heb ik ook een poging gedaan." Ze heeft geen flauw idee of ze voor geschiedenis een voldoende heeft gehaald. Het eerste onder werp, de geschiedenis van de Verenigde Staten (van 1787 tot 1914), vond ze nog wel interes sant, maar het tweede; Neder land tussen 1780 en 1830, kon haar niet boeien. Jop is het daarmee eens. „Ik heb het tweede onderwerp best goed voorbereid, maar ik be greep er ge- woon geen bal van. Het enige dat ik wist was 1795: de stichting van de Ba taafse Republiek, en daar vroe gen ze dus weer niet naar." De lastigste vraag, vinden ze, was vraag 39. Jop: „Daarvoor moest je een brief schrijven over het beleid van koning Wil lem I. En dan vanuit het oog punt van een of andere Luikse fabrikant in 1825. Je mocht zelf uitmaken of je het eens of on eens was met de koning. Nou, ik wist nog niet eens wat het be leid was van die vent, dus dat hield snel op." Vakantiehuisjes Vlietpark weer aangesloten op waterleiding Volgens hun leraar P. Otgaar levert dit soort opdrachten altijd problemen op. „Met die schrijf opdrachten kunnen ze niet uit de voeten, en die waren dit jaar goed vertegenwoordigd. Het was dus een lastig examen, veel moeilijker dan vorig jaar." De vele vragen bij plaatjes en spotprenten vinden de leerlin gen ook moeilijk, zegt de do cent. „Ze zien gewoon vaak niet goed wat er op staat." Hij pakt het examen erbij en laat een te kening zien waarop een zwarte man onder grote publieke be langstelling wordt opgehangen. „Veel leerlingen hebben simpel weg niet in de gaten dat dit een neger is. De vraag erbij: geef twee redenen waarom kort na de Amerikaanse Burgeroorlog deze gebeurtenissen vaker plaatsvonden dan vóór de de Amerikaanse burgeroorlog, wordt dan natuurlijk fout be antwoord." Of al die plaatjes en schrijf- en leesopdrachten goede toet- singsvormen zijn weet Otgaar niet. „Het doel hiervan is dat leerlingen hun kennis kunnen toepassen en dat ze niet alleen maar feitjes in hun hoofd heb ben. Maar of je dat hier nou mee test vraag ik me af. Dit exa men lijkt soms meer op het on derdeel 'begrijpend lezen' dan op geschiedenis." Hij zucht en wappert cynisch met het vragenboekje (zes A4- tjes) en het bronnenboekje (tien A4-tjes) in de lucht. „Je kan na tuurlijk ook negen inzichtvra- gen op één blaadje stellen, maar ja... dit ziet er natuurlijk veel in teressanter uit." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax; 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. STEVENSHOF De wijkraad Stevenshof krijgt een verrijdbare, houten muziektent in bruikleen van de gemeente. Wethouder Tjeerd van Rij draagt de tent op 14 juni tijdens het wijkfeest over aan het be stuur van de wijkraad. Deze kleine muziektempel, gebouwd in 1954 in Vlissingen tijdens een werkgelegenheidsproject na de waters noodramp, ligt meestal in opslag. BOS- EN CASTHUIS Het kan nog even duren, maar de rolstoelbus voor het Leidse verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewier- laan komt er. Een succesvolle bazaar, een loterij, giften van het be drijfsleven en een financiële bijdrage van het VSB Fonds hebben al een hoop geld binnengebracht. De verwachting is, dat aan het eind van dit jaar de rolstoelbus rijdt. Vrijwilligers met het B-rijbewijs en voldoende rijervaring die de bus willen besturen, kunnen zich aan melden bij de receptie van verpleeghuis Zuydtwijck, tel. 071- 5769300. PROFESSOREN- EN BURGEMEESTERSWIJK Hoe denken de bewoners over de veiligheid of de voorzieningen in de Professoren- en Burge- meesterswijk?. Zowel de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) als de politie stadsdeel Zuid willen het graag weten. Daarom is in het laatste nummer van de wijkkrant een enquête opgenomen met vragen over bijvoorbeeld overlast, straatverlichting, verkeer en speelgelegenheden. Het LWO hoopt zo beter inzicht te krijgen in de behoeften van de wijkbewoners. De politie wil onder meer na gaan of er werkelijk geen belangstelling is voor een project wonin ginbraakpreventie, waarvoor de wijkbewoners tot nu toe nauwe lijks warmlopen. Vanavond kunnen de wijkbewoners het enquête formulier nog inleveren bij de geluidswagen die tussen zes en acht uur door de wijk rijdt. Op de bouwplek aan het Kamerlingh Onnesplein is een tijdelijke fiet senstalling ingericht. foto henk bouwman PROFESSOREN WIJK De bouw van de nieuwe bewaakte fietsenstal ling bij station Lammenschans is maandag begonnen. Het Leidse bouwbedrijf Burgy hoopt op 22 mei om vier uur de eerste paal de grond in te slaan. De afgelopen maanden zijn verschillende voor bereidingen getroffen. Op de bouwplek aan het Kamerlingh Onnes plein zijn kabels en leidingen verlegd en is een tijdelijke stalling ge bouwd. De nieuwe fietsenstalling is eind oktober klaar. MEERBURG De bewoners van de wijken Meerburg, Roomburg en Waardeiland vieren zaterdag 31 mei feest. Dit zomerfeest speelt zich vooral af rond de winkels aan de IJsselkade en in en bij buurt huis Matilo, Zaanstraat 126. Voor kinderen zijn bij de winkels vanaf negen uur onder meer een vrijmarkt en straatspelen. En op een po dium treden daar vanaf 12.15 uur onder andere de Afrikaanse per cussie- en dansgroep Bokosa, het smartlappenkoor Leedvermaak en De Dorstvlegels op. In buurthuis Matilo is om drie uur disco voor kinderen tot 16 jaar en vanaf acht uur 's avonds ten slotte een afsluitend feest. LEIDEN THOMAS ERDBRINK „Wat heerlijk... water!", roept tante Truus. Nee, de oudste inwoonster van het Vlietpark is niet uitge droogd door de warmte op een van de eerste mooie lentedagen. Tante Truus heeft al in geen twee jaar water uit de kraan van haar kleine vakantiehuisje zien stromen. Dat komt door een conflict met grond eigenaar T. Laken. Gisteren vierden de bewoners van het park hun overwinning op La ken: de door hem afgesloten water leiding is na een uitspraak van de rechter weer in werking gesteld. De bewoners kunnen weer douchen en tandenpoetsen. Het is een hel geweest, als je de be woners van het lieflijke parkje mag geloven. Twee jaar lang vierden ze vakantie onder Spartaanse om standigheden. Geen water en geen licht. Daarbij nog de opvliegende buien van de man die volgens de bewoners soms een duivel in men sengedaante kon zijn. Water namen ze mee in grote jerry cans. Licht kregen ze uit oude pe troleumlampen. Sommige bewo ners kochten een aggregaat om elektriciteit mee op te wekken. „We gingen zaterdagavond douchen en dan hierheen. Zondagavond ver trokken we weer. Onze tanden poetsten we met water uit de jerry cans", vertelt M. Verberg, bestuurs lid van de vereniging Vlietpark. Naast de primitieve omstandighe den die er in het park heersten haal de Laken ook nog eens allerlei rare fratsen uit waar mee hij het vakan tiegenot van de be woners pas echt goed om zeep hielp. Volgens hen ging Laken als een dolleman tekeer. „Ooit, toen ik hier 25 jaar zat heb ik Laken een brief ge schreven dat ik in diepe rouw was over de gang van zaken in het park", zegt tante Truus. „Weet je wat hij toen deed?! Hij zette een groot bord in de tuin waarop stond 'Truus Fokke-Pijpers in diepe rouw'. De mensen dachten dat ik dood was." „Twee jaar geleden heeft hij ge woon nieuwe sloten op het toe gangshek gezet. Daar stonden we dan. Onze eigen gekochte vakan tiehuizen waren in zicht, maar er was een dictator die ons de toe gang versperde", zegt een bewoner die liever niet met zijn naam in de krant wil. De eerste winst in de juridische strijd om het gelijk werd gisteren tastbaar. Onder de luide klanken van het lied Glory Days, dat zoiets betekent als overwinningsdagen, hieven de bewoners het glas op htui eigen overwinning. Toevallig kwam het lied uit de radio van de mannen die de gewenste waterlei ding weer aansloten. De strijd is echter nog niet gestre den. Nu moet er elektriciteit in het park komen. De rechter heeft daar ook een uitspraak over gedaan. Hij heeft bepaald dat binnen zes we ken alle bewoners in staat moeten zijn om met licht de nu werkende douches te vinden. „We kunnen nu eindelijk'gaan ge nieten van het park, zonder proble men van Laken, zegt Verberg. De bewoners willen niks meer met La ken te maken hebben. Daarom noemen ze het park nu ook Vliet park in plaats van Lakenhoeve. Erg veel last hopen ze niet meer van hem te hebben. „De meeste problemen zijn nu voorbij", zegt Verberg. „Als hij ons met rust laat vinden we alles prima. Het is nu tijd om aan de wederopbouw van ons park te beginnen." BINNENSTAD De Nieuwe Rijn krijgt tussen de Hoogstraat en de Burgsteeg een nieuw wegdek met rode en, voor de marktplekken, gele stenen. Het werk begint op dinsdag 20 mei bij de Hoogstraat en duurt ongeveer vier weken. Om de overlast te beperken worden steeds delen van dertig meter aangepakt. Voor de bevoorrading kan het verkeer zo in ieder geval in de buurt van winkels komen. De kramen van de woensdagmarkt zijn tijdens de werkzaamheden op het Stadhuisplein te vinden. In de week van 16 juni begint de her bestrating van de Aalmarkt, vanaf de Waag richting het Stadhuis plein. HOUTKWARTIER Acht Leidse teams doen zondag 18 mei mee aan het internationale voetbaltoernooi voor Marokkaanse jongeren. Het toernooi begint om 10.30 uur op de velden van Lugdunum aan de Oegstgeesterweg. Ter afsluiting is er 's avonds om half negen in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33, een muziekavond. De Marokkaanse raï-groep Louzane speelt zowel traditionele Marok kaanse als Westerse muziek. Jan Waldus stapt per direct uit het College van Bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden. Wal dus, die samen met voorzitter L. Vredevoogd en rector magnificus L. Leertouwer het bestuur van de universiteit vormde, was acht jaar verant woordelijk voor de financiën van de RUL. Hij heeft besloten dat hij niet in aanmerking wil komen voor een derde termijn van vier jaar die vandaag in zou gaan. Het nieuws van het terugtre den van Waldus werd gisteren bekendgemaakt door Vrede voogd. De bestuursvoorzitter gaf aan het besluit van zijn medebestuurder te respecte ren. Dat Waldus vertrekt ter wijl de universiteit zich mid denin een grote bezuinigings operatie bevindt, vindt Vrede voogd geen bezwaar. „Ieder moment van vertrek is moei lijk. We hopen maar dat we er zo snel mogelijk in slagen een opvolger te vinden." Het College van Bestuur was al langer op de hoogte van het besluit van Waldus. Deze treedt met ingang van 15 juli in dienst als algemeen advi seur van het College van Be stuur. Bewoners van het Vlietpark heffen het glas op de overwinning terwijl het water weer wordt aangesloten. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15