'Minister ontketent cijferjacht' Kerk Samenleving Hervormde Raad voor de Zending geschokt over SoW-benoemingen 'Naar House' hakküh-end naar nieuw pand 1 - :l Klankbord WOENSDAG 14 MEI 1997 OESTGEEST ANP De hervormde Raad voor de Zending is 'geschokt en verontwaardigd' dat er geen zendingsverte genwoordiger in het directieteam van de missio naire en diakonale dienst van de toekomstige Verenigde Protestantse Kerk is benoemd. Dit heeft de raad dinsdag bekendgemaakt. Als een van de grote fusiepartners is de her vormde zendingsraad niet vertegenwoordigd op het managementniveau. De inbreng van de raad in het toekomstige beleid wordt hierdoor ernstig beknot. Voorzitter ds. C. Fieren gaat de kwestie aan de orde stellen op de triosynode van de SoW- kerken eind mei en op de hervormde synode be gin juni. In het directieteam zitten nu drie gereformeer de vertegenwoordigers en een van het Hervormd Werelddiakonaat. Fieren noemt het besluit van het dagelijks bestuur van de SoW-kerken 'onbe grijpelijk'. „Dit is geen goede manier van Samen op Weg", aldus de voorzitter. Hij is bang dat het eigene van de zending door deze beslissing verlo ren dreigt te gaan. Wel heeft hij de stap enigszins zien aankomen. Het SoW-bestuur heeft volgens hem 'klakkeloos' het advies opgevolgd van de selectiecommissie. Hij denkt dat het moeilijk wordt om de beslissing terug te draaien. „We gaan de komende tijd onze uiterste best doen en willen wel eens van de sy node horen hoe zij hier over denken." Dit is de tweede klap die de hervormde zen ding moet verwerken in het SoW-proces. Met grote tegenzin is de zending akkoord gegaan met de komende verhuizing naar Utrecht waar alle landelijke bureaus van de drie SoW-kerken wor den gevestigd. De zendingsraad is nu nog geves tigd in het Hendrik Kraemerhuis in Oegstgeest. Ds. W. Beekman, voorzitter van de hervormde synode, vindt de teleurstelling van de Raad voor de Zending 'begrijpelijk'. Hij deelt de zorg van de raad dat het eigene van de zending in het geding komt. „We gaan er alles aan doen om dat te voor komen." Dat er van de afgesproken procedure zou zijn afgeweken, zoals Fieren zegt, bestrijdt Beekman. „De raad heeft zelf met deze procedure inge stemd." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Putten (Andreaskerk): A. Juffer te Veenendaal. Bedankt: voor Krimpen aan den IJssel (b.w.): J. Westland te Putten. Bergsma krijgt Edith Stein-prijs GOTTINGEN KNA Aan de Nederlandse priester Joop Bergsma, sinds 1952 in Duitsland werkzaam, is de Edith Stein-prijs 1997 toegekend. De prijs is ge noemd naar de Duitse filosofe van joodse afkomst die in 1942 in Auschwitz werd vermoord. Bergsma (69) is onderscheiden wegens zijn onvermoeibaar strijden voor de oecumene. Hij is steeds een man geweest „met een ruimere horizon, groeiende verdieping en een helder doel". Aan de prijs is een bedrag van 10.000 mark (ruim 11.500 gulden) verbonden. Dit bedrag komt ten goede aan een in stellingvoor sociale projecten. CAPELLE AAN DEN IJSSEL ANP De christelijke stichting 'Naar House' betrekt morgen op ludieke wijze een nieuw pand in Ca- pelle aan den IJssel. Bekeerde housers zullen in de bekende rode Naar-Housebus het terrein oprijden en vervolgens al hakküh-end met bij len het kantoorpand binnengaan. Dit heeft voorzitter G. Grimbergen verklaard. Naar House evangeliseert sinds 1994 bij hou separty's. Grimbergen richtte de stichting op nadat hij had gezien hoe zijn zoon 'bijna aan de housemuziek ten onder ging'. Het nieuwe kantoorpand moet volgens Grim bergen een plek worden waar ouders en jonge ren rustig kunnen praten over de Here Jezus en de problemen waar mee zij worden geconfron teerd in de house-scene. „Hele gezinnen gaan kapot door house-muziek. Terwijl enige jaren geleden nog lang gespaard moest worden voor een goede bus, is er nu al een kantoorpand. Volgens Grimbergen, zelf full time actief met het evangelisatiewerk, komt dat doordat steeds meer mensen de noodzaak van het werk van Naar House inzien. „We hebben inmiddels een vaste achterban van 2200 men sen die jaarlijks 40.000 gulden geven." Het drukwerk van de stichting wordt gratis verzorgd door een christelijke drukkerij. De voorzitter is verontrust over de opkomst van [ander-houseparty's. „Dat is natuurlijk een gigantische ramp. De organisatoren proberen hun marktaandeel op deze manier nog verder te vergroten en de kinderen klaar te stomen voor het grotere werk. Hij noemt het 'ongelofelijk' dat gemeenten toestaan dat kinderen van acht tot dertien jaar langdurig aan de 'keiharde housebeat' worden blootgesteld. Hij verwacht dan ook dat de ko mende tijd veel ouders een beroep op de stich ting zullen doen. „De terreurgolf van de house muziek groeit gigantisch heftig. De omzet van house-organisator Thunderdome was in 1996 26 miljoen." Naar House kent in het land 30 regionale werkgroepen met in totaal 500 medewerkers. 'Zo de Heere wil' breidt de stichting haar activi teiten uit naar de grote popfestivals als Pinkpop in Landgraaf en het hardrockfestival Dynamo Open Air in Eindhoven. „Die muziek komt uit dezelfde verkeerde hoek van de duivel", aldus Grimbergen. 'f „De tijd dat de mensen zich aanpassen aan de kerk is voorbij. De kerk moet naar mensen luisteren, inspelen op hun vragen en verlangens.Dominee Ad Alblas van de Hooglandse Kerk in Leiden weet waarover hij praat. Zijn gemeente kreeg te maken met bezuinigingen op de kerkelijke finan- waardoor twee kerkgebouwen moes ten worden gesloten. „Van een intens probleem hebben we ge probeerd iets goeds te maken. Het was duidelijk dat er iets moest veranderen aan onze aanpak. De inbreng van de gemeen teleden was hierbij van groot belang. We hebben ons afgevraagd: wat willen de mensen? Aan de mensen die al bij de kerk betrokken waren wilden we iets ver trouwds kunnen bieden, maar we wilden ook iets hebben voor 'zoekers'. Kennelijk is er een goede manier gevonden om de mensen aan te spreken. De gemeenschap is sindsdien gegroeid." Onder de nieuwko mers zijn er veel tussen de 20 en 40 jaar, een leeftijdsgroep die in kerkelijke kring vaak schaars vertegenwoordigd is. Ook de gespreksgroepen die de kerk organiseert oefenen grote aantrekkingskracht uit. „We vragen ons af: wat houdt de mensen emotioneel en intellectueel bezig? We zoe ken waar de momenten van bezinning lig gen. Het gaat erom wat je elkaar te zeggen hebt, als mens, om de vragen die je stelt. De discussie over geloof die iedereen wel eens heeft bij een borrel, die willen wij stroomlijnen. Daarbij halen we in de Evensongs, die we samen met Bijzonder Kerkenwerk houden, ook stof uit Boed dhistische geschriften, de Nag Hammadi- geschriften en zelfs uit de Celestijnse Be lofte. Ook in deze teksten wordt ingegaan op essentiële levensvragen." Nadrukkelijk voegt hij er aan toe: „Maar met deze boe ken wil ik me niet afficheren. De Bijbel blijft de grote inspiratie-bron tijdens de diensten." Alblas noemt de Hooglandse Kerk inspirerend. „Je gaat bijna vanzelf poëtischer praten. In kortere zinnen. Dat moet trouwens ook vanwege de akoes tiek." Hij is er trots op dat hij in het ge bouw mag werken. Wel wil hij dit voorop stellen: „Het gaat niet om mijn enthousias me, maar om het vuur dat in het geloof be sloten ligt. Dat probeer ik door te geven." ikvan der Plas, 071-5? Vissinga herkozen als gereformeerde synodevoorzittei De gereformeerde syno heeft gisteren in Goes ds Vissinga opnieuw tot voou ter gekozen. De predikant Kampen gaat zijn tweeden mijn van twee jaar als syi devoorzitter in. De kerb gadering koos ds. W, rendrecht uit Hendrik Ambacht opnieuw tot eet assessor. Ds. K. Wigbolij uit Voorburg volgt ds. Hekman op als tweede ass sor. Ouderling H. DoIsê Muggen uit Wageni^ wordt de nieuwe scriba het synodebestuur. Zij vi in die functie J. van den li ven- Scholten op. In zijn toespraak aan! begin van de nieuwe zittin periode van de synode u Vissinga kritiek op de man waarop het synodebesti (moderamen) wordt gel zen. De huidige vrije veil zing zonder kandidaats! ling kenmerkt zich volgt hem niet door 'een ht geestelijk gehalte'. „Integt deel: toeval en willekeur,p soonlijke voorkeur en at hebben grote invloed." singa riep de synode op een verkiezing op basis i voordracht te overwegen, In verband met de bee de kerkfusie van hervoi den, gereformeerden en theranen zei Vissinga dat; ze synode wel eens de laa: 'gewone' gereformeerde node zou kunnen zijn. „I kan wel eens zijn dat dei gende alleen bijeenki voor enkele kleine, specö gereformeerde zaken ent de besluiten van de triosji de te ratificeren", aldus 1 singa. De synodevoorzitter dat het Samen-op-Wegp ces er heel wat gunstj voorstaat dan toen hij t# jaar geleden aantrad. Tt leidde nog steeds bestaai tegenstand in hervorn kring tot aanzienlijke ven ging. „Nu is het process onomkeerbaar geworde aldus Vissinga. „We zu! nog van het ene probleem het andere rollen, maar problemen staan in eengi stiger perspectief. u Leidsch Dagblad ANNO 1897 Vrijdag 14 Mei LEIDENHet concert, onzen abonnés tegen zeer geringe vergoeding aangeboden, heeft gisteravond met het mees te succes plaats gehad. Alles is in de beste orde van stapel geloopen, het concert zelf was- maar dit wisten wij trou wens wel - uitsteknd, en zoo rekenen wij het tot een ge noegen een gedeelte onzer abonnés een schoonen avond te hebben verschaft. Dit toch was alleenlijk het doel. Ieder ander zou zonder veel moeite hetzelfde kunnen doen, maar dit is het juist! Er moet één persoon zijn, die de risico op zich durft nemen en het Leidsch Dagblad heeft dit thans - in navolging van buitenlandsche bladen - ook eens gedaan. Want risico wordt er geloopen. Het ho norarium aan de artiesten moet worden betaald, al is de zaal voor de helft bezet, en zó werden gisteren de kosten niet geheel goed gemaakt; al weten we maar al te wèl, dat er zijn, die meenen, dat "er nog wel wat van zal overschie ten. Maar iemand die wat onderneemt - en voornamelijk in loeiden - moet aan dergelijke, geheel in de lucht han gende gezegden, zich in de eerste plaats gewennen. Heeft men dit verleden jaar niet eveneen hooren vertellen van iemand, die de "Schipbreuk" door zijne bemoeiingen alhier heeft doen opvoeren? "Dat is een goed zaakje" werd hem met een knipoogje toegeroepen! Zooals echter gezegd, daaraan geraakt men gewend en wij zullen er ons niet door laten afschrikken. ANNO 1972 Maandag 15 Mei LEIDENDe Bonaventura-Kijckborgh Scholengemeen schap is met 360 leerlingen uit de twaalf eerste klassen twee dagen naar Brugge geweest. Uitgeleide gedaan door een groot aantal ouders vertrok op Hemelvaartsdag een lange stoet reiswagens vanaf het station in de richting van Rotterdam. De leiding berustte bij 24 docenten. LEIDERDORPDe leerlingen van de Simon Stoelschool in Leiderdorp hadden vanmorgen een onverwachte vrije ochtend. Op de vloer van de hele school stond een laag water van tien centimeter, ontstaan doordat de in de school aanwe zige brandslang was gesprongen. De brandweer is de hele morgen in touw geweest om de school weer watervrij te maken. Over de oorzaak van de lekkage tast men nog in het duis ter. Dat de slang opzettelijk is vernield wordt echter on- aarschijnlijk geacht. LEIDENHet zwembad "De Zijl" in Leiden-Noord werd vanmorgen om 7 uur voor het eerst dit seizoen voor 't pu bliek opengesteld. Dat publiek bleek echter nog maar wei nig te voelen voor een koele duik in het nat. het personeel van het zwembad moest vanmorgen derhalve werkloos bij de poort blijven staan. LEIDEN WIM KOEVOET HETTY VAN DER VEEN Leerlingen die hun middelbare school-periode afsluiten met een eindexamencijfer van ge middeld acht of hoger, moeten de studie van hun keuze kun nen volgen. Dat is de mening van onderwijsminister Ritzen. Hij wil 'de knapste koppen van de klas' belonen door ze ook bij studies met een studentenstop vrije doorgang te verlenen. Als het aan het kabinet ligt, hoeven de beste leerlingen van af het jaar 2000 niet meer mee te doen aan de gebruikelijke lo ting. Uit een NIPO-enquête van vorig jaar bleek de helft van de Nederlanders van mening dat intelligente scholieren zonder loting een studieplaats zouden moeten krijgen. Ook binnen het Leidse onderwijs zijn de menin gen verdeeld; studenten, docen ten en rectoren buigen zich over het voorstel van de minis ter. De universitaire studies die in Leiden gevolgd kunnen worden zijn vrijwel allemaal vrij toegan kelijk. Alleen bij geneeskunde en de biomedische weten schappen is het aantal studie plaatsen niet toereikend voor het grote aantal gegadigden; lo ten is er (nu nog voor iedereen) verplicht. Professor J. Leer, belast met de onderwijs-portefeuille bij de Faculteit Geneeskunde, ziet wel wat in het plan. „In de we tenschap bestaat natuurlijk al tijd behoefte aan 'echte slim meriken'. Mensen die cum lau- de zijn geslaagd voor het vwo- examen, kunnen we toch zeker onder dat kopje scharen. 'Na tuurlijk hoeft iemand die op de middelbare school uitzonderlijk goed presteert niet per definitie een uitmuntend student te wor den. Toch vind ik het een goed plan om die enkele knappe kop pen het voordeel van de twijfel te geven en ze zonder loting een studieplaats aan te bieden". Rectrix M. Smits van het Ste delijk Gymnasium noemt het probleem waarvoor Ritzen een T. Pleij van Aquino: „Leerlingen met meer mogelijkheden moeten meer kansen krijgen." oplossing denkt te hebben be dacht 'heel lastig'. „Er zijn nu eenmaal te weinig plaatsen voor medische studies en dat maakt een selectiemethode noodzake lijk. Ik heb echter zo mijn twij fels over de criteria die de mi nister voorstaat. De 'voorspel lende waarde van eindexamen- cijfers' is volgens mij geringer dan de minister denkt. Wat heb je aan een chirurg met allemaal negens op zijn lijst, als hij twee linkerhanden heeft? Juist in me dische beroepen zijn ook ande re vaardigheden, zoals sociale, van grootbelang." Smits heeft nóg een bezwaar tegen Ritzens plan. Volgens haar ontketent de minister er 'een cijferjacht' mee. „Het ver schil tussen een zes-komma drie en een zes-komma-vijf wordt zo buitenproportioneel belangrijk. Ook de docenten, die de cijfers bepalen, komen zo onder een toch wat oneigenlijke druk te staan." Rector T. Pleij van Aquino is beduidend minder kritisch over de vondst van Ritzen. „Leerlingen met meer mogelijk heden moeten meer kansen krijgen." Pleij heeft moeite met de veelgehoorde stelling dat ho ge cijfers niet zo veel zeggen over prestaties op andere terrei nen. „Hoe vaker dat wordt ge zegd, des te meer lijkt het alsof lagere cijfers een garantie vor men voor grote sociale vaardig heden. Dat is evengoed een on bewezen stelling. Twee Leidse studenten genees kunde, Mariëlle van Aalst (22) en Barbara de Koning (24), die beiden dit jaar met hun co- schappen begonnen, noemen Ritzens plan 'ronduit belache lijk'. „Je cijfers zeggen niets over je attitude. Mensen die ontzettend slim zijn, hoeven nog niet goed met patiënten om te kunnen gaan. Pas tijdens je co-schappen krijg je te maken met dat menselijke aspect. Bril jante cijfers garanderen mis schien wel dat je de eerste vier jaren van de geneeskundestudie goed doorloopt, maar over het daarop volgende praktijkgedeel te zeggen ze niets", vinden de vijfdejaars studenten. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adiunda.i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17u 071-51 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afst); van het abonnementsgeld, ontvangr korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE!! Voor mensen die moeilijk lezen ogen hebben of blind zijn (of et leeshandicap hebben), is een samenvalt het regionale nieuws uit het Leidsch D^l geluidscassette beschikbaar. Voor infw» 0886-482345 (Centrum vt Lectuur, Grave) h'OTO HENK BOUWMAN Ook Mathilde Millenaar, twee dejaars student Geneeskunde, spreekt van een 'onzinnig voor stel'. „Zelf ben ik met een echt Alpha-pakket aan deze studie begonnen. Ik moest me dus la ten bijscholen. Tot nu toe ben ik echter niet in de problemen ge komen. Ik geloof bovendien niet dat een succesvolle studie gekoppeld is aan goede resulta ten in het voortgezet onderwijs. Het systeem werkt nu goed, dus waarom zouden we het veran deren?" A. van Zundert, propedeuse coördinator bij de studie fysio therapie aan de Leidse Hoge school, is 'in principe' vóór de nieuwste onderwijsplannen. „Ook bij fysiotherapie zijn we genoodzaakt tót loten. Mensen met een gemiddeld eindexa mencijfer acht, zijn gewoon ex treem goed. We kunnen ze naar mijn mening met een gerust hart 'zomaar' binnen halen. Cij fers zeggen niets over sociale capaciteiten, maar een slimme rik is evenmin per definitie slecht in de omgang." Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanal woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuii dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, v bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit-10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uurem overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende v Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 1.9.00-19 45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, klasseles daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 00i'j Kinderafdeling-14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking(CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uuren 18.30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klassele daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalvekinderen) 14.15-15 00 uuren 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20 00 uur(M Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren: zaterdagen zondag van 10 00 tot 11.00 uur (uitsluitend^ partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voorouders van opgenomen kinderen is mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkui» neurologie: 14.15-15.00 uuren 18.30-19.30 uur; oogheelkunde e 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek- zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15 15—17.00 uu' babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. n heelklink

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14