Leiden Regio Applaus voor scheidende wethouder Groenekunstobjecten langs Leidse invalswegen Leiden 07 Driejaar cel geëist voor strafexpeditie met scheppen Veto bewoners over derde verdieping' culturen Geld Elfstegentocht vooral voor ouderen en gehandicapten )eel Voorschoten zit ïur zonder stroom WOENSDAG 14 MEI 1997 H£F HANS JACOBS. 071-5356414. PLV CHEF RUDOLF KLEIJN, 071-5356436 Water A fT Eigenaren van va- I 3 kantiehuisjes op het Vlietpark vieren de over winning: ze hebben weer stromend water. Winkelpromenade A Vrijwel alle klachten I O tegen een winkel promenade zijn door het gemeentebestuur van Wassenaar afgewezen. Glazenwasser mishandelt klant leiden^ Een 23-jarige glazenwasser uit Voorburg ging gistermor en door het lint nadat een 36-jarige bewoner van de Corantijn- 'traat aanmerkingen had gemaakt op zijn werk. Er ontstond een ilcse ruzie waarbij de Leidenaar een paar rake klappen kreeg. De man is met een gebroken kaak naar het ziekenhuis gebracht. Jongen geschopt en geslagen jiDEN» De politie heeft gisteravond twee jongens van vijftien en zeventien jaar opgepakt die een 13-jarige hadden mishandeld op het schoolplein aan de Lusthoflaan. De twee waren uit op het trainingspak van hun slachtoffer, maar deze wilde zijn kleren niet uittrekken. Daarom werd de jongen geschopt en geslagen. IDEN AFKE VAN DER TOOLEN chteraf schoot P. Eilander, lofd van de gemeentelijke af- eling stadsontwikkeling, heel ren uit zijn slof. ,,Ze gunnen in ander niet wat ze zelf wel ibben: een huis met drie ver- iepingen." 'Ze', dat zijn de be- loners van de Stadhouder- aan. Zij spraken gisteravond naniem him veto uit: een wo- aan de Buitenruststraat j niet de dakopbouw krijgen •eigenaar W. Joustra wil. Die ibouw zou hen teveel (zon- cht kosten. er had reden om te- urgesteld te zijn over het af gieten van het voorgestelde an. Stedebouwkundigen van jn afdeling hadden het nodige ïschaafd aan het oorspronke- ontwerp van architect P. in Swieten, om zoveel moge- tegemoet te komen aan de bekende bezwaren. De extra rdiepingen voor de Buiten- iststraat vormen al jaren een rijdpunt in de buurt. Eilander opende de bijeen- imst nog welgemoed. „Hier luden beide partijen goed mee oeten kunnen leven." Hij was hter nog niet uitgesproken of storm barstte los. 'Dit is een ferval'. 'Vernachelarij'. 'De rgvuldigheid in het slop'. De bewoners van de Stadhouder slaan wonden zich vooral op over de manier waarop de ge meente hen met het plan con fronteerde. „Wij hadden een af spraak met de gemeente. Er zou een nieuw bestemmingsplan komen waarin de hoogtenor men voor dakopbouwen zou den worden aangepast. Nu wor den we ineens met een kant en klaar plan geconfronteerd!" Eilander zag dat anders. „Dit ontwerp is een compromisvoor stel, dat juist kan gaan dienen als basis voor dat nieuwe be stemmingsplan." De bewoners vonden dat een vreemde gang van zaken. En ze werden furieus toen uitkwam dat het gepresen teerde ontwerp, dat volgende week op de agenda van de com missie volkshuisvesting staat, al een half jaar geleden ldaar was. „Waarom hebben we dan nu pas bericht gekregen? En moe ten we nu voor we naar bed gaan nog even een oordeel vel len?" Eilander moest beloven om te proberen de behandeling in de commissie uit te stellen. Het ontwêrp dat er nu ligt kan volgens architect Van Swieten niet lager. Als de Stadhouder slaan daar niet mee kan leven, is het aan het gemeentebestuur om de knoop door te hakken. Aart van Bochove werd geprezen, maar hij moet wel weg. 'NSv in /I foto's hielco kuipers De nieuwe wethouder Huib Kruijt wordt na zijn installatie gefeliciteerd door vriend en vijand. Vervolg van voorpagina Er was luid applaus voor wethouder Aart van Bochove. En zelfs het CDA, dat zijn eigen vertegenwoordiger in het college uit zijn zetel tilde, stak de loftrompet over hem. Maar aan het einde van de extra raadsvergadering was het gisteravond toch gewoon exit voor Van Bochove en werd zijn opvolger Huib Kruijt tot wethouder benoemd. LEIDEN «AAP RIETVELD Fractievoorzitter Paul Kluck van het CDA trok tot tweemaal toe het boetekleed aan over de ge volgde procedure bij het afzet ten van Van Bochove. In de eer ste ronde zei hij, dat de chris ten-democraten ten onrechte de problemen met Van Bochove binnenskamers hadden gehou den. „Ons doel daarmee - het voorkomen van schade aan per sonen - is niet bereikt", gaf Kluck toe. „Dat was een grote teleurstelling." Later voelde Kluck zich nog genoodzaakt om zijn excuses aan te bieden aan burgemeester Goekoop, omdat die over het aftreden van de wethouder he lemaal niet was geïnformeerd. „Dat is een van de fouten die wij gemaakt hebben in de pro cedure." Van Bochove was als wethou der voor het CDA niet te hand haven, legde Kluck gisteravond uit. Hij communiceerde niet met zijn fractie, die zo keer op keer voor verrassingen kwam te staan. „Wij werden overvallen door besluiten van het college. Wij werden op het verkeerde been gezet. De fractie had on voldoende inzicht in wat er in het college gebeurde." Ondanks de uitleg van Kluck was het voor coalitiegenoten D66 en Groen Links niet duide lijk waarom Van Bochove had moeten vertrekken. Vice-frac- tievoorzitter joke Sorgdrager zei het vertrek van de wethouder te betreuren. Riarme Peeters van Groen Links vond het opstap pen van Van Bochove een ver lies voor Leiden. „Hij had een centrale rol in een goed functio nerend college", zei Peeters. „Het was een gedreven wethou der met een eigen stijl. Na zo veel jaren van inzet voor de Leidse politiek zijn zowel de problemen binnen het CDA als de oplossing die daarvoor is ge kozen persoonlijk en politiek pijnlijk." De WD adviseerde het CDA om nog maar eens diep na te denken over deelname aan het college. „De partij heeft niet de stabiliteit die je van een college partij mag verwachten", vond fractieleider Alexander Geertse- ma. De SP maakte zich bij mon de van voorman Daan Sloos vooral druk over de wachtgeld verplichtingen van de stad, die inmiddels vier wethouders zag vertrekken. En Margje Vlasveld van Lei den Weer Gezellig/De Groenen pleitte ervoor de opengevallen post voor de komende negen maanden maar open te laten. De vijf overgebleven wethou ders en de burgemeester zou den de taken onderling wel kunnen verdelen. In die roerige vergadering was het de tot aftreden gedwongen Van Bochove die de zaal stil wist te krijgen. De reacties op zijn aftreden hadden hem goed gedaan, vertelde hij. „Vertrou wen houdt de wereld gaande. Ik heb daarin geïnvesteerd en ik heb het gekregen. Uit de reac ties van CDA'ers heb ik gemerkt dat ik al die jaren voor de breedte heb gewerkt: voor jon geren en ouderen, mannen en vrouwen, voor protestanten, ka tholieken en islamieten. En po litiek doe je omdat mensen ei sen aan je stellen, omdat ze van je vragen om de maatschap ij vorm te geven, omdat ze achter je staan." Voor zijn gloedvolle betoog werd Van Bochove met een in de gemeenteraad onge bruikelijk applaus beloond. De enige vraag die voor de coalitiepartijen van belang was, was of het CDA het collegepro gramma van 1994 nog wel steunde. En toen Kluck had ge zegd dat daar geen twijfel aan kon bestaan steunden zij in meerderheid de kandidatuur van Kruijt. Die kreeg twintig van de 34 stemmen. Elf raadsleden stemden blanco, twee gaven hun stem aan niet-kandidaat Kluck en één aan de eveneens niet gekandideerde CDA'er Marjan de Jonge. Uit die stemming bleek dat Kruijt niet de onverdeelde steun heeft van de collegepartijen, die gisteravond goed waren voor 23 van de 34 stemmen. In de ver gadering van burgemeester en wethouders die op de raadsver gadering volgde kreeg Kruijt de portefeuille van Van Bochove toebedeeld: economische za ken, financiën en grondbedrijf. IDENKEES VAN DAM en der verrijzen 'groene' instobjecten langs de Leidse Ganzendozen, mdenkooien, zonnewijzers en iobakken' staan tijdelijk opge- eld in bermen en parken. De instuitingen zijn bedacht door edewerkers van de dienst ilieu en beheer van de ge- ieente Leiden. „Alle objecten jr. in eigen beheer bedacht en bouwd", zegt ontwerper F. dshoven. „Er is geen kunste- lar aan te pas gekomen. Het project is onderdeel van festival 'Leiden Cultuur- ad'. Kalshoven: „Veel evene enten spelen zich binnen af. proberen met dit buiten- itiatief kunst en natuur dich- rbij de mensen te brengen." Het thema van de objecten is 's. Rondom de Sleutelstad jteen drietal herkenbare land- Ten zuiden, het lenweidegebied met veel botjes en weidevogels. In het oorden/westen ligt het duin- ebied met bossen en bosscha- en een landgoederenzone. Iet derde landschap dat aan liden grenst ügt boven de Me- nwijk. Het is een watergebied is ontstaan door afgraving in veen en klei. Vooral vogels aan centraal in het deelproject rban Vüla's'. Langs de Lam- lenschansweg zijn 'ganzendo- sn' geplaatst. In deze helblau- 'e kubussen is de vorm van een uitgezaagd. Er is bewust por deze plaats gekozen omdat volgens de ambtenaren, de meest logische plek is als 'je vanuit het veenweidegebied naar de Leidse binnenstad gaat. „Het is niet zo dat de ganzen deze route ook echt gevolgd hebben. Het is meer symbohsch bedoeld. Wij hebben voor de gans gekozen omdat het een be'kende vogel is. Bijna iedereen kent hem, vooral bewoners van de binnenstad", zegt Kalshoven. Kingsize vogelhuisjes langs de Oegstgeesterweg en de Ples- manlaan, de invalswegen vanuit het bosgebied, benadrukken de uitbreiding van het leefgebied van de bosvogel naar de stad. Een hele serie vogel-voerplan- ken langs de WiUem de Zwijger laan beeldt de relatie bos-veen- weide uit. Deze week verschijnen er nog meer 'groene objecten' in het stadsbeeld. Om de verstedelij king uit te beelden worden in de binnenstad vijf containers ge plaatst waarin bomen groeien. De zogenaamde 'biobak'. „In het stadscentrum is weinig na tuur maar veel door mensen aangelegde planten en bomen. Door deze containers willen wij de burgers attent maken op het belang van natuur in de stad. Voordat bestaande bomen wor den omgezaagd wordt gekeken sliltl Villi of de boom nog te verplanten is", aldus Kalshoven. Zelfs de tijd wordt op een groene manier zichtbaar ge maakt. Bij het polderpark 'Cro- nesteyn' komt een uit vijf bo men bestaande zonnewijzer. Op de grond ligt een houten 'wijzerplaat.' Door de schaduw van de bomen is de tijd af te le zen. Een nieuwe ontmoetings plek voor jongeren CJOP) wordt de 'eendenkooi', gemaakt van wilgentenen, op het veldje tus sen de Korte Vliet en de Johan Wagenaarlaan. Deze plaats is uitgekozen vanwege de dichtbij liggende scholen. De verwach ting is dat de ene jongere de an dere aantrekt zodat er een echte JOP ontstaat. „De kunstwerken blijven in elk geval staan tot het einde van het festival 'Leiden Cultuurstad 1997', aldus voor lichter F. Delemarre. Daarna worden de vogelhuizen en gan zendozen weggehaald. „De kans is groot dat die in een speeltuin terechtkomen. LEIDEN HERMAN JOUSTRA De opbrengst van de Elfstegen tocht, 12.500 gulden, gaat voor namelijk naar ouderen en ge handicapten. Kinderdagcen trum De Walnoot, Sterbus/Stichting Dienstverle ning, dienstencentrum De Rondedans, de cliëntenraad van verzorgingstehuis Rijn en Vliet, de Stevenshof, en Kunstrij- en Schaatsvereniging KSV Rijnland krijgen aUemaal geld voor hun plannen. Dat heeft het Comité Elfstegentocht vanmiddag be kendgemaakt in het stadhuis. In totaal zijn er 43 plannen inge diend. De Walnoot, een dagcentrum voor kinderen met een verstan delijke of meervoudige handi cap, verzocht het comité het te kort voor een paardrijkamp weg te werken. Het comité hono reerde het verzoek met een gift van 1000 gulden. Sterbus stelde voor twee keer een weekeindje te gaan rijden door de bollenvelden, met een stel ouderen. Deze organisatie begeleidt ouderen naar activi teiten als de dagopvang, de eet tafel en de visitekring. De uitjes kosten totaal iets meer dan 2.700 gulden. Dat gehele bedrag stelt het Comité Elfstegentocht nu ter beschikking. Dienstencentrum De Ronde dans krijgt geld voor een 'elfste- gengalerij'. De indieners schre ven dat vele hoogbejaarde ou deren niet of nauweüjks in staat zijn de stad in te gaan. Foto's van elf Leidse stegen in de gang zouden de band van de oude ren met de stad nog een beetje in stand kunnen houden. Kos ten naar schatting 2.000 gulden. De gift van het comité: ook 2.000 gulden. De cliëntenraad van verzor gingshuis Rijn en Vliet vroeg om geld voor drie nieuwe plantta- fels, die in totaal bijna 7.000 gulden kosten. De tafels moeten komen in de achtertuin. Deze tuin heeft Rijn en Vliet twaalf jaar geleden voor een groot deel ter beschikking gesteld aan de Leidse schooltuinenvereniging, zodat de kinderen naar harte lust kunnen tuinieren. Achter planttafels kunnen mensen met een rolstoel meehelpen, zonder uit de stoel te hoeven. Het co mité stelt 4.000 gulden beschik baar. Een bewoonster van de Ste venshof vroeg om geld voor het plaatsen van een ooievaarspaal. Zo'n paal, schreef ze, is bedoeld voor de hele wijk, met name voor de kinderen en de scholen, als 'een stuk natuureducatie'. Ze schatte de kosten voor het plaatsen op 3000 gulden. Het comité beloont het plan met 2.000 gulden. Ook de Kunstrij- en Schaats vereniging KSV Rijnland krijgt geld uit het potje: 750 gulden. Ook hinder voor Leidse bedrijven ^OORSCHOTEN/LEIDEN )oor een stroomstoring heb- tën de Leidseweg in Voor noten en de wijken rond wembad Het Wedde gister morgen een uur zonder elek- nciteit gezeten. De kortslui- ®g ontstond in een hoofdka- ,el onder de Leidseweg tegen zet het tuincentrum. Als ge- van de kortsluiting kwam in het gebied rond de Lam- menschansweg in Leiden een dip. „Op het mo ment dat ergens kortsluiting is, trekt heel veel energie naar die plek. Daardoor valt de stroom op andere plekken even uit. Dat duurt misschien een seconde en dan is het weer goed. Ik heb begrepen dat bedrijven wat langer last hadden van de storing. Zij hebben waarschijnlijk een spanningbeveiliger en die moet je wel weer eerst inscha kelen om stroom te krijgen", aldus een woordvoerder van de EWR uit. Leidenaars slaan bezoeker Club 70 ziekenhuis in LEIDEN/DEN HAAG AAD RIETVELD Een gebroken schep, een plas bloed en een afge slagen vingerkootje waren de stille getuigen van een strafexpeditie die de recherche in de nacht van 9 februari van dit jaar aantrof in de spoortun nel bij de Rijnsburgerweg. De drie Leidenaars die daar een bezoeker van discotheek Club '70 had den afgetuigd met scheppen stonden gisteren voor de rechtbank in Den Haag. De officier van justitie eiste voor poging tot doodslag tegen de 26-jarige hoofdverdachte 3,5 jaar cel, tegen diens 18-jarige broer en een 19-ja- rige vriend drie jaar. En dan mochten de verdach ten, zei de officier, nog blij zijn dat zij voor poging tot doodslag voor de rechtbank stonden. Met wat minder geluk was het écht doodslag geweest. Want het slachtoffer, waar keihard met scheppen op was ingeslagen, kwam die nacht met een breuk van tien centimeter in zijn schedeldak en een beschadigd hersenvlies het academisch zie kenhuis binnen. Na de slachtpartij hoorden ge tuigen hem gillen: „Ik ga dood." Het begon aUemaal in Club '70 aan de Stations weg. De 26-jarige stratenmaker kwam tussenbei de bij een ruzie en kreeg een klap op zijn neus. Na dat vechtpartijtje werden hij, zijn broer en zijn vriend buiten de deur gezet. Verschiüende getui gen hoorden hem roepen dat hij wraak zou ne men* „Wie mij op mijn neus slaat die maak ik ka pot", zou hij gezegd hebben. De Leidenaar wist zich dat zelf overigens niet te herinneren. Het drietal ging buiten voor de deur in de auto wachten, tot degene die de klap op de neus had gegeven naar buiten kwam. Uit de achterbak hadden zij elk een schep gehaald. Uit zelfverdedi ging, zeiden de drie voor de rechtbank in koor. Zij waren niet op wraak uit, ze hadden ook niet afge sproken om hun 'vijand' af te tuigen. „Ik wilde gewoon weten waarom hij mij geslagen had", zei de 26-jarige. „Daar heb je geen schep voor no dig", vond rechtbankpresident G. Bodewes. „Wat u daar in de auto gedaan hebt klinkt niet als de voorbereiding voor een goed gesprek." Tot een gesprek kwam het ook niet. Toen het slachtoffer uit Club '70 kwam zetten de drie de achtervolging in. De man vluchtte dwars door het station naar de Rijnsburgerweg. De 19-jarige ver dachte bleef hem achterna rennen, de twee broers liepen de andere kant op. „Met het doel om hem in de tunnel onder het spoor in te slui ten", meende de officier van justitie. In de tunnel struikelde het slachtoffer. Er werd met de scheppen op zijn hoofd, zijn schouders en zijn rug geslagen. Het afweren van die klappen kostte hem een kootje van zijn linker ringvinger. Door de klappen op zijn hoofd brak zijn schedel. Een stuk bot drong door het hersenvlies. Nadat zij hem hadden afgetuigd lieten de verdachten hun slachtoffer liggen en gingen naar huis. „Stop maar, hij heeft genoeg gehad", zou de 19-jarige tegen de anderen hebben gezegd. Dat zij hun slachtoffer op de rug en op de schouder had geslagen wilden de verdachten wel toegeven. Wie de klappen op het hoofd had gege ven wist geen van de drie zich te herinneren. Het maakte de officier ook niet zoveel uit. Zij vond ze aHedrie even schuldig. Alleen tegen de oudste van het stel eiste zij een half jaar gevangenisstraf meer, omdat hij de knokpartij zou hebben be raamd en omdat hij in het station in het voorbij gaan nog een ander met zijn schep had geslagen. De drie advocaten betoogden, dat er geen spra ke van kon zijn dat hun cliënten van tevoren had den bedacht dat zij de man gingen aftuigen. Daarvoor zouden ze alledrie veel te dronken zijn geweest. Dat maakte hen niet minder schuldig, vond de officier. De rechtbank doet op 27 mei uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13