Nieuwe brochure veenweiden Natuur Milieu Broedende uilen op Griend door muizen _Z1Z Zl. WOENSDAG 14 MEI 1997 Rotganzenjacht op Terschelling verboden BERT DE JONG. Op Terschelling mag niet meer op rotganzen worden gejaagd. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de eerder verstrekte vergun ning om tot eind mei ten hoogste 46 rotganzen te schieten, ingetrokken. Dat besluit is geno men na een uitspraak van de rechtbank in Amsterdam. Bij wijze van uitzondering was op 8 april jongstleden vergunning voor een be perkt rotganzenafschot op het waddeneiland verleend, ondanks de wettelijke bescherming. De schietvergunning is met succes aangevoch ten door de stichting Kritisch Faunabeheer. De anti-jachtorganisatie heeft via de rechtbank de afgelopen maanden meer omstreden jacht- praktijken gekielhaald. Zoals de jacht op vos sen met behulp van lichtbakken. De uitvoering van het jachtbeleid is sinds vorig jaar door het Rijk overgedragen aan de provincies. Die we ten daar nog niet zo goed mee om te gaan. Elk voorjaar verzamelen zich in het Wadden gebied circa 100.000 rotganzen om 'op te vet ten'. De vogels doen zich, tot het gras op de kwelders begint te groeien, tegoed aan het ei witrijke jonge groen in de agrarische polders op de waddeneilanden. Ze hebben in het vroe ge voorjaar veel krachtvoer nodig, voor de ver re reis naar hun Siberische broedgebieden. Boeren klagen. De ganzen zouden veel schade veroorzaken. Wegjagen helpt wel, maar niet genoeg. De landlieden denken dat selectieve bejaging, in casu afschot, meer zoden aan de dijk zet dan verjaging. Daarvoor worden jagers inge schakeld. Omdat de rotgans wettelijk be schermd is, moet er een bijzondere vergun ning voor worden verleend door Gedeputeerde Staten. Het dagelijks bestuur van Friesland ho noreerde zo'n vergunningaanvraag. In tegen stelling tot hun collega's in Noord-Holland. De rotganzenproblematiek is in het verleden va ker aanleiding geweest voor juridische proce dures. Over 'de vogel van het eenzame veld', de roerdomp BERT DE JONG. Groene, bloemrijke weiden, door sneden door water. Grillige patro nen, fraaie Hollandse wolkenluch ten er boven. Overal nog weidevo gels. Lente in het laagveen. Wat een weelde. Staatsbosbeheer (SBB) be stiert in Noord-Holland 3.200 hec tare veenweiden. Door mensenhan den gekneed landschap, met zeer hoge natuurwaarden. Voor allerlei flora- en fauna-elementen een soort laatste toevluchtsoord. In 1995 bracht SBB over de veen weiden een natuurkrant uit. Een schot in de roos. Talrijk waren de verzoeken om meer informatie. Om aan die info-honger tegemoet te ko men heeft SBB een nieuwe, uitge breide brochure uitgebracht. Veenweiden waren vroeger veen- moerassen. Zompig land, een verend tapijt van dikke lagen afge storven planten. Met veel riet en wilgenstruwelen, juist het in cultuur brengen gaf problemen. Het na tuurlijke verlandingsproces werd doorbroken. Sinds de eerste ontgin ningen, zo'n duizend jaar geleden, is de bodem in veenweidegebieden vele meters gedaald. Tot op de dag van vandaag vormen deze laaggele gen stukken land uit oogpunt van waterhuishouding een zorgenkind je. Daarvan getuigen onder andere de dammen en dijken, en de water molentjes. De mogelijkheden voor agrarisch gebruik waren en zijn be perkt. Jammer voor de boeren, ui termate gunstig voor de natuur. De brochure legt uit wat de SBB- veenweiden zo bijzonder maakt. De drassigheid natuurlijk, die het laag- Zelfs kemphanen vieren nog bruiloft in de veenweiden. veen bij uitstek geschikt maakt voör de 'koning der weidevogels', de grutto. Overal verdwijnend uit het intensief, bijna industrieel bewerkte agarische land, stand houdend in de veenzomp. Maar óók het relatief hoge gehalte zout in de bodem, waardoor op diverse plekken nog zoutminnende planten gedijen, zoals zeebies, lepelblad en zeeaster. Het zout is een erfenis van talrijke Zuiderzee-overstromingen in voor bije tijden. Veel veenweiden herin neren bovendien aan de turfsteke- rijen. SBB probeert door een scala aan beheersmaatregelen zowel de cultuur-historische waarde als de natuurrijkdom van de veenweiden te bewaren. Dat valt niet mee. Het is over het algemeen arbeidsintensief en dus duur werk. Er worden vrijwilligers ingescha keld, en op steeds meer plaatsen krijgen boeren geld voor de natuur die ze produceren. Dat laatste is be langrijk. Algemeen is men van me ning dat het behoud van natuurrijke veenweiden schier onmogelijk/on betaalbaar wordt als de boeren alle maal zouden verdwijnen. Staats bosbeheer erkent de centrale rol van de boeren. Maar... ze moeten zich wél beperken, om de natuur optimale kansen te bieden. Zo is onder andere grasmaaien voor 15 juni in de reservaatsgebieden niet toegestaan. Door dit beleid worden in het laagveen nog hoge dichthe den weidevogels gevonden. Zelfs erg kritische soorten, zoals de kemphaan, vieren in het laagveen nog hun bruiloft. SBB stelt in de brochure eerlijk dat het onmogelijk is overal het laag veen op dezelfde manier te bewa ren. Soms moeten keuzes gemaakt worden. Op enkele plaatsen in de Zaanstreek, zoals in het staatsna- tuurmonument Crommenije, is ge kozen voor omvorming van het veenweidelandschap tot moeras. Voor de natuur geen slechte zaak, omdat de flora en fauna die gebon den is aan laagveenmoerassen het in verdrogend Nederland juist erg moeilijk heeft. De terugkeer van on doordringbare rietvelden en moe rasbosjes betekenen nieuwe vesti gingsplaatsen voor diverse rode- lijstsoorten. Zoals 'de vogel van het eenzame veld': de roerdomp. Omdat SBB streeft naar een duurza me relatie tussen mens, natuur en milieu biedt de organisatie diverse recreatiemogelijkheden in de laag- veengebieden. Te voet, per fiets, per kano, of als het vriest per schaats, kunnen de veenweiden verkend en beleefd worden. De brochure gaat uitgebreid in op de mogelijkheden in de SBB-domeinen. Het boek werkje 'De Noordhollandse veen weiden' kan aangevraagd worden bij Staatsbosbeheer, regio Noord- Holland. Postbus 62 Alkmaar, 1800 AB Alkmaar. BERT DE JONG Op het vogeleiland Griend, tussen Terschelling en Harlin- gen in de Waddenzee, broedt ook dit jaar weer een veldui- lenpaar. Eindjaren tachtig is het wandelstokvormige zand- bultje in opdracht van Natuur monumenten ingrijpend ge restaureerd, om te voorkomen dat het kopje onder zou gaan. Na de zandsuppletie werd het nieuwe eilanddeel onder meer met helm beplant, aangevoerd vanaf het vasteland. Aangeno men wordt dat zich tussen de helmstekjes stiekem enkele muizen als verstekeling had den verstopt. Ze hebben zich in het natuurreservaat voort geplant, en sindsdien heeft Griend een muizenpopulatie. Zo ontstond voor velduilen de mogelijkheid zich tussen de broedende meeuwen en sterns te nestelen. Het uilengezin leidt wel een onzeker bestaan, omdat het aantal muizen op Griend van jaar tot jaar sterk schommelt. Schraalhans en overvloed wisselen elkaar af. Het broedsucces van de uilen houdt daar gelijke tred mee. Dit voorjaar lijken twee uils kuikens de finish van 'vlieg- vlug" te halen. Om te overle ven heeft het tweetal wel kani- balisme gepraktiseerd, door een derde - verzwakt - jong te verorberen. Dat scheelt weer bij het verdelen van het door de oudervogels aangevoerde voedsel. Twee donsbolletjes, zijnde jonge velduilen op Griend. Het duo oogt onschuldig, maar heeft wel net zijn kleine broertje opgegeten. FOTO MARTIJN DE JONGE 12 3 4 7 8 10 11 Mm OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. hard gevulcaniseerde caout chouc; 2. aanvankelijk; 3. god v.d. liefde, weg met bomen; 4. Chinese lengtemaat, bontge kleurde papegaai, briefaanhef; 5. klein vertrek, dwaas; 6. hevig, schoorsteenkap; 7. gezichtsor gaan, voorzetsel; 8. waterstand, plechtige gelofte, bevel; 9. tijd- perk, overblijfsel; 10. elk; 11. klauteraar. Verticaal: 1. sluitpin, telwoord; 2. bacterie; 3. sprekende vogel, ik (Latijn), vogel; 4. Europees gebergte, ho rens v.e. hert; 5. nummer, leng temaat; 6. Mohammedaanse godsdienst, gevat; 7. Griekse let ter, Turkse titel, lof; 8. langza merhand; 9. gewicht; onheilsgo- OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. afkeuren; 2. anatomie; 3. nul stand; 4. nietsnut; 5. eindspel; 6. modeshow; 7. etensbak; 8. ra- rekiek. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: AANNE MER en KALENDER. Het sleu telwoord luidt: BRANDPOLIS. HEINZ Tf20UW£/V£0/J P£S- TAt/GAMT OP P/O0C VPA- <S>EH ALT/JP E£A/D£/V/ TOM POES Heer Bommel en de Pikkin Rinq De heer Dorknoper drong aan op na dere inlichtingen. Alles moet netjes worden opgeschreven", sprak hij. „We moeten er geen warboel van maken. Wees zo goed en toon me uw vermogensaanwas." Heer Bommel betrad zuchtend zijn woning en ging de ambtenaar eerste klasse voor naar de kamer waar zich de schatten van de dwerg bevonden. „Hier is het", zei hij met doffe stem. „Opschik en ge schitter. Hoe heb ik het ooit kunnen wensen?" „Toch is het een mooie aanwas!" hernam de beambte prij zend. „De fiscus ziet dit gaarne, wer kelijk!" Met deze woorden begon hij te schrijven en gedurende enige tijd werd de stilte in het vertrek slechts verbroken door het krassen van zijn pen. „Ziezo", sprak de heer Dorkno per ten slotte. „Dat is dat. Nu nog even over uw bron van inkomsten. Waar is die?" „Hier", zei heer Ollie, zijn hand omhoogstekend. „De ring van Pikkin. Een roofring, als u be grijpt... wat ik bedoel." „Eigenaar dig", mompelde de ander. „Een der gelijke bron van inkomsten lijkt me niet geoorloofd. Ik kan hem beter in beslag nemen." Heer Ollie tastte schrikkend naar het sieraad. „Niet doen!" riep hij uit. „Dat is heel ge vaarlijk!" „Kom, kom", zei de be ambte schertsend. „Als ambtenaar eerste klasse ben ik niet bang voor een inkomstenbron. Geeft u maar hier." Hij stak zijn hand uit en tot verbazing van heer Bommel gleed de ring nu heel gemakkelijk van zijn vinger. „Tot ziens", zei de heer Dor knoper, het kleinood voor het gemak aan zijn eigen pink stekend. „Ik kom nog nader op deze kwestie terug." Hij verliet het vertrek en op hetzelfde moment klonk er een verwensing aan het venster. „Waar is de ring?" riep de dwerg, het hoofd naar binnen stekend. „Hij is van eigenaar verwis seld; maar niet gewoon. Dat voel ik!" REDACTIE BERT DE JC w DOOR JAN VISSER Het is warm op het Europese vasteland. In landen als Oosten^ en Polen werden gistermiddag temperaturen gemeten tussen. 25 en 30 graden. De warme lucht breidt zich de komende dag naar onze streken uit. Deze ontwikkeling voltrekt zich onderin vloed van een hogedrukgebied boven het zuiden van Scandina Het luchtdrukmaximum is echter niet in staat om Nederland* ledig tegen storingsinvloeden in bescherming te nemen. Onde vloed van een oceaandepressie, op weg naar het zeegebied ter noordwesten van Spanje, blijft de atmosfeer boven West-Euro instabiel. Daardoor kunnen er enkele regen- en onweersbuien ontwikkeling komen. Bovendien blijven de kustgebieden gevo voor zeewind waardoor het met name tijdens het pinksterweei de 's middags flink kan afkoelen. Over het algemeen zal het et ter droog weer zijn en laat de zon zich geregeld zien. Kortom? in vergelijking met vorige week is er sprake van een krachtige weersverbetering. Morgen zijn er perioden met zon en lopen de temperaturen op 20 graden. Toch trekken er ook enkele wolkenvelden over ent bui is niet geheel uitgesloten. De wind waait zwak tot matig ui oostelijke tot noordoostelijke richting. Gisteren was het overigens ook al fraai weer. Hoewel er nog vit wat stapelwolken tot ontwikkeling kwamen overheerste de zon liepen de.temperaturen op tot dichtbij de 20 graden. Schipho rapporteerde een maximumtemperatuur van 19,6 graden, Val burg/Leiden 19,4 en Bloemendaal 18,7. 's Avonds werd deat mosfeer enigszins onstabiel hetgeen werd vertaald inflinkest pelwolken. De afgelopen nacht nam de bewolking verder toee vanochtend viel er tamelijk verrassend (ogenschijnlijk zwakke ring activeerde) volop regen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: vandaag in de zuidelijke helft kans op regen, mor gen misschien m het noor den. Daarnaast ook nu en dan zon. Middagtempera- tuur van 12 tot 17 graden. Zweden.- vandaag in de zuidelijke helft kans op regen, mor gen misschien in het noor den. Daarnaast ook nu en dan zon. Middagtempera- tuur van 15 tot 18 graden, in het noorden wat lager. Denemarken: Vóoral morgen flink wat zon. Bijna overal droog. Middagtemperatuur van 16 tot 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: vandaag in Schotland nog kans op een bui. Verder tot morgenavond op veel plaatsen droog en flink wat zon. Stijging van temperatuur, met op morgen maxima van 16 graden in Schotland tot rond 23 in Engeland. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon, maar mis schien eerst ook nog wolkenvelden. Bij na overal droog. Stijging van tempera tuur, met op morgen maxima van 21 tot 26 graden Noord- en Midden-Frankrijk: vandaag hier en daar nog wel wolkenvel den en mogelijk wat regen. Middagtem peratuur morgen van 24 tot 28 graden. Portugal: Perioden met zon, in het noorden mis schien een bui. Middagtemperatuur aan zee van 18 langs de westkust tot rond 23 in de Algarve. Madeira: Zowel zon als wolkenvelden en morgen misschien een bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Spanje: Zowel zon als wolkenvelden en een vrij grote kans op buiige regen, soms met onweer. Aan de Costa de la Luz flink wat zon. Maxima tussen 22 en 26 graden, in het noordwesten lager. Canarische Eilanden: Flink wat zon, soms ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: vandaag hier en daar wolken velden; vooral landinwaarts kans op ste vige buien, soms met onweer. Morgen aan zee weer zon. Middagtemperatuur 20 graden of iets hoger, Tunesië: Naast zon van tijd tot tijd ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperaturen vlak aan zee meest tussen de 25 en 30 gra- Zuid-Frankrijk: Overgang naar zonnig en warm weer. Vandag in het westen nog wolkenvelden en kans op buiige regen. Middagtempe ratuur oplopend tot rond 27 graden. Mallorca en Ibiza: Warm, soms zon, maar ook kans op een paar stevige regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra- Italië: Zonnig. Morgen in het zuidwesten wel licht wat meer bewolking. Droog. Mid dagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen 24 en 28 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden, soms ook wat wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur tussen 22 en 28 graden. Malta: Veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon. Maxima aan zee van 22 tot 25 graden, landinwaarts plaatselijk nog iets hoger. Rond de Egeische Zee een aan houdende stevige noordenwind. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee ruim 25 graden, op Cyprus en in het binnenland van Turkije rond 30 graden. Duitsland: Flinke perioden met zon en vooral op morgen kans op een regen- of onweers bui. Maxima uiteenlopend van 20 gra den in het noordwesten tot 28 in het oosten. Morgen in het noordwesten wat Zwitserland: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur oplopend tot tussen de 24 en 28 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig en droo tuur rond 27 graden. Polen: Perioden met zon, maar ook kans op regen- of onweersbui. Middagteu tuu r van 22 graden in het noord* tot tegen de 30 in het zuidoosten. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden. Morgen! noorden van Tsjechië kans op een onweersbui. Maxima op veel pit tegen de 30 graden. Hongarije: Zonnig en droog. Middagtempe; meest tussen 26 en 29 graden. DONDERDAG 15 ME11997 Zon- en maanstanden Zon op 05.46 Zon onder 2 Maan op. 13.56 Maan onder! Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.05 23.24 10.38» Laag 05.45 18.40 05.26» Weerrapporten 14 mei 08 uur: Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vhssingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca licht bew. licht bew. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. Malta Stockholm licht bew. Warschau licht bew. Wenen half bew. Zürich licht bew. Bangkok licht bew Buenos Aires onbew Casablanca licht bew, Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bew. New Orleans onbew. New York hall bew. TelAviv licht bew. Toronto half bew.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10