Met de tafel kun je alle kanten uit Consument Bruin in alle hoeken en gaten van het lichaam Snel een nieuwe badkamer zonder breekwerk DINSDAG 13 MEI 1997 REDACTIE: SASKIASTOELINGA 023-5: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 HET WEER DOOR JAN VERSTEEGTa.i. De luchthaven van Berlijn meldde halverwege de maandagmiddag een temperatuur van 21 graden, Warschau van 25 graden en in Belgrado wees het kwik in de thermometerbuis een waarde aan van ruim 27 graden. Een teken dat er in het oosten en zuidoosten van Europa een reservoir met warme lucht aanwezig is en bij ons gaat de wind later deze week om naar het oosten tot zuiden. Dat leidt ertoe dat het bij ons ook warmer zal worden. Gisteren was het zeker geen onaardige dag. Er waren opklaringen maar er verschenen ook 'bloemkolen' aan het zwert Met de buienactiviteit viel het mee, op veel plaatsei bleef het overdag droog. Later in de middag scheel de een buiengebied langs onder andere Amstelveei in de richting van het IJsselmeer. De temperatuur steeg tot 15 a 16 graden. Op de weerkaart prijkte hogedrukgebied boven het oosten van Europa en d< systeem gaat zich de komende dagen uitbreiden in de richting van Scandinavië. Het gevolg is dat de scheidingslijn tussen de warme lucht boven Centra; Europa en de wat koelere lucht bij ons langzaam maar zeker in beweging komt. Woensdag zijn er al flinke perioden met zon en het blijft dan meest dror in ons gebied. De temperatuur stijgt voorzichtig ricl ting 18 graden. In de tweede helft van de week stroomt de warmere lucht binnen en dan zal het kwik, begeleid door flinke perioden met zon, stijgen tot boven de 20 graden. Het weersverloop voor de Pinksterdagen is nog onzeker. oo'k w/ET 'ws VEA/, E&rrs Nn, A h jOvvfKV TOM POES Heer Bommel en de Pikkin Ring regen OP"» zonnlj TT Noorwegen: Vooral in de zuidelijke helft vaak bewolkt, kans op regen en een stevige wind. Middagtemperatuur van 12 tot 16 graden. Zweden: Geleidelijk meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 15 tot 19 graden, in het noorden wat lager. Denemarken: Vandaag geregeld zon, morgen wat meer wolken en mogelijk wat buiige re gen. Middagtemperatuur rond 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Zuidoost-Engeland ge regeld zon en droog weer. Elders ook wel zon, maar ook van tijd tot tijd buien. Middagtemperatuur rond n 14 gradenj in de buurt va nj-^nd*^" België en Luxemburg: Vooral in het westen geregeld zon, met in de Ardennen kans op buiige re- Maximumtemperatuur vandaag rond 17 graden, morgen wat hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen flink wat zon, naar het oosten toe kans op buiige regen, mis schien met onweer. Stijging van tempe ratuur, met op morgen maxima van 19 graden langs het Kanaal tot 25 rond An- necy. Portugal: Perioden met zon, in het noorden mis schien een bui. Middagtemperatuur aan zee van 17 langs de westkust tot rond 22 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden en misschien een bui. Soms ook wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje: Geregeld wolkenvelden, met name in de oostelijke helft en in het noorden. Hier en daar buiige regen, soms met onweer. Aan de Costa de la Luz flink wat zon. Maxima tussen 20 en 25 graden,' in het noordwesten lager. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, vooral aan de zuidkant i de eilanden ook flink wat zon. Mis schien een bui. Middagtemperatuur on geveer 24 graden, Marokko: Westkust: Naast zon geleidelijk ook flink wat wolkenvelden en toenemende kans regen- of onweersbui. Maxima viak aan zee rond 20 graden. Tunesië: Veel zon, droog en temperaturen vlak aan zee meest tussen de 25 en 30 gra den. Zuid-Frankrijk: Eerst wolken en kans op buiige regen, misschien met onweer. Morgen geleide lijk meer zon en droog. Middagtempera tuur van 20 tot 25 graden. Mallorca en Ibiza: Warm, maar met name vandaag wel kans op een paar stevige regen- of on oplo pend n; Italië: In het noordwesten eerst wolkenvelden en kans op buiige regen, wellicht met onweer. Verder veel zon. Middagtempe ratuur op de meeste plaatsen boven de 25 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en zo goed als droog. Middagtemperatuur tussen 22 en 28 graden. Malta: i en droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon. Maxima aan zee van 22 tot 25 graden, landinwaarts plaatselijk nog iets hoger. Rond de Egeische Zee een aan houdende stevige noordenwind. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig. Middagtemperatuur vlak aan n 25 graden, op Cyprus en in het binnenland van Turkije rond 30 graden. Duitsland: Grote kans op buiige regen, soms met onweer. Vandaag in het westen en noor den geregeld zon, morgen in het zuiden. Maxima tussen de 20 en 25 graden. In het noordwesten wat lager, morgen in het oosten ongeveer 27 graden. Zwitserland: Vooral in het westen kans op buiige re gen, soms met onweer. In het oosten la- r zon en droger. Maxima tussen de 20 en 25 graden, morgen iets hoger. Oostenrijk: Vandaag in Vorarlberg en Tirol een enke le regen- of onweersbui. In het oosten flink wat zon en overwegend droog. Mid dagtemperatuur in Tirol oplopend tot 25 graden, naar het oosten toe nog wat war- Polen: Flink zonnig, maar in het wesfe» ook in het noorden meer bewoli kans op een onweersbui. Middag! ratuur van 22 graden in het noo ten tot bijna 30 in het zuidoosten. Tsjechië en Slowakije: In Tsjechie naast zon toenementf op enkele regen- en onweersbui Slowakije flinke zonnige perioden ook kans op een lokale onws Maxima tussen 25 graden in Tsje: 30 in Slowakije. Hongarije: Droog en veel zon. Middagtemp- oplopend tot dichtbij de 30 grade; WOENSDAG 14 MEI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.48 Zon onder Maan op 12.54 Maan ondei Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.54 22.25 09.27' Laag 05.10 17.35 04.51' Weerrapporten 13 mei 08 uur: Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las P3lmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Rome Split Stockholm Warschau Wenen Buenos Aires Casablanca Johannesburg New Orleans New York Tel Aviv Tokyo halfbew. nnv/3 zwaar bew. zo2 hchtbew. w.s.O halfbew. n4 onbew. ws.O onbew. w.s Q onbew w3 halfbew. ver.l licht bew. ver. 2 halfbew. zzwl halfbew. w.s.C licht bew. ono 2 halfbew. w.s.C onbew. w.s. C zwaar bew. w.s C zwaar bew. z3 onbew. zzw2 licht bew, ozo 6 licht. bew. ozo 2 Eenvoud en natuurlijke materialen zetten de trend HEINZ De dwerg stond op en liep zijn grot uit. De zon stond hoog aan de hemel en een zacht briesje bewoog het jon ge lover. Maar daar had de onderwe reldfiguur geen oog voor. „Brr, warm! sprak hij. „En veel licht. Het is slecht weer! Maar ik moet voortma ken; de zevende dag is al half om." Hij zette het op een lopen en snelde het woud in om naar Bommelstein te gaan. „Daar zingt een merel", prevel de hij al hollende. „De voortekens zijn slecht. Zou er nu dan toch iets mis kunnen gaan met de Pikkin-ring? Ik zou niet weten wat; hij is gerond en gehard in de vuren van de grote Dralpoen. Maar toch ben ik niet ge rust; er is iets vreemds aan de gang." Nu, zo op het oog was daar geen sprake van. Integendeel, alles duidde er op dat nu het recht zijn loop ging hebben, want Tom Poes trok heer Bommel mee naar de plek waar de ambtenaar eerste klasse zijn aante keningen verzorgde. „Mooi dat u er bent", zei de heer Dorknoper droog jes. „Ik zocht u net. Hier zijn enkele eisen tot schadevergoeding benevens een vordering van gemeentewege. En wat is dat met die vermogensaan- was?" „Aanwas?" herhaalde heer Ol- lie suffig. „Het goud en de juwelen van de dwerg?" legde Tom Poes uit. „Juist", hernam de beambte. „Wat is dat? Hebt u soms ongeoorloofde bronnen van inkomsten?" Heer Bommel zakte nog meer in en stak zijn hand op zodat de ring fonkelde in de zon. „Ja", zei hij smartelijk, „zo kunt u hem noemen. Dit is een bron van inkomsten, maar hij is door en door slecht; het is een roofring!" Het nieuwste van het nieuwste op zonnebank-gebied. Sunshuttle nu al razend populair. foto gpd Razendsnel, ongestoord en on der het genot van een lekker koel briesje in alle hoekjes en gaatjes van het lichaam bruin worden? Geen droom meer, maar werkelijkheid. De nieuw ste zonnebank heet 'suns huttle'. Een reis in deze zoncapsule duurt maximaal twaalf minuten en heeft een heftig resultaat: egaal glanzend bruin lichaam, zonder die vervelende witte 'drukplekjes'. Eigenaresse Barbara van Reyen- dam met een Zonstudio in Hil versum liet hem speciaal over vliegen uit Amerika. Zij is de eerste in Nederland. „Üc wil al tijd het nieuwste van het nieuw ste. Ben alle zaken in Nederland af geweest om de beste te vin den. Ik heb er zes verschillende getest, maar dit is hem echt he lemaal. Om nu een half uur on- dêr de zonnebank te gaan lig gen, nou nee, daar heb ik geen zin in. Deze heeft het effect van een supersnelbruiner. Bruin binnen zes minuten." Sunshower, zoals hij door de studio zelf is gedoopt, heeft sinds zijn komst eigenlijk nog geen seconde rust gehad. Zo'n dertig klanten per dag, mannen en vrouwen, betreden de zes hoekige capsule. Bij het dicht trekken van het deurtje waan je je 'gevangen' in een aan turbu lentie onderhevig vliegtuig. Door de wind ('hij verplaatst zo veel wind dat-ie in een paar tel len het hele hokje zou kunnen leegzuigen') is het in de hitte zeer aangenaam toeven. De ventilatie is oorverdovend, maar wordt voor een deel over stemd door een draai aan de volumeknop van de radio. De armen hangen aan zwarte canvas teugels. Dit is om het bruiningsproces onder de ok sels en op de armen zo opti maal mogelijk te beïnvloeden. Opvallend is de toeloop van mannen die even in een kwar tiertje lunchpauze naar binnen wippen. Eigenaresse Van Reyendam: „Mannen hebben nooit het geduld om op een bank te gaan liggen. En in dit ding zweet je nauwelijks, je hoeft dus niet te douchen. Ik heb hier een deodorant klaar staan, dus kunnen ze zo weer weg." Op de vraag of de straling in de shuttle niet gevaarlijk is, ant woordt ze diplomatiek: „Onge vaarlijk, als je het maar met ma te doet." Zelf hangt ze gemid deld twee keer per week aan de zwarte riemen. Het nieuwe DuraSwitch badkamersysteem van Duravit is ideaal voor bezitters van een huurhuis die zonder al te veel breken hun badkamer willen renoveren. Het systeem bestaat uit een wandpaneel dat met vier schroeven tegen de bestaande tegelwand wordt bevestigd en wel zo, dat de aanslui tingen voor wastafel, toilet en/of bidet kun nen worden gehandhaafd. Het basispaneel achter de wastafel meet 205 x 80 cm en heeft een ingebouwde spiegelkast met ver lichting. Aan dit paneel kunnen! diverse ele menten - bijvoorbeeld een twééde wastafel module - worden vastgeklikt. Een toiletmodule met ingebouwde en ver lichte vitrinekast van naar keuze 205 of 180 cm hoog kan worden aangesloten op de wastafelmodule maar ook afzonderlijk wor den gemonteerd. Alle gangbare wastafels en wandclosetten kunnen probleemloos op de panelen worden aangebracht. De zijpane len zijn naar eigen keuze uit te voeren. Er zijn gesloten kasten, open elementen en vi trinekasten. Glas- en zeephouder en een handdoekring zijn in het basispakket opge nomen. Als extra's zijn er dan nog een scheerspiegel, haardrogerhouder, kande laars, vazenhouders, lotiondispenser, een klok en zelfs een tableau voor drankjes le verbaar. OPGAVE SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1ongunstig oordelen; 2. ont leedkunde; 3. stand op het be ginpunt; 4. leegloper; 5. schaak term; 6. modevertoning door mannequins; 7. trog; 8. kijkkast. OPLOSSING WOORDZOEKER Overgebleven woord: PENSIOEN Eenvoud en natuurlijke materi alen zetten ook bij tafels de trend. In hout hebben beuken en esdoorn de ereplaats overge nomen van eiken. De heden daagse houten tafel wordt ge kenmerkt door een simpele vormgeving en slanke poten. Steeds vaker zijn die poten van metaal met een voorkeur voor aluminium. De eiken tafel van vroeger oogde vooral degelijk, zwaar en massief. Daar waar we nu eiken tegenkomen wordt over het algemeen de trend van de tijd gevolgd. Ook bij deze houtsoort geniet een luchtige vormgeving de voorkeur. De constructie is echter van dien aard dat de lichtvoetige indruk niet ten koste van de stabiliteit gaat. Naast houten tafels zien we veel modellen in glas en natuur steen. Glas is er in heldere of ge matteerde uitvoering. Natuur stenen tafels zijn er in vele kleurnuances graniet, in mar mer en zandsteen. Niet alleen bij tafels wordt veel natuursteen toegepast. Het bovenblad van het bijbehorende dressoir wordt ook steeds vaker in dit materiaal uitgevoerd. Of in dik (mat) glas. In veel gevallen worden ver schillende materialen, zoals hout met glas of met natuur steen, in één tafel gecombi neerd. Dat laatste geldt vooral voor uittrektafels. De uittrektafel is populair. Er zijn uitvoeringen verkrijgbaar die tot meer dan vijf meter ver lengd kunnen worden en waar gemakkelijk een dozijn mensen aan kan zitten. Bij die hele lange uittrekkers worden extra bladen meestal in het midden aange bracht. Bij kortere modellen zien we ook nog steeds de twee aan de uiteinden uit te trekken bladen. Extra bladen kunnen vaak in verschillende materia len naar keuze worden uitge voerd. Zoals een tussenblad van mat geborsteld roestvrij staal. Praktisch voor het fonduestel of hete schalen. Om te voorkomen dat bij toepassing van zware materialen als glas en natuur steen het uittrekken van bladen alleen door sterke armen kan worden gedaan, heeft men Bij deze tafel zijn op een solide houten onderstel aan weerszijden van een verhoogde glazen middenplaat vijf afzonderlijke tafelrondjes aangebracht. foto gpd ook zijn er tafels waarbij met behulp van een kabeltje - via een hendel aan de onderkant te spannen - een hermetische en veilige 'opsluiting' wordt gerea liseerd. Het spansysteem is over het algemeen duurder dan de pen gatconstructie. Een ander type tafel heeft klap- bladen aan vier zijden, waar mee men bijvoorbeeld van een vierkant model een (veel grote re) ronde uitvoering kan maken. Dat zie je niet alleen bij eet- maar eveneens bij salontafels. Of bij een combinatie van bei de. Door het lage onderstel en de zijbladen op te klappen is van een salontafel in een han domdraai een eettafel te maken. De aloude kloostertafel in een modem jasje, weliswaar van eiken, maar minder massief. Jan des Bouvrie ontwierp zowel tafel als fauteuils voor Gaasbeek Van Tiel. foto gpd vooral gesleuteld aan het verbe teren van de uittreksystemen. Zware tafels zijn in veel gevallen uitgerust met een automatisch liftsysteem waardoor het onder blad zonder veel kracht uitgé- trokken kan worden en vanzelf met het bovenblad op gelijk ni veau wordt gebracht. Tussenbladen moeten worden vastgezet. Vaak wordt een pen- /gat verbinding toegepast, maar De moderne tafel is multifunc tioneel. Zowel geschikt voor bij het bankstel als in de eethoek; om met z'n tweetjes aan te eten of - na op- en uitklappen - met gasten aan te tafelen. En in veel gevallen kan hij bovendien uit stekend dienst doen als werk- of vergadertafel voor het kantoor aahuis.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8