Londen wil in EU zelfde status als Parijs en Bonn Ondernemers verdienen bij de Postbank al snel 600,-! Iedereen lijkt te winnen bij verkiezingen Italië Buitenland Gesprek Mobutu-Kabila 5 cruciaal voor Kinshasa' ANC geeft plan voor moord Zulu-leider toe De verwoestende kracht van de aarde IS moeten twee oorlogen egelijk kunnen winnen Nederland in financiële top vijf van Unie Bank erkent ontvangst nazi-goud basel* De Bank voor Internationale Betalingen (BIB) heeft in de fjvéëde Wereldoorlog ruim 13,5 ton goud in ontvangst genomen van de Duitse Reichsbank. De in Basel gevestigde instelling heeft dat gisteren officieel bekendgemaakt. Een kwart van het goud bestond uit door de nazi's geroofd goud uit Nederland, België en Italië. De BIB zegt dat de erkenning 'geen moreel oordeel over de geschiedenis' inhoudt, maar slechts het openbaar maken van de in de archieven voorhanden zijnde gegevens. Bij de BIB, die in 1930 werd opgericht, is een groot aantal centrale banken aan gesloten. Wrak vluchtelingenschip gevonden rrindisi Italiaanse onderzoekers hebben gisteren het wrak geïo niseerd van het Albanese vluchtelingenschip dat op 28 maart zonk na een aanvaring met een Italiaans marineschip. In het tvrak, dat op een diepte van 790 meter in de Adriatische Zee ligt, bevinden zich waarschijnlijk nog tachtig lijken. Het was gisteren nog niet duidelijk of en wanneer het wrak wordt geborgen. Uit een eerste inspectie blijkt dat het schip nog intact is, hetgeen berging aanzienlijk zal vergemakkelijken. Aardschokken treffen Midden-Italië .lome* Een serie aardschokken heeft gisteren inde midden-itali- aanse regio Umbrië schade veroorzaakt aan enkele oude gebou wen. Onder toeristen in het bedevaartplaatsje Assisi brak lichte paniek uit, maar van persoonlijke ongelukken is geen melding remaakt. Het epicentrum van de bevingen lag in de heuvels tus- en de plaatsen Todi en Spoleto, ongeveer 130 kilometer ten loordoosten van Rome. Het Italiaans Nationaal Instituut voor ieofysica registreerde voor de sterkste schok een kracht van 4,5 >p de schaal van Richter. ^Leden Deense motorbendes beschoten kopenhagenDrie leden van twee elkaar bestrijdende Scandina- (ische motorbendes zijn gisteravond gewond geraakt toen zij in ten straat in het centrum van de Deense stad Aalborg in hun au- werden beschoten vanuit twee andere auto's. Volgens de poli- ie hadden de slachtoffers banden met ofwel de Hells Angels of de Bandidos, twee motorbendes die het in Scandinavië al meer dan drie jaar met elkaar aan de stok hebben. In Denemarken, Zweden, Noorwegen en Finland kwamen al zeker tien leden om bet leven en raakten er meer dan zestig gewond. rjjapan ontslaat ambassadeur in Peru [OKio-limaDe Japanse regering heeft besloten de ambassadeur nPeru, Morihisa Aoki, te ontslaan. De ambassadeur wordt er van beschuldigd onvoldoende veiligheidsmaatregelen te hebben jenomen voor een receptie in zijn residentie op 17 december. let gebouw werd overvallen door linkse rebellen van de bewe- ;ing Tupac Amaru, die vervolgens meer dan vier maanden lang entallen mensen in gijzeling hielden. De Peruaanse regering -jheeft intussen een prijs van 150.000 gulden gezet op het hoofd van de vermeende hoogste leider van Tupac Amaru die nog op frije voeten is, Hugo Avellaneda. apstad-kinshasa ap volgende ronde in het vre- isoverleg bepaalt of een bloe- - ge slag rond de Zaïrese hoofd- ad Kinshasa kan worden ver eden. Dat heeft de Zuid-Afri- anse vice-president Mbeki steren gezegd. Mbeki bemid- :lt tussen de Zaïrese president obutu en rebellenleider Kabi- „De ontmoeting morgen kan teel goed de laatste kans zijn n een vreedzame oplossing te reiken. Als geen overeen- emming wordt bereikt, kan dit tekenen dat alleen een mili- ire oplossing overblijft", zei beki. Hij ou vanochtend naar Zaï- vüegen, om te proberen de atste plooien tussen Mobutu Kabila glad te strijken. Daar- le zal hij heen en een weer iegen tussen de hoofdstad nshasa en Lubumbashi, waar ibila zijn hoofdkwartier heeft. Mbeki zei dat over twee Dofdpunten overeenstemming oet worden bereikt voordat de ïtmoeting kan plaatshebben: - samenstelling van een over- ingsbestuur en de rol van Mo- ASHINCTON Rtr let Amerikaanse leger moet zó erk blijven dat het twee grote- U oorlogen tegelijk kan uitvech- n en winnen, ondanks de aarmee gepaard gaande hoge •sten. Dat zei de Amerikaanse Inister van defensie Cohen steren. Hij liep vooruit op de esentatie van het QDR, een erjaarlijks rapport waarin het nerikaanse defensiebeleid ördthereikt. Informeel is al vernomen dat at QDR voorziet in het terug engen van de sterkte van het per. Van de 1,4 miljoen mili- iren moeten er zo'n 60.000 af- oeien. Er zouden ook bases in VS zelf worden gesloten. Ook orden enkele marineschepen t de vaart genomen en minder Groot-Brittannië wil een leidende rol in de Europese Unie. Daar hoort een status bij die gelijk is aan die van Duitsland en Frankrijk. Dit zei de nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken, Robin Cook, gisteren bij de pre sentatie van zijn beleid. LONDEN DPA-Rtr-AFP Cook vindt dat er met het aan treden van het Labour-kabinet een nieuw tijdperk is begonnen, waarin zijn land weer een nieu we rol moet krijgen. Het grote verschil met de conservatieve regering van John Major is de positievere houding van het ka- binet-Blair ten opzichte van Eu ropa en de wens het zelfgeko zen isolement te doorbreken. Bovendien moet volgens Cook crisismanagement worden ver vangen door lange-termijnstra- tegie. „De regering wil actief mee doen aan het bepalen van de agenda in de EU en niet slechts reageren op een door anderen opgestelde agenda", aldus Co ok. Bij de komende EU-top in Nederland wil Londen meewer ken aan een Europees akkoord, maar het zal daarbij wel 'vastbesloten de Britse belangen behartigen'. Als de Britten in de eerste helft van volgend jaar het voor zitterschap van de EU bekleden, wil Cook bereiken dat hinder nissen in de interne EU-markt worden geslecht en dat de be sprekingen over de uitbreiding 'een dynamische start' beleven. De NAVO moet volgens de nieuwe minister van buiten landse zaken worden uitge bouwd tot 'een grotere en ook sterkere alliantie'. Wapenexport en wapenbeheersing krijgen veel aandacht. De Britse wapen industrie mag geen zaken meer doen met regimes die wapens gebruiken om de eigen onder danen te onderdrukken of an dere landen aan te vallen. Ook handhaving van de mensen rechten krijgt meer aandacht. Cook presenteerde zijn nieu we beleid zoals het bedrijfsleven een nieuw product introdu ceert: met een grote videopre sentatie van de strategische be langen van zijn land, zoals lucht- en ruimtevaart, olie-, mode- en communicatie-indu strie, het financiële centrum in Londen, de NAVO en de VN. Cook zette zichzelf daarbij neer als een 'locomotief die een noodlijdend concern moet sa neren. kaapstad runa hellinga correspondent Afdelingen van het ANC zijn van plan geweest Zulu-leider Buthelezi van de Inkatha Vrij heids Partij (IFP) te vermoor den. Het idee is nooit uitge voerd omdat de leiding van de Zuid-Afrikaanse verzetsbewe ging er geen toestemming voor gaf. Dat zei vice-president Mbeki gisteren voor de Commissie van Waarheid en Verzoening. Hij was een van de ANC-leiders die verantwoording kwamen afleg gen over de gewapende strijd die het ANC sinds het begin van de jaren zestig voerde. Een groot deel van de zitting ging op aan de vraag in hoever re het ANC zich schuldig heeft gemaakt aan mensenrechten schendingen en oorlogsmisda den door burgerdoelen aan te butu, bijvoorbeeld hoe lang hij nog in het land blijft en wan neer hij het presidentsambt neerlegt. Mbeki sprak de hoop uit dat de ontmoeting mor genochtend kan plaatshebben, opnieuw aan boord van het Zuid-Afrikaanse marineschip Outeniqua, voor de kust van Congo. Kabila heeft gedreigd met een aanval op Kinshasa. De rebellen hebben bij hun opmars tot nog toe weinig te duchten gehad van het onderbetaalde Zaïrese leger, maar gevreesd wordt dat de elitetroepen waar Mobutu nog over beschikt fel verzet zul len bieden. Een team van de Verenigde Naties heeft in een kamp dat voorheen door Zaïrese rebellen gesloten werd gehouden, zes duizend zieke en stervende Ru- andese vluchtelingen aangetrof fen, onder wie veel kinderen. „De mensen verkeerden duide lijk in een wanhopige situatie", zei een woordvoerder van de VN -vluchtelingenorganisatie UNHCR. „Er lagen lijken op de grond op plaatsen waar mensen kookten en sliepen." birjand» De Iraanse president Rafsanjani (rechts) bezocht gisteren de oostelijk regio van zijn land die zaterdag werd getroffen door een zware aardbeving. Hoewel de Iraanse televisie eerder melding maakte van 2.400 en misschien zelfs 4.000 doden, heeft het ministerie van binnenlandse za ken in Teheran vanmorgen de tol op 1.560 doden en 2.810 gewonden gesteld. Om de ergste nood onder de overlevenden te leni gen is volgens het Rode Kruis zestien mil joen gulden nodig. Daarvan is de helft al binnen middels bijdragen van landen uit de regio en uit het Westen. Nederland stelt 500.000 gulden beschikbaar uit het nood hulpfonds van het ministerie voor ontwik kelingssamenwerking. Behalve met na schokken in het rampgebied heeft Iran gis teren ook nog eens te maken gekregen met een aardbeving van 4,8 op de schaal van Richter in het noordwesten van het land. Daar werden de steden Ardabil en Nir ge troffen. Het Iraanse persburau IRNA meldde niets over slachtoffers of schade. Vanmor gen rommelde ook in het zuiden van Japan de aarde. Het epicentrum van de beving met een kracht van 6,1 op de schaal van Richter lag circa 1.000 kilometer ten zuid westen van Tokio. Volgens het Japanse meteorologisch instituut is er geen gevaar voor vloedgolven als gevolg van de beving. De stroom viel kort uit maar het zag er van morgen naar uit dat de schade beperkt is en dat er geen slachtoffers zijn. FOTO AP» MOHAMAD SAYYAD vliegtuigen gekocht. Het bezui nigde geld moet worden ge bruikt voor de modernisering van het wapenarsenaal. De voormalige supermacht Rusland heeft intussen grote problemen met het beheer van zijn kernwapens. Raketten heb ben onlangs enkele keren op scherp gestaan als gevolg van verouderde controlesystemen. Dat blijkt uit een vertrouwelijk rapport van de CIA, waaruit de Washington Times gisteren ci- teertde. Dat kernraketten soms op scherp komen te staan, leidt overigens niet tot daadwerkelij ke* lancering. Daarvoor moeten de wapens eerst nog met codes worden 'vrijgegeven' en moet de computer van de raketten een doel ontvangen. rome eelco van der linden CORRESPONDENT De tweede stemronde van tussentijdse lokale verkie zingen in een aantal Italiaanse steden heeft, afgaande op de eerste reacties, alleen maar winnaars opgele verd. Belangrijkste feit van deze 'minitest' slechts vijf miljoen Italianen gingen naar de stembus is dat het linkse blok de stemmen nodig heeft van commu nisten om te winnen en het rechtse blok die van de separatisten. De regerende centrum-linkse Olijf-coalitie wist vier van de tien grote, meest Noord-Italiaanse steden. Het zelfde deed de cent rum-rechtse oppositionele Vrij heidsalliantie. De separatistische Lega Nord, in op spraak vanwege mogelijke bemoeienis met terroristi sche acties, verloor Milaan aan rechts, maar mag ver rassend genoeg toch twee burgemeesters leveren. De belangrijkste winnaar heet echter Fausto Bertinot- ti, secretaris van de Partij voor Communistische Her stichting (PRC). Zijn partij helpt al chanterend de Olijf op landelijk niveau aan een meerderheid in één van de kamers van het parlement en ziet nu zijn onmisbaarheid ook op lokaal niveau bevestigd. Bertinotti kan in Rome doorgaan op de oude weg en de regering-Prodi al 'gedogend' zijn wil blijven opleg gen. Deze situatie legt vooral een zware hypotheek op de Europese aspiraties van Italië. Brussel vraagt ook gisteren weer om meer bezuinigingen en structurele hervormingen in de sociale sector en van het pensioenstelsel als voorwaarden voor Italiaanse deelname aan de EMU. Bertinotti is hier fel tegen en zal niet schromen zijn veto te gebruiken. Hoewel premier Prodi gisteren zei dat de verkiezingen 'het politieke landschap niet heb ben veranderd' en er ook niets veranderd is in de rela tie met PRC, vraagt Bertinotti, juist op basis van de laatste verkiezingsuitslag, om een 'verschuiving naar links'. De rechtse Vrijheidsalliantie onderstreept gulzig dat het kabinet afhankelijk is van anti-Europese commu nisten, maar ze heeft zelf een partij in haar gelederen de ex-fascistische Nationale Alliantie die ook niet snel 'ja' zal zeggen tegen alle Europese eisen. Bo vendien blijkt de alliantie niet sterk genoeg om de Olijf plus communisten te kunnen verslaan. In Milaan waren de stemmen van de Lega Nord door slaggevend voor de winst van de Vrijheidsalliantie. Omgekeerd gebeurde hetzelfde, want het rechtse elec toraat hielp in twee Noord-Italiaanse steden de kandi daat van de Lega Nord aan de winst. Ondanks het feit dat zijn isolationistische koers niet was gevolgd, toonde Lega-leider Umberto Bossi zich tevreden. Hij verloor Milaan, maar behield twee grote steden en zag zijn numerieke aanhang in de kleinere gemeenten toenemen. Bossi zei met 'Rome' te willen onderhandelen over staatkundige hervormingen, maar vast te zullen blijven houden aan de onafhanke lijkheid van zijn staat 'Padania'. Bossi betrok in zijn analyse ook de overval, afgelopen vrijdag, op de toren van de San Marco-basiliek in Ve netië door een 'militair commando' van Noord-Itali aanse separatisten. De Lega-leider distantieerde zich in alle toonaarden en blijft volhouden dat het ministe rie van binnenlandse zaken achter de operatie zit. „Wij winnen op democratische wijze ondanks het staatsterrorisme", zei Bossi gisteren. Het is echter verre van zeker dat de Lega geen banden heeft met wat waarschijnlijk een grotere en professio nelere organisatie is dan aanvankelijk werd gedacht. Zo noemde bijvoorbeeld de vakbond van de Lega Nord, LIFE, de tien gearresteerde activisten 'echte Ve- netiaanse patriotten'. De bond heeft een rekening ge opend om hen de juiste juridische steun te kunnen geven. Veel politici hameren erop de groep niet te onder schatten en trekken parallellen met de linkse terreur van de Rode Brigades, die in het begin ook acties uit voerden die op de lachspieren werkten. President Os car Luigi Scalfaro deed gisteren een oproep aan justi tie iedereen te vervolgen 'die de eenheid van de staat bedreigt of wanorde zaait'. Scalfaro beschuldigde de separatisten ervan 'Joegoslavië te spelen'. Dat alle bezorgdheid over separatistitisch geweld te recht is, blijkt uit de vondst bij Verona van een tweede zelfgemaakte 'tank'. Het wagentje was op afstand be stuurbaar was en leek vooral bedoeld om explosieven te vervoeren. vallen en burgerslachtoffers te veroorzaken. Het ANC kwam met een lijst van zo'n 650 acties, voorname lijk op militaire en economische doelen. Dat soms ook burgers omkwamen, is volgens de orga nisatie 'een onvermijdelijk oor- logsrisico'. Aanslagen op bur gerdoelen schrijft het ANC toe aan de geheime dienst of aan op eigen houtje handelende le den van de militaire ANC-tak MK. Zeer kritisch was de Waar heidscommissie over de ont kenning dat het ANC betrokken was bij de zogenaamde hals bandmoorden, waarbij 'verra ders' een brandende autoband om de nek kregen. Die praktijk werd in 1987 veroordeeld door ANC-leider Tambo, maar eerder hadden verschillende ANC'ers, onder wie Winnie Mandela, de methode gerechtvaardigd. BRUSSEL GPD Nederland is gisteren zonder enige discussie toegelaten tot de financiële top vijf van de Eu ropese Unie, de landen die nu al voldoen aan de toelatings eisen voor de Economische en Monetaire Unie. Ook Finland slaagde glansrijk, net als Denemarken, Ierland en Luxemburg, allemaal kleinere landen. Minister Zalm van fi nanciën wijt dat gegeven aan de grotere mogelijkheden voor economische en politieke flexi biliteit. Van de grotere landen heeft vooral Italië problemen de norm te halen, maar ook Frank rijk en Duitsland hebben het moeilijk. Tsjetsjenen en Russen tekenen vredesakkoord MOSKOU AFP-Rtr-DPA De Russische president en zijq Tsjetsjeense ambtsgenoot Maschadov hebben gisteren in Moskou een vredesakkoord on dertekend. Het stuk omschrijft hoe de betrekkingen tussen Rusland en de naar afscheiding strevende republiek in de Kau- kasus eruit moeten gaan zien. Met het akkoord komt offi cieel een einde aan de oorlog in Tsjetsjenië, die in december 1994 met een Russische inter ventie begon, in augustus 1996 officieus werd beëindigd en het leven kostte aan zeker 50.000 mensen. Jeltsin noemde het stuk 'historisch'. Beide presidenten beloven af te zien van alle vor men van geweld. De Russische troepen zullen zich volledig te rugtrekken, maar Tsjetsjenië blijft volgens de Russen deel van Rusland. Over de definitie ve status van Tsjetsjenië wordt pas in 2001 besloten. Pakistan en India zoeken naar vrede De leiders van India en Pakistan hebben gisteren besloten tot een aantal maatregelen om de verhouding tussen hun landen na vijftig jaar vijandschap te verbeteren. De Indiase premier Gujral en zijn Pakistaanse ambtgenoot Sharif kwamen overeen dat er een hotline komt tussen de hoofdsteden van de twee landen en dat er gezamen lijke commissies worden ge vormd, die de kwesties moeten bespreken die sinds 1947 drie maal tot een oorlog hebben ge leid. De landen liggen vooral met elkaar in de clinch over Kashmir, een deelstaat in de Hi malaya die door beide landen wordt geclaimd. Sinds 1947 zijn er twee oorlogen om het gebied gevoerd. Als ondernemer, vereniging of stichting profiteert u bij de Postbank van een tariefvrijevoet van 600,- per jaar. Blijft u met uw kosten onder die grens, dan betaalt u niets voor uw zakelijke betalingsverkeer. Stuur de bon in, dan ontvangt u vrijblijvend meer informatie. Of bel tijdens kan tooruren uw Postbank adviseur of (020) 565 50 10. Dan hoort u meteen hoe de Postbank ook üw zakelijke betalingsverkeer goedkoper kan maken. POSTBANK Ja, ik wil ook 600,- verdienen. Stuur mij informatie! i Bedrijf: Contactpersoon:m/v 1 Adres:j Postcode en plaats: 1 Wij hebben wel/geen girorekening: i Stuur deze bon ineen envelop zonder postzegel naar Postbank, afdeling Zakelijke Relaties, Antwoordnummer 1376,1000 RA Amsterdam. Faxen kan natuurlijk ook: 020 - 565 55 21.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5