PvdA wil CD dwarsbomen via Kieswet HEMA écht lekker! 7P 2 P SP Binnenland VVD en D66 achter CD A-kritiek op Van Dok toek: RAF hield topindustrieel chleyer vast in Scheveningen Spaanse Burgeroorlog herdacht Leider xtc-bende in Kroatië opgepakt Oud-directeur Vliethoven grove onkunde verweten PGGM: Onze premies zijn duidelijk te laag Celstraf geëist tegen frauderende kolonel Meldpunt gevaarlijke vrachtwagens haag De fietersbond ENFB opent de jacht op gevaarlijke Jachtwagens. Vandaag begint de bond een meldpunt waar ge- aarlijke combinaties kunnen worden aangegeven. De exploi- mten van de vrachtwagens krijgen vervolgens het nadrukkelijke erzoek wat aan de veiligheid van de voertuigen te doen. Het aat de ENFB om vrachtwagens die tussen de wielen geen zij-af- cherming hebben. De kans is hierdoor groot dat fietsers bij een otsing onder de wielen terechtkomen, aldus de bond. Per jaar ;onien volgens de ENFB dertig fietsers en voetgangers om het ■ven doordat zij onder een vrachtwagen terechtkomen die jchtsafslaat. Ongeveer tachtig mensen raken bij dergelijke on tvallen zwaar gewond. pZeshonderd agenten bij EC 2-finale jttfrdam Rotterdam zet voor de finale van de Europa Cup 2, ïorgen in de Rotterdamse Kuip. zeshonderd politiemensen in. J)e finale is tussen Barcelona en Paris St. Germain. „We gaan de tad blauwverven. De agenten zullen optreden als politieman Hls dat nodig is. maar we willen vooral gastheer zijn", aldus ommissaris J. Hollebrand. De politie-inzet is overigens nog gro- 'e er omdat in omliggende regio's vooral veel verkeerspolitie is in- ezet om de Spaanse en Franse supporters naar Rotterdam te 0 eleiden. De Maasstad wil de beide supportersgroepen zoveel e' ïogelijk gescheiden houden. Jelderse bestuurders voor rechter inhem» Twee gedeputeerden van de provincie Gelderland en ui e fractievoorzitters van PvdA en WD in de Gelderse Staten la loeten op 22 mei voor de rechtbank in Arnhem verschijnen. De n [ficier van justitie vindt dat zij hun geheimhoudingsplicht als ,0 d van de vertrouwenscommissie hebben geschonden. De poli- ie ci waren lid van de vertrouwenscommissie voor de opvolging fejan voormalig commissaris van de koningin J. Terlouw. Toen de m ommissie niet tot een unanieme voordracht kon komen, over- egden de fractievoorzitters met hun gedeputeerden. De PvdA- actievoorzitter vond namen noemen in dat overleg nodig in :t belang van de provincie. Regentonnen voor Dordtenaren iordrechtBewoners van de Dordtse wijk Sterrenburg moeten un regenpijp afkoppelen van het riool. Om hen daartoe over te alen stelt de gemeente een gratis regenton ter beschikking. Dat te ikkertje is onderdeel van een experiment om een gescheiden w ioolsysteem voor regenwater aan te leggen in een bestaande ijk. Dat systeem moet de aanleg van dure ondergrondse berg- lezinkbassins uitsparen. De dakgoten van de huizen krijgen gra- c seen bekleding van kunstrubber. Zo komt er geen zink van de 'Ik akgoten in de vijvers terecht, waar het regenwater straks naar h De wordt geleid, ni eSpoorverdubbeling bijna klaar IordrechtOp 1 juni nemen de Nederlandse Spoorwegen het itvier sporen verbrede traject tussen Rotterdam Zuid en ordrecht in gebruik. Deze maand leggen de NS de laatste hand an het omvangrijke werk, waarvoor onder andere de spoorbrug ver de Oude Maas bij Dordrecht is vervangen. Ook de stations J^tanZwijndrecht en Rotterdam Lombardijen zijn ingrijpend ver hinderd. Op 31 mei ronden de NS de werkzaamheden feestelijk w fmet de ingebruikneming van het vernieuwde station;Rotter dam Lombardijen. Milieugroep wil herstel Westerschelde iddelburg Er moet duidelijkheid komen over de uitvoering m een natuurherstelplan voor de Westerschelde, voordat met verdieping van de vaargeul wordt begonnen. Dat vindt de Vo- ilbescherming Nederland, die daartoe een dringend verzoek oet aan de Tweede Kamer, mede namens vijf andere natuur- n milieuorganisaties. De organisaties wijzen erop dat door de irdieping een unieke leefomgeving voor planten en dieren ver ren kaan gaan in de Westerschelde. Het gebied staat te boek derde belangrijke vogelgebied van internationale betekenis i Nederland en één van de laatste nog min of meer ongerepte vierdelta's. De Tweede Kamer bespreekt morgen de Vergun- ingenwet voor het baggerwerk in de zeearm. ackpot Lotto heeft plafond bereikt in haag Voorzitter H. van den Bergh van de Stichting Neder- ndse Sporttotalisator denkt niet dat de jackpot van de Lotto in ns land nog veel verder zal stijgen. Het recordbedrag tot nog De was 10,2 miljoen gulden en viel oktober vorig jaar een inwo- ervan Zuid-Beveland toe. Van den Bergh zegt in een toelich- ing op het jaarverslag 1996 dat het plafond wel zo'n beetje is ereikt. „Ik zie het nog niet gebeuren dat het eens een keer vijf- en miljoen wordt." 'alse parkeerkaartjes in Amsterdam In Amsterdam zijn valse parkeerkaartjes in omloop, e omvang van de fraude is niet bekend. De Dienst Parkeerbe- eer stelt een onderzoek in en doet vandaag aangifte bij de poli- aldus een woordvoerster. De dienst werd geconfronteerd iet de valse parkeerkaartjes door journalisten van De Telegraaf. ie kregen tickets in handen die niet van echt te onderscheiden jn en waarop data in de toekomst staan aangegeven. Het is iet mogelijk om dergelijke parkeerkaartjes voor bijvoorbeeld wee dagen vooruit uit de parkeerautomaten te trekken. Die ge in alleen kaartjes voor ten hoogste één dag af. Een woordvoer- ervan de Dienst Parkeerbeheer sluit niet uit dat er medewer- irs betrokken zijn bij de fraude. VS-groepschef Awater mag blijven xmaar» NS-groepschef Miekie Awater heeft geen fraude ge- met taxibonnen en mag vandaag haar werk hervatten in et rayon Alkmaar. De kantonrechtbank in Alkmaar heeft dat steren. De NS hadden voor de kantonrechtbank in Alkmaar ntbinding van Awaters arbeidsovereenkomst geëist, maar de rganisatie legt zich bij de uitspraak neer. De schorsing van de roepschef leidde in december in Noord-Holland tot een spon- tne solidariteitsstaking van met haar sympathiserende NS'ers. den haag gpd Staatssecretaris Van Dok-Van Weele (economische zaken) ligt onder vuur van de Tweede Kamer. Het CDA-Kamerlid Leers klaagt in een brief aan voorzitter Vos van de Kamercommissie economische zaken dat de PvdA-bewindsvrouw er.maar weinig van bakt. De regeringspartijen WD en D66 steunen de kritiek. Het liberale Kamerlid Voute vindt dat het CDA de pijlen teveel op de persoon richt, maar noemt het beleid van Van Dok „weinig dynamisch en weinig daadkrachtig". Het CDA-kamerlid Leers opent de aanval op Van Dok in een brief aan zijn PvdA-col- lega Vos. „Namens de CDA-fractie wil ik je onze zorgen overbrengen over het uitblij ven van toegezegde informatie en het ge ringe contact dat er bestaat met de staatsse cretaris van economische zaken, mevrouw Van Dok-Van Weele, over de tot haar porte feuille behorende taken." Van Dok heeft vrijwel vanaf haar aantre den te kampen met zware kritiek. De 49-ja- rige oud-burgemeester van Velsen zou in '94 tweede of derde keus geweest zijn voor de post van staatssecretaris voor buiten landse handel. Leers, die Van Dok al eerder op de korrel nam, doelt in zijn brief aan de commissie op het uitblijven van duidelijkheid over de toekomst van de Economische Voorlich tingsdienst (EVD), de kansen in Midden- en Oost-Europa en vooral op het exportbeleid. Over het laatste punt klaagden 24 grote on dernemingen twee jaar geleden al in een brandbrief aan premier Kok. Volgens Leers zou Van Dok al een half jaar geleden met plannen hebben moeten komen. Zijn D66-collega Van Walsem steunt dit punt. Volgens de Democraat moet Van Dok 'heel spoedig' naar de Kamer komen om uit te leggen hoe het ervoor staat. De Demo craat vindt de brief van Leers 'wat zwaar aangezet', maar deelt de kritiek wel dat de Kamer te weinig hoort van de staatssecreta ris. „Niet iedereen is een tien in dit kabinet en het is al langer duidelijk dat Van Dok daarbij hoort." Het WD-kamerlid Voute vindt dat de PvdA-staatssecretaris meer moet doen om de berg regels voor het midden- en kleinbe drijf te verminderen. Ook noteert de liberale 'gemiste kansen' bij het toeristisch beleid, dat ook onder Van Dok valt. Het PvdA-Ka- merlid Van Gelder, die de buitenlandse handel in portefeuille heeft, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Het ministerie van economische zaken is 'zeer verbaasd' over de aanmerkingen op Van Dok. Volgens een woordvoerster heb ben de fracties dergelijke kritiek nooit geuit tijdens overleggen van de bewindsvrouw met de Kamer. Vos zal de brief van Leers doorsturen aan Van Dok met het verzoek er op te reageren, waarop een debat met de kritische Kamer moet volgen. Huurders met veel spaargeld krijgen geen huursubsidie den haag gpd Huurders die veel spaargeld of ander 'vermogen' hebben, ko men na 1 juli niet meer in aan merking voor huursubsidie. Dat is de grote verandering in de nieuwe Huursubsidiewet die per 1 juli ingaat. Volgende week beginnen campagnes van onder meer het ministerie van volks huisvesting om zoveel mogelijk huurders die recht hebben op huursubsidie wakker te schud den. De Nederlandse Woonbond verwacht dat sommige huur ders geen huursubsidie willen aanvragen omdat ze veel over hun financiële toestand moeten vertellen. Voor het optellen van het vermogen telt ook een auto, een caravan of een boot mee. Vooral onder oudere huurders komt het voor dat ze alleen maar aow krijgen, maar verder nog wel over spaargeld beschik ken of een vakantiehuisje heb ben. Zij kunnen ondanks hun kleine inkomen hun huursubsidie kwijt raken. Maar ook jongere huurders die ineens een erfenis krijgen of een loterij winnen zijn de klos. De vermo gensgrens voor een bejaard echtpaar ligt bij 90.000 gulden. Voor jongere mensen bij 56.000 gulden. CDA-groslijst met 246 mannen en 101 vrouwen den haag gpd Zeven zittende CDA-Kamerle- den laten via de gisteren door het partijbestuur vastgestelde groslijst officieel weten er mee op te houden: Beinema, Doel man-Pel, Van der Heijden, Koekkoek, Mulder-van Dam, Soutendijk en Wolters. Diverse oude 'kanonnen' die van CDA- voorzitter Helgers te horen heb ben gekregen dat op hun dien sten niet langer prijs wordt ge steld, geven de moed nog niet op. Mateman, Lansink, Kamer voorzitter Bukman en de Lim burger Van der Linden laten weten nog steeds beschikbaar te zijn. De lijst van potentiële CDA- Kamerleden bestaat uit 246 mannen en 101 vrouwen. Vol gens CDA-voorzitter Hans Hel gers getuigt de groslijst van veel christen-democratisch talent. Helgers en beoogd lijsttrekker Jaap de Hoop Scheffer gaan zich nu buigen over de vraag wie op welke verkiesbare plaats komt. Die kandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen gaat als concept-advieslijst in het najaar naar de 589 CDA-afdelingen, die voor 1 december kunnen proberen hun favoriet op een betere plek te krijgen. In februa ri volgend jaar wordt de kandi datenlijst definitief vastgesteld. den van de Duitse Rote Armee Fraktion (RAF) bben op hun onderduikadres aan de Stevin- |co aat 266 in Scheveningen de Duitse werkgevers- ier orzitter Hanns Martin Schleyer vastgehouden. I, staat in het boek Todesspiel dat deze week ■e; schijnt. iat In september 1977 ontvoerden de leden van de f de topindustrieel in Keulen. Tien dagen arna werd hij in een rieten mand in een huur- -fi^gen naar Scheveningen gereden, waar hij zes let zeven dagen zou zijn vastgehouden. Uiteinde- -pj k hebben de ontvoerders Schleyer vermoord. n et de ontvoering van de werkgeversvoorzitter ioi ?heerde de RAF tevergeefs elf geesterwanten j te krijgen, met name de oprichter van de )eP, Andreas Baader. folgens een gepensioneerde politievoorlichter am het balletje voor de politie in de residentie het rollen, nadat een medewerker van een Amsterdam Een jongetje herdenkt met zijn oma de gevallenen van de Spaanse Burgeroorlog. Bij het Spanje-monument in Amsterdam kwamen gisteren enkele tientallen brigadisten, hun families en nabe staanden bijeen om stil te staan bij deze oorlog, die woedde van 1936 tot 1939. Er waren ook leerlingen van het Bredero-Lyceum aanwezig; deze school heeft het Spanje-monument geadopteerd. foto anp roosendaal gpd De politie denkt met de aanhouding in Kroatië van een 46-jarige man uit Roosendaal één van de leiders van een groot xtc-syndicaat te hebben ge arresteerd. De man, bijgenaamd Willem Sigaar, zou onder meer verantwoordelijk zijn voor de in voer van duizend liter pmk, een grondstof voor xtc. De politie nam deze partij eind januari in be slag in een loods in Oud Gastel. De verdachte ontkent elke betrokkenheid bij een xtc-bende. De inbeslaggenomen pmk-olie, goed voor de ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten De PvdA vindt dat ook bestaande poltieke partijen voor elke verkiezing moeten aantonen, dat ze 'over een zekere aanhang beschikken'. Nu geldt deze regel alleen voor nieuwkomers in de politieke arena. De sociaal-democra ten hopen dat zo'n aangescherpte regeling een rechtsex- treme partij als de Centrumdemocraten parten zal spe len. mensen te vinden die met den haag gpd Vanavond buigt de Tweede Ka mer zich over een paar wijzigin gen van de Kieswet. Eén van die wijzigingen betreft het aantal handtekeningen dat nodig is om als politieke partij toegela ten te worden tot de verkiezin gen. Staatssecretaris Kohn- stamm (D66, binnenlandse za ken) wil dat aantal voor lokale nieuwkomers verhogen van tien tot vijftig steunbetuigingen en voor de Tweede Kamer van 190 tot 950. PvdA'er Rehwinkel vindt ech ter dat de maatregel ook van kracht moet worden voor 'gear riveerde' politieke partijen. „Ik vind dat zittende en nieuwe partijen gelijk moeten worden behandeld", aldus Rehwinkel. „Voor de meeste partijen zal dit geen enkel probleem zijn, met uitzondering van de Centrum democraten. Het kost de club van Janmaat immers moeite om naam en toenaam voor hun po litieke sympathieën willen uit komen. Als de gelijke behande ling van zittende en nieuwe partijen negatieve gevolgen heeft voor de CD, lijkt mij dat uiterst verdedigbaar. Andere wijzigingen van de Kieswet die Kohnstamm aan de Kamer heeft voorgelegd, zijn het langer openhouden van de stembureaus (tot 20.00 uur) en een verlaging van de zoge noemde 'voorkeursdrempel' tot 25 procent van de kiesdeler. Een Kamerkandidaat die laag op de kieslijst van een partij staat kan op dit moment door middel van voorkeurstemmen worden ge kozen als op hem of haar per soonlijk meer stemmen zijn uit gebracht dan vijftig procent van de kiesdeler. Deze kiesdeler is het aantal stemmen van alle kiezers tezamen gedeeld door 150 (het aantal beschikbare Ka merzetels). groningen gpd roep wegens viervoudige moord veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf en een terbeschik kingstelling met dwangverple ging- De Boo meldde in zijn jour naals steevast dat er sprake was van een natuurlijke dood. Van der Voort vindt dat de arts door nalatigheid het vertrouwen in de stand der geneeskundigen heeft ondermijnd. Die nalatig heid getuigde van grove onkun de, zei de inspecteur. De advocaat van De Boo, mr. N.A. Sjoer, verweet de inspec teur stemmingmakerij. „Het beeld dat hij schetst komt niet overeen met de werkelijke gang van zaken. Achteraf is het mak kelijk praten. De inspectie heeft naar de zaken toe geredeneerd en ten onrechte een verband gecreëerd met de daden van de ziekenverzorgster. Nu is mijn cliënt de zondebok." Het Me disch Tuchtcollege doet maan dag 9 juni uitspraak. Oud-directeur De Boo van het verpleeghuis Vliethoven in Delf zijl is volgens de inspecteur voor de gezondheidszorg Van der Voort schuldig aan 'grove onkunde'. De inspecteur velde dit verpletterende oordeel giste ren tegenover het Medisch Tuchtcollege voor Groningen, Drenthe en Friesland. Het colle ge boog zich over de werkwijze van De Boo, die de leiding had van het geriatrisch verpleeg huis, waar een ziekenverzorg ster verschillende bewoners "door middel van insuline-injec- ties om het leven bracht. De zitting van het college, dat doorgaans beraadslaagt met ge sloten deuren, was openbaar vanwege het algemeen belang. Onder het ruim twintig jaar du rende bewind van dokter De Boo bracht de ziekenverzorgster negen patiënten om het leven. Zij werd vorig jaar in hoger be- zeist gpd-anp productie van vijf miljoen xtc-pillen, is afkomstig uit Hong Kong. Volgen de advocaat van de ver dachte heeft zijn cliënt de partij daar in opdracht van een zakenrelatie in Tanzania besteld. „Hij wist niet beter of het ging om een onkruidbestrij dingsmiddel." Bij het xtc-syndicaat zouden onder anderen ook een man uit Haarlem betrokken zijn en een hasjhandelaar met de bijnaam 'de Zwarte Cobra'. Deze laatste trad op als kroongetuige in het ge ruchtmakende Hakkelaar-proces. Het pensioenfonds voor de ge zondheidszorg PGGM (672.000 deelnemers) vindt op grond van een 'uitgebreide toekomstver kenning' dat haar pensioen- en vutpremies 'duidelijk' te laag zijn. Op termijn gaan ze om hoog, maar wanneer en met hoeveel procent is nog niet dui delijk. De verhoging wordt aan gekondigd in het vandaag gepu bliceerde PGGM-jaarverslag over 1996. Uit datzelfde verslag blijkt ook dat het vermogen dat PGGM kan beleggen steeds gro ter wordt. In 1994 was het vijftig miljard gulden, in 1995 56 mil jard en vorig jaar 66 miljard. In 1996 werd een rendement van 15,9 procent gehaald, het hoog ste cijfer van de laatste vijf jaar. In 1996 was 47 procent van de beleggingsportefeuille in aande- wilden de huurtermijn van hun auto verlengen, maar zij gedroegen zich daarbij verdacht. Toen de politie het tweetal wilde aanhouden, ontstond er een vuurgevecht, waarbij een agent werd neer geschoten. Later bleek dat in Utrecht een auto van hetzelf de type door dezelfde mensen werd gehuurd. Op nieuw raakte de politie in een vuurgevecht met de RAF-leden. Hierbij doodden de terroristen een Utrechtse brigadier en raakte een andere agent zwaargewond." Het RAF-lid Knut Folkerts werd gerarresteerd maar weigerde te vertellen waar Schleyer werd vastgehouden. Na de schietpartij in Utrecht nam het Bundes- kriminalamt opnieuw contact met de gemeente politie in Den Haag op en vertelde dat de leden van de RAF zich mogelijk in het pand aan de Ste- vinstraat 266 schuilhielden. „Vermoedelijk heeft de BVD toen afluisterapparatuur in de woning aangebracht. Uiteindelijk is de politie de woning binnengevallen, maar de vogels waren al gevlo gen." Luxe vloerbrood O 50 zonnebloempitten, zwaar volkoren, maïs of natuurzaden /3.25 flU Mm* Jonge Goudse kaas 1 kilo/11.50 nü Franse gekookte achterham 100 grom/3.25 nü Verse Gelderse rookworst 250 gram/3.15 nü 2 voor Puntzak drop zoet of zout, 16 soorten, 250 gram /2.75 nü 2 voor 450 Tokay Pinot Gris 1994 witte wijn uil de Elzos, 0.75 tl. /10.95 nü OO Ul Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 mei 1997. Zo lang de voorraad strekt. Valse declaraties in Seedorf arnhem. anp De officier van justitie bij de Militaire Kamer van de recht bank in Arnhem, mr. J. Boon, heeft gisteren een gevange nisstraf van vier maanden ge- eist tegen een 54-jarige kolo nel uit Zoeterwoude. Volgens de officier heeft de in Seedorf gestationeerde kolonel in het najaar van 1995 niet-gemaak- te reizen en gratis lunches ge declareerd. Ook zou hij via Defensie goederen voor zijn eigen woning hebben besteld. Daarnaast heeft de man mis bruik gemaakt van zijn gezag door minderen die zijn decla raties betwisten af te blaffen. De kolonel ontkent de frau de. Hij vertelde de rechters dat hij zijn declaraties meestal van tevoren al maak te en dat daarom de zaken soms niet klopten. Ook zijn raadsman mr. H. van der Meijden betwistte de opzet. Er was volgens hem vaak sprake van vergissingen. De kolonel is geschorst door het ministerie van De fensie en verwikkeld in een ontslagprocedure. Volgens zijn advocaat staat dat geheel los van het onderzoek van de marechausse naar drugshan del op de legerplaats Seedorf. Uitspraak 26 mei. len belegd (31 miljard gulden). Dat was goed voor een rende ment van 26 procent; veel hoger dan het rendement van de be leggingen in onroerend goed +10,1 procent) en vastrentende waarden als obligaties en lenin gen 8,4 procent). PGGM is na het ABP het grootste pensioenfonds van Ne derland. Het nu geconstateerde lage premieniveau wordt ge deeltelijk verklaard uit het feit dat de werknemers in de ge zondheidszorg een paar jaar ge leden loonsverhoging kregen door verlaging van de pensioen premies. Verder kampt het pensioen fonds uit Zeist met de instroom van veel jonge werknemers die weinig premie betalen. Ook speelt een rol dat PGGM in te genstelling tot andere pensioen collega's een breed pakket ver zekert. Ontvoering Turks meisje verzonnen rotterdam gpd Het 18-jarige Turkse meisje dat zaterdagnacht bij een grootscheepse politieactie in Rotterdam-Zuid werd bevrijd, was niet ontvoerd. Dat drama tische verhaal had zij volledig verzonnen. Na deze bekentenis zijn de zeven mannen die bij de inval werden aangehouden in vrijheid gesteld. Het 'slachtoffer' biechtte gis teren tegen de politie op dat zij vrijwillig in de woning van de 30-jarige illegaal in ons land verblijvende hoofdverdachte verbleef. Zij was vorige week naar hem toe gegaan om met hem te trouwen. Maar uit vrees voor negatieve reacties van haar familie zoog het meisje een verhaal over een ontvoering uit de duim.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3