Islamisten sluiten gelederen Technische studies moeten af van wereldvreemd imago Fortuyn heeft weer een vijand: Europa Feiten &Meningen Studentenbonden tegen kabinetsvoorstel loten Kamer: Extra geld voor vernieuwing havo en vwo DINSDAG 13 ME11997 Amper een maand voor de Europese top in Amsterdam, is er een nieuw boek van de Rotterdamse publicist/socioloog Pim Fortuyn met als actueel thema: de Europese eenwording. In 'zielloos Europa' blijft Fortuyn zijn hekel aan wat hij 'ons soort mensen' noemt trouw, en gaat de Eurocratie met grof geschut te lijf. Dat hij daarbij 'soms overdrijft', zoals WD-lei- der Bolkestein in zijn voorwoord schrijft, is nog voorzichtig uitgedrukt. Als het aan Pim Fortuyn zou liggen, treffen de vijftien Eu ropese regeringsleiders en staatshoofden elkaar op 16 en 17 juni voor een tweedaagse conferentie niet bij De Nederland- sche Bank te Amsterdam, maar gewoon in de Belgische hoofdstad met een broodje kaas en een glas melk. „Tijdens de Europese toppen wordt er wat afgegeten en ge zopen en er wordt voor de veiligheid van de heren van alles uit de kast gehaald. Waarom komen die lui niet gewoon elke keer in Brussel bijeen?", stelt hij voor. De halfjaarlijkse Eu ropese Raden, vanwege het wisselende voorzitterschap in steeds een andere lidstaat, zijn voor Fortuyn het zoveelste bewijs dat in de Europese Unie het belastinggeld 'met bak ken het raam wordt uitgewerkt'. Wie het boekje 'Zielloos Europa' ter hand neemt, hoeft niet lang te gissen waar hij met de auteur aan toe is. Flier is ie mand aan het woord die de Europese elite de oorlog heeft verklaard. En bij oorlogvoering a la Fortuyn horen nu een maal geen precisiewapens, maar mitrailleurs en stalinorgels. Alles wat voor zijn voeten komt wordt eenvoudig wegge maaid. Zo leren we dat de Europese regeringsleiders 'megalomaan' zijn, de Europese Commissie een opvanghuis is voor afge schreven politici, het Europees parlement een 'schijnparle- ment' is en Europese ambtenaren 'buitensporige' salarissen verdienen. Het zijn volks wijsheden die het aan de borreltafel beslist goed doen, maar nogal misstaan in een serieus be doeld geschrift over een serieus onderwerp als de economi sche en politieke samenwerking tussen vijftien en straks wel licht 24 Europese lidstaten. Fortuyn lardeert zijn populistisch gefulmineer rond de cen trale leerstelling, dat de Europese Unie geen eigen cultuur en identiteit heeft en daarom in zekere zin 'zielloos' is. De vijf tien lidstaten vormen een te bont gezelschap van landen met elk hun eigen geschiedenis, eigenaardigheden en openbare mening, om veel te kunnen verwachten van werkelijk 'Eu ropese' instituties en daar gefabriceerde 'Europese' politiek, stelt de hoogleraar. Niet de Europese Unie maar de natiestaat blijft in de ogen van Fortuyn het beste platform om aan burgers een gevoel van 'identiteit of thuis' te geven, politici het algemeen belang te laten nastreven en hun macht vervolgens weer democra tisch te controleren. Met de ineenstorting van het wereld communisme, de internationale concurrentie, ontkerkelij king en informatierevolutie zou de Europese burger in deze onzekere eeuw vooral houvast zoeken. En die vindt hij eerder in zijn (provincie)hoofdstad, dan in het 'verre' Brussel. Wat de hoogleraar zelf bepleit komt neer op de vrijwel volle dige ontmanteling van de Europese Unie zoals we die nu kennen. Zijn voorstel: hef het Europees parlement op en geef de controle op Europese besluitvorming in handen van de nationale parlementen. De nationale regeringen mogen wel zaken doen met elkaar, maar nooit zonder afstand te doen van hun vetorecht. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, 'kan gemist worden als kies- pijn'. 'Zielloos Europa', uitgeverij AW Bruna, ISBN: 9022983528, f.14,95. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT 'Handen af van onze imamscholen.' Met die slogan maakten zondi tienduizenden betogers in de Turkse stad Istanbul duidelijk dat zei wens van het leger om de onderbouw van de imamscholen te sluite niet delen. Maar de generaals kunnen nog een les trekken uit de mas demonstratie: het religieuze deel van de bevolking kijkt niet meer af thisch toe hoe de generale staf de lakens uitdeelt. tiek. Het vreest dat hij de schei ding van staat en godsdienst ongedaan wil maken, waarop Ataturk begin deze eeuw de Re publiek Turkije grondde. Het le ger ziet zichzelf als de bescher mer van Ataturks erfenis. Eind februari besloot de genera le staf om de regering een ei senpakket voor te leggen en dreigde met ingrijpen als dat niet zou worden gerealiseerd. Het inperken van het religieuze onderwijs is een van de hoofd punten. Daar bij uitstek wordt namelijk aan een fundamenta listische toekomst gewerkt. Het leger verklaarde begin deze maand, dat de grootste bedrei ging van het land niet meer van buitenaf, maar van binnenuit komt. Vijand nummer één is het fundamentalisme. Het heeft die vijand echter zelf gescha pen. Na de militaire coup van 1980 moedigde het religie aan, als alternatief voor het populai re communisme of socialisme. In de Koerdische provincies moest de islamitische broeder schap het opkomende etnische bewustzijn de kop indrukken. Gewapende fundamentalisti sche organisaties als de Hezbol lah werden gestimuleerd om te gen de separatistische PKK te vechten. Die politiek heeft ten dele ge werkt. Onlangs nog voelde de marxistisch-leninistische PKK, die vele imams van het leven heeft beroofd, zich genoodzaakt te verklaren dat hun strijders goede moslims zijn. De meisjes op de imamschool in de Koerdi sche stad Diyarbakir vertellen, dat ze thuis Turks spreken en geen Koerdisch. „Ze hebben het op onze hoofddoek gemunt, maar het is mijn recht om me te sluieren", zegt Zeynep van 12 fel. Een vriendinnetje waar schuwt: „Je haar is te zien." Op hun donkerblauwe unil dragen alle meisjes een hoi doek in dezelfde kleur. „Ze len onze wortels vernietige Waarom mogen we niet le\ zoals profeet Mohammed i geboden heeft?", voegt Me! er al even fel aan toe. „Op; re, gemengde scholen pleg meisjes zelfmoord omdat z zwanger raken. Dat soort v heid zul je hier niet zien." De imamscholen zijn in pri pe beroepsopleidingen. Na het standaard curriculunu de middelbare scholen, wo er onderwijs gegeven in de ran, het leven van de profe Arabisch. Het leger wil dati lessen niet vanaf het begin, maar pas in de laatste drie worden gegeven, net zoals le andere beroepsopleiding Maar dankzij de atmosfeer men ze de enige school wa gelovige ouders in heel Tui hun dochter heensturen, o kan die geen imam wordei kan met het diploma echte verder studeren. Meltem w dan ook dokter worden, Ze advocate. Op bevel is een generatie o staan van religieuze, geschi wouwen en mannen die ze strijdbaar zijn. Op bevel mi de groei daarvan nu worde gedamd. Het leger realiseei zich, dat dat geen makkelij! klus is. Juist daarom wil hei Erbakan, om aan de macht kunnen blijven, zich tegen; eigen achterban keert. Maar die achterban doorzii spel en blijft de premier do dik en dun steunen. De kei aan het leger: een stap teni waarschijnlijk inderdaad et bloedige confrontatie. DIYARBAKIR «JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Als de imamscholen dicht gaan, wordt Turkije een tweede Algerije. Het zal als de Franse Revolutie worden. Laat er maar bloed vloeien. Dat is de enige manier waarop er democratie kan komen. Sla me maar in el kaar, ik blijf het zeggen. Ik ben fundamentalist in hart en nie ren." Met die woorden verkondigde een parlementslid van de rege rende islamistische Welvaarts partij twee dagen eerder, hoe vastbesloten de partij is om weerstand te bieden. Hij daagde het leger uit: „Wie tegen de wind in pist, krijgt pis in z'n ge zicht. Jullie kunnen nog geen drieënéenhalf duizend PKK-le- den aan. Wat begin je tegen zes miljoen islamisten?" Inderdaad bleek tijdens de de monstratie dat de Welvaartspar tij haar achterban als geen an der in de hand heeft. Gediscipli neerd stelden mannen en vrou wen zich apart op. Op bevel van de organisatoren waren de ver boden groene, met Arabische letters beschreven vlaggen nau welijks te zien. Geen leuze die het leger zou kunnen beledigen werd gescandeerd. Wel: 'De hand die zich uitstrekt naar de Koran wordt gebroken', en 'De imamscholen zijn onze trots'. De scholen spelen een symboli sche rol in de machtsworsteling tussen het leger en de Wel vaartspartij. Sinds premier Er bakan vorig jaar juni aantrad, ergert het leger zich mateloos aan zijn pro-islamitische poli- Mannen en vrouwen ston den gescheiden tijdens een demonstratie in Istan bul. FOTO REUTERS WIM STEVENHAGEN Het voorstel van minister Ritzen voor de toelating van scholieren tot studies met een studentenstop is te eenzijdig gericht op hoge cij fers. Er wordt onvoldoende reke ning gehouden met sociale vaar digheden en emotionele intelli gentie. Dit zeggen de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) en het Interstedelijk Studenten Overleg (IS) in een reactie op het voorstel van minister Ritzen voor de toe gang tot hbo- en wetenschappelij ke studies met een numerus fixus. Het voorstel van de onderwijsmi nister houdt in dat middelbare scholieren met een gemiddeld eindcijfer van acht of hoger direct kunnen worden toegelaten tot studies met een studentenstop, zoals diergeneeskunde, genees kunde of tandheelkunde. Zij hoe ven niet mee te doen met een lo ting. De rest van de plaatsen voor deze opleidingen (zo'n tachtig procent) wordt wel via loting verdeeld. Hierbij geldt het principe dat scholieren met een hoog cijfer ook meer kans hebben te worden ingeloot. Was het eerst nog zo dat leerlingen met bijvoorbeeld een cijfer tussen de 7,5 en 8 een kans van vijftig procent hadden om te worden ingeloot, nu krijgen ze volgens Ritzen een kans van circa 85 procent. Een scholier met een gemiddelde van 6,5, heeft een kans van 25 procent om te wor den ingeloot. „Toch houdt een scholier met een relatief laag cijfer een zelfde kans op een plek binnen de studie", al dus Ritzen. Dit komt omdat hij het aantal plaatsen binnen stu dies met een numerus fixus wil uitbreiden. Daarnaast mogen scholieren slechts twee keer mee doen met een loting. Op deze ma nier moet het aantal aanmeldin gen afnemen én hoopt Ritzen dat scholieren sneller voor een andere studie kiezen. De universiteiten zien veel posi tiefs in het voorstel van Ritzen. Wel vindt voorzitter M. Meijerink van de Vereniging Samenwerken de Nederlandse Universiteiten (VSNU) dat de minister voor zijn beurt heeft gesproken door aan te geven dat het aantal plaatsen bij de faculteit geneeskunde met tien procent mag stijgen. „Wij zijn daarover nog in gesprek met on der meer minister Borst. Daar naast geeft Ritzen aan dat univer siteiten die uitbreiding zelf moe ten betalen. De kosten hiervan bedragen circa acht tot tien mil joen gulden. Dit betekent een aanslag op de andere faculteiten. Dat kan natuurlijk niet." Volgens Meijerink zou de overheid hier ook geld voor beschikbaar moe ten stellen. DEN HAAG GPD De Tweede Kamer eist dat staatsse cretaris Netelenbos van onderwijs negentig miljoen gulden extra be steedt aan de vernieuwing van de hoogste klassen in havo en vwo. De staatssecretaris, die zelf meer geld niet noodzakelijk vindt, dient dat be drag elders op haar begroting te vin den of anders bij het kabinet te rade gaan. Dat bleek gisteren tijdens het overleg in de Kamer over de groot scheepse vernieuwing van de boven bouw van havo en vwo. In het zogeheten 'studiehuis' dat in de hoogste klassen wordt ingevoerd, vervallen de vakkenpakketten waarin leerlingen examen kunnen doen. Er komen vier profielen (cultuur en maatschappij, economie en maat schappij. gezondheid en techniek, natuur en techniek) die de scholieren beter voorbereiden op het hoger on derwijs. Ook worden leerlingen gesti muleerd zelfstandiger te gaan wer ken. De Kamer vreest dat er te weinig geld en tijd is om het studiehuis al op 1 augustus 1998 te kunnen beginnen. Het extra geld dat de Kamerleden de staatssecretaris opdringen is vooral bedoeld om de leerkrachten bij- en na te scholen. Met de negentig mil joen gulden krijgen leraren twee uur per week extra om zich de nieuwe lesmethoden eigen te maken en de nieuwe opzet goed te regelen. Zelf denkt Netelenbos dat vijftig tot ze ventig miljoen gulden daarvoor meer dan genoeg is, maar ze zal eerst het kabinet raadplegen. Momenteel geeft Netelenbos bijna negentig miljoen gulden per jaar uit aan het verbou wen van de scholen en het ontwikke-1 len van nieuwe vakken en examens, maar daar moeten ook andere on derwijsvernieuwingen uit worden be-i taald. De Kamer wil het profiel 'cultuur en maatschappij' zwaarder maken door 280 uur wiskunde over te hevelen van het gemeenschappelijke deel van het examenprogramma naar het pro fiel, aangevuld met tachtig uur statis tiek en kansberekening. De staatsse cretaris zal de Kamer eind deze week laten weten of dit 'nieuwe' vak zwaar genoeg is voor universitaire opleidin gen die wiskunde A verplicht stellen (zoals psychologie). Als dat niet zo is, handhaaft de bewindsvrouw het hui dige voorstel: wiskunde in het ge meenschappelijke deel en een keuze vak wiskunde A in het profiel. Het debat zal volgende week worden voorgezet. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Het is vijf voor twaalf voor de bètastudies. De afgezwaaide vwo'er of gymnasiast die op het punt staat de wereld van het weten schappelijk onderwijs binnen te stappen, doet dat steeds minder in de richting van de technische disciplines. Nederland staat daarmee voor een pro bleem, omdat natuurwetenschappers en technici op alle denkbare terreinen in de samenleving een bijdrage leveren aan wel vaart en welzijn. Een groei van twintig pro cent eerstejaars bètastudenten in de ko mende tien jaar is een dringende noodzaak, stelt de Commissie Toekomst Natuur- en Technische Wetenschappen in een gisteren uitgebracht advies. De hoogleraar technische mechanica Henk Tijdemanziet het aan zijn eigen dochter „Als bij haar de afstandsbediening van de tv kapot is, koopt ze een nieuwe. Terwijl het toch verdraaid leuk werk is om dat ding met een schroevendraaier zelf te repareren. Het voorbeeld van-Tijdeman, werkzaam bij de faculteit Werktuigbouwkunde van de Universiteit Twente en lid van de commis sie die de oorzaken en gevolgen van de ster ke daling van het aantal studenten in de technische richtingen heeft onderzocht, is typerend voor het huidige tijdsbeeld. Tech niek is niet populair. „De bètasector kampt met een imagoprobleem", constateert Tij- deman. De vermindering van het aantal bètastu denten heeft vele achtergronden. De terug gang heeft te maken met demografische factoren de geboortedaling in de periode 1972-1978 maar is daarnaast ook het re sultaat van de beperkingen die het stelsel van studiefinanciering de student oplegt. „Bij falen is er door de tempo- en prestatie beurs geen tweede kans", zegt Tijdeman. Daardoor ervaart de student de veelal moeilijke bètastudie in toenemende ma te als een risico dat hij of zij liever niet neemt. Het heeft er echter alle schijn van, dat het imago van de bètastudies de meest zorg wekkende oorzaak is. „Het beeld dat van technische studies bestaat, behoeft drin gend correctie." De hoogleraar erkent dat de gemiddelde bètastudent als een wat we reldvreemd individu wordt gezien. „Zo'n bolleboos die hele dagen achter het bureau met z'n neus in de boeken zit." Hij hoort het regelmatig op verjaardagen. „Techniek is moeilijk, zeggen ze dan. Niks voor mij." De Nederlandse student is liever lui dan moe. „Waarom met een moeilijke studie natuurkundige worden, als je via een mak kelijkere studie direct zijn baas kunt wor den", vraagt de commissie-Verruijt zich in haar rapportage af. 'We' hebben niks met bèta. Omdat het dus moeilijk is, en ook nog eens teleurstellend weinig verdient. Tijdeman: „In ons stuk stellen we het zo: Een bèta moet goed kun nen rekenen, maar als je goed kunt rekenen word je geen bèta. Zo redeneert de gemid delde student." De samenleving heeft in het verleden vele succesvolle bèta's voortgebracht. Mannen en vrouwen (nadrukkelijk in de minder heid) die zijn geslaagd in het leven. „Maar het punt is, dat ze niet als succesvolle bèta's herkenbaar zijn, ze dragen het niet uit", vindt Tijdeman. „En vervullen daardoor geen voorbeeldfunctie. Ritzen zelf is er een van. Die gebruikt volgens mij zijn inge nieurstitel niet of nauwelijks." Imago, demografische omstandigheden, ongunstige studiefinanciering het zijn de drie belangrijkste factoren die ertoe hebben geleid dat de bètasector de laatste vier de cennia heeft moeten inleveren. Maar vooral de laatste vijfjaar is de situatie 'ernstig', tot bezorgdheid van de commissie-Verruijt. De forse daling treft vooral de basisstudies: wis-, natuur- en scheikunde. In deze disci plines ontstaat tegen het einde van de eeuw een 'aanzienlijk tekort aan afgestudeerden', waarschuwt de commissie. Die stelt vast dat het bètaprobleem weliswaar internatio naal van karakter is, maar vooral in Neder land sterk speelt. Kiest in Duitsland één op de vijf studenten voor de technische rich ting, in Nederland is het gebrek aan belang stelling met één op de zestien veel groter. „Dit afwijkende patroon is op zichzelf al verontrustend, de grootste zorg is dat het verschil met andere landen niet wordt inge lopen", stelt de commissie. Daarom zijn maatregelen bittere noodzaak. „Goede voorlichting is hard nodig", stelt Tijdeman. Hij geeft aan dat in het verleden wervende campagnes 'Thea gaat stude ren' en 'Kies exact' wel het nodige succes hebben gehad. „Daar zullen we een vervolg aan moeten geven." De commissie-Verruijt stelt een aantal con crete maatregelen voor: Verlenging van de studieduur aan de uni versiteiten van vier tot vijf jaar. Beter (lees: academisch) geschoolde lera ren in het vwo die aspirant-bètastudenten beter voorbereiden op het wetenschappe lijk onderwijs zodat het aantal afgestudeer den toeneemt. Het salaris van de eerste graads leraar zou moeten worden ver hoogd. Bèta- of technische studies zouden meer alfacomponenten moeten bevatten. „Goe de communicatie tussen two cultures is van groot belang", stelt de commissie-Verruijt. „De bètastudent moet sociaal vaardiger worden", denkt Tijdeman. „Omgekeerd geldt het trouwens ook: alfa's zouden eens wat meer bèta tot zich moeten nemen. Het zou het vermogen van het logisch denken vergroten." Een soepeler systeem van studiefinancie ring. De commissie onderschrijft de grens aan de periode waarin studiefinanciering wordt ontvangen (aantal cursusjaren plus één), maar vindt dat er geen beperking moet gelden voor de studieduur. „De kos ten voor de universiteit zijn nauwelijks ger wanneer iemand langer over zijn st doet." Daarnaast zouden financiële ba: res tegen het 'stapelen' eerst een hb studie vervolgens een universitaire i ten worden weggenomen. De komende tien jaar zal de bètasectoi twintig procent moeten groeien. De he daarvan moet uit de bevolkingsgroei k men, de andere helft moet via stimulei maatregelen worden bereikt. „Het is hi nodig", weet Tijdeman. Twee voorbee! „We zitten binnenkort met een dramat tekort aan scheikundigen. Voor civiele niek geldt hetzelfde. Het bedrijfsleven klaagt nu al. We staan met z'n allen vo grote infrastructurele projecten: de Bei lijn. de uitbreiding van Schiphol, g door. Er moet veel gebeuren, er lig uitdagingen voor technici. Maar er m» wel mensen voor zijn". ENSCHEDETEUN STAAL vaamm /vioer Her maf. wiswwpe' Vefwcw-r KoRfEN VOOR ANféKS TPU jan£N AÜÊAMN S 2WMAR <3£M?7&U7 EEN ACHT 7 'r exA/MEN yLüNNÖO HALEN (êw e»/wu yrooERai WAAR EN TTTV Hofzu MAAR WIL- I .«NPER ipriwei.' /ft, IWNÖSIETTEN v 70W&0 riEToapop L uw AANVUL' WM2.I0')! a-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2