eidsch Dagblad Turkse leger valt noorden Irak binnen Het extraatje van Zonnatura. Vertrekpremie voor asielzoekers zomer Leidse discotheek Club 70 leeggeroofd ian Bochove duikt op )p groslijst van CDA Horecaprotest in Noordwijk -DA'er betrokken bij fraude Acht jaar voor doodschoppen man TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41386 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland PvdA wil CD dwarsbomen met wijziging in Kieswet Buitenland Cultuur en Kunst Sport ledereen lijkt in Italië te winnen bij verkiezingen Hugo Claus wint Libris Literatuur Prijs EC-finale prestigezaak voor KNVB en Feyenoord Actie tegen afscheidingsbeweging PKK Een groot militair konvooi van het Turkse leger is van ochtend de grens met Irak over getrokken. De laatste maand had het leger al 40.000 tot 50.000 troepen aan de grens geconcentreerd om de afscheidingsbeweging PKK uit hun schuilplaatsen in Irak te verjagen. Plaatselijke bronnen menen dat Operatie Lans, zoals hij gedoopt is, de grootste zal zijn sinds de invasie van Cyprus. Ver wacht wordt dat het leger geruime tijd in Noord-Irak zal blijven. HET WOORD IS AAN George Bernard Shaw ik voel me niet graag thuis wanneer ik in het buitenland ben. iiderdorp Wat is een regenboog? Een wetenschapper kan uitleggen dat het te maken heeft met de breking van het zonlicht in het water. En dat de stand van de regenboog samen- angt met de stand van de zon: hoe lager de zon, hoe hoger de regenboog. Maar wie een dergelijk verschijnsel aanschouwt, zoals hier boven de Leiderdorpse Leyhof, heeft daar een boodschap aan. Die denkt alleen: wat mooi. foto mark lamers diyarbakir. jessica lutz correspondent Het konvooi met ambulances en zwaar geschut ging de grens over bij Habur, de reguliere grensovergang. Gisteren tegen de avond trok echter ook een groep van zeven a achtduizend soldaten over de bergen Irak binnen, zo'n 200 kilometer oos telijk. In dat gebied rond de ri vier Zap bevindt zich een groot PKK-kamp. Al dagenlang bom barderen Turkse gevechtsvlieg tuigen er onophoudelijk de ber gen. Ook op het drielandenpunt met Iran en Irak bewegen Turk se troepen zich richting grens om de PKK-kampen in de om geving van het Iraakse Hakurk 'schoon te vegen'. De laatste week zijn volgens de regering in Ankara bij ge vechten op Turks grondgebied 15 militairen en 200 PKK-strij- ders omgekomen. In de stad Silopi, bij de grenspost Habur, werd de afgelopen week onder handeld tussen de Iraaks-Koer- dische Democratische Partij (KDP) van Mesut Barzani en het leger. Doel was de KDP ertoe over te halen tegen de PKK te vechten aan de zijde van het Turkse leger. De PKK krijgt steeds meer in vloed in KDP-gebied en vormt zodoende een bedreiging voor de machtspositie van Barzani. In 1995 gemaakte beloften van het Turkse leger, om Barzani's mannen te voorzien van wa pens en hen een loon uit te be talen, zijn nooit waargemaakt. Destijds vochten KDP en het le ger zij aan zij, maar de PKK kon niet worden verjaagd uit het grensgebied. Gisteren werd melding ge maakt van Iraakse troepenbe wegingen richting Koerdisch gebied bij Tjamtjamal en Kifri. Dat gebied staat onder controle van Barzani's grootste rivaal, •Djelal Talabani. het wordt 9'/22° 10724° 11725° 10% 10% 10% 70% 60% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio11,13 RTV/programma's Sport Strips Kortingsbon voor Gimmick!, rauw-realistische cultuur door theatergroep De Kwe kerij in het LAKtheater in Lei den. Regeling bij wijze van proef eerst toegepast in Ethiopië den haag cpd-anp Afgewezen asielzoekers uit Ethiopië, Eritrea en Angola kunnen bij terugkeer naar hun eigen land een uitkering krijgen van de Nederlandse overheid. Het geld is bedoeld voor het opzetten van kleine bedrijfjes die de lokale ge meenschap ten goede komen. Daarnaast krijgen ze geduren de negen maanden een ver- blijfstoelage om in die periode het hoofd boven water te hou den. De nieuwe regeling wordt bij wijze van proef eerst toege past in Ethiopië. Het geld is afkomstig van het ministerie van ontwikkelingssamenwer king. Nederland is het eerste land in Europa dat een derge lijke regeling invoert. Het ministerie verwacht dat de komende drie jaar aan zo'n duizend mensen zo'n terug- keerpremie wordt gegeven. Het belang van Nederland is uitgeprocedeerde asielzoekers uit Nederland te laten vertrek ken. Overigens denkt het mi nisterie niet dat alle uitgepro cedeerde asielzoekers uit die landen voor de nieuwe aan pak te vinden zijn. „Een aan tal zal liever de illegaliteit in duiken", aldus «Je coördinator van het project. Nederland heeft met de Ethiopische regering nog geen overeenstemming kunnen be reiken over het terugkeerbe leid. Oorspronkelijk hoopte Nederland dit voorjaar te kun nen beginnen met de repa triëring van de 872 uitgepro cedeerde asielzoekers. De terugkeerpremie is ove rigens een tijdelijk verschijn sel. Vluchtelingen die hun heil in Nederland zoeken nadat Den Haag en Addis Abeba het eens zijn geworden over een terugkeerregeling, komen niet meer voor de faciliteiten in aanmerking. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken, dat de onderhandelingen voert, zijn Nederland en Ethiopië het in middels in grote lijnen eens over een akkoord, maar leve ren de details nog vertraging op. De onderhandelingen met Eritrea zijn later begonnen en kunnen nog enige tijd vergen. Daarnaast wil Nederland ook met Angola onderhandelen over een terugkeerregeling, maar deze gesprekken moe ten nog beginnen. kisten, apparaten voor lichtef fecten, een versterker van Bose, een compressor, een hogedruk spuit, een magnetron, een ag gregaat en transformatoren. Bo vendien is het magazijn, waar drank, sigaretten en dozen met glazen stonden, leeggehaald." Van der Hurk snapt niet dat niemand iets heeft gezien of ge hoord. „Ik heb het zelf niet kun nen voorkomen. De discotheek staat sinds de brand van tien weken geleden leeg, dat is te lang. Dan kun je dit verwach ten. Ik had juist drie nachten achter elkaar staan posten. Het moet zijn gebeurd kort nadat ik was vertrokken. Gezien de om vang van de buit vind ik het vreemd dat niemand anders er iets van gemerkt heeft." leiden hans koenekoop Rampspoed blijft eigenaar Ben van der Hurk van Club 70 ach tervolgen. Na een dre'gend fail lissement van de vermaarde Leidse discotheek aan de Sta tionsweg en een brand in de bovenverdieping, is afgelopen weekeinde de discotheek op de benedenverdieping 'gestript'. Compleet leeggeroofd. Van der Hurk schat zelf de schade op honderdduizend gulden. „Deze klap komt dubbel hard aan om dat ik niet meer verzekerd ben. Ik mag zelf opdraaien voor de schade." Steunend en zuchtend noemt hij op wat door de inbrekers is meegenomen: „Al het koper werk van de bar, gereedschaps den «ruud sep naam van de door zijn frac- tot aftreden gedwongen idse CDA-wethouder Aart van •chove prijkt op de 347 na- en tellende groslijst van het )A voor de Kamerverkiezin- !n van mei volgend jaar. De ivezen wethouder heeft ech- geen Haagse ambities. „Ik b me kandidaat gesteld met aantekening dat het mij om n lijstduwersplaats ging", al- is Van Bochove. Ik heb me kandidaat gesteld, 'dat ik het belangrijk vond 11 er een bekende Leidse am op de lijst komt. Of ik at nu anders over denk? Ik ;b eerst nog wat tijd nodig om ijn gedwongen vertrek uit de Leidse politiek te verwerken en mij te heroriënteren op iets nieuws." Naast Van Bochove staan op de lijst nog dertien mensen uit de regio, onder wie de zittende Kamerleden Cees Bremmer en Piet Bukman uit Voorschoten. Ê)e Voorschotense raad levert nog twee kandidaten, te weten de dames Zoetemelk en Grool. Andere opvallende namen op de lijst zijn de Katwijkse restau ranthouder G. van der Loodt en de Wassenaarse lijsttrekker M. van Rij. Voorzitter Jacques de Milliano van Artsen zonder Grenzen heeft voor de eer be dankt. A Rechtbank legt geen tbs op amsterdam anp arlem janette luichies CDA heeft een probleem 1 een kandidaat-kamerlid. Hoofddorper J. van Dijk trad teravond af als penning- Bester van de lokale omroep 'dio Haarlem 105. Hij heeft gegeven ten eigen bate spul- te hebben aangeschaft. Gis termiddag werd bekend dat de zelfde Van Dijk op de groslijst staat voor de verkiezingen van de Tweede Kamer volgend jaar. Van Dijk schafte zich eind 1995, voor eigen gebruik, met geld van de lokale omroep een laptop en een kleurenprinter aan voor zo'n 14.000 gulden. noorpwuk» Leerlingen en jongeren uit de horeca demonstreerden gistermiddag bij hotel Oranje in Noordwijk, waar in aanwezigheid van minister Rit- zen het jaardiner van het SVH Onderwijscentrum Horeca plaatshad. Zij deden dat om de aandacht te vestigen op het vastlopen van de CAO-onderhande- lingen in de horeca. De CAO is op 1 april jongstle den afgelopen. De horecawerkgevers, verenigd in Koninklijke Horeca Nederland (KHN), willen per 1 ja nuari 1998 een nieuwe opzet van de CAO. Maar een concreet voorstel hebben ze nog niet. Wel eisen ze dat de Horecabond FNV akkoord gaat met een nieu we opzet. Dan is KHN bereid de afgelopen CAO door te laten lopen tot het einde van dit jaar, maar zonder prijscompensatie en loonsverhoging. KHN stelt voor om een gedeeltelijke compensatie te ge ven in de vorm van een eindejaarsuitkering. De Ho recabond FNV is hiermee niet akkoord gegaan. Om dat er op dit moment geen CAO is, hoeven werkge vers niet meer dan het minimumloon te betalen. De bond beraadt zich op verdere stappen. foto henk bouwman De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 21-jarige man veroordeeld tot acht jaar cel we gens het doodschoppen van de 26-jarige Joes Kloppenburg uit Badhoevedorp, in augustus vo rig jaar. Tegen de man was zes jaar gevangenisstraf en tbs ge- eist. Joes Kloppenburg kwam op 17 augustus vorig jaar om het leven in de Amsterdamse Voet boogstraat. De verdachte en zijn vrienden sloegen en schop ten daar diverse mensen na een avondje doorzakken, waarbij de drank rijkelijk vloeide. Toen Kloppenburg passeerde en hem toeriep te stoppen, keerde de vechtersbaas zich tegen hem. Joes probeerde nog een snack bar in te vluchten, maar de deur was gesloten. Op het trapje voor de snackbar kreeg hij de volle laag. Hij raakte in coma en overleed korte tijd later. Onderzoekers van het Pieter Baan Centrum concludeerden dat de verdachte lijdt aan een lichte persoonlijkheidsstoornis, die in combinatie met drank tot agressief gedrag kan leiden. Ze adviseerden geen tbs. De offi cier van justitie was daar wel voor, omdat ze de kans op her haling groot acht. Ze baseert zich hierbij op andere deskun digen, die concludeerden dat de verdachte als gevolg van een ontwikkelingsstoornis vermin derd toerekeningsvatbaar is. De rechtbank veroordeelde eerder een neef van de verdach te, die ook bij de schoppartij was betrokken, tot drie jaar cel waarvan zes maanden voor waardelijk. De familie van het slachtoffer betreurt het dat de verdachte geen tbs heeft gekre gen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Plaats: •Tel: (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) I »ch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05) - Handtekening: I Nr. bank/giro: i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. rivelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag Bent u theeliefhebber; dan is het nu het moment om te genieten van de geur en de smaak van puur natuur Want als u nu twee pakjes van die heerlijke kruldenmelanges koopt van Zonnatura, krijgt u een theeglas cadeau. Deze week alleen bij Albert Heijn. cn Zonnatura kruidenthee, Ontbljtmelange, Sterrenmix, Orlëntmix, Goede Nachtrust, Venkel en Kamille, Q "7Q per doosje Z,/u

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1