EC-finale prestigezaak voor KNVB en Feyenoord Jan Siemerink weet eindelijk weer wat winnen is Sport >unday Oliseh kan neer dan priegelen Roda JC ontwaakt - V op tijd uit feestroes Bommelding INSDAG 13 MEI 1997 chef willem spierdijk, 071-5356464, plv -chef rob onderwater. 071-5356463 Kampioen hoofdklasse A begint uit 2£ist» De kampioen van de hoofdklasse A, Scheveningen, FC Lis- ^ofNoordwijk, opent de strijd om de landstitel bij de zater dagamateurs op zaterdag 27 mei met een uitwedstrijd tegen de kampioen van de hoofdldasse B, Zwart Wit'28 of GWV. De der de deelnemer is WOG. kampioen van de hoofdklasse C. Het schema: 27 mei: hoofdklasse B-hoofdklasse A: 31 mei: A-C; 3 ju ni: C-B; 7 juni: C-A; 10 juni A-B; 14 juni: B-C. Gisteren werd ook in Zeist geloot voor de promotie/degradatie-duels. De nummer 12 uit de hoofdklasse A (Heerjansdam of Veere) treedt aan tegen de nummer 12 uit C, waar Spakenburg, Flevo Boys en Olym- i'28 de voornaamste kandidaten zijn. Beslissingsduel in Bollenstreek jidenEen beslissingsduel tussen FC Lisse en Scheveningen (of li Noordwijk) wordt afgewerkt in de Bollenstreek. Quick Boys, Kat wijk of Rijnsburgse Boys zijn de terreinen die in aanmerking ko men. Zaterdag na de resultaten van de wedstrijden kiezen de clubs, indien nodig, een locatie. Lugdunum speelt bij Wilhelmus ijidenLugdunum speelt de beslissingswedstrijd tegen EBOH komende maandag op heüterrein van Wilhelmus. De winnaar promoveert naar de eerste klasse van het zondagvoetbal. De wedstrijd in Voorburg begint om 14.30 uur. Roeiseizoen Irene Eijs al voorbij jiDENIrene Eijs hinkt niet langer op twee gedachten. De Leidse [t biologe, die zich na de Olympische Spelen van Atlanta op haar studie stortte, komt dit jaar niet meer uit in belangrijke roeiwed- strijden. Eijs beoefent haar sport sinds de Spelen op een lager pitje, maar roeide zich met haar olympische partner Eeke van Nes desondanks weer in de picture. Bij internationale wedstrij den in Keulen finishte het bronzen duo van Atlanta zelfs als bes te Nederlandse koppel in de dubbel-twee. „Maar daarvoor had ik wel weer zeven trainingen per week nodig", aldus Eijs. „Dat kan ik niet combineren met mijn promotie-onderzoek, dat in ipril 1998 af moet zijn." Belgische wielerploeg bestolen brussel De Belgische wielerploeg RDM-Asfra is in de nacht van zondag op maandag bestolen. Onbekenden hebben een busje met zeven fietsen, tien reservebanden en ander materiaal mee genomen. De formatie van de Nederlandse renners Marco En- jgels en Vital Timmermans was op de terugweg van een wed- strijd in Denemarken. Fors prijzengeld WL volleybal tusANNEDe internationale volleybalfederatie FIVB stelt een re cordbedrag aan prijzen beschikbaar voor de World League. De 0 deelnemers aan het landentoernooi mogen zestien miljoen gul den verdelen. Titelverdediger Nederland begint deze cyclus op 16 en 18 mei in Groningen tegen Zuid-Korea. De finale wordt van 30 juni tot 5 juli gehouden in Moskou. Tweede wereldrecord gewichtheffen 'usanBij de Oost-Aziatische Spelen in Pusan (ZKo) heeft ge- wichtheffer Wang Guohua uit China het wereldrecord in de klas se tot 64 kilogram aangescherpt. Hij verbeterde het record met 1,5 kilogram tot 150 kilogram. Zondag bracht zijn landgenote Jiang Yinsu in de klasse tot 46 kilogram het record op 81,5 kilo- Ferguson manager van het jaar ionden Alex Ferguson is gisteren uitgeroepen tot manager van jhet jaar in de Engelse voetbalcompetitie. De Schot leidde Man- Ichester United naar de vierde titel in vijfjaar. jBlijlevens mist dernycriterium asterdam Jeroen Blijlevens neemt komende zondag niet deel laan de Amsterdam Rai Dernyrace. De sprinter is door ploeglei- JderCees Priem opgenomen in het team voor de Ronde van As- [turië die vandaag in Spanje begint. ÏTERDAM ANP zondagskind is de werkda- in de Bundesliga zat. In litsland ging voor Sunday Oli- i nooit de zon schijnen. Bij 1. Köln hielden ze allang reke- ig met het vertrek van de Ni- iaanse publiekslieveling, ar het zonnige zuiden. Niet ar de Amsterdam ArenA. tyn vader en opa werden net hij op zondag geboren. De ornaam is dus logisch. De 22- ige Sunday Oliseh werd in ja- ari vader. Op een donderdag, armee ging een stukje fami- laditie verloren. „Thursday niet, dat is geen naam." De on werd Denzei gedoopt. „En lits zal hij niet leren." )liseh staat voor de komende fseizoenen onder contract bij ix. De aanbieding heeft hij imamelijk te danken aan men Olsen, die hem in de ner van 1995 ook naar FC In haalde. Daarvoor stond hij i jaar onder contract bij Reg- na, na vier seizoenen bij 'b Luik. Op 15-jarige leeftijd ïelde Sunday Oliseh al zijn ste wedstrijdjes voor de Bel- che club. Hiseh is nog jong, maar vol 's Olsen allang geen belofte eer. De Deense trainer, opvol van Van Gaal bij Ajax: „Sun- is geen groot talent. Hij is al topper." De dediger/controlerende mid- 'velder won in 1994 met zijn d de Africa Cup, maakte deel van de WK selectie in de VS -^erd vorig jaar in Atlanta rapisch kampioen, bemens Westerhof verdiende zijn geld als bondscoach het Afrikaanse land. „Ik her- t me de eerste keer dat ik aan het werk zag, bij de gdselectie. Een pracht-pass d hij en dat is in die landen Onderlijk. Afrikanen kunnen enlijk alleen wat priegelen, 1 pingelen met de bal. Toen een paar dagen later weer '8 kijken, was Sunday wegge- 'urd. De trainer vond het niets. Toen heb ik hem naar de A-selectie overge heveld." Oliseh tekende in 1995 op voorspraak van Olsen een drie jarig contract in Köln. Hij kreeg er al snel spijt van. De Nigeriaan begreep niets van de taal en had het gevoel dat hij door zijn col lega's voor de gek werd gehou den. Hij vermoedde dat zijn huidskleur de oorzaak van de 'fluitconcerten van de aanhang was. Daarbij ergerde hij zich aan het voetbal in de Bundesli ga. „Het is allemaal zo bereke nend. Bij mij komt voetbal uit het hart." Dat Oliseh in Duitsland niet kon aarden, verbaast Westerhof niets. „Ze zijn in Duitsland toch wat meer anti-dat-kleurtje. Maar die jongen heeft de goede mentaliteit. Voor mij was hij al tijd eerste keuze. Ajax gaat een hoop lol aan hem beleven. Hij is nog meer een teamspeler dan Finidi, Kanu en Babangida." Eerder dit seizoen voorspelde Oliseh in het Duitse voetbalblad Kicker zijn afscheid al, ondanks het doorlopende contract. Bij Ajax kan het wel eens een •Keulse reünie worden. Olsen zat vrijdag voor de derde keer op de tribune bij een wedstrijd van Lierse om de Pool Andrzej Rudy te bekijken. De inmiddels 30-jarige Rudy speelde jarenlang bij 1. FC Köln, waar hij ook korte tijd onder Ol sen trainde. „Hij kent me goed, hij weet wat hij aan me kan hebben", aldus de voormalige Poolse international. Köln leende de veelvuldig scorende middenvelder Rudy vorig seizoen uit aan Bochum, dat mede dankzij zijn doelpun ten terugkeerde naar de Bun desliga. De Pool raakte niette min snel in de malaise. Bij Bochum kon Rudy niet blijven en naar Köln hoefde hij niet te rug te keren. In augustus bood Eric Gerets hem de vluchtroute bij Lierse ,SK. Rudy tekende een driejarig contract bij de Belgische num mer twee. „Maar ik heb een ontsnappingsclausule. Als het erop aankomt, heb ik de vrij heid een keuze te maken." Jan Siemerink en Richard Krajicek hebben in het tennistoernooi van Rome, het vijfde evenement van de Super 9-serie, de tweede ronde bereikt. Voor Krajicek, vijfde van de wereld, vijfde ge plaatst en vorig jaar verliezend finalist, was dat tegen de Italiaan Diego Nargiso normaal. In het geval van Siemerink tegen de Amerikaan Jeff Ta- rango mocht het bijzonder worden genoemd. Want overwinningen werden voor de Rijnsburger zeldzaam. Beide Nederlanders zegevierden met 7-5 6-3. Als Siemerink en Krajicek ook hun tweede par tij winnen, komen zij in de derde ronde tegen over elkaar te staan. Krajicek heeft de Duitser Marc-Kevin Goellner als volgende opponent, Sie merink treft de winnaar van de partij tussen de Spanjaard Albert Costa en de Duitser Alex Radu- lescu. Paul Haarhuis begint het toernooi in het Foro Italica vandaag tegen de Australiër Todd Woodbridge, net als de Nederlander een dubbel- specialist. Voor Siemerink was het pas de derde keer in 1997 dat hij door een openingsronde van een ATP-toernooi kwam. Eerder lukte hem dat alleen nog maar in Zagreb en Monte Carlo tegen res pectievelijk de Tsjech Vasek en de Rus Merinov. Krajicek, die na afloop nieste en proeste van een allergieaanval, was niet tevreden over zijn manier van spelen. „Ik bewoog niet goed. Het was wennen. Het gravel in Rome is veel sneller dan vorige week in Hamburg. In Duitsland was het koud en nat en dat maakte de banen traag. Bovendien lag er zo veel gravel dat de lijnen haast niet te zien waren." In Hamburg was Krajicek in de tweede ronde (na een bye) volstrekt niet opgewassen tegen An- drej Medvedev uit de Oekraïne, die vervolgens ook het toernooi won. Krajicek sloeg tegep Nargi so, die een wild card kreeg, negen aces en twee dubbele fouten. In de achtste game van de twee de set viel in feite de beslissing toen de Italiaan een doorbraak moest toestaan. Krajicek maakte de partij uit op het tweede matchpoint, al moest Nargiso zich door de scheidsrechter laten over tuigen dat de bal van de Nederlander op de lijn was gekomen. Muster boekte een opmerkelijk record. De Oos tenrijkse titelverdediger won de 500ste partij op zijn favoriete gravel. Deelgenoot in het jubileum was de Italiaan Marzio Martelli, die met 3-6 2-6 alle medewerking verleende. Muster kan de eer ste tennisser in de historie worden die vier keer de hoofdprijs van Rome pakt. Dan moet hij in de volgende ronde wel wannen van Medvedev, die in topvorm verkeert. Graf In Berlijn maakte Steffi Graf haar lang verbeide rentree na een lange blessureperiode. Ze ver scheen met de Argentijnse Ines Gorrochategui in het dubbelspel om met 4-6 6-3 3-6 van Rika Hira- ki uit Japan en Florencia Labat uit Argentinië te verliezen. „Elf weken zonder sportieve bezighe den waren voor mij moeilijk te overbruggenzei Graf. „Ik kon zelfs niet fietsen of joggen. Ik ben blij dat ik weer op de baan sta." Vandaag treft ze in het enkelspel in de tweede ronde (na een bye) de Amerikaanse Chanda Rubin. Brenda Schultz is als elfde geplaatst en begint vandaag tegen de Zwitserse Patty Schnyder. Uiterlijk onaange daan volgt Ronaldo zijn moeder na de bommelding op luchthaven El Prats bij Barcelona, foto UEFA-bobo's die koortsachtig overleg voeren, KNVB-directeuren die van de ene vergadering naar de andere rennen en de touwtjes in han den hebben met het oog op EURO 2000, sta dionmanagers die tot diep in de nacht over uren maken en televisie-bazen uit binnen- en buitenland die 48 uur voor de aftrap van de Eu ropa Cup finale in Rotterdam voor bekerwin naars een gestresste indruk maken. rotterdam aaarcel van der kraan gpd-verslaggever De Kuip nu nog als crisiscentrum, maar morgenavond onbetwist als kolossale blikvanger van het internationa le voetbal. Nooit eerder stond er in Nederland zo veel prestige op het spel bij de organisatie van een voetbal evenement. Niet alleen omdat het Feyenoord-stadion en Rotterdam als voetbalstad in meer dan 120 landen over de hele wereld uren aan televisiebeelden gaat op leveren, maar ook omdat de top van de Europese voet balunie zich wil verzekeren van het feit dat in de Maas stad over drie jaar de eindstrijd van het Europees kam pioenschap voor landenteams kan worden georgani seerd. De beslissing over de plaats van de EK-finale - Am sterdam of Rotterdam - wordt pas veel later genomen. Maar een betere mogelijkheid om een stadion aan een testcase te onderwerpen voor het organiseren van een internationale eindstrijd doet zich waarschijnlijk niet meer voor. Het zeslandentoernooi dat in 1999 wordt gehouden als opwarmer voor het EK (met Duitsland, Frankrijk, Japan, Korea, Nederland en België) gaat im mers zelfs aan Amsterdam voorbij. Daarvoor heeft het EK-comité al Arnhem, Eindhoven en Antwerpen aange wezen. De KNVB beweert geen uitgesproken voorkeur te hebben voor de EK-finale in 2000, maar achter de schermen worden deze dagen uitzonderlijke inspan ningen verricht om het de grijze heren in blauwe bla zers van de UEFA in Rotterdam naar de zin te maken. „Dit is één grote generale repetitie voor Euro 2000", zegt KNVB-directeur Harry Been. De man die ook zitting heeft in de top van de organi satie voor het EK denkt dat alle inspanningen die nu in Rotterdam worden geleverd straks worden terugbe taald. „Rotterdam en de Kuip staan er goed op bij de UEFA. Dat is ons nu al duidelijk geworden. De UEFA is onder de indruk van de modernisering die dit stadion heeft ondergaan. De Kuip behoort sinds de renovatie van meer dan 115 miljoen gulden tot de fraaiste voetbaltempels van Europa. Het werd kort geleden door de UEFA nog be loond met vijf sterren. Bovendien heeft Rotterdam meer Europa Cup-finales dan elke andere grote voet balstad in het buitenland mogen organiseren. De con frontatie tussen Barcelona en Paris St. Germain is Euro pa Cup-finale nummer tien in de geschiedenis van de Kuip. „Daarmee", zegt Mare Bakker, manager marketing van het stadion, „staan we bovenaan. We staan op de UEFA-lijst zelfs boven het Wembley-stadion. De men sen beschouwen dat als de voetbaltempel van Europa, maar dat wordt vooral veroorzaakt door de uitstraling van de FA Cup, die in de hele wereld wordt uitgezon den. Bovendien is Wembley door de Engelse voetbal bond als nationaal stadion aangewezen. Dat draagt bij aan de autoriteit van een stadion. Zo ver willen ze hier met de Kuip niet gaan. Maar het feit dat we al 25 beker finales hier hebben afgewerkt en dat deze Europa Cup finale nu ook weer aan het Feyenoord-stadion is ge gund, zegt alles over de enorme status die we hebben vergaard." Voor het treffen tussen Barcelona en Paris St. Ger main zijn alle troepen gemobiliseerd. Meer dan 500 medewerkers (horeca, stewards, beveiliging) worden direct ingezet in en rond het stadion. De enorme poli tiemacht, die grotendeels voor rekening van de ge meente Rotterdam komt, wordt daarbij nog eens opge teld. Volgens Harry Been kost een prestigieus evenement als de EC 2-eindstrijd de voetbalbond geen geld. „De organisatie is in handen van de KNVB. Wij huren op onze beurt weer het stadion, maar vanzelfsprekend krijgen we voor de hele organisatie een mooie vergoe ding van de UEFA. Daar springen we wel mee uit." kerkrade anp NAC heeft gisteren niet kunnen profiteren van de feestroes waarin Roda JC de afgelopen dagen verkeerde. De Limbur gers bleken op tijd hersteld van de festiviteiten na het winnen van de KNVB-beker. Met fris en aanvallend spel versloeg Roda JC de tegenstander uit Breda met 2-1. Voor aanvang werd het team van trainer Martin Jol nog even herinnerd aan de historische bekerzege donderdag ten koste van Heerenveen. De spelers toonden vanuit rijtuigen, ge trokken door paarden, de bo kaal aan 12.000 toeschouwers. MW bracht via een vliegtuig fe licitaties over aan de 'grote buur'. Daarna richtte het elftal zich echter volledig op NAC. Een zelfverzekerd spelend Roda JC kreeg in de beginfase kansen via Vrede, Sibon, Van Houdt en Van der Luer. NAC kon er weinig tegenover stellen al belandde een poging van Van Galen op de paal. Zeven minu ten voor rust zetten de Limbur gers het overwicht om in een doelpunt. Van Houdt kopte een voorzet van Van Haaren achter doelman Karelse. Lawal kreeg nog voor rust de mogelijkheid de voorsprong uit te breiden, maar de Nigeriaan miste. Na rust toonde NAC iets meer initiatief. De beste kansen wa ren echter opnieuw voor Roda JC. Ooijer en Van Houdt slaag den er vrij voor doel niet in Ka relse te passeren. 'In de 56ste minuut schoot Van der Heyden van afstand wel raak. Van ruim twintig meter bracht hij de stand op 2-0. Zo'n tien minuten later deed NAC nog iets terug. Invaller MacDonald bracht de marge terug tot één treffer. Hoewel NAC met nog twintig minuten te spelen voldoende noord wijk rtr Het voetbalteam van Barcelona heeft gisteren onderweg naar Nederland ernstige vertraging opgelopen. De Spaanse beker winnaar, die morgen in de Eu ropese finale in de Rotterdamse Kuip tegen Paris SG aantreedt, moest na een bommelding vlak voor het vertrek van vliegveld El Prats het Iberia-toestel verlaten. In het vliegtuig zaten 355 passa giers, onder wie de voetballers, bestuursleden en journalisten. Zij moesten het vliegtuig uit om hun baggage te identificeren. Trainer Bobby Robson en zijn manschappen logeren in het Noordwijkse hotel Huis ter Duin. Gerald Sibon haalt uit, de NAC-speler Arambasic komt te laat kansen had kunnen creëren, ge- bleef bij een inzet van Sibon die NAC: Karelse: Van As, Brood, Gaasbeek loofde de formatie van trainer terechtkwam op de lat. en Vidmar; lalink, Brusselers en Ste- Wim Rijsbergen het verder wel. Roda IC: Hesp: Senden Vrede. Schop» Shiten)"nS™Ga': De ploeg drong niet meer aan. {f7- Heeren) en an Haaren. Ooijer, j r\ i r> j t/- i i a 11 - Van der Luer en Van der Heyden; Van Ook Roda JC leek tevreden. Het Houdt, Sibon en Lawal (68. Martens). We schrijven vijf over vier. Zondagmiddag. Het wordt wat drukker in de radiokamer van Lugdunum. Een middelbare Kikker in harten nieren meldt zich in de ruimte boven de tri bune en drinkt achterin de ra diokamer - waar 'opa De Cler' de scepter en de microfoon zwaait - een slokje water. Hij laat zich niet meer zien bij het raam. Daar heb je een veel te goed uitzicht op het terrein waar vroeger gras moet hebben ge staan. Een zandvlakte waar Lugdunum en DSO bezig zijn aan de slotfase van het duel. De stand is 0-0. De thuisclub heeft daar genoeg aan om op tweede pinksterdag met EBOH (Elf Boe ren Op Hol?) te strijden om een plaats in de eerste klcissse. Een tegengoal echter betekent uit schakelingen een verloren sei zoen voor Lugdunum. De span ning stijgt. Sport is emotie. Vraag het Real-voorzitter Loren zo Sanz en Barcelona-collega Nunez. Ze zullen het beamen. Natuurlijk speelt de politiek een fikse rol bij hun voortdurende vijandelijkheden. Madrilenen en Catalanen zullen elkaar nooit liggen. Maar de Stampij in het Stadion Camp Nou werd zater dagavond toch vooral veroor zaakt door een potje voetbal. In Amsterdam was het vooral het teleurstellende verloop van een partijtje voetbal dat UVS- trainer Wim van Zwam in een emotioneel moment na afloop een biertje van een van zijn spe lers deed afslaan. Ze hadden daar bij AFC absoluut niet goed genoeg hun best gedaan, van daar. Zelfs bij confrontaties tussen mens en computer komen emo ties los. Gari Kasparov was knap ziek na dat verloren duel met superbrein Deep Blue. Maakte de mensen achter de computer verwijten. En verweet zichzelf dat hij in dat laatste partijtje al- les-of-niets had gespeeld. Dat alles las ik op de sportpagi na's van alle kranten in Neder land en daar kan ik me dan weer druk over maken. Schaken is een mooie sport, geen enkel punt. Maar schaken tegen com puters, da's een ander verhaal. Da's wetenschap. Of: vrije tijd. Of: alles behalve sport. Zo'n confrontatie tussen mens en computer maakt de schaak sport immers tot een spelletje. Tot een soort Zeeslag, een spel dat je trouwens ook al jaren in een computer-versie kunt spe len. Op zich niks mis mee, spel letjes en computers hebben het heden en zeker de toekomst. Maar met sport heeft zo'n appa raat niets te maken. Dat hoort mensenwerk te blij ven. Kasparov zou dat moeten weten. Terug in de Kikkerpolder. Zon dag. Twaalf over vier. Marco Verplancke begint aan zijn vrije loop richting DSO-doel. De man achterin hoort de enthousiaste kreten van andere aanwezigen, veert op van zijn stoel, is in drie stappen bij het raam en ziet ver volgens ook hoe de binnenkant van de DSO-paal de allesbeslis- sende treffer in de wegstaal. Snel trekt hij zich weer terug. Om in zijn betrekkelijke, zeer nerveuze eenzaamheid de slotse conden te beleven. Sport is emotie. Daar horen groenwitte harten bij. Geen computers. GERT-JAN ONVLEE

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19