Nieuwe acties dreigen by MEOB n Lange sluiting raadhuis Leiderdorp: nooit meer Leiden Regio Speeltoestellen voor De Alleman College Leiderdorp doet toezegging over invoeren referendum Voorschoten Doe Het Zelfcentrum voor derde keer doelwit kraak "DE HEMELSE AVOND" Warmond Wassenaar De andere wereld van 't Geertje DINSDAG 13 MEI 1997 'Wij zijn er voor het publiek' IBDERPORP JAAP VAN SANDIJK Het sluiten van het Leiderdorp - se gemeentehuis tijdens de af gelopen twee weken heeft niet teleid tot grote problemen, 'och vinden ambtenaren dat in (e toekomst het gemeentehuis I' jet meer langdurig op slot zou loeten. B. van Eijck, chef bur- erzaken, bevestigt dat op zijn [deling de mening luidt 'eens iaar nooit meer'. „Wij zijn er voor het publiek fen de mensen kunnen niet naar feen concurrent lopen", vat Van Eijck de mening van zijn mede kerkers samen. Vier werkdagen [vas het raadhuis een uur open tioor aangiften van geboorten [n overlijden en voor noodge vallen. Met name bij de aangif ten was het voor de ambtenaren kei even aanpezen. .Alles wat je normaal gesproken in drie uur te verwerken krijgt, moet je in een uur doen", zegt Dick van Leenen, medewerker van de af deling bevolking. Twee dagen bemande hij de balie voor tel kens een uurtje. ,,Op 1 en 2 mei was het rustig, maar op 6 en 7 mei was het, mede door het lange weekend, druk", weet de ambtenaar. Ook Van Leenen is van mening dat het allemaal best te behappen was. Met de noodgevallen bleek het mee te vallen. Zo waren er slechts twee burgers die plotse ling een paspoort nodig had den. Tegenvaller was wel een tech nische storing op 2 mei, precies tijdens het uurtje tussen negen en tien uur. De printer werkte niet met als gevolg dat twee mensen uit Jacobswoude, die aangifte deden van de geboorte van een kind in het Rijnland' Ziekenhuis, huiswaarts moesten worden gezonden. ,,Ze moesten daardoor een paar dagen later terugkomen en dat vonden ze niet echt leuk", aldus Van Leenen. Ook de sociale dienst, die uitsluitend voor noodgeval len geopend was, had een rusti ge periode volgens de collega's van burgerzaken. Het sluiten van het gemeen tehuis had te maken met de verplichte invoering van de 36urige werkweek voor ambte naren. Leiderdorpse ambtena ren moesten daardoor in de pe riode van 30 april tot 12 mei vrije dagen opnemen. Het be sluit van het gemeentebestuur leidde tot commotie in de Lei derdorpse politiek en tot vragen in de Tweede Kamer. Overigens zal Leiderdorp binnenkort de sluiting evalueren. warmond De leerlingen van basisschool De Alleman in Warmond hebben gisterochtend vol enthousias me de nieuwe speeltoestellen op het schoolplein in gebruik genomen. Toen zij na de vakantie op school kwamen waren daar een aantal reusachtige pakketten te zien. Met enig ceremonieel werd door twee leer lingen het grootste pakket uitgepakt. Dat bleek een flink uit de kluiten gewassen klimrek te bevatten. Ook in de andere pakken bleken speeltoestellen te zitten. Na het 'startsein' van directeur N. Boomsluiter wer den alle toestellen bedolven onder de leerlingen. De speeltoestellen konden worden aangeschaft door ex terne fondswerving en uit eigen middelen, waarvan de opbrengst van de onlangs gehouden sponsorloop een flink deel uitmaakt. FOTO DICK HOGEWONING Bond veegt sociaal plan van tafel De vierhonderd overgebleven personeelsleden van het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegst- eeest gaan mogelijk opnieuw actie voeren tegen hun werkgever, het ministerie van defensie. Gisteren wezen de 140 personeelsleden die zijn aangesloten bij de amb tenarenbond Abvakabo het door Defensie voorgestelde sociaal plan af. pEGSTGEEST MAARTEN KEULEMAN5 Woensdag buigt de andere gro te vakbond CFO - waarbij tegen Ie honderd MEOB'ers zijn aan gesloten - zich over het voor stel. „Maar we verwachten dat [lie het sociaal plan ook afbla- sen", zegt voorzitter A. Vink van de dienstcommissie (onderne mingsraad). „Dat zou beteke nen dat de actieplannen weer uit de kast komen. En de actie bereidheid is groot." Het MEOB-personeel is voor al ontevreden over de onkos tenvergoedingen voor de werk- die de komende jaren met het MEOB meeverhuizen naar Den Helder. Defensie wil personeelsleden die naar de kop van Noord-Holland verhuizen een onkostenvergoeding van zestienduizend gulden bruto geven. „Niet van deze tijd", vindt Vink dat bedrag. „Van dat geld houd je zo'n achtduizend gulden netto over. Daar moet je dan een huis van kopen en van verhuizen. Wij willen het bedrag optrekken naar 25.000 gulden. Ook neemt het personeel geen genoegen met de regeling voor werknemers die in de Leidse regio blijven wonen. De fensie wil de reiskosten van per soneel dat straks de trein of de auto neemt naar Den Helder slechts drie jaar lang vergoeden. Er komt waarschijnlijk wel een pendelbus voor MEOB-werkne- mers, maar Defensie wil geen loon betalen voor de tijd die de personeelsleden in de bus door brengen. „Te gek voor woor den", vindt Vink. „De bus doet er twee uur over om naar Den Helder te rijden." Of Defensie bereid is de bond tegemoet te komen, valt te be zien. „Ik zou teleurgesteld zijn als men onze uitgangspunten te laag vindt", zegt W. Brand van de Directie Personeel Koninklij ke Marine. „Bovendien moet de definitieve afronding van de on derhandelingen nog plaatsheb ben. Het pakket dat op tafel ligt omvat veel meer dan de twee elementen waar men bezwaar tegen heeft." Brand sluit niet uit dat er nog aan het sociaal plan wordt gesleuteld. „Onderhandelen betekent im mers altijd dat er nog ruimte is voor veranderingen. Vink zet daar echter zijn vraagtekens bij. „Waar we steeds tegenaan lopen, is dat een aantal regelingen niet be spreekbaar is. Het is al snel: wat zeuren jullie nou, jullie hebben HAZERSWOUDE-DORP MARIETA KROFT Door met een auto op de voor deur in te rijden, hebben ver moedelijk drie mannen van nacht rond vier uur hun slag ge slagen in de Doe Het Zelfcen trum aan het Ambachtsplein in Hazerswoude-Dorp. Hoewel het alarm afging en omwonenden tot in de wijde omgeving wak ker werden van de klap en het glasgerinkel, wisten de inbre kers in een mum van tijd elek trisch gereedschap in te laden. Toen de politie vijf minuten na het afgaan van het alarm ter plekke was, waren ze er al van door. Eigenaar J. van Eek is woe dend. Hij heeft de zaak nu 21 jaar op het Ambachtsplein en maakt de winkelroof nu al voor LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK De Leiderdorpse politiek besluit in de raadsvergadering van 29 september tot het al of niet in voeren van het referendum. De ze toezegging van wethouder C. Kerner (bestuurlijke vernieu wing) bewoog D66 ertoe een amendement om in juni een besluit te nemen over het refe rendum, in te trekken. Het noemen van de datum 29 september werd door D66-frac- tievoorzitter E. Grootaarts giste ren tijdens de raadsvergadering omschreven als 'de winst van de avond'. Maar niet alleen de op positie toonde zich tevreden. Ook het college van B en W be haalde winst: er komt een on derzoek naar de mogelijkheden en gevolgen van de invoering van een referendum. Het college vindt dat nodig omdat de politiek een welover wogen besluit moet kunnen ne men. „We willen de ervaringen met het referendum in Neder land in kaart brengen", aldus Kerner. Grootaarts, die twee jaar geleden kwam met een ini tiatief voor de invoering van een volksraadpleging en dat vervol gens nooit meer terugzag als voorstel aan de raad, trok fel van leer tegen het college. Vol gens hem heeft het gemeente bestuur gewoon geen zin in een referendum: „Ik vertrouw u niet I, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 toch een baangarantie van de staatssecretaris gekregen?" Brand ontkent overigens dat hij de belofte dat er niemand wordt ontslagen gebruikt als stok achter de deur. „Al is een baangarantie natuurlijk wel iets ongelooflijk moois in deze tijd." Wat voor acties er precies op stapel staan als het CFO het so ciaal plan woensdag eveneens van tafel veegt is nog onduide lijk. In voorgaande jaren trok het MEOB-personeel onder meer naar Den Haag om te pro testeren tegen de verhuizing van het Oegstgeester marine- bedrijf naar Noord-Holland. DE BLOEMERD Manage Liethorp viert op maandag 19 mei de jaar lijkse 'dag van de pony'. Ponyruiters kunnen de hele dag op de ma nege terecht voor activiteiten rondom het thema 'pony'. Om 10.30 uur worden de pony's zo mooi mogelijk uitgedost waarna er een parade wordt gehouden. Van 8-17 uur kunnen belangstellenden te recht bij de manage in sportpark 'De Bloemerd'. BLOEMHOF Volkstuinvereniging De Bloemhof begint deze zomer met de uitbreiding van haar clubhuis. De stichting VSB Fonds Den Haag en Omstreken schonk de vereniging een bedrag van 15.000 gulden. Mede dankzij de schenking van 23.500 gulden door de ge meente kan het nieuwe clubhuis nu worden gerealiseerd. De 140 volkstuinders verrichten de werkzaamheden, op het heien na, zelf. PRINSESSENWIJK Vandaag is er een begin gemaakt met de aanleg van een nieuw trainingsveld (Wetra-veld) op het terrein van voet balvereniging ASC. De sportclub aan de Duivenvoordestraat pro beert het veld al jarenlang aan te leggen: ASC-spelers moeten steeds uitwijken naar andere velden en het bestaande voetbalveld wordt zo intensief bespeeld dat het na het weekeinde, in woorden van ASC-voorzitter G. Ciggaar, 'helemaal volkomen op' is. Behalve het trainingsveld krijgt het ASC-terrein er extra lichtmasten en par- keerkommenbij. SCHILDERSBUURT Als alles meezit, krijgt de Schildersbuurt er nog voor de bouwvakvakantie vijf nieuwe lantaarnpalen bij. De ge meente heeft al toegezegd een nieuwe straatlamp aan de Adriaan van Ostadelaan te plaatsen. Als de gemeenteraad bereid is daarvoor geld beschikbaar te stellen, komen er ook drie nieuwe palen aan de Frans Halslaan en één aan de Jacob van Ruysdaellaan. De plaatsing van de extra verlichting past in het 'buurtbeheer'-project van de Schildersbuurt. Met dat project proberen de buurtbewoners hun buurt veiliger en leefbaarder te maken in samenwerking met ge meenten en politie. BUITENLUST Een bewoner van de wijk Buitenlust heeft bakzeil ge haald bij de gemeente. De Oegstgeestenaar had gevraagd of er aan de Celebesstraat extra parkeerplaatsen kunnen komen. Om dat mogelijk te maken, zou een strookje groen het veld moeten rui men. B en W voelen daar echter niets voor: in Oegstgeest geldt de afspraak dat voor elk stukje groen dat verdwijnt er elders weer groen moet worden aangelegd. VOORSCHOTEN Het comité avondvierdaagse in Voorschoten houdt op 3,4, 5 en 6 juni voor de 35ste keer de wandelavondvier- daagse. De inschrijving heeft plaats op 28, 29 en 30 mei en kost 5 gulden voor de 10 en 5,50 gulden voor de 15 kilometer. Aangezien het gaat om een lustrumuitgave van het jaarlijkse evenement ont vangt elke deelnemer naast de gebruikelijk medaille een leuke her innering. CENTRUM De Voorstraat verandert zaterdag in een langgerekte ge raniumlaan. Voor de 23ste keer organiseert de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde haar jaarlijkse geraniummarkt, waar bloemenliefhebbers terecht kunnen met vragen over kweken en telen. Behalve over bloemen en planten kunnen belangstellen den ook leren van demonstraties weven en kantklossen. de derde keer mee. De ravage bij zijn zaak is groot. De hele pui waarin de deur was beves tigd, lag eruit. Aannemers wa ren vanochtend al weer druk in de weer om een nooddeur te plaatsen. Van Eek vermoedde al dat een dezer dagen zijn zaak weer het doelwit zou worden van een snelkraak. „Vorige week kreeg ik verdachte lui in de winkel. Ik heb de politie nog gewaar schuwd." De eigenaar van de Doe 't Zelfzaak zegt verzekerd te zijn. „Maar je wordt er altijd slechter van. Neem alleen al de frustratie die ik heb, de onderbroken nachtrust, het geregel de hele dag. Dat is met geen geld uit te drukken." BEGRAAFPLAATS UW ROSENBURGH over dit onderwerp." Het inmiddels begonnen on derzoek door een gemeen testagiaire ziet de D66'er dan ook louter als vertragingstac tiek. „Het college moet wel iets heel bijzonders gaan toevoegen aan de Nederlandse referen dumdiscussie. De suggestie van het college is dus oudbakken", zo kraakte Grootaarts het voor stel. CDA en WD vonden echter dat D66 te hard van stapel liep. „In het collegeprogramma heb ben we afgesproken, dat de mo gelijkheid van een referendum eerst moet worden onder zocht", gaf H. Zilverentant (WD) aan. Hij kreeg steun van de CDA'er T. Meijer: „Ik begrijp het onge duld van D66 wel. Maar laten we eerst alle voors en tegens goed bekijken." Na een aantal schorsingen rolde het besluit uit de bus: het college presenteert de resultaten van het onderzoek in de raadsvergadering van 29 september. De referendumver ordening, een initiatief van D66 dat ruime tijd geleden door de andere partijen van reacties is voorzien, wordt vervolgens in dezelfde vergadering bij de kop genomen. „Als er inderdaad wordt besloten tot invoering, licht er in elk geval een panklare verordening. Dat is de winst die D66 in zijn zak mag steken", al dus Zilverentant. Voorschoten - 8 Mei 1997 ROSENBURGH De aankondiging voor de Hemelse Avond, die vori ge week in Voorschoten werd gehouden, hangt op een wel erg op merkelijke plaats. FOTO LOEK ZUYDERDUIN WARMOND De Warmondse postzegelvereniging organiseert op za terdag 24 mei van 10-17 uur een tentoonstelling in 't Trefpunt aan de Herenweg. Daar zijn de collecties van de leden te bewonderen, met onder meer een verzameling van alle portretzegels van de Brit se koningin Elisabeth II, vanaf haar aantreden in 1952 tot heden. Vanaf 12 uur is er in een bijgebouw van 't Trefpunt een ruilbeurs. wêêêêê WASSENAAR Leuke dingen, gekke dingen, kostbare en handige din gen. Tweede pinksterdag zijn ze te vinden op de Luikse markt in Wassenaar. Een halve kilometer kraampjes op het parkeerterrein van renbaan Duindigt bieden alles wat ooit gemaakt werd, maar niet meer wordt gebruikt. Tijdens de vlooienmarkt kunnen kinde ren terecht op het luchtkussen en rondjes maken in een ouderwet se draaimolen. WASSENAAR Deze week worden alle straten en plantsoenen in het gebied tussen de Rijksstraatweg, Zijlwatering, de Van Zuylen van Nijeveltstraat en de Amerikaanse school schoongemaakt. De schoonmaakactie wordt gehouden omdat het gemeentelijke mede werkers aan tijd ontbreekt en er weieens rommel achterblijft. Niet alleen wordt het zwerfaval opgeruimd en het onkruid verwijderd, ook worden parkbankjes in het gebied voorzien van een nieuw verflaagje. De inzet van grote veegauto's kan aanleiding zijn voor ambtenaren aan te bellen met het verzoek geparkeerde auto's tij delijk te verplaatsen. O cL LU UJ CC LU 0£ UI Boerderij 't Geertje ligt aan het eind van een echt landweggetje, midden in de polder. Vanaf de grote weg lijkt de bezoeker zo een andere wereld binnen te rij den. En die indruk wordt alleen maar versterkt als men op het grote boerenerf rond gaat lopen en alle dieren hoort en ziet. Op de sfeervolle Boerderij 't Geertje in Zoeterwoude zijn de jarige en zijn/haar gasten gemakkelijk een hele middag in de weer. Het feest begint met een specia le rondleiding. De kinderen mo gen de varkens aaien en kijken hun ogen uit in de grote geiten- schuur, het kaasmakerij-muse umpje en de klompenmakerij. De koeien - op stal of in de wei - reageren nieuwsgierig op het verjaardagsgezelschap. De tocht voert verder langs de ruimte waar de melk in een grote tank wordt opgeslagen, voor zover die althans niet in de kaasma kerij wordt verwerkt. Daar kun nen de kinderen een kijkje ach ter de schermen nemen en zien hoe kaas geperst wordt, gepe keld en in lange rijen te rijpen wordt gelegd. Een kleine pauze wordt ingelast in de zuivelproe- verij, waar de kinderen - onder het toeziend oog van de kippen in het aangrenzende hok - een heerlijke beker (verse) melk, karnemelk of chocolademelk met wat kaas aangeboden krij gen. Na de rondleiding wordt er gespeeld in stijl. Buiten opgestel de Oud-Hollandse spelen zorgen voor veel lol. Maar dat is nog niet alles. Een ponyritje hoort ook tot het feestprogramma. Moeilijk te zeggen wat de kinderen het leuk ste vinden: het voorgaande of het zelf geven van een klein flesje melk aan de gulzige, jonge geitjes. Een hele belevenis voor veel kinderen is ook het 'slot nummer': met roeiboten kunnen ze vanaf de dijk achter de boer derij naar de Noord Aasche Vliet varen. Tegen een geringe meerprijs krijgt het groepje als afscheid ook nog een kaasje mee naar huis. Verjaardagpartijtjes kunnen el ke woensdagmiddag gevierd worden bij Boerderij 't Geertje, m.u.v. de winterperiode. Het feest-programma duurt ca. 2,5 tot 3 uur. Ruim van tevoren op geven is noodzakelijk.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17