Vlooienmarkt in trek Uphen de markt op met Oosterbegraafplaats trme Alphenaren eter geïnformeerd Alphense jongeren leggen wensen op tafel van politiek Leiden Regio Jota 'te moeilijk' voor ommissie welzijnszaken Geen verkeersdrempels op Vriezenweg ISDAG 13 MEI 1997 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 rPAAADE GERARD VAN DER GEEST i commissie welzijnszaken mt volgende week in een tja vergadering bijeen om te viseren over de Alkemadese sturenfusie van de katholie- openbare en protestants - ristelijke basisscholen. De mmissie was daar gisteren >t tot in staat. Voornaamste rzaak van de onmacht was t ambtelijk stuk over de fu- Dat werd commissiebreed stempeld als 'buitengewoon toegankelijk'. Niemand apte er iets van. Zelfs achter bestuurstafel vielen soms ige, pijnlijke stiltes. PvdA'er F. Hoogenboom ijfelde eraan of het 'gekun- Ide stuk' voldoende wette- ;e basis heeft om er op te nnen bouwen. Er moeten twee stichtingen komen: een stichting openbaar onderwijs en een stichting bijzonder on derwijs. Per 1 augustus zou den die moeten samenwerken in een convenant. Preciezer gezegd: in een personele unie. Hierbij nemen drie bestuursle den in beide besturen zitting. Omzet en bezoekersaantallen in Zoeterwoude verdubbeld' Ook CDA'er D. had kritiek. „Laat eerst de openbare school 'fatsoenlijk op afstand' gezet worden in een stichting. Pas daarna kan erover een personele unie worden gesproken", zei hij. Onderwijs-wethouder L. Bee- len sputterde nog wat tegen, maar koos uiteindelijk de wijs te weg: volgende week komt er een avond met 'technische uitleg'. Pas daarna kan de commissie adviseren. De vlooienmarkt aan de Zoeterwoudse Rijndijk kan reke nen op een toenemende belangstelling van zowel bezoe kers als handelaren. Sinds de sluiting van de Groenoord- hallen als vlooienmarkt kan de wekelijkse rommelbazaar van L. van der Meer rekenen op een groeiende handel. ZOETERWOUDE MARCEL SMEETS „Sinds de sluiting hebben we zo'n 1.000 bezoekers per week einde", zegt Van der Meer. Zelf spreekt hij van een 'verdubbe ling van bezoekersaantallen en omzet'. Uitbreidingsplannen zijn in de maak. Particulieren die net hun zol der hebben opgeruimd en voor heen hun weg naar de Groen- oordhallen zochten, ziet Van der Meer nu graag bij hem langskomen. „Maar ik heb nu in de gaten dat het vooral hard gaat met het aanbod van nieu we spullen", zegt hij. Professio nele handelaren met voorver pakte schroevendraaiers, schil- mesjes en andere handel echter kunnen in de grote loods niet terecht. Van der Meers vergun ning laat dat soort zaakjes niet toe omdat ondernemers van de naastgelegen Rijneke Boulevard vrezen voor concurrentieverval sing. Daarnaast is Van der Meer bang dat het 'ouderwetse en ge zellige karakter' van zijn vlooi enmarkt verloren gaat. „Wij houden het liever bij oude troep. Bovendien, als handela ren hun waren zó goedkoop aanbieden, kun je je afvragen waar het vandaan komt", zegt de vlooienmarktmeester. Bij Van der Meer moet het vooral 'gezellig blijven', zoals hij zijn angst voor malafide handelaren verwoordt. Naar aanleiding van de grote re toeloop zint Van der Meer op uitbreiding. Op het naastgele gen parkeerterrein wil hij zon 80 vierkante meter vrijmaken voor handel. „Buiten moet maar een openluchtmarkt komen", zegt hij. De Groenoordhallen bieden al sinds anderhalve maand geen onderdak meer aan rommel markten. Bouwwerkzaamhe den, die afgelopen maandag zijn begonnen, deden de direc tie van het expositie- en markt - hallencomplex besluiten de rommelmarkten tijdelijk op te schorten. HEN AAN DEN RUN» BBERT MINKHORST Oosterbegraafplaats aan de rlengde Aarkade in Alphen ii den Rijn is niet meer van ze tijd. Het kan beter, mooier vollediger, concludeert de cneente. Alphen gaat daarom markt op met het enige rkhof binnen zijn stadsgren- i. De Oosterbegraafplaats irdt voor een deel en mis- ïien wel helemaal geprivati- ;rd. De aula, in ogen van amigen 'kil en hoekig', lakt wellicht plaats voor een der gebouw. En atheïst, risten of islamiet. Alphen wil t elke gezindte zich straks op Oosterbegraafplaats thuis- elt. n de concept-nota 'Voorstel jr een marktoriëntatie' geeft ihen aan welke kant het op jet met de Oosterbegraaf- iats. Alphenaren en uitvaart- zorgers gaan vervolgens sa- in met de gemeente de defi- ieve toekomst van de be- iafplaats vormgeven. De dis- ssie over de Oosterbegraaf- lats wil verantwoordelijk thouder Henk-Jan Haber- ihl niet helemaal vrijgeven, zijn ogen is de rustplaats it mooiste stukje groen wat maar kan hebben' en dat iet ook zo blijven. :bat t het kerkhof onderwerp irdt van een 'open debat' is De Oosterbegraafplaats in Alphen. De rustplaats wordt mogelijk (deels) geprivatiseerd, maar de gemeente wil dat het fraaie groen behouden blijft. foto mark lamers ook omdat het hardop praten plaatsen ver in het buitenge- Habermehl weten welke deze over begraven tegenwoordig bied van een gemeente lagen. zijn. Nu beheert en exploiteert meer kan. „Het klinkt vreemd, Verstopt achter coniferen." de gemeente nog de Oosterbe- maar het onderwerp leeft. De Juist ook omdat mensen graafplaats, straks is dat wei tendens van de eerste helft van meer specifieke wensen heb- licht anders. En dat kan ook deze eeuw was dat begraaf- ben over afscheid nemen, wil volgens Habermehl: „Want er zijn al begraafplaatsen die winstgêvend zijn." Uit gespek- ken met de uitvaartverzorgers en de bevolking moet blijken of verzelfstandiging ook reëel is. Tegelijkertijd wil Habermehl weten of er behoefte is aan een crematorium. Het aantal cre maties ligt in Alphen ver onder het landelijk gemiddelde. Cre meren kan namelijk niet in de gemeente zelf, maar alleen in Leiden, Rijswijk of Rotterdam. De wethouder is ook benieuwd of een van de uitvaartverzor gers graag naar de Verlengde Aarkade wil verhuizen. Tevens wil hij de knoop doorhakken over wat met de aula moet gebeuren. „Mensen noemen het gebouw koud en hoekig. Het is niet meer van deze tijd. Anderen zeggen dat het juist wat heeft, maar duide lijk is dat het gebouw beperkin gen heeft. Iedereen moet bij voorbeeld na een begrafenis nog uitwijken naar een restau rant, maar straks hoeft dat wel licht niet meer." Na gesprekken met uitvaart verzorgers en een vrije in spraakronde voor de Alphense bevolking wil Alphen definitief vaststellen wat met de Ooster begraafplaats moet gebeuren. Eind van dit jaar of begin vol gend jaar kan met de heriprjcfr-: ting worden begonnen. Alphen kan dan de komende 25 tot 30 jaar met zijn begraafplaats vooruit, daarna komt de ge meente vermoedelijk ruimte tekort. Als dat inderdaad blijkt, breidt het kerkhof uit of ver huist het naar een andere loca- EN AAN DEN RIJN» A BUITELAAR jaar nog wil de Alphense louder van sociale zaken ik Dales nieuwe instrumen- inzetten in het armoedebe- Tot juni kunnen de fracties de gemeenteraad en belari- partijen suggesties doen het armoedeprobleem. Na :omervakantie gaat het col- dan concreet aan de slag. e wethouder deed deze toe- pig gisteravond naar aan- ng van het twee weken ge il gepresenteerde armoede- erzoek. Daaruit bleek dat op de tien Alphenaren met minimuminkomen of min- moet rondkomen. Boven- i weet een groot deel van niet dat het in aanmerking it voor speciale regelingen, s kwijtschelding van de ge melijke belastingen, echte communicatie is de aak van het laatste pro- m. In de commissie alge- m en maatschappelijk be- zei de wethouder het dan eens te zijn met de fracties, een snelle verbetering van oorlichting aan minima be tten. ales wil ouderenbonden, en huisartsen inschakelen door individueel contact, e Alphenaren op hun moge- 'eden te wijzen. De PvdA gt daarbij speciale aandacht r mensen die wel een baan ben, maar toch van een mi- umloon moeten leven. Een rmatiepunt dat verder reikt het bestand van de sociale 'st kan volgens de partij de- groep ondervangen. RP- PV noemde tevens de men- die zowel werken als een ering hebben, bijvoorbeeld dels een Melkertbaan of dlligerswerk. Door voor die ibinatie meer ruimte te crq- kunnen uitkeringsgerech- a zich op termijn boven het aansminimum uitwerken, e wethouder is al bezig met de voorzichtige uitwerking van twee andere ideeën., In navol ging van Leeuwarden zouden de Alphense minima in aan merking moeten kunnen ko men voor een collectieve aan vullende ziektekostenvergoe ding. Met name gericht op de tandartsenhulp, die sinds de be zuinigingen in het ziekenfonds voor de laagste inkomens onbe taalbaar wordt. De gemeente biedt dan in overleg met de ver zekeraars een voordelige verze kering aan. Dat zou mogelijk zijn doordat de gemeente zelf de administratie voert, ze verre kent dé premie met de uitkering en een grote groep cliënten te gelijk binnenbrengt. Een ander voorstel is om ge gevens van sociale zaken en de woningbouwverenigingen te combineren, zodat de gemeen te ziet wie in aanmerking ko men voor huursubsidie. De WD fractie stelde dat, doordat enkelen misbruik ma ken van voorzieningen, mensen zich schamen om hun hand op te houden. In het nieuwe beleid wil de WD dat daar zware straf fen tegenover gesteld worden. GroenLinks vroeg zich af of de voorstellen ingepast worden in de kadernota, omdat er wellicht extra geld nodig is. De wethou der antwoorde hierop dat bete re voorlichting en hulp aan in dividuele gevallen door anders aanwenden van middelen be kostigd wordt. Maar dat er voor de bijzondere bijstand (mensen met onverwacht hoge uitgaven kunnen daarop een beroep doen) en kwijtschelding inder daad geld nodig is. Een hogere uitkering veran dert volgens het armoede-on- derzoek niets aan het gebrek aan sociale contacten onder een groot deel van de minima. D66 vindt, in overeenstemming met het rapport, dat de gemeente elk geval op zich moet benade ren en proberen te helpen. De democraten willen daarvoor het nodige geld uittrekken. Gewapende overval op bloemenzaak ALPHEN AAN DEN RUN* Bij een overval op een bloe menwinkel aan de Stuif- zwam in Alphen is gisteren aan het eind van de middag de dagopbrengst buitge maakt. Rond zes uur kwam een nog onbekende man de winkel binnen en dwong de 52-jarige eigenaresse het geld af te geven. Daarbij werd de Alphense met een mes be dreigd. Vervolgens ging de rover er met het geld van door. Tijdens de overval wa ren er geen mensen in de winkel. Hoeveel er is buitge maakt wil de politie niet kwijt. BRANDJE - Een koelhuis van een tuinderskas aan de Valken- burgerweg in Oegstgeest is afge lopen nacht in brand gevlogen. De brandweer voorkwam dat het koelhuis en de kas volledig uitbrandden. De oorzaak van de brand is niet bekend. ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Alle fracties van de commissie algemeen en maatschappelijk beleid waren onder de indruk van de woorden van vier jongedames over het jongerenbeleid. De commissie sprak gisteravond over de uitkomst van het rapport dat de stichting Alexander vorige week presenteerde. De vier wa ren op uitnodiging van wethouder Joost Korver naar de vergadering gekomen en zetten vier pun ten uiteen: jongeren willen een informatiepunt voor vragen en problemen, een voorziening waar verschillende muziekstijlen gedraaid worden, een eind aan de onderlinge agressie tussen groepen en vooral meer inspraak. In krachtige bewoordingen stelden de vier hun verwachtingen aan de commissieleden. Deze prezen vervolgens de dames om hun komst en toonden zich in bijna alle opzichten eens met de standpunten van de jongeren. GroenLinks stelde voor om de subsidieregeling voor de twee grote jongerencentra in Alphen, Het Kasteel en Madonna, te gebruiken als stimulans om ook andere groepen jongeren binnen te ha len. Het Kasteel is nu dé uitgaansgelegenheid voor alto's, terwijl in Madonna alleen gabbers ko men. De vier aanwezige jongeren willen dat de Bewoners halen bakzeil bij politiek Jacobswoude JACOBSWOUDE ROBBERT MINKHORST Jacobswoude wil voorlopig geen verkeersdrempels aanleggen op de Vriezenweg in Leimuiden. Burgemeester en wethouders hebben het voorstel terugge trokken. Tijdens de vergadering van de commissie verkeer op 25 maart bleek al dat politici wei nig voelden voor de verkeers- remmende maatregelen en het terugbrengen van de maxi mumsnelheid naar 60 km/ u. Bewoners hadden juist om de drempels gevraagd. Zij menen dat op de smalle weg, die de Herenweg met de N 207 ver bindt, veel te hard wordt gere den. Daardoor zouden gevaar lijke situaties ontstaan. Ook D66 noemde de weg in zijn nota 'Onveilige Verkeerssituaties' ge vaarlijk. Volgens omwonenden zijn er het afgelopen jaar twintig ongelukken gebeurd. De politie telde overigens maar vijf inci denten. De bewoners, grepen onlangs nog een zitting van de commis sie beroep- en bezwaarschriften aan om hun wensen kenbaar te maken. Ze protesteerden daar tegen het plan om een uitrit aan te leggen, die de daar geplande nieuwbouwwoningen moet ontsluiten. Pas wanneer de drempels daadwerkelijk zouden worden aangelegd, wilden de Leimuidenaren hun bezwaar schrift intrekken. De commissie heeft het protest van hen in middels verworpen. Wethouder L. Bruins van ver keer en openbare werken stuitte eind maart in zijn commissie op verzet van de politieke partijen. Volgens het CDA ondervinden boeren onnodig veel hinder van de obstakels. En auto's en vrachtwagens kunnen de drem pels ook met hoge snelheid pas seren, meenden WD en Ge meentebelang. Geldverspilling, concludeerden zij daarom. Al leen D66 steunde de wethou der. ROELOFARENDSVEEN Harder rijden dan 50 kilometer per uur en/of door het rood licht rijden, komen automobilisten die over de Alke- madelaan rijden, voortaan duur te staan. De roodlichtcamera bij de voetgangersoversteekplaats ter hoogte van de Sint Jozefschool in Roelofarendsveen is onlangs in werking gesteld. De camera kan al leen automobilisten flitsen die in de richting van de A4 rijden. De camera was een wens van het schoolbestuur van de Sint Jozef school. WEST De Leidse afdeling van de Hobby Computer Club (HCC) houdt op woensdag 21 mei een bijeenkomst in Alphen aan den Rijn. Voor het stellen van vragen, oplossen van problemen en voor 'gewoon' informatie over computers zijn de deuren in Halfje Wit aan de Van Brakelstraat geopend. De bijeenkomst begint om acht uur. Toegang voor leden van de HCC en voor niet-leden is gratis. STATION Bij een inbraak in de stationsrestauratie in Alphen aan den Rijn zijn afgelopen nacht sigaretten en frisdrank gestolen. De daders kwamen binnen door een ruit te vernielen. Kort nadat de politie was gealarmeerd kon zij in de directe omgeving van het sta tion drie mannen aanhouden. Wegens gebrek aan bewijs is het drietal later weer vrijgelaten. WEST De Alphense Hondenclub (AHC) heeft de organisatie voor de Honden Hike, een survivaltocht voor dier en baas, rond. De vereni ging heeft aan dertig teams, elk bestaand uit vier honden met bege leiders, een startlicentie afgegeven. De AHC kondigt aan dat de tweedaagse tocht het uiterste van de deelnemers zal vergen. Behal ve een aantal 'verrassende elementen' staan ook het slapen in de open lucht, koken op een houtvuur en een zwemtocht voor hond en baas op het programma. De Honden Hike wordt dit jaar op 5 en 6 juli gehouden. RIJNSATERWOUDE Stichting Cultura Jacobswoude houdt donder dag 15 mei in 't Schoolhuis in Rijnsaterwoude een lezing door Femke van der Kroft over binnenhuisarchitectuur. Femke van der Kroft, onder andere docente aan de Volksuniversiteit Leiden, gaat aan de hand van dia-beelden in op diverse (woon-)stijlen. 't Schoolhuis, Herenweg 22, aanvang 20 uur, entree 5 gulden. gemeente maatregelen treft die de groepen bij el kaar brengen en de vooroordelen wegnemen. De WD noemde het opmerkelijk dat volgens het onderzoek allochtone meisjes op zoek zijn naar een plek waar ze kunnen kletsen en bezig zijn, zonder jongens. Alphen voorziet in die mo gelijkheid, maar de doelgroep weet blijkbaar niet af van het bestaan van vrouwentrefcentrum Zahra. Aan dat communicatieprobleem moet vol gens de WD dringend iets gebeuren. Wat de jongeren eigenlijk vonden van het ge dogen van twee coffeeshops in de Hooftstraat, \Toeg D66 zich af. De vier meisjes antwoorden eensluidend positief. Afschaffing zou volgens hen leiden tot grotere aantrekkingskracht tot drugs. Maar, pleitte een van hen, stel wel een verplichte legitimatie in want „het is wel voor 18-plus, maar ik kom daar als vijftienjarige ook wel in". Voor lichting in de laatste groepen van het basisonder wijs lijkt hen ook noodzakelijk. „En aan leraren. Want die weten er niets van, je kan bij hen niet terecht met problemen. Het is nu zo dat leerlin gen leraren moeten voorlichten over drugs". De Socialistische Partij wees nog op een teke nende aanpak van hoe het niet moet. „Er wordt alweer gesproken over een stuurgroep van amb tenaren, maar daar zitten dus weer geen jongeren bij". LEIMUIDEN Voor een deelnemer aan de sportinstuif van de Rabo bank Braassemermeer-Oost wordt de krachtinspanning te groot. Terwijl ze lachend in het gras ligt, proberen de drie overgebleven touwtrekkers te redden wat er te redden valt. foto mark lamers LEIMUIDEN Vijftig bestuurders die te snel reden, zijn gisterochtend op de Vriezenweg in Leimuiden op de bon geslingerd. Er waren tij dens de twee uur durende controle 370 passanten. De hoogst ge meten snelheid was 138 kilometer per uur. Maximaal 80 kilometer per uur is toegestaan. Tevens werden acht vrachtwagenbestuurders aangehouden omdat hun auto te breed was voor de Vriezenweg. LEIDSCHENDAM Om de verkeerssituatie aan het Koningin Juliana- plein in Leidschendam veiliger te maken komen er verkeersdrem pels. Op de kruising tussen de Veursestraatweg en de Prins Hen driklaan is de afgelopen anderhalfjaar het aantal ongelukken geste gen door een gewijzigde voorrangsregeling. De verkeersdrempels moeten automobilisten voortaan dwingen af te remmen en zo doende minder ongelukken te veroorzaken. Wethouder M. Span onderzoekt nog de mogelijkheid om ook een fietspad aan té leggen om te voorkomen dat fietsers met grote snelheid het kruispunt op rijden. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Een witte bestelbus is gisternacht op de Rijndijk in Hazerswoude gestolen. De bus stond afgesloten gepar keerd langs de rijbaan. TER AAR Ter Aar trekt 90.000 gulden uit om voorzieningen te tref fen voor het opslaan en verhakselen van tuinafval en talcken. Dit af val wordt opgeslagen op een terrein bij de afvalwaterzuivering langs het Achtmorgenpad. De politie van het district Rijn en Braassem vond de verkeers drempels eveneens overbodig. Uit snelheidscontroles is geble ken dat er nauwelijks te hard wordt gereden. Nu geldt een adviessnelheid van 60 kilometer per uur. Omdat het gros van de automobilisten zich daar al aan houdt, is terugbrengen van de maximumsnelheid niet noodza kelijk, aldus de politie. Door het negatieve advies van de politie en de geringe politie ke steun hebben burgemeester en wethouders hun voorstel te ruggetrokken. Donderdag 22 mei vragen zij de gemeenteraad om daar mee in te stemmen. DORP/RIJNDIJK Vroege vogels kunnen zaterdag 17 mei om half zes 's ochtends bij café De Meester beginnen met de luilakwandeling. Langslapers kunnen de hele dag nog hun hart ophalen tijdens de eerste polderdag. Wandelaars en fietsers kunnen kiezen uit ver schillende routes door de polders rond Zoeterwoude. Aan de route gelegen boerderijen en molens gunnen nieuwsgierigen een inkijkje in het dagelijkse boeren- en molenaarsbestaan. 's Ochtends heeft in het gemeentehuis de prijssuitreiking plaats aan kinderen van groep acht, die tekeningen hebben gemaakt van de groene polders. DORP/RIJNDIJK Gedeputeerde T. Jansen en wethouder J. Stuyt van Zoeterwoude openen woensdag officieel het fietspad Hofweg. Het fietspad, dat eind vorig jaar werd aangelegd en waarvan de werk zaamheden onlangs zijn afgerond, verbindt recratiegebied Vliet- land met fietspaden in het zuid-westen van het Groene Hart.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15