één 'Leids' kringloopbedrijf Mijn moeder is op van de zenuwen' Wethouders kennen het nachtleven niet AMI Britse Zeneca koopt Mogen Australische sterrenkundige brengt ode aan pionier Oort Protest tegen 'uitkleden' OV-kaart klinkt luider Leiden Regio jSDAG 13 MEI 1997 CHEF* HANS JACOBS. 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Vervolg van voorpagina den verdient er geen cent mee, maar toch ziet wet- J. Laurier brood in de samenvoeging van de ne- ophaaldiensten voor het huishoudelijk, gft en grof- „In afvalland wordt alles steeds groter. Bovendien rden de wagens steeds duurder. Bij het huidige jspeil zijn we niet goedkoper uit, maar over enkele ja- misschien wel." jN. MONICA WESSELING rier neemt alvast vorschot: de Leidse gemeenteraad ;t zich de komende tijd bui- over de vraag of samenvoe- t wenselijk is. De Leidse wet- der koppelt de discussie de samenvoeging nadruk- aan die over de toekomst de Gevulei (het afval-sa- „Daar- ook laten we onderzoeken gezamenlijk kringloopbe gezamenlijk glas, papier extiel ophalen profijtelijk is. het graag willen, maar zijn we echt niet uniek, ral zie je verdergaande sa- in afvalland. Dat ■took wel." ïurier stelt overigens, net als verige leden van de Gevulei, strikte voorwaarden aan sa- ïvoeging. Zo mag het milieu absoluut niet slechter op den. Een nieuwe inzame- smethode die de mensen er verleidt het afval minder goed te scheiden is bij voorbaat al uitgesloten. Ook mag het aantal keren dat de gewone vuilnisbak danwel de gft-bak wordt geleegd niet verminde ren. Zelfs als aan alle voorwaarden wordt voldaan, is fiks geld te be sparen. Wat de gemeenten daarmee doen, moeten ze zelf weten. Gemiddeld over de ze ven gemeenten (Leiden en Was senaar trekken geen profijt en blijven buiten de nieuwe ta riefsberekening) wordt 36 gul den per huishouden bespaard. Voor Alkemade is het verschil, net als in Leiden en Wassenaar, nihil. Voorschoten komt met 62 gulden 'het best weg', Sassen- heim heeft (op Alkemade na) met 14 gulden per huishouden het kleinste voordeeltje. Het financieel voordeel ver andert als niet alle gemeenten meedoen. Voor Laurier zijn dit allemaal nadere uitwerkingen die nu niet van doorslaggevend belang zijn. „Het gaat er veel meer om dat we nu bepalen willen we meer of minder sa- rier en directeur Peters bestaan- hoe we in de toekomst met el- mendoen." de uit de wethouders van Was kaar willen samenwerken. Moet Het dagelijks bestuur van de senaar, Zoeterwoude en Alke de Gevulei blijven zoals ze is, of Gevulei (naast wethouder Lau- made) nam gisteren nog geen iibliek nu aan het woord over vrije sluitingstijden TIMOTEUS WAARSENBURG hebben geen idee hoe het nachtleven in stad werkelijk in elkaar steekt. Zij hebben een on- wijfeld mooie en ruige studententijd gehad. Maar irna zijn ze niet fatsoenlijk meer gaan stappen." j Martina is Dansschoolhouder en fervent 'stapper', oor mijn werk ben ik pas laat in de gelegenheid orti biertje te gaan drinken. Dat lukt dan vaak niet :erin Leiden." frije sluitingstijden. Een heet hangijzer voor ge- lente en horecaondernemers. Nadat enige tijd gele- i tijdens een debat tussen gemeente, horeca en urtbewoners de voors en tegens van vrije sluitings- len zijn besproken, is nu het woord aan het publiek. ILeiden wel vrije sluitingstijden?„JÖën nee", vertelt „Ik zou er zeker gebruik van maken. Maar of goed is, weet ik niet. Want voor wie zou het zijn? de overlast in de stad er minder door of is het voor het publiek en de leefbaarheid van Leiden, juist alleen voor de ondernemer? En zelfs dat tste is de vraag. Want de koek kan nu eenmaal één keer verdeeld worden. De kans is groot dat bij vrije sluitingstijden het ritme van het uitgaand pu bliek wordt verlegd. Mensen gaan later weg om ook la ter thuis te komen. Het geld dat wordt uitgegeven zal ongeveer gelijk blijven. Hoewel Martina wel gebruik zou maken van de late re sluitingstijden, laat hij zijn stapavondjes in andere steden er zeker niet voor schieten. „Voor een deel worden die uitstapjes bepaald door de mogelijkheid om daar langer door te gaan. Maar ook het aanbod van horecagelegenheden is elders vaak groter. Ook de sfeer is een belangrijk element. Amsterdam, Rotter dam en Den Haag hebben alle drie een andere sfeer. Onderling verschillen ze, maar de sfeer is ook anders dan in Leiden." Maar Martina is niet de enige stapper. Een tweetal scholierenmeisjes gaat ook vaak uit. Een uitgesproken mening over de sluitingstijden hebben ze echter niet. „Ik moet toch altijd om 1 uur thuis zijn", zegt de een. Haar vriendin valt bij: „Er zijn ge noeg kroegen die nog open zijn als ik alweer thuis ben. Maar als ik zelf zou mogen weten hoe laat ik thuis kom, tja, dan zou het wel leuk zijn als je dat dan ook echt zelf kunt bepalen. En dus niet om twee uur naar buiten gestuurd worden. Ik zou het wel leuk vinden om de hele nacht door te dansen." Martina deelt deze mening. „Er zou een onderscheid moeten komen voor het soort gelegenheid met vrije sluitingstijden. Twaalf uur is een mooie tijd voor een snookercentrum en twee uur voor een kroeg. Maar niemand gaat voor elf uur naar een disco. Zulke tenten zouden dan ook lan ger door moeten gaan. Net als shoarmazaken. Die moeten gewoon standaard een uur langer open zijn dan cafés." Eetgelegenheden zouden volgens Martina sowieso langer open moeten. „Iedereen gaat 's avonds shoarma eten. Maar dat is enkel omdat er geen andere hapjeszaken open zijn. Snackbars bijvoorbeeld zou den ook 's nachts open moeten. Persoonlijk vindt ik het ook verschrikkelijk dat restaurants zo vroeg slui ten. Als je ergens om kwart voor tien binnenkomt, zie je de koks al balen." „Ik snap best dat zij hun keuken willen opruimen. Maar het is voor het publiek best jammer dat je vroeg moet eten. Wellicht dat als het uitgaansritme onder invloed van vrije sluitingstijden verlaat, ook restau rants in de toekomst hun openingstijden gaan verleg gen. Maar ja, het is afwachten wat de gemeente be sluit." zd niet nerveus voor mavo-examen biologie N'MARUN KRAMP irdeloos', 'een inkoppertje', lar klote' en 'een makkie' ;n de meest extreme reac- op de vraag hoe de eerste was verlopen. Het van de mavo- en ha- cholieren van het Leidse college vond de echter wel te De twee zenuwslopende hadden slechter kunnen en, was hun oordeel, ed is best te spreken over examen biologie. Iets meer een uur had hij nodig voor vragen. „Snel? Ach... /alt wel mee. Ik was niet als te weg. Ik heb ingevuld wat ist en daarna houdt het op. kan je wel twee uur blijven n, maar het wordt er toch beter van." Nerveus was hij „Waarom zou ik? Maar je t mijn moeder eens zien; is op van de zenuwen. Tij- de vakantie zat ze maar me te trekken, 'schiet op boven jij, leren'. Elke dag elfde liedje. Maar ik zag er in." Voor biologie moest zo'n vijftien tot twintig leren. „Hoeveel ies weet ik eigenlijk, niet. Ik er ook maar zo'n uur a an- uur aan gezeten heeft hetzelfde in nog minder tijd „Om eerlijk te zijn maal niet. Het vak ligt me niet", zegt ze resoluut, loef die boeken alleen maar en en ik heb er al helemaal i zin meer in, laat staan dat opensla." Ze vindt zichzelf 'at school betreft. Leren be- haar niet. Ze gaat dan ook haar eindexamen werken. ja, ik moet eerst dat pa le halen. Hopen dus, dat de niet zo gaat als biologie, t dat ging zwaar klote chard durft geen voorspel de doen over de uitkomst zijn test. „Da's mijn bijge- Hij vond het echter niet üijk. Ruim op tijd had hij wagen beantwoord. „Het uurtje dat ik heb om- dyslectisch ben, was niet 8 Linda die ook last heeft Leerlingen van het Bonaventura buigen zich over hun examenopgaven. van woordblindheid was ook op tijd klaar. Ze vond de vragen soms best las tig, maar erger nog waren de formulieren waarop de vragen stonden. „Dat was op A3-formaat want wij hebben koeieletters nodig. Maar dat is nogal groot op zo'n klein tafeltje, dus ik heb onwijs lopen stoeien." Soapseries De havo-scholieren moesten gistermiddag voor het vak Ne derlands twee teksten verklaren. „Het was een inkoppertje", zegt Nienke in eerste instantie, maar na gejoel van haar klasgenoten zwakt ze haar statement af. „Da's maar stoere praat hoor; het was best moeilijk." De eerste tekst over soapse- ries was leuk, vindt het groepje scholieren. „Het onderwerp staat dicht bij ons en dan lees je zo'n tekst een stuk makkelijker dan een verhaal over iets dat je niet interesseert." Jeroen trekt een vies gezicht en vervolgt. „Die tweede tekst bijvoorbeeld, die ging over 'het gezin vroeger en nu'. Wat moet ik nou met zo'n onderwerp? Daar vind ik werkelijk niets aan. Die tekst was dus ook niet om door te ko men! Gelukkig waren de vragen over dit verhaal niet zo moeilijk. Bij het eerste stuk waren ze een stuk pittiger." De havo-ers hadden g 2% over het algemeen meer tijd nodig voor hun examen dan de mavo-leerlingen. Zo'n vijftien studenten ge bruikten zelfs de laatste minu ten om nog wat op te schrijven. Volgens hun lerares Nederlands M. Polderman was de test ech ter wel binnen tweeënhalf uur te maken. „Leerlingen blijven vaak uit bijgeloof tot dè laatste minuut zitten. Dan hebben ze het gevoel dat ze het maximale gedaan hebben." Over de teksten is Polderman zeer te spreken. „Het waren ge lukkig niet van de zware maat schappelijke problemen, maar gewoon leuke 'dicht bij huis' onderwerpen. Daar kunnen de FOTO HENK BOUWMAN leerlingen zich zich iets bij voorstellen." Of dat ook een po sitieve invloed heeft op het re sultaat, durft ze niet te zeggen. „We hebben één oefentekst waar de leerlingen het volstrekt mee oneens zijn, de mening die daarin staat stuit ze tegen de borst. Je zou dan denken, het raakt ze en daardoor lezen ze het goed en zijn de cijfers hoog." Maar helaas, vertelt de docente, het tegendeel is waar. „De resultaten zijn bij die tekst altijd een stuk lager. Hun eigen mening zit in de weg bij het be antwoorden van de vragen. Voor de resultaten van dit exa men is het dus maar te hopen dat de leerlingen zich konden vinden in de auteurs' visie op The Bold en the Beautiful." inwoners van een aantal Ge- vulei-gemeen- ten goedkoper. FOTO ARCHIEF standpunt in over de resultaten van het onderzoek. Eerst wor den de gemeenteraden gecon sulteerd. Ophalen glas, papier en textiel kan fiks goedkoper LEIDEN MONICA WESSEUNG Door alle contracten voor het legen varf de papier-, glas- en textielbakken op één hoop te gooien, kunnen de gemeenten in de Leidse regio per jaar zo'n 340.000 gulden besparen. Een gezamenlijk contract met één papier-, glas-, en textielinza- melaar is veel voordeliger. Oegstgeest 'verdient' met een gezamenlijk contract per jaar ruim anderhalve ton, Zoeter woude bijna 20.000 gulden. Dat blijkt uit een onderzoek van Empower-man uitgevoerd in opdracht van de Gevulei, de Gemeenschappelijke Vuilver werking Leiden en omstreken. Het onderzoek is gedaan in het kader van de discussie over de toekomst van de Ge vulei. Op dit moment hebben alle negen gemeenten (Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Wassenaar, Zoeterwoude, Alkemade, Voorschoten, Sas- senheim en Warmond) elk af zonderlijk een contract met een bedrijf dat in het dorp pa pier-, glas- en textielbakken neerzet en deze ook leegt. De prijzen verschillen nogal per gemeente, evenals overigens de hoeveelheid opgehaald pa pier, glas en textiel. Het afslui ten van één groot contract is voor het inzamelbedrijf profij telijk en dus zal zo'n bedrijf een gunstiger tarief rekenen. Als alle papier, glas en textiel van de negen gemeenten door het bedrijf zouden worden op gehaald, wordt er 500.000 gul den bespaard. In de negen ge meenten is echter ook een aantal verenigingen en liefda digheidsinstellingen actief. Die halen voor zo'n 140.000 gul den aan 'afval' op. Omdat de Gevulei die instellingen het brood niet uit de mond wil stoten, wordt dat bedrag niet bij het voordeel meegeteld. De 340.000 gulden wordt bespaard als het ophalen van glas, papier en textiel door derden blijft gebeuren. Het is ook mogelijk om de Gevulei het glas, papier en textiel te la ten ophalen. Het is nog niet te zeggen hoeveel er dan wordt bespaard: dat hangt af van de manier waarop die inzameling gaat gebeuren. De besparingen door het ge zamenlijke contract zijn niet van de ene dag op de andere te bereiken. De gemeenten hebben allemaal langjarige contracten met de bakkenle- veranciers (dat zijn ook de op halers). Contractbreuk kost geld. Mochten de Gevulei-ge- meenten (of een aantal daar van) besluiten tot gezamenlijk afsluiten van contracten dan komen er gewoon steeds meer gemeenten bij. Zodra een ge meente 'af is van haar huidige contract, sluit zij zich bij de grote groep aan. LEIDEN. ANP Het Brite Zeneca wordt voor 142 miljoen gulden de nieuwe eigenaar van Mogen. Er komt een openbaar bod op het Leidse plantenbiotechnologiebedrijf van 13,75 gulden per aandeel. Een aantal aandeelhouders, sa men goed voor 51 procent van het kapitaal, hebben het bod al geaccepteerd. Mogen is in 1985 opgericht door de Amerikaanse Molecular Genetics en de Nederlandse in vesteringsmaatschappij MIP. Sinds 1988 worden de aandelen verhandeld op de Incourante Markt van de Amsterdamse ef fectenbeurs. Mogen was al maanden op zoek naar een partner. Sinds de opzienbarende overneming vo rig jaar van branchegenoot PGS, waarvoor Hoechst en Schering één miljard gulden op tafel leg den, was Mogen de lieveling van beursspeculanten. De ver koop van PGS was er ook de oorzaak van, dat de grote aan deelhouders van Mogen gingen aandringen op verkoop. Intus sen schoot de beurskoers om hoog naar 38,50 gulden. Groot was dan ook de teleurstelling toen vorige maand bekend werd dat belangstellenden niet meer dan zo'n 12,50 gulden per aandeel wilden betalen. Maan dag bedroeg de koers 13,30 gul den. Mogen is gespecialiseerd in verbetering van gewassen door genetische manipulatie. Het be drijf boekte vorig jaar voor het eerst in zijn bestaan winst. Bij een omzet van 10,9 miljoen gul den werd 169.000 gulden ver diend. Het bedrijf heeft 44 werknemers, die allen in dienst blijven. LEIDEN HANS VERSLUIS De sterrenhemel fascineert de mens. Bij helder weer werpen we graag eens een blik naar bo ven en verbazen ons. Tot voor enkele decennia was de weten schappelijke kennis van het heelal vooral gebaseerd op der gelijke observaties met het oog: de bestudering van lichtstralen. Dat was zeer beperkt, want door uitsluitend te kijken konden as tronomen immers alleen licht golven waarnemen. Golven met hogere of lagere frequenties, zoals röntgenstralen en infra rood, bleven buiten beschou wing. Min of meer bij toeval ontdekte men dat vanuit het heelal niet alleen veel licht op ons afkomt, maar ook radiogol ven, en dat die radiogolven ons vaak nog meer vertellen dan licht. De radiotelescopie was ge boren. Over dit onderwerp sprak de Australische hoogleraar Ron Ekers gisteravond in het Groot Auditorium van het Academie gebouw. Ekers verblijft in Ne derland in het kader van zijn functie als 'Oort-hoogleraar', waarbij het houden van de Oort-Lezing ter ere aan de in 1992 overleden hoogleraar Jan Hendrik Oort een verplicht pro grammapunt is. De Oort-Lezing is pas acht jaar oud, maar het ceremonieel vooraf begint al traditie te wor den. „Dames en heren, wilt u opstaan!", klinkt het klokke acht uur door de zaal, voordat Ekers met de 'Oortfamilie' in zijn kiel zog, zoals de nazaten van de 'eik van de astronomie' worden genoemd, het Auditorium bin nenschrijdt. In een volle zaal steekt de Australiër in zijn rede 'Van radio tot sterrenkunde: lof der zotheid' de loftrompet Oort. Ook voor diegenen die de be grippen quasar, jet, pulsar en galaxy niet dagelijks bezigen, was het ongetwijfeld een boei ende avond. Ekers vertelde vlot en vermeed al te complexe we tenschappelijke verhandelin gen, die dergelijke lezingen voor de leek niet zelden tot een 3- sterrencryptogram maken. Ekers' boodschap was duidelijk: Oorts werk was baanbrekend op het gebied van de radiotelesco pie. De naam van Oort is onlos makelijk verbonden met de ra diotelescopie. Hij was het die in het begin van de jaren zestig plannen maakte voor de bouw van de serie radiotelescopen in Westerbork, die door hun grote gevoeligheid een beeld moesten geven van de ontstaansgeschie denis van het heelal. En hoewel ingenieurs het project vanwege de toenmalige stand der tech niek als onuitvoerbaar bestem pelden, zette Oort door. Resul taat: de telescopen van Wester bork leverden en leveren een schat aan wetenschappelijke in formatie, die met de traditione le sterrenkunde nooit verkregen zou zijn. Westerbork behoort nog steeds tot de wereldtop op het gebied van de radiotelesco pie. Op aandringen van Oort werd ook op het zuidelijk half rond een 'Westerbork' ge bouwd. In Australië, waar Ekers nu de scepter zwaait. LEIDEN HEINO VAN BENTHUM „Gedwongen keus? Totale afschaffing? Niks daar van! Ritzen moet met z'n poten van onze OV af blijven!" In die felle bewoordingen roept het Lan delijk Actie Comité (LAC) op om naar het Haagse Malieveld te komen. Daar demonstreren jonge ren en studenten op 14 mei tegen de voorgeno men bezuinigingen op de openbaar vervoer-stu- dentenkaart. Als het aan minister Ritzen van on derwijs ligt krijgen thuiswonende studenten van af november volgend jaar een weekkaart en uit wonenden een kaart die alleen geldig is in het weekeinde. Nu kunnen gebruikers van de kaart nog kiezen. Studenten zijn woedend over deze zoveelste 'uitkleedactie' van de minister. Maar geldt dat ook voor de Leidse student? „In de organisatie van de demonstratie is Lei den in ieder geval goed vertegenwoordigd. Maar we hopen dat Leidse studenten massaal van zich laten horen", zegt Pamela Guldie, student rech ten en penningmeester van de Leidse Studenten Bond (LSB). „Het is altijd lastig om mensen te mobiliseren. Veel studenten zijn moeilijk te be reiken. En het is alsof de student niet altijd even betrokken is. Ook al lijkt dat de laatste tijd minder te worden", vertelt Guldie. Daarnaast onderteke nen Leidse studentenorganisaties en de LSB een protestbrief aan het kabinet. Hierin uiten de schrijvers hun bezorgdheid over de plannen van de minister. Ze pleiten voor 'behoud van de keu ze tussen week- en weekeindekaart en de moge lijkheid om de kaart in te leveren en de 94 gulden per maand te ontvangen'. Studentenvereniging Augustinus steunt het protest. „We zullen de brief zeker ondertekenen. En we hopen dat veel Augustijnen gaan demon streren", zegt Martijn Jebbink, student bestuurs kunde en voorzitter van de vereniging. Volgens Jebbink is de OV-kaart niet alleen handig, maar vergroot hij ook de mobiliteit van de student. „Reizen is duur. En de basisbeurs is al zo laag.. Laat studenten zelf kiezen welke kaart te willen", vindt hij. De voorzitter weet nog niet of hij bij de demonstratie aanwezig zal zijn. „Misschien als we tijd hebben. Dan gaan we met het hele be stuur", aldus Jebbink. Voor studenten is tijd blijkbaar een schaars goed. Niet iedereen staat te popelen om de barri cades op te gaan. 'Ik slaap tegen Ritzen' is een veel gehoord 'Leids protest'. Maar niet als het aan Guldie ligt: „De bond is lange tijd een slapende hond geweest. We zijn nu bezig om die eens flink wakker te schudden." De demonstratie van woensdag is daar volgens haar een uitstekende gelegenheid voor. Ze hoopt dan ook vurig dat en kele honderden studenten woensdagmiddag zich verzamelen op het station van Leiden. Om het landelijk protest te voorzien van een krachtige Leidse tongval. Want niemand zit te wachten op een 'waardeloze' kaart. Ook de traditioneel enigszins gezapige Leidse student niet.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13