,eiden Regio Cafébaas vecht tegen sluiten zaak NA Wie het gras laat groeien kan Ajax verslaan 'Het lijkt wel een complot' Leiden niet opgeschrikt door nep-parkeerkaarten GERECHT ode Duitse klinkers m Haarlemmerstraat INSPAN 13 MEI 1997 b HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN, 071 -5: MEOB A C Personee'van I MEOB in Oegst- geest gaat mogelijk weer actievoeren tegen het mi nisterie van defensie. Vlooienmarkt y| De vlooienmarkt I aan de Rijndijk in Zoeterwoude mag zich verheugen in een toene mende belangstelling. gekogeld met vuilniszakken :iden Voor het slaan, schoppen en bekogelen met vuilniszak- ^van een 29-jarige Katwijkse op de Steenstraat is een 47-jari- Leidenaar gisteren aangehouden door de politie. De vrouw m na het voorval meteen de bus naar de Langegracht, om bij politie aangifte te doen van mishandeling. Daar was eerder al en bezoeker van de Hartebrugkerk langs geweest, die meldde at de 47-jarige tijdens de ochtendmis een kerkganger had ge lagen. Hij zou in die kerk al eerder overlast hebben veroorzaakt. Ie man was bij zijn aanhouding zo in de war, dat hij is opgeno- in een psychiatrische inrichting. 'axi botst tegen busje iden Een 38-jarige Leidenaar is gistermiddag met rugletsel ar het academisch ziekenhuis gebracht na een aanrijding op .Lammermarkt. Het bestelbusje waar de man in reed werd, jen hij plotseling moest stoppen, van achteren aangereden oor een taxi, bestuurd door een 29-jarige Leidse. /rouw erkent verduistering De 29-jarige filiaalhoudster van een Leids bedrijf heeft jteren bekend, dat zij zesduizend gulden heeft verduisterd, et bedrijf deed al in februari aangifte bij de politie. Het zou an om de weekopbrengst van de zaak. keuze voor de Haarlemmer- aat is gemaakt. De 'kilometer jplezier' wordt bestraat met Duitsland gebakken rode ikers. Aan beide zijden komt meter uit de gevel een blin- igeleidestrook in gele bak- :n. Ie rode klinkers vormden van de drie proefstroken die anden geleden al werden ge- l tussen de Pelikaanstraat en Havenplein. En die strook bij winkeliers en gemeente lelijk favoriet. ,,De kwaliteit het best, de kleur is het oist en na een regenbui logt 'ie het snelst op", zegt btenaar T. Koenders. De 'kop' van de Haarlemmer straat wordt nog dit jaar voor zien van een rood wegdek. Tus sen Havenplein en Pelikaans traat gaan de stratenmakers op dinsdag 20 mei aan de slag. Voor de herbestrating van dat stukje Haarlemmerstraat en de Koestraat hebben zij - met een gemiddelde snelheid van twin tig meter per dag - zes weken nodig. Het grootste deel van de lang ste Leidse winkelstraat wordt pas volgend voorjaar definitief bestraat. Daar is de aannemer nu nog bezig met het vernieu wen van de riolering. De grond moet vervolgens een jaar inklin ken. 't Centrum schakelt rechter in De kroegbaas wist helemaal niet dat zijn 28-jarige hulpje in zijn café cocaïne verkocht. Waarom wordt hij gestraft voor iets waaraan hij part noch deel had? De gedwongen sluiting van een half jaar die de gemeente wil opleggen, betekent zo goed als zeker het faillissement van het café. Met dat pleidooi probeerde advocaat J. Landman giste ren in kort geding de president van de Haagse rechtbank ervan te overtuigen dat café 't Centrum aan de Nieuwe Beestenmarkt open moet blijven. maar hij ontkende. Een paar weken voor de inval kreeg ik weer het idee dat er iets niet in de haak was. Ik heb toen con tact opgenomen met de politie. Maar daar heb ik toen niets De gemeente besloot de kroeg een tijdelijke sluiting op te leg gen na een inval op 15 februari dit jaar. Bij die inval werd de dealer gearresteerd. Hij zit nog altijd achter slot en grendel. Vijf dagen na de inval besloot de burgemeester het café een slui ting van negen maanden op te leggen. Nadat de kroegbaas daar tegen bezwaar had ge maakt, werd de straf terugge bracht tot zes maanden. Daar mee hield de gemeente er reke ning mee dat de uitbater het laatste jaar door ziekte amper in zijn café aanwezig is geweest om toezicht te houden op de gang van zaken. De kroegbaas vindt die straf nog altijd veel te zwaar. Volgens eigen zeggen heeft hij nooit ge weten van de illegale praktijken. ..Ongeveer een jaar geleden had ik wel een vermoeden. Ik heb hem er toen op aangesproken, meer van gehoord", vertelde de man gisteren. Ook justitie vond dat de kroegbaas niets te verwij ten valt. „De recherche heeft mij meegedeeld dat voor hun vaststond dat ik er geen enkel aandeel in had." Maar voor de gemeente is het helemaal niet van belang of de kroegbaas al dan niet op de hoogte was van de drugshandel. In het belang van de openbare orde en de verstoring van het leefklimaat kan de burgemees ter een café zonder meer voor een jaar sluiten wanneer er in harddrugs wordt gehandeld, be toogde advocaat R. Lever na mens de gemeente. Met de slui ting van een half jaar was de ge meente al bijzonder coulant ge weest. „De periode moet lang genoeg zijn om aan de bezoe kers duidelijk te maken: je kunt hier niet meer terecht voor je hardddrugs", aldus Lever. Volgens de advocaat van de kroegbaas is dat helemaal niet nodig. Nu de dealer in de bak zit, weet iedereen immers dat de handel wel stil moet liggen. „In feite is hiermee de door de gemeente gewenste situatie al een feit", betoogde Landman. „Het café heeft in de scene een bepaalde naam. Als de vraag naar harddrugs blijft bestaan, kan het gebeuren dat er iemand Café 't Centrum moet van de ge meente de deuren sluiten we gens han del in harddrugs. foto mark la- mers anders gaat dealen", stelde Le ver daar tegenover. De president van de recht bank doet op 20 mei uitspraak, 't Centrum blijft in ieder geval open zo lang de procedure niet LEIDEN HANS KOENEKOOP VERVOLG VAN VOORPAGINA De inbrekers hebben ruim de tijd genomen, zegt eigenaar Ben van der Hurk van de Leidse dis cotheek Club 70. Voor een ton aan spullen is vorig weekeinde weggenomen uit de discotheek, die sinds de brand in maart ge sloten is. „Er stond nog ergens een kerstpakket en daar hebben ze zich op hun gemak te goed aan gedaan", vertelt de eige naar. De discotheek staat te lang leeg, zegt Van der Hurk. „En dan krijg je dit soort dingen." Volgens de politie is aan de ach terkant van het pand een hou ten paneel losgemaakt. Zo kwa men de inbrekers binnen. „Het lijkt op een complot te gen mij. Het is nu tien weken geleden dat de bovenverdieping is afgebrand. Ik wil dolgraag be ginnen aan de wederopbouw, heb plannen voor voorzetting van de discotheek en een nieuw grand café, maar de verzekering houdt de boel op. Zij nemen maar geen beslissing over de uitkering." Van der Hurk ziet de toe komst somber in. „Ik moet erg wennen aan de situatie. Ik heb altijd voor mezelf kunnen zor gen. Zelfs in de moeilijke perio de nadat de sluitingstijd van de discotheek terug moest naar twee uur 's nachts, kon ik het hoofd boven water houden. Maar nu heb ik het zelf niet meer in de hand. Ik ben volledig afhankelijk van de verzekerings maatschappij." Icohol hter een alcoholprobleem in altijd andere problemen til. Zou meneer de politie ker daar misschien een heel in beetje rekening mee kun- hhouden? vijf gedaagden die allen met fiets naar de rechtbank wa- gekomen, omdat zij onlangs pschonken toestand achter stuur van hun bolide waren 'getroffen, probeerden rech- Van Daal ieder op geheel ei- wijze mild te stemmen; een Bde reden voor het overmatig nkgebruik bleek keer op keer ir snel gevonden. Het verschil m enkel en alleen in de ver- ording en de gesprekstoon, pvel in de manier waaróp. ben al tien jaar vrijgezel. Die vuste avond ontmoette ik de Uw van mijn dromen. Is het [dat ik vervolgens iets te diep Wte vaak in het glaasje I" ex had me net voorgoed US toe gekeerd. Zelf vind ik niet zo verwonderlijk dat ik ar de fles greep. „Als je als matroos op het droge bent, dan wil je natuurlijk niet op een droogje staan. Heel af en toe viel er zelfs een vleugje humor te bespeuren in het verweer van de gedaagden, maar Van Daal zag dat toch niet zo. Streng klonk het meerdere keren uit zijn mond: „U ziet toch wel in dat het ook veel minder goed had kunnen aflo pen?" Een teken van berouw, een eerste bezoekje aan de Ano nieme Alcoholisten of de be reidheid tot deelname aan een CBR-cursus over alcohol en ver keer konden des rechters goed keuring daarentegen wel weg dragen. De verwarmingsmonteur uit Ter Aar, die zijn auto enkele maanden geleden na een be zoek aan het café in een Wou- brugse sloot parkeerde, deed het in de rechtszaal goed. Kort van stof, doch vol berouw; de rechter kon het wel waarderen: ,,U heeft kennelijk van dit voor val geleerd. Het siert u dat u sinds die bewuste dag geen druppel alcohol meer heeft ge dronken, dat u eigener bewe ging naar de AA-sessies ging en zelfs uw baas volledig op de niet. Gedaagde kneep zijn han den letterlijk dicht bij het verla ten van de rechtszaal. Met een straf, bestaande uit veertig uur onbetaalde dienstverlening en twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan zes voorwaardelijk, bleek de mon teur heel goed te kunnen leven. De ex-stratenmaker, die in dronken toestand bij zijn ex- vriendin een ruit ingooide en vervolgens, ondanks waarschu wingen van politieagenten, zijn auto als vervoermiddel koos, verliet de zaal minder gelukkig. Hoewel hij de politierechter veel te melden had, leek er min der begrip voor zijn persoonlij ke omstandigheden. De man kwam er beter van af dan de monteur, maar de toon die de rechter aansloeg, deed anders vermoeden. Misschien was het zijn lege be staan, zijn verwijt aan de politie of het feit dat hij al drie keer eerder onder invloed had gere den waardoor de rechter star en streng bleef. In ieder geval werd hem vanachter de lange tafel nauwelijks een blik waardig ge keurd. „U had die blaastest be ter niet kunnen weigeren, u had die taxi-chauffeur die de weg blokkeerde beter geen 'stomme lui' kunnen noemen en dat u nu uw dagen vult met niets doen, is natuurlijk helemaal niet ver standig", stelde de rechter. De gesneuvelde ruit moest worden betaald en aan veertig uren dienstverlening viel evenmin te ontkomen. „Ik heb begrepen dat u op het moment niet veel om handen heeft, dus enkele uren werk zullen u wel van paS komen", voegde Van Daal eraan toe. Een veelheid aan verweer stuit te gisteren steevast op een veel heid aan negatieve beoordelin gen, op kalme aanvaardingen volgden mildere uitspraken; het maakte dat de verwarmings monteur tevreden naar huis ging met een relatief zware straf en de ex-stratenmaker, die met zijn straf goed wegkwam, het pand daarentegen teleurgesteld verliet. Rechter van Daal verpakte fop- cadeaus in gouden papier en luxe geschenken in oude kran ten; wat woordkeuze en ge sprekstoon al niet kunnen doen. Wat in Amsterdam kan, kan in Leiden ook. En als paspoorten en geld kunnen worden nagemaakt, dan behoren nep-parkeerkaarten die niet van echt zijn te onderscheiden evengoed tot de mo gelijkheden. Zo reageren woordvoerders van de Leidse dienst parkeerbeheer op de berichten over criminelen die in Amsterdam op grote schaal val se parkeerkaarten drukken waardoor deze ge meente miljoenen guldens is misgelopen. Toch vormen de Amsterdamse gebeurtenissen geen aanleiding voor speciale maatregelen in het Leid se. Volgens F. Delemarre, de zegsman van de Leid se dienst (die sinds een reorganisatie 'stadstoe- zicht' heet), zijn er echter geen aanwijzingen dat in de Sleutelstad 'structureel of op grote schaal' valse parkeerkaarten in omloop worden gebracht of dat zoiets staat te gebeuren. Wel treffen de par keerwachters 'incidenteel' kaartjes aan die uit een kopieerapparaat en niet uit de parkeerauto maat afkomstig zijn. „De kans dat de medewer kers daarin trappen", zegt Delemarre, „is klein." Hij wijst erop dat in de berichtgeving over de Amsterdamse affaire nadrukkelijk de suggestie wordt gewekt dat de fraude 'van binnenuit' owrdt gepleegd. De criminelen zouden parkeerautoma ten thuis hebben staan en de kaartjes op officieel papier van de dienst parkeerbeheer drukken. De kennis en de materialen zouden zijn aangeleverd door een medewerker. „In Leiden worden ook wel eens parkeerauto maten gestolen maar die worden dan niet weer aangetroffen bij iemand thuis maar in een gracht. De automaten zijn dan niet gestolen om er wat mee te doen maar alleen maar vanwege het geld dat erin zit." Delemarre stelt dat er voor het vervalsen van parkeerkaarten 'heel wat hobbels' moeten wor den genomen. Zo is het al een hele toer om aan kaartjes zonder dagstempel te komen. Die wor den net zo 'behandeld' als het geld dat in de au tomaten wordt gestopt. Delemarre: „Het is nog maar de vraag of het kosten-baten-plaatje nog wel interessant genoeg is om juist met parkeerkaarten te frauderen. Een van de grootste problemen is dat de kaartjes maar voor één dag geldig zijn. Maar ook bij het vervalsen van parkeervergunningen, waarin heel specifieke kenmerken en gouden draden zijn ver werkt, komt heel wat kijken." Barrv Hughes op ondernemersavond in In Casa Rechtszaak tegen verdachten drugssmokkel maand uitgesteld Elf drugstransporten verzorg den een 33-jarige man uit De Kaag en zijn vier medeverdach ten uit Voorburg en Den Haag. De drugshandelaars exporteer den tussen 1994 en begin dit jaar grote hoeveelheden hasj en coke naar Duitsland. De vijf ver dachten stonden gisteren in Den Haag even voor de rechter, om te horen dat hun zaak pas op 19 juni echt wordt behan deld. Tot die tijd blijft het vijftal in ieder geval in voorarrest. Tot een echte rechtszitting kon het gisteren niet komen omdat de rechtbank pas kort voor aanvang van de zitting de beschikking kreeg over de pro cessen-verbaal van vier van de elf transporten. De handelaars werden in fe bruari van dit jaar aangehou den. De recherche had met tien man drie maanden aan de zaak gewerkt. Hierbij werden onder andere telefoons afgeluisterd. Bij de arrestatie waren de koe riers, een 38-jarige man en een 37-jarige vrouw uit Den Haag, in het bezit van 160.000 D- Mark. Bij de man uit De Kaag werden een auto, een boot en een bedrag van 25.000 gulden in beslag genomen. hoogte hebt gesteld. Een schouderklopje bleef nog net uit, maar veel scheelde het n voor alle, platte duidelijk- Ik ben niet van tsjakka en gelul." [egt Barry Hughes, ex-trainer het betaald voetbal. Op een mabijeenkomst van de Leid- ondernemersvereniging (B, in samenwerking met de B Bank, in de Leidse danssa- i In Casa. Het thema van de- avond: dynamisch onderne- n. En de organisatoren heb- i Barry Hughes neergezet ireen uurtje pep-talk. lynamisch ondernemen? ti)' Hughes? Jazeker, hij pro- ;rt vergelijkingen te trekken isen bedrijfsleven en sport, it als steeds terugkerende lag: wat zijn de voorwaarden or een bedrijf om goed te laien? Dat zijn er een paar gens Hughes. In de eerste lats draait het simpelweg om klant. ,De klant is nummer één. Dat ten jullie. Maar in het voetbal ten ze dat niet. Daar praten over de toeschouwers in ter- 'i van zooitje, tuig... Van de 34 tbalbedrijven in Nederland akten er vorig jaar maar vijf winst. En dit seizoen zijn er al een miljoen klanten minder ko men kijken. Toen ik twaalf jaar geleden hoofdtrainer was bij Haarlem werkte ik me het la zarus. Er kwamen gemiddeld 7000 klanten per keer kijken. Het was een goed, safe bedrijf. Maar nu, ik schaam me dood. Veertien dagen geleden speelden ze voor 500 man. Meer bestuurs leden dan klanten. Daar zie je dus nooit een wave, bij Haar lem. Ze weten daar niet eens wat clat is." Een kwestie van gebrek aan klantenbinding. En buiten het voetbal zijn er mensen die hard hun best doen het voetbal de nek om te draaien. „Nederland is het enige land waar een burgemeester kan zeg gen: de wedstrijd gaat niet door. En de spoorwegen kunnen dat ook zeggen. De spoorwegen! De klant raakt zo in de war dat hij nu de KNVB belt als hij wil we ten hoe laat de trein naar Gro ningen vertrekt. Zo moet het dus niet. Klanten krijg je binnen door ze aan je te binden. En hoe bind je de klan ten aan je? In de eerste plaats volgens Hughes met een goede leiding van het bedijf. Een lei Barry Hughes: ik ben niet iemand van tsjakka. foto mark lamers ding die weet wie de klant is en wat de klant wil. Een tweede be langrijk punt is motivatie van iedereen binnen het bedrijf, orakelt Hughes en kwakt weer een paar anekdotes de zaal in. Maar zijn toespraak van een dik uur komt toch steeds weer terug bij de klant. „Ik weet: hoe meer klanten, hoe meer geld. Dat betekent ook meer sponsors, meer publiciteit. En nog meer klanten. Zo werkt dat. Maar daar heb je wel een team voor nodig. Hoe deed ik dat bij Haarlem? We moesten een keer spelen tegen Ajax. Drie weken voor de wedstrijd nodig ik iedereen uit. Iedereen. Ik laat ze zien: dit zij wij, dit is ons be drijf. Ik vertel iedereen hoe be langrijk hij is. En ik zeg: we moeten tegen Ajax, er komen 16.000 mensen, 3,5 miljoen mensen zien het 's avonds op tv, de radio is er... We moeten al die mensen van de eerste tot de laatste minuut vermaken. En winnen. „Hoe? Ajax laat de bal rond gaan, speelt wat men noemt cir culatievoetbal. Ajax speelt graag op een goede grasmat, een tapij tje. Dus wat deed Barry? Hij liet het gras bij Haarlem drie weken groeien. Zegt Rinus Michels, die toen trainer was van Ajax, voor de wedstrijd: 'maar dit kan toch niet!' 'We zijn maar een klein cluppie', zeg ik. 'En voor het maaien zijn we afhankelijk van de gemeente. Ze komen maar eens per drie weken.Afijn, we winnen met 3-0. Iedereen op de banken. Duizenden klanten. Een prachtig gevoel. En heel Neder land praatte de volgende dag over Haarlem." Gemeenteraad Op 13 mei 1997, aanvang 20.00 uur, raadzaal stadhuis. Agenda: 1. brief WD-fractievoorzitter over aftreden wethouder; 2. benoeming nieuwe T *J wethouder. Efcl LCluCTl L

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11