H Kerk Samenleving Orthodoxe joden beraden zich op samenwerking met liberalen Orthodoxen en evangeliealen vinden elkaar in pinksterappèl 'Anti-zendingswet ondermijnt democratie IsraëV 'Aktiedag' Andreaswijkgemeente RK-kerk v activiteiten Internet tor uitbreiden MAANDAG 12 MEI1997 'Respect over en weer nodig amsterdam anp Het Nederlands-Israëlietisch Kerkgenootschap (NIK) en de orthodoxe rabbijnen beraden zich morgen in een gesprek op de samenwerking met liberale joden in het pas opgerichte Centraal Joods Overleg (CJO). Dat maakte voorzitter dr. H. Markens van het NIK bekend. Aanleiding voor het gesprek is een advertentie in het Nieuw Israëlietisch Weekblad van deze week. waarin het Verbond van Liberaal-Religieu ze Joden, de zes liberale rabbijnen en de zionis tische organisatie Arza zich beklagen over 'het geestelijk klimaat in Israël'. De overheveling van subsidies van onder meer liberale organisaties naar orthodoxe groepen 'vergroot de tegenstellin gen tussen jood en jood in Israël', aldus de adver tentie. ,,De liberale rabbijnen hakken in op de Israëli sche orthodoxie, en die kun je niet los zien van de orthodoxie hier", reageert Markens. Dat'wekt spanningen op. Wij zijn zeer voorzichtig gewor den met samenwerking op niet-religieus gebied." Op godsdienstig gebied is van samenwerking tus sen orthodoxen en liberalen helemaal geen spra ke. Vorige maand wekten dezelfde ondertekenaars met een eerdere advertentie al de woede van or thodox Nederland. Toen waarschuwden de libe rale joden naar aanleiding van een omstreden be- keringswet voor het gevaar van een 'joods-funda mentalistisch' Israël waar de eenheid van het joodse volk op het spel staat. De Amsterdamse liberale rabbijn D. Lilienthal is niet verrast door de reactie van orthodoxe zij de. Volgens hem kunnen de liberale joden niet langer zwijgen over het onrecht dat hun door de orthodoxie wordt aangedaan. Zij zeggen de eni ge en absolute waarheid te hebben. Iedereen die een beetje anders denkt, wordt in de ban gedaan. Maar daar hoef ik me niet bij neer te leggen." Voor een goede samenwerking tussen ortho doxen en liberalen is'volgens Lilienthal 'respect over en weer' nodig. „Ik hecht belang aan een heid en harmonie in onze gemeenschap. Ik heb daar veel voor over, maar niet alles." Hij voelt zich verplicht te protesteren tegen de minachting die liberale joden van de kant van orthodoxe rab bijnen ten deel valt. „Die zouden willen dat de grond zich opende en ons opslokte", aldus de Amsterdamse rabbijn. In het CJO zitten behalve het NIK en het Ver bond van Liberaal-Relgieuze Joden ook het Por- tugees-Israëlietisch Kerkgenootschap en drie al gemene joodse instellingen (CIDI, Joods Maat schappelijk Werk en de Federatie Nederlandse Zionisten). hellevoetsluis anp rieus te nemen. „Wij geloven dat wanneer de kerk de grote daden van God naar de Schrift Met een gezamenlijk pinksterappèl roepen vijf verkondigt, de Geest geloof, wedergeboorte en orthodox-protestantse en evangelische groepe- bekering zal werken", aldus het appèl, ringen de Samen op Weg-kerken op tot trouw De boodschap keert zich tegen stromingen in aan de belijdenis en een vurig getuigenis van de Samen op Weg-kerken die het gezag van de het christelijk geloof. Alleen dan kan een einde komen aan de 'matheid die als een waas over de kerken ligt'. Het Pinks terappèl 1997 is een initiatief van de Gerefor meerde Bond en de Confessionele Vereniging, twee behoudende richtingen in de Nederlandse Hervormde Kerk, het Confessioneel Gerefor meerd Beraad, het Evangelisch Werkverband in de Samen op Weg-kerken en de Stichting Vrien den van dr. H.F. Kohlbrugge. Alle hervormde, gereformeerden en lutherse kerkenraden ontvangen het appèl. De bood schap roept de kerken op om het gezag van de bijbel en het belijden van de Drieënige God se- 'Einde maken aan de matheid die als een waas over de kerken ligt' bijbel en de unieke positie van het chris telijk geloof ter dis cussie stellen en het geloof vooral zien als het strijden voor een betere wereld. „Wan neer de kerk haar ge tuigenis inruilt voor louter solidariteit met de wereld of louter met de we reldgodsdiensten, zal ze uiteindelijk voor de we reld geen boodschap meer hebben." De auteurs van het appèl erkennen ook de schuld die de kerken zelf hebben aan de 'Gods vervreemding' in de huidige, ontkerkelijkte sa menleving waarin de mens verblind is door het 'egocentrische, consumptieve denken'. „Dat vraagt om diepe verootmoediging, opdat het ge tuigenis aangaande Christus echt profetisch zal klinken." amersfoort anp Het wetsvoorstel dat is bedoeld om evangelisatie in Is raël uit te bannen, ondermijnt de democratie in dat land. Dat staat in een petitie van Stichting Israël en de Bijbel, gericht aan de Israëlische premier Netanyahu en de voorzitter van de Knesset. De stichting, die zich bezighoudt met bijbelversprei ding en evangelisatie, heeft de ruim 250 bezoekers van haar jaarlijkse Landdag in Amersfoort gevraagd het protest tegen de anti-zendingswet persoonlijk te on dertekenen. Voorzitter Baruch Maoz van het Israëli sche actiecomité tegen de wet had in een brief aan de Landdag gevraagd krachtig bij zijn regering te protes teren en koningin Beatrix en het Nederlandse kabinet te vragen hun invloed aan te wenden. Volgens Maoz is de kans groot dat het Israëlische parlement instemt met het wetsvoorstel, dat op straffe van maximaal een jaar hechtenis productie, import, verspreiding en het in bezit hebben van niet-joodse religieuze lectuur verbiedt. „Het voorstel heeft in het parlement een overweldigende meerderheid achter zich. De wet wordt ongetwijfeld van kracht, tenzij Is raël door tegenstanders van de wet wordt overtuigd dat de wet niet in het belang van het land is", aldus Maoz. De anti-zendingswet zou volgens hem een im morele ontkenning van de grondrechten van de mens zijn en de Israëlische samenleving onderwerpen aan „fundamentalistischeoverheersing". Stichtingsdirecteur T. Stier hekelde de vooral door stichting Christenen voor Israël gehuldigde opvatting dat christenen geen zendingstaak jegens joden heb ben, maar hen en hun land vooral materieel behoi te steunen. „Het gevaar is groot dat de christenlii zich bezighoudt met de opbouw van de staat Isr( maar niet met de diepste nood van de joden. Er iso voor joden geen andere naam dan die van Jezus Ch; tus gegeven waardoor zij moeten behouden word' Daarom heerst er onder de Messiasbelijdende jod grote zorg over de anti-zendingswet." Secretaris Eric Brown van de Engelse zusterorga satie van Israël en de Bijbel leek zich weinig zorgen maken over het wetsvoorstel. „Niemand kan iets richten tegen de kracht van het Woord van God. 1 zullen daarom nog meer Nieuwe Testamenten spreiden. De vraag ernaar neemt alleen maar toe. je mensen iets verbiedt te lezen, willen zij het jt hebben." katwijk» Het schilderachtige Andreashofje aan de voet van de Oude Kerk in Katwijk was afgelopen zaterdag veranderd in een markt plein tijdens de tweede 'aktiedag' van de her vormde wijkgemeente Andreas. De kooplui achter de kraampjes met boeken, planten en moederdagcadeautjes deden goede zaken en de jongste bezoekers konden zich onder meer werd niet vergeten: er was een koffie-corner uitleven bij het marmottenspel en het sjoelen, ingericht en ook de haring- en viskar ontbrak Ook cultureel werd er aan de weg getimmerd, niet. De opbrengst van de aktiedag gaat naar In de ochtenduren was er kinderkoorzang te de stichting De Brug en het jeugdwerk van de beluisteren en 's middags liet de kerkenraad Andreaswijk. onder begeleiding van het Van den Heuvel orgel van zich horen. Ook de inwendige mens Foto hielco kuipers utrecht» anp Een werkgroep van de Rod Katholieke Kerk in Neder! onderzoekt in opdracht var bisschoppenconferentie op ke wijze zij haar activiteiter Internet kah uitbreiden, maakte het RK-Kerkgen schap bekend. Het team van specialister der de naam Interdioce Taakgroep Internet moet werken naar een stapperi voor de Rooms-Katholiekel Onlangs is al een site geop waar netsurfers suggesties I nen geven over de invulling de plannen. De Kerk is al twee jaar op perimentele basis actief op net. Het gaat vooral om het strekken van informatie i kerkelijke documenten en publiceren van materiaal i parochiebladen en persbei ten. De nu geplande uitbreit moet meer 'ontvangersgeii worden. Ook wil de RK-Keil temet gebruiken om zich buitenkerkelijken te prese ren. Verder denkt de taakg dat parochies, dekanaten, dommen, werkgroepen en stellingen zich via het net van eikaars activiteiten en zichten op de hoogte kun houden. Wereldwijd is de Rooms tholieke Kerk druk bezig nieuwe activiteiten op het ir nationale computernetwerk uit de Leidsch Dagblad ANN01897 Woensdag 12 Mei ALFEN AAN DEN RIJNVerleden week zou zich te Alten aan den Rijn een paartje in den echt begeven, doch toen het tijd werd voor het bruidspaar om zich naar het Raadhuis te begeven, weigerde de bruidegom den gang daarheen en zag van het huwelijk af. LEIDENGisternamiddag had mejuffrouw v. W. het onge luk met haar rijwiel aan de Rijn-en Schiekade te water te geraken. Een in de nabijheid zijnd politie-agent smaakte echter het genoegen haar spoedig op het droge te brengen, zoodat zij met haar nat pakje behouden in hare woning op genoemde kade aankwam. ALFEN AAN DEN RIJNHet post-en telegraafkantoor te Alfen aan den Rijn- een gebouw dat aan de gemeente in ei gendom toebehoort -.ondergaat een inwendig belangrijke verbouwing. Het kantoorlokaal, de wachtkamer voor het pu bliek, zoowel als de bestellers- en batterijkamer worden alle aanmerkelijk vergroot en overeenkomstig de behoeften van den dienst ingericht. Tusschen de wachtkamer en het kantoorlokaal is een spreekcel gebouwd voor het intercommunale telephoonver- keer. Wanneer deze dienst voor het publiek wordt openge steld, is nog niet bepaald. ANNO 1972 Vrijdag 12 Mei ALPHEN AAN DEN RIJN— Ondanks dat er twee motorrij ders uit tegenovergestelde richting naderden, ging een au tomobilist een groepje wielrenners toch passeren. De mo torrijders moesten zo ver uitwijken, dat ze in de berm te recht kwamen en vielen. Éen van hen is met een hersen schudding in het ziekenhuis Rijnoord opgenomen. Een duopassagiere kwam in de sloot terecht en liep slechts een nat pak op. LEIDENDe walvis, die in de Margriethaven in Rotterdam werd aangetroffen en waarvan het skelet door preparateurs van het rijksmuseum van natuurlijke historie in Leiden werd geborgen, is een Noorse vinvis. Van deze soort spoelde 29 augustus 1811 een exemplaar bij Monnikendam aan. Het skelet van dit dier bevind zich in het museum in Leiden. In ieder geval is de vondst in Rotterdam uitzonderlijk, want het betreft het tweede of misschien derde exemplaar dat in Nederland is aangetroffen, aldus Prof. dr. L.D. Brongers- ma, directeur van het Leidse museum. LEIDEN/VOORSCHOTEN— Door de kanalisatie van de vaarweg tussen de Vlieten de Rijn is het natuurlijke grens- beloop tussen Leiden en Voorschoten vervallen. Óp verzoek van de gemeenteraden is een onderwerp-wet gemaakt, welk voorstel tot grenscorrectie door Gedeputeerde Staten aan de raden is verzonden met het verzoek hierover binnen twee maanden hun mening kenbaar te maken. Indien u een bijstandsuitkering ontvangt en daarnaast een baan heeft of binnenkort een baan gaat krijgen, bestaat de kans dat u in aanmerking komt voor een extra premie of bonus boven uw uitkering. Om men sen met een bijstandsuitkering tot werken te stimuleren heeft de gemeente Leiden namelijk de ABW-actiefregeling in het leven geroepen. Op grond van deze regeling kunt u maximaal 2 jaar in aanmerking ko men voor een maandelijkse premie wan neer u deeltijdarbeid, vrijwilligerswerk of in het kader van een trajectplan zogenaamde arbeidstoeleidingsactiviteiten (bijvoorbeeld een sollicitatietraining) gaat verrichten. Voor de éénmalig verstrekte bonus komt u in aanmerking wanneer uw bijstandsuitke ring is beëindigd omdat u een betaalde baan heeft gevonden (de 'uitstroombonus') of wanneer u een cursus Nederlandse taal hebt voltooid. Dit artikel gaat alleen over de voorwaarden die gelden voor de premie voor deeltijdarbeid en de uitstroombonus. Zowel voor de premie als de uitstroombo nus geldt als voorwaarde dat u minimaal twee jaar werkloos moet zijn (en als werk zoekende ingeschreven heeft gestaan bij het Arbeidsbureau), óf dat u een alleen staande ouder bent met een kind tot 12 jaar. Voor de uitstroombonus kunt u ook in aanmerking komen wanneer u als banen poolmedewerker uit de banenpool of als JWG'er uit het Jeugd Werk Garantieplan stroomt naar een gewone baan. Indien u een deeltijdbaan heeft, worden uw inkomsten gekort op uw uitkering. In plaats daarvan ontvangt u (als u minimaal twee jaar werkloos bent) maandelijks een premie van maximaal 275 gulden. De uitstroombo nus bestaat uit een eenmalig bedrag van 2.000 gulden voor echtparen en alleen staande ouders en een bedrag van 1.000 gulden voor alleenstaanden. De maandpremie moet u binnen vier maanden nadat u met uw deeltijdbaan bent begonnen aanvragen. De uitstroombonus wordt u ambtshalve toegekend nadat u drie maanden hebt gewerkt. Hoewel de uit stroombonus u als alles goed gaat automa tisch wordt toegekend, raden wij u toch aan voor alle zekerheid ook voor de bonus een aanvraag in te dienen. Bij het vaststellen van de duur van uw werkloosheid telt ook de periode mee waar in u vóór de aanvang van uw bijstandsuit kering werkloos was. De ABW-actiefregeling verbindt hier wel de voorwaarde aan dat u INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN Werken vanuit bijstand kan tot extra beloning leiden in die voorafgaande periode een andere uit kering ontving (bijvoorbeeld een werkloos heidsuitkering) en (zoals al werd vermeld) dat u stond ingeschreven als werkzoekende bij het Arbeidsbureau. De premie voor deel tijdarbeid wordt niet alleen verstrekt wan neer u tijdens uw bijstandsperiode met de deeltijdbaan start. Ook wanneer u reeds voordat u de bijstand inging in uw deeltijd baan werkte, kunt u voor de premie in aan merking komen indien u minimaal twee jaar werkloos bent. Wanneer u bijvoorbeeld vóór uw bijstandsuitkering anderhalfjaar een WW-uitkering ontving en daarnaast al in een deeltijdbaan werkzaam was, kunt u De duiven vlogen dit weekeinde vanuit PV Leiderdorp een half jaar na de aanvang van uw bijstandsuitkering al voor de premie in aanmer king komen, omdat u in to taal twee jaar werkloos bent en in een deeltijdbaan werkt. Was u bij de aanvang van uw bijstandsuitkering al twee jaar (gedeeltelijk) werkloos, dan kunt reeds vanaf dat moment in aan merking komen voor de premie voor deel tijdarbeid. Voor de premie en de bonus hoeft uw werk loosheidsperiode overigens niet onafgebro ken te zijn geweest: maximaal 50 dagen mag deze periode onderbroken zijn voor het verrichten van betaalde arbeid. Aan uw inschrijving als werkzoekende bij het Ar beidsbureau stelt de ABW-actiefregeling wél de eis dat deze onafgebroken moet zijn ge weest. In de praktijk blijkt echter dat ook op deze voorwaarde uitzonderingen mogelijk zijn. Eén van deze uitzonderingen betrof een vrouw van wie de bijstandsuitkering werd beëindigd wegens het aanvaarden van een betaalde baan. Nadat zij drie maanden werkzaam was werd haar een uitstroombo nus geweigerd, omdat zij in de twee jaar voorafgaand aan haar nieuwe baan zeven maanden niet als werkzoekende ingeschre ven had gestaan bij het Arbeidsbureau. In een bezwaarprocedure bracht de Commis sie voor de Beroep- en Bezwaarschriften een negatief advies uit aan het College van B en W, omdat de ABW-actiefregeling nu eenmaal de voorwaarde stelt dat de in schrijving bij het Arbeidsbureau onafgebro ken moet zijn geweest en aan deze voor waarde niet is voldaan. Het College van B en W volgde het advies van de Commissie niet op, omdat volgens B en W de ABW-ac tiefregeling niet te star geïnterpreteerd moet worden en bij de beoordeling ook naar de specifieke omstandigheden van het individuele gekeken moet worden. Het be zwaarschrift werd gegrond verklaard. Uit het voorgaande blijkt dat de ABW-ac tiefregeling meer mogelijkheden tot een premie of bonus biedt dan menigeen zich realiseert. Wanneer u nadere informatie over de regeling wenst, kunt u contact op nemen met de Sector Sociale Zaken van de gemeente of één van onze spreekuren be zoeken. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92,2311 CV Leiden, tel. 5167700. Spreeku ren maandag 11.00-12.00 uur en donder dagavond 18.30-20.00 uur. PV Het Oosten W. Kop 1, 6, 8; W. v/d Hoogt 2, 9; G. Hen- drikse 3; B. van Putten 4, 5, 7; C. v/d Blom B. van Mil 1, 7; R. v/d Nieuwendijk 2, 6, 10; D. van Seggelen 3, 5; Th. Habraken 4; M. Reijerse 8, 9. PV De Reisduif N. de Groot zn. 1, 2, 3, 4, 5, 7; comb. J. Hartevelt 6; S. van Iterson 8,10; H. Dusoswa 9. PV De Vriendenclub R. Metscher 1, 8; comb. Rozier/de Schrijver 2, 4; P. Hartevelt 3; comb. Sladek. la Lau 5; comb, v/d Nieuwendijk 6, 10; Ch. v/d Voorn 7; A. v/d Lee 9. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (ad/uncf a./.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F, Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-53 Familieberichten: 023-51 023-5! Redactie: 071-5!! Hoofdredactie: 071-5! ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc 071-5! I RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-51 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsdï van het abonnementsgeld, ontvangef korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE6I 1 Voor mensen die moeilijk lezen, slecht1 ogen hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is een samenvat» het regionale nieuws uit het Leidsch Dagb geluidscassette beschikbaar. Voor inform l 0886-482345 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) ZIEK ENHUIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuisji 3 dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uur en overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkun: Jongerenafdeling: 14 30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse If daarnaast ook 11.15-12.00 uur Kraamafdeling: 14 30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 00 uhf a Kinderafdeling: 14 30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk n 18.30-19.30 uur, klasse I en ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 u 18.30-19 30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur (Alle' Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluitendvoe partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voorouders van opgenomen kinderen is mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, n neurologie-14 .15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkunde c 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. e bezoet e n oorheelkunde ti

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8