Leiden Regio Boshuizerpark 'aan lijntje gehouden' Leidse amateurtuinders in het zonnetje vrijwel ongewijzigd Onderwijs in eigen taal heeft geen prioriteit 'Fietstoeristen vinden het fantastisch' Moeders Jiaden in bloemen Testcase voor 'dakopbouwen' Welzijnsnota blijft Ef HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN, 071 -5356436 Bijen 9 De onheilstijding zoemt al weken rond: het aantal bijenvolken neemt in de toekomst drastisch af. lvechtpartij uit racisme jjDEN_i Een snee in zijn hand. Dat liep een 19-jarige Leidenaar ifgelopen zaterdagavond op in de Haarlemmerstraat, bij een l ;chermutseling met een groep van vier jongens. Het slachtoffer, en neger, had de vechtpartij proberen te ontlopen omdat hij een zin had in ruzie. De jongens hadden hem even tevoren ra- jstische opmerkingen toegevoegd. Toen hij wilde weglopen, verd hij tegengehouden door een van de jongens. Een vechtpar- I ontstond, waarbij in elk geval een belager gewond moet zijn ■taakt aan zijn neus. Een van de jongens trok een mes en stak „op de neger. Die probeerde het mes te ontwijken, maar liep en snee aan zijn hand op. De politie heeft de daders niet meer unnen vinden. Scheffer leidt promotie van Leiden k fiden Tjeerd Scheffer wordt de directeur van het nieuwe Bu- eau Leiden Promotie, dat Leiden in de toekomst een betere aam moet bezorgen bij toeristen en dagjesmensen. Scheffer Vi >eniet in Leiden vooral bekendheid als organisator van de cc M Marathon. Verder werkte hij als journalist bij onder andere Of leLeidse Courant, het Leidsch Dagblad en de Haagse Courant, enpe 43-jarige Scheffer is apetrots op zijn nieuwe functie. „Ik denk at ik de mooiste baan van heel Leiden krijg. Voor een rasechte eidenaar als ik is het een grote eer om de stad te mogen pro noten." Overigens blijft de kersverse directeur actief in de orga- lisatie van de Leidse marathon. j LEIDEN MARCEL SMEETS Wat heb je aan je Arabisch als je in de goot ligt? LEIDEN» HANS VERSLUIS De identiteit van de Nederlan der is de ontkenning van zijn identiteit. Misschien dat Neder landers daarom van allochto nen ook verwachten dat zij hun identiteit snel op geven. Het be leid ten aanzien van minderhe den in ons land is daarop ge richt. Dat stelde Halem el Mad- kouri van het Utrechtse Samen werkingsverband Marokkanen en Tunesiërs (SMT) gistermid dag in het gebouw van de Marokkaanse Stichting Moul- taka aan de Lange Gracht. Madkouri was op uitnodiging van Moultaka in Leiden om sa men met wethouder Hans Baaijens (onderwijs) de Marok kaanse gemeenschap voor te lichten over het wetsvoorstel 'Onderwijs in Allochtone Leven de Talen' (OALT), dat op dit moment in de maak is. OALT gaat niet langer uit van de ver wachting dat allochtonen bin nen afzienbare tijd terugkeren naar het land van herkomst. Daarmee komt een eind aan het principe allochtonen zo goed mogelijk op een eventuele te rugkeer voor te bereiden door middel van het huidige 'Onder wijs in Eigen Taal en Cultuur' (OELT). Doelstelling van het nieuwe beleid is de allochtone leerling juist voor te bereiden op een toekomst in Nederland. Hoe, dat laat Den Haag voor een groot deel over aan de gemeen ten. Vandaar dat de Leidse on derwijswethouder de laatste tijd door de diverse allochtone ge meenschappen veel wordt ge vraagd hoe Leiden invulling denkt te gaan geven aan de OALT. En hoewel Baaijens het tijdstip redelijk vroeg vond - 'Het voorstel is nog niet door de Kamer en de kans is aanwezig dat het nog aanzienlijk veran dert' - ontloopt hij zijn verant woordelijkheden niet, ook al wordt zijn boodschap niet steeds met gejuich ontvangen. Onder de OALT valt de ver plichting voor de gemeenten weg om allochtone leerlingen onderwijs in de eigen taal aan te bieden. In plaats daarvan ver wacht de regering van de ge meenten dat zij in overleg met scholen en eventueel met ou ders zelf een evenwichtig on derwijspakket samenstellen voor allochtonen. Het Leidse beleid zal, als het aan Baaijens ligt, voord gericht zijn op het optimaliseren van het kennisniveau van de al lochtone leerling. Onderwijs in Arabisch of Turks okay, als dat maar niet ten koste gaat van de normale lessen. Wat heb je aan een goede beheersing van het Arabisch als je in de goot be landt? De OALT-subsidies zijn dus niet alleen bestemd voor lessen in allochtone talen, maar vooral om achterstanden in bijvoor beeld het Nederlands weg te werken. Beide vormen van extra onderwijs mogen van Baaijens ook per se niet binnen de regu liere schooltijden plaatshebben. Taal- en cultuuronderwijs is, zo stelde Baaijens, vooral een zaak voor de ouders, daarbij gehol- Madkouri begreep niets van het betoog van de wethouder. Achterstandsonderwijs is en blijft een verantwoordelijkheid van de gemeente zelf. Het aan wenden van OALT-gelden voor dat doel is dus ongepast. „Hoe komt het toch dat Nederland zo weinig waardering heeft voor andere talen?", vroeg Madkouri zich hardop af. Tegelijkertijd toonde hij begrip voor het lasti ge parket waarin de Baaijens zich bevond: „Als er straks uit de inventarisatie blijkt dat er behoefte bestaat aan onderwijs in 90 verschillende talen, valt het niet mee om dat te organi seren. Ik ben blij dat ik niet op de stoel van de wethouder zit." Gabbers A SI De gabbers in I Oegstgeest zoeken een plek waar ze kunnen 'hangen'. Een vrachtwa gen zou zeer welkom zijn. Politie bekeurt 100 hardrijders LEIDEN/VOORSCHOTEN Bij snelheidscontroles in Leiden en Voorschoten zijn 102 auto's betrapt. De hoogst gemeten snelheid in Leiden was 90 kilo meter per uur, zowel op de Dr. Lelylaan als op de Lammen- schansweg. Op de Leidse weg in Voorschoten reed de snelste 84 kilometer per uur. Er werden 1734 auto's gecontroleerd. DIEVEN - Bij het Museum van Volkenkunde heeft de politie gisterochtend twee jeugdige in brekers aangehouden, een 20- jarige Leidenaar en een 15-jari- ge jongen uit Oegstgeest. Ze waren net van plan om ervan door te gaan met tal van spullen uit het museum, zoals drank, faxapparatuur en een ventilator. Een paar mensen hadden glas gerinkel gehoord en hadden de politie gewaarschuwd. ÏBloemen, bloemen en nog meer bloemen. Voor plan ten- en tuincentra was het lag even hoogsei zoen. „De zaken gaan zeggen ze in Het Bloemencentrum aan de Hoge Rijndijk. In de aan loop naar moederdag zijn het vooral bloemisten die kunnen rekenen op een opvallend hoge belangstel van mannen en kin deren. Traditiegetrouw of noodgreep, een ruiker tje voor moeder doet het wel góed. Originele geesten laten 'hun' moe der echter verrassen door een ontbijtje-op-bed. Moeders baden sinds jisteren in een fleurig rloemenbad. Vooral rozen en roze boeketten prijken op de tafels en in de ven sterbanken. „Er is veel vraag naar onze gemengde boeketten voor 'n geeltje", luidt het bij Pierrot Bloem- sierkunst in Zoeterwoude. Ook lange zonnebloemen :zijn in trek. Van topdrukte tegen sluitingstijd is geen sprake. De - hele dag krijgen de fleuristen klanten over de vloer. „Vandaag is het de (jpiele dag al druk, maar morgen verwachten wij de grootste drukte", zeggen ze bij Kanbier op de Was- senaarseweg. Voor laatko mers houdt Kanbier ook 's zondags zijn deuren open. Ook ontbijtservice Broodrunner beleeft hoog tijdagen. Voor zondag had eigenaar R. van Herwijnen zo'n tachtig adressen op rol staan. „En ik heb al veel nee moeten verkopen. Ik heb gewoon niet meer servies ter beschikking", zegt hij. Voor een kleine zestig gulden komen de luxe broodjes, champagne, roosjes en een in smoking gestoken ober aan bed. Vlet vaderdag is het aan merkelijk rustiger. „Man- hen weten blijkbaar niets anders te verzinnen dan een ontbijtje voor moe ders", zegt Van Herwijnen. Blokker aan het Be- vrijdingsplehi waren het vooral inkers en stofzui- ;ers die als warme brood- es over de toonbank vlo gen. „Vandaag waren er opvallend veel mannen", ?egt de verkoopster. „Die weten precies wat ze wil len." Cadeautjes moeten leuk zijn voor haar, maar handig voor hem. Bij parfumerie Maas dam in de Haarlemmer straat kwam ten die het watertje van tun vrouw niet van geur lerkennen, laat staan bij naam kunnen noemen, hoeven het pand niet in vertwijfeling te verlaten. .•Als ze het echt niet we len, vragen we hoe en wat", zegt de verkoopster. Karakter, voorkeur en stijl van moeders komen altijd wel overeen met een potje nit de kast. „Zo komen we er dan toch nog uit", zegt zij. 'Aan nieuwbouwplan Zuydtwijck is niets veranderd' Pontjes zetten de toon bij de landelij ke fietsdag in de Leidse regio. De pont over de Zijl bij Leiden was even eens afgeladen met deelnemers aan het evenement waar landelijk ongeveer 200.000 mensen aan meededen, net zoveel als vorig jaar. In totaal wa ren er 230 routes uitgezet. foto loek zuy- derduin De initiatiefgroep Boshuizerpark voelt zich aan het lijntje gehouden door het gemeentebestuur. Twee jaar geleden is de bewonersorganisatie toegezegd dat ze mocht mee praten over de nieuwbouwplannen van verpleeghuis Zuydtwijck in het buurtpark aan de Boshuizer Watering. Nu blijkt dat het verpleeghuis een bouwvergunning heeft aangevraagd voor nagenoeg precies hetzelfde plan als twee jaar geleden. De nieuwbouw slokt het overgrote deel van het Boshuizerpark op. Nieuwe pont over de Kagerplassen succes OUD APE/KAAG THOMAS ERDBRINK „Kijk daar! In de verte botsen twee grote ijzeren zeilboten van de zeeverkenners op elkaar. De passagiers van de nieuwe pont die tussen Oud Ade en de Kaag vaart halen opgelucht adem als ze zien dat de verken ners niet zinken. Op camping de Spijker boor staat een echtpaar te wachten op het nieuwe veer. Ze zijn op weg naar Kaagei land. Dankzij het pontje kunnen ze een flink stuk afsnijden. „Het scheelt ons al snel een half uur fietsen, zegt het echtpaar Schalk uit Hoogmade. Ze vinden zichzelf een beetje ondeugend omdat ze helemaal niet meedoen aan de Nationale Fietsdag die afgelopen zaterdag werd gehouden en waarvoor het pontje speciaal werd ingezet. „Dat is helemaal niet erg, zegt H. de Bruijn, voorzitter van de dorpsraad van de Kaag. Van hem mag iedereen mee op de pont. De Bruijn vaart mee om te horen wat de mensen van de nieuwe veerdienst vin den. Tot nu toe heeft hij slechts positieve opmerkingen gehoord. „We hopen dat dit geen experiment zal blijven. Ik denk dat de ze pont een aanwinst voor het Kagerplas- sengebied." Schipper J. Homan is het met de voorzit ter van de dorpsraad eens. Hij vaart dage lijks op een andere pont op de Kaag en noemt het tijdelijke veer een welkome af wisseling. Het is druk op de plas en de Schipper heeft moeite om de pont tussen de vele vaartuigen heen te manoeuvreren. „Het zou leuk zijn voor het fietstoerisme als deze veerdienst permanent hier zou varen. Ik vraag me alleen af wie dat gaat betalen", zegt de schipper. Als de pont bij restaurant Eijmershof aan meert staat er een groep fietsers klaar om de overtocht naar Oud Ade te maken. De passagiers hebben al een stuk gefietst en zijn blij dat ze rustig even van het uit zicht kunnen genieten. „Er zijn op de hele route pontjes, die vind ik toch wel het leukst van de Nationale Fietsdag, zegt P. van der Plas, uit Katwijk. „Bij ons heb je bollenvelden en duinen, hier water en pol ders. Het is heel prettig om hier te fietsen en te varen." Ook J. van der Heide, buschauffeur uit Oude Wetering, is vandaag vroeg uit zijn bed gekomen om de fietsroute te rijden en met de pont mee te varen. „Ja, lekker hoor, hier op het water. Straks weer op de fiets. Van mij mag de pont zeker blijven. Ik weeg 115 kilo en dan is het fijn om na een stuk fietsen even uit te rusten". De rust is voorbij als de pont na een kwartier varen weer bij camping de Spijker boor in Oud Ade aankomt. De fietsers gaan snel op weg naar Rijpwetering. „Iedereen vindt de pont een leuke afwisseling", zegt voorzitter de Bruijn. „Ik hoop dat de pont blijft. Toeristen vinden het fantastisch." LEIDEN ANNET VAN AARSEN „We voelen ons aardig bedon derd", zegt mevrouw Th. Buys van de projectgroep. „Aan het plan dat we destijds onder ogen kregen, is niets veranderd. Er is absoluut niet geluisterd naar onze ideeën. Toen hadden we de indruk dat alles in achterka mertjes was geregeld. Maar de wethouders Laurier en Hille- brand, destijds de plaatsvervan ger van Van Rij, zeiden dat ze zich niet gecommitteerd had den aan het plan, dat we moch ten meepraten en dat we seri eus werden genomen. Bij onze laatste ontmoeting met Van Rij meldde de wethouder dat er van inspraak geen sprake meer kon zijn omdat het bestem mingsplan al jaren geleden is vastgesteld." Buys benadrukt dat de om wonenden absoluut niet tegen een uitbreiding zijn van het aantal verpleeghuisbedden bij Zuydtwijck. „Die extra bedden zijn absoluut nodig", zegt ze. „Maar met de nieuwbouwplan nen van Zuydtwijck, blijft er van het park niets over. Er komen vijf, zes grote 'lobben' in het park. Laagbouw, twee verdie pingen... Het park wordt opge offerd, terwijl er in de buurt al nauwelijks groen is. In het Noorderpark aan de Willem de Zwijgerlaan gaan ze met dat nieuwe verpleeghuis toch ook de hoogte in?" Inmiddels heeft de initiatief groep protestbrieven gestuurd naar het college en naar de raadscomissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Bij de Raad van State is een bezwaar ingediend tegen de inmiddels verstrekte milieuvergunning. Maar Buys weet niet hoe ze de kansen van de initiatiefgroep Boshuizerpark moet inschatten. „Wat vaststaat is dat het ge meentebestuur de omwonen den niet serieus neemt", zegt ze. De initiatiefgroep meent ver der dat de gemeente indertijd gemaakte afspraken over par keerruimte en de bestemming van na de nieuwbouw leegko mende etages in het verpleeg huis niet nakomt. Buys: „De ge meente heeft beloofd niet mee te werken aan de uitbreiding als vooraf voor de af te stoten eta ges geen goede bestemming zou zijn gevonden. Die bestem ming is er bij ons weten nog niet. Bovendien vragen we ons af of de voorgestelde maatrege len wat betreft parkeren en ver keersafwikkeling voldoende zijn." LEIDEN AAD RIETVELD De vraag houdt de gemoederen in de Buitenrust straat, en in de rest van de Tuinstadwijk, al jaren bezig: mogen er wel of niet extra verdiepingen op de huizen worden gebouwd. Om daar nu einde lijk een antwoord op te kunnen geven is in over leg met de gemeente een plan voor een model- dakopbouw voor het adres Buitenruststraat 9 ge maakt. Buurtbewoners kunnen morgenavond in gebouw De Linde aan de Herenstraat vertellen wat zij daarvan vinden. Al sinds 1994 werkt de gemeente aan een her ziening van het bestemmingsplan voor de Tuin stadwijk, die het bouwen van extra verdiepingen op de huizen drastisch zou beperken. Veel bewo ners van de buurt hadden geklaagd dat die extra bouwlagen de zon uit hun huis hielden. Maar toen begonnen mensen die graag hun huis een verdieping hoger wilden maken weer te moppe ren, dat de waarde van hun huis door dat herzie ne bestemmingsplan zou dalen. Kenmerk van het ontwerp dat morgenavond in de inspraak gaat is de halfronde vorm, waardoor zo weinig mogelijk zonlicht wordt tegengehou den. De inspraakavond, waar architect P. van Swieten en ambtenaren van de gemeente tekst en uitleg geven, begint om acht uur. De com mentaren op het plan worden later dit jaar be sproken in de gemeentelijke commissie volks huisvesting. Open dag op 'Cronesteyn LEIDEN HEINO VAN BENTHUM Vrijheid en rust. Dat zoeken veel eigenaars van volkstuinen in het park Cronesteyn. De rust is echter ver te zoeken op het complex van volkstuinvereni ging aan het Boerenpad 5. Daar organiseert de Leidse Bond van Amateurtuinders algelopen za terdag een open dag. 'Een stralende voorjaarszon. En tientallen ballonnen die het luchtruim verkennen. Er is veel te beleven voor de kleintjes. Een tekenwedstrijd, een vrijmarkt, een rad van avontuur en de jaarlijkse geraniummarkt. „Ja, morgen is het moederdag. Ge raniums en moederdag horen nu eenmaal een beetje bij el kaar", verklaart J. de Bruin, voorzitter van de volkstuinvere niging Cronesteyn. Ook wethouder A. Pechtold komt een kijkje nemen. „Leuk, ik heb eindelijk het idee dat het voorjaar is." Twee dagen eerder verrichtte hij samen met H. de Groot, voorzitter van de Leidse tuindersbond, de officiële ope ning van het nieuwe bondsge- bouw. De Groot is te spreken over de goede samenwerking tussen gemeente en volkstuin ders. Toch zijn er problemen. De Oostvlietpolder heeft ruimte nodig en dat zou wel eens ten koste kunnen gaan van enkele tuintjes. Daarnaast zijn er in de wintermaanden veel inbraken geweest in tuinhuisjes, zoals re centelijk op het complex Veld- heim. Daar moet meer aan dacht aan besteed worden, vindt Pechtold. De Groot deelt die zorg en er kent dat grond schaars is in Lei den. „Maar als de vereniging ruimte moet inleveren, dan moeten daar alternatieven te genover staan. We willen vooral de ongerustheid en onzekerheid onder tuineigenaren wegne men. Enkelen bezitten al 30 jaar een tuin..En die kan ineens weg zijn", aldus De Groot. J. Zitman, één van die bezit ters, is de drukte inmiddels ont vlucht. „Heerlijk dat tuinieren. Vooral als het mooi weer is. Je kijkt ernaar, geniet ervan. Boon tjes, bietjes, radijsjes, sla, andij vie. Noem maar op. We verma ken ons schitterend. Maar een Geraniummarkt, het Nederlandse lied en dus ook een polonaise. Allemaal onderdeel van de open dag van de Leidse Bond van Amateurtuinders. foto loek zuyderduin hoop werk hoor. Want als je het vrijwilligers." voor verpozing. De organisatie onkruid niet intoomt, wordt het De geraniums gaan ondertus- is dan ook erg tevreden. „Eigen een bende. En alle lof voor de sen grif van de hand. Een ha- lijk is het gewoon feest. Crones- organisatie en'het beheer. Want rinkje, een biertje en het luid teyn heeft een eigen gezicht, bedenk wel: het zijn allemaal klinkende Hollandse lied zorgen Dat hebben we laten zien." LEIDEN HERMAN JOUSTRA Het was het credo van Hans de Goede en het Is het credo van zijn opvolger Pex Langenberg: het welzijnswerk kan best een beetje efficiënter. Want al te veel verschillen tussen de con ceptnota 'Laten we wel blijven', waarmee De Goede halverwege het vorige jaar kwam en de defi nitieve versie waarmee de nieu we wethouder nu naar voren is gekomen, zijn er niet, ook al zat er een lange periode van in spraak tussen. Alles in die nota draait nog steeds om het doel matiger en efficiënter werken van het welzijnswerk. Of zoals Langenberg het uitdrukte bij de presentatie: „We willen meer welzijn voor ons geld." Voor dat welzijnswerk heeft Leiden 9 miljoen per jaar gere serveerd. Alleen moet de ge meente, die jaren geleden nog van een afstandje toekeek hoe het welzijnswerk zijn zaakjes re gelde, dat welzijnswerk volgens de nota duidelijker gaan sturen. Wat dat betreft zijn er drie the ma's waarmee het welzijnswerk zich vooral bezig moet gaan houden in de optiek van de ge meente: het doorbreken van maatschappelijk isolement van sociaal zwakkeren, het voorko men van achterstanden op het gebied van scholing, werk en wonen en het stimuleren van mensen om meer eigen verant woordelijkheid te nemen als het gaat om de leefbaarheid in de eigen woonomgeving. „Het is de bedoeling daarover tot concrete afspraken të ko men met het welzijnswerk", zegt Langenberg. „We betalen voor een product waarmee zij moeten komen. Een bepaald project, een programma, waar mee een doelgroep kan worden bereikt." Dat alles moet dan ge beuren volgens het concurren- tiebeginsel, want behalve de Leidse Welzijnsorganisatie waarmee de gemeente de afge lopenjaren voornamelijk 'zaken deed', kunnen ook andere in stanties met plannen en pro gramma-ideeën aankomen op het gebied van de drie door de gemeente genoemde thema's. Langenberg: „Uiteindelijk zou het zo moeten zijn dat instellin gen een offerte indienen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7