Rebellen vervolgen hun opmars naar Kinshasa GOED KOOP Credit Suisse bankierde gewoon met SS Buitenland 800-8051 ik Paus weerstaat druk moslims Netanyahu wil meer dan helft Westoever houden Protest tegen sluiting Turkse islamscholen SAUCIJZEN •99 Toetanchamon werd mogelijk vermoord IDAG 12 MEI 1997 ;andac^ den en gewonden bij geweld Algiers s. In de Algerijnse hoofdstad Algiers zijn gisteren vier nen ontploft. Daarbij zouden zes doden en meer dan ze- Cggewonden zijn gevallen. De autoriteiten gaan ervan uit jde aanslagen het werk zijn van fundamentalisten. Ze ont- |nen verder categorisch dat enkele kandidaten voor de parle- htsverkiezingen door extremisten zijn vermoord. Eerder zei Voorzitter van de 'Beweging van de Democratische Jeugd' dat !8L kandidaten de keel was afgesneden. (iintig doden door Tamil-overval **iynBOSeparatistische Tamil-rebellen hebben vanmorgen ■s afgelegen politiebureau in het noordoosten van Sri Lanka Lallen en twintig agenten en vijf burgers gedood. Daarnaast Wondden de overvallers zeker twintig mensen. Het incident plaats in Morawewa, 240 kilometer ten noordoosten van de ifdstad Colombo. De Tamils vechten al sinds 1972 voor een ïankelijke staat in het noorden en het oosten van het ei- iouw zwemt van Cuba naar Florida ja-sydney De Australische Susie Maroney (22) is gisteren jnnen aan haar tweede poging om als eerste mens van Cuba ir |r Florida te zwemmen. Ze rekent erop de ongeveer 200 kilo- [er in circa 45 uur te kunnen afleggen. Ter bescherming tegen jen zwemt Maroney in een speciale kooi. Bij haar eerste po- vorig jaar, moest zij tien kilometer uit de Amerikaanse kust •put opgeven. De oversteek is al zon vijftig keer vergeefs ge- leerd, onder meer door de beroemde zwemmer en film-Tar- lohnny Weissmüller. leer racistisch geweld onder Britten pEN* Het aantal racistische incidenten in Groot-Brittannië is jen jaar verdrievoudigd. Dat meldt de mensenrechtenorgani- e Huntan Rights Watch. In 1995 kwamen er meer dan 12.000 mgen van racistische incidenten binnen. In 1985 waren dat l net iets meer dan 4.000. De misdaden zijn veelal het werk fclanke mannen tussen de 15 en 25 jaar oud, die in groepjes Jeren. Het merendeel van het geweld was gericht tegen Azia- (45 procent) en zwarten (34 procent). (doden bij zware storm op Everest ANDU» Een zware storm op de hellingen van de Mount test heeft elf bergbeklimmers het leven gekost. Het zijn drie en, een Duits.er en zeven Aziaten. De drie Russen waren al e top van de Everest geweest. De andere omgekomen alpi- fcn waren nog op weg naar het hoogste punt ter wereld. Tij- sde storm werden windsnelheden tot 150 kilometer per uur llitieman verdrinkt na heldendaad iécou» Een Russische politieman heeft een heldendaad met ■ood moeten bekopen. De 42-jarige Oleg Kazakov redde vier "sen van de verdrinkingsdood in de rivier de Wolga, door ze B voor één veilig aan wal te brengen. Toen hij de vijfde en Éste drenkeling probeerde te redden, werd hij meegesleurd en (ronk hij zelf. De drenkelingen genoten van een uitje toen «boot omsloeg. Kazakov zag het ongeluk gebeuren, bedacht [1 geen moment en sprong in het koude water. Ipitrak staakt historische treinroutes |[tle» Twee treinverbindingen in de Verenigde Staten zijn gis- jnopgehouden te bestaan. Zaterdag reed de laatste Pioneer Jstation van Seattle uit, op weg naar Denver en Chicago. Uit ^{Angeles vertrok de laatste Desert Wind, ook naar Chicago, c Pioneer was de eerste transcontinentale spoorverbinding in JS. De lijnen zijn het slachtoffer geworden van de financiële pilijkheden bij Amtrak, de Amerikaanse spoorwegen. De Htschappij lijdt zwaar onder de populariteit van de lucht- Man en Uganda begraven strijdbijl 3Bi» Sudan en Uganda staken de wederzijdse vijandelijkhe- i De presidenten al-Bashir en Museveni besloten zaterdag na Dnderhoud onder leiding van het Keniaanse staatshoofd Da- irap Moi dat ze 'een nieuw tijdperk van vriendschap' bin- gaan. De twee landen bestrijden elkaar al twee jaar lang on- neer via steun aan gewapende groeperingen. In Zuid-Sudan it al lang een oorlog tusen het regeringsleger en niet-islami- be rebellen van het SPLA. Die krijgen onder meer steun van ida. Khartum verleent bijstand aan een obscure rebellen- pering die zich "Verzetsleger van de Heer' noemt en de idese regering bestrijdt. LA doodt agent in Noord-Ierland Het Ierse Nationale Bevrijdingsleger (INLA), een kleine blikeinse guerrillagroepering in Noord-Ierland, heeft zater- 1de verantwoordelijkheid opgeëist voor de moord vrijdag- hdop een politieagent in Belfast. Twee onbekende schutters ngen toen een café binnen en vuurden enkele schoten op de [verlof zijnde agent af. Het INLA spliste zich in 1975 af van IRA, en is verantwoordelijk voor yeel moorden tijdens het pg jaar oude Noord-Ierse conflict. paël: Palestijn werd door ïeime dienst Arafat gedood LEM-TEL AVIV DPA-AFP iraëlische politie gaat er dat een vrijdag dood an- ffen Palestijnse makelaar is )ord door de geheime t van de Palestijnse Autori- in Yasser Arafat, id Bashiti runde een be- n ost-Jeruzalem, dat be- lelt bij de aankoop van grond door Israëliërs. Veel Pa- lestijnen beschouwen die ver kopen' als hoogverraad, omdat joodse nederzettingen zo kun nen groeien. De Palestijnse minister van justitie zei onlangs voorstellen te zullen doen om de doodstraf in te voeren voor Palestijnen die grond aan Israëliërs verkopen. VRAAG IK ME WEENS AF...! ~w Volgens de gemeente is mijn huis anderhalve ton waard... Geldt dat alleen voor gemeentelijke belastingen Of heeft dat ook te maken met andere belastingen It u de brochure? I de Postbus 51 infolijn KE WERKDAG VAN 9 TOT 9 De Zaïrese rebellen zetten hun opmars naar de hoofd stad Kinshasa voort. Ze houden zich niet langer in ten behoeve van vredesoverleg. Deze boodschap had giste ren de minister van buitenlandse zaken van de rebellen, Kahara. Hij zei dat de strijd voortgaat, ondanks eerdere toezeggingen over een gevechtspauze. LUBUMBASHI AFP-Rtr-ANP Het Zaïrese parlement koos za terdag in Kinshasa aartsbis schop Monsengwo tot parle mentsvoorzitter. Als hij die functie zou aanvaarden, is hij de plaatsvervanger van staats- Bre-X ontslaat personeel van mijn in Busang JAKARTA AFP-Rtr-KRF De ongeveer vierhonderd men sen die voor het Canadese be drijf Bre-X Minerals in de be ruchte Busang-mijn in het oer woud van Kalimantan werken, komen op straat te staan. Ze hebben per 15 mei ontslag ge kregen. Dat meldde het Indone sische staatspersbureau Antara gisteren. De Busang-mijn beloofde de grootste goudvondst van deze eeuw te worden, totdat een on afhankelijk onderzoek vorige week uitwees dat het de groot ste mijnfraude van de eeuw is: er is geen goud te vinden. De Indonesische autoriteiten leg den Bre-X een werkverbod op en stelde het onder toezicht van het staatsmijnbouwbedrijf PT Aneka Tambag. Bre-X, dat het verhaal over de mijn zelf de wereld in had ge holpen, zag zich gedwongen uitstel van betaling aan te vra gen. De koers van het bedrijf op de effectenbeurs van Toronto stortte in. De notering werd donderdag opgeschort. Tal van topmedewerkers van Bre-X zijn onder dwang opgestapt. De Canadese politie heeft een speciaal onderzoeksteam sa mengesteld dat zich in eigen land en Indonesië op de zaak zal werpen. Experts rekenen op een langdurig en gecompliceerd onderzoek. Rechts neemt bestuur Milaan over van Lega Centrum-rechts heeft gisteren in Milaan de gemeentelijke ver kiezingen gewonnen, centrum links houdt Turijn en Trieste. Dat blijkt uit officiële uitslag van vanmorgen. Gabriele Albertini (47) van ex- premier Berlusconi's Vrijheids alliantie wordt met ruim 53 pro cent van de stemmen de nieu we burgemeester van Milaan, de economische hoofdstad van Italië. Milaan was in handen van de Lega Nord, die streeft naar afscheiding van Noord-Ita- lië. De centrum-linkse burge meester van Trieste, Riccardo Illy, heeft met bijna 54 procent van de stemmen zijn functie behouden. In Turijn versloeg de zittende linkse burgemeester Valentino Castellani Berlusco ni's ex-minister Costa maar net. De slotronde van de lokale verkiezingen wordt mede ge zien als een populariteitstest voor de centrum-linkse regering van premier Prodi. De noorde lijke steden Milaan, Turijn en Trieste waren de belangrijkste plaatsen waar gisteren in een tweede ronde werd gestemd. hoofd Mobutu. Monsengwo heeft de benoeming nog niet aanvaard. Monsengwo is volgens de re bellen echter onaanvaardbaar als 'tussenpaus'. Karaha stelt dat president Mobutu de macht direct moet overdragen aan re bellenleider Laurent-Désiré Ka bila. Haast is geboden, want Mobutu probeert zijn strijd krachten stiekem te hergroepe ren, aldus Kahara. De bemiddeling van onder meer Zuid-Afrika en de Verenig de Staten richt zich op een tus senfase, waarin de rebellen de macht op een geordende wijze en in samenspraak met andere politieke stromingen zouden verwerven. Deze machtsover dracht zou niet alleen de nei ging tot alleenheerschappij van de rebellen intomen, maar te vens een bloedbad in het vijf miljoen inwoners tellende Kins hasa voorkomen. De woordvoerder van de re bellen waarschuwde dat troe pen van Mobutu buitenlanders zullen vermoorden, ten einde een internationale militaire in terventie uit te lokken. De spe ciale Amerikaanse gezant Bill Richardson was gisteren niet onder indruk van die harde taal. Hij zei dat de tweede ontmoe ting tussen Mobutu en Kabila, woensdag op een Zuid-Afri kaans marineschip in Congo, 'een goede kans biedt op een vreedzame overdracht van de macht'. Een evacuatie van bui tenlanders is daarom voorbarig. Y"lf «mmhm De paus draagt de mis op in het nog deels verwoeste Beiroet. foto reuters paul hanna BEIROET AFP-DPA-Rtr-KNA Paus Johannes Paulus II heeft druk van Libanese moslimlei ders weerstaan om zich openlijk tegen de Israëlische bezetting van Zuid-Libanon uit te spre ken. Tijdens zijn tweedaags be zoek aan Beiroet vermeed het hoofd van de rooms-katholieke kerk Israël en Syrië bij name te noemen. Moslimleiders hadden de paus zaterdag om hulp ge vraagd bij de toepassing van resolutie 425 van de VN-Veilig heidsraad. Daarin wordt Israël opgedragen zich terug te trek ken uit de zogeheten veilig heidszone in het zuiden van Li banon. Israël heeft daar 2.000 militairen gestationeerd als buf fer tegen activiteiten van funda mentalistische Hezbollah-strij- ders. •Het slotdocument van de Li banese bisschoppensynode, dat gisteren door de paus werd ge presenteerd, noemt Israël en Syrië echter niet. Syrië steunt het pro-Syrische bewind in Bei roet met ongeveer 35.000 mili tairen. De paus probeerde dit week einde de christenen te bemoe digen. Zij waren in feite de ver liezers in de vijftien jaar duren de burgeroorlog, waaraan in 1990 een einde kwam. „Uw aanwezigheid is een teken dat Libanon een onafhankelijk en vrij land zal worden", zei de paus gisteren. De 76-jarige paus, die een fit te indruk maakte, trok meer be langstelling dan de organisato ren hadden verwacht. Ruim 300.000 gelovigen waren bij een mis in Beiroet aanwezig. Het bezoek wordt als een overwin ning voor alle bevolkingsgroe pen gezien. De christenen voe len zich gesterkt. De Syrische bezetters zien het bezoek van de 76-jarige paus als een feitelijke erkenning van hun macht. En zelfs de geestelijke leider van de Hezbollah, sjeik Mohamed Hussein Fadlallah, zei: ,,Ook voor ons is Christus een profeet". Andere moslimleiders, die prominent aanwezig waren bij de pauselijke mis, zagen in zijn pleidooi voor een onafhankelijk Libanon een oproep aan Israël zich uit Zuid-Libanon terug te trekken. GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT Er blijft steeds minder overeind van de be wering van de Zwitserse banken dat zij niet wisten dat het witgewassen 'nazi-goud' ook omgesmolten gouden tanden en sieraden van Auschwitz-slachtoffers bevatte. De Zü- richse krant So/mfagszetf///2gpubliceerde gisteren Duitse oorlogsdocumenten, waar uit blijkt dat Credit Suisse, een van de drie grote handelsbanken, lucratieve zaken deed met de 'economische afdeling' van de SS. Het ging hier om de mantelfirma Deutsche Wirtschafts Betriebe (DWB) in Berlijn, die de geroofde kostbaarheden van joodse slacht offers te gelde moest maken. De DWB had hiervoor bij Credit Suisse (Schweizerische Kreditanstalt) in Zürich een geheime num merrekening geopend, waarop tot drie maanden vóór de Duitse capitulatie het bloedgeld van de vermoorde Holocaust slachtoffers werd gestort. De bank verleen de de DWB ook kredieten. Deze onthulling komt in het kielzog van het Amerikaanse regeringsrapport, waarin Zwitserland vorige week aan de kaak werd gesteld als de 'bankier van het Derde Rijk', maar waarin het eventuele medeweten van het bankwezen over de herkomst van het nazigoud in het midden wera gelaten. Aan de hand van de documenten die door de Sonntagszeitung werden afgedrukt, kan hierover echter nauwelijks meer twijfel be staan. De toenmalige directie van Credit Suisse voerde over de wederzijdse zakenre latie zelfs vertrouwelijke correspondentie met de beruchte SS-Reichsführer Heinrich Himmler. Het zou gaan om hondderddui- zenden frahken, tegenwoordig het tienvou dige waard. De bank deed gisteren geen poging het ver haal te ontkennen. „Wij zijn onthutst", ver zuchtte gisteren Ulrich Pfister, een directie lid van de Credit Suisse. Hij zei te hopen dat het lopende historische onderzoek 'dit soort pijnlijke zaken tot volledige klaarheid' zal brengen. Hoezeer de Duits-Zwitserse bankiers in de oorlog met nazi-Duitsland sympathiseer den, blijkt ook uit het hardnekkige gerucht dat Adolf Hiüer de royalties van zijn onver biddelijke bestseller Mein Kampfliet stor ten op een rekening bij de UBS, nu de grootste Zwitserse handelsbank. De UBS zegt 'nooit mededelingen te doen over cliënten of vermeende cliënten', maar heeft het verhaal nooit formeel ontkend. Wat inmiddels vaststaat, is dat de voor de huidige Zwitserse generatie zo verpletteren de onthullingen over het nationale oorlogs verleden niet zonder gevolgen zullen blij ven. Het dringt hoe langer hoe meer door dat de roemruchte neutraliteit tijdens de oorlog alleen maar als dekmantel diende voor de hand- en spandiensten die de Zwit sers zo vlijtig aan de Duitse oorlogsecono mie hebben bewezen. „Heeft onze heilige neutraliteit na drie eeu wen nog enige waarde of betekenis?", zo begon gisteren de teletekst-rubriek op de nationale televisie. „Neutraliteit dreigt ons alleen maar te vereenzamen in de schaduw van het moderne Europa." rs Oienslen RTR Reut JERUZALEM AP vallei, langs de bergkam die van noord naar zuid door het ge bied loopt, rond nederzettingen ten zuiden van Jeruzalem, langs de westelijke grens met Israël en aan beide kanten van de cor ridor die Jeruzalem verbindt met de rest van Israël, aldus de functionaris. Het plan is gebaseerd op een kaart van defensiespecialisten, waarop de gebieden zijn aange geven die van vitaal strategisch belang voor Israël zouden zijn. De kaart is al aan het kabinet getoond en het plan zal binnen kort in behandeling worden ge nomen, aldus de functionaris. Ha'aretz schrijft verder dat er wordt gewerkt aan een plan om Jeruzalem uit te breiden. Zo zou kunnen worden voorkomen dat de Palestijnen Oost-Jeruzalem tot hun hoofdstad maken. De chef van de militaire inlichtin gendienst waarschuwt in de zelfde krant echter dat Yasser Arafat de wapens weer zal op nemen als hij de hoop verliest op een Palestijnse staat met Oost-Jeruzalem als hoofdstad. De Israëlische premier Neta nyahu wil hooguit 40 procent van de Westelijke Jordaanoever overdragen aan de Palestijnen. Dat meldde een anonieme hoge Israëlische functionaris gisteren in de krant Ha'aretz. Bovendien zou de regering de grenzen van Jeruzalem naar buiten willen verleggen, om zo te voorkomen dat Oost-Jeruzalem de hoofd stad van een Palestijnse staat wordt. De Palestijnse regeringsverte genwoordiger Anis el-Qaq wees het voorstel onmiddellijk van de hand. De Palestijnen hebben herhaaldelijk gezegd dat ze ten minste 90 procent van de Westoever willen. „Als Israël zich niet wil terugtrekken, dan is er geen reden om vrede te sluiten", zie el-Qaq. De Palestij nen hebben nu zeggenschap over 3 procent van de Westoe ver en gedeelde zeggenschap over nog eens 24 procent. Volgens Netanyahu's plan houdt Israël land in de Jordaan- ANKARA Rtr-DPA Tienduizenden Turken hebben gisteren in Istanbul geprotes teerd tegen de door het machti ge Turkse leger verordonneerde sluiting van islamitische scho len. De demonstranten waren vooral aanhangers van de rege rende fundamentalistische Wel- vaartspartij. 'Wij zijn hier niet voor poli tiek, maar voor vrijheid van on derwijs', stond er op spandoe ken. Getuigen zeiden dat onge veer 100.000 demonstranten het Sultan Ahmet-plein in de scha duw van de historische Blauwe Moskee vulden. Vrouwen met sluier en hoofddoekje waren naar islamitisch gebruik ge scheiden van de mannen. Onder druk van het leger werd onlangs de leerplicht in het niet-religieuze onderwijs verlengd tot acht jaar. Daardoor komen de koranscholen in de problemen en ontstond nieuwe spanning met de regering van premier Erbakan, de eerste fun damentalistische regeringslei der van Turkije. Er werd zelfs Veldslag tussen allochtonen op Duitse kermis EUSKIRCHEN AFP-DPA In totaal zo'n tweehonderd le den van twee rivaliserende groepen allochtonen hebben de afgelopen nacht tijdens de jaar lijkse kermis een ware veldslag geleverd in het Duitse Euskir- chen. Er vielen vier gewonden, zo deelde de politie vanmorgen mee. Een groep etnische Duitsers, afkomstig uit Rusland, vocht met een groep die bestond uit Turken en Libanezen. De partij en gingen elkaar te lijf met alar mpistolen, honkbalknuppels en messen. Over de aanleiding voor de vechtpartij was van morgen nog niets bekend. Het duurde enkele uren voor dat ruim 160 politiemannen een eind konden maken aan de massale gevechten. Zij hielden negentien vechtersbazen aan. In de nacht van zaterdag op zondag hadden ongeveer dertig etnische Duitsers en Turken in Euskirchen ook al op elkaar in geslagen. De kermis duurt tot morgenavond. geregeld gespeculeerd over een militaire coup. De Turkse premier beloofde de Nationale Veiligheidsraad, waarin het leger een dikke vin ger in de pap heeft, onlangs dat hij actie gaat ondernemen te gen de toenemende invloed van de islam in het land. De raad had hem aangevallen omdat hij ondanks eerdere beloften on voldoende maatregelen had on dernomen. De politie deed de afgelopen weken onder meer invallen in een aantal illegale islamitische onderwijsinstellingen, waar ille gaal onderwijs over de koran werd gegeven. Het Turkse leger, dat zichzelf ziet als de hoeder van een we reldlijk Turkije, maakt zich vooral zorgen over het groeien de aantal koranscholen. Hier mee proberen fundamentalisti sche bewegingen hun invloed op de jeugd te vergroten. In Turkije zijri geloof en staat sinds het bewind van Kemal Atatürk officieel gescheiden. 500 gram van,645" |M|bl van 6." a 0,33 liter van AVIKO AARDAPPELKROKETTEN ly 99 AARDAPPELSCHUVEN zak 450 gram NU Aanbiedingen geldig van ma 12 t/m €53» ELKE DAG GOED NIEUWS LONDENANP Lang is er gespeculeerd over de geheimzinninge dood van de Egyptische farao Toetan chamon, wiens spectaculaire graftombe in 1922 ontdekt werd in de Vallei der Koningen. Een nieuw onderzoek werpt moge lijk meer licht op de duistere omstandigheden waaronder Toetanchamon in 1352 voor Christus aan zijn einde kwam. Het Britse tijdschrift Musea and Galeries, publiceerde van daag de uitkomsten van een ge zamenlijk onderzoek van een medisch expert en een voorma lige detective van Scotland Yard. Zij komen tot de conclu sie dat Toetanchamon is ver moord in een politieke intrige. De gepensioneerde neurora- dioloog Ian Isherwood ontdekte bij zijn onderzoek naar de rön- tengenfoto's van de schedel van Toetanchamon een kleine inge deukte fractuur aan de achter kant van de schedel. Isherwood zegt dat de wond waarschijnlijk het gevolg is van een klap die werd toegebracht toen de jonge farao nog leefde. Hij wijst er op dat dit feit alleen nog niet bete kent dat er sprake is van moord. Daarom is het motief belang rijk, zo schrijft het Britse dag blad The Independent. Volgens Graham Meivin, vroeger werk zaam bij de recherche van de Londense politie, zijn er twee verdachten: De vizier van de ko ning, Ay, en de opperbevelheb ber van het leger, Horemheb. Ze zouden niet eens zozeer op de macht zijn uitgeweest, maar meer aan de glorie van het land hebben gedacht Volgens Meivin moeten de twee hebben samengewerkt. Na de dood van Toetanchamon nam Ay plaats op de troon. Hij trouwde zelfs met de weduwe van de te vroeg aan zijn einde gekomen farao. Ay was oud, dus Horemheb hoefde alleen maar af te wachten. Na de dood van Ay nam Horemheb de macht over en verwoestte de monu menten van Toetanchamon. Zelfs diens naam werd verwij derd van de lijst der koningen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5