Top metrobedrijf voor rechter wegens fraude Onze Top 10 van deze week. ptimisme krijgt en contact. Beste student hoeft niet meer te loten Beter pensioen nodig voor tweeverdieners Ontvoerders erkrachten ïeisje (18) Binnenland Wedstrijd boven polderland Aantal bèta-studenten twintig procent hoger Netelenbos ziet af van verplichte wiskunde Massale vechtpartijen in Deventer en Den Helder Van der Valk wil zestig miljoen van Curasao Rotterdamse rechtbank kan werk niet meer aan 0 0 0 0 0 4.98 1.69 9.90 9.90 1.99 5.50 4.95 2.99 Topper van de week i.99 0n ftANDAG 12 MEI 1997 Studenten bezetten VSN-kantoor LcHLi Ongeveer veertig studenten hebben vanochtend het bijkantoor van het streekvervoersbedrijf VSN in Utrecht be ft. Ze drongen om half acht het gebouw binnen. De bezettings tóe is een protest tegen de voorgenomen bezuinigingen op de W-jaarkaart van minister Ritzen van onderwijs. Een woordvoer- Lr van de VSN stelt dat de actievoerders aan het verkeerde Hres zijn. „Ze moeten het ministerie van onderwijs onder druk ptten. Als het aan ons ligt, krijgen ze de kaart die ze nu heb- L" De actie liep vanmorgen nog bij het ter perse gaan van de- f krant. Jsselsteiner terroriseert plaatsgenoten jtfisTEiNEen 15-jarige jongen uit IJsselstein is gearresteerd fegenshêt mishandelen van een paar jongere kinderen. Hij perde volgens de politie wekenlang een schrikbewind in IJssel- •in. Zo kreeg één van zijn slachtoffers een peuk in het gezicht [rukt en werden twee twaalfjarigen mishandeld. De jongen :ende verder onder andere tien fietsendiefstallen. groeiende vraag naar bouwvakkers %tprmeerDe vraag naar werknemers in de bouw neemt dit toe. Er zijn zo'n 5000 tot 6000 geschoolde extra en vrouwen in de sector nodig om de productiestijging te benen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Economisch Istituut voor de Bouwnijverheid EIB in opdracht van de Stich- Bouw-Vak-Werk. Er moeten dit jaar ook nog eens 30.000 Jensen worden vervangen die de bedrijfstak verlaten. )ormerk-weigeraars in cassatie Drie Friese boeren die principieel weigeren oor- aan te brengen bij hun koeien, gaan in cassatie bij de Raad. Zij werden eerder door het Gerechtshof in Leeuwar- veroordeeld wegens het overtreden van de regelgeving. Het 4f achtte hen schuldig, maar legde geen straffen op. De boeren 4emen de grote plastic oorbellen niet alleen lelijk, maar spre- jn ook van dierenkwelling. Achttien mensen onwel in zwembad ijliELENZestien kinderen en twee volwassenen zijn zaterdag- itfend onwel geworden in het zwembad van een camping in Be- n elen bij Maastricht. Ze hadden dampen ingeademd die waren dljgekomen bij het lozen van zoutzuur in een verzamelputje. lesonderzoek in het ziekenhuis konden veertien slachtoffers vilarhuis. Vier kinderen moesten een nacht in het Academisch ufekenhuis in Maastricht blijven ter observatie. iouterse niet voor rechter Nederland De voormalig legerleider van Suriname, Desi Bouterse, it niet naar Nederland om zich te verweren tegen aanklach- dat hij verantwoordelijk is voor grootscheepse cocaïnesmok- naar ons land. Bouterse zal zich overigens op geen enkele ze verdedigen in een Nederlandse strafzaak tegen hem. Advo- itAndré Haakmat verklaarde gisteren in het tv-programma it Buitenhof dit recentelijk zelfvan Bouterse te hebben verno- ;n. Haakmat was minister onder Bouterse in het begin van de [entachtig. /rees voor varkenspest door import i'ljSWUK» Het risico dat in de EU, met name in Duitsland, door lf iport van biggen uit Oost-Europa nieuwe besmettingshaarden |c n varkenspest ontstaan is 'zeker niet uit te sluiten'. Dat zegt de ,g cretaris van de vakgroep varkenshouderij van de landbouwor- n nisatie LTO Nederland, H. Boelrijk. Doordat een groot deel D( n Nederland 'op slot' zit door het vervoersverbod voor varkens n varkensmesters in de rest van de EU gedwongen om te zien ar andere leveranciers van biggen. Vooral Duitsland is een n ite afnemer van Nederlandse biggen. Wie ondanks het voorjaar og somber gestemd is, moet een notorfiets open. Het atentmiddel egen egatieve temmingen. "IP te advertentie wordt u aangeboden door de RAI Vereniging, afdeling gemotoriseerde ewelers. Als u 0223-610620 draait, hoort u snel waar de dichtstbijzijnde dealer zit. tr motorfietsen is elke week op donderdagavond te zien bij RTL5. TTERDA.M GPD Rotterdamse politie heeft terdagnacht een einde ge- aakt aan de ontvoering van n achttienjarig Turks meis- Volgens een politiewoord- érder is het slachtoffer een ntal malen verkracht. Er n inmiddels zeven perso- o aangehouden. Het meisje was vorige iek maandag naar een sta- adres vertrokken maar yam daar nooit aan. >ensdag belde ze naar haar jders met de mededeling t zij bij een man verbleef p met haar wilde trouwen, terdag belde ze opnieuw, jen met de mededeling dat was ontvoerd en zich er- ds in Rotterdam bevond. ?ar ontvoerder zou haar dreigen en eiste 50.000 dden óf een legale status •or haar te huwen. Mede dankzij een tip van n tante van het gegijzelde eisje, ontdekte de politie tar verblijfplaats. Daar wer- '0 kort na elkaar vijf man- n aangehouden, onder wie dertigjarige illegaal in Ne tland verblijvende hoofd- dachte. Daarna volgde n inval, waarbij het slacht er werd bevrijd. Binnen •tden een man en een °uw ingerekend. Nieuw paspoort per 1 oktober bij gemeenten ruswuk anp Het extra beveiligde Nederland se paspoort zal vanaf 1 oktober beschikbaar zijn. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft dat de gemeenten laten weten. Aan de paspoorten zijn enke le verbeteringen aangebracht, die het moeilijker moeten ma ken de documenten te verval sen. Zo wordt er een cijfercode geperforeerd in de pasfoto en wordt het moeilijker om de boekjes uit elkaar te halen en het beschermlaagje van de foto te verwijderen. De operatie is nodig omdat vorig jaar bleek dat de huidige versie van het paspoort vrij een voudig is te vervalsen. FIOD legt beslag op huizen en goederen van ambtenaren GVB Amsterdam Drie topambtenaren van het Amsterdamse metrobedrijf, onderdeel van het Gemeentevervoerbedrijf (GVB), wor den vrijwel zeker vervolgd wegens fraude. Ze worden er van verdacht te hebben gesjoemeld met rekeningen. Ook zouden ze smeergelden hebben aangenomen van leve ranciers. Het GVB leed tussen 1990 en 1994 mede door hun toedoen een verlies van meer dan honderd miljoen gulden. amsterdam gpd De Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (FIOD) heeft in middels beslag gelegd op bank rekeningen, huizen en goederen van de drie topambtenaren. Datzelfde is gebeurd bij perso neel en bedrijven die het GVB goederen en diensten hebben geleverd. In totaal zijn op tien adressen huiszoekingen ver richt. Vermoedelijk zullen dat er nog meer worden. Het onderzoek naar fraude is uitgevoerd door een speciale eenheid van de Amsterdamse recherche. Al in oktober rees het vermoeden dat ambtenaren op grote schaal fraude hadden ge pleegd. Toen deed de FIOD on derzoek naar een verdacht fail lissement van een aannemers bedrijf in de kop van Noord- Holland. In de boeken van die firma werden dubieuze betalin gen gevonden aan topambtena ren van het GVB. Onder meer werden noodzakelijke grond werkzaamheden voor de aanleg van metrolijnen wel betaald, maar nooit uitgevoerd. Ook werden bedragen in rekening gebracht die vele keren hoger waren dan ze hadden moeten zijn. Werknemers van het GVB die op de hoogte waren van de fraude zeggen dat ze werden bedreigd en geïntimideerd door de verdachte leidinggevenden. Daarom hielden ze hun mond. Het Amsterdamse vervoerbe drijf verkeert al ruim tien jaar op de rand van de financiële af grond. Eind 1995 stelde de ge meente interim-manager Max de Jong aan. Hij adviseerde on der meer vierhonderd werkne mers te ontslaan, maar dat is niet doorgegaan. Een commis sie van onderzoek naar de slechte financiële situatie van het GVB stelde in maart dit jaar dat het vorige college van bur gemeester en wethouders de zaak uit de hand had laten lo pen. zwolle Boven de glinsterende linten van de IJssel en het Zwarte Water bij Zwolle zweef den zaterdag verschillende heteluchtballon- nen. De bestuurders van de gashandels in de korven streden om het Nederlands kampioen schap ballonvaren. Het leverde in elk geval dit fraaie beeld op van het polderlandschap bij Zwolle. Onder de dreigende wolkengevaarten amsterdam anp Het aantal bèta*studenten kan begin volgende eeuw met twin tig procent stijgen. Daarvoor moet onder meer de studiefi nanciering omhoog en moeten alle bèta-opleidingen worden verlengd van vier naar vijf jaar. Het onderwijs moet beter wor den afgestemd op de maat schappelijke behoeften. Afge studeerden dienen een hoger salaris te krijgen. Dat schrijft de commissie- Verruijt in haar rapport over de toekomst van de bèta-opleidin gen in Nederland. Het rapport is vandaag overhandigd aan de Koninklijke Akademie van We tenschappen (KNAW), op drachtgevervan de commissie. Er dreigt op korte termijn een tekort aan universitair opgelei de bèta's. Het aantal studenten daalt en de vraag stijgt. De op leidingen hebben het zwaar te verduren. Een aantal is zo klein dat zelfstandig voortbestaan ei genlijk niet meer verantwoord is. Die ongunstige situatie hoeft volgens de commissie niet voort te duren. Er komen begin vol gende eeuw weer veel meer nieuwe studenten, omdat het aantal scholieren gaat stijgen. Dat moet tot een toename van tien procent van het aantal bè ta-studenten kunnen leiden. Met gerichte maatregelen kan daar nog eens tien procent extra bij komen. Eén van de maatregelen is een hogere studiebeurs en eventueel lager collegegeld. In tegenstelling tot wat minister Ritzen (onderwijs) beweert, vormt de studiefinanciering vol gens de commissie wel degelijk een belangrijke drempel. Stu- den haag «anp Staatssecretaris Netelenbos (on derwijs) ziet af van het idee wis kunde tof verplicht vak te ma ken voor alle vwo-leerlingen, in clusief de alfa-scholieren. Dat heeft haar woordvoerder beves tigd. De Tweede Kamer praat vandaag met de staatssecretaris over haar plannen voor het voortgezet onderwijs. Met ingang van 1 augustus 1998 wil het kabinet de vrije vakkenpakketen in het vwo af schaffen. In plaats daarvan ko men er vanaf de vierde klas vier verschillende 'profielen', waar onder cultuur en maatschappij. Die leidt op voor de letterenstu dies, rechten, sociologie en psy chologie. In eerder overleg met de Tweede Kamer is de gedachte opgekomen om ook voor dat profiel wiskunde tot verplicht vak te maken. Veel alfascholie ren, voor wie wiskunde traditio neel een struikelblok is, zijn niet gelukkig met dat idee. Netelen bos heeft besloten in elk geval tot 2001 wiskunde niet verplicht te stellen voor vwo-alfa. Overigens verzet Netelenbos zich nadrukkelijk tegen de plan nen van D66, WD en CDA om de invoering van de onderwijs- profielen een jaar uit te stellen. De partijen, die samen een meerderheid hebben in de Tweede Kamer, willen de scho len meer tijd geven zich aan te passen. Minimaal een acht nodig, meent kabinet den haag anp Studenten met een gemiddeld eindexamencijfer van een acht of hoger worden in de toekomst direct toegelaten tot een studie waarvoor een studentenstop bestaat. De overige studenten moeten net zoals nu het geval is loten voor een plaats. Dit blijkt uit het kabinets standpunt over het advies van de Commissie-Drentli over lo ten. De commissie-Drenth stel de voor de helft van het aantal beschikbare plaatsen te reserve ren voor goede studenten. Bij ruswuk-anp De Stichting van de Arbeid, het overleg orgaan van vakbeweging- en de werkge vers, wil een beter pensioen voor twee verdieners en alleenstaanden. Velen van hen komen niet toe aan een pensioen van zeventig procent over hun laatst ver diende loon. Oorzaak van de lagere pensioenen is dat de meeste regelingen zijn verouderd. Die gaan nog uit van het kostwinner sprincipe: de man die de kost verdient voor het gezin. De basis voor dat pen sioen is de AOW die gehuwden samen ontvangen. Maar de AOW kent het kost winnersbeginsel niet meer. Alleenstaanden ontvangen nu zeven tig procent van de gehuwden-AOW en tweeverdieners vijftig procent. De part ner van een tweeverdiener krijgt welis waar hetzelfde percentage, maar haar of zijn pensioen is vaak nog gebaseerd op het kostwinnersprincipe. Zij halen daardoor niet zeventig pro cent (AOW en pensioen) waar de pen- sioenfonsen bij de premieheffing Vanuit gaan. Alleenstaanden komen uit op 55 procent van het laatst verdiende loon en de tweeverdiener zit daar vaak nog on der. Om die pensioenen te kunnen optrek- keri, zijn vele miljarden gulden nodig. „Willen we tegelijk de kosten van de pensioenen in de hand houden, dan ontkomen we niet aan het snijden in be staande regelingen", zegt H. Muller die namens de FNV lid is van de Stichting van de Arbeid. Een mogelijkheid om te kunnen snoeien is het laten vervallen van het na bestaandenpensioen. Ook het op jonge- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassociei deventer-den helder anp De politiekorpsen van Deventer en Den Helder hebben dit weekeinde de handen vol gehad aan massale vechtpartijen. In Deventer gingen Turken en Koerden elkaar te lijf. In Den Helder kwam het tot een treffen tussen Molukkers en Antillia- nen. Bij de vechtpartij zaterdag middag in het centrum van De venter tussen Turken en Koer den vielen door messteken twee lichtgewonden. Zij konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis. De Deventer politie, die met veertig man in actie kwam, arresteerde zes mensen van 15 tot en met 29 jaar, onder wie de vermoedelijke dader van de steekpartij. De problemen ontstonden tussen een groep van zo'n vijftig Turken die zonder vergunning hadden gedemonstreerd bij het Turkse consulaat en Turken, Turkse Koerden en Nederlan ders van de Deventer Steun groep Zaterdag Moeders en le den van de plaatselijke afdeling van Amnesty International. Zij stonden met een stand op de markt. De politie van Den Helder moest in de nacht van zaterdag op zondag enkele charges uit voeren om te voorkomen dat een groep woedende Antillia- nen het politiebureau binnen drong. De onrust ontstond na de aanhouding van een 16-jari- ge jongen uit Heerhugowaard, een kornuit van de belagers. Aan de onrust ging een mas sale vechtpartij in een kroeg vooraf. Een groep Molukkers kreeg ruzie met de Antillianen. Een 27-jarige Heldenaar pro beerde dit te sussen, maar werd met een bierflesje op het hoofd geslagen. De 16-jarige jongen zou dat gedaan hebben. De aanhouding leidde tot woede bij zijn vrienden, die verhaal kwamen halen bij het bureau. De aanvallers bekogelden de agenten met stenen en andere voorwerpen. willemstad anp Het Van der Valk hotel op Cura sao eist van de plaatselijke over heid een schadevergoeding van zestig miljoen gulden. Dit heeft R. Blaauw, de advocaat van het hotelconcern, gisteren in Wil lemstad bevestigd. Van der Valk beschuldigt de overheid ervan afspraken niet na te komen. Van der Valk kocht het voor malige Plaza hotel op Curasao in 1989 onder voorwaarde dat er bij de haveningang, vlak voor het hotel, een kunstmatig strand zou worden aangelegd. Nederland was bereid daar vijf miljoen gulden uit ontwikke lingsfondsen aan bij te dragen. Toen de aanleg van het strand moest beginnen, stegen vanuit de Curagaose gemeenschap tal van protesten op. Na lang onderhandelen werd een akkoord bereikt: Van der Valk kreeg een terrein toegewe zen waarop een tweede hotel zou verrijzen. De overheid zou de infrastructuur, onder meer de aanleg van een strand, voor zijn rekening nemen. Hiervan is volgens Blaauw nog steeds niets terechtgekomen. De hotels op Curasao lijken het eilandbestuur nog meer kopbrekens te kosten. Zo verke ren twee grote hotels in finan ciële problemen. Daar de over heid garant heeft gestaan voor afgesloten leningen lijkt het ei landbestuur met een miljoe- nenstrop te blijven zitten. Politie moet klussen laten liggen rotterdam anp op de achtergrond het Zwolse Meer en de Noordoostpolder, foto wfa frans paalman denten zijn bang dat de studie zo zwaar is, dat zij te weinig stu diepunten zullen halen en daar door een studieschuld zullen oplopen. De commissie steunt de op vatting van de universiteiten dat bèta-opleidingen, net als de technische studies, één jaar lan ger moeten worden. Minister Ritzen voelt hier niets voor. In een reactie op het rapport zegt de KNAW niet overtuigd te zijn van de noodzaak om de cursus duur te verlengen. Voor het ove rige deelt de KNAW de conclu- De werkdruk bij de rechtbank in Rotterdam is zo hoog dat de po litie en andere opsporingsdien sten in het Rijnmondgebied op dracht hebben gekregen om niet alle vormen van criminali teit aan te pakken. Zij moeten zich concentreren op de veilig heid van burgers. De aanpak van fraude, milieudelicten, ver keersovertredingen en fiscale en economische delicten is terug geschroefd tot het niveau van twee jaar geleden. Het openbaar ministerie in Rotterdam staat volgens persof ficier van justitie H. Wesselink met de rug tegen de muur door een grote achterstand bij de be handeling van strafzaken. Om die weg te werken 'zijn 84 extra zittingen nodig. Dat komt bo venop de 120 extra zittingen per jaar die nodig zijn om de werk druk op te lossen zodat geen nieuwe achterstanden ontstaan. Het parket in Rotterdam heeft vorig jaar al 416 strafzaken laten afhandelen door de politierech ter. Deze werkt vier keer sneller dan de strafrechter, maar mag niet meer dan zes maanden cel straf opleggen. De Tweede Ka mer heeft vorige maand om een onderzoek gevraagd naar de mate waarin het parket in Rot terdam strafzaken 'afwaardeert' en voor de politierechter brengt. geneeskunde zou dit neerko men op directe toelating van ie dereen met een gemiddelde van 7,3 a 7,4 of hoger. De andere studenten zouden dan moeten loten om de resterende studie plaatsen. Minister Ritzen van onderwijs vreest voor een 'ongebreidelde' cijferjacht als te veel scholieren menen dat de grens voor direc te toelating haalbaar is. Het huidige systeem van lo ting staat hevig ter discussie sinds de hoogbegaafde gymna siaste Meike Vernooy werd uit- re leeftijd gaan betalen voor pensioen kan bijdragen tot het compenseren van de hogere kosten voor de alleenstaanden en tweeverdieners. De voorstellen passen in de plannen voor de modernisering van de pensioe nen waarover in de Stichting van de Ar beid al eerder overeenstemming is be reikt. De vakbeweging en de werkgevers gaan de adviezen de komende tijd be spreken met hun achterban. Nieuwe oogstMalta aardappelen, zak 2.5 kilo Met gratis dunschiller tw.v. fl. 2.95 Bospeen, per bos Hamburgers, 100 gram -LOS"1.05 kilo CM Goudse belegen kaas 48+ 14+10 of - met komijn 115501, kilo Mona Chocolade MousseJ2r79I, beker 400 ml of Chipolata pudding [2501, beker 450 ml 1.99 Croky Double Crunch, naturel, O OO paprika of Milanese, zak 200 gram Z.Z? Bij 2 zakken naar keuze een zak Double Crunch Milanese gratis. Bolletje Chonelly's, Almonelly's [2591 of Kanelly's [250), per pakje Pepsi Cola, regular light of Max of Seven Up, regular of light, 3 flessen 1.5 liter naar keuze Nü 01 Kattenbakkorrels klontvormend, fijn, doos 6 Hterj295Tof grof, zak 10 liter [855] CM Keukenrollen met vlinderdecor, pak 3 rallen _3r?5" en 1269); CM Ananasschijven, halve peren 12-.69], frultcocktall [2Ï?9f of halve perziken [2rl9], 1/1 blik 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 mei a.s.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3