'Veel sociale diensten hebben het moeilijk' Vader kan net zo goed moeder zijn Zuid-Afrikanen vragen amnestie Vrouwen verliezen strijd om ambtsketen Feiten &Meningen Regel nu alvast je lening, als je meteen wilt toeslaan. MAANDAG 12 MEI 1997 Duizenden bekennen op valreep politieke misdaden Volgens Anja Meulenbelt zoeken mannen een jongere, sensuele VrOUW. ARCHIEFFOTO Vaders kunnen ook moeders zijn. Maar waarom zorgen ze dan zo weinig voor hun kinde ren? Trouwens, wat zijn dat, zorgvaders? „We denken dat het een hoogopgeleide elite is. Maar vaker zijn het laagopgeleide mannen die traditioneel den ken, maar modern handelen." Verslag van een debat over dweilende minnaars. Op moe derdag. Als er in de poppenkast ineens hele enge dingen gebeuren, rennen twee kinderen huilend weg. Op zoek naar papa en mamma. Die zitten even ver derop in de grote zaal van de Rode Hoed in Amsterdam. Als de kleintjes naar binnen ren nen, lopen ze recht in papa's ar men. Mamma staat achter de microfoon. Ze praat over zorg vaders. Dat zijn mannen die net zo voor hun kinderen zorgen als moeders dat al eeuwenlang doen. Pakweg honderd mensen zijn afgekomen op het debat over het gezin. Het moderne gezin eigenlijk, maar wat we daaron der moeten verstaan is nogal onduidelijk. De hoeksteen, het één-oudergezin, de tweeverdie ners? De Woppers, de Hoppers, de Latters? Alles kan tegenwoor dig. En alles mag. Al worden ze niet door iedereen evenveel ge waardeerd en hebben mensen niet in alle samenlevingsvor men dezelfde rechten. Maar daar gaat het deze middag niet echt over. Het gaat om pa pa. Om de vader die ook moe der kan zijn. „Willen vrouwen wel een dweilende man als minnaar?", vraagt schrijfster Anja Meulenbelt har dop. „Na tuurlijk, want hij dweilt toch niet als-ie bij je in bed ligt." Maar, helaas, mooie kans dat hij jou niet wil, zegt Meulenbelt. Ze heeft namelijk een klein, on wetenschappelijk onderzoekje gedaan door de contactadver tenties in een aantal zaterdag kranten te lezen. Vrouwen zoe ken een man van ongeveer de zelfde leeftijd en dezelfde ont wikkeling. Maar mannen vragen overwegend een veel jongere vrouw, bij voorkeur aantrekke lijk en sensueel, en soms met een beetje ontwikkeling. „Als we dus maar met mes en vork eten", schampert de schrijfster. PLICHTEN Vrouwen willen dolgraag een zorgende vader, maar de mees te mannen voelen daar weinig voor. Mannen willen nog altijd het liefst geld verdienen, veel als het even kan, en status verwer ven. Dat kan alleen als ze niet voor de kinderen hoeven zor gen. Dus zoeken ze een vrouw die kickt op geld en status, maar vooral een vrouw die het niet in haar hoofd haalt om papa op zijn plichten thuis te wijzen. Uit een onderzoek van Vincent Duindam, psycholoog van de Rijksuniversiteit Utrecht, blijkt niet voor niets dat vrijwel alle mannen die wèl zorgen, een hoogopgeleide, sterke vrouw hebben, die niet met zich laat sollen. Vrouwen die een zorgva der willen moeten dus heel goed opletten wie ze als partner kiezen, vinden de aanwezigen. „Mannen willen nu eenmaal weinig inleveren", zegt Jeanette Doornenbal, pedagoge aan de Rijksuniversiteit Groningen. „Jongeren van een jaar of vijf tien, zestien zeggen bijna alle maal dat ze later de zorg voor de kinderen samen willen de len. Maar als het zo ver is, zeg gen de meisjes: ik ga parttime werken en de jongens: ik ga full time werken. Dat betekent ech ter niet per definitie dat ze geen zorgvader kunnen worden. Want we hebben het in dit ver band altijd over een elite, over hoogopgeleide mannen die minder uren gaan werken om voor hun kinderen te gaan zor gen. Als we daarvan uitgaan, is in Nederland hooguit vijf pro cent zorgvader." „Maar er zijn veel meer man nen met een lage opleiding die weliswaar fulltime werken, maar die dat werk helemaal niet leuk vinden en alle overige tijd aan hun kinderen besteden. Die mannen denken doorgaans tra ditioneel, maar ze handelen modern. Dat vind ik net zo goed zorgvaders. En als je dat als maatstaf neemt, zijn er veel meer zorgende vaders dan we denken." ONTSLAG Sociologe Marianne Grünell van de Vrije Universiteit Amsterdam stelt niettemin, dat het werkne mers in het bedrijfsleven nog al tijd erg moeilijk wordt gemaakt om korter te gaan werken om voor kinderen te zorgen. „Voor al voor mannen is de druk groot om dat niet te doen. Want hun kansen op een carrière worden kleiner. En bij een reorganisatie is de kans op ontslag veel groter als ze maar vier of drie dagen werken." Psycholoog Duindam vraagt zich af ofhet debat niet beter over zorgkinderen had moeten gaan. Hij citeert een juryrapport over een poëziewedstrijd waar aan 20.000 kinderen meededen en verbaast zich erover dat in alle gedichten het verlangen naar rust het belangrijkst is. „Scheiding en dood komen am per in die gedichten voor. Kin deren willen dat vader en moe der er zoveel mogelijk zijn. Maar als ze van hot naar her worden gesleept, als er van alles en nog wat moet worden gere geld waardoor er heel vaak ru zies zijn, dan moet je je afvra gen of het voor kinderen alle maal wel zo prettig is." Tijd, zegt hij, is wel belangrijk. Maar het gaat er vooral om wat je in die tijd met kinderen doet. „Is de basis daarvan niet de lief de voor je kind, dan maakt het allemaal niets uit." AMSTERDAM DICK HOFLAND Zo'n 2500 Zuid-Afrikanen hebben zich zaterdag op de valreep gemeld bij de Commissie van Waarheid en Verzoe ning. Het was de laatste dag dat het mogelijk was om amnestie aan te vragen voor politiek gemotiveerde misdaden uit het verleden. Onder de mensen die tot het laatste moment hebben gewacht, bevinden zich zo'n driehonderd ANC'ers en een voormalige minister van uit de apartheidstijd. Koornhof, destijds als minister verantwoordelijk voor de uit voering van de gehate pasjes- wetten en de gedwongen ver huizingen van zwarten en kleurlingen uit 'blanke' gebie den, kwam zijn aanvraag per soonlijk afgeven op het kantoor van de commissie in Kaapstad. Hij is één van slechts twee voor malige ministers uit een Natio- nale-Partij-kabinet die uiteinde lijk een amnestie-aanvraag heb ben ingediend. De ander was ex-minister van veiligheid Vlok. De voormalige presidenten De Klerk en Botha hebben beiden geweigerd een aanvraag in te dienen. Volgens hen hebben zij niets gedaan dat een amnestie- aanvraag behoeft. Het ANC heeft tot het allerlaats te moment gewacht met zijn aanvraag. De organisatie meent eigenlijk dat het leiderschap collectieve verantwoordelijk heid voor het verleden draagt. Maar Commissie-voorzitter Tutu heeft de afgelopen week nog eens heel duidelijk ge maakt, dat alleen individuele aanvragen tellen. Onder de driehonderd aanvra gen die de organisatie zaterdag in een kartonnen doos kwam brengen, zijn er veertig van hui dige en voormalige ANC-lei- ders. Daaronder pok de huidige Zuid-Afrikaanse vice-president Mbeki, minister van defensie Modise en zijn onderminister Kasrils en de minister van trans port Maharaj. President en ANC-leider Mandela heeft geen aanvraag ingediend, aangezien hij het grootste deel van de be trokken periode in de gevange nis heeft doorgebracht. Ook het Pan-Afrikaans Congres (PAC) is op het laatste moment met een groot aantal aanvragen gekomen. Daaronder bevinden zich de daders van de moord op de Amerikaanse studente Amy Biehl. Zij werd in 1993 in de zwarte Kaapse wijk Guguletu doodgeslagen, louter omdat ze blank was. Verder bevinden zich onder de PAC-aanvragen de daders van aanslagen op een kroeg en een kerk in Kaapstad. Daar voerde de gewapende vleugel van het PAC, APIA, in de maanden voor de verkiezingen in 1994 aansla- Oud-president Frederik de Klerk vindt dat hij niets heeft gedaan waarvoor hij amnestie nodig heeft. gen op uit 'om de oorlog ook naar blanke wijken te brengen'. Net als het overgrote deel van alle aanvragers, zijn de betrok kenen voor hun daden inmid dels veroordeeld en zitten veelal langdurige gevangenisstraffen De dikste aanvraag, een pak pa pier van meer dan duizend pa gina's, kwam van Eugene de Koek, voormalige veiligheids- ARCHIEFFOTO REUTERS agent en leider van de beruchte Vlakplaaseenheid. Hij werd vo rig jaar veroordeeld op meer dan honderd aanklachten, waaronder een aantal moo| Opmerkelijk genoeg vraagf Koek ook amnestie voor dl die tijdens de rechtszaak til hem nooit aan de orde zijl weest. Zelfs als de commisi zijn verzoek positief beoorf is er overigens weinig kanl De Koek vrijkomt. Hij zit cl vast wegens fraude en eenr tal andere duidelijk niet pc gemotiveerde misdaden. Ook vanuit de rechter Afrii hoek werden dit weekeind enkele aanvragen ingediei gewezen generaal en Vrijhi front-parlementariër Groei wald diende dertien aanvt in, van mensen die voor di kiezingen in 1994 van plar: ren met geweld een Afrika: volksstaat op te richten. Al met al hebben zo'n 770! mensen een amnestievera ingediend. Het preciese ge nog niet bekend, maar bij commissie werd afgelopet weekeinde op volle toeren werkt om de lijsten volledi maken. „Daarnaast hebbe lijsten van mensen met wi Waarheidscommissie grae willen spreken. We probei snel mogelijk na te gaaru van hen zich vrijwillig hebl aangemeld. De anderen a op korte termijn een dagvi ding krijgen", aldus eenw voerster. De commissie heeft nogdi maanden de tijd om zichi de aanvragen te buigen er meesten zullen uiteindeliji schriftelijk worden afgehai Alleen de belangrijkste zal zullen in openbare hoorzi; gen worden afgehandeld. De namen van de amnesti aanvragers blijven overige heim tot de commissie zie over hun zaak heeft gebof Alleen slachtoffers en hun lieleden worden op de hoi gesteld en zijn vervolgens geheimhouding verplicht, deze regeling bestaat alon te onvrede, vooral omdat: nabestaanden weinig opi ben met de gedachte dati ders binnenkort vrij rondli KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT „Sinds 1996 weten we weer wat de rol is van soci ale diensten, als we er al aan twijfelden: aan het eind van de maand moet de uitkering de deur uit." Scheidend voorzitter G.J. Rombout van Di- vosa, de organisatie van bijna zeshonderd ge meentelijke sociale diensten, heeft tijdens de pe rikelen als gevolg van de nieuwe bijstandswet ge zien dat het er in vele gemeenten om spande. De problematisch verlopen invoering van de aan gescherpte bijstandswet heeft een zware stempel gedrukt op Rombouts voorzitterschap van Divo- sa: „Voor sociale diensten is 1996 een jaar gewor den om zo snel mogelijk te vergeten." Ongeveer zeventig gemeentelijke diensten hebben zich sindsdien voor advies, deskundige begeleiding en andere steun gemeld bij de speciale Task Force van Divosa. „Niet allemaal dreigen ze ten onder te gaan, sommigen zijn alleen uit op verbetering van de organisatie. Duidelijk is wel dat een flink deel van deze vloot het moeilijk heeft", aldus Rombout. Vanaf het begin was de Arnhemmer betrokken bij de voorbereiding van de bijstandswet die op 1 ja nuari 1996 in werking trad. Het rijk verplichtte vanaf die datum de sociale diensten fraude strik ter tegen te gaan en het vinden van werk boven hét verstrekken van een uitkering te stellen. Het systeem van uitkeren is tegelijkertijd veranderd. Gemeente hebben grote vrijheid gekregen bij het toekennen van toeslagen, om zo het vinden van een baan te stimuleren. De oude computerprogramma's bleken niet op het nieuwe systeem berekend. De benodigde software arriveerde te laat of haperde. Alleen door de medewerkers op grote schaal over te laten werken, kon in veel gevallen worden voorkomen dat de maandelijkse uitbetalingen stokten of zelfs helemaal niet bij de cliënten arriveerden. Bijna anderhalfjaar na de invoeringsdatum mod deren sommige gemeenten nog steeds zonder de nieuwe computerprogramma's. Rombout consta teert dat de minste organisatorische problemen zich voordeden bij diensten die begin jaren ne gentig al zijn gereorganiseerd en volledig geauto matiseerd. Voor tal van gemeenten waren de erg ste problemen pas achter de rug, nadat zij flink wat geld in het computersysteem hadden gesto ken, veel meer dan het rijk vergoedde. Behalve het waarschuwen van politici voor de ge volgen bij de uitvoering van nieuwe wetten, ziet Divosa het ook als haar taak om problemen tijdig te signaleren. Vandaar dat de voorzitter, in het kader van de alom gevoerde debatten over ar moede, een oproep deed om de bijstandsuitke ringen met vijf procent te verhogen. Er kwamen instemmende reacties. „We zijn het helemaal met u eens. Nu mijn consulent nog", schreef een Arnhemse bijstandsgerechtigde directeur van zijn dienst. Het kabinet heeft aanleiding van de debatten over armoede o langs 250 miljoen gulden extra voor de bijsl uit getrokken. „Daar denk ik met plezier aai rug." Op 29 mei spreekt de directeur van de Arnli dienst zijn collega's op een congres van Di\ voor het laatst toe als voorzitter. Naar eenq ger wordt nog gezocht, maar Rombout vim welletjes. Veel van zijn tijd is gaan zitten in vergroten van de rol die Divosa speelt als ge sprekspartner voor Sociale Zaken, de Veren Nederlandse Gemeenten en andere organis Die bleek na zijn aantreden namelijk gering dan hij had ingeschat. ARNHEM PAUL VERSLUIS Stel, opeens ziet u een mooi antiek bankje waar u meteen verliefd op wordt. En het prijskaartje valt alleszins mee. Als u van tevoren een VSB Doorlo pend Krediet heeft afgesloten, kunt u meteen toeslaan. Met de bijbehorende pinpas kan dat a la minute Dus u heeft altijd extra geld achter de hand voor onverwachte uitgaven. Met als belangrijk Het voordelige VSB Doorlopend Krediet mét handige pinpas. voordeel dat u alleen rente betaalt over het bedrag dat u daadwerkelijk opneemt. En het rentepercen tage is in 9 van de 10 gevallen lager dan bij andere krediet verstrekkers. Wilt u direct een Doorlopend Krediet afsluiten? Bel dan gratis met onze leenadviseurs: 06-0331Ze zijn 24 uur per dag bereikbaar. Op die manier zit u straks pas écht goed. VSB'BANK VSB. Daar kom je verder mee. Uortiio, Het kabinet streeft naar een be tere spreiding van de politieke kleur van burgemeesters en wil ook meer vrouwen aan het hoofd van de gemeentebestu ren. De benoeming van de PvdA'er Johan Stekelenburg roept de vraag op of er wel iets terecht komt van dit goede voornemen. Elke keer dat minister Dijkstal (WD, binnenlandse zaken) zijn mond opendoet over het burge meesterschap, pleit hij voor meer vrouwen en een even wichtigere spreiding van posten over de politieke partijen. Dit lukt nauwelijks. Bovendien'kun- nen deze twee uitgangspunten willekeurig worden gebruikt. Neem nu de affaire-Tilburg. Tilburg, van oudsher een CDA- stad, kreeg twee zeer goede mensen op de kandidatenlijst: CDA'er Yvonne van Rooy en PvdA'er Johan Stekelenburg. De vertrouwenscommissie was zeer verdeeld, de kleinst moge lijke meerderheid koos voor Stekelenburg. Na veel wikken en wegen steunde het kabinet deze voordracht, waarmee het argument 'meer vrouwen op burgemeestersposten' voor het gemak maar werd vergeten. Toch ziet het ernaar uit dat Dijkstals woorden niet helemaal aan dovemansoren zijn gericht. Uit gegevens van het ministerie van binnenlandse zaken blijkt dat het aantal vrouwelijke bur gemeesters heel licht stijgt. In 1993 waren er 64 'burgermoe- ders', in 1997 is dit aantal geste gen naar 84. Dit houdt in dat bij zo'n vijftien procent van de ge meenten nu een vrouw aan het roer staat. AARDVERSCHUIVING Van een stijging van het aantal burgemeesters met een paarse ambtsketen is beperkt sprake. Het CDA heeft nog steeds de grootste groep burgemeesters, hoewel het aantal afneemt. In 1993 bezat deze partij 314 van de ruim zeshonderd gemeen ten, nu zijn er 238 CDA-burge- meesters op een totaal van 572 gemeenten. Het verlies ligt voor het grootste gedeelte aan de ge meentelijke herindeling, waar door er zo'n vijftig minder bur gemeestersposten zijn te verge ven. D66 was en is het ondergescho ven kindje. Had het in 1993 'slechts' 21 burgemeesterspos ten, dit jaar 'bezit' deze partij 24 gemeenten. De WD blijft de af gelopen vier jaar redelijk con stant op rond de 110 posten, terwijl PvdA in deze periode is gedaald van 163 naar 152. Wel heeft de PvdA bijna de helft van het aantal grote steden in han den. Van de tien grootste steden zijn er zelfs zeven in handen van de PvdA. Van een politieke aardverschui ving bij de burgemeesterspos ten is dus vrijwel geen sprake. De vraag is ook in hoeverre de wens van Dijkstal haalbaar is. Is het logisch bij de burgemees tersposten te streven naar een afspiegeling van de landelijke verhoudingen en in hoeverre heeft het kabinet hier invloed op? Voorzitter van de Vereniging ter Behartiging van de Belangen van Burgemeesters, H.A. van Zwieten, vindt de discussie rondom een betere spreiding van de politieke kleur van bur gemeesters 'volstrekt oninteres sant'. Volgens hem loopt de po litiek hiermee achter de feiten aan. In gemeenten wordt juist steeds meer gelet op kwaliteit in plaats van op politieke kleur. „Gemeenten noemen ook vrij wel nooit meer een politieke voorkeur in hun profielschets. Dat is logisch, want een burge meester speelt op het midden veld. Hij is er niet om te scoren voor zijn partij." De procedure bij de benoemin gen van een burgemeester is een zeer ingewikkeld samenspel tussen Haagse en lokale politici, de vertrouwenscommissies en de minister van binnenlandse zaken. Hoewel het zwaartepunt van de benoeming bij de ver trouwenscommissie uit de ge meenteraad ligt, hebben het ka binet of de minister het recht af te wijken van die voordracht. Daaruit blijkt het wankele even wicht dat bestaat tussen in spraak en de Kroon. De wens voor uitbreiding van de eigen invloedssfeer is wel de gelijk aanwezig. 'Den Haag' be moeit zich nog steeds met de benoeming van partijgenoten in grote en middelgrote steden. Tilburg was in het diepste ge heim een onderlinge af spraak tussen D66 en WD, als dank voor de steun die de De mocraten hadden gegeven bij de benoeming van WD'er Rut ten in Breda bijvoorbeeld 'overgedaan' aan D66. Het één tweetje mislukte, omdat de par tij er niet in slaagde met een echte zwaargewicht te komen. Inmiddels heeft D66 als dank voor de hulp bij de benoeming van Stekelenburg een claim mogen leggen op de eerstko mende middelgrote stad die vrijkomt, Delft, die nu in han den is van de PvdA. WACHTGELD Toch hebben de onderlinge 'Haagse' afspraken een beperk te invloed op het totaalplaatje. „Zelfs als we het geheel van bo venaf zouden regelen, zou het nog veel moeite kosten on zaken recht te trekken", lf WD-Tweede Kamerlid Té huis uit. „Je gaat als werkg niet zomaar goede burgen ters ontslaan en op wacht! zetten, omdat hun politiel 'kleur' niet goed is." Volgens het CDA-Tweede merlid M. van der Hoeven speelt de partijpolitiek bi) noemingen van burgemei wel degelijk. Hoewel haai veel burgemeestersposten is het CDA volgens Van dt Hoeven onderbedeeld bij grote steden. Van de 'gron zijn er twee, Amsterdam! terdam, al sinds mensenli nis in handen van de Pvdi Daarnaast heeft deze fraci veel burgemeesters in g ten met meer dan ÏOO.OOC woners, zoals Eindhoven schede, Haarlem, Groninf Zaanstad en sinds kort du Tilburg. Het wekt geen vei zing dat juist het CDA wol was om de benoeming va kelenburg. „Vooral ookoi er op de kandidatenlijst e< zeer goede vrouw stond. I dat zulke bovenlokale arg" ten dus ook willekeurig Wi toegepast." DEN HAAG LEO ROGGEVEEN EN DINEKE VAN DER BURG

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2