Leiden Atletiek baas op eigen baan Peter van de Reep vijfde in Langedijl Vrouwen HGC vlammei pas na reguliere speeltijd Leidse marathon werpt schaduw vooruit Sport RVV en Orion bekronei seizoen met bekerwinst Joris Zandbergen trainer van basketballers MSV MAANDAG 12 ME11997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-sj Veldkamp vindt vervoersponsor DEN HAAG ANP Bart Veldkamp hoeft zich voorlopig geen zorgen meer te maken over zijn vervoer naar trainingskampen en wedstrijden. De Haagse schaatser, die voor België uit komt, sluit vandaag een overeenkomst met Citroën Nederland. Veldkamp krijgt dan de beschikking over een Citroën Evasion. Als tegenprestatie fungeert de sporter als middelpunt in een reclamecampagne in de herfstperiode. De overeen komst loopt tot en met 30 april van het volgende jaar. Veldkamp raakte aan het eind van het schaatsseizoen zijn sponsors Superclub en Dr. Foots kwijt. Hij vormt een ploeg met de Canadees Neal Marshall en de voor Oostenrijk rijdende Marnix ten Kortenaar. VOLLEYBAL CHRIS HARTMAN MEDEWERKER De volleybalploegen van RW (vrouwen) en Orion (mannen) zijn winnaar geworden van het toernooi om de districtsbeker. Voor Orion, dat in de finale Ska- nia met 3-0 versloeg, was het de tweede keer in successie dat het de districtsbeker veroverde. Voor RW, dat Bouwmark/DOS 3-2 klopte, was de bekerwinst de bekroning van een goed sei zoen. RW werd kampioen in de promotieklasse en promoveer de daardoor naar de derde divi sie. In de Van Zweedenzaal kwam RW moeilijk op gang. Het team van trainer/coach Reno Jagt- man, dat in zijn laatste compe titiewedstrijd met 3-0 ten onder was gegaan tegen DOS, verloor zowel de eerste als de tweede set. Verdedigend en blokkerend zat het wel goed aan Rijnsburg- se zijde. De service was echter onder de maat en ook aanval lend klopte het niet. RW maak te veel onnodige fouten en kreeg daarvoor de rekening ge presenteerd: 12-15, 7-15. Mede omdat DOS de bankzitters een kans gaf, kon RW zich herstel len. In de derde reeks kwam het eindelijk in zijn spel. Tot 9-8 had DOS nog kans op een 3-0 overwinning, daarna drukte RW door naar 15-8. Toen de Rijnsburgse equipe in de vierde en vijfde periode ook nog eens met plaatsballen ging werken (Sandra Neder- stigt), raakte DOS helemaal de kluts kwijt. In de vierde episode liep RW van 6-6 weg naar 13-6 en 15-8. Toen was het ook dui delijk dat de kampioen van de promotieklasse de rps-set zou winnen. DOS, als vierde geëin digd in dezelfde klasse, \vi een negatieve spiraal te rem komen en kon daar niet] uitkomen. Via een 15-6 I bewerkstelligde RW, mett van der Meer vijf sets lan| spelverdeelster, een 3-2 winning. De vrouwenfinalel precies 88 minuten in beslal De mannenfinale duurdl korter: ruim een uur. Ir| tijdsbestek toonde Orion p op alle fronten sterker dan nia. In de eerste en tweedi was het nogal een tamrntj doening. Orion, dat was al treden zonder Dinant del Bas van der Slik en Chris! den Hoven, demarreerde) twee keer toe op momente» Skania dacht de strijd o| controle te hebben. In de ei set gebeurde dat bij 9-9 enf tweede bij 9-7. Setstanden! 15-12 en 15-10 waren heti taat. In het derde bedrijf alsnog de vlam in de pan. nam een 11-6 voorsprong,: moest Skania bij 12-12 naast zich dulden. Bovendien raakte het i uit Hazerswoude-Dorp teerd door scheidsrechte beslissingen, Uiteindelijk Orion met 16-14 toch aan langste eind. Marcel Hooge was de gevaarlijkste aani bij de ploeg van trainer/c Rokus Hassefras, die in alle de vormgeving overliet aai chard Wendt. Orion mag de bekerwinst opnieuw u men in het landelijke beker nooi. Daarin baarde het: seizoen opzien door twee den te overleven. Eredivisi Rentokil/ZVH moest er i derde ronde aan te pas ko om een eind te maken a bekeravontuur. krijgt Zandbergen de ven woordelijkheid voor het ee mannenteam, dat uitkom de promotiedivisie. Hij 1 interim-coach Jan Koek die halverwege het afgelo seizoen als speler coach trad na het voortijdige ver van coach Rick Driessen. Joris Zandbergen wordt de nieuwe trainer van de Noord - wijkse basketbalvereniging MSV. De Leidenaar vertrelrt bij BV Leiderdorp, waar hij drie jaar het eerste vrouwenteam onder zijn hoede had. Bij MSV WIELRENNEN MARC VAN DER J AGT MEDEWERKER Wielrenner Peter van de Reep is sterk voor de dag gekomen tij dens de 25ste Ronde van Lange- dijk. De 21-jarige neo-amateur uit Hillegom kwam gisteren na 100 kilometer als vijfde over de meet. Van de Reep, die uitkomt voor de Van Vliet/Weba-forma- tie van ploegleider Henk Zon neveld, behoorde lange tijd tot de kopgroep in de wedstrijd. Zijn kans op een podiumplaats werd echter in de slotfase ver kleind, toen twee medevluch ters ontsnapten. Achter dat tweetal - Richard Degeling en Peter Pieters - spurtte de ach tervolgende groep om de derde stek. Van de Reep ontbeerde in het Noord-Hollandse Noord- Scharwoude (start- en finish- plaats) de vereiste sprintkracht. Camiel Zwart (Nieuw Vennep) greep de vijfde plaats bij de ju nioren, die eerder op de dag 60 kilometer aflegden. Leidenaar Vincent van der Kooij keek wekenlang uit naar. de Heuvelland Tweedaagse. Tij dens die etappewedstrijd voor junioren wilde hij zijn slag slaan. De Merenwijker, die deel uitmaakt van de national! lectie maar afgelopen wee de reed voor zijn club ZWC na, ondervond in het Limbi echter te veel tegenstand der Kooij eindigde zaterd? dens de eerste krachtm over 107,8 kilometer als tiei Gisteren legde de 17- tijdrijder beslag op de plaats in een tijdrit over 9,8 meter. Maar tijdens de dai volgende wedstrijd over 97 lometer finishte Van der buiten de top tien. Daai kwam de ambitieuze Leid in het eindklassement uiti achtste stek. Broer Ewoui der Kooij greep afgelopen! dag wel een podiumplaat! nieuweling, die kans maa een uitnodiging voor de i juniorenselectie van vo seizoen, werd derde in c Jeugdronde van Zwijndrecl Het vrouwenpeloton ree» teren een afwachtingscrite (60 kilometer) van de 49ste loop der Kempen. Alleen Ai van Smoorenburg (12de Hester-Marieke Kroes (1 beiden rijdend voor de Tei )c se Hartol-ploeg en woon? in Langeraar, finishten t eerste vijftien. Terwijl HGC op de achtergrond feestviert, vindt keepster Clarinda Sinnige van Amsterdam troost bij een ploeggenote. foto anp Amsterdam verspeelt hockeytitel in strafballenreeksen De hockeysters van HGC hebben in het Wagener stadion van Amstelveen voor de achtste maal de landstitel veroverd. De ploeg van de debuterende coach Kevin Knapp versloeg gistermiddag in het noodzakelijk geworden derde duel van de finale van de play-offs Amsterdam na strafballen (1-3). De teams waren na de reguliere speeltijd en de verlenging blijven steken op 1-1. HGC-voorstopper Ingeborg Evenblij opende in de 20ste minuut uit de derde strafcorner van de gasten de score, waarna Frederieke Grijpma, de Amsterdamse vrije verdediger, zev.en minuten la ter eveneens uit een korte hoekslag de gelijkma ker produceerde. Evenals in de tweede ontmoeting, die HGC za terdag op strafballen won nadat die ook al was af gesloten op 1-1, liet Amsterdam een aantal unie ke mogelijkheden onbenut om de negentiende landstitel binnen te slepen. Het eerste duel, ge speeld op Hemelvaartsdag, had de formatie van coach en recordintemational Carina Benninga in Wassenaar overtuigend met 2-0 gewonnen. In de eerste helft van de verlenging, ges] R volgens het sudden-death systeem, om Ti scheidsrechter Edna Rutte Amsterdam tot 11 maat van ramp de landstitel door een schijr zuivere inzet van de Amerikaanse internat al Pam Neiss af te keuren. In de strafballenserie toonden de Gazelle? c, vervolgens weer koelbloediger. Aanvoerdi ic topscorer Van der Wielen begon met een gei E poging zwak, maar Deenen, Plesman en in Verbakei maakten vanaf 6,40 meter, in tege: i ling tot de Amsterdamse Thate, Neiss en La* en' ce, geen fout. m' ki Zodoende prolongeerde de Wassenaars! !e matie de landstitel, zonder in de finale v y play-offs een wedstrijd in de reguliere speelt winnen. Met Pinksteren neemt de oude en E' we landskampioen op de eigen Roggevvt l;J deel aan de strijd om de Europa Cup voor I ta kampioenen. De mannen van HGC zijn in senaar eveneens deelnemer. g Omloop van Noordwijkerhout dient als opwarmertje Matige marathon t i j 1 a i -a A Van Vlaanderen ATLETIEK WILMAR KORTLEEVER MEDEWERKER De omloop van Noordwijker hout was de afsluiting van het regionale Z&Z-circuit, maar het nieuws in de bollenstreek hield verband met de 3M Marathon op 8 juni. Michel Rietheide speelde tijdens de eerste ronde over tien kilometer met zijn te genstanders, maar de hoofdaf stand van 20,6 kilometer won de atleet van AVA '81 Aalsmeer niet. In de slotkilometers liet Rietheide zijn tegenstanders Al- bert Beekhuizen en Erik Bakker lopen, want hij moest nog tien kilometer door. Een fikse duur- loop in wedstrijdtempo, ter voorbereiding op de Leidse ma rathon. Marathonbaas Tjeerd Schef- fer was dan ook verguld, want de beste lopers in Noordwijker hout komen volgende maand naar zijn wedstrijd, waarvoor tot dusver dubbel zo veel men sen hebben ingeschreven als vorig jaar. Rietheide en Leimui- denaar John Buskermolen zijn de snelste Nederlanders, het tweetal gaat afhankelijk van de omstandigheden weg op 2.26. „Het wordt mijn vierde mara thon en tot nu toe gaat het steeds harder", meldde Riethei de. „Het ging schitterend van daag. Ik had na de dertig kilo meter het gevoel dat ik nog vijf kilometer door kon. Dat heb ik nog nooit gehad." Rietheide was tussendoor of ficieel als derde binnengeko men op de wedstrijdafstand van 20,6 kilometer, op twee minu ten gevolgd door zijn clubge noot John Buskermolen. Diens voorbereiding is echter geheel anders. „Ik loop maximaal ne gentig kilometer in de week", zei de 39-jarige controleur. Dat is bijna half zo veel als Riethei de. „Michel heeft door zijn on regelmatige diensten bij de po litie meer mogelijkheden om zijn trainingen te plannen. Bij mij is het met mijn gezin meer schipperen." Buskermolen was in Noordwijkerhout minder goed op dreef, maar heeft met 2.27.07 achter zijn naam (2.27.16 in Leiden 1996) zijn er varing mee. In Noordwijkerhout startten de diverse afstanden van het circuit weer tegelijkertijd en Rietheide leidde lang de achter volging op de tien-kilometerlo- pers Willem Boon (De Spar taan) en Thomas Pieper (Hague Road Runners). Het duo weer stond de druk en de in Neder land verblijvende Duitser trok in de eindsprint aan het langste eind. De circuitzege op de mid denafstand was echter al verge ven aan Bert van Galen van Lei den Atletiek, die dit keer zonder veel succes koos voor de korte afstand (vier kilometer, gewon nen door zijn clubgenoot van Leiden Atietiek Peter Rijnsbur ger). Rietheide trok door met Beek huizen en Bakker, beiden atle ten die de Rotterdam Marathon vlak boven de 2.30 hadden afge rond. Beekhuizen bleek op de streep de meeste sprintsnelheid te hebben overgehouden, want na 1.09.31 kwam de 32-jarige postbode na 10,6 kilometer als eerste over de streep bij zwem bad De Schelft. Bakker tekende wel voor de tweede plaats in het Z&Z-circuit, toch altijd goed voor 300 gulden. De afwezige Hans Wubben had de overwin ning al binnen. Bij de vrouwen won zoals verwacht Joke Kleij- weg, ook in Noordwijkerhout de snelste in 1.22.39. De organisatie van het regio nale wegcircuit bleek tevreden met de tweede editie, die beter uitpakte dan de eerste versie die niet voldeed aan de hoogge spannen doelstellingen. „Dat is nu wel gelukt", zei scheidend circuit-voorzitter Oostdam. „Nu we de organisatie goed geregeld hebben, is het zaak om volgend jaar het aantal deelnemers te verhogen. Maar wat mij vooral is opgevallen is hoe goed zes verenigingen hebben samenge werkt." Van de regionale atle tiekverenigingen is alleen Lei den Atletiek niet vertegenwoor digd in het circuit. „Volgende week hebben we een gesprek met hun vertegenwoordigers'", aldus secretaris Scheffer. „Dan is het ja of nee." En de verwach ting van Oostdam: „Die samen werking met Leiden Atletiek gaat wel door. De kwestie is al leen op welke manier. Het moet een meerwaarde opleveren." Bert van Vlaanderen is achtste geworden in de marathon van Turijn. De 33-jarige atleet uit Maartensdijk noteerde gisteren met 2 uur, 13 minuten en 45 se conden een matige tijd over de afstand van 42 kilometer en 195 meter. Het persoonlijk record van Van Vlaanderen, die drie weken geleden uitviel in Rotter dam, staat sinds april 1995 op 2.10.36. De eerste drie plaatsen gingen naar Kenyanen. Joseph Chebet, vorig jaar op zijn eerste buitenlandse trip winnaar in Amsterdam (2.10.57), zegevier de in de knappe tijd van 2.08.23. Tweede werd Elija Lagat, die vo rig jaar de halve marathon van Egmond aan Zee op zijn naam schreef. Hij had met 2.09.19 een achterstand van bijna een mi nuut op Chebet. Derde werd Daniel Kirwatoo in 2.11.32. Bij de vrouwen werd Jane Salumae uit Estland eerste in 2.27.04. Foute wissel kost AAV '36 punten Met imposante overwinningen van Kamiel Maase, Ram ses Bekkenk en Schelto Scheltens heeft Leiden Atletiek gisteren op de thuisbaan in De Leidse Hout zijn eerste competitiewedstrijd in de eerste divisie gewonnen. Lan delijk nemen de Leidenaars nu de achtste plaats in, die na de tweede ronde in juni recht zou geven op de pro motiefinale in september. De verschillen zijn echter klein en zelfs de teleurstellende ploegen van AAV '36 en De Spartaan kunnen Leiden Atletiek nog achterhalen. De Leidse vrouwenploeg presteerde eveneens goed met lan delijk het zevende puntentotaal. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Maase was de ster van de dag, want ogenschijnlijk zonder veel moeite draaide de Leidenaar zijn rondjes om na 5000 meter te finishen in 13.51,19, slechts twaalf tellen verwijderd van zijn persoonlijk record. De enige Nederlandse atleet die zich heeft geplaatst voor het WK in Athene de competitie op als een verplicht nummer. „Om de ha verklap vallen er van die brieven binnen of ik hier of daar wil lo pen", aldus Maase. „Dat is ver leidelijk, want je kunt zo 1500, 2000 gulden verdienen." Toch koos Maase voor een onvergoed optreden op zijn trainingsbaan. „Dat ligt gevoelig binnen de club. En het hoort erbij. Als het één of twee keer per jaar is, gaat het nog wel." Maases 'opvolger' in de stal van Bram Wassenaar heet Ram ses Bekkenk. De Haagse student lichamelijke opvoeding was vrijdag al studentenkampioen geworden op de 3000 meter steeple chase, tijdens de com petitie soleerde hij twee dagen later nog drie seconden harder rond in 9.07,15. Bekkenk vindt op zijn favoriete afstand slechts met moeite tegenstand van ni veau en loopt dan ook vaak an dere afstanden. „Over twee we ken zijn de Beneluxkampioen- schappen voor 20- tot 22-jari- gen, maar daarna is de eerste steeple-wedstrijd waarschijnlijk pas op het NK in juli", aldus de twintiger. De grootste puntenwinst boekte Leiden Atletiek bij het kogelslingeren, dat sinds de promotie van vorig jaar weer op het programma staat. Een op steker dus voor specialist Schel to Scheltens die de 7,25 kilo zware kogel naar 55,12 zwiepte. Vorige week stond de Leidenaar -tijdens de Ter Specke Bokaal nog met lege handen na drie ongeldige pogingen. Ook de rest van de equipe van ploegleider Peter Veldhui zen presteerde naar behoren. Zo won Rémi Zevenhuizen het polsstokhoogspringen (4,20). De jonge sprinter Andoly Ra- thling blijft bovendien een feno meen. De Voorschotenaar train de de hele winter niet, kwam enkele weken geleden weer langslopen, maar snelde op de 100 meter tegen de wind in meteen naar de winst in 11 se conden. De vrouwen van Leiden Atle tiek zijn de enige regionale ploeg in de landelijke competi tie. De ploeg van Anja Vermond gaf na het vertrek van Yvonne van Dorp (die voor haar nieuwe club Haag Atletiek 5,25 meter ver sprong) geen krimp. Zo ver sloeg Erika van de Bilt onder anderen Anne van Schuppen in de snelste 3000 meter die giste ren in Nederland werd gereali seerd (9.37,44). Met Saskia En gels tweede op de 800 meter (2.14,18) en Bianca Vermond snel op de 400, waren de loop nummers goed verzorgd. Ook de ervaren Jacqueline Baljet (10,63 kogel) en Wendy Water reus waren op dreef, gesecon deerd door bijvoorbeeld de jeugdige hoogspringster Van Velzen (1,55) en hordenloopster Mirka Macel (16,28). De knappe verrichtingen van AAV '36 trokken door het Leidse geweld minder aandacht, maar de Alphense ploeg was als altijd sterk in de breedte. „Iedereen overtrof mijn prognose", meld de de voorzichtige ploegleider Van Beest. Meest opvallend wa ren de prestaties van Bob Don- gelmans, die weer eens over de 4,00 wipte met de polsstok. Dongelmans won daarnaast het speerwerpen (55,18). Ook de dubbel van Ruud van Maurik (110 meter horden in 14,71 en 400 meter horden in 56,13) le verde veel op. Leon van der Meijden won bovendien de 800 meter, in 1.56,10 één seconde voor de nauwelijks fitte Leide naar Joost laLau 1.57,20. De gemiste wissel bij het ope ningsnummer 4x100 meter be tekende echter een domper. Tot overmaat ging vervolgens aan het einde van de middag ook de herkansing de mist in. Het ge vallen stokje werd nog wel op geraapt, maar de eindtijd was zelfs trager dan die van indivi duele lopers op de 400 meter. De mannen van De Spartaan kwamen uit het Brabantse Uden van een koude kermis thuis. Door personele proble men verliepen de 400, 800 en 1500 meter dramatisch. Goede prestaties op de technische nummers, met een verre worp van kogelslingeraar Peter van Noort voorop, zorgden voor compensatie. Polsstokhoog springer Dennis Verhaar verbe terde voor de tweede keer in vier dagen zijn persoonlijk re cord (nu 4,00 meter). Hinkstap- per Martin Feijt kwam nooit verder dan de 12,39 van giste ren en ook discuswerper Edwin Kortekaas (43,96), speerwerper Niels van der Poel (50,94) en 110 meter-hordenloper Edwin Warmerdam (15,73) verbeter den zich. Op de 4x100 meter werden echter' punten ingele verd omdat de wissel misliep. „Het valt nog mee", zei ploegleider Van Stijn nadat hij geconfronteerd was met de lan delijke 16de plaats, waarmee de Lissenaren de degradatiewed strijd in september kunnen ont lopen. „Maar de tweede wed strijd kunnen we zeker 800 tot 1000 punten beter, dus dat ziet er niet slecht uit." Voor de vrouwen van de Spartaan is er evenmin een vuil tje aan de lucht. Dat ligt aan de gebrekkige concurrentie in de eerste districtsklasse. De Lisser vrouwenploeg miste een hand vol goede atletes. Bij afwezig heid van Astrid Oostermeijer, Nicole van Grieken en Nancy Been waren de prestaties van Debby van der Kraan de groot ste opsteker (4,82 ver en 13,3 op de 100 meter). De Spartaanse vrouwen scoorden het zesde to taal, wat uitzicht biedt op pro motie. Kamiel Maase is een klasse apart op de 5000 meter. De Leidenaar dubbelde gisteren al zijn tegenstanders. foto hielco kuipers AAV '36 zal de districtskelder van de aüetiek waarschijnlijk niet verlaten. Onder meer om dat veel juniorentalentes afzeg den in verband met examens, bleven vier van de vijf midden afstanden onbezet. Wel waren de zusjes Hanneke en Linda Verhorst op dreef (12,8 en 12,9 op de 100 meter). Bovendien wierp Rina van der Stouwe de speer naar een 37,48 meter. De Alphense polsstokhoog springer Christian Tamminga, in dienst van Haag Atletiek, kwam gisteren in Zoetermeer over een hoogte heen van 5,30 meter.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22