De Danaïden zakt af naar peil van '65 Sommeling oogst in eerste jaar Hand van bondscoach Old al zichtbaar bij rugbyteam Sport Softbalsters Alphians lopen herkansing mis tegen lijstaanvoerder Junioren AZC verslaan LZ 1886 in districtsfinale Ajax (L) opnieuw onderuit Belgische dravers op Duindigt geen partij voor Nederlanders OASE zt kroon op seizoen Kramers ei Dirksmeiei winnaars skiff te Gei MAANDAG 12 ME11997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071.53 De Danaïden is na de 22-5 nederlaag tegen LUTO gede gradeerd naar de tweede klasse. De voormalige hoofd klasser speelde op het veld sinds het seizoen 1964-1965 niet meer op zo'n laag niveau. Ook Pernix en Fluks heb ben nog altijd kans om een klasse af te zakken, wanneer zij over twee weken in hun laatste veldwedstrijden tegen Refleks en Weidevogels geen punten pakken. KORFBAL MICHEL VAN GENT MEDEWERKER Vlak na rust leek Sporting Tri- gon op weg om Atalante defini tief van zich af te schudden. Alf red Lambooy maakte vanaf de stip 10-8, waardoor de tweede aanval weer voor de vijandelijke paal kwam. Dit vak had tot dus verre via Chan tal van Duyn (4), Bianca Joustra en Frank-Peter de Haas al behoorlijk gescoord. Zij bleven ditmaal echter in ge breke, want het werd 10-10. Na dien zou het achttal van Kees van Vliet niet meer op voor sprong komen, doordat het op inzet en scheipte duidelijk werd overtroefd door de thuisclub. Alfred Lambooy maakte vijf mi nuten voor het eindsignaal 13- 13, maar in de slotminuut ging het punt alsnog verloren: 14-13. Voor De Danaïden heeft het vijftigjarige jubileum sportief bitter weinig gebracht. De blauw-witten zakten na de 22-5 nederlaag tegen LUTO terug naar de tweede klasse, nadat zij in de zaal al dezelfde afgang hadden beleefd. Heiko Locher en Ingrid Slingerland maakten wel 1-0 en 2-3, maar de 2-11 ruststand bood al geen enkel perspectief meer. Maaike de Vries en Hjalmar Heijman ston den voor het eerst in de basis, terwijl Liesbeth Kalthoff en Mark Rietbergen in de tweede helft hun debuut in de hoofd macht mochten maken. TOP had in tegenstelling tot Snel niets meer te winnen of te verliezen en dat was te merken in de match tegen deze degra datiekandidaat. De formatie van Harold Jellema maakte in beide helften een periode van twintig minuten door zonder doelpun ten. Dit gebeurde voor het eerst bij 4-4, wat resulteerde in een 9- 4 ruststand. Steven Baart (3), Stanley Lardé (2) en Michiel Kok haalden in een kwartier op tot 11-10, maar daarmee bleek alle kniit verschoten: 12-10. Poulegenoot Pernix verzuim de zijn degradatiezorgen te ver lichten door bij Fiducia met 12- 12 een punt achter te laten. De Leidenaars startten aarzelend (1-3) en namen vervolgens met gedisciplineerd spel het heft ge heel in handen. Sjoerd van der Kooij (4), Ineke van der Vegte, Raymond Boerman (2), Karen Amoldus, Ellen Lagendijk en Bert Vanhaelen brachten dit met 7-5 (rust) en 12-7 ook tot uitdrukking in de score. In het slotkwartier leden de aanvallers door het achterverdedigen van de thuisclub zo veel balverlies, dat er nog vijf dure tegentreffers volgden. De streekderby tussen Tempo en Fiks werd beheerst door de straffe wind en de warrige arbi trage. Beide clubs hadden moeite om van afstand zuiver te schieten en kregen af en toe strafworpen toebedeeld om niet altijd duidelijke redenen. Mat- tliijs de Visser en Theo Vreeken konden op deze manier de 3-0 van Ronald Drieduite (2) en Jo ke Boot wegwerken (4-4). De Alphenaars verzuimden een nieuwe voorsprong op te bou wen door liefst drie stippen op rij te missen en moesten dan ook berusten in een 6-6 rust stand. In de tweede helft gingen zij meer achterverdedigen, maar dit speelde hun opponen ten juist in de kaart. De Oegst- geestenaars konden nu van kor te afstand aanleggen, doordat zij toch heel wat afvang hadden. Visser, Vreeken (2) en Erwin de Best bouwden een voorsprong van drie punten op (10-7 en 11- 8). Ben Nikkels maakte vanaf HONK/SOFTBAL PIETER VAN DER VLIET MEDEWERKER De vrouwen van Alphians kwa men afgelopen weekeinde maar voor één wedstrijd in het veld. In Haarlem werd na de 3-2 ne derlaag van de Alphense soft balsters het tweede deel van de dubbelontmoeting met Onze Gazelle door hevige regenval af gelast en verschoven naar ko mende woensdagavond. Het eerste duel oogde goed en werd in de slotinnings zelfs spannend. De Alphensen warefi in Haarlem tegen de koploper alleen aan slag te zwak, want verdedigend dwong Alphians respect af. Pitcher Celeste Roos winkel (3-2-3-3) kreeg veel steun van haar veld. Na een 3-0 achterstand werden in de zesde inning de honken gevuld. Na een ferme klap van Valeria Christina werd de achterstand teruggebracht tot 3-2 waardoor de kansen keerden. Door een teveel aan drieslag en een ge brek aan agressie in het slag- perk liet Alphians de winst door de vingers glippen. Voor de honkballers van Al phians is het te hopen dat er zonniger tijden aanbreken. De ploeg van coach Dick Lenderink speelt goed, maar niet goed ge noeg. Tegen Badhoevedorp zat tot tweemaal toe het venijn in de staart. In Alphen speelde de thuisclub met Erik Lindeman (1-6-5-0) en Jurgen van de Bosch (4-4-6-1) op de heuvel vol overgave voor eigen publiek waarbij de winstkansen op 50 procent lagen. Maar bij 10-9 in WATERPOLO De jeugd van AZC Alphen heeft de districtsbeker Zuid-Holland in de wacht gesleept. In de finale versloegen de Alphenaren het Leidse LZ 1886 met 4-2 Het Nederlands jeugdteam onder 17 jaar heeft zich niet geplaatst voor de Europese Jeugkampioenschappen in Maribor, Slovenië. De Nederlandse formatie met Mathieu Spros (LZ) en Bram Tendeloo (Vivax) in de gelederen, eindigden in Strasbourg in Frankrijk op de derde plaats. Het beslissende duel tegen Frankrijk eindigde in re mise: 7-7. Frankrijk en Polen plaatsten zich voor het eindtournooi. Linda Weyermans verlaat aan het eind van het seizoen de Leidse eersteklasser LZ. De topscorer van de eerste klasse komt volgend jaar uit voor Donk uit Gouda. tweeënhalve meter 11-9 en daarbij bleef het in de resteren de zes minuten. De beginaanval van Fluks draaide tegen De Dijkvogels moeizaam, ook al was Nel Hor dijk opgeroepen om dit vak eni ge routine en schotkracht mee te geven. Ronald van Drongelen (3) en invaller Maarten Dekker begonnen pas na 45 minuten te scoren. In de tweede aanval nam Petra Both alle treffers voor haar rekening. De Noord- wijkers kwamen na 1-5 nog wel terug tot 7-8 en 8-9, maar kon den geen gelijkmaker meer pro duceren. De opstelling van Madjoe was voor het duel met Dubbel Zes aanmerkelijk veranderd. Marco Ravensbergen en Hanne Veld man waren verwisseld van plaats en de vakken begonnen in een andere functie. Deze om zettingen hadden zeker in de eerste helft een heilzaam effect. Hanne Veldman (3), Klaas Star (2), Maaike Gravekamp, Maris- ka Korsman en Marco Ravens bergen bepaalden de ruststand immers op 8-1. Deze voor sprong werd in het vervolg moeiteloos verdedigd: 14-9. De basis van Velocitas was duidelijk minder op dreef dan die van Gemini, blijkens de doelpuntenverhouding van drie tegen elf. De Leiderdorpers raakten na 4-4 de aansluiting kwijt met 10-4, om daarna dankzij hun tweede aanval nog verrassend sterk terug te ko men. Emanuel Vlagsma (3), Sel- ma Hulst (2), Joyce Kamphuys, Arjen Kwestro en Paul Meer burg herstelden namelijk vijf minuten voor tijd het evenwicht met 12-12, maar dit bleek toch vergeefs: 15-12 verlies. Tijdens de eerste helft was KZ Leiden tegen Unicum op zijn sterkst. Ronald Siera (3), Anne- lies van der Blom (2), Sandra Verhorik en Arwin Akse bouw den in deze fase een 7-2 voor sprong op. In de tweede helft consolideerde de kampioen van de standaardidasse C de voor sprong moeiteloos met 12-7, waarbij vijf tegendoelpunten strafworpen waren. Beide duimen van aanvoerder Peter Baak van Crescendo zijn onzichtbaar. De ene zit ii boeket. het verband, de andere gaat schuil achter het kampioens- FOTO LOEK ZUYDERDUIN LEIDEN MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Crescendo was ondanks de prachtige pres taties in dit seizoen zenuwachtig voor het kampioensduel tegen EKVA. Sommige spe lers hadden niet kunnen slapen en eten vanwege de spanning. Aanvoerder Peter Baak moest zelfs de pijn van een gebroken duim verbijten om aan de wedstrijd deel te nemen. Uiteindelijk kon hij deze vinger toch in triomf omhoog heffen, al ging dat moeizaam. De Leidenaars waren namelijk oppermachtig en wonnen via 12-3 (rust) af getekend met 16-6, waarmee de promotie naar de tweede klasse een feit was. Sinds Robin Sommeling in augustus 1996 aantrad als nieuwe trainer heeft Crescendo niet meer verloren. De ploeg heeft tot nu toe in 27 wedstrijden vijftien keer gewon nen en twee keer gelijkgespeeld. Deze fraaie reeks is met een kampioenschap in de zaal én op het veld ook terecht beloond. „Dit is een ideaal seizoen", becommentarieerde de coach de 'dubbel' droogjes. „Je moet in je eerste jaar bij een club meteen oogsten, vind ik. Een nieuwe trainer motiveert na melijk: routiniers moeten zich weer bewij zen en spelers die net op de wip zitten zien weer nieuwe kansen om in het eerste'te ko men. Dat moetje uitbuiten als trainer." Zijn spelers waren inderdaad gretig om tegen EKVA te spelen én te winnen. Dat gold zeker voor Peter Baak. De aanvoerder brak afgelopen week zijn linkerduim, maar hij peinsde er niet over om buiten de ploeg te blijven. Hij speelde zoals altijd gedreven in de paalzone, alleen kon hij niet scoren. Gert-Jan Hensing (4), Edwin van der Kraan (3), Saskia Baak (2), Marlies Brouwer, Car men Zitman en Wijnand Alberts deden dat wel en brachten daarmee de ruststand op 12-3. Dit was een geruststellende marge met het oog op de titel, temeer daar EKVA niet veel verder was gekomen dan wat ge krioel rondom de paal. Na de pauze vervlakte de wedstrijd door gebrek aan spanning. Supporters van Cres cendo zetten nog wel een nul op een vel pa pier om die bij het cijfer twee op het score bord toe te voegen, mochten hun favorieten de twintig doelpunten halen, maar zo ver kwam het niet. Sommeling was niet ver baasd: „Als je tegen ploegen als EKVA in de eerste helft een gat slaat, heb je verder geen kind meer aan ze. Het was na rust minder, maar de boog kan niet altijd gespannen staan." Hij zette in de slotfase Ilone en Arno Kooloos in om ook hen te laten delen in het succes. De laatstgenoemde maakte een ein de aan een doelpuntloze periode van der tien minuten met 16-5, waarna de bezoe kers nog 16-6 mochten maken. Crescendo is na zeven jaar afwezigheid terug in de tweede klasse. Sommeling ver wacht dat de eerste nederlagen onder zijn gezag dan wel volgen, maar hij denkt dat zijn selectie het hogere niveau wel aankan. „De tegenstand was dit seizoen niet schok kend sterk, maar wij zijn zeker niet, de kam pioen van de armoede, anders blijf je niet ongeslagen. Wij hebben de meeste wedstrij den ook overtuigend gewonnen. Deze groep blijft grotendeels intact en er komen ook nog wat goede junioren door, dus ik zie wel mogelijkheden. Zo groot is het verschil tussen tweede en derde klasse nu ook niet." het voordeel van Badhoevedorp stokte de productie en moest Alphians de witte vlag hijsen. „Het wordt tijd dat we eens winnen", zei catcher Huib Inte rna na afloop. Die kans kreeg zijn team de volgende dag in Noord-Hol land, waar Alphians het beste van het spel had. Na een 3-0 opening met pitcher Donald Kok (1-2-4-0), hadden de Alphe naren in de zesde inning bij 7-5 nog steeds de beste papieren. Maar in de gelijkmakende laatste slagbeurt met Jeroen Hollander (1-3-8-2) op de heu vel perste Badhoevedorp er nog een sprintje uit voor een 8-7 overwinning. Aanvallend viel al leen Auke Maat (.666) op. Mannensoftbal staat in Al phen op een eenzaam hoog ni veau. Week na week wijzen de mannen van coach Stanley Boutisma de tegenstanders met grote cijfers terecht. Zo ook het Haagse Kokolishi, dat in twee wedstrijden door Alphians met 13-1 en 16-9 werd afgedroogd. „Ik weet niet wat het is", ver ontschuldigde Boutisma zich. „Iedereen wil van ons winnen, maar wij zijn telkens weer te sterk. Tegenstanders beschik ken vaak niet over pitchers die het ons moeilijk kunnen ma ken." Met een glimlach pro beert de bescheiden Boutisma zijn team te typeren. „Het is een gezellige groep die alles voor el kaar over heeft om maar te win nen. Ik weet niet hoe lang we dit volhouden, maar voorlopig gaat het goed. Winst op Denemarken: 48-5 AMSTERDAM PIETER VAN DER VLIET RUCBYMEDEWERKER Het Nederland rugbyteam is op de weg terug. Oranje won giste ren in Amsterdam met grote cij fers van Denemarken- (48-5 na een ruststand van 17-0). De wedstrijd gold als kwalificatie voor het wereldkampioenschap dat in 1998 in Wales wordt ge houden. Door dit resultaat plaatste Oranje zich voor de derde kwalificatieronde in een poule met Roemenië, België en de winnaars van de wedstrijden Polen-Georgië en Moldavië-Let- land. Bondscoach Geoff Old was de eerste die na afloop van de in terland zijn spelers weer met beide benen op de grond zette. Natuurlijk was dit een opsteker, maar er is nog een lange weg te gaan, hield Old zijn spelers voor. De Nieuw-Zeelander complimenteerde zijn ploeg voor de getoonde inzet, maar Wales is volgens hem nog ver weg. „We zijn goed op weg, maar ze weten dat ze nog meer moeten geven om hogerop te kunnen. Plaatsing voor Wales blijft de missie en die kan alleen bereikt worden door nog fitter te zijn en nog harder te wer ken." Nederland zette Denemarken vanaf de eerste minuut stevig onder druk. Vooral de voor- waartsen maakten een goede indruk tijdens de opening. Het Nederlandse pack was veel ster ker en begon al vroeg met het afbreken van de Deense defen sie. De gretig spelende drie kwarten benutten de ruimte goed. Van hen zorgde Rick Lips na zeven minuten met een try voor een 5-0 voorsprong. Ne derland legde de gasten zijn wil op en speelde geconcentreerd, waarbij het Haagse scrumhalf- flyhalfduo Marcel Eman en Krijn Schutter zijn gang kon gaan. „Je kunt zien dat het plezier bij de spelers terug is", zei DIO- K'er Marcel van Loon. „Met de komst van Old als coach is er' een plan met een doel. Je merkt als speler dat deze man veel er varing heeft en geen onzin lult, maar visie heeft en een en al rugby uitstraalt. Ik heb er seri eus over gedacht om te stoppen met rugby voor Oranje, maar met Old als coach heb ik het weer naar mijn zin", aldus de tevreden Leidse international. Met try's van Mats Marcker en weer Lips haalde Oranje met 17-0 de rust. In het tweede bedrijf bleef Nederland te sterk, maar zette dat niet direct om in punten. Na een kleine verslapping in de verdediging haalde Morten Ru ne Nielsen voor zijn land de nul van het scorebord. Het vele pu bliek moest in het in aanbouw zijnde Nationaal Rugby Cen trum twintig minuten wachten voordat Nederland met fraai ogend rugby Denemarken van de mat speelde. Try's van Tho mas Luijcks, Obbe Winkels, Pie- ter den Ouden, weer Lips en Gijs van der Pol en conversies van Mats Marcker brachten Ne derland de ruime 48-5 overwin ning. Het Nederlands wouwen team stelde in Amsterdam te leur met een 16-5 nederlaag te gen Ierland. CRICKET ANTON DIEDRICH MEDEWERKER De cricketers van Ajax (L) heb ben ook in de tweede wedstrijd van het seizoen een gevoelige nederlaag opgelopen. De nieu weling in de eerste klasse bleek gisteren in Vught niet opgewas sen tegen MOP, dat werd be schouwd als één van de zwak kere tegenstanders. Ajax begon de wedstrijd goed. Als eerst battende partij bereik te de ploeg uit Oegstgeest een score van 211 runs voor het ver lies van zeven wickets. De eer ste vijf batsmen haalden allen een score van boven de twintig, met als uitschieter een solide 53 van speler-coach Lantra Fer nando. Een totaal van .boven de 220 leek mogelijk, maar door het verlies van vier wickets in de laatste zes overs werd het tem po enigszins gedrukt. Toch leek Ajax een verdedigbare score te hebben opgebouwd. Eenmaal in het veld verliepen de zaken echter minder positief. De eerste''batsman van de te genstander werd snel ingere kend, maar daarna konden de Leidse bowlers geen doorbraak meer forceren. Ajax miste diver se vangkansen en de vele slech te worpen strafte MOP keihard af. Uiteindelijk passeerde de ploeg uit Vught het Ajax-totaal voor het verlies van slechts vier wickets. Met 209 runs op het scorebord sloeg Heath de bal voor zes runs het veld uit. Dat bezorgde zijn ploeg de zege en hijzelf kwam daarmee op 103 not out, oftewel een century. Ajax miste in dit duel enige vaste basisspelers, maar coach Fernando wilde dat niet als ex cuus aanvoeren. „Ook met het elftal dat we vandaag hadden, mogen we een wedstrijd niet op deze manier uit handen geven. Ons totaal was tegen deze te genstander een winnende sco re, maar door onzuiver bowlen en zwak fielden verliezen we tóch. Dat is frustrerend". Zuiderburen delven voor het eerst in drie jaar onderspit WASSENAAR ANP Nederland heeft op de baan van Duindigt in Wassenaar de draversinterland tegen België gewonnen. De natio nale ploeg verzamelde gis teren in vier koersen (drieja rigen, vierjarigen, vijfjarigen en ouder) in totaal 125 pun ten, België bleef op 99 pun ten steken. Het was de 68ste keer dat de beste dravers van beide landen tegen elkaar streden. Nederland heeft nu in totaal 48 keer gewonnen, België achttien. Twee edities ein digden onbeslist. Nederland was duidelijk favoriet, vooral ook omdat de Belgen moeite hadden een complete equipe op de been te brengen. Na een aarzelende houding in het begin schreven de meeste Belgische eigenaars toch hun beste paarden in. De nationale dravers wonnen de koersen voor de drie- en vierjarige paarden, de Belgen sloegen toe bij de vijfjarigen en de oudere die ren. Nederland, waar de draf- en rensport net als in Bejgië grote organisatorische pro blemen kent, ging de laatste twee jaar ten onder tegen de rivalen. Deze keer legde Ne derland de basis voor de overwinning bij de driejari gen met Let it be Cunera achter pikeur Mariska Huel als winnaar. Zij bleef vier landgenoten voor. De kloof met de Belgen Was meteen bijna onoverbrugbaar: 33 punten. Bij de vierjarigen won Ka zan Buitenzorg met Jos van Koolwijk in de sulky voor Kaliman. In de categorie voor vijfjarigen maakten de bezoekers een deel van hun achterstand goed. De eerste drie plaatsen waren voor de Belgen met als nummer één Johnnie Walker N van Gil bert Martens. De beste Ne derlandse draver, Jee van Torcy, eindigde als vierde. Ook bij de oudere paarden won een Belg, Fadalio nïèt Christophe Martens. MEDEWERKER De vrouwen van OASE het het seizoen in stijl afgesli Op de promotie naar de c divisie in de zaalhandbal: petitie volgde gisteren hetl pioenschap en de pron naar de regionale tweede H in de veldhandbalcompE De ploeg uit Oud-Ade we Leidschendam van EHC 19-15 (rust 10-8). Door de* ge neemt OASE de plaats ir HW '70 uit Voorschoten, waardig degradeerde door; der wisselspeelsters kamp Cosmos een helft bij te hoi 8-15 (rust 5-9). De mannen Satumus handhaafden zit de regionale tweede klassei in Gouda royaal te winnen Vires et Celeritas: 20-111 10-4). OASE ging in Leidschen voortvarend van start met treffers van Diana van Roo De niet geheel fitte Van Ro; bleef een voortdurend ge voor de Leidschendamse di sie en onderbrak in de rol stoorspeelster herhaaldelif EHC-aanval om dan in break-out te scoren. Toch de duidelijke winst niet lo op haar conto worden gesr ven. De winst was de verdit van een hecht team dat defensief periodes lang de[ aanval de baas bleef, i moest overigens wel bij d blijven, want een verslap betekende treffers Leidschendamse koppel A miek Bakker en Carola Tak. Saturnus leverde e prestatie door in Gouda re che te nemen op Vires voo nederlaag, die in de eerste van de competitie, werdj den In Gouda kwam Viresi welijks aan de bak. De L defensie zat potdicht en 1 de hele wedstrijd door m jesmaat kansjes bieden. Kar die door het optreden vai van Fessem in de eerste he Kasper Adema in de tw helft zonder mankeren c delijk werden gemaakt, mate de wedstrijd vore nam het geloof in een bete sultaat zienderogen af bi Gouwenaren en de aanval zandde geleidelijk in indivi le acties die weinig oplevei Ook de tactische ingreep \i Goudse trainer- coach on wisselend met twee cirkö Iers te spelen leverde 1 rendement op. Saturnus I de wedstrijd domineren en in Fedor Brugman en Giov Voskuil trefzekere schutten respectievelijk zeven en doelpunten. ROEIEN HERMAN BRINKHORST MEDEWERKER Tristan Kramers en Thoi Dirksmeier (Die Leythe) eerste geworden in de i bij internationale roeiwedstrijden te Gent.) mers won de wedstrijd v lichte senioren B in een' van 7.41.23 met anderlt; bootlengte voorsprong nummer twee. Zijn maatje Dirksmeier was bi net zo snel bij de jongens en met 18 jaar (7.40.46). De jonge Leidenaar ma te zijn faam als diesel w Eenmaal gestart was Du meier niet te stoppen tot de finish. Hij had een bet tijd kunnen verwezenlij als hij vlak voor de start g materiaalproblemen had had. Desondanks startte toch. Drie kwartier na df nish stapte Dirksmeier men met T Schuuring van Skadi in nieuwe dubbeltwee van Leythe, genoemd naar erelid Jan Klerks voor de nale dubbel-twee. Zij weit daarin vierde. Gijs Vermeulen (Die I the) had zijn dag niet werd met 0,04 seconde' schil tweede in het jong 16-veld. Bij de spar-sessif Leiden bleef de talentv roeier de oudere en meet'Bi varen Kramers bij. De Oi Vier van Njord met da Wessel Geurtsen, Imre venhuizen, Pieter van As,I niël Eefting met stuum Michiel Harmsen was n der succesvol. Beide daj haalden zij wel de fin maar verder dan de v» plaats in het senioren A-t in de vier met en de vieri der stuurman kwamen niet. i

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20