Dagblad Duizenden doden bij beving in Iran Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. Buizen stormvloedkering 'dansen' North Sea Jazz live op tv in heel Europa TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. (eukenhof langer open ïen glimlach, veel foto's en vriendelijke knikjes Weer brand aan 4e Binnenvestgracht &jax legt Leidenaar pe Cler vijfjaar vast Sparta betaalt avondje tappen voor aanhang HET WOORD IS AAN C. Archie Danielson Intelligentie zonder ambitie is als een vogel zonder vleu gels. -*h weersverwachting 1 voor dinsdag fraai lenteweer VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland 5 Cultuur25 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Regio7,9,11 RTV/programma's13 Sport15 t/m 23 Strips12 Uitgaan 26 Kortingsbon voor muziek programma 'Encore' door Fay Lovsky in de Stadsge hoorzaal met La Bande Des- april 1977 regio Isfahan iMM ca 800 doden jl^'- J Aardbevingen in Iran sinds 1977 Kaspische turkmenistan "•Jjan. en nov. Ï979 I provincie Khorasan 800 doden IRAN hoek van holland» Net als de Erasmusburg in Rotterdam heeft de stormvloedkering in Hoek van Holland, die zaterdagmiddag door koningin Beatrix in gebruik is gesteld, last van ongecontroleerde bewegingen. En net als bij de brug worden die bewegingen in toom gehouden door een hulpconstructie. Anders dan bij de Erasmusbrug, waar een combinatie van wind en regen voor klapperende tuien zorgen, doet het probleem bij de stormvloedkering zich alleen bij een bepaalde windrichting en windkracht voor. Project leider A. Rohde van Rijkswaterstaat bevestigt de problemen, maar noemt ze 'vele malen kleiner' dan die bij de Erasmusbrug. „Er is geen enkel gevaar en alles is onder controle", zegt Rohde. Vooralsnog zal niet worden gezocht naar andere oplossingen dan de nu ge plaatste hulpbuizen. foto anp cor mulder De Nationale Carisma Actie Een bewoner van de 4e Binnen vestgracht heeft opnieuw ge probeerd zijn woning in brand te steken. De 48-jarige man, die lijdt aan depressiviteit en over matig drankgebruik, stak vrij dagnacht voor de vijfde maal zijn interieur in brand. De man wordt waarschijnlijk vandaag opgenomen in eèn psychiatri sche inrichting. Direct na de brandmelding is de man opge pakt. Na tussenkomst van de Riagg is hij echter weer vrijgela ten, omdat er volgens die dienst geen reden was hem langer in een politiecel vast te houden. Buurtbewoners hebben vori ge week geklaagd bij Woning bouwvereniging Leiden (WBL.) over het gevaarlijke gedrag van de man. Zij willen dat de WBL hem uit zijn woning zet. De cor poratie ging toen nog niet over tot uitzetting, omdat de WBL eerst wilde proberen de zaak óp te lossen. Omwonenden zijn onthutst over de vervroegde vrijlating van de brandstichter. ,,Ik ben verbaasd dat hij weer terug is, kwaad ook", zegt een van de omwonenden. Zij betwijfelen of medische behandeling enig soelaas biedt. „Ik heb weinig vertrouwen in een opname", zegt een buurtbewoonster. „De man is zeer labiel en als hij iets niet wil, heeft niemand een poot om te staan." Maak een proefrit in de Carisma en maak kans op I jaar gratis testrijden. Kijk vanavond naar de televisie. Ned. I A 20.20, Ned. 3: 21.56 mitsubish en 22.11 uur. motors Imp.: MMC Auto Nederland B.V.. lel, (0252) 20 61 II. la, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. den haag john oomkes Afgezien van The Champions League, natuurrampen of het Eurovisie Songfestival komt het nooit voor: een Nederlands eve nement live op tv in dertig lan den in heel Europa. Het North Sea jazz Festival valt die eer en erkenning op vrijdag 11 juli ten deel. De NPS en het festival hebben dat vanmiddag bekend gemaakt. Organisator Theo van den Hoek verheugt zich vooral over de uitstraling die North Sea Jazz daarmee ten deel valt. „Aanvan kelijk wilde de EBU (European Broadcasting Union) nog twee andere grote Europese jazzfesti vals (Montreux en Umbria) in beeld brengen, maar uiteinde lijk is voor ons gekozen. We kunnen vijf absolute attracties garanderen, zoals The Legends waarin Eric Clapton samen speelt met Marcus Miller." Het Haagse evenement was de afgelopen drie jaar telkens in de voorverkoop al uitverkocht. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |Q Per maand Per kwartaal Qautomatisch li.32.05) i Oacceptglro (f. 93,05) Handtckenin Bij automatische betaling krijgt u een handige reatiekaart cadet Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 Keukenhof blijft drie dagen ïger open dan oorspronkelijk bedoeling was. De bloe mtuin in Lisse is daarmee tot met 25 mei te bezoeken. Re- i voor de verlengde openstel- is volgens directeur Koster natuur die onze eerdere wachtingen heeft afgestraft. is staat er nog prachtig bij, )k omdat het voorjaar vrij laat is begonnen. We verwachten dan ook dat De Keukenhof nog een paar weken zo mooi blijft als ze nu is." Inmiddels zijn ongeveer 700.000 bezoekers de poorten van de Keukenhof gepasseerd. Vorig jaar werden in totaal .807.000 gasten geteld. Volgens Koster zal de bloementuin dat aantal nog met tien procent overtreffen. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41385 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 II ZATERDAG ƒ2,25 Binnenland Buitenland Leiden Cultuur-en Kunst Topambtenaren Amsterdamse metro verdacht van fraude junior krijgt vertrouwen Credit Suisse bleef gewoon bankieren met de SS Herman van Amsterdam: kind van De Engel Honderden hulpverleners ingezet na oproep om steun 0LENDAM GPD )e spelers van .Sparta hebben inn trouwe aanhang getrak- eerd op een avondje stappen n Volendam. De ruim hon- ierd supporters die hun club isteren steunden in het loord-Hollandsevissersdorp nochten zaterdag op kosten fan de spelersgroep iets drin- en op de befaamde Dijk. ,We zijn deze groep suppor- ers uiterst dankbaar. Ze heb- eri ons dit seizoen ook in las-. tige uitwedstrijden door dik en dun gesteund", zei interim trainer Dolf Roks na de 2-0 ze ge van Sparta op Volendam. „Nu Sparta veilig is, wilden we wat voor hen terugdoen. De supporters die zaterdag al naar Volendam zijn gegaan, heb ben we daarom wat betaald uit de spelerspot." Hoe groot de bijdrage precies was, wilde Roks niet zeggen. „Maar genoeg voor een paar drankjes." Drum Rhythm breekt nog niet door ipanse prinses bezoekt Keukenhof Depressieve man sticht voor vijfde keer brand [et is altijd leuk om te horen at je een talent bent, maar im de Cler heeft het nu zwart ,|(ipwit. De 18-jarige Leidse oetballer heeft een contract oor vijf jaar getekend bij Ajax. zit toch wel een bood- lap achter als de club je oor zo lang wil vastleggen, [et is een teken van vertrou- :n", zegt de A-junior, die ch volgend seizoen in het veede mag bewijzen, an de tien A-junioren die se- ior worden, mochten er vijf lijven bij Ajax. Twee voetbal- rs konden tekenen voor vijf De Cler en de Hagenaar ie van der Gun. Volgens de Cler, die zes jaar gele- :n bij Lugdunum werd ont- ekt, heeft hij nu 'een echte tap gezet op weg naar prof- oetbal'. „Het ziet er goed uit t-yoor me. Ik heb al eens mee- edaan met het tweede tijdens .een toernooi in het buiten sland. Dat viel niet tegen. Fy- '..r iek ben ik er klaar voor." )eCler, zoon van Lugdunum- a ner Henk de Cler, ziet het ontract als een soort diploma voor de toekomst. „Ik moet me nu in het tweede ontwik kelen onder Jan Wouters. Het is niet de bedoeling dat ik op mijn 23ste nog bij de reserves zit. Spelers die het eerste bij Ajax niet halen, blijken nog al tijd goed genoeg voor andere betaalde clubs. Dus het is in meerdere opzichten toch een belangrijk contract." De linkspoot denkt in Ajax 2 vooral als linksback te worden gebruikt.Al heb ik mijn eer ste jaren hier ook linksbuiten en linkshalf gespeeld." Vol gens Co Adriaanse, hoofd op leidingen bij Ajax en volgend seizoen hoofdtrainer bij Wil lem II, is De Cler de toekom stige linksback in de ArenA. Al zal Morten Olsen, die de fakkel van Louis van Gaal overneemt, dat straks uitmaken. „Tim moet de opvolger van Bogarde worden," aldus Adriaanse on langs in deze krant. De Cler, die zijn havo-diploma al haalde, is momenteel bezig aan de meao (tweedejaar). De Katwijker Robert Jan Ra- vensbergen (ex-Quick Boys) ondertekende een tweejarig contract bij Ajax. 'otterdamse fans op Volendamse Dijk Een verwoestende aardbeving heeft in het oosten van Iran ruim 2.400 mensen het leven gekost. Zesduizend mensen raakten gewond. Reddingswerkers graven tussen de puinhopen van ingestorte dorpen naar overlevenden en slachtoffers. Het epicentrum van de beving lag 370 kilometer ten zuidoos ten van de stad Mashhad in het grensgebied met Afghanistan. De meeste doden, ongeveer tweeduizend, vielen in dorpen in de omgeving van de stad Quan. Bijna vierhonderd men sen in de stad Birjand kwamen om. Ook in Mashad, met twee miljoen inwoners de tweede stad van Iran, was de beving goed te voelen. Volgens de Iraanse televisie zijn alle 150 dorpen in het dun bevolkte gebied tussen Quan en Birjand in puinhopen veran derd. Elektriciteit en watervoor ziening zijn uitgevallen. De schade wordt geschat op min stens 120 miljoen gulden. De aardbeving met een kracht van 7.1 op de Schaal van Richter had zaterdagmiddag plaats. Na de krachtige beving zijn in het gebied nog zeker 130 naschokken waargenomen, met krachten tussen de de 2,8 en 5,5. Het is de ergste aardbeving sinds 1990, toen in het noord westen van het land bijna 40.000 doden vielen. Bij de reddingswerkzaamhe den zijn honderden hulpverle ners met voertuigen en een aantal helikopters ingezet. Hulpgoederen worden met transportvliegtuigen naar de ge troffen plaatsen gebracht. Iran heeft de internationale gemeen schap om steun gevraagd. Er is grote behoefte aan gespeciali seerde artsen, bloed, medicij nen, kookgerei en melkpoeder, aldus de Iraanse autoriteiten. Frankrijk stuurde gisteren een vliegtuig met hulpgoederen. Duitsland is ook bereid te hel pen, net als de VS. Een groep Britse hulpverleners die naar Iran wilde reizen, mag het land echter niet in. Het Nederlandse Rode Kruis en Artsen zonder Grenzen (AzG) sturen geen medische teams naar het gebied. „De er varing leert dat de Iraniërs het goed zelf afkunnen", aldus een woordvoerder van AzG gisteren. n Japanse prinses op bezoek de Keukenhof. Voor de vele idere gasten van de Lissese aementuin was het zaterdag in vreemde gewaarwording, en grote delegatie met man- n in kostuum, dames in man- pak en hordes pers met foto- televisiecamera's eromheen, aar moest dus wel haast spra- zijn van hoog bezoek. Maar 'e was in hemelsnaam dat Bine bescheiden meisje in auwe broek met geruit colber- Velen pijnigden zich de her- lis. Voor het, zoals gewoonlijk et onaanzienlijke, Japanse ael van de bezoekers was het izoek van Hare Keizerlijke oogheid Sayako afgelopen za- rdag echter wel een grote ver ding, maar geenszins een adsel. De ah's en oh's waren iet van de lucht, zodra de prin- s werd ontdekt. Giebelende ■nermeisjes, enthousiaste fioolkinderen en in vervoering iorachte oudere dames deden 'n uiterste best hun prinses de foto te krijgen. En de fiises? Die bleef van begin tot od glimlachen en deelde lendelijke knikjes uit aan ie reen die haar blik kruiste. «Ze was zeer geïnteresseerd bloemen en hun variëtei ten", meldden directeur Koster en voorzitter Van Os nadat ze de prinses hadden uitgewuifd. „En heel erg verbaasd dat ze hier zoveel landgenoten zag. De meeste Japanners hebben op het moment vakantie, zodat er nu nog meer De Keukenhof be zoeken dan normaal al het geval "is." De enige dochter van de Ja panse keizer Akihito en zijn echtgenote Michiko is net 28 jaar geworden en bracht voor het eerst een bezoek aan Neder land, waar ze logeerde bij ko ningin Beatrix op Huis ten Bosch. Zaterdagochtend be zocht ze eerst het Nationaal Na tuurhistorisch Museum in Lei den, waar ze drie uur lang met collega-wetenschappers sprak over de zeer zeldzame ijsvogel, het onderwerp van haar studie in Japan. En, zoals iemand uit haar gezelschap vertelde, in het museum was de prinses zelf het die almaar foto's nam. Voor de prinses verliep de wandeling door de Keukenhof volgens een vast protocol. Ze werd onder meer langs een boompje geleid dat vorige maand werd geplant om te her denken dat de betrekkingen tussen Nederland en Japan vier honderd jaar bestaan. Na haar bezoek aan De Keukenhof werd prinses Sayako naar de Japanse Prinses Sayako krijgt uitleg van Keukenhof-voorzitter Henk van Os. Keukenhof-directeur Henk Koster luistert mee. foto hielco kuioers ambassade in Den Haag ge- telg alweer te gast in Frankrijk, bracht waar een receptie voor waar ze het Japanse Cultureel haar werd gehouden. Centrum in Parijs opende. Vandaag was de keizerlijke breuklijnen verplaatsing aardschol De aardbevingen in Iran sinds 1977. Op de inzet linksonder is te zien waarom aardbevingen in dit gebied veel voorkomen. De continenten van Afrika en Europa/Azië liggen op aardschollen die zich licht verplaat sen. Botsingen van de schollen zorgen rond de breuklijnen voor aardbe vingen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1