Lugdunum op drempel van eerste klasse Leiden vol zelfvertrouwen naar 'de finale Van Heusden twijfelt over aanbod Port Vale Sport ARC wint In gezapig potje van Achilles Vee Jeugd Roodenburg k< zich nog handhaven MAANDAG 12 ME11997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 Na doelpuntloze deling met DSO Negentig minuten voetbal scheiden Lugdunum nog van de eerste klasse zondag. De Kikkers deelden gistermid dag op het dramatische veld in de Kikkerpolder doel puntloos met DSO en verwierven zich door dat resultaat als klasseperiodekampioen het recht op die promotie wedstrijd tegen EBOH. niet onlogisch. Als je aan 0-0 ge noeg hebt, is het onzin om al te grote risico's te nemen. Daar kwam nog bij dat de Leidenaars al spoedig nog meer verdedi gende routine kwijtraakten. Rechtsachter Hans van As, al licht geblesseerd aan de wed strijd begonnen, moest zich na ruim een kwartier spelen laten vervangen door Virgil Leiwaka- bessy. Oorzaak: een onwillige hamstring. De invaller ging ver der als linkermiddenvelder. Dolf Huysman verkaste naar de link- sachterpositie en Matthew Deyn verhuisde naar de plek van Van As. Wijzigingen die de kwaliteit van de Leidse defensie niet aan tastten. Het DSO van trainer Guus Haak kwam in negentig minuten voetbal immers niet verder dan een tweetal kansen. Voor de pauze werd Sebastiaan van Riet door Patrick van Leeu wen schuin vrij voor de goal van Lugdunum gezet (doelman Jor- rit Hermans redde met de voet) en na rust werd Paul Osenga door diezelfde Van Leeuwen in schietpositie gemanoevreerd. De pegel van de oud-speler van UVS werd dit keer door de vuis- LEIDEN GERT-JAN ONVLEE Lugdunum is daarmee in elk geval een stapje verder dan vo rig seizoen. Toen struikelde de ploeg in een sensationeel laatste duel, uit bij SJC. Wilhelmus, eerder nog verslagen door Lugdunum, mocht vervolgens als lachende derde alsnog door. Het werd gisteren al snel dui delijk dat de ploeg van trainer Albert Kalkman die ervaring niet nog eens wenste mee te maken. Het resultaat stond dui delijk voorop en de opstelling en vooral de speelwijze waren er ook naar. Zo had Kalkman besloten om de plek van de voor twee wedstrijden geschors te laatste man Harm de Vos in te laten vullen door Cees van Tongeren. Het is een positie waarin de normaal als centrum spits fungerende aanvoerder van Lugdunum in de regel ook voor een forse offensieve in breng tekent. Maar gisteren was dat anders. Slechts bij dode mo menten waagde Van Tongeren zich nog wel eens naar voren, verder was hij in de verdediging te vinden. Op zich overigens absoluut ten van Hermans gepareerd. Het was gisteren echter niet DSO, maar Lugdunum dat de meeste en de beste kansen kreeg om de spanning vroegtij dig uit de wedstrijd te halen. In de beginfase al toen de zeker niet overtuigende DSO-goalie Ruud Groenendijk tweemaal bewees dat meevoetballen zijn sterkste punt niet is en daarna bij pogingen van Barry van Eyk (nog net gestuit door Marcel Haak) en Henk de Cler, met een schot in het zijnet. Het waren oprispingen in een sportief duel, dat verder nogal vlak verliep. Een spelbeeld dat in de tweede helft nauwelijks zou wijzigen. Goed, DSO drong in dat part wat meer aan, maar deed dat in een te laag tempo en vooral met weinig overtui ging. Ook in die fase kreeg het wel steeds nadrukkelijker op twee gedachten hinkende Lugdunum de betere mogelijk heden. Zo mikte Alexander Re- del uit de draai net naast en was het diezelfde spits die halverwe ge de tweede helft de bal na een voorzet van Van Eyk net naast kopte. De mooiste mogelijkheid voor het steeds verder terugzak kende Lugdunum, kon vlak voor tijd worden genoteerd. Marco Verplancke profiteerde na een door Redel doorgekopte bal van de ruimte en begon een vrije loop richting DSO-doel. Op de afwerking (een droge knal) viel vervolgens maar weinig aan te merken, behalve dan dat de binnenkant van de linkerstaan der naast Groenendijk de treffer in de weg stond. Mede daardoor bleef het tot het laatste fluitsignaal van de Voorschotense leidsman Molle- man nog spannend in de Kik kerpolder. Ook al omdat diezelf de Molleman geen overtreding zag in een wanhoopssliding van Van Tongeren (Piet van Dam dreigde door te breken na bal verlies van Verplancke) bleef de 0-0 op het bord en mocht Lugdunum zich gaan opmaken voor het allesbeslissende treffen met EBOH op Tweede Pinkster- dag. Een gang van zaken die door trainer Albert Kalman terecht als rechtvaardig werd gezien: „We hebben zelf bijna niets weggegeven en aan de andere kant genoeg kansen gecreëerd om de zaak al veel eerder te be slissen. Daardoor hebben we het onszelf onnodig moeilijk ge maakt. Maar er was vandaag maar een ploeg die het verdien de om door te gaan, en dat was Lugdunum." Lugdunum - DSO 0-0. Scheidsrechter Molleman. Toeschouwers: 800. Gele kaarten: Stiefelhagen en Van den Hoogenband (DSO). Lugaunum: Hermans; Van As (Leiwa- kabessy). Ooyendijk, Van Tongeren, Deyn; De Rooy, Van Eyk, Huysman (Botermans); De Cler, Reael, Verplanc- Alexander Redel waagt een schotpoging tegen DSO. Lugdunum mag volgende week het karwei afmaken te gen EBOH. FOTO HIELCO KUIPERS Vrouwen vai Ter Leede 2 gaan onderu LEIDEN» ANNEKE AMIR MEDEWERKER Ter Leede 2, middenmt de tweede klasse zaterdi het vrouwenvoetbal, met 1-0 bij de reserves v; doco. De eerste helft was genstander met windvo sterker. Na een half uiji Ter Leede dan ook tegen 0 achterstand aan. Na nt stelde het Sassenheimse zich. De vrouwen speeld Ier en gaven de ploeg uil naar minder ruimte. Dit echter niet tot grote 1; waaruit Ter Leede had fe scoren. Net als het eerste zetten de vrouwen nu hu nen op het winnen vani ker. Beide Sassenheimse spelen de finale (Ter Leed 2-1 winst op UDO) tegen Wit'28 en het reserveteai deze Rotterdamse club. In de tweede klasse i eindigde SJZ na een 2-2 spel tegen Leonidas op di de plaats. Linda Mooijmai haar elftal tot twee keeri voorsprong, maar SJZ slaa niet in om de positievei vast te houden. Nadat Le; door een fout in de l woudse verdediging op 2. gekomen, kreeg SJZ nog; mogelijkheden op de win treffer. In de derde klasse n spelen Quick Boys en Gouda bij Jodan Boys op dag 17 mei om 12.00 uur slissingswedstrijd om hei pioenschap. LEIDEN RUUD PATTIAPON MEDEWERKER In een absoluut niet goed ge speelde, maar spannende partij, heeft Leiden door een 2-1 zege op de Sleutels alle kansen om de nacompetitie op zijn naam te schrijven in eigen hand ge houden. Zeer verdiend, inder daad, maar ten koste van heel wat zweetdruppeltjes de zege kwam pas laat in de tweede helft tot stand. De derde klasse A heeft daar mee de finale gekregen die ze verdiende. De Sleutels heeft im mers in twee beurten bewezen aan het einde van het seizoen mentaal niet in staat te zijn tot een extra krachtproef. Zelfs toen De Sleutels al binnen twee mi nuten door een rake uithaal van Simon van der Linden junior op een 0-1 voorsprong kwam, kon den de Vlietbewoners geen mo ment overtuigen. Wellicht dat de absentie van belangrijke spe lers als Henk Buyn (geschorst) en Ron de Bruin (zakelijke ver plichtingen) De Sleutels parten speelde, maar in het eerder ver loren duel tegen Kagia konden zij de ploeg toch ook niet op sleeptouw nemen. Trainer Si mon van der Linden begroette de treffer van junior met meer dan vaderlijke opgetogenheid. „Een fameuze start, dat gaat goed, dacht ik", juichte senior, Maurice Barends van Leiden (13) en Sleutels-spelers Klaas Dekker (links) en Simon van der Linden houden zich bezig met een merkwaardig voetbal-ballet. FOTO LOEK ZUYDERDUIN naar later bleek, iets te vroeg. ken. Zo miste Fer van Kampen nodig hoekschoppen weg. Het vervolg bleef uit. De Sleu- het eigen doel op een haar na, tels voetbalde te nerveus om op en gaven Michel Houthoff en meer aanspraak te mogen ma- Eelco Hillebrand volkomen on- Tot verbazing van Van der Linder sr. „Ik heb ze gewaar schuwd niet al te veel risico te nemen. Ze namen dat wel erg letterlijk. Dat ben ik niet van ze gewend, over het algemeen zoe ken wij meestal voetballende oplossingen." Het waren indi caties dat het niet goed zat tus sen de oortjes. Leiden daarente gen hield de zenuwen redelijk in bedwang, aan hen was het betere veldspel voorbehouden. Met uitzondering misschien van spits Jan Peter Stahlie, ver vanger van de door een charge van Dennis Ooyendijk gebles seerd geraakte Ramses van Bos- telen. Hij miste de noodzakelij ke kalmte om in de 56ste en 64ste minuut De Sleutels al de finitief uit te tellen. „Als het 0-1 was gebleven dan had ik van avond geen oog dicht gedaan", zei Stahlie kort na afloop. Met de nachtrust van Stahlie zou het wel goedkomen, al moest hij tot vlak voor tijd wachten. Met dank vooral aan een briljante ingeving van Mau rice Barends, die een inzet van Stefan Luykx niet aannam, maar met een slim overstapje De Sleutels-doelman Ed Neute boom volkomen verraste (1-1). De gelijkmaker zette de thuis club meteen op het rechte spoor. De tijd leek immers te gen Leiden te werken, zeker als simpele kansen worden ver morst. Het mocht evenwel on gestraft gebeuren. Sterker nog, een minuut later versloeg de weer nuttig spelende Johan Tes- ke op een voorzet van Luykx met een bekeken kopbal de ar me Neuteboom (2-1). De niet aflatende ijver van zijn pupillen op het 'knollen- veld', zoals zijn collega Van der Linden het Leiden-terrein beti telde, deed Leiden-trainer Fred Filippo veel deugd. „Iedereen bleef gretig, inherent aan het feit dat de laatste tien wedstrij den door ons goed zijn ge speeld." Waarmee Filippo aan gaf dat de zegereeks in Lisser- broek, waar het taaie Kagia wacht, kan worden voortgezet. „Wij zijn geen ploeg om gelijk te spelen, wij gaan naar Kagia om te winnen", is de Leiden-trainer vol zelfvertrouwen. Minpuntje voor de Morschbewoners is wèl dat zij alleen gebaat zijn bij een zege. Bij een gelijkspel geeft na melijk het doelsaldo van de re guliere competitie de doorslag. En dat is in het voordeel van Kagia. Leiden - De Sleutels 2-1 (0-1). 2. Van der Linden jr. 0-1, 85. Luykx 1-1, 86. Teske 2-1. Scheidsrechter: Van den Berg. Toeschouwers: 350. Gele kaart: Ooyendijk (De Sleutels). Leiden: Selier; Teske, Van der Kraan, Verhoeven, Van Leeuwen; Henny Neu teboom, Bekkering, Ten Brinke, Barends; Van Bostelen (Stahlie), Luykx. De Sleutels: Ed Neuteboom; Hille brand, Ooyendijk, Van Kampen, Hout hoff; Van Oosten, Van der Linden jr, De Graaf; Dekker (Van de Broek), Van den Burg, Kooien (Noppe). ALPHEN AAN DEN RIJN Het was op sportpark Zeger- sloot te merken dat er bij ARC - Achilles Veen voor beide ploegen weinig meer op het spel stond. Een gezapig potje dat door ARC met 2-1 werd gewonnen. Daarmee kregen de Alphe- naren de revanche voor de ne derlaag (1-0) die op Koningin nedag in Brabant werd gele den. Bij de Racing ontbrak de geblesseerde Henk Lange- maat, die zaterdag in de uit wedstrijd tegen Noordwij van de partij hoopt te zijn Edwin Verheul openii score vlak na rust door c uit een corner binnen ti ken. Mare Meyering maa! 2-0 van door vanaf zestiei ter en via de binnenkan de paal te scoren. Franco gie deed met nog een kw te spelen iets terug. ARC: Tuinenburg; Parinussa,E ven, Verheul (Meizen), De Roe man, Van Meggelen, Vriesde, Meyering, Van Beest (Van Muii In de derde divisie boekte de A-jeugd van Roodenburg eenl overwinning op Vitesse Delft: 3-2. De ploeg van Sjaak Nie\; Maarten van Kooperen keek lang tegen een 2-0 achterstal Nadat Jasper van der Mey de 1-2 op het scorebord bracht si vlam in de pan. Vervolgens was het Raymond Stolk die de 2 tekende. Dezelfde Stolk kon na een rode kaart vertrekken was het Roodenburg dat aan het langste eind trok. Volgende week treden de blauwzwarten aan tegen FC Li: leen bij winst kunnen de Leiderlaars zich handhaven in de divisie. Vlak voor tijd was het Raymond Buitenbos die de 3 Doelman vindt dat hij meer vertrouwen moet krijgen ALPHEN AAN DEN RIJN JANET VAN DIJK De Engelse eerste-divisionist Port Vale heeft keeper Arjan van Heusden een nieuw contract aangeboden. De ex-doelman van Noordwijk twijfelt echter nog of hij op de verbeterde aan bieding zal ingaan. „Als er andere clubs komen, zal ik moeten overwegen wat voor mij het beste is, financieel en sportief gezien. Als er geen andere club komt, zal ik waar schijnlijk wel bijtekenen. Want het is niet zo dat ik wanhopig ben, dat ik per se bij Port Vale weg wil", zegt Van Heusden in zijn ouderlijk huis in Alphen aan den Rijn, waar hij twee we ken vakantie viert nu de compe titie in Engeland is afgelopen. Arjan van Heusden vertrok bijna drie jaar geleden naar Stroke on Trent, een klein stadje tussen Manchester en Birming ham. Het eerste seizoen speelde hij twee wedstrijden in het eer ste, het tweede seizoen 'zes of zeven' en het afgelopen seizoen 18. Er is onmiskenbaar sprake van een stijgende lijn, maar dat is nog lang niet voldoende voor de 24-jarige Alphenaar. „Want ik wil zoveel mogelijk wedstrij den in het eerste spelen." Het derde seizoen begon goed voor de stevige keeper. De eerste vier maanden verdedigde hij het doel van het standaard team. Vervolgens gooide de manager het elftal om omdat de resultaten tegenvielen. Arjan van Heusden werd teruggezet naar het tweede en moest voor al van de tribune toekijken, om dat zijn trainer, net als de mees te andere managers in Enge land, liever drie veldspelers op de bank zet dan twee reserve spelers en een reserye-keeper. „Ik was geschokt en iedereen was verbaasd. De supporters dachten zelfs dat ik geblesseerd was", vertelt hij. „Ook die ande re keeper gaf toe dat hij dit niet had verwacht. Ik heb gewoon goed gespeeld maar de mana ger wilde meer ervaring in het doel." Die andere keeper, Paul Mus- selwhite, is vier jaar ouder dan hij en heeft inderdaad meer er varing. „De manager zegt dat ik potentieel beter ben dan die an der. Ik vind dat hij mij meer vertrouwen moet geven." En dan heeft hij er wel genoeg over gezegd. Want: „Ik kan wel zielig gaan doen maar zo ben ik niet. Ik moet gewoon hard trai nen en beter worden. Hard trainen en beter wor den, dat doet Arjan van Heus den al sinds hij de oversteek maakte. Toen begon de periode die hij ondanks de teleurstellin gen toch 'de mooiste tijd' noemt uit zijn voetballoopbaan tot nu toe. „Want ik droomde er altijd al van om profvoetballer te worden." Maar de overgang was zwaar. Een uitputtende voorbereiding op de competitie, elke dag trai nen, Arjan van Heusden vond het absoluut niet vervelend, maar hij was het niet gewend. En dus was het afzien. In Noordwijk deed het verhaal de ronde dat hij zo hard trainde dat hij met hartklachten in het ziekenhuis terechtkwam. „Wat een ongelooflijke onzin was dat", roept de Alphenaar uit. „Ik moest er wel om lachen, hoor, maar er klopte echt niks van dat verhaal." Inmiddels is Arjan van Heus den overal wel aan gewend. Hij spreekt de Engelse taal 'bijna vloeiend', kocht in een naburig stadje een huis en woont in middels samen met een Schotse vriendin. „Ik voel me nu vaak meer Engelsman dan Nederlan der", zegt hij. Van Heusden is fysiek sterker geworden, en heeft er hard aan gewerkt om beter uit te kunnen trappen, iets wat keepers op de Engelse velden nu eenmaal va ker moeten doen dan hun colle ga's in Nederland. „Mijn betere punt is reageren op voorzetten, maar ook dat kan nog verbete ren. Ik word ook steeds con stanter, maar ik moet nog con stanter worden." 'Beter worden' gaat in het eerste gemakkelijker dan in het tweede. Van Heusden: „De laatste zes, zeven maanden wa ren heel frustrerend voor mij. Het is zo moeilijk om terug te gaan naar het tweede, dat is echt een totaal andere wereld. Het is ook moeilijk om je eigen niveau dan hoog te houden. Maar je hebt geen keuze. Je moet er voor zorgen dat je goed speelt, dat is de enige manier om terug te komen. Aan de an dere kant is het ook wel zo dat je afhankelijk bent van de me ning van anderen, dat is wel een probleem in de voetballerij." Zijn beste tijd moet nog ko men, want de meeste keepers zitten op hun top als ze 27 of 28 zijn. Hij zegt: „Ik denk dat ik op de goede weg ben." Die weg be gon lang geleden bij Koudekerk en leidde via ARC en RCL naar Noordwijk en Port Vale. In de woonkamer hangt een grote foto van een juichende Ar jan van Heusden met op zijn shirt de naam van de sponsor van Noordwijk. Boven de foto staat met grote letters: 'England, here I come'. En dan toch nog maar een keer de vraag of hij ook in Enge land wil blijven. Of speelt hij toch liever bij een Nederlandse club? „Ik moet nu nadenken, al les op een rijtje zetten. Maar ik ben altijd bereid om te luisteren naar een club die belangstelling heeft. Dat klinkt diplomatiek, maar dat moet je ook zijn." Kenneth Br keert terug bij Katwijk Kenneth Braaf keert i Katwijk. Vorig seizoen re Rotterdammer De Krom ARC maar bij de hoofdklasser heeft Bra sportief niet bovenmati zijn zin. Braaf (30) speel der voor Zwart Wit Musschen. Ook FC Lisst er weer een speler bij. I Böke komt over van Ripp Van den Hi moet contri SHO afkop VELSEN-ZUID GPD Harry van den Ham 1 voor niks naar Telstar. D we oefenmeester melddf week tijdens een persco: tie dat hij een ontsnaj clausule in zijn nog doe de contract bij SHO 1 weg was volgens hem zo vrij voor de stap naarl taalde voetbal. Navra SHO-voorzitter Slaa wijs! uit dat de zaterdaghoofii recht heeft op een 'afkoo „Een jaar geleden I hetzelfde meegem Kees Zwamborn", meldi y Slaa. „Hij vertrok op hei ogenblik naar Den Bosi voor hem hebben wij had." 1

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18