Sport Coolsingel blijft leeg 'Verstappen had crash in België niet overleefd' FC Lisse: helpers weg, laatste ronde Kasparov ontredderd na verlies AANDAG 12 ME11997 Slechts twee Feyenoorders in Oranje ^ttfrdam Feyenoord staat voor de oefeninterland van Oranje n en tegen Zuid-Afrika (4 juni) slechts twee spelers af. Doelman id de Goey en middenvelder Giovanni van Bronckhorst mogen le trip met bondscoach Guus Hiddink meemaken. De andere pelers moeten met Feyenoord begin juni op reis naar China. Vainer Arie Haan. in de rug gedekt door voorzitter Jorien van en Herik, weigert voor het 'Ajax-probleem' bij Oranje op te Iraaien. Ajax gaat in juni op toernee door Zuid-Amerika. Het ras derhalve te verwachten dat Hiddink meer spelers van Feye- loord zou selecteren voor de erewedstrijd in Zuid-Afrika. „Aan ie flauwekul doe ik niet mee", bromde Haan. „Hiddink kan de pelers krijgen die hij normaal ook kiest. Van de rest blijft hij af. )ok Van Gastel is niet beschikbaar. Hij is de laatste wedstrijden rimers niet aan de beurt geweest bij Oranje." )verleg over Hesp uitgesteld [rkrade Het overleg tussen Roda JC en Barcelona over een ïogelijke transfer van doelman Ruud Hesp naar Catalonië is itgesteld. Roda dacht zaterdag te praten met de geïnteresseerde panjaarden. maar kreeg van Barcelona te horen dat het gesprek ermoedelijk in de loop van volgende week plaatsheeft. Voorzit- BrTheo Pickée van Roda gaat ervan uit dat de onderhandelin- en woensdag of donderdag zijn. Barcelona is deze week in Ne erland voor het spelen van de finale om de Europa Cup II. Dat uel tussen Barcelona en Paris Saint Germain is woensdag in otterdam. ijax legt Sunday Oliseh vast ^sterdam Ajax is een vijfjarig contract overeengekomen met e Nigeriaanse international Sunday Oliseh. De 22-jarige voet- aller van FC Köln, inzetbaar in zowel de verdediging als op het liddenveld. is de eerste aankoop waarin de hand van de nieuwe ainer Morten Olsen overduidelijk zichtbaar is. Die had Oliseh s trainer van Köln in het seizoen '95-'96 korte tijd onder zijn oede. Chicago Bulls op koers ew york Michael Jordan was gisteren tegen de Atlanta Hawks l normale doen. De basketballer scoorde 27 punten voor de Ihicago Bulls en sleepte zijn ploeg in Atlanta door de zware slot- iinuten, 80-89. Het betekende de derde overwinning in vier redstrijden voor titelverdediger Bulls. De ploeg kan de best-of- iven morgen in Chicago beëindigen. In Seattle miste Barkley oor de Houston Rockets elf seconden voor het einde tegen de ipersonics twee vrije worpen. Daardoor werd een verlenging lodzakelijk. Daarin revancheerde Barkley zich, 26 punten en rebounds. Hij scoorde de eerste zeven punten voor de Roc- its, die door de overwinning met 110-106 met 3-1 de leiding amen in de best-of-seven. De New York Knicks en Miami Heat ichten in Madison Square Garden een privé-oorlogje uit. De nicks wonnen door toedoen van Patrick Ewing. De center :hreef25 punten, 11 rebounds en 2 blocks op zijn naam. In de ;rie namen de Knicks met 2-1 de leiding. Van den Herik toch tevreden En de Coolsingel bleef leeg... Geen titel, geen hoofdprijs en dus geen applaus op het balkon bij Bram. Ach, in theorie kan het allemaal nog. Maar in de doodstille kleedkamer van Feyenoord was geen speler, laat staan een trainer, die gistermiddag nog over een landstitel durfde te reppen. FC Twente graaide een puntje (1-1) weg uit de Kuip, waardoor de achterstand van de Rotter dammers op PSV nu vier punten bedraagt. Rotterdam marcel van der kraan wacht. Daarom verdienen de gpd-verslaggever En met zo'n gapend gat drie ronden voor het einde van de competitie, weten ze zelfs op het stadhuis in de Maasstad, hoeven ze de champagne niet meer koud te zetten en kunnen de slingers in de burgerzaal achterwege blijven. „De titel is voor dit elftal te ver weg, we re kenen er niet meer op", sprak voorzitter Jorien van den Herik, die zijn trainer en zijn spelers desondanks overlaadde met complimenten. De bewindvoerder van Feye noord vindt dat het elftal dit sei zoen het maximale heeft ge presteerd. Met een plaats in de voorronde van het toernooi om de Champions League - 13 en 17 augustus een uit- en een thuiswedstrijd - heeft Arie Haan als coach aan alle verwachtin gen voldaan en is zelfs meer be reikt dan was voorzien. „We wilden meedoen in de strijd om de titel. Dat hebben we tot deze week in alle opzichten gedaan", zei Van den Herik. „De meêste critici hadden dat niet ver trainer en de hele selectie een heel groot compliment. Nie mand zal mij horen klagen dat we nu zijn afgehaakt. Ik ben dik, ja dik tevreden." Dat Feyenoord het PSV in we zen tot de laatste speeldag moeilijk had kunnen maken, is iets dat vooral scheidsrechter René Temmink zich na het zien van de videobeelden gister avond zal hebben gerealiseerd. De 'beer' uit Deventer zag in de slotfase bij een vrije trap van Jean-Paul van Gastel een zuive re handsbal van Arnold Brug- gink over het hoofd. De bal had op de stip gemoeten en dus zou de kans op 2-0 in plaats van de kort daaropvolgende gelijkma ker van de Rus Joeri Petrov heel groot zijn geweest. Maar Arie Haan bleek realist genoeg om daar geen halszaak van te maken. In de laatste drie thuisduels (Fortuna, Vitesse en FC Twente) ontbeerde Feye noord de klasse om de tegen stander in een ijzeren greep te nemen. „We hebben zes punten in die drie wedstrijden ver speeld", becijferde Haan. „Dan Discussie over veiligheid in de Formule 1 laait weer op monte carlo ivo op den camp gpd-verslaggever Jos Verstappen heeft zijn leven te danken aan de veiligheids voorschriften die vorig jaar door de FIA, de overkoepelende au tosportbond, zijn geïntrodu ceerd. Dat zei Max Mosley, de president van de FIA, in Monaco naar aanleiding van een discussie of het komend jaar nog meer veranderingen aan de Formule 1-auto's moe ten worden doorgevoerd om de veiligheid te verhogen. Mosley doelt op de crash van Verstappen bij de Grand Prix van België. Op het circuit van Francorchamps schoot de Ne derlander met een snelheid van 250 kilometer per uur van de baan, nadat een wielmoer het had begeven aan zijn Arrows- Hart. Verstappen werd met licht hoofdletsel naar het ziekenhuis vervoerd en verscheen twee we ken later alweer aan de start bij de Grote Prijs van Italië. „Wetenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen dat Verstap pen deze crash nooit overleefd zou hebben als we in 1996 niet de hogere cockpitwanden had den geïntroduceerd", vertelde Mosley. De FIA onderzocht na de crash zowel de helm van Verstappen als de bolide van de Nederlander en vergeleek de uitkomsten met de telemetrie- gegevens (de computerinforma tie over alles wat met een For mule 1-bolide gebeurt) van het team. „Daaruit is heel duidelijk naar voren gekomen dat het een gigantische klap is geweest, die een coureur in een auto van vóór 1996 met de dood zou hebben moeten bekopen", al dus Mosley. Verstappen was niet echt ver rast met de uitkomst van het FIA-onderzoek. „Ik heb altijd gezegd dat de hoge cockpitran- den mij gered hebben. Ik alleen kan weten hoe hard die klap was. Ik denk en hoop dat ik in mijn hele loopbaan nooit meer zo'n crash zal meemaken." In de Formule 1 is een pittige discussie gaande over de door de FIA aangekondigde verande ringen in het reglemant van 1998. Besloten is dat de Formu le 1-auto's twintig centimeter smaller worden en dat er met profielbanden gereden gaat worden. Vooral die laatste maatregel is voer voor discussie. Mosley beroept zich op het feit dat de teams zelf met deze voorstellen zijn gekomen en dat de regel nooit ingevoerd zou worden als niet het merendeel van de renstallen zich voorstan der had getoond. Mosley denkt dat profielban den ervoor zorgen dat de snel heden in de bochten aanzienlijk afnemen. „En dat betekent dat een crash minder zware gevol gen heeft." Jacques Villeneuve is de grootste tegenstander van de maatregelen en vindt steeds meer gehoor bij zijn collega's en de teambazen. „Een coureur en zeker Villeneuve wil alleen maar sneller gaan. Dat is ook goed zo, maar ik ben er om de veiligheid van de sport in de gaten te hou den", aldus Mosley. Villeneuve wilde niet ingaan op de argu menten van Mosley. „Ik zeg maar één ding. Hij heeft het bij het verkeerde eind." Villeneuve denkt dat de For mule 1 er met de invoering van de nieuwe reglementen een stuk saaier op wordt. „Formule 1 is het hoogste wat er is en dat moet ook zo blijven", liet de Ca nadees eerder al eens weten. „Het moet niet zo zijn dat al leen de auto de grens gaat be palen hoe hard iemand gaat. De Formule 1 is er voor de beste coureurs en die moeten echt op de proef gesteld worden. Dat kan alleen met een auto die snel door bochten kan gaan. Dan onderscheiden de lefgozers zich van de lafaards. Dat gevaar een onderdeel van onze sport is we ten we allemaal. Wie dat uit de weg gaat moet geen Formule 1- coureur worden." Mosley - en ook niet alle rij ders - zijn het met Villeneuve eens. „Een auto met profielban den is moeilijker te besturen omdat hij minder grip heeft. Daar komt dus meer stuur manskunst bij kijken", is hun argument. „Bovendien", zegt Gerhard Berger, woordvoerder namens de vakbond van For mule 1-rijders, „weet ik dat ik met een gevaarlijke sport bezig ben, maar dat wil nog niet zeg gen dat ik graag jong sterf." Pag 24: 'Schumacher profileert van omstandigheden' De supercomputer Deep Blue heeft de schaak tweekamp tegen wereldkampioen Gari Kasparov gewonnen en daarmee geschiedenis geschreven. De electronica en het programma van IBM toon den zich gisteren in de zesde en beslissende partij beter dan de hersencellen van de Rus. De eind stand tussen mens en machine kwam daarmee op 2 1/2-3 1/2. Gisteren gaf de 34-jarige Rus, tot verbijstering van de honderden toeschouwers en schaakex perts, na negentien zetten en nauwelijks een uur nadenken op. Hij verliet ontredderd de speelzaal, vol onbegrip zwaaiend met de armen. Deep Blue nam zo revanche op de nederlaag van ruim een jaar geleden in Philadelphia. Toen won Kasparov drie van de zes partijen en verloor hij er één. Nu stelde hij tegenover twee nederla gen slechts één zege. Hem werd nadien gebrek aan initiatief verweten. Hij zou niet spelen als Kasparov. Dat gaf hij gisteren toe. „Ik moet me veront schuldigen voor mijn prestatie van vandaag. Ik had totaal geen energie." En die was zeker nodig voor de bekende Caro-Kann-verdediging, die on getwijfeld op de 'harde schijf van zijn opponent stond. Kasparov ging bovendien al in de opening in de fout. Deep Blue reageerde met een stukof fer. Dat maakte zijn/haar positie meteen schier onneembaar. Toen de computer later dame plus pion gaf voor een toren, loper en paard, schudde Kasparov z'n kwelgeest de hand. Of hij het al had voorvoeld. „Ik moet me echt zorgen gaan maken", zei Kasparov zaterdag na dat de RS/6000 SP hem met een technisch zeer verfijnd eindspel tot remise had gedwongen in de vijfde partij. „Ik kan bij het doorrekenen van een stelling iedere speler ter wereld aan. maar dit sys teem niet." Henk Fraser lepelt de bal over de Twentse doelman Boschker (die op de foto niet zichtbaar is). Jan van Halst van FC Twente komt te laat. foto anp moet je dus concluderen dat je nog niet het vermogen hebt om de moeilijke thuiswedstrijden naar je hand te zetten." Feyenoord kreeg de nummer drie van Nederland, dit seizoen ook heel lang azend op een plaats in de Champions League maar sinds gisteren in elk geval verzekerd van het UEFA Cup toernooi, na de vroege voor sprong niet op de knieën. Henk Fraser, samen met George Boateng een toonbeeld van in zet, snelheid en onverzettelijk heid in de Rotterdamse defen sie, produceerde al na negen minuten een lob die dezelfde schoonheid had als de vooraf gaande pass van Ronald Koe man. Feyenoords scheidende aan voerder drukte in het eerste be drijf in alle opzichten zijn stem pel op het duel met FC Twente. Hij stond aan de basis van de enige goal, leverde een meester lijke vrije trap af (door Boschker met de vingertoppen over de lat getikt) en ging voorop in de strijd toen er aan alle kanten vliegende tackles werden ge hanteerd. Van Bronkchorst, Taument en Van Wonderen werden allen tegen het groene, als het ware voor de Europa Cup II-finale uitgerolde groen- glimmende tapijt gesmeten. Koeman, met al zijn ervaring en de beelden van de spijkerharde kraker Barcelona-Real Madrid (zaterdagavond) kennelijk nog op het netvlies, vond dat de overtredingen van de Tukkers een beetje te gortig werden en besloot de grenzen aan Rotter damse zijde eveneens te verleg gen. Maar met zijn charge €en kwartier voor rust, toen hij zelf in de sandwich ging, blesseerde Koeman zijn rechterknie. In de rust bleek de schade zo groot dat hij moest afhaken. Zonder z'n grote leider zag Feyenoord geen kans meer om FC Twente het leven moeilijk te maken. Het verdwijnen van Koeman had bovendien een aantal omzettingen tot gevolg. Kees van Wonderen verhuisde van de rechtsachterpositie naar het middenveld, George Boateng (voor rust nog links back) kwam op de plaats van Van Wonderen. Van Gastel werd de spelbepaler en Patricio Graff (Koemans vervanger) nam tenslotte weer de stek van Boateng voor zijn rekening. Haan deed later nog een poging om meer druk op de ketel te zetten door de luid toegejuichte Henk Vos na weken weer van de bank te halen, maar veel effect sorteerde dat niet. Feyenoord: De Goey; Fraser, Fernando en Boateng; Van Wonderen, Van Gas tel, Koeman (46. Graff), Sanchez en Van Bronckhorst; Taument (82. Tati) en Larsson (75. Vos). FC Twente: Boschker: FJzinga (61. Pe trov), Hoogma, Ten Hag en karnebeek; Oude Kamphuis, Van Halst, Ten Caat en Ter Avest (72. McKinnon); Bruggink (87. Vennegoor of Hesselink) en Bos- elfs als FC Lisse naast de titel 1 de hoofdklasse A grijpt, weet et wat het geluk van een kam- oen inhoudt. Thuis tegen - itwijk speelden de bloedner- luze Lissenaren zaterdag geen oment als een waardige titel- ;etendent, maar het eindre- tltaat (3-1) mocht er deson- inks wezen. Door de waarde- >lle zege blijft FC Lisse met )g één duel voor de boeg sa- ien met Scheveningen koplo- er, op de voet gevolgd door J inner-up Noord wijk. Het uitgespeelde maar aller- linst uitgebluste Katwijk ver- ïlde in Lisse zijn sportieve icht net zo gewetensvol als ree weken geleden in Scheve- ingen. Het verschil tussen bei- wedstrijden werd pas duide- k in de slotfase. Scheveningen ig Katwijk destijds nog op de 2 komen, maar Lisse breidde akvoor tijd de 2-1 voorsprong t tot 3-1. Toegegeven, aan dat doel- ïnt van René Ras gingen hermutselingen vooraf waar- >or scheidsrechter De Jong de lit had kunnen grijpen. Maar :t tekent tevens de instelling ti de 28-jarige matchwinnaar, e meer dan negentig minuten jna tegen beter weten in op n positief resultaat bleef ho- in. Ras had namelijk een helft rder een veel belangrijker lelpunt gemaakt. Vlak voor 1st, na 51 bloedeloze minuten, ocht hij van John van der leer van een meter of twintig tileggen. Katwijk-doelman iigo van Duyn was kansloos, ndat één van zijn medespe rs de bal van richting veran- - ïrde: 1-0. Dat Ras tweemaal et zijn zwakke linkervoet oorde, was geen toeval, [echts ben ik geblesseerd", i de middenvelder na afloop, 'laar de trainer, met wie ik n lezen en schrijven, heeft - e toch laten staan, zelfs toen el twintig minuten voor tijd om n wissel vroeg. Ik zat er tvars doorheen." Dat was logisch, want als het j FC Lisse niet loopt moet het pnen van types a la Ras. Om it daags voor de wedstrijd de horsing van een andere noes werker, Leon van der Zwet, as doorgekomen, wist trainer •d Immers wat hem te doen Jnd. In het bekerduel tegen tordwijk had de Haarlemmer jelopen dinsdag voor de ze- - theid al geëxperimenteerd ■et Harry Wiebenga in het hart ■f1 de verdediging. De naar ■esland vertrekkende wissel- Zij aan zij strijden Lisse-speler Harry Wiebenga (links) en Seger Oudshoorn van Katwijk (rechts) om de bal. speler behoorde zaterdag tot de beste Lissenaren, omdat hij als één van de weinigen niet krampachtig speelde. Zo nerveus als FC Lisse ope reerde, zo ontspannen stonden de Katwijkers op het door 4000 toeschouwers omzoomde veld. Het elftal van trainer Bob Koot wijk ontbeerde alleen stoot kracht. Aanvalsleider Hans Zwaan is door een slepende achillespeesblessure slechts één helft inzetbaar en van Mar co de Ridder trokken de oranje hemden slechts twintig minu ten profijt. Hij brak bij een on gelukkige actie een rib en moest per brancard naar het ziekenhuis worden vervoerd. Desondanks wanhoopte Kat wijk nooit. Toen de aalvlugge Lisse-spits Jerrel Linger na een uur zijn taaie bewaker Edwin Robbers een keer ontglipte, leek het over en uit voor de gasten (2-0). Maar nog geen twee minuten later was de spanning terug op sportpark Ter Specke, omdat Carlo van Zeist een afgemeten vrije trap van Marco van der Plas met zijn hoofd tot doelpunt had ge promoveerd: 2-1. Toen ook sloeg de vlam eventjes in de pan. Een overtre ding van Van Zeist op Lisses troetelkind Linger deed de ge moederen hoog oplopen, maar de gok van arbiter De Jong om geen kaarten uit te delen aan heethoofden pakte goed uit. De beide elftallen beperkten zich verder tot voetballen, waardoor de tweede helft een stuk aan trekkelijker was dan de eerste. Voor Katwijk rest dit seizoen nog slechts een voorronde van het grote toernooi om de Am- stel Cup, maar alle ogen zijn in de Bollenstreek dit jaar gericht op FC Lisse. De ploeg van Im mers heeft alles nog in eigen hand. Als de Lissenaren de laatste competitiewedstrijd bij Rijnsburgse Boys winnen, zijn zij in elk geval verzekerd van een beslissingswedstrijd tegen Scheveningen (mogelijk bij Quick Boys) en een periodeti- tel. Als FC Lisse de medekoplo per afschudt, volgen nog kam pioenscompetities die tot ver in juni kunnen doórlopen. Hoewel geen Lissenaar op de zaken vooruit wil lopen, blijkt de tussentijdse aanstelling van Immers nu al een gouden zet te zijn geweest. Onder de opvol ger van Paul Bahlmann verloor FC Lisse nog geen competitie wedstrijd. Als die trend aan- foto kees van hoogdalem houdt, kan het alleen volgende week nog fout gaan. Want stel dat FC Lisse in Rijnsburg op een remise blijft steken, dan bestaat de kans dat Schevenin gen of Noordwijk met de titel aan de haal gaat. In dat geval zou Wilfred Kwestro gelijk krijgen. De links back van Katwijk, nog steeds niet bestraft voor zijn rode kaart tegen Scheveningen, ver geleek de twee koplopers na af loop onder het genot van een sigaret. Zijn oordeel luidde: „Dit FC Lisse vind ik geen kam- pioensploeg." FC Lisse: Kujach; Polman. Spruyt, Wiebenga, Strijks; Ras, Wubben (75. Van Duyvenbode), Groeneweg; Van Bemmel (80. Pitti), Simons, Linger Katwijk: Van Duyn; Robbers, Van Zeist, Van der Meer, Kwestro; L'Ami, Oudshoorn (80. Roodakkers), Van der Plas; Tetro, De Haas (46. Zwaan). De Ridder (35. Pronk)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15