Fitness voor thuisblijvers Gezondheid Zocor verlaagt kans op hartaanval bij suikerpatiënt MAANDAG 12 MEI 1997 160 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-51! Maagzweer Mijn vader was, zoals dat heette, een maaglijder. Zijn maag was zijn zwakke plek en als er problemen waren op de zaak, liep hij krom van de maagpijn. Mijn moeder maande ons dan tot kalmte en onze melkleverancier zag zijn omzet met sprongen stijgen, want mijn vader werd wekenlang op een dieet van louter pap en melk gezet tot zijn maag weer geheel tot rust was gekomen. De klachten van mijn vader werden veroorzaakt door zweertjes aan de tiuaalfvingerige darm, in de volksmond maagzweer. Een maagzweer is nietzo'n onschuldige aan doening. Afgezien van de pijnklacliten die de zweer geeft, kan een maagzweer leiden tot een maagbloeding door aan vreting van een ader in de maagwand en zelfs tot een maag perforatie, waarbij er een gaatje in de maagwand ontstaat en het maagzuur de buikholte kan in lopen. Zowel een maagbloeding als een maagperforatie is een spoedgeval. Tot in de jaren zeventig was de standaardtherapie voor een maagzweer (peptisch ulcushet bovengenoemde dieet, ge combineerd met bedrust. Als er veel klachten waren, moest de chirurg uitkomst bieden. Een veel uitgevoerde operatie was het doorsnijden van de nervus vagus, de zwervende ze nuw, die de produktie van zuur in de maag regelt. Deze ope ratie was in het algemeen succesvol, maar leidde helaas tot vele andere klachten, die in een groot aantal gevallen blij vend waren. Zonder zuur geen zweer, was de achterliggende gedachte, en sinds 1976 zijn steeds meer en steeds betere me dicijnen op de markt gekomen die de produktie van zuur in de maag remmen of zelfs stilleggen (Tagamet, Zantac, Azan- tac, Pylorid, Losec, Pantozol). Het aantal operaties in verband met ulcusklachten is in de afgelopen twintig jaar dan ook dramatisch gedaald, het melkdieet is overbodig geworden en bij zeer velen genazen de zweertjes voorspoedig. Helaas kreeg de overgrote meerder heid van de patiënten binnen een jaar na het staken van de zuurremmers opnieuw klachten, opnieuw een zweer. Deze medicijnen hebben dus vooral effect als zij chronisch worden gebruikt. Bij jaarlijks 60.000 nieuwe patiënten met een maagzweer is dat een onvoorstelbare hoeveelheid pillen. De laatste tien jaar is echter aangetoond dat bij alle patiën ten die een zweer aan de tivaalfvingerige darm hebben een bepaalde bacterie in de maag woont: de Helicobacter pylori. Tevens is bewezen dat de zweertjes veel minder vaak terug keren nadat deze bacterie met behulp van antibiotica uit de maag is verdreven. Al die mensen die vroeger wekenlang melk dronken, of al jaren chronisch zuurremmers slikken, kunnen nu met een antibiotica-kuur van een week worden genezen, met het vooruitzicht gemiddeld zo'n vijfjaar klaclitenvrij te blijven. Welke patiënten komen nu in aanmerking voor zo'n kuur? Ten eerste alle mensen die nu chronisch zuurremmers ge bruiken en bij wie ooit met behulp van een gastroscopie (een onderzoek waarbij met behulp van een flexibele kijker in maag en twcialfvingerige darm wordt gekeken) is vastgesteld dat zij een zweer aan de twaalfvingerige darm hadden. Niet alle mensen die chronisch zuurremmers slikken hebben een zweer aan maag of twaalfvingerige darm. Deze medicij nen worden ook voorgeschreven bij ontsteking van het maagslijmvlies (gastritis), brandend maagzuur (reflux- klachten) of niet-specifieke maagklachten, en deze klachten worden niet veroorzaakt door de Helicobacter pylori. Het heeft dan ook geen zin om de bacterie te bestrijden als er geen zweer is aangetoond, en dat kan alleen met behulp van een gastroscopie. Waaruit bestaat zo'n kuur tegen de Helicobacter? De huis arts schrijft in het algemeen een kuur voor bestaande uit drie verschillende middelen: een sterkezuurremmer (Losec) en twee van de volgende antibiotica: metronidazol, claritromy- cine, amoxicilline. De kuur met drie middelen bestaat uit ten minste zes tabletten per dag gedurende zeven dagen. Er bestaat ook een kuur met vier middelen (Losec, metronida zol, tetracycline en De-Nol) waarbij men in totaal zeventien tabletten per dag moet slikken. Dit zijn inderdaad forse hoeveelheden, maar het is slechts vooreen week, en ondanks de grote hoeveelheden zijn de bijwer kingen gering. Een lichte diarree en bij gebruik van metronidazol een metaalsmaak in de mond, meer uur wor^t afgemaakt, is de kans op genezing van deze niet ongevaarlijke aandoening vrijwel honderd procenten dat scheelt in elk geval vele jaren van medicijnge bruik. Buiktrainerdé hit van dit moment Patiënten met suikerziekte kunnen het risico op een hartaanval fors verkleinen, door het cholesterolverlagende middel Zocor (simvastatine) te slikken. Uit Scandinavisch onderzoek blijkt dat de resultaten bij diabetes patiënten overeenkomen met de resultaten bij hartpatiënten. Dit verhaal is net gepubliceerd in het weten schappelijk tijdschrift Diabetes Care. Zocor is een in Nederland veel voorgeschreven middel. Diabetespatiënten hebben een verhoogd risi co op hart- en vaataandoeningen. Van de vol wassen patiënten overlijdt 75 tot 80 procent aan hart- of vaatziekten of een beroerte. Aan doeningen aan de kransslagaders van het hart is bij diabetici de voornaamste oorzaak van een vroegtijdige dood. De cholesterolremmer vermindert de kans op een coronaire dood en hartaanvallen met 55 procent. Het risico op een willekeurige vaataandoening vermindert met 37 procent. Volgens prof. dr. R. Heine, diabetesarts in het VU-ziekenhuis in Amsterdam, is het absolute voordeel van cholesterolverlaging bij mensen met suikerziekte mogelijk groter. „Diabetespa tiënten hebben bij elke cholesterolconcentra- tie in het bloed een twee tot driemaal grotere kans op herhaalde hartaanvallen." In het Scandinavische onderzoek zijn 4.444 mannen en vrouwen met simvastatine behan deld. Eerder was al aangetoond dat het middel bij mensen met hartziekten het algehele risico op overlijden vermindert met 30 procent, en de kans op coronaire dood met 42 procent. In Nederland zijn ongeveer 300.000 diabetici. P U z Z E L E J T E 1 V E K K A V G K E S P K E L L Y D 1 A N E J N N G A C A C 1 A R 1 1 T O G A E N E N E R 1 S R L O V 1 G N T E N W A S B A s R S L N A O O D T A A A R O 1 W E O D O L 1 R F K E E N A O K N E R E R A O P G E T A K E M S N E D L R T Z E E M A T E L V O L O IJ E R A 1 E E S E A S O F D O K L E P 1 L O O G O 1 1 M O G S N D R O O B H E G S E H S A L P 1 H W C L A A T O T N A K s 1 R S G 1' D N A T S R E V N O Acacia Airmail Akkevietje Boord Donker Epiloog Genadeslag Idylle Kameel Kantoor Lokaaltje Nongans Onverstandig Persoon Profiel Riskant Schoollokaal Sirene Smoezen Sodafabriek Speen Steeg Stekelig Totaal Variatie Verrassing Vroegtijdig Waterkoet Whiplash Wodka OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters v/orden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. CITAAT Horizontaal: 1. stoom; 2. passer; 3. kanaal; 4. tortel; 5. koets; 6. karkas; 7. poeder; 8. teken; 9. camper; 10. ponton; 11. tabak; 12. staart; 13. moraal; 14. pilav. Het citaat is van Benjamin Fran klin: ,,Een oude man in een huis is een goed teken". HEINZ T R I P S TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Heer Bommel verschrikte zich kra kend in de rieten stoel en zuchtte diep. Maar omdat hij niet wakker werd begon Tom Poes hem te schud den. ,,Heer Ollie!" riep hij, ,,word wakker. We hebben geen tijd te ver liezen!" „Huh?" stamelde de bekla genswaardige heer.W-wat...? Ik b- bedoel, waar? Ikkik..." „U bent net op tijd terug gekomen", zei Tom Poes. ,,Kom gauw mee, we moeten naar Bommelstein." Heer Bommel sloeg de ogen op en wierp een verwilderde blik door het kamertje. „Ach ja", mompelde hij, „ik hoor hier niet. Op nieuw heb ik me vergrepen aan an dermans eigendom. Gooi me maar op straat, jonge vriend. Ik ben het ge wend en bovendien heb ik het ver diend!" Tom Poes luisterde niet naar dit klagelijk gepraat. Hij trok de an der de deur uit en de weg op die naar Bommelstein leidde. „Wat gaan we doen?" vroeg heer Ollie suf. „We gaan zorgen dat het recht zijn loop kan hebben", zei Tom Poes en hij wees naar een zwart figuurtje dat in de verte zichtbaar was. „Daar staat de ambtenaar Dorknoper", prevelde heer Bommel begrijpend. „Goed, jonge vriend, laat het recht zijn loop hebben, dat is beter. Ik ben moe van dit alles; met mij is het afgelopen." „Met Bommel is het afgelopen", sprak de dwerg tot zichzelf. „De ze ven dagen zijn om en de Pikkin-ring klemt zich nog steeds om zijn vinger. De tijd is rijp om hem in het net te wikkelen..." HET WEE R DOOR JAN VERSTEEGTa.i. Zoals verwacht hielden we het in het afgelopen weekeinde niet droog. Zaterdag, op de landelijke fietsdag vielen er lokaal enkele buien bij een tempe- ratuurvan 15 graden. Een storing trok van zaterdag op zondag over ons gebied en dat leverde een flinke plens water op. Bloemendaal kreegtoen 13 millime ter, Leiden noteerde van zaterdagochtend tot van ochtend 15 mm neerslag. De weerkaarten voor deze week, die vanochtend hel levenslicht zagen, waren bepaald niet ongunstig. Een hogedrukgebied boven het continent zou vol gens de rekenbreinen van Engeland en Duitsland naar Scandinavië moeten trekken. In dat geval zou de wind in de loop van de week naar het zuidoosten of oosten moeten krimpen. In het oosten van Europa draait de zomer al enige tijd op een vrij hoge versnelling en dus zou het kwik ook bij ons in stijgende lijn kunnen gaan. Een waar schuwende vinger is echter op zijn plaats, want de Amerikaanse modellen deelden die milde mening gisteren niet. We zullen de ontwikkelingen op de vos volgen, immers de pinksterdagen staan komend weekeinde op het programma. Morgen en woensdag bevinden we ons nog op de scheidingslijn tussen warme en koelere lucht. Dat Ie vert licht wisselvallig weer op, waarbij er ook van avond nog een enkele bui kan vallen, mogelijk met onweer. De start van de IJsheiligen was dit keer erg zwoel, want in de eerste nacht van deze beruchte pe riode bleef de temperatuur steken bij ongeveer 10 graden, in de afgelopen nacht werd het niet veel kou der dan 8 graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: In de zuidelijke helft vaak bewolkt en soms regen. In het noorden geregeld zon. Middagtemperatuur van 12 tot 17 graden. Zweden: Vandaag op veel plaatsen enige tijd regen. Morgen meest droog, geregeld zon en stijging van tempera tuur; maxima morgen in het algemeen tussen 15 en 20 graden. Denemarken: Geleidelijk afnemende kans op regen en wat meer zon. Middagtemperatuur van 15 tot 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Zuidoost-Engeland ge regeld zon en met enig ge luk droog. Elders ook wel zon, maar ook van tijd tot tijd buien. Middagtemperatuur rond 14 graden, in de buurt van Londen circa 17. België en Luxemburg: Overgang naar droger en zonniger weer. Maximumtemperatuur op morgen van 16 aan zee tot 20 in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in de oostelijke departementen eerst nog plaatselijk flink wat regen. Verder geregeld zon, droger en stijging van temperatuur; maxima morgen van 16 graden langs het Kanaal tot 22 rond Annecy. Portugal: Flink wat zon, soms ook nog een paar wolkenvelden. Middagtemperatuur aan zee van 17 graden rond Porto tot 23 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden en misschien een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra- Spanje: Aan de oostelijke costa's soms bewolkt en als het tegenzit ook een bui. Verder flink wat zon. Maxima aan noordkust tussen de 15 en 20 graden, aan de cos ta's tussen 20 en 25 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, vooral aan de zuidkant van de eilanden ook flink wat zon. Mis schien een bui. Middagtemperatuur on geveer 24 graden. Marokko: Westkust: Naast zons soms ook wolken velden. In het noorden misschien een bui. Maxima vlak aan zee iets boven de 20 graden. Tunesië: Veel zon, droog en temperaturen vlak aan zee tussen de 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Aanvankelijk nog enkele buien, met na me in het oosten en zuidoosten; wellicht ook onweer. Morgen droger en meer zon. Vandaag maxima van 17 tot 22 graden, morgen wat hoger. Mallorca en Ibiza: Warm, maar wel kans op een paar stevi ge regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Italië: In het noordwesten eerst wolkenvelden en kans op buiige regen, wellicht met onweer. Verder veel zon. Middagtempe ratuur 25 graden, soms wat hoger. Corsica en Sardinië: Vandaag hier en daar nog bewolking en wellicht een regen- of onweersbui. Mor gen droog en flink wat zon. Middagtem peratuur tussen 22 en 27 graden. Malta: Veel zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon. Maxima aan zee van 22 tot 25 graden, landinwaarts plaatselijk nog iets hoger. Rond de Egeische Zee een vrij stevige noordenwind. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee 25 graden of iets hoger. Duitsland: In het zuiden en oosten eerst geruime tijd buiige regen, soms met onweer. In het westen en noorden mee zon en afne mende regenkansen. Vandaag in de westelijke deelstaten rond 17 graden, verder rond 20. Zwitserland: Eerst een grote kans op buiige regen, soms met onweer. In de loop van mor gen meer zon en droger. Maxima vooral morgen tussen de 22 en 25 graden. Oostenrijk: In het westen eerst kans op bewolking en op een regen- of onweersbui. In het oosten flink wat zon. Middagtempera tuur in Tirol oplopend tot 25 graden, naar het oosten toe nog wat warmer. Polen: Flink zonnig, maar vooral in de mi stapelwolken en in het westen ka' onweersbuien. Middagtemperatuur 23 graden in het noordwesten tot 30 in het zuidoosten. Tsjechië en Slowakije: Vandaag overwegend zonnig. M: vooral in Tsjechie meer stapelwolk enkele regen- en onweersbuien. Mi tussen 25 graden in Tsjechie en: Slowakije. Hongarije: Droog en veel zon. Middagtempei oplopend tot rond 28 graden. DINSDAG 13 MEI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.49 Zon onder 2 Maan op 11.52 MaanonderG Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.59 21.29 08.32 l Laag 04.46 17.05 04.27 II Weerrapporten 12 mei 08 u Amsterdam onbew. De Bilt onbew Deelen onbew. Eelde onbew. Eindhoven onbew Den Helder licht bew Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen half bew. half bew. half bew, licht bew half bew. Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Stockholm regen Warschau onbew V/enen licht bew. Zurich zwaar bew. Bangkok half bew. Buenos Aires grondmist Casablanca licht bew Los Angeles zwaar bew New Orleans zwaar bew New York zwaar bew. Tel Aviv Tokyo Vancouver Het aantal fitnessapparaten dat geschikt is voor thuisgebruik neemt snel toe. Je kunt inmiddels roei en, fietsen, steppen en lopen om maar wat te noe men, terwijl je er niet eens de deur voor uit hoeft. De absolute nummer één op dit moment is de buiktrai ner, beter bekend als de 'ab roller' zoals die dagelijks op televisie wordt aangeprezen. Als we de Amerikaanse tv-commercials mogen gelo ven is het verkrijgen van een superfiguur nog maar een fluitje van een cent. Maak je keus uit een van de vele apparaten en je kunt zelfs tijdens het tv-kijken door werken aan een wespentaille. Volgens de Amerikaanse tv-commercials smelten de ponden weg zodra je je overgeeft aan de 'ab rollers'. Een paar minuten per dag je buikspieren trainen en geloof het maar, na enkele weken heb je een mooie, platte buik die deze zomer gezien mag worden. Wie zich stoort aan zijn vetrollen, gelooft maar al te graag in de Amerikaanse commercials die dagelijks op de buis te zien zijn. Wat wil je ook met al die strak ke lijven die de apparaten demonstreren en met ver ve vertellen hoe goed ze wel zijn voor je lichaam. De 'ab rollers' zijn dé hit van dit moment. Ze zijn simpel in gebruik, nemen niet veel ruimte in en het prijskaartje is schappelijk. Ze worden inmiddels overal aangeboden, zelfs bij een oliemaatschappij. Vergaar punten bij het tanken en je kunt een buik trainer bij elkaar sparen. Maar ook supermarkten en De buiktrainer is postorderbedrijven adverteren met de 'Absculptor' als zijnde 'bekend van de tv'. „De buiktrainers zijn op dit moment nauwelijks aan te slepen", zegt Dineke Versluis van het bedrijf Icon Fitness Lifestyle. De Rotterdamse firma, dochterbedrijf van het in het Amerikaanse Utah gevestigde Icon, vertegenwoordigt vier Amerikaanse fitnessmerken die zij aan de man brengt in de Benelux. „Het voordeel van deze appara ten is dat ze heel makkelijk in gebruik zijn en thuis weinig ruimte inne men. Na je oefeningen klap je 'm in elkaar en je zet 'm in de kast of on der het bed." Icon Fitness Lifestyle levert fitnessapparaten voor thuisgebruik aan on der meer postorderbedrijven als Wehkamp en Neckermann. Daarnaast verkoopt Dineke Versluis aan winkels en sportscholen. „Dat die buik- trainers zo in trek zijn hebben we echt te danken aan de commercials op televisie", vervolgt ze haar verhaal. „Veel mensen denken echt dat het een wondermachine is. Ze zijn dus niet aan te slepen." Fitness groeit nog steeds in populariteit. Veel mensen trainen twee of meer keren per week in de sportschool. Anderen gaan thuis aan de slag. Dat laatste wordt steeds eenvoudiger, nu het aantal apparaten voor thuisgebruik ook toeneemt. „Jarenlang was de hometrainer hét toestel voor thuis. Je kunt 'm in je slaapkamer plaatsen of op zolder of desnoods in de woonkamer", zegt Dineke Versluis. „Er komt steeds meer vraag naar trainingsapparaten omdat het algemeen welzijn steeds belangrijker wordt. Mensen willen zich goed voelen. Er is een hang naar gezondheidszaken. In Amerika is 'general well being' dé trend." Wie zich thuis in het zweet wil werken heeft tegenwoordig een flinke keuze. Er zijn kleine en grote halterbankjes te koop waarmee je in combinatie met gewichten je spieren kunt trainen. Wie liever aan zijn conditie werkt kan zijn oog laten vallen op een loopband zoals je die ook in de sportscholen ziet. Met dit verschil dat de exemplaren voor thuisgebruik opklapbaar zijn, zodat je 'm altijd weg kunt zetten. „Deze machines komen uit Amerika en geloof me, ze zijn echt van alle gemakken voorzien", legt ze uit. „Ze zijn zo geconstrueerd datje ook op dit moment het populairste fitnessapparaat voor thuis. foto cpd tijdens het lopen op de band nog van alles tegelijk kunt doen. Er is een plaatsje voor je bidon zodat je onderweg een slokje kunt nemen eif aan de andere zijde is ruimte gereserveerd voor je mobiele telefoon, om maar wat te noemen. Ze zijn er trouwens ook met een klein teeveetje voorop. Hoefje tijdens de training niets te missen van je favoriete soap. Ik voorspel voor de loopbanden een grote toekomst." Voor thuisgebruik kunnen sporters verder kiezen voor onder meer ri der en step. De rider is een combinatie van fiets en roeimachine. Daar naast is er nog het zogeheten multistation, te gebruiken voor meerdere oefeningen. „Een apparaat voor het hele gezin", zegt Dineke Versluis. „Je kunt er je buik, borst, rug en schouders mee trainen. Verder kun je 'm uitbreiden met step, zodat je met z'n tweeën tegelijk kunt trainen." Er is voorts een uitgebreid assortiment fietsen, roeimachines en step- machines. Nieuw is de arc skier. Ook dit ski-apparaat is uit te breiden met een flessenhouder en een plekje om je handdoek op te hangen. De trend in de Verenigde Staten is dat het formaat van dergelijke toe stellen steeds kleiner wordt, zodat ze beter geschikt zijn voor thuisge bruik. „De meeste mensen in Nederland hebben toch echt geen kamer over die ze kunnen inrichten om te sporten", vervolgt ze. „Daarom komen er nu steeds meer zogeheten 'space savers' op de markt. Veel toestel len kun je na gebruik tegen de wand opklappen of zo in elkaar schui ven dat ze onder bed of in een kast passen." Voorlopig zijn het echter de 'ab rollers' die thuis de dienst uitmaken. „Mensen willen nu eenmaal graag geloven dat ze in drie weken tijd een wespentaille kunnen hebben. Het is natuurlijk wel zo makkelijk als je dat in slechts tien minuten per dag zou kunnen bereiken. Maar het is net als met het volgen van een dieet: als je niet volhoudt, krijg je toch weer een vetrol. De enige manier om die strakke buik te krijgen is oefe nen en afvallen", aldus Dineke Versluis.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12