Leidsc Dagblad Wijnpil voorkomt hartinfarct r:ï 10 KEUKEN [ruijt was geruzie CDA Leiden zat AUTOBOOT APPARATEN GRATIS!! anaa Feest op 'Dag van Europa' Nog steeds knelpunten na overleg Kok-Blair Moederdag cadeaus waar je mee kan thuiskomen! KADO'S VAN GLAS Schreeuwkwartier Brits parlement verleden tijd TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 Sïps Linkerschoenen ■he. -.«SSgg|b. De lange nagalm van een vredesmissie. NR. 41384 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 i Politiek in Leiden: )ansen op het lappe koord. Dit najaar 06-seks op de Menno oeren vrezen Amersfoortse internisten zorgen voor medische doorbraak arkenspest it Polen HAAG GPD HET WOORD IS AAN Doug Larson Wie denkt dat onze samen leving aan het vergrijzen is, heeft nog nooit op een za terdagmiddag in een winkel centrum rondgelopen. it-Europese biggen dreigen mogelijk nieuwe besmet- ;shaard voor varkenspest in Ierland te worden. Door het te gebrek aan biggen gaan ids meer varkenshouders jen uit Oost-Europa invoe- „Daarmee loop je het ge- r dat je allerlei ziektes bin- isleept, zoals de varkens- t", aldus H. Boelrijk, secreta- van de Vakgroep Varkens- iderij van LTO-Nederland. olgens LTO-Nederland jrdt de import in de hand ge- "kt door de opkoopregeling Nederlandse biggen. „Var shouders buiten de gebie- waar varkenspest heerst men nauwelijks aan Neder- dse biggen komen en halen nu uit heel Europa, onder er uit Polen, Hongarije en ichië. Dat brengt weer extra ;o's met zich mee dat er tes worden'binnengehaald. - kenshouders zijn gedwon- om wat meer risico te lopen de huidige opkooprege- vvant alle Nederlandse big- uit de gebieden die nu ge en zijn worden vernietigd", is Boelrijk. Twee internisten van het Amersfoortse Eemland-ziekenhuis zijn er in geslaagd om uit rode wijn de stof te isoleren die een gunstige werking heeft op het voorkomen van hart infarcten. Tot nu toe is dat wereldwijd niemand gelukt. De unieke en inmiddels gepa tenteerde methode werd ontwikkeld door P. van Golde in samenwerking met zijn col lega A. van de Wiel. Van Golde hoopt binnenkort op het onderwerp te promoveren. Er zijn al gesprekken gaande met pharmaceutische bedrijven om binnenkort capsules met het 'wijnmedicijn' op de markt te brengen. samenstelling van het bloed. De heten flavonoïden. Deze stoffen bijzondere werking van rode zitten in de schil van de druif en wijn is volgens Van de Wiel te voorkomen dat het cholesterol danken aan de aanwezigheid in het bloed een verbinding van grote hoeveelheden anti- aangaat met zuurstof en zich oxidanten in de drank, de zoge- daardoor kan vastzetten in de amersfoort gpd Volgens van de Wiel is uit eer dere onderzoeken al vast ko men te staan dat rode wijn een gunstige werking heeft op de vaatwanden. Zo ontstaan er geen dichtgeslibde aderen, die een hartinfarct teweeg kunnen brengen. Van de Wiel en Van Golde hebben ook onderzocht of het drinken van druivensap voor hetzelfde effect zou zorgen. Dit bleek niet zo te zijn, zodat het vermoeden ontstond dat ook de aanwezigheid van alcohol een rol speelt. „Blijkbaar ontstaan bij het gisten van de druif extra flavonoïden", aldus Van de Wiel. De werkzame stof die typisch bij rode wijn hoort, hebben Van de Wiel en Van Golde inmiddels weten te isoleren. Het is 'piralti- ne' gedoopt, naar de voorna men (Pierre en Albert) van de twee onderzoekers. Bedoeling is het middel op de markt te bren gen, waar het overigens zal moeten concurreren met tal van andere anti-oxidanten. „Daar is een overdaad aan", zegt Van de Wiel, „maar die werken allemaal beduidend minder goed." Een van de rede- Weversbaan 12 Leiderdorp Tel, 071 - 58 98 900 ;E paar dagen voordat hij door L CDA naar voren werd ge- -oven voor een wethouders- heeft Huib Kruijt nog op punt gestaan om uit de se gemeenteraad te stap- In een brief aan zijn frac- enoten kondigde de 28-jari- christen-democraat aan te in stoppen omdat hij het ïzie in de fractie zat was. scheidene direct betrokke- beveStigen dit verhaal, et aan de kant schuiven van .-wethouder Aait van hove blijkt op meerdere ten anders te zijn verlopen de verschillende partijen u toe naar buiten brachten. Bochove had er in eerste antie mee ingestemd om aan te blijven totdat zijn ij een geschikte opvolger gevonden. Pas nadat frac- ïider Paul Kluck zichzelf bij coalitiegenoten naar voren geschoven als de nieuwe louder, besloot Van Bocho- met onmiddellijke ingang portefeuille neer te leggen, n de PvdA vervolgens haar uitsprak over de benoe- gvan Kluck, kwam Kruijt in beeld. Op het koningsdrama in het CDA wordt binnen de Leid- se politiek verschillend gerea geerd. PvdA-wethouder Tjeerd van Rij stelt vast dat het ge meentebestuur door het aftre den van de wethouders Hans de Goede en Aart van Bochove al leen maar sterker is geworden. Andere kopstukken uit de ge meentepolitiek zijn heel wat mindèr gelukkig met de zoveel ste wethouderswisseling. „Op deze manier straal je alleen maar uit dat het een grote te ringzooi is bij de gemeente", re ageert oppositieleider Alexander Geertsema. Groen Links-wet houder Jan Laurier is vooral be zorgd over het feit dat de nieu we wethouder weer van nul af aan moet beginnen met het op bouwen van contacten met het bedrijfsleven en met Den Haag. Van Bochove is inmiddels de vierde wethouder die in deze collegeperiode halverwege af haakt. Zijn opvolger wordt de derde portefeuillehouder finan ciën en economische zaken. athene Voorzitter Santer van de Europese Commissie gaf gisteren in het theater op de helling van de Acropolis in Griekenland acte de pre sence op de 'Dag van Europa'. Dit is de jaarlijkse gelegenheid bij uit stek om de Europese burgers samen te brengen. Op deze dag ontmoe ten mensen van verschillende culturen en landen elkaar. Dit jaar wor den meer dan vijfduizend evenementen ter gelegenheid van de 'Dag van Europa' georganiseerd. De feesten maken deel uit van de campag ne 'Samen Bouwen aan Europa' die tot doel heeft de burgers meer te betrekken bij de discussie over de Europese integratie. foto epa LONDENANP Moederdag en nog geen idee? Loop dan bin- en bij Tracks. Die handigsnelle onderwegwinkel op station in Leiden. Waar je 7 dagen per week terecht it voor al je kleine elektronica. Van batterij tot disc- ian, van fototoestel tot computerspel. Speciaal voor noederdag twee schitterende aanbiedingen. Stuk voor tuk cadeaus waar je mee kan thuiskomen! Moeder's mooiste cadeaus! Krulborstel 'Expressions' Krulborstel voor het maken ve stevige, gelijkmatige krullen. 12,95 Philips Bodyset Een complete ontharingsset bestaande uit de Satinelle Sensitive en de Ladyshave Aqua. Bij aankoop van deze set krijgt u de gezichts- epilator Satinelle Précise (t.w.v. 79,-!) cadeau. Premier Kok is er gisteren in Londen niet in geslaagd alle knelpunten tussen Groot-Brit- tannië en de EU weg te nemen. Dat verklaarde hij na een ont moeting met zijn nieuwe Britse collega Tony Blair. „Het is min der moeilijk dan voorheen, maar nog steeds een hell of a job", zo zei hij tegenover de pers voor Downing Street 10. De gesprekken met Blair - die niet voor de media verscheen - handelden voornamelijk over de institutionele hervormingen van de EU, die op 16 en 17 juni moeten worden vastgelegd in het Verdrag van Amsterdam. Kok en Blair gingen met name in op de gezamenlijke Europese grenscontroles, zoals vastgelegd in het Verdrag van Schengen. Kok gaf aan dat de Britten, ook na de verkiezingsoverwin ning van Blairs Labourpartij vo rige week, nog veel moeite heb ben met de belangrijkste pun ten van het verdrag van Amster dam. Het gaat daarbij om de toekomstige samenstelling van de Europese Commissie, de rol van het Europarlement, het ge meenschappelijke buitenlandse en veiligheidsbeleid, en de sa menwerking op het gebied van Justitie en Binnenlandse Zaken. Kok liet blijken dat hij weinig concrete afspraken in Londen heeft gemaakt. „We zijn geko men om te luisteren en uit te leggen waar we staan. ^JLclóK^LtLö y NIEUWE RIJN 26, LEIDEN TEL. 071-5144288 Advertentie 75e LONDEN AP De nieuwe Britse premier kon digde gisteren aan dat het afge lopen is met het tweemaal per week gehouden schreeuwkwar- tiertje, officieel een vragenronde waarbij de leden van het Lager huis de premier onder vuur ne men met een koor van boeroe- pende parlementariërs op de achtergrond. De nieuwe Labourregering zei dat 'Question Time' wordt ver vangen door een wekelijks vra- genhalfuur waarbij de premier meer de diepte in kan gaan. „Het was en kon nooit serieus en diepgravend zijn", zei minis ter van handel Margaret Beckett over het vragenkwartiertje. „Ik denk dat de balans zover om sloeg naar een pak slaag en ver maak dat het eigenlijk schade aanrichtte." Question Time is niet alleen populair in Groot-Brittannie, maar wordt ook door buiten landse tv-maatschappijen uit gezonden. Het schreeuwkwartiertje is het zoveelste ritueel van het Britse establishment dat sneu velt onder de nieuwe Britse re gering. Donderdag had Blair, die op 1 mei een monsterzege boekte op de Conservatieven, al gezegd dat zijn ministers hem tijdens kabinetszittingen ge woon „Tony" mochten noe men. Zijn ambtenaren blijven hem echter aanspreken met „premier". Hans Verkerk heeft een mijlpaal bereikt. Hans opent deze week zijn 75e filiaal. Deze'opening viert hij met een spectaculaire actie 1 Want bij aan schaf van een complete keuken, die u binnen twee jaar af-neemt, krijgt u deze week maar liefst 10 keukenap paraten gratis, of de helft van de geld waarde als EXTRA KORTING. Dat betekent een Gratis Anston- oven, kookplaat, afzuigkap, koelkast en vaatwasser, en een Gratis Princess- citrus juicer, table chef bakplaat, fifties toaster, fondeu en sandwichmaker. Dit scheelt u werkelijk duizenden gul dens. Dus NU kopen betekent geld verdienen, vraag tevens naar de snel le beslisserkorting nen daarvoor is dat het piraltine nog iets anders doet: het voor komt samenklontering van bloedplaatjes. Behalve het dichtslibben van aderen is ook de vorming van bloedproppen een oorzaak voor het ontstaan van hartinfarcten. Inmiddels hebben diverse proefpersonen het middel van de Amersfoortse medici ingeno men. „En de resultaten tot nu toe zijn precies volgens ver wachting." NOS houdt vast aan procedure Songfestival hilversum john oomkes Groot was de deceptie vorig weekeinde toen Mrs. Einstein bijna ongehoord slecht scoorde op het Eurovisie Songfestival. Nederland mag volgend jaar echter toch deelnemen aan het concours. De NOS zegt dat gisteren te horen hebben gekregen van de organisatie van het songfestival. Nederland eindigde vorige week met Mrs. Einstein tijdens het festival in Ierland met vijf pun ten als 22ste van de 25 deelne mers. De uitslag leek toen ver dere deelname uit te sluiten: niet ieder Europees land komt automatisch in aanmerking, an ders zou het live-programma te lang duren. Volgens Lars Andersson, hoofd Actuele programma's te levisie van de NOS, beraadt de NOS zich binnenkort over de vraag hoe het Nationale Song festival volgend jaar beter te or ganiseren, maar Andersson houdt het erop dat er weinig zal veranderen aan de procedure. De keuze van de kijker bepaalt het winnende liedje, de artiest staat vooraf vast. In weerwil van alle kritiek vanuit de amuse ments- en omroepwereld. wisselvallig STTmax' 7715° 7716° 7716° neerslag 40% 50% 40% ronnefch?|'n 30% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 36 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving RTV/programma's8,9 Sport19,21 Strips6 Kortingsbon vooreen optre den van het Leids Project koor dat optreedt met ro mantische Duitse koormu ziek in de Hartebrugkerk in Leiden. Magische Optica zondag 11 mei: laatste dag Gratis toegang. En... ...maak je eigen kijkdoos! voor kinderen, 14 tot 16 uur Museum Boerhaave, Leiden ZONDAG 11 MEI GEOPEND Kalme wisseling macht Kinshasa lijkt naderbij KINSHASA Rtr-AFP-ANP Een relatief kalme machtswisse ling in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa lijkt naderbij. Presi dent Mobutu heeft na gesprek ken met bevriende staatshoof den in Libreville (Gabon) de hoop opgegeven de ondergang van zijn bewind nog langer te kunnen uitstellen. Rebellenlei der Laurent-Désiré Kabila is be reid een tweede dialoog met president Mobutu Sese Seko aan te gaan, waarschijnlijk woensdag op een Zuid-Afri kaans schip. Angolese troepen en rebellen bedreigen Kinshasa vanuit het zuiden, terwijl de hoofdmacht van de Alliantie van Democrati sche Krachten voor de Bevrij ding van Congo/Zaïre (AFDL) zich vanuit het oosten een weg baant naar Kinshasa, ondanks plaatselijk fel verzet van specia le legereenheden. De kansen dat een tweede ontmoeting iets oplevert zijn groter geworden. Mobutu liet donderdag na gesprekken met bevriende Afrikaanse staats hoofden weten dat hij om ge zondheidsredenen wenst af te treden. Hij maakte tevens be kend dat hij geen kandidaat zal zijn bij komende verkiezingen. De vijf staatshoofden van Afrikaanse landen en van Mo butu zelf en een Kameroenese minister namens de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) stellen min of meer voor de macht over te dragen aan een te benoemen voorzitter van het interim-parlement. De rebellen hebben dat voorstel gisteren onzin genoemd en opnieuw de macht direct opgeëist. Zondag 11 mei KIJKDAG in ons filiaal Roelofarendsveen vanaf 11.00 uur Ben jij (directie)secretaresse? Kijk dan op de vacaturepagina's, want Content heeft meer dan 25 secretariële banen in de regio! Zie onze advertentie in deze krant CONTTtN l, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na deeerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) I automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05) Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1