Telefoon en rant voor e minima Autoboot pastoor Kwakman vaart weer Vlarkant gebouw als 'poort' naar Leyhof Scouts Voorschoten naar landelijke wedstrijden r Leiden Regio Warmond krijgt slechts drie ton van provincie Bloemetje voor Aleid van der Meer Jazzfestival hoogtepunt Kaag-feest Alphense jeugd verveelt zich AUTO RIALTO Enquête functioneren ambulance IATERDAG 10 ME11997 hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 Plannen Doipsstraat op losse schroeven warmond dorith ligtvoet Varmond krijgt slechts drie van de provincie voor de ütvoering van de plannen aan de kop van de Dorpsstraat. Voor de uitwerking van de deeën die staan in het con- :ept-masterplan, is 5.6 mil- oen gulden nodig. De ge- neente is teleurgesteld. Ze wil iverleg met de woningstich- ing en andere zakelijke part iers om tenminste een deel de plannen te kunnen rea- iseren. ,We hadden niet verwacht het volle pond te krijgen, maar iat het bedrag zo laag zou uit vallen, hadden we niet ge- lacht", zegt wethouder J. ,Vassenaar. De gemeente had le provincie gevraagd zeven- g procent van de benodigde ,6 miljoen gulden te subsidi- Maar de wethouder is niet van plan om bij de pakken neer te zitten. „We moeten iets doen met de kop van de Dorpsstraat. Dat bleek ook al uit het economisch beleids plan. Er moet een supermarkt komen. Verder moet er iets ge beuren met de flat aan de Dekkersgaard en met het ver enigingsgebouw 't Meerpunt. In overleg met de woning stichting en onze zakelijke partners zullen we bekijken hoe ver we nu kunnen ko men." Ondanks de karige bijdrage is het niet zo dat de provincie het masterplan slecht vond, benadrukt de wethouder. „Ze vond het een goed plan. Maar de provincie heeft ons laten weten dat de bestaande regel geving niet toelaat dat ze meer geld uittrekt om de plannen uit te voeren." iqrschoten marcel smeets hulp is bedoeld voor Voor- iotenaren die zelfstandig wo- :n en niet meer dan een tien de voor hen geldende jstandsnorm aan extra geld nnenkrijgen. egroting elkaar kunnen zo'n 500 in- oners in aanmerking komen Dor een vergoeding van kran- in- en telefoonkosten. Het col- je gaat in zijn begroting voor nieuwe beleid er vanuit dat leen 65-plussers op een ge- eentelijke bijdrage kunnen re nen. Dat beperkt de groep tot in 125 personen. Het college stelt eveneens oor om kosten van een school- aand kind te vergoeden. Voor aanschaf van bijvoorbeeld :n fiets en als tegemoetkoming ide kosten van schoolactivitei- in schenkt het college eenma- 500 gulden. De verwachting 'oorschoten schiet laagste inkomens te hulp en abonnement op de krant en telefoon, volledige wijtschelding van de gemeentelijke belastingen en een ïrgoeding van schoolkosten. Daarmee wil Voorschoten iwoners met een minimuminkomen helpen. Ook wil de emeente werklozen die een vrijwilligersbaantje hebben aarvoor belonen en inwoners met problematische hulden beter helpen. Hoeveel Voorschotenaren in aan- ïerking komen voor de gemeentelijke hulp is nog niet ekend. De kosten van het hele wensenpakket bedragen ïhet gunstigste geval rond een half miljoen gulden. roelofarendsveen kees van kuilenburg Direct nadat Frans Koek het verwaarloosde bootje bij de scheepswerf in Hoogmade had gezien, was hij verkocht. 'Ook wist de inwoner van Roelo- farendsveen meteen hoe de boot er zou gaan uitzien, nadat hij het zou hebben opgeknapt. Nu is de Veender zeven jaar verder en ligt er een pronkstuk langs de boorden van het Braas- semermeer. Een juweeltje dat veel bekijks trekt, vooral ook omdat het vakmanschap er vanaf straalt. Die belangstelling doet Koek goed. Een klus waar de 55-jarige Koek heel wat vrije uren in heeft gestoken. „Het is gelukt zoals het me voor ogen stond. Boven dien heb ik er veel plezier aan beleefd en ook veel van geleerd. Wat een vaklui waren er toch vroeger. Fantastisch gewoon. Ook dat heb ik geprobeerd zo veel mogelijk te benaderen. Niet alleen, maar met hulp van an deren", zegt hij. Koek is een echte hobbyist, die zijn hart aan historische bo ten heeft verpand. „Bij toeval zag ik de bijna acht meter lange boot op die werf in Hoogmade. Het bleek een zogenoemde no tarisboot of Engelse autoboot te zijn, die rond de eeuwwisseling is gebouwd. Vroeger gebruikt door rijke mensen, die er tocht jes mee maakten om te laten zien hoe welgesteld ze wel wa ren. Autoboot omdat het een langwerpig model was met een autostuur en ook een brokje versnellingsbak", vertelt Koek. Uit onderzoek naar de her komst van de Christophorus - zoals Koek zijn 'trots' heeft ge noemd - blijkt dat de Rijpwete- ringse pastoor Kwakman in de jaren twintig het bootje in ei gendom had. Wellicht meege bracht uit zijn geboorteplaats Volendam. „Die ging er zijn af gelegen wonende parochianen mee af, hoorde ik uit overleve ring. In restaurant De Paarde- brug in de Rip hangt nog een grote foto van de boot, zoals die er destijds uitzag. Ook in boek jes over oud-Alkemade ben ik hem tegengekomen. Al ben ik vast van plan om nog meer over 'mijn' boot te weten te komen. Waar en wanneer hij is ge bouwd bijvoorbeeld en wat er nadat de pastoor hem gebruikte mee is gebeurd." Na ongeveer twee jaar is Koek begonnen met de restauratie. Eerst heeft hij er nog mee geva ren, maar dat bleek niet meer verantwoord. .Allereerst de bo dem geheel vernieuwd. Al het oude klinkwerk weggeslepen en de spanten vernieuwd, die soms tot op de bodem waren weg gerot. Daarna het oude klink werk. Het was nog een hele toer om geschikte klinknagels te vin den. Uiteindelijk lukte dat in de auto-industrie, daar worden ze nog gebruikt. Een vakman die vroeger bij scheepswerf Boot in Leiden heeft gewerkt adviseerde bij het klinken, want dat is toch wel specialistisch werk. Twee jaar heeft dat totaal geduurd. Samengewerkt met mijn zwa ger, die zaterdags kwam hel pen." Vervolgens werd de boot ge straald en in de speciale verf ge zet. Daarna werd de schroefas en het roer gemonteerd. Toen kwam het houtwerk. Eerst het grondhout op het dek en in de kuip van de boot. Daar over heen het zogenoemde hecht- hout. Koek: ,Als basis gebruikte ik teakhouten stroken afgewis seld met reepjes witte esdoorn dat aan elkaar werd gelijmd. Een enorm monnikenwerk", al dus het hoofd van de materieel- dienst bij een groot aannemers bedrijf in Papendrecht. „Daarna plamuren en nog eens plamu ren en vervolgens in de lak. Dat is er in tien lagen opgesmeerd. Uiteindelijk ontstond het 'nostalgische' bootje zoals ik dat destijds voor ogen had." is dat ongeveer tien Voorscho- tense gezinnen een beroep kun nen doen op deze regeling. Uitbreiding van schuldhulp verlening door de gemeentelijke budgetconsulente moet voorko men dat er een lange wachtlijst ontstaat van mensen die in gro te financiële moeilijkheden zit ten. Op dit .moment doen zo'n 40 klanten een beroep op hulp van de begeleidster. Drie jaar geleden was dat nog maar de helft. De door het college voor gestelde uitbreiding met 4 uren per week kost zo'n 15.000 extra. Prijskaartje Hoe het hulpprogramma van Voorschoten er precies uit gaat zien en welk prijskaartje daarbij hoort, is onderwerp van discus sie. „In deze notitie laten wij een aantal mogelijkheden de re.- vue passeren", schrijven B en W van Voorschoten. Dinsdag zul len de politieke fracties zich over de collegeplannen buigen. roelofarendsveenMeteen smoesje was ze gistermorgen naar Huize Jacobus gelokt. Daar wachtte Aleid van der Meer een fleurige verrasing: een moeder dagboeket uit handen van Sjaak Koek, bestuurslid van de plaatse lijke afdeling van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw- en Plantkunde. Daarmee zette de maatschappij luister bij aan haar 125-jarig bestaan. Van der Meer, aldus Koek is 'een wel heel bijzondere moe der*. Ze kreeg de bloemen van wege haar grote inzet voor het vrijwilligerswerk in de gemeente. Zij is algemeen coördinator van zeker tien instellingen op dat ge bied en onderhoudt de contacten met de gemeente. Ook is Van der Meer rusteloos op zoek naar nieuwe vormen van hulpverle ning. Haar meest recente project is het zogeheten koffertjesproject: een uitleenkoffer met uniek kijk en luistermateriaal voor demen terende ouderen. Het belang van het project werd vorige maand onderstreept door de komst van staatssecretaris Terpstra bij de introductie. In haar dankwoord betrok de blij verraste coördinator nadruk kelijk de vele vrijwilligers. „Wat doe je zonder die mensen? Hele maal niks", aldus Van der Meer. foto henk bouwman Een jazzfestival op diverse lo caties. Dat is een van de hoogtepimten op Kaageiland en Buitenkaag ter gelegen heid van het reit dat 25 jaar geleden de dorpsraad werd opgericht. Het jazzfeest wordt zondag 1 juni gehou den. Vanaf vier uur vaart er tevens een gratis rondvaart boot langs alle horecagele genheden. waar jazzbandjes optreden. Het feest begint echter al op vrijdagavond met een jeugddisco in De Onmmoe- ting en een klaverjasdrive in Orion. Een dag later, zater dag 31 mei, wordt er van 10- 17 uur een braderie gehou den aan de Huigsloterdijk. De braderie staat in het te ken van kunstnijverheid, ou de ambachten en huisvlijt, 's Middags zijn er waterspelen voor de jeugd op Kaageiland en waterskidemonstraties op de Dieperpoel. De avond is exclusief be stemd voor de inwoners van beide dorpskernen. In de sporthal worden achtereen volgens een mini-playback- show en het dorpsfeest Ka- gers voor Kagers gehouden. Zondag 1 juni, aanvang 13.30 uur, is er een inloopconcert van licht-klassieke werken in de hervormde kerk op Kaag eiland. Medewerking ver leent zangvereniging Looft den Heer en musicerende Behalve dat het 25 jaar ge leden is dat de dorpsraad werd opgericht verscheen in 1972 ook de eerste uitgave van de Heen Weer. De dorpsraad geeft dit blad uit. Tevens werd in 1972 het ei land aangesloten op het gas net. Onderzoek wijst uit dat er weinig te beleven valt alphen aan den run» laarten Min tekent voor ontwerp robbert minkhorst Uitgaan kun je maar beter niet in Alphen. In buurten is ook weinig te beleven! Hulpverle ning? „Je weet helemaal niet waar je met iemand kan praten over wat dan ook." Het nodige kan beter, vinden jongeren. Hun meningen over voorzienin gen, mogelijkheden en jonge renbeleid staan verwoord in het onderzoek 'Ze luisteren niet naar je', dat bureau Alexander in opdracht van de gemeente uitvoerde. Gisteravond werden de resultaten gepresenteerd. Alphen mist een jongeren-in formatiepunt CJIP), zoals Leiden dat al heeft. De jongerencentra Het Kasteel en Madonna moe ten vaker open. Een discotheek en een poppodium staan ook hoog op het verlanglijstje. Ver der moeten jongeren sneller hulp en advies kunnen krijgen. Het rapport van Alexander is een aanvulling op het eerder door de gemeente zelf gehou den leefsituatie-onderzoek 'Jong in Alphen aan den Rijn' onder 600 jongeren. Na een nieuwe discussie over het jong ste onderzoek volgt de nota Jongerenbeleid, die waarschijn lijk na de zomer wordt vastge steld. Bureau Alexander ging in de bat met veertig jongeren tussen 12 en 24 jaar oud. Er werd ge sproken over onderwerpen als vrije tijd, wonen en werken, school en leefomgeving. Alexander noemt als voor naamste conclusie dat jongeren het gevoel hebben dat nauwe lijks naar hen wordt geluisterd. Bovendien maakt de gemeente verkeerde keuzes. „Ze besteden liever geld aan grote projecten", zegt een 16-jarige. „Een pier willen ze aanleggen, zoals in Scheveningen, maar dan bij de Zegerplas. Hoogmoedswaanzin gewoon." Over vertier in Alphen zijn de ondervraagde jongeren stellig. „Een kroeg, een jongerencen trum en dan houdt het op", vindt iemand. Ze missen leuke uitgaansgelegenheden en zodra ze de kans krijgen, zoeken ze hun plezier in Leiden, Amster dam of zelfs in Hoofddorp. Een auto is dan haast onont beerlijk, geven jongeren aan. Al leen van en naar Amsterdam rijdt eerr nachtbus en dat is niet genoeg. Ze willen ook een nachtlijn tussen Leiden en Al phen. „Je zit in Leiden tot half acht vast, terwijl alles om een uur of vier sluit. Dus dan zit je daar gewoon drieëneenhalf uur te niksen." Wethouder Joost Korver, die het onderzoeksrapport gister avond kreeg aangeboden, er kent dat Alphen te weinig uit gaansmogelijkheden heeft. Ook vindt hij dat hulp aan jongeren laagdrempeliger moet. En een JIP kan daarbij helpen. Voorlo pig wil hij echter bekijken hoe bestaande voorzieningen kun nen worden uitgebreid. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 54 17 493 iderdqrp marcel smeets en groot markant gebouw 'ordt het herkenningspunt van e nieuwe Leiderdorpse wijk eyhof. Het complex, dat langs Buitenhoflaan en aan de oe- ers van de Dwarswetering ver- jst, is ontworpen door archi- ict Maarten Min. „Het moet en poort tot de wijk worden", Idus P.B. Hendriks, directeur an ontwikkelingsmaatschappij Üsabethhof. Midden juli start e bouw en de werkzaamheden emen ongeveer een jaar in be- Aan de waterkant van het aortcomplex komen drie tegen kaar aan gelegen woonblok- en met 17 luxe appartemen- :n. De torenachtige gebouwen 'orden tot vijf verdiepingen oog en krijgen een wit, geel en ood kleurtje. In de ogen van de rchitect, die al verscheidene bjzen in de wacht sleepte voor |n ontwerpen, symboliseren je kleuren de zon. Aan de noordzijde in de wijk irrijzen zes woningen van verdiepingen. Daaronder plek ingeruimd voor winkels •n eventueel een huisartsen- faktijk. „We zijn nu bezig met e invulling. Wat er precies ttmt, hangt af van de behoef- !n van de wijkbewoners", al- os Hendriks. „Het mooiste zou jn als er een filiaal komt van e supermarkt die in de Winkel- voorschoten Scouts van de Voorschotense Kimball o'Hara-groep en van de Mauritsgroep voor lichamelijk gehandicapte kindejen doen dit weekeinde mee aan de landelij ke scoutingwedstrijden in Baarn. De groepen van 11-14- jarigen eindigden eerder als tweede en derde bij de districts wedstrijden. Het is waarschijnlijk de eerste keer dat ook een groep voor li chamelijk gehandicapte kinde ren meedoet aan de landelijke wedstrijden. De twee Voorscho tense scoutinggroepen maken al meer dan tien jaar gebruik van hetzelfde gebouw, sinds vo rig jaar 'Jadoo Gher' aan het Frans Halsplantsoen. De landelijke wedstrijden worden voor de 66ste keer ge houden. Dit keer gebeurt dat in een decor van imposante kaste len, heldhaftige ridders, schone jonkvrouwen. huiveringwek kende kerkers en een drukke jaarmarkt. Ruim tachtig groe pen strijden in Baarn om "het wisselschild. De ploegen wor den beoordeeld op aspecten als kampopbouw en -afbraak, de hike (een wandeltocht met op drachten), maaltijden, kleding, netheid, kampeertechnieken en samenwerking. Om de wedstrijden eerlijk te laten verlopen mogen er geen bezoekers langskomen. Wel worden de uitslagen via Inter net verspreid en is het mogelijk de deelnemers aan te moedigen via e-mail. De internetpagina waarop de wedstrijd is te volgen is te vinden op het adres http: www.lsw.scout.net. Het e- mail adres waar berichten naar kunnen worden verstuurd is lsw@scout.net. alpen aan den run. Het door architect Maarten Min ontworpen 'poortgebouw' moet het herkenningspunt worden van de niewe Leiderdorpse wijk Leyhof. Behalve voor luxe woningen is er in het complex ook plek ingeruimd voor winkels. foto hof zit", mijmert hij. krijgt dezelfde windroosachtige Straks, als de bouwwerkzaam- TuSsen beide hogere woning- vorm als de bebouwing. Later heden zijn voltooid, is die aan blokken komt een laagbouw wordt aan de overzijde van de het oog ontrokken. „Nu heeft de waarin kinder- en buitenschool- weg nog een toren ontworpen. wijk met dit gebouw toch zijn se opvang wordt gehuisvest. De „Nu is de burchtvorm in het herkenningsteken", aldus de projectontwikkelaar. „Min is bijbehorende tuin op de bin- midden van de wijk nog duide- projectontwikkelaar. een echte kunstenaar", aldus de nenplaats van het carrécomplex lijk herkenbaar", zegt Hendriks. De gemeente Leiderdorp enthousiaste Hendriks. bracht architect Min en Hen driks bij elkaar. „De gemeente heeft hem naar aanleiding van zijn prijzen gevraagd", zegt de dorith ligtvoet Hoe werd de ambulance ingeschakeld? En hoe tevreden bent u over de hulpverlening? Het zijn vragen die patiënten die zijn vervoerd door de ambulancedienst Rijn en Venen deze maand on der ogen krijgen. De dienst houdt een enquête onder alle patiënten die in mei per ambulance worden vervoerd. Aan de hand van de uitkom sten wil de directie bekijken hoe ze de dienstver lening kan verbeteren. De dienst maakt deel uit van het Hofpoortzie kenhuis in Woerden en heeft standplaatsen in Al phen, Ter Aar, Woerden en Vinkeveen. „Vorig jaar is er een fusie geweest. Daarom is het goed om te kijken hoe de ambulancedienst nu draait. We hebben bijvoorbeeld vier nieuwe ambulances en vier oudere. Het comfort van de nieuwe wa gens zou beter moeten zijn. Of dat klopt is iets wat uit zo'n enquête naar voren kan komen", zegt J. Pel, stafmedewerker van het Hofpoortzie kenhuis. Er worden in totaal achthonderd formulieren verspreid. Dat is tien procent van het totaal aan tal ritten per jaar. De medewerkers overhandigen de vragenlijst na de rit persoonlijk aan de patiën ten of hun begeleiders. Het onderzoek is volledig anoniem. Na de zomervakantie doet de dienst verslag van de uitkomst van de enquête.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15