Eigen watermeter voor flats nog niet in zicht Vak Bi' De Put wordt eeuwenoude tiener AK loopt warm )or concurrentie Leiden wacht op afbraak monopolie streekvervoerders ye laatste loodjes 'De sfeer tijdens mijn lessen is gewoon goed' Univé, in de buurt voor alle zekerheid! imiYÉft ensongs Leidse Cantorij Met een geheel nieuw programma vervangt de Leidse orij morgen in de Hooglandse kerk de Martinus Cantorij uit illinkhout die door ziekte van de dirigent heeft moeten af- ;en. Het Leidse koor, onder leiding van Joop Brons, weet op Engelse wijze' de karakteristieke Evensongs ten gehore-te gen. Er worden composities uit verschillende stijlperioden ngen. Liturg is ds. A. Alblas. leden tijd", aldus Moeleker. Het centraal binnen laten ko men van alle telefoontjes, heeft nog meer voordelen. Doordat wordt bijgehouden waar de mensen over bellen, krijgt het GAK een duidelijk beeld van de zaken waarover de klanten veel vragen hebben. Daarnaast wordt het mogelijk om goed toezicht te houden op terugbel- afspraken met mensen die vra gen hebben die niet direct kun nen worden beantwoord, ,,'s Morgens" gebeld, is 's middags teruggebeld. Wie 's middags belt, krijgt de volgende ochtend antwoord", stelt coördinator klantenservice E. Willemsen. lieuwe ontvangsthal, nieu- iketten en spreekkamers, n betere telefonische be- larheid. In het kantoor van aan de Leidse ekstraat is de afgelopen den fors geïnvesteerd in Tiendelijkheid. Het GAK zich op voor de concur- die over drie jaar genade- oe zal slaan. investering in klantvrien- j. heid beperkt zich niet tot ijk vertoon. Wie het kan- van de uitkeringsinstantie krijgt tegenwoordig een h werker aan de lijn die spe- 0 is getraind in het verstrek- an informatie. Directeur L. eker is trots op de verande- ,In het verleden kon je itreeks bellen met de me- ker die jouw dossier be- e. Maar iemand die tech- helemaal op de hoogte is, dat nog niet altijd goed Bovendien is het v vaak verspreid over meer- afdelingen, zodat er nogal 1 moest worden doorver- en. Dat is nu allemaal ver- De frisse wind die door het GAK waait, is niet vanzelf op gang gekomen. Van een organi satie onder de vlag van de be drijfsverenigingen die het mo nopolie had op de uitvoering van de sociale wetten, is GAK Nederland inmiddels een zelf standig bedrijf geworden.' De bedrijfsverenigingen zijn ter ziele en vanaf 2000 kan ieder een een uitkeringsinstantie be ginnen. 12 t/m 16 mei l IA,. of Werkzaamheden Haarlemmerstraat TIMOTEUS WAARSENBURG Indische rijsttafel is nu dichtbij. Als die gasten werk volgende week afkrij- gaat dat etentje door. Ik 'of wel dat ze het redden, 'at denken die jongens zelf aldus P. Labruyère. De irnemer stelde alle werklui Aannemingsbedrijf Ge- se ders Schouls, dat het riool e Haarlemmerstraat ver- wt, een Indische rijstafel posten van de winkeliers- rdging in het vooruitzicht dj het werk voor de ge- edatum, eind mei, ople- Naar alle waarschijn- <dd ontmoeten de beide ^ploegen, die elk aan een kant van de winkel- 11 begonnen, elkaar aan einde van de volgende 3oi ik bij de Mare. „Ik vind het een hele bijzon dere prestatie. De overlast is beperkt geweest en ondanks een paar kleine tegenvallers hebben de grondwerkers van Schouls hun voorsprong be houden. Dat etentje gaat wel door. Ik wilde het eigenlijk een paar dagen na beëindiging van het werk organiseren, maar dat is niet haalbaar, het zal dus wel een weekje later wor den," aldus de initiator van het 'Indische plan'. Op 3 maart begonnen de twee ploegen met de vernieu wing van het oude riool. Nu, ruim twee maanden later, zit het werk er praktisch op. Over een jaar gaat de Haarlemmer straat opnieuw op de schop. Dè bodem is dan voldoende ingeklonken en de grijze be strating maakt dan plaats voor definitieve rode sierbestrating. Onenigheid EWR en WBL houdt waterrekening hoog Flatbewoners die weinig water gebruiken blijven voorlo pig een onevenredig hoge waterrekening betalen. Ener gie- en waterleverancier EWR kondigde in februari aan dat flatbewoners die dat wilden een eigen watermeter konden krijgen. Maar het energiebedrijf is op dat idee te ruggekomen. „En nu zijn de Leidse flatbewoners de pi neut", zegt C. van Leeuwen van bewonerscommissie Sa men Verder. LEIDEN MAARTEN KEULEMANS Veel Leidse flats hebben nu één centrale watermeter. De reke ning die de bewoners elk jaar in de bus krijgen is een gemiddel de van het totale waterverbruik van de flat. Een onrechtvaardige situatie, vond onder meer Sa men Verder. „Wij betalen ook voor grote gezinnen die in onze flat wonen. En voor mensen op de benedenverdieping, die een tuin hebben die ze besproeien." De commissie wil dan ook dat 'zuinige' gezinnen een eigen waterrekening kunnen krijgen. Aanvankelijk leek de EWR be reid de flatbewoners tegemoet te komen. Echter: het bedrijf vindt het toch te veel geregel om in sommige woningen wél een watermeter te plaatsen en in andere niet. Bovendien is het veel goedkoper om meteen in alle woningen van een flat wa termeters te plaatsen. „We wil len één lijn trekken", zegt EWR- woordvoerder J. van der Erf. „Alleen als alle bewoners van de flat meedoen, gaan we meters installeren. Anders doen we het niet." Een slecht idee, vindt Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL). Bewoners die een eigen watermeter krijgen, moeten daar namelijk elk jaar zeventig gulden huur voor betalen. Zo dat gezinnen die veel water ge bruiken er juist op achteruit gaan, als ze een eigen meter in huis krijgen. „Die alles-of-niets oplossing waar EWR mee komt, die kan gewoon niet", zegt A. Poelstra van WBL. „Er zijn altijd gezin- LEIDEN HETTY VAN DER VEEN Als molenaar wil je ook wel eens een weekendje vrij. Zo ook Phi lip Pijnnaken die molen De Put draaiende houdt. Als de molen aan het Galgewater echter een weekendje geen wiek verroert, dan wordt dat Pijnnaken de week daarop steevast verweten. „Veel Leidenaars zijn teleurge steld als hij een keer niet in be drijf is. Als ze zaterdagochtend uit het raam kijken, willen ze draaiende wieken zien; ze zijn nu eenmaal aan dat beeld ge wend", weet de 24-jarige mole naar. Vandaag, op Nationale Molendag, wordt molen De Put tien jaar en dat wordt gevierd; met muziek, molenbollen, bro den en pannenkoeken en rond leidingen. De Put is een getrouwe kopie van de molen die in 1619 aan het Leidse Galgewater stond. Deze eerste molen, die ge bouwd werd door Jan Janszoon Put en ook naar zijn schepper vernoemd is, brandde in 1640 volledig af. Herbouw volgde. In 1729 ging de, inmiddels bouw vallige, molen toch nog roem loos ten onder. Een hoge, ste nen molen verving De Put. In 1813 werd ook deze gesloopt om plaats te maken voor de Morschpoort-kazerne. Tijdens de sloop van deze kazerne in 1982, werden de funderingen van De Put teruggevonden; Stichting molen De Put zamel de geld in zodat men kon be ginnen met de bouw van de nieuwe, oude molen De Put. Philip Pijnnaken was al tij dens de bouw meer dan geïnte resseerd in de molen. „Bijna da gelijks ging ik er kijken. Ik heb hem stukje bij beetje 'geboren' zien worden; fantastisch vond ik het. Zelf ben ik geboren in mo len De Valk. Misschien ben ik daardoor wel een echte molen- gek. In elk geval was ik waar schijnlijk geen molenaar gewor den als ik er niet geboren was. Tien jaar geleden, op m'n veer tiende, mocht ik als een soort molenaarsknechtje in De Put aan de slag. Al vrij snel heb ik het werk alleen voor mijn reke ning genomen. Later, na de lts en mts ben ik molenmaker ge worden. Ik ben dus echt zeven dagen per week met molens be zig", vertelt Pijnnaken. De molenaar, die ooit jongste molenaar van Nederland was, heeft zich het afgelopen decen nium mogen verheugen in een groot aantal bezoekers. Zelfs 's winters laten dagjesmensen, buitenlandse toeristen en echte Leidenaars het niet afweten. „Ik wil niet opscheppen, maar ik geloof toch dat je die belang stelling als molenaar kunt af dwingen. Als ik niet zoveel tijd en energie in De Put zou steken, als het hier altijd uitgestorven zou zijn, dan zouden de men sen de molen ook negeren. Bo vendien krijg je als molenaar meer geld, naarmate je de wie ken vaker laat draaien; dankzij dat geld is de molen nu 's avonds verlicht en heb ik er mijn eigen houten 'kamertje' in kunnen bouwen", aldus Pijnna ken. Ook de komst van de 'brood bak-apparaten voor thuis' heeft Pijnnaken meer bezoekers op geleverd. Een groot aantal men sen uit Leiden en omgeving bakt brood met het meel van molen De Put. Vooral tijdens de jaarlijks terugkerende Nationale Molendag blijkt echter dat veel mensen naar het Galgewater Kempenaerstraat y| q In Straatbeeld van- I J daag De Kem penaerstraat in Oegst- geest. Een straat waar het nooit echt dorps was. Minima A A De minima krijgen 11 in Voorschoten een krant, telefoon, vergoe ding schoolkosten en kwijtschelding belasting. nen die erop achteruit gaan. En we kunnen de mensen onmo gelijk dwingen een watermeter te nemen." EWR-woordvoerder Van der Erf kan daar wel begrip voor opbrengen. „Maar aan de andere kant gaat de waterreke ning doorgaans omlaag als je een eigen watermeter hebt. Mensen met een eigen meter worden over het algemeen zui niger." Patstelling Ondanks de patstelling ver wachten zowel YVBL als EWR op den duur tot een oplossing te komen. Bewonerscommissie Samen Verder is strijdlustig: „Ik heb een brief waarin is toege zegd dat we een eigen meter krijgen. Die watermeter zal er komen, hoe dan ook." Philip Pijnnaken in 'zijn standerdmolen'. „Ik ben echt zeven dagen per week met molens bezig." FOTO HENK BOUWMAN komen omdat De Put zo'n bij zonder type is; de zogenaamde 'standerdmolens', die een zware eikenboom als centrale spil hebben, komen in ons land wei nig voor. Tien uur Het tiende verjaardagsfeestje begint vandaag om tien uur. Be zoekers kunnen er broodpro ducten van molenmeel kopen, pannenkoeken bakken en proe ven, of zich tijdens een rondlei ding laten informeren over de molen. Voor de kinderen is er een kleurwedstrijd. De toegang is, zoals altijd, gratis. Een koninklijke onderscheiding moet worden verdiend. In een korte serie vertellen plaatsgenoten waarom zij dit jaar -met de traditionele 'lintjesregen' voor Koninginnedag- in het zonnetje zijn gezet. Vandaag de laatste aflevering: Jaap de Vetten uit Warmond. Jaap de Vetten werkt graag met jongeren. Dat hij veertig jaar geleden voor het banket bakkers-onderwijs koos en al jaren klarinetles geeft, is dan ook niet zo verwonderlijk. Het leraarschap combineerde De Vetten jarenlang met het voor zitterschap van zowel het War- mondse harmonie-orkest St. Matthias als van de Stichting Muziekschool Warmond. Dat heel wat vrije uurtjes daardoor bezette uurtjes werden, deert De Vetten niet, want 'als je plezier hebt in je bezigheden, dan kun je ze nooit als belas tend ervaren'. Dat anderen zijn jarenlange inzet wel als iets bijzonders ervaren, bleek vorige week toen De Vetten een 'koninklijk lintje' ontving. De oud-leraar mag zich voort aan 'Lid in de Orde van Oran- je-Nassau' noemen en dat geeft hem toch wel een erg goed gevoel. Muziek heeft De Vetten met de paplepel ingegoten gekre gen. Zijn vader, die op zijn kla rinet een meer dan aardig toontje meeblies, gaf zijn mu zikale talent door aan een heel elftal kinderen. De Vetten koos als oudste zoon ook voor de klarinet en nam al snel plaats in het harmonie-orkest St. Matthias. Vanaf 1971 is hij er voorzitter van de muziek-afde- ling. „Het bijzondere aan ons orkest is de sfeer die er heerst. Lang niet iedereen die lid is, speelt goed, maar we wijzen mensen nooit af op grond van mindere prestaties. We heb ben bij het orkest alles in huis; grote talenten en amateurs, ju nioren en senioren. Dat de sfeer altijd plezierig is, vind ik best bijzonder", aldus De Vet ten. Ook jn het onderwijs geldt volgens De Vetten dat de sfeer zeer bepalend is voor de resul taten van de leerlingen. „Ik heb mijn leerlingen altijd meer willen meegeven dan alleen de banketbakkers-vaardigheden. Ik verlangde van ze dat ze op tijd kwamen, wees ze keer op keer op hun verantwoordelijk heden. Ook leerlingen die uit eindelijk geen banketbakker zijn geworden, hebben me la ter gezegd daar heel veel van geleerd te hebben." De Vetter heeft het lesgeven na zijn pensioen niet helemaal opgegeven; elke week geeft hij thuis een klein aantal jongeren klarinetles. „Toen jaren gele den bleek dat we bij St. Mat thias behoefte hadden aan goede muzikanten, besloten we zelf een soort muziek school op te richten. De Stich ting Muziekschool Warmond heeft ongeveer zeven docen ten in dienst die in verschillen de instrumenten gespeciali seerd zijn. Als iemand zich als lid bij St. Matthias opgeeft, dan stellen we hem voor les te nemen bij de muziekschool", vertelt De Vetter. Hoewel zijn leven ook na zijn pensioen bepaald geen rustig leventje is geworden, heeft De Vetter sinds een jaar wel wat meer tijd voor 'overig vertier'. Het maken van een aquarel of het rennen van een rondje: het kan nu allemaal wat vaker. Hoewel hij een koninklijke onderscheiding wel erg veel eer vindt, is De Vetter zeker trots op zijn lintje. „Het leraar schap en mijn betrokkenheid bij het harmonieorkest en de muziekschool hebben mijn le ven verrijkt. Deze onderschei ding betekent dat anderen mijn werk waardeerden en daar ben ik trots op." TEKST. HETTY VAN DER VEEN FOTO: LOEK ZUYDERDUIN LEIDEN ANDRE MEEUSEN Waar Verenigd Streekvervoer Nederland (VSN) met angst en beven uitkijkt naar de aanpak van het streekvervoer, kan de gemeente Leiden nauwelijks wachten met invoering van de plannen. Wethouder Pex Lan- genberg (verkeer) is een groot voorstander van de afbraak van hetVSN-monopolie. „De busondernemingen zijn verwende overheidskinderen. Ze moeten zich meer als bedrij ven opstellen. Ze zijn zo slag vaardig als een mammoettan ker. Begin '94 hebben wij flinke ruzie gehad toen VSN van de ene op de andere dag besloot tot een herverkaveling. Toen reed opeens ZWN door Leiden in plaats van NZH, zonder dat wij daarin werden gekend. Met het nieuwe systeem is dat afge lopen. Wij hebben al een kleine ervaring opgedaan met een lijn dienst van het opvangcentrum in Roomburg naar de binnen stad, waarbij we aan verschil lende partijen offertes hebben gevraagd. Dat werkte erg goed", meent Langenberg. De plannen van minister Jor- ritsma (Verkeer en Waterstaat) lopen over van ambitie: ze wil tegelijkertijd decentralisatie en marktwerking doorvoeren. Pro vinciebesturen en grote ge meenten als Leiden krijgen daarbij de verantwoordelijk heid. Via een openbare aanbie ding kunnen zij de beste en goedkoopste vervoerder kiezen. Het betekent het einde van het monopolie van VSN, het moe derbedrijf van de meeste bus maatschappijen, waaronder NZH en ZWN. Het bedrijf toont zich, in een poging de komende concurrentie een stap voor te zijn, wel een stuk klantvriende lijker. Opeens is de busmono polist bereid met NS te praten over goede aansluitingen, iets dat het jarenlang weigerde. De kans is groot dat het parle ment op 14 mei, wanneer de plannen besproken worden, in stemt met de veranderingen. De subsidies aan VSN kosten han denvol geld, terwijl het aantal reizigers al jaren daalt. VSN- dochters als Midnet en NZH oriënteren zich al op afsplitsing, want zolang het totale aandeel van VSN nog boven de vijftig procent ligt, mag het bedrijf niet meedingen. Gerard Koelemij, directeur van ZWN, wil niet vooruitlopen op het Kamerde bat, maar hij heeft weinig twij fels over de koers van ZWN. Afbreken „Als er in Leiden aanbestedin gen komen, dan moeten wij meedoen. Ik kan me dat niet anders voorstellen. Wanneer we daarvoor niet de ruimte krijgen, zouden we ons eigen bedrijf af breken." Verrassend genoeg betekent de marktwerking juist dat de overheid meer invloed krijgt op het busvervoer. Op dit momeni kan VSN zonder al te veel con trole zijn gang gaan. De ge meenten zullen strenger toe zicht houden, omdat dat direcl geld oplevert. Koelemij is zich daarvan bewust. „Een betere relatie met de re gionale opdrachtgevers zal no dig zijn", verwacht hij, „daar moeten we aan gaan werken." HAZF.RSWOl DE-DORP OVM Hazerswoude-Koudekerk.Raadhuisplein4.iel «1172)58 7345 «NIEUWKOOP Lnive Nieuwkoope o Dorpsstraat77.tel (0172)57 3402 ROELOFARENDSV EEN LvM Rodofandm, Noordeinde 162b. iel (071) 331 91 29 •ZOETERMEER Univé West-Nederland. Julianalaan 13. tel. (079) 3169962 «ZOETERWOLDE Univé Midden-Holland ba.. Dorpsstraat 16. tel. (071 >58032 00 Daal' plllkt de vruchten VQtl! Méér welen over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Direcl, telefoon (0592) 37 22 22. 250 Leidenaren op stap met de Zonnebloem. FOTO LOEK ZUYDERDUIN igje uit met Zonnebloem n. Een dagje uit met De Zonnebloem. Zo'n 250 ouderen, en en mindervaliden uit Leiden-Noord en Zuid-West •epten zich gisteren in voor een cruise langs Zuid-Hollandse ens. „Voor ons het hoogtepunt van het jaar", zegt S. Zeilstra de Zonnebloem-afdeling in Leiden-Noord. Alleen het weer niet helemaal mee. Maar gelukkig zaten de passagiers heer- droog aan boord van de Eureka II.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11