Cultuur Kunst 'Floraconcerten welkome muzikale ontspanning' Modelbouwmuseum trekt al 10.000 bezoekers De hoed is terug, om te beginnen in het museum King Corn VRIJDAG 9 MEI 1997 Bolkestein wil nieuw filmfonds De WD werkt aan een plan voor de oprichting van een nieuw filmfonds. Fractievoorzit ter Bolkestein kondigde dat woensdagavond aan in het RTL5-programma De Kwestie. De liberale voorman wil met zijn initiatief 'het vele creatieve talent' dat in Nederland rond loopt de kans geven filmscena rio's in de praktijk te brengen. Hij sprak van een 'soort film- van-de-weekplan'. Het nieuwe fonds zou elk jaar veertig filmmakers een budget van 100.000 gulden moeten ver strekken. Dat er met zo'n low budget goede rolprenten te ma ken zijn, blijkt volgens Bolke stein onder meer uit '06' van Theo van Gogh en het recentere Hufters en Hofdames. Bolke stein pleitte voor een gericht plan dat de basis moet leggen voor een Nederlandse filmin dustrie. Hoeden worden weer belangrij ker. Museum Commanderie van Sint-Jan in Nijmegen houdt daarom een overzichtsexpositie. Van 14 mei tot en met 29 juni zijn er voor het eerst in Neder land meer dan honderd heden daagse hoeden-van-eigen-bo- dem bij elkaar te zien, vervaar digd door 25 ontwerpers. Het actuele hoedontwerp is kunst geworden: Bart Konter maakt van bladgoud een frame in de vorm van een petje. Ter plekke boetseert hij het object met klei op het hoofd. Mirjam Nuver bewerkt vilt tot verfijnde sculpturen. Yvon de Bruyn, die de prestigieuze Britse Top Hat Award 1997 won, verwerkt PVC- buis, zilver en kristal in haar ontwerpen. De hoed van Dirk Jan Kortschot bestaat uit aan el kaar geregen snoepjes die ook nog lekker smakeu. Het hoedenvak kent een lan ge historie. Tot in de vijftiger ja ren was de hoed zelfs een on vermijdelijk onderdeel van ie dere garderobe. Bij de Dior- japon hoorde een grote koelie- hoed, bij het Chanelpakje een kittige 'pillbox'. Intussen is de functie van de hoed veranderd. Het aloude sta- tusaspect is in elk geval verdwe nen. De opkomst van het femi nisme en de democratisering in de mode verbanden de hoed ja renlang als truttig voorwerp naar de verkleedkist. Maar in die houding is inmiddels weer een kentering gekomen. Acces soires hebben een zelfstandige functie gekregen. Mensen wil len er hun individualiteit mee benadrukken. DEEL 3 IS VERSCHENEN Gouden Pet zoekt straatmuzikanten ieiden Wie zijn muzikale kunsten graag op straat vertoont, kan zich ook dit jaar aanmelden voor het Leidse straatmuzikanten festival 'De Gouden Pet'. Het festival, waar dit jaar geen solisten aan kunnen deelnemen, wordt gehouden op 20 juli. Koren, duo's, kwartetten en bands in allerlei bezettingen, die zich in wat voor genre dan ook hebben bekwaamd, zijn welkom om te spelen op vier verschillende plekken in de binnenstad. Een jury selecteert de beste acts die aan het eind van de middag, tijdens de finale, zullen spelen om de eerste plaats. Open ateliers in Bollenstreek hillegomOp een route die loopt door Lisse, Hillegom en De Zilk bieden belangstellenden komend weekeinde de kans om een kijkje te nemen in de keuken van kunstenaars. Diverse ar tiesten zijn aanstaande zaterdag en zondag bezig met het ver vaardigen van kunstwerken. Een van de deelnemende atelier complexen is 'Stichting Lisser Ateliers' waarbij Anneke van Kes- teren, Hein Vandervoort en Frans van der Veld zijn aangesloten. Alle deelnemers zijn professioneel werkzaam als beeldend kun stenaars. De routes zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek en VW te Hillegom. Abdelkader Benali signeert bij De Kier leiden Bij boekhandel De Kier, aan de Nieuwe Rijn in Leiden, signeert Abdelkader Benali morgen zijn debuutroman 'De Brui loft aan Zee'. Benali, sinds '79 woonachtig in Nederland is met zijn roman genomineerd voor de Libris Literatuur Prijs. Hij won eerder de eerste prijs bij literaire wedstrijden van de Kunstben de, El Hizjra en de door de Leidse universiteit uitgeschreven lus trumwedstrijd. Benali signeert zijn werk van 14.30 tot 16.00 uur. Jazz '97 in Stompwijk stqmpwuk» Orkesten als de Freeburg Five, Hot Revival Stomp ers, La Blusa en The Jazzy Rabbits treden komend weekeinde op tijdens het achtste jazzfestival in Stompwijk. Om 22.00 barst het feest los en rijdt ook de gratis Stompwijkse Jazz bus rond langs de diverse deelnemende jazzcafe's. Stichting wil museum Jules de Corte helenveen De Stichting Jules de Corte is bezig met het opzetten van een expositieruimte ter nagedachtenis aan de in 1996 op 71- jarige leeftijd overleden blinde dichter en liedjeszanger. Weduwe Thea de Corte wil dat in een 'Luisterplaats' het gedachtengoed van wijlen haar echtgenoot centraal komt te staan. Mevrouw De Corte, voorzitter van de door haar in het leven geroepen stich ting, denkt dat er een paar honderdduizend gulden nodig zal zijn. De expositieruimte moet komen in De Peel, waar De Corte woonde. Het is de bedoeling dat het museum het omvangrijke geluidsarchief gaat herbergen, aangevuld met een selectie uit correspondentie-per-band die de blinde zaïiger door de jaren heen met zijn vrienden heeft gevoerd. Als het een beetje meezit met de fondsenwerving, kan de expositieruimte over pakweg twee jaar de deuren openen. Directeur Onderzoekinstituut Rijksherbarium/Hortus Botanicus Pieter Baas: Een klassiek cd'tje in de auto, de wekelijkse koorrepeti ties en af en toe een bezoek aan concert of opera. Voor Pieter Baas zijn het de broodnodige muzikale onderbre kingen van zijn doorgaans drukke werkweek. Aanstaande zondag gaat de zesde serie Floraconcerten in de Leidse Hortus Botanicus van start. Baas verzorgde de program mering van deze vier zondagmiddagconcerten. Als direc teur van het Onderzoekinstituut Rijksherbarium/Hortus Botanicus ziet hij de concerten ieder jaar weer als 'een welkome muzikale ontspanning'. leiden hetty van der veen Net als voorgaande jaren heeft Baas de deelnemende ensem bles verzocht muziekstukken uit te kiezen rond het thema 'na tuur'. „Toen we jaren geleden besloten een serie concerten in de Hortus Botanicus te organi seren, meenden we ook dat die concerten anders moesten zijn dan de vele andere zondagmid dagconcerten in Leiden. We be sloten dan ook een vast thema voor de concerten te bedenken. Dat we uiteindelijk de natuur als uitgangspunt hebben geno men, is natuurlijk niet zo ver wonderlijk; de Hortus is een en al natuur. Bovendien is geble ken, dat het aantal muziekstuk ken rond dit thema onuitputte lijk is. Er zijn zó veel componis ten geweest die hun inspiratie in de natuur vonden; we kun nen nog jaren met de Flora concerten doorgaan. De 'natuurlijke' concerten zullen ook dit jaar weer plaats vinden in de Oranjerie van de Horlus. De enorme subtropi sche planten die daar 's winters staan, zijn onlangs naar buiten gebracht om plaats te maken voor de muzikanten. Baas is zelf ook één van die muzikanten. Het Leiderdorps Kamerkoor, waar hij al jaren lid van is, brengt tijdens het laatste concert een a-capellaprogram- ma. „De wekelijkse koorrepeti ties zijn een traktatie. Door te zingen, kan ik afstand nemen van de dagelijkse beslommerin gen. Ik kan simpelweg niet bui ten muziek", legt Baas uit. De Flora-concerten worden gesubsidieerd door de Stichting Vrienden van de Leidse Hortus. De serie begint zondag met een optreden van het ensemble Pas- saggio onder leiding van Nor- bert Kunst. The Beggar's Ban quet brengt op 25 mei composi ties uit Renaissance en vroegba- rok. Het derde concert, op 15 juni, wordt verzorgd door alt Sylvia Schlüter en bariton Tom Sol die romantische en impres sionistische liederen zingen. Het Leiderdorps Kamerkoor sluit de concertserie op 22 juni af. De concerten beginnen steeds om 14.30 uur. Kaarten kosten ƒ12,50 en zijn verkrijg baar bij de portier van de Hor tus (071-5277249) en de VW. Bezoekers hebben met het con certkaartje ook gratis toegang tot de Hortus Botanicus. Pieter Baas: „Ik kan simpelweg niet buiten muziek.' FOTO HIELCO KUIPERS ïjna zeven miljoen voor -soepblik Warhol Leidse kunstenaars na langste dag op Internet Het schilderij 'Big Torn Camp bell's Soup Can" door Andy Warhol is woensdagavond tij- jdens een veiling in New York verkocht voor 6,85 miljoen gul den. Het is het duurste door ijlen de pop-artkunstenaar ge milderde soepblik geworden, :i het veilinghuis Christie's. Bij Christie's was de waarde het doek berekend op 3 tot miljoen gulden. 'Big Torn ipbell's Soup Can' is één .van de slechts vier grote schil- van soepblikken die 7arhol in 1962 vervaardigde. !et is tevens een van zijn iatste handgeschilderde wer- in. Nadien wijdde hij zich vol- 'igaan zeefdrukken. irene nieuwenhuijse Leidse kunstenaars en hun wer ken zijn vanaf 21 juni om 00.00 uur op Internet vertegenwoor digd. De presentatie op Internet is niet de gebruikelijke. De Leid se kunstenaars, tot nu toe heb ben zich er vijftig aangemeld, gaan zich namelijk op een artis tieke wijze aan de gebruiker la ten zien. Anders gezegd: ze zijn interactief te bekijken. „Een kruisbestuiving van In ternet en televisie", noemt de man achter het idee, de Valken burger Wilfried B. Molenkamp, het. De naam van het project is 'Netwerk van Emoties'. Deze naam komt voort uit de weten- schap dat kunst niet gedijt bij een 'platte' presentatie, maar alles te maken heeft met gevoel. Kunst heeft volgens de Val kenburger altijd met emotie te maken en het is daarom niet acceptabel om kunstenaarspre sentaties alleen maar met 'klik, plaatje kijken, klik, tekstje lezen' te laten plaatshebben. De wer ken worden geplaatst op een 'digitale Sokkel'. Deze methode zorgt ervoor dat alle facetten van het kunstwerk worden uit gebuit. Het project gaat direct na de langste dag de lucht in. Dit ge beurt tijdens de Nacht van de Kunst, een manifestatie die in Leiden wordt georganiseerd in het kader van Leiden Cultuur- stad '97. Het nieuwe netwerk zal dan op een groot beeld scherm bij het gebouw van het Centrum Beeldende Kunst wor den gepresenteerd. Molenkamp, ontwerper, en zichzelf presenterend als Wild Metselwerk, is de man van Het Wilde Idee. Eerder was hij ver antwoordelijk voor de zomer- academie in Katwijk, een kun stenaarskolonie op het strand. Dit initiatief bleek levensvatbaar en zal ook dit jaar weer worden gehouden. Ook zet hij zich in voor een bomschuitwerf. Over het netwerk zegt hij: „In eerste instantie is het een vrolij ke en artistieke presentatie van de kunstenaar en zijn werk, maar het biedt nog meer. Als de gebruiker op een gegeven mo ment niets doet, neemt de com puter het heft in handen en toont hij wat op dat moment getoond moet worden. Niets doen is dus ook kiezen." Het project wordt uitgevoerd door de Digitale Stad Leiden (DSK). Anton Coops van DSK kan zijn enthousiasme nauwe lijks bedwingen. „Wat Wilfried heeft bedacht is echt uniek. Mo menteel zijn de software-men- sen bezig de informatie die de kunstenaars hebben aangele verd om te zetten in bruikbaar materiaal. In Nederland is dit nog niet vertoond, maar ik ver wacht ook veel internationale belangstelling." Hij zegt uitdrukkelijk dat de presentatie niet commercieel is. Er worden geen prijzen ge noemd. „Het gaat erom een In- temet-kunstwerk te laten zien. De artistieke kwaliteit van de presentatie is belangrijk." De kunstenaars zijn in eerste instantie geselecteerd door het Centrum Beeldende Kunst. Co ops vertelt dat er plannen zijn het project uit te breiden voor Leidse musici, schrijvers en dichters. Het 'Netwerk van Emoties' wordt gesubsidieerd door de provincie Zuid-Hol land, door de gemeente Leiden en door het projectbureau Lei den Cultuurstad '97. Internetadres Leidse kunste naars (na 21 juni): http: 1www.dsl.nl/coops. iinds de opening in juni 1996 lebben meer dan 10.000 bezoe- ;ers een kijkje genomen in het .eids Modelbouwmuseum aan iet Noordeinde. Reden voor de luseumdirectie om de ten toonstelling te vernieuwen en lan te passen aan de wensen van het publiek. „Vooral pop- a ipenhuizen doen het goed bij de vrouwelijke bezoekers, daarom o laten wij er nu meer zien", al- Q dus B. Leeuwenburgh, voorzit- o ter van de stichting Model- o bouwmuseum. Het gaat uiteraard niet om gewone poppenhuizen, maar o om statige herenhuizen met kroonluchters aan het plafond o! en ruimtes ingericht met sjieke o meubeltjes, schilderijtjes en 0 duur aangeklede 'bewoners'. In g de vitrines staan ook modelwin- kels als een bloemenstalletje, os een stoffenzaak en een apo- theek uitgestald. „De mensen zijn er niet weg te slaan", meent 'vrijwilliger J. van den Bosch. Ook de scheepvaartafdeling op de derde etage van het mu- !0 seum, gevestigd in de voormali- !0' ge 'Kweekschool voor Zeevaart', is onder handen genomen. Veel ioi schepen zijn uitgevoerd met na- io vigatie- en dekverlichting. Een baggermolen, de Holland 3, taggert echt. De spoor- en tramwegen in bet museum zijn vergaand ge- noderniseerd. Er zijn recente 50 NS-locomotieven met rijtuigen wjte zien, helemaal uit hout ge- maakt. Geen detail ontbreekt 10 aan de fraaie schaalmodellen. 50; De militaire- en burgerlucht- 30 'vaart komen aan bod in een an dere zaal. Bij binnenkomst valt Zowel de oude als de nieuwe Sint Pieter zijn te bewonderen in het Leidse Modelbouwmuseum. het oog direct op een meter- maakt en die zijn vastgelegd op tegenwoordigd. In het museum slange replica van een KLM video. Wij zijn druk bezig de staat een model van de bekende Boeing 747. Van den Bosch: beelden te vinden zodat die in DC-2 'Uiver' die in 1938 de „Het is een machine die echt de collectie opgenomen kunnen luchtrace London-Melbourne kan vliegen. Er zijn tot op heden worden." won. Kleinere toestellen staan maar twee vluchten mee ge- De KLM is sowieso goed ver- uitgestald in vitrines. Ze vertel- FOTO MARK LAMERS len op een heldere manier de geschiedenis van de luchtvaart. Replica's van de oude Sint Pieter in Rome en de maquette van de Dom in Utrecht, com pleet met de vier oorspronkelijk aangrenzende kerkgebouwen, maken duidelijk dat het hier niet om speelgoed gaat. „Modelbouw is meer dan het spelen met treintjes", zegt Leeuwenburgh. „In de regio Leiden zijn verschillende mo delbouwverenigingen op een zeer hoog niveau met deze hob by bezig. „De meeste in het mu seum tentoongestelde modellen komen van particulieren. Veelal worden de spullen uitgeleend voor de periode van een half jaar." Het modelbouwmuseum be schikt over een uitgebreide werkplaats waar de tentoonstel lingsstukken gerestaureerd en gerepareerd kunnen worden. ,,0p dit moment zijn wij bezig met het restaureren van een treinemplacement van het sta tion Apeldoorn. Het model stamt uit 1922 en de kartonnen- gebouwen zijn met pleister in elkaar gezet. De rails is gemaakt uit koperdraad en de wissels be staan uit deurgrendels. Het is een uniek exemplaar dat we in oude staat terug brengen", al dus Van den Bosch. Het museum werkt met vrij willigers die allemaal zeer be vlogen bezig zijn. Regelmatig worden er demonstraties gege ven. Morgen is het Nationale Molendag en worden in het Leids modelbouwmuseum ver schillende soorten molens ten toongesteld: Wipwatermolens, Stellingmolens en Houtzaag molens zijn dan te bewonderen. Nieuwkoper B. Biersteker geeft een demonstratie MolenmaLen. Het Modelbouwmuseum is gevestigd aan het Noordeinde 2a in Leiden. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, 's zondags van 13.00 tot 17.00 uur. Sinds de oorlog zijn niet alleen in Leiden alle fabrieken uit de binnenstad verdwenen. Ik ge loof niet dat je daar echt rou wig om moet zijn. Behalve wanneer door een marktwer king, waarvan 'een beetje werkloze maar in Almere moet gaan wonen' de moraal is, de vrijgekomen ruimte in beslag wordt genomen door onbetaal bare woningbouw. Van de week hoorde ik zelfs over de ra dio, dat momenteel binnen de Amster damse grachtengor del kantoorpanden door projectontwik kelaars worden om getoverd in exclu sieve luxe-apparte menten. In de na bije toekomst valt dus te verwachten dat ook zoiets ge beurt met de com puterkazernes langs de Leidse Schiphol- weg. Binnenkort geeft de toneelgroep Hollan- dia in het kader van 'Leiden Stad van Culturen' een aantal voorstellingen in Lei den. Eén daarvan heeft de werktitel 'King Corn'. Het is een soort documentaire gebaseerd op het leven van Sam, of beter gezegd op het arbeidzame le ven van deze werknemer van de Meelfabriek. Vijfendertig jaar lang was Sam een loyaal medewerker, na de sluiting was hij zo'n zes jaar oproep kracht voor dezelfde baas om hem bij te staan in het onder houd van de gebouwen en sinds kort is hij weer in vaste dienst van dit kleine stukje in dustriële erfgoed. Sam is een goede oude bekende van mij, uit de tijd dat ik enige jaren huurder was van een opstal aan het terrein op de hoek van de Zijlsingel en de Oosterkerk straat. Want na ieder feestje daar stond Sam de volgende dag altijd klaar om mee te hel pen met opruimen, ook als hij en zijn vrouw er niet bij waren geweest. Het idee om via een acteur op een toneel de veran dering in de industriële cultuur van Nederland vorm te geven en uit te dragen tegenover een paar rijen theaterbezoekers, lijkt misschien op het eerste ge zicht een beetje vervreemdend. Maar het heeft toch wel war. Terwijl Sam geschiedenis aan het schrijven was door zich langdurig en uitgebreid te la ten interviewen, aan de tand te la ten voelen en te laten uitmelken over het dagelijk se leven in een draaiende fa briek, probeerde ik ook mijn steen tje bij te dragen. Ik was namelijk intermediair in de onderhandelin gen over het laten plaatsvinden van de voorstelling in dezelfde Meelfa briek. Het leek zo aardig om deze documentaire op de authentie ke locatie onder het volk te brengen. Al was dit volk slechts een klein en select theaterpu bliek. Maar het heeft niet mo gen zijn. Ook na talloze smeek beden bleek de directie van de Meneba geenszins bereid om de ruimte ter beschikking te stel len voor een toneelvoorstelling. Het was een gevecht tegen de bierkaai. Hoe ik ook redeneer de en argumenteerde, die voor stelling mocht niet in de meel fabriek plaatsvinden, er speel den blijkbaar andere belangen. Tot op heden begrijp ik niet welke. Gevolg van dit alles is dat de voorstelling over Sam nu niet uitgevoerd wordt in dat voor iedereen zichtbare fa brieksgebouw, maar in de voorma l ige uni ver si tei tsbi blio- theek. Ik moet zeggen, beide staan leeg, maar de geur van zweet en werk zal je niet kun nen ruiken op het Rapenburg. GODFRIED BOMANS WERKEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7