Racistisch geweld nu onvoldoende aangepakt inventum Binnenland Deren mogen biggen )g even laten leven Sluitstuk krijgt poetsbeurt Piramidespelers mikken op terugvorderen inleg Wirwar rond Amerikaans Internet-huwelijk Degradatie ouderen toch van de baan Drentse politie walgt van programmamaker Veronica -» ■PAG 9 ME11997 )'er beboet na uitdelen toespraak nRECHTHet het Dordtse CD-raadslid Koning is vanmorgen jordeeld tot een boete van 2.000 gulden wegens het versprei - van racistische propaganda. De Centrumdemocraat hield in )ber 1995 tijdens een raadsvergadering een radicale toe- lak die veel ophef veroorzaakte. Doordat het raadslid in de g van het stadhuis een kopie van zijn toespraak aan een jnalist overhandigde, maakte hij zich schuldig aan het ver- (den van racistische geschriften, aldus justitie en rechtbank. )M besloot Koning te vervolgen nadat de Dordtse Anti-Dis natie Raad een klacht had ingediend. De CD'er kan volgens iM niet worden vervolgd voor de uitspraken, omdat hij in adszaal immuniteit geniet. Koning zei vanmorgen in be te gaan. piszorg zit aan grenzen Het werk van de 371.000 verpleegkundigen en verzor- 'en wordt steeds intensiever en complexer. De thuiszorg kan e daardoor alleen nog nieuwe taken overnemen van zieken en en andere instellingen als er meer mensen komen, zo in het rapport 'Verpleging en verzorging in kaart gebracht', ninister Borst 12 mei op de dag van de verpleging krijgt handigd. Ondanks het beleid om steeds meer mensen thuis rplegen in plaats van in het ziekenhuis, is het aantal banen thuiszorg en in de verpleging de laatste jaren sterk gedaald. ïipper verdrinkt op IJsselmeer jizen Op het IJsselmeer is gisteren de schipper van de klip- iuiderzee te water geraakt en vermoedelijk verdronken. On- lellijk gestarte zoekacties naar de man zijn omstreeks zes avonds gestopt. Door de harde zuidenwind kwamen meer ien en surfers in moeilijkheden, zowel op het IJsselmeer als Noordzee. Een reddingshelikopter haalde gisteravond de oppigge bemmaning van het Nederlandse zeiljacht Facmy joord. Hun schip was midden op de Noordzee in proble- gekomen nadat de mast was gebroken. In de loop van de wamen gisteren ook twee surfers nabij Makkum in moei den. Een politieboot en een reddingsboot brachten de ;eilers in veiligheid. ■icik boos over loslippigheid Vermeend L|aag Minister-president Kok heeft woensdag kritiek geuit c||aatssecretaris Vermeend van financiën. Vermeend schetste 'g weekend in De Volkskrant de toekomst van het belasting- •gjjel zoals hij die ziet, zonder dat het kabinet daarvan op de ^e was. Kok was daar 'verbaasd' over, zo zei hij woensdag, an j de stukken van Vermeend circuleren nog niet eens in het jenet. Vermeend heeft te horen gekregen dat hij wordt geacht ^gjnhet vervolg 'bij voorkeur de geëigende wegen' te bewan- n als hij zijn plannen wenst te ventileren. Overigens bevat te contouren van Vermeend volgens Kok weinig verras- mervakanties populairder dan ooit Fddorp Het aantal zomervakanties dat tot nu toe is ge- fa, ligt 15 procent hoger dan vorig jaar op dezelfde datum, el vlieg-, bus-, trein-, auto- als bootreizen kennen meer he rtellenden. Vorig jaar boekten veel vakantiegangers hun reis let laatste moment. Daardoor lag het aantal boekingen in zeer laag. Dit jaar boeken de toeristen eerder. De grootste prs onder de vakantielanden zijn Spanje en Griekenland, g jaar daalde het aantal vakanties naar deze landen nog fors, rnu ligt het aantal boekingen al 20 procent hoger. koopregeling grote varkens afgebouwd fa die het niet over hun kunnen verkrijgen biggen |n afmaken in de strijd te- P varkenspest, hoeven dat jte doen. Minister Van n van landbouw wil zo de te weerstand wegnemen het ruimen van biggen, rkensboeren hebben zich tste weken fanatiek verzet de vernietigingsplannen. Ilen de beesten niet zo hnaken. maast zijn ze bang dat de lonhuishouding van hun door het afmaken van gen zodanig wordt ver- de dieren voor de ij ongeschikt worden. En he vinden ze de vergoe- an tachtig gulden per dier lig. 'erkelijkheid echter lijken iren niet veel keus te heb- "ant Van Aartsen wil on- Jk van geldschieter Brus- van de opkoopregeling GPD Geassociei hoek van holland Als de koningin op bezoek komt, moet alles er netjes uitzien. Een medewerker van Rijkswaterstaat was daarom gisteren hard bezig op de nieuwe stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Morgen zal koningin Beatrix dit imponerende sluitstuk van de Deltawerken officieel openen. foto anp Raymond rutting Blankert ziet niets in pact voor meer werk den haag anp Werkgeversvoorman Blankert ziet weinig meer in een geza menlijke aanpak van de werk loosheid nu de mogelijkheid om werknemers tijdelijk onder het minimumloon te betalen, de eindstreep niet heeft gehaald. Eerder dit jaar riep Blankert de vakbeweging en het kabinet op om 'uit de loopgraven te ko men' bij de bestrijding van de werkloosheid. Hij wilde een overleg waarbij niets bij voor baat onbespreekbaar zou moe ten zijn. Woensdag trok het kabinet het voorstel in om mensen tij delijk onder het minimumloon te laten werken. D66 en PvdA wilden daarmee alleen akkoord gaan als werknemers daarbij niet worden gedwongen, terwijl de WD juist wel dwang wilde. Het kabinet wilde alleen alleen staanden dwingen om voor minder dan het minimumloon te gaan werken. De FNV vindt de reactie van Blankert 'merkwaardig'. Vol gens woordvoerder Sprenger zijn er na diens aankondiging dat er een pact moest komen, helemaal geen besprekingen geweest over zo'n pact. „Door deze opmerkingen lijkt het net of er helemaal niets aan werk gelegenheid gedaan wordt. Het doet geen recht aan alle inspan ningen. De hoogte van het mi nimumloon is echt niet de bot tleneck als het gaat om werkge legenheid", aldus Sprenger. 'Politie zoekt op de verkeerde plaatsen enschede anp den haag gpd De registratie, opsporing en vervolging van racistisch ge weld door politie en justitie is beneden de maat. Tot die conclusie komt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Do cumentatiecentrum van het ministerie van justitie in een rapport dat in opdracht van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) is gemaakt. De onderzoekers constate ren dat veel racistisch getinte zaken door de politie niet als zodanig worden behandeld. ministerie bereiken, sneuvelen er vervolgens ook nog veel. Het OM stelt vaak geen vervolging in wegens gebrek aan bewijs. In totaal gaat meer dan 95 procent van de daders vrijuit. Volgens de onderzoekers con centreren politie, en justitie zich te veel op extreem-rechtse groe peringen, terwijl in de praktijk blijkt dat maar weinig plegers van racistisch geweld politieke motieven hebben. Veelal zijn sensatiezucht en frustratie de voornaamste drijfveren voor ge weld tegen buitenlanders. De De politie wordt volgens de hui dige richtlijn geacht van alle za ken proces-verbaal op te maken waar mogelijk racisme in het spel is en die te melden aan het openbaar ministerie. Maar in praktijk gebeurt dat niet. Veel zaken worden als 'gewone' ge weldsdelicten zoals mishande ling en vernieling 'weggeschre ven' omdat het Bewijs daarvoor eenvoudiger te leveren is. Van de zaken met een luchtje van racisme die wél het openbaar daders blijken vaak ook betrok ken bij ander geweld. „Men zoekt waar men het niet vindt. Kijk minder naar het georgani seerde verband. Ook al spelen politieke motieven geen rol, het doelwit is niet toevallig geko zen," aldus professor Van de Bunt van het justitieel onder zoekscentrum. De uitkomsten van het onder zoek bevestigen het vermoeden van de BVD dat extreem-recht se organisaties geen belangrijke invloed op plegers van racis tisch geweld hebben. Van ideo logisch getinte aanslagen was in Nederlands nauwelijks sprake. Een ander onderzoek, dat in opdracht van de BVD werd ver richt door het Willem Pompe Instituut voor Strafwetenschap pen van de Universiteit van Utrecht, geeft aan dat er met de zogeheten gabberscene in Ne derland wél een blanke jonge rencultuur is ontstaan, waarin geweld tegen allochtonen niet wordt geschuwd. Ook skinheads en voetbalvandalen werden on der de loep genomen, maar de eerste groep bestaat nauwelijks meer, terwijl racistisch geweld onder hooligans weinig voor komt. Laatstgenoemde groep herbergt ook allochtone jonge ren. De gabbercultuur daarente gen is grotendeels blank. De gabbers voelen zich bedreigd door allochtonen in hun directe leefomgeving zoals op straat, in het uitgaansleven, op school en in jongerencentra. Allochtone jongeren worden gezien als concurrenten. Dit leidt niet zel den tot incidenten. Toch krijgen rechts-extremistische politieke partijen als CP'86 weinig vat op de gabbers, die in het algemeen niet in politiek zijn geïnteres seerd. Kabinet besluit tot verbod pen heeft doorgehakt. De Con sumentenbond kreeg de laatste tijd honderden klachten per dag binnen. Het piramidespel is geba seerd op het principe van de kettingbrief. De deelnemer koopt zich in> en moet vervol gens proberen anderen over te halen ook geld in te leggen, ten einde zelf hoger in de piramide te komen. Lukt dat niet, dan is hij of zij de eigen inleg kwijt. Volgens schattingen van het mi nisterie van financiën bedroeg de totale inleg bij in Nederland georganiseerde spelen over de afgelopen twee jaar enkele hon derden miljoenen guldens. De rechtbank in Groningen heeft in april twee organisaties van piramidespelen verboden daar in de huidige opzet mee door te gaan. De rechter heeft het spel weliswaar niet verbo den, maar er dermate strenge eisen aan gesteld dat het niet meer kan worden gespeeld. De eis van enkele deelnemers om hun inzet terug te krijgen, werd in kort geding afgewezen. Advocaat De Jong van Lier van de Vereniging Tegen Piramide spelen (VTP) verwacht dinsdag duidelijkheid te kunnen geven of en hoe gedupeerden hun in leg kunnen terugvorderen. Hij zei dat gisteren in een eerste re actie op het kabinetsbesluit om piramidespelen wettelijk te ver bieden. Het kabinet gaf woensdag het groene licht aan een wetsvoor stel van de ministers Sorgdrager van justitie en Zalm van finan ciën en volgde daarmee de uit drukkelijke wens van de Twee de Kamer. Die zei onlangs af te willen van deze vorm van 'mis leiding en bedrog'. De stap van de ministerraad heeft volgens de VTP geen di recte gevolgen voor de proef processen die de organisatie de afgelopen periode is begonnen tegen organisatoren om tot een verbod te komen en teruggave van het inleggeld aan de deel nemers te bewerkstelligen. De Consumentenbond is 'erg blij' dat de ministerraad snel kno- voor (halfvolwassen varkens, die veel meer geld kost. Daar komt bij dat de capaciteit van de vernietigingsmachines fë klein is. Van jonge biggen kun nen er stukken meer in een ver brandingsoven dan van volwas sen varkens. De regeringspartijen steunen Van Aartsen. De wens van de PvdA om een fokverbod in te stellen om zo een eind te ma ken aan alle problemen, wijst Van Aartsen vooralsnog af. Maar hij verzekerde woensdag de Kamer wel dat een dergelijk plan niet onderin een bureaula de ligt te verstoffen.Als de pest langer duurt dan september, en we denken dat dit zo zal zijn, komt het bovenaan de lijst. In dat geval komt er een moment dat we de fabriek stilleggen". Terwijl de Kamer debatteerde over de biggen, werd opnieuw bij tien bedrijven in de omge ving rond Boekei de pest vast gesteld. Het aantal is daarmee op 164 gekomen. carlsbad ap Het leek een sprookje, het werd een dra ma, en het krijgt nog een staartje. De Ne derlander die door de Verenigde Staten uitgewezen dreigt te worden omdat zijn toeristenvisum verlopen is, en wiens kers verse Amerikaanse vrouw met het trouw boekje zwaaide om deze uitzetting te voorkomen, blijkt hele andere plannen te hebben dan zijn leven te delen met Cathi, die hij via Internet had leren kennen. De man heeft namelijk zelf om zijn uitwijzing verzocht omdat hij terug wil naar zijn 'ver loofde' in Nederland. Volgens de politie heeft hij zichzelf, na een lange reis en met een lege maag, bij de immigratieautoritei ten aangegeven. Dinsdag werd bekend dat de Nederlan der sinds 21 april wordt vastgehouden in El Paso in Texas. Hij werd opgepakt toen agenten in een winkel zijn Nederlandse accent opmerkten en hem om zijn pas poort vroegen. Zijn visum bleek sinds 7 ja nuari verlopen. Vervolgens meldde zich Cathi, met wie hij in januari in de Verenigde Staten in het huwelijk was getreden nadat ze in oktober via Internet op elkaar waren gestuit en smoorverliefd geworden. Ze verklaarde desnoods bereid te zijn haar Nederland te komen, maar zei wel bezorgd te zijn voor haar drie kinderen uit een eerder huwelijk. „Het is wreed dat je na jaren wachten en hopen de liefde van je leven vindt en dat ze deze dan zo van je kunnen afpakken", zei ze. De kersverse echtgenoot liet vanuit de gevangenis in El Paso weten dat hij zijn vrouw en ook haar kinderen aanbad: „We zijn een familie en Hobbs (in New Mexi co) is ons thuis. Ik hoop op een dag uit de ze nachtmerrie te ontwaken." Volgens de grensautoriteiten is het ech ter anders gegaan. De Nederlander zou zich op 21 aprü uitgehongerd hebben ge meld bij de grenspolitie in El Paso met het verzoek hem te arresteren en zo snel mo gelijk naar huis te sturen. Volgens politie man Hector Ochoa heeft hij nooit gezegd dat hij met een Amerikaanse is getrouwd en dat hij in de VS wilde blijven. De grens politie in El Paso heeft zich volgens Ochoa meer dan twee uur beziggehouden met Teunissen, in eerste instantie om een vliegticket voor hem te regelen. „Hij zei dat hij twee dagen niets gegeten had", al dus Ochoa, „een collega ging er zelfs op uit om wat eten voor hem te halen. Hij zei dat hij naar El Paso was gelift om zichzelf aan te geven." Toen Ochoa echter de berichten las over de claim van de tot tranen toe bewogen Cathi, nam hij nog eens contact op met El Paso, om vervolgens te horen dat Teunis sen opeens toch in de Verenigde Staten wil blijven. Volgens Ochoa kan dat echter niet, omdat de uitzettingsprocedure al in volle gang is. Pas als Teunissen is terugge keerd in Nederland, kan Cathi een verzoek indienen tot gezinshereniging. Maar de Amerikaanse immigratiewetten. die op 1 april zijn aangescherpt, zijn nog niet uit gekristalliseerd op dat punt. Advocate Pa mela Kennedy van Cathi gelooft echter dat de Nederlander een goede kans maakt op een verblijfsvergunning als hij kan bewij zen dat hij voor 1 april legaal in het huwe lijk is getreden met Cathi. En dat is hij, want in het trouwboekje staat 31 januari. Indien hij echter eenmaal het land is uit gezet, mag liij minstens twee jaar geen voet meer op Amerikaanse bodem zetten. den haag anp Ouderen worden niet gedwon gen een lagere functie met daarbij behorend lager salaris te aanvaarden. De Stichting van de Arbeid gaat een ontwerpnota over ouderenbeleid zo aanpas sen dat die mogelijkheid wordt uitgesloten. Volgens werkgevers en bonden is van gedwongen demotie ook nooit sprake ge weest. In een ontwerpnota over ou derenbeleid stond een analyse over de te hoge arbeidskosten van oudere werknemers. Een van de punten daarin was dat hun hoge loon niet altijd in overeenstemming is met de productiviteit. „Deze belonings- systematiek kan onbedoeld lei den tot sterke kostenverhogin gen", besloot de analyse. „Een hoger arbeidskostenniveau hangt derhalve samen met de structuur van arbeidsvoorwaar denregelingen. Het verdient aanbeveling dat CAO-partijen periodiek de arbeidsvoorwaar- denstructuur op dit punt we gen", was vervolgens de conclu sie. Werkgevers stelden dat sala risverlagingen met deze formu lering uiteindelijk wel tot de mogelijkheden kunnen beho ren. De bonden vonden deze interpretatie onaanvaardbaar. ,Als dit de uitleg is die werkge vers er aan geven, komt er geen akkoord", stelde FNV-onder- handelaar De Waal enkele we ken geleden. Het akkoord moet het pad effenen om in CAO's af spraken te maken dat ouderen langer aan het werk blijven. Dan gaat het om scholing, loon- baanbeleid, arbeidsomstandig heden en manieren om de kos ten van ouderen te verlagen. Slechts enkele werknemers ha len tegenwoordig nog de pen sioengerechtigde leeftijd. Vier van de tien werknemers tussen de 55 en 59 jaar werkt nog. Bij de categorie 60 tot 64 jaar is dit nog maar een op de tien. Eerlijk, heerl zelfgebakker brood... Iedere ochtend de verrukkelijke geur van vers gebakken brood; knapperig vers, ovenwarm, zo eerlijk als de beste granen Hij doet het volledig automatisch; van mengen tot kne den, van rijzen tot bakken. Zo kost broodbakken letterlijk en figuurlijk nog maar een fluitje van een cent. Van Inventum dus., vanaf 269,95. Veilig. Vertrouwd en Slim als geen Ande Bel voor informatie (0318) 542222 ruinen. anp De politie in Drente walgt van de manier waarop programmamaker Leo de Ruiter van Veronica een onopgeloste moordzaak in die provincie heeft gebruikt en nog ge bruikt voor zijn eigen belangen. „Het geeft me een vieze smaak in de mond dat een journalist er kennelijk trots op is dat hij be wust de journalistieke grenzen heeft over schreden", zegt commissaris Patberg van de recherchedivisie van de regiopolitie Drente. Hij reageert op het boek dat pre sentator De Ruiter van het radioprogramma 'Het Zwarte Gat' gisteren heeft gepresen teerd. In 'De Waterval der Eenzamen' bekent De Ruiter dat hij zich destijds heeft 'rot ge logen'. Met opzet heeft hij destijds naar zijn zeggen journalistieke codes doorbroken en zich 'als mens opgesteld. Ik wilde zo goed als ik kon en met alle middelen die ik heb de ouders helpen'. Met die ouders doelt hij op een Ruinens echtpaar. Hun 14-jarige dochter werd op 10 mei 1993 omgebracht. Het lichaam van het gewurgde meisje werd gevonden in de bos sen van Gijsselte. De dader van de moord is nooit gevonden. De Ruiter, die ook in Ruinen woont, heeft acht afleveringen van zijn programma be steed aan het opsporen van de dader van wie hij zei de identiteit te kennen. Met om floerste stem en zwarte-magietechnieken beloofde hij de ouders om de moordenaar via zijn programma te zullen dwingen zich bij de politie te melden. Ook beweerde hij een foto van d^ dader te hebben gemaakt en twee wassen poppen die het evenbeeld waren van de moordenaar, in etalages van winkels te hebben neergezet. Patberg zegt dat de activiteiten van de programmamaker het politieonderzoek destijds niet of nauwelijks hebben door kruist. Maar hij vindt het wel uiterst verwer pelijk dat de man mensen in deze zaak zo op het verkeerde been heeft gezet. „Ook journalisten moeten zich houden aan de re gels van het spel en niet via de firma list en bedrog opereren. Hier is een ongezonde si tuatie gecreëerd waar niemand baat bij heeft." Volgens Patberg probeert De Ruiter nu opnieuw commercieel succes te slaan uit het drama door zijn boek te laten verschij nen precies nu het zaterdag vier jaar gele den zal zijn dat het meisje werd gevonden. „Het geeft me een vieze smaak in de mond", aldus de commissaris. ■Warde vrouw neemt babytje mee iem» Zonder te beseffen wat ze deed is een 51-jarige vrouw imhem er gisterochtend vandoor gegaan met de baby van icj>4-jarige kennis. Vrouw en kind werden op een drukbezoch- ajjaderie in de Arnhemse wijk Klarendal door agenten gevon- viiHet drie maanden oude jongetje lag onder volle huisvuil- ei{en in de kinderwagen. Surveillerende agenten werden om- }ks elf uur door bezoekers van de markt gewaarschuwd. Na p zoeken werd de vrouw in de drukte gevonden. De geeste- rerwarde Arnhemse kon niets verklaren over de herkomst de baby. De 24-jarige moeder belde later de politie met de (edeling dat ze haar kind was kwijtgeraakt. -3ote brand in Heerenveen uviijl een bewoner zijn emoties niet langer de baas kan, blust de ^dweer een grote uitslaande brand in Heerenveen. De brand ont hul rond half acht. De brandweer rukte met groot materieel uit en 'nfehulp van omliggende korpsen. Zij kon niet voorkomen dat een er«n bruingoedzaak, een lederwarenwinkèl, twee kledingzaken en u>|ssalon annex cafetaria aan de Dracht verloren gingen. De oor- kJ'van de brand is nog onduidelijk. foto anp peter wouda

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3