op superzuinige auto Ford studeert Alles 56,'p.m. Daihatsu Gran Move: iets aparts en toch betaalbaar mt een Aprilia ra uniek ;iiaal(t oor Weg en wiel Mercedes wil auto met brandstofcel bouwen lOAIHATSU si MULDER-LEIDERDORP Mitsubishi komt in actie Galaxy nu ook met 4x4 Meer kracht zetten met slim pedaal Eerste stationwagon van Seat Kamcar Op zondag 25 mei houdt Volvo-dealer Kempen Car in Veldhoven zijn traditionele 'Duettendag'. De Volvo Duett is de stationwagon-uitvoering van de bekende Kattenrug, officieel PV 444 geheten. PV stond hierbij voor PersonVagn en het getal 444 was een samenvoeging van 4 zitplaatsen en het jaar '44 waarin de Kattenrug werd gepresenteerd. De Duett (PV 445) verscheen pas in 1953, voordien had Vol vo deze wagen alleen als chassis verkocht. In 1958 werd de PV flink gewijzigd (tot PV 544) en twee jaar later ook de Duett, die toen P 210 ging heten. Op de foto zo'n Volvo P 210 uit 1968, klaar voor de restauratie. Begin 1969 ging de Duett uit productie. foto arthur maand/\g dVRIJDAG 9 MEI 1997 riJTTGART DPA Ie Duitse autoproducent Mer- edes wil binnen enkele jaren vergaan tot de serieproductie an auto's die zijn uitgerust met en brandstofcelmotor. Het incern stelde vorig jaar al een rototype voor en wil nu samen iet de Canadese onderneming allard Power Systems 400 mil ieu mark in de verdere ontwik- iling van die motor steken, irgen Hubbert, verantwoorde- lc directeur voor de personen- agens van Mercedes, liet we- in dat 'we de eerste willen zijn je een in serie geproduceerde uto met een brandstofcelmo- ir aanbieden'. De prijs ervan ju niet veel afwijken van au- i's met een normale verbr&n- ngsmotor. ilgens Jürgen Schrempp, top- ian van Daimler-benz waarvan ercedes onderdeel is, ver aarde dat zijn concern met de chniek al vooraan loopt en die lorsprong met hulp van het inadese bedrijf wil uitbreiden. Aan de ontwikkeling van het prototype had Ballard ook al meegewerkt. Ballard is gespecialiseerd in de brandstofceltechniek, waarbij waterstofgas met zuurstof wordt verbrand waarbij elektriciteit wordt opgewekt. Ballard gaat zijn kapitaal uitbreiden en Daimler-Benz neemt daarvan een kwart voor zijn rekening. Verder willen de twee een geza menlijke onderneming oprich ten, waarvan twee derde in Duitse handen komt. Afzonderlijk van Mercedes liet Volkswagen deze week weten met de brandstofceltechniek de nadelen van het geringe bereik van elektromotoren te willen ondervangen. VW gaat daarvoor methanol gebruiken waaruit waterstofgas wordt gehaald. In tegenstelling tot accu's geven brandstofcellen zolang stroom als er methanol in de tank zit, aldus VW. De techniek is vol gens het concern absoluut vrij van schadelijke uitlaatgassen. DEALER VOOR GROOT LEIDEN, KATWIJK, NOORDWIJK, E O. WEVERSBAAN 10 TELNR. 071 - 5894200 n maand na de officiële wis- ling van importeur is op 1 mei eerste actie gestart om de rkoop van Mitsubishi een achtige trap in de rug te ge- n. Specifiek richt de nieuwe brieks) importeur zich op de Nederland gebouwde Caris- i, met een verdubbeling van verkoop als doel. Dat moet h al openbaren voordat in t najaar de nog unieke, zeer inige 1.8 GDi-motor met di- :te benzine-injectie in het mma komt. niddels staat vast dat, zoals ids in de wandelgangen te nemen viel, vanaf voorjaar 98 ook de Volvo S40 en V40 ze GDi-motor krijgen. Ze irden naast de Carisma in >rn geproduceerd. Daar blijft tniet bij. Volvo en Mitsubishi derhandelen over verdere sa- iwerking. Deze zou inhou- n dat Volvo de directe injec- techniek mag overnemen in ;en motoren, en dat beide irken op eeri zelfde bodem- oep begin volgende eeuw in irn samen nog een model an maken. Zoals de Carisma S/V40, met gelijke techni sche basis en voor elk merk een eigen uiterlijk. Onderwijl gaat Mitsubishi zelf ook verder. Zojuist is in Japan een 3.5 liter GDi V6 gepresen teerd, die vanaf het najaar in auto's toegepast zal worden. Met net zo fraaie beloften als voor de 1.8 GDi: dertig procent zuiniger, tien procent sterker en twintig procent schoner dan een vergelijkbare motor met ge wone (indirecte) benzine-injec tie. In Nederland herhaalt men iets wat kennelijk tevens eerder suc cesvol was, een actie om 'testrij ders' te werven. Dat kennen we van Daewoo, niet toevallig, want de nieuwe verkoopdirec teur Finson bij Mitsubishi was voorheen directeur van de Dae woo import. Met een door An dre van Duin verlevendigde tv- en radiocampagne worden honderd personen geselecteerd die éen jaar lang (tot 25.000 ki lometer) gratis een Carisma mogen rijden. In een tweede deel van de campagne zijn nog tachtig Carisma's als prijs te winnen. rd heeft van zijn ruimtewa- i Galaxy nu ook een versie it permanente vierwielaan- jving. Daarbij zorgt een cen- le viscokoppeling voor de :mogensverdelingtussen or- en achteras. Onder nor- ile rij-omstandigheden wordt nderd procent van het aan- jfkoppel aan de voorwielen everd. Bij het wegrijden op losse ondergrond of op een d wegdek echter verdeelt de cokoppeling de aandrijf- ichten over de voor- en ach- wielen, al naar gelang de ïwezigheid van grip. Galaxy 4x4 heeft als kracht in een uitermate compact Jouwde V6-motor, die dwars nonteerd kan worden op de- fde plaats als de 4-cilinder imotoren en daardoor even weinig inbreuk doet op de voor passagiers en bagage beschik bare ruimte. De V6 onder scheidt zich door een uitermate hoog koppel, dat over een zeer breed toerengebied beschikbaar is. Elektronische tractiecontrole is standaard. Dit systeem maakt gebruik van de ABS-sensoren aan de wielen om het begin van wielspin te onderkennen en dat tegen te gaan door middel van individueel bijremmen van de wielen. De Galaxy 4x4 is uitsluitend le verbaar met een elektronisch gestuurde viertraps automati sche transmissie. Deze bak past zijn schakelprogramma aan bij de rijstijl van de bestuurder. De Galaxy 2.8 CD-V6 4x4 Ghia kost 89.990. Verkoopacties Peugeot/Rover BUK IN HET VERLEDEN Dit jaar nog, waarmee wel bedoeld zal worden op de na- jaars-autoshow in Frankfurt, toont Ford voor het eerst zijn prototype P2000. De aanzet voor een extreem zuini ge auto die begin volgende eeuw in productie zou moe ten gaan. Volgend jaar hoopt men zover te zijn dat het eerste rijdende proefmodel klaar is. Er ligt op dit moment nog niet veel vast over de definitieve uit voering van de P2000. Het doel is dat de auto veertig procent lichter zal zijn dan huidige mid denklassers, en mede daardoor drie maal zo zuinig. Ford heeft meer dan 20.000 computer uren in het programma geïn vesteerd, waarbij het vooral gaat om het bereiken van de ge wenste gewichtsbesparing, zon der dat daar de veiligheid aan wordt opgeofferd. Hoe die ge wichtsbesparing precies wordt uitgewerkt vermeldt het verhaal echter niet. De P2000 zal volgens Ford niet alleen heel zuinig zijn, maar ook ruimschoots aan alle huidige milieuvoorschriften voldoen en uiteindelijk betiteld kunnen worden als 'ULEV', een Ultra Low Emissions Vehicle volgens de (strenge) Amerikaanse wet geving. Voor de aandrijving studeert Ford op meerdere mogelijkhe den. Het kan een benzinemotor met directe brandstofinjectie worden, wat verder uitgewerkt is kennelijk al een 1.2 liter diesel met eveneens directe injectie en 'het vermogen van een conven tionele motor met een inhoud van drie liter'. Deze diesel kan tevens gebruikt worden in een hybride-aandrij ving, dus als krachtbron voor een generator die een elektri sche voortstuwing voedt. Ook wordt gedacht aan een brand stofcel, een soort chemisch fa briekje dat benzine of waterstof direct omzet in elektrische stroom. Tevens onderzoekt Ford voor de P2000 diverse me thodes van energie-opslag, naast de traditionele brand stoftank ook geavanceerde ac cu's en een vliegwielsysteem. Met het P2000-programma neemt Ford deel aan het van re geringswege in de VS opgezette Partnership for a New Genera tion of Vehicles, waarin ook an dere fabrikanten zijn vertegen woordigd. Diverse regeringsin stanties, plus een groot aantal toeleveranciers werken verder in het PNGV samen, dat er in de eerste plaats op is gericht een doorbraak in brandstofbespa ring te bereiken, zonder dat dit gepaard mag gaan met extra kosten voor de consument. „Zolang in de VS autobrandstof goedkoper is dan gebotteld wa ter, zal de klant niets extra's wil len uitgeven voor brandstofbe sparing", aldus projectleider Bob Muil. Mede door de moordende concurrentie wil het blijk baar niet naar wens vlotten met de verkoop van grote, luxe ruimtewagens, waar van er inmiddels een hele boel op de markt zijn. Hoewel Peugeot het bin nen het samenwerkings verband met Fiat nog het best doet met diens variant 806, gooit de importeur er toch een forse prijsverla ging tegenaan. In navol ging van de Fiat Ulysse (bij Citroen heet die Evasion en Lancia heeft hem als Zeta) krijgt de Peugeot 806 er vanaf juni een L 1.8 basis versie bij, voor net minder dan 50.000 gulden. Uit de reeks verdwijnt de duurste, meest luxe uitvoering SV. De overblijvende varianten worden 1.050 tot 4.955 gul den goedkoper (voor res pectievelijk de SRdt 2.1 en Pullman 2.0 Turbo). Evenzo is Rover kennelijk niet tevreden over het suc ces van zijn 400-model. Om daar wat aan te doen bedacht de importeur iets origineels. Niet in de vorm van een korting op de aan schafprijs, maar tussen nu en eind juni mag elke ko per van een Rover 400 (te koop vanaf 37.990) gratis een week rijden met de op windende MGF roadster. Deze ultieme open sport wagen is voorzien van een middenmotor en achter wielaandrijving. Deze uitleen-auto's betrekt men van autoverhuurder Budget. Kitcars en replica's bij elkaar in Autotron Wie zich geen peredure sport wagen kan veroorloven en een beetje handig is, kan zijn toe vlucht nemen tot een zogeheten kitcar of replica. Dat zijn (sport - jwagens, samengesteld uit een normale, betaalbare auto en een apart gefabriceerde carros serie. Deze oplossing is bedui dend goedkoper dan een origi nele sportwagen en vaak niet van echt te onderscheiden. Het themapark Autotron in Rosma len organiseert komend week einde voor de vijfde keer het evenement Kitcar, Replica Autodesign, waar dergelijke na gebouwde auto's in alle soorten en maten te bewonderen zijn. Geopend op 10 en 11 mei van 10 tot 17 uur. Een kaartje kost 19,50 gulden, kinderen van 4 tot 12 jaar betalen 17,50 gulden. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Op de autoshow van Barcelona, de plaats waar het hoofdkantoor van Seat gevestigd is, zal deze maand de aangekondigde eerste stationwagon van dit Spaanse merk debuteren. De Cordoba Va- rio zal gezien de grote populariteit van dit soort modellen voor Seat een welkome uitbreiding van het gamma betekenen. Later in het jaar brengt Seat-moeder Volkswagen een gelijksoortig model als Polo Variant op de markt. De Vario is met zijn 4,14 meter even lang als de sedan versie van de Cordoba. Met neergeklapte achterbank biedt hij tot 1.250 liter laadvolume. Zo op het oog is dat een praktische doosvormige ruimte, alleen lijkt de tildrempel boven de dikke achterbumper wat ho ger dan wenselijk zou zijn. Technisch is de Vario identiek aan de andere Cordoba's. Er komt keuze uit vijf motoren: een 1.4 en twee 1.6 liter benzine motoren, plus 1.9 liter SDi en TDi diesels. en fiet- i ser die op de staan om kracht te zetten, zwaait zijn fiets ritmisch heen en weer. De ze zijwaartse be weging is nutte loos en kan beter worden omgezet in voorwaartse kracht. Dat kan alleen met een ander type pedaal. De Limburg se fysiotherapeut Math Buck heeft zo'n pedaal ontworpen. Er is niets bijzonders aan te zien, alleen de as is afwijkend gecon strueerd. Bij elke slag omlaag gaat het pedaal automatisch 1,2 centimeter opzij. Als het pedaal weer omhoogkomt, neemt het de normale stand weer in. Alle kracht van de fietser wordt op die manigr omgezet in voor waartse beweging. De fiets blijft keurig rechtop, ook bij staan op de pedalen. Een groep van tien geoefende fietsers, waaronder topsporters, heeft de pedalen uitvoerig ge test onder begeleiding van de universiteit van Maastricht. Me tingen toonden aan dat fietsen met het nieuwe type pedaal een extra rendement van gemiddeld 4,2 procent oplevert. In de top sportwereld geldt dat als een fors percentage. Bovendien bleef de hartslag van de fietsers lager, wat wijst op efficiënter spiergebruik. Buck spreekt van 'pure winst voor de sporter'. Be langrijk was dat de proefperso nen geen wringing in knieën of enkels rapporteerden. Buck heeft inmiddels octrooi op zijn vinding aangevraagd. Di verse topsporters'maken al ge bruik van de nieuwe pedalen. De internationale wielerbond UCI heeft toestemming ver leend om de nieuwe pedalen in wedstrijden te gebruiken. Meer bezoekers De afgelopen FietsRAI werd be zocht door 54.812 mensen. Dat waren er 3.000 meer dan het jaar daarvoor. De bezoekers lieten weten vooral belang stelling te heb ben voor betere sloten, degelijke verlichting, licht gewicht frames en instelbare vering. Veel u xi mensen maak- het trappen 1.2 ten gebruik van- foto archief m0gelijkheid om proefritten met ligfietsen te maken op een overdekte testbaan. Fietsstraat De fietsstraat is een nieuw feno meen in het stadsbeeld. Het is een extra breed fietspad van bij na vier meter waar ook auto's op mogen rijden. De bedoeling is dat de auto gast is tussen de fietsers. De automobilist moet zijn rijgedrag bij de fietsers aan passen. Hij mag alleen in één richting rijden, niet inhalen en niet te hard gaan. Er is geen sprake van doorgaand autover keer, wel van doorgaand fiets- verkeer. Fietsstraten bestaan al langer in Duitsland, Nederland krijgt ze nu ook, te beginnen in Goes. De fietsstraten krijgen een speciale markering of verhar ding. stationversie van de Daihatsu Valéra, op zijn beurt nauw ver want met de bekende Charade. Met een lengte van 4,06 meter is hij iets korter dan de 4-deurs Valéra, maar aanzienlijk hoger (1,70 meter over de standaard dakrails gemeten). Evenals de Valéra heeft hij een zestienkleps 1.5 liter motor met 90 pk, die geen bijzonder overtuigende compleet aangekleed is, met als opmerkelijkste zaken standaard metallic lak en twee airbags. Ook elektrische bediening voor de spiegels zit erin, die we zelf liever zouden inruilen voor cen trale vergrendeling. Die zit pas in de extra luxe Gran Move CX, naast elektrische raambedie ning en nog wat kleingoed. Daihatsu deed het weer wel acceleratie in huis heeft maar heel netjes stil blijft en goed ge noeg presteert. Hoog bouwen en de passagiers nadrukkelijk rechtop laten zit ten is een beproefde methode om binnen een beperkte bui tenlengte veel nuttige binnen ruimte te scheppen. Wat betreft de bewegingsvrijheid hebben vier volwassenen in de Gran Move helemaal niets te klagen. Achter hen past er in een han dig doosvormige laadruimte ook nog 400 liter bagage. Twee dingen is Daihatsu verge ten: een afdekking voor de ba gage, als extra wel leverbaar en hoogteverstelling op het nogal laag ingebouwde stuurwiel, niet leverbaar. Dat valt te meer op, omdat de Gran Move behoorlijk goed met de afstemming van de wielophanging, gelijk aan die van de Valéra. Het veercomfort en stuurgedrag zijn goed; hoe wel de hoge Gran Move het ge voel geeft sterk te hellen in bochten stuurt hij zeker en niet onwillig. Fantasievol of bovén- modaal verzorgd bekleed is de Gran Move van binnen niet, je voelt je er niettemin prettig in. De beoordeling staat uiteraard niet los van de prijs: voor de ba sisversie 31.995 gulden, voor de luxere CX 2.500 meer. Zeker gezien de binnenruimte en complete aankleding is dat ab soluut niet duur; slechts een haartje meer dan de eenvoudig ste varianten van de geijkte ge zinswagens VW Golf of Opel As- tra kosten. Wanneer we alle modepraat van modern autoland ter zijde schuiven, is Daihatsu's nieuwe Gran Move gewoon een station wagon. Kort en hoog gebouwd, zodat hij er anders dan anders uitziet en een iets kleiner par- keergaatje nodig heeft dan een traditonele middenklasse sta tion. Maar toch: in ruimte-aanbod en gebruiksmogelijkhe den is het een sta tionwagon. Daar is niks mis mee, want dit type auto is prak tisch en populair als gezinswagen. Aange zien de Gran Move heel betaalbaar is lijkt een verkoopdoel van 2.000 stuks per jaar aan de voorzich tige kant geschat. t Bij de presentatie was directeur Van Balen van Daihatsu Holland afwezig: hij was in Japan bezig een extra contingent van de kleinere Move los te praten. De ze tweede AutoRAJ-debutant, naast de Gran Move, verkoopt dus nu al beter dan voorzien. Het kon best eens zijn dat straks ook om meer Gran Moves gebe deld moet worden. Al kun je er niet echt meer mee dan met een gewone compacte station wagon, en lijkt het grote Neder landse publiek niet zo gevoelig voor trendy gebabbel over vrije- tijdsauto's, ruimtewagens en multi-purpose voertuigen. Maar iets wat er net even anders uit ziet dan de auto van de buren, zonder meer te kosten, heeft ook hier zijn aantrekkings kracht. Technisch gezien kan de Gran Move betiteld worden als een

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27