'De strontkar moet stoppen bij Bröring' Van 'Houten Klaas' tot waardevolle mandekker Leiden wil goede reeks voortzetten FC Lisse ziet duel met Katwijk als een halve finale Sport Klassement topscorers '96-'97 -(VRIJDAG 9 MEI 1997 985 Woordwijk doet weer eens mee om de afdelingstitel |We schrijven zaterdag 14 mei 1983. De voetballief hebbers in de bollenstreek Strekken naar Duin wetering 4waar de titel in de eerste [asse A op het spel staat, [oordwijk - Quick Boys, de [voorlaatste wedstrijd van n|het seizoen, zal beslissen n]over het kampioenschap, ie Katwijkers nemen voor 1000 toeschouwers brutaal tljeen 2-1 voorsprong en ofdenken al stiekem aan de lerste afdelingstitel uit de listorie. Maar Noordwijk icoort in de laatste tien mi- iefiuten twee goals, wint het luel met 3-2 en is kam- lioen. De zesde en voorlo pig laatste titel in de ge schiedenis van de club. QRPWIJK ROB VAN DER ZANDEN lij de w Noordwijk treedt na (3 de grote stilte in. De ploeg er niet meer in om een loofdprijs te pakken en de latste tien jaar doen de rood- itten zelfs niet meer mee in de ipioensrace. Pas dit seizoen, [eertien jaar na het laatste kam- iioensfeestje, rammelt Noord- ijk weer eens aan de poort, [et een punt achterstand op jC Lisse en Scheveningen doet [e ploeg van trainer Ruud Brö- ig nog serieus mee in de titel- ijd. Duinwetering ontwaakt it een diepe slaap. Komende iterdag staat opnieuw de voor- iatste competitieronde ge- iland en opnieuw staan Quick loys en Noordwijk tegenover ";aar, zij het dit keer op Nieuw luid. j Jos Smits speelde in '83 in Noordwijk 1 en is er nu nog jteeds bij, al speelde hij door lessureleed dit seizoen nog Een scorende Ruud Bröring in vervlogen tijden. Nu l< team de titel in de hoofdklasse A te pakken. i de trainer van Noordwijk de hoogtijdagen in de kustplaats laten herleven, door met zijn foto archief niet al te veel in de hoofdmacht. Hij kan zich de kampioenswed strijd van toen niet meer precies voor de geest halen. Wel weet de 37-jarige middenvelder dat Noordwijk in de nacompetitie de algehele zaterdagtitel aan Ijs- selmeervogels moest laten. „Noordwijk had toen een kam pioenselftal, nu ligt het anders. We komen als het ware bij toe val in de kampioensrace te recht. Ik denk voorlopig dat Lis- se en Scheveningen iets beter zijn." Volgens Smits moeten zijn medespelers nog maar zien dat ze een titel pakken. „Voorlo pig ben ik de enige in de groep die er een paar op zak heeft." Simon van Beveren was ook van de goede lichting uit '83. De laatste tien jaar was hij elftallei- der bij het eerste, een functie die hij overigens dit seizoen neerlegde. „Natuurlijk heeft het veel te lang geduurd voordat Noordwijk weer eens dichtbij een titel kwam. Nu is de ploeg misschien niet kandidaat num mer een, maai' als je hem pakt is dat meegenomen. Als je eraan ruikt, wil j e het hebben ook. Leen Korbee was in 1983 al twaalf jaar voorzitter van Noordwijk en anno 1997 is hij het nog steeds. De preses kan de kampioensploegen die hij voorbij zag trekken vergelijken en durft te stellen dat de lich ting van nu 'er nog niet rijp voor is'. „Ik zeg altijd: kampioen wordt een goede ploeg die een paar kanjers heeft. Die hadden we in '83, met bijvoorbeeld Jan Willem Bogers, maar nu niet. Nu hebben we gewoon gemid deld een goede ploeg. Vroeger zaten de spelers van Noordwijk in de bus naar een uitwedstrijd te discussiëren hoe ze zouden gaan winnen, niet eens of ze zouden gaan winnen. Pure kapsones." De kapsones van Noordwijk gaven ook op die 14de mei ken nelijk de doorslag. Terwijl Quick 'enno Ooyendijk overtreft zichzelf bij Lugdunum ffiDEN TIM BROUWER DE KONING lenno Ooyendijk heeft goed igokt. Afgelopen zomer zette Leidenaar de Nassaustraat in ïiden op zijn kop door het [auwzwarte Roodenburg-shirt verruilen voor het groene van igdunum. Het evenwicht in straat was op slag zoek, want juurman Henk de Cler voetbalt^ 15: n hele leven al bij de Kikkers.* ede dankzij de inbreng van oyendijk staat Lugdunum eer eens op de drempel van de irste klasse, terwijl het arme 'bodenburg - nu zonder spe- irs uit de Nassaustraat - is af- idaald naar de derde klasse. ,Toch blijf ik in mijn hart al- I Roodenburger", zegt oyendijk (20), telg uit een auwzwart nest. „Mijn vader ndré) en opa vonden mij oud na' i wijs genoeg om zelfstandig in keuze te maken. Het ging trijorig seizoen al niet goed met lodenburg. Dat merkte ik aan eine dingetjes. Altijd was er el heisa rond Wim en Paul Pi- u lar. En van de ene op de ande- iag kregen we te horen dat de boetes voor kaarten zelf oesten gaan betalen. Als ze it nou aan het begin van het seizoen hadden meegedeeld." Bij Lugdunum, waar jonge en oudere spelers meer een groep vormen dan bij Roodenburg, mag Ooyendijk zijn boetes bij de penningmeester declareren. Das mooi meegenomen, al staat de bijna twee meter lange man- dekker dit seizoen pas op drie prenten. Daarvoor zijn verschil lende verklaringen. Om te be ginnen miste de nieuwkomer door een moeizame entree een aantal duels. De vaste rechts back van Roodenburg moest knokken voor een stekkie in de basis van Lugdunum. „Daar over heb ik nog gesprekken ge voerd met de trainer (Albert Kalkman). Het zinde me niet dat ik er tegen HMSH en mijn oude club naast stond. Maar hij vond dat ik een basisplaats moest afdwingen. Dat heeft de gedreven man dekker inmiddels gedaan zon der zijn toevlucht te nemen tot onoibare middelen. Hij is niet meer weg te denken uit het hart van de Lugdunum-verdediging, waar hij als voorstopper de ge vaarlijkste spits van de tegen stander moet uitschakelen. Vooral met zijn recente optre dens tegen voormalig topama- teur Mark Ens van WSB oogstte Ooyendijk lof. De voormalige' houten Klaas („Lenig ben ik nooit geweest") week geen ogenblik van de zijde van de Lissenaar in Noordwijkerhoutse dienst, al betrapte hij zich toch nog op een foutje. „Ik deed een stap naar achter en Ens een stap de andere kant op, waar door hij had kunnen scoren." Omdat dat niet gebeurde, kan WSB fluiten naar een vervolg op de nacompetitie. Lugdunum moet zondag op het eigen hob belige veld ten koste van DSO uit Zoetermeer doordringen tot de laatste gang van het nage recht van de competitie: een beslissingswedstrijd tegen een nacompetitiewinnaar uit het Rotterdamse. Ooyendijk, die als stagiair een baan heeft bemach tigd op het de Rijnsburgse ar chitectenkantoor Piet Onderwa ter, gaat ondanks zijn lengte niet met zijn hoofd in de wol ken lopen bij de gedachte aan promotie naar de eerste klasse. „Als het zo ver komt, kunnen we met deze groep een eind ko men. Zeker als de geruchten kloppen dat Maikel Verver en Patrick Heymans dan onze gel deren komen versterken." Lugdunummer Menno Ooyendijk: „Toch blijf ik in mijn hart altijd Roodenburger." foto hielco kuipers Ooyendijk ziet slechts een minpunt bij een vervolg op de nacompetitie. „Mijn vader, die geen wedstrijd van mij over slaat, zal wel balen. Hij gaat na melijk uitgerekend volgende week met vakantie naar Grie kenland. Ik weet zeker dat hij meteen na de wedstrijd aan de telefoon hangt." Maar zo ver is het nog niet. Eerst moet Lugdunum zonder de geschorste Harm de Vos af rekenen met DSO, een ploeg met drie gevaarlijke spitsen. Ooyendijk heeft er alles voor over om die klus tot een goed einde te brengen. „Vanwege Hemelvaartsdag is de donder dagtraining verschoven naar vrijdag. Op die avond werk ik doorgaans bij de Digros. De trainer heeft ons een week de tijd gegeven om die avond vrij te maken voor de training. Je moet niet denken dat we onze vorm nog kunnen verbeteren, maar het gaat vooral om de teamgeest. Iedereen moet er zijn. Alleen als het echt niet lukt, zegt de trainer, geef je me maar een belletje." Maar dat zou de eer van Ooyendijk te na zijn. „Ik pro beer met mijn werk wel wat te regelen. Dat is me ook gelukt toen ik de kampioenswedstrijd van mijn buurjongen Tim de Cler met de Ajax-jeugd tegen FC Groningen wilde bijwonen. En anders train ik desnoods door tot diep in de nacht." Leidsch Dagblad Boys (toen nog met Huug Aan- dewiel in de gelederen en met Joop Molendijk als trainer) al een beetje feest vierde, schoot Noordwijk op de valreep nog twee treffers binnen. De door trainer Piet Buter ingebrachte René van Hensbergen maakte in de 79ste en 89ste minuut de goals die tot de titel leidden. De 'supersub' staat overigens niet eens op de kampioensfoto die in het clubhuis hangt... Gefrustreerd vanwege de ter nauwernood gemiste titel trok ken Katwijkse supporters na de wedstrijd een spoor van vernie ling rond Duinwetering. De po litie van Noordwijk rukte uit met honden en verrichte arres taties. Nu heeft Noordwijk-be- stuurslid Epi Bosma nog een lit teken aan zijn pols, omdat hij destijds werd gebeten door een politiehond die hem aanzag voor een Katwijkse hooligan. Leen Korbee zei direct na het laatste fluitsignaal dat 'de strontkar door het dorp moest trekken en even moest stoppen voor het huis van Ruud Bröring' (citaat uit het Leidsch Dagblad van maandag 16 mei 1983). Bröring was een seizoen eerder ('82) vertrokken bij Noordwijk en speelde bij FC Lisse. Dat gaf nogal wat commotie. Bröring was, samen met nog enkele an dere routiniers, het slachtoffer van de verjongingsdrang op Duinwetering. Maas Vink (nu prof bij Heracles) was door Bu ter voorbestemd om centrum spits te spelen ten koste van Bröring. De huidige coach voelt nu nog steeds irritatie opborrelen als hij terugdenkt aan de tijd dat Noordwijk hem afdankte als spits. „Maar goed, de strontkar mag wat mij betreft dit jaar voorrijden." Korbee: ,,Als we de titel alsnog pakken stoppen we met die kar voor Ruud zijn deur, zeker weten." Doelpuntenmaker van de week: Patrick Scheurwater (Noordwijk) 2 1) Pieter van Schie (Lugdunum-za) 0 22 2) Mark Ens (WSB) 0 19 3) Marcel van den Burg (De Sleutels) 0 17 4) Anrico van de Hoedt (FC Rijnland) 0 17 5) Llyod de Meza (Ter Leede) 0 16 6) Jimmy Simons (FC Lisse) 0 16 7) Martin Krayenoord (MVKV) 0 15 8) Michiel Turk (Meerburg) 0 15 9) Erwin Beltman (Blauw Zwart) 0 14 1® Dennis Gallert (ASC) 0 13 Joost Vink van SJZ is topscorer geworden van de maand april. De spits van SJZ maakte zes doelpunten, evenveel als Jimmy Simons van FC Lis se. Het lot wees Vink als winnaar aan. De Zoeterwoudenaar nam woensdag bij sportzaak Wout Bergers in Voorschoten de eerste prijs, een paar voetbalschoenen in ontvangst foto dick hogewoning Wout Bergers Sport stelt voor de topscorer van de week een shirt beschikbaar. De winnaar kan deze prijs ophalen bij een van de vestigingen van Wout Bergers Sport na ontvangst van de waardebon. De topsco rer van de maand ontvangt een paar voetbalschoenen. Voor de drie topschutters van het seizoen 1996/97 zijn aan trekkelijke prijzenpaketten be schikbaar gesteld. De coördi natie van het topscorersklasse ment is in handen van Wim van Duivenbode. Informatie dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur, tel. 071-5356461 Negen winstpartijen uit de laatste tien duels. Van alle clubs in de derde klasse van het zater dagvoetbal had w Leiden verre weg het beste eindschot. Het le verde uiteindelijk via een perio- detitel een plaatsje in de na competitie op. „En dat te be denken dat we met de kerstda gen vierde van onder stonden", herinnert trainer Fred Filippo zich. „Nu is het onze bedoeling om de goede reeks die we in de tweede helft van de competitie hebben neergezet, nog even twee wedstrijden vol te hou den." Filippo heeft geen verklaring voor het feit dat zijn team in 1996 matig presteerde, maar het dit jaar zo goed doet. „Je mag het aan de andere trainers in de derde klasse vragen, Leiden is een van de beter voetballende ploegen. De resultaten kwamen echter pas na de winterstop. We zijn wel een beetje van spelstijl veranderd, maar het heeft voor al te maken met meer vertrou wen en meer geluk. We speel den niet altijd oogstrelend maar plotseling wonnen we wedstrij den die we voor de jaarwisse ling zouden hebben verloren." De tegenstander van morgen is De Sleutels dat in het eerste duel in de nacompetitie verras send van Kagia verloor (2-3). Sleutels moet morgen komen en dus heeft Leiden een uitste kende uitgangspositie. Filippo tempert een teveel aan optimis me. „Ik vind het, vooral voor een vereniging die de laatste ja ren toch een paar keer negatief in het nieuws kwam, al goed dat we zo ver zijn gekomen. Hoe het verder gaat, merken we wel. Wat ik in ieder geval zeker weet is dat het huidige elftal het ni veau in de tweede klasse aan kan." Cock Jol verwacht titel voor Scheveningen 'ffoto loek zuyderduin Trainer Ted Immers ziet het voorlaatste duel van FC Lisse, thuis tegen Katwijk als een soort halve finale. „Als we die winnen, staan we na een zwaar seizoen in de finale. Op zich is dat al een geweldi ge prestatie." De coach weet nog niet helemaal zeker of hij over een volledige selectie kan beschikken. Om te beginnen heeft René Ras weer last van zijn enkel. „Maar hij is een karakterjongen dus ik ga er vanuit dat hij speelt." Verder wachten Leon van der Zwet en Marco Klein op een schorsing van een wedstrijd en de brieven kunnen vandaag nog worden bezorgd. Op de vraag of in de laatste duels de fysieke ge steldheid of de mentale sterkte de doorslag gaat geven, zegt Immers dat 'het voetbal zal beslissen'. „Dan bedoel ik vooral de individuele klasse van jongens die nu nog wat extra's achter de hand hebben. Bij Katwijk praat ik dan over Zwaan en De Ridder, bij ons over Simons en Linger." Immers zegt te genieten van de oplopende spanning. „De spanning is tastbaar. Mag het mis schien? Na een lange voorbereiding, vele beker duels en 24 competitiewedstrijden breekt de fina le aan. Dat is schitterend." RTL, Radio West, TV West - ze kwamen deze week allemaal voorbij op de Noordwijkse Duin wetering. Voor zover het nog niet duidelijk was: Noordwijk telt dit seizoen nadrukkelijk mee in de hoofdklasse zaterdag. Desondanks schat trainer Ruud Bröring de kans dat Noordwijk over twee wedstrijden met de bloemen staat te zwaaien, niet hoger in dan twintig procent: „Alles is nog mogelijk, dat weet ik. Maar FC Lisse en Scheve ningen moeten aan de andere kant toch ook in staat worden geacht nog twee partijtjes te win nen." In Quick Boys ontmoet Noordwijk morgen 'een lastige tegenstander'. Dat voor de Katwijkers slechts de sportieve plicht op het spel staat, zegt Bröring weinig: „Het is en blijft een derby. Daar bij kan een ploeg die vrijuit speelt gevaarlijker zijn dan een elftal dat kampioen kan worden, of nog kan degraderen. Je kunt er vooraf weinig van zeggen." Noordwijk, dat volgend seizoen SJC'ers Johan Hulsebosch en Kees Brouwer op het oude nest ziet terugkeren, kent voor morgen een prak tisch fitte spelersgroep. Alleen de tegen Kloetinge met een knieblessure uitgevallen Niels Karre- mans is er niet bij. Daar staat tegenover dat Ro bert Vermin en Patrick van Dam dinsdag in het LD Cupduel met FC Lisse een goede indruk ach terlieten en dat het ook met de derde langdurig geblesseerde speler, Jos Smits, overtuigend de Cock Jol, de trainer van Scheveningen, ver wacht dat zijn ploeg de titel grijpt, wanneer de resterende twee duels (thuis tegen Hoek en uit bij Achilles Veen) zes punten worden gepakt. Zonder het spelen van een beslissingswedstrijd dus. Jol: „Ik denk dat FC Lisse toch een wat zwaarder pro gramma heeft dan wij." Scheveningen zal het overigens nog moeilijk genoeg krijgen om twee keer de volle winst te grijpen. De laatste vijf wedstrijden haalde de ploeg zes punten. „Daarvoor hebben we een goe de serie neergezet. Dat zijn nu eenmaal de golf bewegingen in het voetbal. FC Lisse en Noord wijk zijn het seizoen minder begonnen, nu draai en wij niet zo goed. FC Lisse heeft het de laatste weken ook weer moeilijker", meent Jol. Dat Scheveningen de laatste weken in de pro blemen is gekomen, wijt Jol mede aan de hoge •gemiddelde leeftijd van zijn ploeg. „Het is voor een wat oudere groep ontzettend moeilijk om 20 maanden aan de top te blijven." Ook vindt Jol zijn selectie eigenlijk te smal. „We hebben 12 of 13 jongens die top-hoofdklasse kunnen spelen. Dat is eigenlijk te weinig. We merken dat nu we met blessures kampen. Tot de geblesseerden behoort Dave Krayen- brink, de doelman, die volgende week aan z'n knie wordt geopereerd. John Blok liep deze week op training een enkelblessure op en is twijfelach tig voor de wedstrijd tegen Hoek. Katwijk trekt naar FC Lisse met een fitte selec tie, geen van de spelers is geschorst. Volgens trai ner Bob Kootwijk is Katwijk niet meer of minder gemotiveerd dan tegen andere tegenstanders. „Maar het zal duidelijk zijn dat FC Lisse zal moe ten knokken voor de punten." Quick Boys mag dan dit seizoen alles op de LD-Cup gooien, het bezoek van Noordwijk laat de bewoners van Nieuw Zuid vanzelfsprekend niet koud. Al was het alleen maar door het ver loop van het eerste duel. Dat werd immers door Noordwijk gewonnen en alleen dat resultaat schreeuwt al om een sportieve revanche. Jaap van Duyn vormt een vraagteken. Twee weken geleden speelde Rijnsburgse Boys het inhaalduel tegen Kozakken Boys met 1-1 ge lijk. Het elftal van Arie Kurver was toen veel beter en daarom gaat de oefenmeester er vanuit dat in Werkendam drie punten oplevert. Kurver put ook moed uit het feit dat het Rijnsburgse team 'onder 23' gisteren een toernooi bij Scheveningen won. ARC speelde zich vorige week in en tegen Hoek in veilige haven. Ook voor tegenstander Achilles Veen," dat twee weken geleden juist tegen ARC beslag legde op de tweede periode, staaat morgen nog slechts de eer op het spel. uvs UVS durft in de slotfase van de competitie voor zichtig aan de periodetitel te denken. Weliswaar verkeert de Leidse hoofdklasser de laatste weken niet in topvorm, maar ook na de remise tegen Elinkwijk staat de ploeg van trainer Wim van Zwam nog fier op kop in de periodestand. „Toch is de wedstrijd van zondag voor onze te genstander veel belangrijker", zegt de Bleiswijker, „want AFC kan voor het eerst sinds mensen heugenis degraderen uit de hoofdklasse. Die ploeg zal alles in het werk stellen om dat te voor komen." Van Zwam houdt in Amsterdam reke ning met intimidatie en Schwalbes (opzettelijke buitelingen) van de kant van AFC. „Maar zo zou ik het in hun situatie ook aanpakken." Om toch met een positief resultaat huiswaarts te keren is het zaak dat de trainer uit zijn schor sing-vrije selectie de juiste spelers opstelt. Alleen Steven van Daalen valt vermoedelijk op voorhand af, omdat hij last heeft van een enkelblessure.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25