Wilmots laat Parkstadion exploderen 'Tennis was en is voor mij nog altijd het leven' Ajax nog altijd niet zeker ian Europa Cup voetbal Sport 'Ik maak er geen bureaufunctie van' p jJDAG 9 ME11997 chef willem spierdijk. 071 -5 i, plv -chef rob onderwater. 071-5356463 Negende titel op rij Glasgow Rangers dundee Glasgow Rangers is opnieuw Schots voetbalkampioen Jjëworden, voor de negende keer in successie. De titelverdediger had in Dundee tegen United, de nummer drie van de ranglijst, 'üiog een punt nodig. Het werden er drie dankzij een treffer van (Brian Laudrup. De Deense aanvaller scoorde na elf minuten. Het 'bleef bij 0-1. Met dit negende kampioenschap op rij evenaarde Glasgow Rangers de prestatie van stadgenoot Celtic. De grote ri vaal regeerde in de periode 1966-1974 ook zo lang. Leicester City in veiligheid inrESTERLeicester City heeft goede zaken gedaan in de hoogste Engelse afdeling, ook volgend seizoen de gewilde plaats van handeling. De winnaar van de League Cup versloeg voor eigen publiek het hooggeklasseerde Sheffield Wednesday met 1-0 en pracht zich daarmee in veiligheid. Nog liefst zeven clubs zijn piet zeker van lijfsbehoud in de premier league. Nottingham Fo- Oekraïne verspeelt dure punten iev» Het Oekraïnse voetbalelftal, de al niet meer zo trotse kop- jper in groep 9 van het WK-kwalificatietoernooi, heeft woens- lagavond opnieuw dure punten laten liggen. Armenië, duidelijk spiinder hoog aangeslagen, kwam met 1-1 weg uit Kiev. Sapoli dicht bij succes 3: [apels Napoli, dat in de Serie A al tijden weinig indrukwek- 1 ends heeft laten zien, ziet het succes nu ineens in het verschiet. 7 )oor een zege van 1-0 op Vicenza is de Italiaanse voetbalbeker 4 (innen handbereik. 4 0 Babberich wint districtsbeker otterdam Babberich/ Hoomstra heeft gisteren de districtsbe- er veroverd. De Gelderse amateurclub versloeg in Rotterdam, Js voorwedstijrd voor de KNVB-bekerfïnale, SHO met 2-0. Beide loelpunten kwamen op naam van Marino Pusic. Babberich en }H0 plaatsten zich voor de eindstrijd door eerst in het eigen dis- ict de finale te winnen. Daarna volgde twee eindtoemooien bij 0 en SC Genemuiden. ird nieuwe coach Indiana Pacers idianapolisLarry Bird wordt de nieuwe coach van basketbal- lub Indiana Pacers, de Amerikaanse werkgever van Rik Smits. )e 40-jarige oud-speler van de club vervangt Larry Brown, die orige week zijn vertrek aankondigde. ird stopte vijf jaar geleden als speler in de NBA.'In dertien jaar [J ipbasketbal werd hij drie keer kampioen. Bird, die werd gebo den in Indiana, werd ook drie keer verkozen tot meest waarde- olle speler (MVP) van de competitie. sSparta dient schadeclaim in bij KNVB otterdam Sparta heeft een claim van 150.000 gulden inge- (e iend bij de KNVB. De Rotterdamse club eist dit bedrag van de ,gj oetbalbond omdat er schade is geleden door de verplaatsing h, an de wedstrijd tegen Ajax. Het duel stond aanvankelijk voor 2 ïaart op het programma. Uit vrees voor rellen tussen suppor ts van Ajax en Feyenoord verschoof de KNVB de ontmoeting 1, aar afgelopen weekeinde. Sparta won met 2-1. Door de ver- rJj chuiving meent Sparta dat er veel minder toeschouwers op de ltf redstrijd zijn afgekomen dan was verondersteld. 0ningen jan mennega Schalke 04 krijgt beloning voor nimmer aflatende ijver tegen Inter De afstand naar het doel van Pagliuca was zo'n 25 meter, niemand van Inter Milaan viel Mare Wilmots aan. 'De stilte, het publiek dat afwacht en weet dat die bal erin gaat, die uitbar sting van vreugde', zei Youri Mulder al eens, dat zijn de momenten die het voetballen voor hem zo mooi maken. gelsenkirchen albert geesing gpd-verslaggever De magie van dat ene moment betoverde Gelsenkirchen en bracht Schalke 04 vlak voor He melvaart in hoger sferen. De in Heidelberg revalideren de spits zat op de bank in het Parkstadion, naast trainer Huub Stevens en de wisselspelers. Ze sprongen een gat in de lucht toen de Belg in Duitse dienst z'n rechtervoet tegen de bal zette. Het enige doelpunt van de avond kwam regelrecht uit de lucht vallen. De Italianen keken als versteend toe, de Duitsers op de volgepropte tribunes in het Parkstadion vlogen elkaar spontaan in de armen. Ze jank ten van vreugde. „We hebben geduld ge toond", zei aanvoerder Olaf Thon na de eerste finale voor de UEFA Cup. „Voor ons was 0-0 al een heel mooi resultaat ge weest." De 1-0, halverwege de tweede helft, was meer dan wie ook in het Roergebied had dur ven dromen. Huub Stevens werd van alle kanten geknuffeld en tot diep in de nacht bejubeld en geprezen voor z'n gouden wissel. Twee minuten eerder had hij een middenvelder (Büs- kens) naar de kant gehaald, en met de net herstelde Max een extra aanvaller ingebracht, waardoor Wilmots een paar stappen terug deed. De Belg, eerder al goed voor belangrijke treffers tegen Valen cia en Tenerife, bewees volgens Stevens zijn gelijk dat Wilmots meer middenvelder is dan aan Marc Wilmots heeft voor Schalke 04 lante is te laat. valler. „Als Wilmots vanuit het middenveld komt, is hij veel ge vaarlijker dan voorin." Dat is voetballogica. Maar het is wel de kunst om het goede moment te kiezen. Daar heb je een tik keltje geluk bij nodig. En dat had Stevens. Zoals hij ook heel goed de be perkingen van Schalke kent en weet dat de ploeg zich tegen In- ter geen bokkensprongen kon veroorloven. Daar heeft het elf tal simpelweg te weinig kwali teit voor, Thon en Nemec uitge zonderd. Stevens: „Als je naar de individuele kwaliteiten van beide ploegen kijkt, zijn Inter en Schalke niet met elkaar te ver gelijken." Dan komt Schalke zwaar tekort. doeltreffend uitgehaald voor de enige treffer in de eerste wedstrijd van de finale om de Uefa-cup. Fabian Ga- FOTO REUTERS Schalke zo'n moeilijk te bespe len tegenstander maakt. In die ploeg is geen plaats voor eenlin gen, voor een speler die zichzelf op de borst slaat omdat hij de winnende treffer heeft gemaakt. Daarom predikte Stevens dis cipline en geduld. Zelfs nog in de rust. „We moeten hier win nen. Maar desnoods valt het doelpunt in de 89ste minuut, als wij maar zorgen dat Inter niet scoort." Dat is Schalke wel toe vertrouwd. In de vijf voorgaan de Europese duels werd doel man Lehmann niet één keer ge passeerd, woensdagavond dus weer niet. Zo speelde Schalke ook, met veel energie en weinig vernuft. Voor Inter gold beide. De Italianen hoefden niet zo nodig en vonden de 0-0 een pri ma uitgangspunt voor de return over twee weken in Milaan. Zij kregen de kous op de kop. Zoals zo vaak. „Schalke", zei de vertrekkende trainer Roy Hodgson, „heeft geen aanval en geen grote individualisten. Daardoor is die ploeg onbere kenbaar." En daarom zeker niet kansloos in San Siro. Hodgson liet zich nochtans niet van z'n stuk brengen. „Het is nog maar rust." Want over veertien da gen, zo weet hij, kan Inter weer beschikken over het geschorste trio Djorkaeff, Angioma en Ince. Dan wordt het volgens de Brit een ander verhaal en kan Schal ke zich de borst natmaken. „Ook in Milaan", waarschuwt Stevens, „gaat het erom dat wij het geduld bewaren. Ook daar moeten we scoren". En rekent de Limburger andermaal op de eenheid en de discipline én de nimmer aflatende ijver die van Dat deed Mare Wilmots dus ook niet. „Ik de held van Schalke? Het gaat niet alleen om mij, het gaat om de hele ploeg. Het is de taal van de trainer. Op de vraag aan Stevens of hij wist wie bij Schalke de meeste persoonlijke duels had gewon nen, reageerde hij ronduit ge prikkeld. „Dat interesseert me niet, het gaat om de prestatie die het elftal heeft geleverd." En die was beter dan die van Inter, vond spelverdeler Sforza. „Schalke had de wil om te win nen, die ontbrak bij ons. Wij hebben te weinig aangevallen en kunnen de nederlaag daar om alleen onszelfverwijten." Terwijl Inter notabene wist dat elf basisspelers van Schalke een gele kaart op zak hadden. „Ik heb ze vooraf gewaar schuwd", zei Stevens, „dat ze zich door de Italianen niet moesten laten provoceren en dat ze niet tegen de scheids rechter moesten praten." Huub Stevens kreeg wat hij hebben wilde: een overwinning en geen geel. Daarom mogen de Kö- ningsblauen verder dromen. Van de UEFA Cup. Als opvolger van Bayern München. En van de 75.000 Mark die Schalke uit betaalt bij een succes in Milaan. Schalke 04 (Dui) - Intcrnazionalc (Ita) 1-0 (0-0). 70. Wilmots 1-0. Scheidsrechter: Batta (Fra). Toeschou wers: 56.824 Gele kaart: Galante i Intemazionale) Schalke 04: Lehmann; Eigenrauch, Thon, De Koek en Linke; Muller. Ne mec. Anderbrügge en Büskens (67. Max); Latal en Wilmots. Intemazionale: Pagliuca; Bcrgomi. Paganin, Galante en Pistone; Zanetti. Sforza. Fresi (62. Berti) en Winter; Za- Eijkelkamp naar Schalke 04 gelsenkirchen anp René Eijkelkamp speelt de komende twee seizoenen bij Schalke 04. De aanvaller van PSV verbleef gisteren in Gelsenkirchen om samen met zaakwaarnemer Boh Maaskant de besprekingen af te ronden. Eykelkamp kwam dit seizoen nauwelijks in actie. Hij herstelt van een operatie aan de achillespees. Vooral vanwege zijn blessure-gevoeligheid besloot PSV al begin dit jaar de spits geen nieuw contract aan te bieden. Bij Schalke is Eijkelkamp naast trainer Stevens, De Koek, Mulder en Van Hoogdalem de vijfde Nederlander. Westerhof bij Ajax-jeugd op zijn plek •verslaggever or het eerst sinds negen jaar nd FC Groningen in het Oos- park na een wedstrijd tegen ix niet met lege handen, 1-1. thuisclub stelde met die dstand het behoud van het divisieschap nagenoeg veilig. x is nog altijd niet verzekerd Europees voetbal. eJ! lij had flink de 'p' toen iner Jan van Dijk vertelde dat hem had gepasseerd voor laatste krachtmeting met x in het shirt van FC Gronin- „Ik snap er niets van", 011 ipperde Joop Gall, die 'straks' kast naar Veendam en met passionele spel de komen- t\vee seizoenen het vuur bij de Langeleegte I )g hoopt op te stoken, "jloewel op de reservebank I Gall tegen de landskampioen nog de man van de wed- ijd. De 33-jarige routenier viel ia een half uur in voor Ray- nd Beerens, die met lies- chten naar de kant ging. Gall g direct voorop in de strijd, halverwege de tweede helft nald de Boer een knietje in rug ('niet moedwillig') waar- or deze per brancard het veld moest verlaten en forceerde vlak daarop de strafschop. Van af elf meter schoot Magno Gro ningen naar 1-0, waarna de har de kern van de Ajax-supporters hem onder meer de gekke-koei- enziekte toewenste. 'Gall BSE' en 'Gall kankerlijer' scandeerde het vak met de fa natiekste aanhang van de club uit de hoofdstad. Het had hem niet gedeerd, liet de vuurvreter naderhand weten. „Ik ben voor het supportersvak van Ajax gaan staan en heb gewoon meegedaan. 'Toe maar jon gens', riep ik. Het interesseerde me geen ene fuck." Gall had er zelfs begrip voor dat ze hem als kop van jut uit kozen om hun frustraties op bot te vieren.Als je Ronald de Boer eruit hebt geschopt en je for ceert een strafschop, is het lo gisch dat de supporters van Ajax je bloed wel kunnen drinken..." Scheidsrechter Mario van der Ende had er geen begrip voor dat de fans van Ajax Gall de vre selijkste ziektes toewensten en gaf de stadionspeaker opdracht om te roepen dat daar onmid dellijk mee gestopt moest wor den. De scheldpartijen hielden daarna ook op. De gelijkmaker, die in die fase werd gescoord door de 19-jarige Dennis Schulp, een kloon van Dennis Bergkamp, was daar ongetwij feld óók debet aan. Verder dan 1-1 liet FC Groningen de gasten niet komen. Daarmee kreeg Ajax, vooral op basis van de eer ste helft toen het drie kansen liet liggen (Litmanen 2xen Reu- ser) en D&nny Blind via de lat over zag knallen, te weinig. Door de mouwen wat hoger op te stropen, liep de thuisclub na de pauze in de pas met de tegenstander, die kwalitatief veel meer te bieden had. Het hoogst van allemaal stroopte Gall zijn mouwen op. De ma nier waarop hij de strafschop forceerde, was illustratief voor zijn doorzettingsvermogen. Er gens aan de linkerkant van het veld, diep op de helft van Ajax, ontfutselde Gall wilskrachtig de bal van Mario Melchiot, ging di rect het strafschopgebied in en werd daar door Danny Blind onderuit gehaald. Gall: „Ik ben bij Groningen de nummer'één voor het nemen van de strafschoppen, maar ik heb altijd geleerd dat je nooit een pingel moet nemen als je zelf bent neergegaan. Normaal gesproken heb ik daar schijt aan, maar ik had een raar voor gevoel en dacht: laat ik de go den maar niet verzoeken. Toen Magno mij aankeek, zei ik: 'Doe jij het maar." Dan, uit de grond van zijn hart: „Jammer van die tegengoal, verdomme. In theorie kan FC Groningen nog altijd degraderen, maar het moet al heel raar gaan, wil de ploeg nu nog in gevaar komen. Met nog vier competitieronden te gaan heeft het de voorsprong op NEC en RKC uitgebreid tot acht punten. Bovendien is Jan van Dijk, sinds hij de op 25 fe bruari weggestuurde Hans Wes terhof opvolgde, als tijdelijk hoofdtrainer nog ongeslagen (al acht wedstrijden). En Louis van Gaal? Die had Ajax, dat nog al tijd niet verzekerd is van Euro pees voetbal volgend seizoen, goed zien voetballen. „We heb ben in de eerste helft alleen ver geten het af te maken." „Ik heb", zei Joop Gall tot slot, „voor de wedstrijd een bal in de kleedkamer van Ajax ge legd met het verzoek of de spe lers daar hun handtekening op wilden zetten. Iedereen heeft dat gedaan. Maar als ik na af loop die bal was gaan ophalen, had ik hem waarschijnlijk kapot gesneden teruggekregen. FC Groningen: Lodewijks; Liefden, Van Gessel, Schoenmakers en Elshot; Gorré, Beerens (30 Gall), Huizingh en Huistra; Rosén en Magno (84. Ommel). Ajax: Van der Sar; Melchiot, Blind, Frank de Boer en Bogardc; Juan, Lit manen en Dani; Reuser, Ronald de Boer (70. Schulp) en Van den Bergh (51.Wooter). assen/bourges frederik bierling gpd-verslaggever Hans Westerhof was uitgekeken op het clubvoetbal, heette het. Toch keert de bij FC Groningen ontslagen trainer per 1 juli terug in het door hem zo verfoeide wereldje. Als het nieuwe hoofd opleidingen bij Ajax lijkt hij een compromis met zichzelf te heb ben gesloten. Wel actief in de voetballerij, maar zonder sores. Vanuit het Franse Bourges, waar hij verblijft met het Neder lands team onder achttien, laat Westerhof weten dat de interes se van Ajax al een tijdje speelde. Sterker, voordat hij in '92 naar PSV ging, was er al eens contact met de Amsterdammers. Wes terhof koos echter voor de job als hoofdcoach in Eindhoven, al kon hij toen niet bevroeden dat hij enige tijd later toch hoofd opleidingen (bij PSV weltever staan) zou worden. Hij vond er zijn plezier in het trainen terug, en nu lijkt de geschiedenis zich te herhalen. Ontslagen bij Gro ningen, straks weer goedge mutst aan het werk met de jeugd. Westerhof wordt bij Ajax de opvolger van Co Adriaanse, die de veelgeprezen jeugdoplei ding van de Amsterdamse club verruilt voor Willem II. Het con tract voor onbepaalde tijd dat Westerhof sloot met Ajax, bete kent dat het tijdelijke optreden als vervanger van Hans Dorjee niet zijn laatste kunstje in de voetballerij is. „Dat heb ik ook nooit beweerd", zegt Westerhof nu. „Ik heb alleen gezegd dat ik niet meer als hoofdtrainer wilde werken. Dit is een totaal andere baan. En uit mijn PSV-tijd weet ik dat het me ligt. Ik moet van een groep jeugdtrainers een eenheid maken, en ik ga me be zig houden met de jeugd zelf. Ik ben namelijk niet van plan om er een bureaufunctie van te ma ken. Daar ben ik niet geschikt voor. Natuurlijk, ik heb wel een coördinerende taak, maar ik wil ook dicht bij de praktijk blijven staan." Ajax heeft geruime tijd moeten wachten op het ja woord van Westerhof. De gebo ren Achterhoeker was afhanke lijk van het herstel van Hans Dorjee, die door hartproblemen zijn werkzaamheden tijdelijk had gestaakt. Op verzoek van Hiddink sprong Westerhof even bij. Drie winstpartijen met Jong Oranje later meldde Dorjee zich weer beter. Dat was voor Ajax en Westerhof het sein om weer rond de tafel te gaan zitten. Levende legende Tracy Austin een week in Holland 8 - hier nog als jong tennistalent in actie tegen Betty Stöve - in Nederland, om deel te nemen aan het 35+-toernooi in FOTO ARCHIEF mook rob van der zanden Ze verzoekt de fotograaf vriendelijk, maar drin gend om direct te stoppen met het maken van fo to's. Tracy Austin heeft een eigen make up-lijn en ze is vanochtend nog niet opgemaakt, vandaar. De Amerikaanse mag dan uit de schijnwerpers zijn verdwenen, ze is nog altijd een gewild recla me-object en gedraagt zich er naar. Ook bij de fa milie Austin moet de schoorsteen roken. Ze was een keer eerder in Nederland. Toen ze nog een tienersterretje was, twintig jaar geleden. Ze krijgt de naam van de plaats niet uit haar strot. 'Schiffenik?'. Scheveningen dus. Deze week is ze te gast in Mook, een dorpje onder de rook van Nijmegen. Daar organiseert zakenman Piet van Lent elk jaar zijn invitatietoemooi voor de oude meesters uit het tenniscircuit. Dit keer zijn voor, het eerst ook de vrouwen van boven de 35 wel kom. Tracy Austin wordt pas eind dit jaar 35, maar niemand die daar op let. Het toernooi van Van Lent kent vooral rechten en weinig plichten. In de achtertuin van Van Lent - 'Ome Piet' voor Nastase, Leconte, Vilas, Okker en al de andere ge nodigden - betreden de levende legendes jaarlijks de drie privé-gravelbaantjes. Voor het oog van toeschouwers die allemaal persoonlijk zijn uitge nodigd door de organisator. Het programma wordt gevuld door voormalige profspelers die niet meer 'on tour' zijn maar 'op retour'. Austin hoort er inmiddels ook bij. Goed beschouwd is ze bijna vijftien jaar geledep al gaan afbouwen toen ze 21 was. Want het verhaal van Tracy Austin is toch vooral het verhaal van het supertalentje dat in de dop werd gebroken. Ze won als 16-jarige de US Open. Op haar 17de werd ze de nummer 1 van de wereld en weer een jaar later won ze haar tweede US Open, in '81. Het leek het begin van een rijke loopbaan, maar het bleek haar laatste grote prijs. Ze kreeg een hardnekkige rugblessure en kwam pas jaren later terug in het circuit. Zonder veel succes. Toen brak ze haar been bij een ernstig auto-ongeluk in '89 en vervolgens werd het heel stil rond de blondine. Inmiddels is ze getrouwd met Scott Holt en moeder van een zoon, genaamd Dylan. „Of hij gaat tennissen? Ik weet het niet, hij is net een jaartje oud." Austin pakte twee miljoen dollar aan prijzen geld in haar actieve jaren, maar heeft nooit het maximale uit haar carrière kunnen halen als ge volg van een te fragiel lichaam. Ze trekt haar mouwen op en toont haar iele armpjes. „Kijk nou eens naar die polsjes. Dit is toch eigenlijk geen li chaam voor topsport?" Ze rept met geen woord over haar leermeesters die met de vele drills haar kinderlichaam sloopten. Ook niet over ouders die te veel druk op de schouders legden. „Ik had de beste ouders die een tennistalent zich kon wen sen. Ze lieten altijd de keuze aan mij." „Het heeft me altijd een beetje geïrriteerd dat ik jarenlang ben genoemd als een 'burn out', het kindsterretje dat al vroeg was opgebrand door een overdosis trainingen en toernooien. Ik was juist het tegenovergestelde van een burn out. Die wil niet meer en is geestelijk opgebrand. Maar ik wilde nog dolgraag, alleen het kon niet meer van wege de rug en dat ongeval." In '93 maakte ze een come-back in het profci- cruit. Ze speelde onder andere de Australian Open, maar kon niet al te veel potten breken in de tour. „Ik had geen doelen gesteld. Het enige wat ik wilde was eervol afscheid nemen van het proftennis, op een manier en op een tijdstip dat ik zelf kon bepalen. Hoog zou ik niet eindigen want ik kon niet eens voluit spelen en trainen. Dat ik in Palm Springs won van Katerina Malee- va, toen toch de nummer elf van de wereld, was een mooi succes. Maar het feit dat ik spelend af scheid kon nemen was in feite de grootste over winning." Ze heeft weinig behoefte om wijze lessen mee te geven aan de huidige tienersterretjes zoals Hingis, Majoli en Koumikova. „Ze zijn volgens mij fysiek en geestelijk allemaal goed voorbereid op het profbestaan. Je moet ze niet verbieden om op jonge leeftijd proftoernooien te spelen. Hingis is nu nummer één van de wereld met zestien jaar. Had je haar dat moeten afpakken omdat ze -zo jong is?" Volgens Austin maakt Martina Hingis een vrije, ontspannen indruk. „Ze toont emotie. Lacht en gooit zo nu en dan met rackets. Ze oogt gelukkig. Ik denk dat haar begeleiding door heeft dat het kind belangrijker is dan de bankrekening." Austin is het wel eens met de beperkende maatregelen die door de spelersvakbond (WTA) zijn opgelegd. De tieners mogen volgens de nieu we reglementen voor meer toernooien inschrij ven naarmate ze ouder worden. „Een bepaalde begrenzing is goed, maar niet te veel. Het pro bleem bij tennis blijft dat het geen off-season heeft. Het gaat maar door, week in week uit. Waarom niet stoppen in november en dan toe werken naar de Australian Open van het nieuwe jaar?" Austin is inmiddels tv-commentator maar wil niet alle toernooien doen voor USA Network. „Ik wil moeder spelen voor mijn baby." Wel vindt ze het leuk om mee te doen aan de Virginia Slims Legends Tour, een circuit voor de voormalige cracks als Chris Evert, Martina Navratilova, Yvon ne Goolagong en Billy Jean King. „Tennis was voor mij het leven en is nog altijd het leven. Dat zal altijd zo blijven." Roel Liefden van Groningen is te laat als Martijn Reuser kopt. De inzet van de Ajacied zou geen doel treffen. FOTO WFA

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23