Roda profiteert van Fries geschutter Koelbloedigheid De Bilde redt slordig PSV Sport kijkoperatie Pim Langeveld Talan: 'We zijn volledig weggespeeld' Ajax biedt Ravensbergen en De Cler contract aan Kasparov en computer blijven in evenwicht RIJDAG 9 MEI 1997 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef r08 onderwater, 071 -5356463 Jlympia's Tour in Noordwijkerhout uaardenburg Noordwijkerhout wordt in 1998 een nieuwe start- fcfinishplaats van Nederlands oudste etappewielerwedstrijd: llympia's Tour. Dat heeft Wim Westerveld, voorzitter van de Itichting Olympia'sTour, medegedeeld tijdens een persconfe- entie in Waardenburg. Vermoedelijk krijgt Noordwijkerhout de weede of voorlaatste dag toegewezen, want dan is de karavaan [0 de buurt van de Randstad. De internationale etappewedstrijd jegint volgend jaar mei in Ridderkerk en eindigt in Amsterdam. Jóordwijkerhout heeft een optie voor nog twee jaar. ank doet superbod op Ronaldo de janeiro» De Braziliaanse bank Excel Economico heeft een ïdrag van 90 miljoen dollar (ruim 170 miljoen gulden) over ior Ronaldo van FC Barcelona. Dat maakte de directie van de iik in Rio de Janeiro bekend. Excel Economico is eigenaar van t club Corinthians uit Sao Paulo. Het bod is overgebracht aan te agenten van Ronaldo in Rio, Alexandre Martins en Reinaldo itta. „We zijn met veel optimisme uit elkaar gegaan", verklaar de Mauro Lopes, voorlichter van de bank, na het gesprek. Vol- tns hem bestond het bod uit een afkoopsom van 32 miljoen jkjllar en een salaris van 58 miljoen dollar over een periode van (ten jaar. Jweedse ijshockeyers naar finale p sinki/tampere Zweden heeft zich geplaatst voor de finale van 5t wereldkampioenschap ijshockey voor A-landen. De olym- sch Jcampioen won gisteren in Helsinki met 1-0 van titelverde- ger Tsjechië. Jönsson maakte in de 52e minuut het winnende uelpunt. Zweden, dat woensdag met 5-2 van gastland Finland jn, speelt vanaf zondag in een best-of-three serie tegen Rus- id of Canada. Beide landen spelen vandaag tegen elkaar. De jssen hebben aan een gelijkspel genoeg om de finale te halen. itartverbod voor Claudio Chiappucci int quentin De Italiaanse wielrenner Claudio Chiappucci iièeft gisteren een startverbod opgelegd gekregen voor de twee etappe van de Ronde van Romandië. Onderzoek had uitge- u jzen dat het volume van de rode bloedlichaampjes in zijn li- ilaam, het hematocrietgëhalte, 51 procent bedroeg. Dat is net iven de vastgestelde limiet van 50 procent. Het is voorlopig ig niet duidelijk of Chiappucci over negen dagen kan beginnen n de Ronde van Italië. Het startverbod duurt in principe twee :ken. beraadt zich over Hindstore irlem Het resultaat van een molestatieprocedure van de JVB bepaalt of de play-offwedstrijden op 14 en 16 mei om lan- ilijke zaalvoetbaltitel tussen Hindstore en Hoornsche Veerhuys I it het programma worden gehaald. Afgelopen maandag draai- pde eerste confrontatie om de nationale zaalvoetbalbeker uit een massale vechtpartij. De bond wilde aanvankelijk de larlemse zaalvoetbalclub onmiddellijk uit de competities te- ïgtrekken, maar kwam daarop terug. 5rünholz vrijwel rond met Sparta ^Inhaag Edwin Grünholz is vrijwel rond met Sparta. De aan- 'tiller van ADO Den Haag is tevreden met de aanbieding, die de btterdamse club hem heeft gedaan. Er is echter nog een ver- %il van mening omtrent de duur van het contract. Heerenveen gesloopt, verslagen en ontgoocheld Langeveld, de middenvel van ADO Den Haag, onder- •it vandaag een kijkoperatie. Katwijker, die geblesseerd fcte tijdens de uitwedstrijd en FC Den Bosch, blijft last iden van zijn knie. Het is nu maar de vraag of Langeveld nacompetitie haalt. Naast geveld ontbreken morgen avond, in en tegen Eindhoven bij ADO Den Haag ook Barry de Vreede, Lowie van Schijndel, Ju- rica Siljanoski vanwege blessu res. Virgilio Teixeira is ge schorst, maar daarentegen kun nen Johan Vogelaar, Marco Meijer en Dirk Heesen wél in actie komen. Laatstgenoemde speelde dinsdag mee in een combinatie van ADO Den Haag. Deze klopte RKSVM met 3-0. Een provincie was rpassaal uitgerukt, de Rotterdamse Kuip had veel weg van een Friese enclave. Aan alle randvoorwaarden was vol daan, het mocht echter niet baten. Heerenveen in casseerde gisteravond mis schien wel de grootste de ceptie in het bestaan van de club. Tot grote treurnis van een voetbalmaffe pro vincie schreef niet Heeren veen, maar Roda JC ge schiedenis in de Kuip. In de finale van de strijd om de Amstel Cup gingen de Friezen afgetekend met 4-2 over de knie bij de Limbur gers. ROTTERDAM GERT VAN PUK GPD-VERSLAGGEVER De eindstrijd tussen de num mers vijf en zes van de PTT-te- lecompetitie moest een spekta kelstuk worden. Dat werd het ook, juist omdat er twee sub toppers in het veld stonden. Roda JC en Heerenveen keken niet op een foutje meer of min der, liepen over van enthousias me en maakten er een dol dwaze ontmoeting van in de sfeervolle Kuip. Met de Limbur gers uiteindelijk als terechte winnaars. Zij sprongen net iets minder vaak in de fout dan de opportunisten van trainer Fop- pe de Haan. Drie keer eerder stond Roda JC zonder succes in de vader landse bekerfinale. In '76 tegen PSV (0-1), in '80 opnieuw tegen PSV (1-3) en in '92 tegen Feye- noord (0-3) waren de Limbur gers verliezend finalist. Net als Heerenveen beschouwde Roda JC deze eindstrijd als een uitge lezen mogelijkheid om geschie denis te schrijven. Die kans liet trainer Martin Jol zich niet ont nemen. Heel slim manoeu vreerde hij zijn ploeg in de rol van underdog, na negentig enerverende minuten stond de trainer uit Scheveningen volko men verdiend met de Amstel Cup in zijn handen. Jol reageerde ingetogen op zijn grootste succes tot nu toe in zijn nog kortstondige loopbaan als trainer in het betaalde voet bal. „Als ik één trainer de Am stel Cup had gegund, dan was het wel Foppe de Haan. Maar met deze uitslag kan ik ook wel vrede hebben. We hebben een droomfinale gespeeld. Voor de competitie wonnen we thuis met 6-1 van Heerenveen. Daar De dolgelukkige selectie van Roda JC viert het veroveren van de Amstel Cup in bad. om wist ik dat er mogelijkheden moesten zijn de ploeg ook in de bekerfinale te verslaan. Het is mooi dat het allemaal zo gelo pen is. Het scoreverloop was ook duidelijk in ons voordeel. Als we het bij die 4-1 voor sprong iets slimmer hadden aangepakt, dan hadden we Heerenveen met grote cijfers naar huis gestuurd. Maar zo is het ook goed, zeker weten." Heerenveen maakte in de be kerfinale de fout om blind te vertrouwen op de extra klasse van spelers als de Rus Igor Kor- neev en de Deen Jon Dahl To- masson. Zij waren voorbestemd om het verschil te maken tegen het sterke Limburgse collectief. Maar beide Friese paradepaard- jes lieten het afweten. Korneev iets minder dan Tomasson. De Deen was diep ontgoo cheld na zijn eerste en laatste Nederlandse bekerfinale. Hij speelt de komende vijf seizoe nen in Engeland bij Newcastle United. „Ik ben enorm teleurge steld. Maar het zat er vandaag gewoon niet in voor ons. We hebben erg amateuristisch ge speeld. De trainer had ons vol doende gewaarschuwd voor de spelhervattingen van Roda. Dan is het spijtig als je ziet hoe de eerste twee tegentreffers tot stand komen. Dat had nooit mogen gebeuren. Maar zelf heb ik ook beslist niet goed ge speeld. In de eerste helft werd ik constant door twee man be waakt. Dat maakte het er ook niet gemakkelijker op." Zonder de inbreng van Jon Dahl Tomasson en Igor Korneev stond Heerenveen voor een kansloze missie. Alle vocale steun van de 27.000 meegereis de fans ten spijt. Roda JC was simpelweg de betere ploeg. Met Gerald Sibon en de Heine Eric van der Luer als onbetwiste uit blinkers. De spelhervattingen van Van der Luer waren levens gevaarlijk, de bewegingen van Sibon soms onnavolgbaar. Al in de vijfde minuut legde Van der Luer de bal panklaar op het hoofd van Gerald Sibon: 1- 0. Door een blunder van doel man Ruud Hesp kwam Heeren veen nog één keertje terug in de wedstrijd. De Limburgse sluit post verkeek zich in de twaalfde minuut volledig op een zeker niet onhoudbare vrije trap van Igor Korneev. Drie minuten la ter nam Roda JC al weer een nieuwe voorsprong. Een hoek schop van Van der Luer werd door Ger Senden simpel met het hoofd verzilverd. Meer treffers bleven in de dol dwaze eerste helft uit, hoewel beide ploegen 'nog zeker drie uitgelezen kansen kregen om de score verder op te voeren. Na rust had Roda JC aan een kwar tiertje genoeg om de bekerfinale definitief naar zich toe te trek ken. Heerenveens geschutter in de defensie werd door de uit blinkende Van der Luer genade loos afgestraft (3-1). En in de 58ste minuut was er na de tref fer van Maarten Schops geen sprake meer van een wedstrijd. Heerenveen was gesloopt, ver slagen en diep ontgoocheld. De treffer vlak voor tijd van Jeffrey Talan veranderde daar niks meer aan: 4-2. Trainer Foppe de Haan gaf na afloop ruiterlijk toe dat Heeren veen er niet aan te pas was ge komen in de bekerfinale. „Roda was beter, agressiever en sterker in de duels. Bovendien waren ze erg koelbloedig in de afwerking. Bij ons kwamen te veel spelers niet in het stuk voor of ze kon den niet brengen wat ze nor maal gesproken in huis hebben. Dat zal ongetwijfeld met de spanning te maken hebben ge had. Niks aan te doen, Roda heeft verdiend gewonnen. En wij hebben een flinke draai om de oren gekregen. Het zal nog een hele klus worden om de draad voor het weekeinde weer op te pikken tegen Ajax. Dat wordt opnieuw een cruciale wedstrijd voor ons. Ik hoop dat de afloop beter zal zijn dan van daag." Roda IC: Hesp: Senden, Vrede, Schops en Van Haaren (89. Luypers); Doomer- nik, Sibon, Ooijer en Van de Luer (76 Van der Heyden); Van Houdt en I.awal (69. Martens). Heerenveen: Vonk; Tobiasen, De Vis ser, Hansma en Sier (70. Nygaard); Pastoor (64. Meinseth), Tomasson en Komejev; Talan, Echteld en Pahlplatz (56. Wouden). ROTTERDAM GPD De geur van de nederlaag was scherp en door dringend. Verliezen stinkt. Als geslagen boksers in witte badjassen zegen de spelers van SC Heerenveen tegen de grasmat. „Volledig wegge speeld. Overklast door een team dat op alle fronten beter was," gaf Jeffrey Talan ruiterlijk toe. Wat een 'hemelvaart' had moeten worden, werd een helletocht. „Het zal moeilijk worden om ons weer op te laden voor het duel met Ajax komende zondag." „De druk was te groot. Heel Friesland ver wacht dat je wint," probeerde doelman Hans Vonk de verliesbeurt te verklaren. De Kuip was zwanger van emotie. Het grote aantal decibellen van de 25.000 provinciegenoten op de tribunes had inspirerend moeten werken. In een stadion vol pompebleden werd Heerenveen echter afge droogd. „Toen we de Kuip betraden waren we onder de indruk van de geweldige sfeer. Maar dat gaf tevens ook weer extra druk. We komen in grote wedstrijden gewoon nog ervaring te kort," aldus Vonk. Talan baalde enorm. „De stemming in de kleedkamer was down, bedrukt," aldus de spits. „We waren niet scherp. We hadden geschiede nis willen schrijven. Maar met 4-2 verliezen, dat is geen mooi verhaal. Nu moeten we ook nog oppassen dat we niet alles vergooien binnen een paar dagen. Verlies tegen De Graafschap en nu tegen Roda JC. Zondag Ajax, daarna nog drie competitieduels. Het zal moeilijk worden om het elftal weer op de rails te krijgen." bendendienst Sparta voor buurman Feyenoord blijft uit 131 tRDAM MARK CALDENHOVEN '^VERSLAGGEVER roem was hem al vooruit ïeld. „Ik wist wel een beetje hij kon." Maar nu Gérard looijer de kwaliteiten van de van PSV aan den lijve had ervonden, kwam hij super- :ven te kort. De nieuweling ie Nederlandse velden heeft hart van Sparta's verdediger estolen. „De meeste spitsen rechtsbenig. Hij niet. Dat ikt hem, zeker voor mij als sbenige speler, moeilijk te ïigen. Hij is heel com- Hij blijft gaan, staat altijd le goede plek en is met een ischijnlijk simpele bewe- zo een paar meter van je aan. Hij is zonder twijfel van de beste spitsen tegen ik heb gespeeld." jn naam: Gilles de Bilde. De maakte weer eens het ver- In zijn vierde en tot dus- beste optreden voor PSV irde de aanvaller de kwakke- le Eindhovense miljoenen- ïatie met twee uitgekookte punten langs Sparta: 1-3. treffers tegen NAC en Ajax :ht De Bilde zijn totaal al op De behendige frontsoldaat, in de winterstop voor de s van concurrent Feyenoord ggekaapt, heeft zich len een maand al onmis- gemaakt bij PSV. ck Advocaat: „Hij is scherp, mag ik graag zien. Dolf interimtrainer bij Sparta: rard de Nooijer speelde niet zo slecht. Toch blonk De uit. Dat was puur zijn ei- verdienste." vriendendienst van Sparta buurman Feyenoord bleef PSV wisselde stuivertje met Rotterdamse koploper en zeker met De Bilde, vier Is voor het slot titelkandi- nummer 1. Ook volgens tfd de Nooijer, die de rtastendheid van PSV prees. J Bilde maakt het verschil jen het kampioenschap of I PSV is heel slim geweest |hem aan te trekken. Veel jrgd tegen Sparta. Doelman Edward Metgod is verslagei slimmer dan Feyenoord." De Bilde zelf was uiterlijk on bewogen onder alle loftuitin gen, al kleurde een bloedende onderlip zijn gelaat. „Een ge sprongen koortsblaas", verdui delijkte hij. En niet het gevolg van een handgemeen met Gé rard de Nooijer, wiens blauwe oog prima paste bij de kleur van zijn clubcolbert. „Nog van Ajax", repliceerde de Zeeuw. De Bilde had lekker gespeeld, zei hij. „Maar vooral dankzij de passes van Zenden en Jonk kon ik scoren." Wel krijgt hij in Ne derland meer ruimte dan in Bel gië. „Omdat de kleine ploegen zich hier niet ingraven." Dat PSV binnenkort met de schaal op het bordes in Eindhoven staat, is voor De Bilde zon neklaar. „Vier wedstrijdjes win nen, dan ben je kampioen." Of het zo gemakkelijk is als De Bilde voorspiegelt, is nog maar de vraag. Daarvoor wisselt PSV dit seizoen goede periodes af met labiele. De 30ste compe titiewedstrijd tegen Sparta was een blauwdruk van de lopende voetbaljaargang van de Eindho- venaren. De belegering van het Kasteel deed denken aan de fraaie competitiestart.' Sparta- PSV was ruim dertig minuten een spel tussen kat en muis. Maar Zenden, Numan, Nilis en Petrovic misten, oog in oog met Sparta-doelman Metgod, koel bloedigheid en scherpte. De ra ke kopbal van Cocu, uit een hoekschop van Jonk, was een magere afspiegeling van de krachtsverhoudingen: 0-1 PSV maakte het zich daardoor onnodig moeilijk, vond Advo caat. „Ik vroeg me voortdurend af waar mijn spelers waren met hun gedachten. En als je zelf de kansen laat liggen, valt het doel punt vroeg of laat aan de andere kant. Van die oude voetbalwet profiteerde Dennis de Nooijer. Zenden had even daarvoor de paal geteisterd, maar nog in de zelfde minuut scoorde Sparta. Dennis de Nooijer klopte Van Ede - de vervanger van de ge blesseerde Waterreus - met een fraaie knal. Met dank aan Petro vic en Vampeta, die schutterden bij het uitverdedigen: 1-1 De rechterkant is en blijft de achilleshiel van PSV. Waar de linkerkant met Zenden en Nu man swingt, hapert de rechter kant. Tussen Petrovic, die in de pauze werd afgelost door de Roemeen Stinga, en Vampeta klikt het slechts bij hoge uitzon dering. Maar ook na de hervat ting bleven Vampeta en Stinga het antwoord schuldig. Vooral omdat Sparta na de gelijkmaker zich even van de handrem ont deed en Advocaat zonder de ge blesseerde Vink nauwelijks al ternatieven heeft. Juist in een fase dat PSV na een versnelling van Sparta naar adem hapte, sloeg De Bilde voor de eerste keer toe. Zenden, die keer op keer te snel was voor Marilia, wisselde net als PSV uitstekende momenten af met zwakke, maar leidde niettemin de zege in. De linksbuiten zwiepte de bal pasklaar op het hoofd van.de Belgische aanval ler. Op dat moment kondigde zich reeds een wissel Nilis-Clau- dio aan. De Bildes landgenoot sukkelt al maanden met een pijnlijke enkel en met zijn vorm. Waar De Bilde de show steelt, staat Nilis op het tweede plan. Slechts met pilletjes is de inter national op de been te houden. Sparta zette na de achter stand nog even aan. Maar For tes en Dennis de Nooijer brach ten de Eindhovense defensie slechts in verlegenheid. Twee minuten voor het einde sloeg De Bilde opnieuw hard toe. Jonk bediende de spits met een fluwelen steekpass en Metgod had geen verweer op het stiftje. De Bilde lijkt in Eindhoven al aardig ingeburgerd. Zelf wil hij er niets van weten. Want, zo zei hij koeltjes: „Het blijft voetbal." Sparta: Metgod: Marilia, Berhalter, Ge rard de Nooijer en Van der Meer; For tes, Alflen (80. Krijgsman), Nieuvven- burg en Groenendijk; Dennis de Nooij er en Van der Laan. PSV: Van Ede; Vampeta, Stam, Valckx en Numan; Petrovic (46. Stinga). lonk, Cocu en Zenden (80. Van der Doelen); De Bilde en Nilis (59. Claudio). KATWUK ROB ONDERWATER Robert Jan Ravensbergen en Tim de Cler krijgen vandaag een aanbieding van Ajax. Deze week heeft de Amsterdamse club de Katwijker en de Leidenaar toegezegd dat de voetballers in aan merking komen voor een contract. Over de duur van het contract is nog niets bekend. De spelejs vertoefden deze week in Frankrijk met de UEFA-jeugd. Tim de Cler speelde eerder voor Lugdunum. Robert Jan Ra vensbergen voetbalde voor Quick Boys en Feyenoord. 'Dit is niet de normale Kasparov' NEW YORK RTR Na vier partijen houden de bes te mens en de beste computer onder de schakers elkaar nog in balans. De strijd tussen de Rus sische wereldkampioen Gari Kasparov en de machinale su perdenker Deep Blue leverde in New York in de derde en vierde confrontaties remises op. Kasparov begon de tweekamp met een zege, maar gaf de twee de partij op, onnodig volgens experts na grondige analyses. Met nog twee partijen te spelen (morgen en zondag) is de stand tussen de breinen 2-2. Volgens waarnemers heeft de 34-jarige Kasparov, volgens ve len beschouwd als de beste schaker in de historie, zijn stijl aangepast. Hij heeft de creatie ve en aanvallende paden, type rend voor zijn manier van spe len, verlaten en stelt zich be hoedzaam op. „Dit is niet de normale Kasparov, die we zien in de toernooien van mens tegen mens", aldus commentator en schaakmeester Mike Valvo. „In feite geeft hij de computer de gelegenheid het initiatief te ne men. Het is maar de vraag of Kasparov succes zal hebben met deze opstelling." Na de nederlaag van zondag in de tweede partij ontstond er enige opschudding toen een anonieme schaker via de Inter net Chess Club een remisevari ant ontdekt had. Deze mogelijk heid tot ontsnapping werd later door de deskundigen bevestigd. Ook de programmeurs van Deep Blue gaven toe dat de ma chine de situatie niet optimaal geëvalueerd had. Dat verleidde Kasparov ertoe met een glim lach rond te bazuinen dat de machine „een erg menselijke" beslissing had genomen en dat zijn tegenstander „tekenen van intelligentie" had getoond. In de derde partij wist Kaspa rov ondanks het voordeel van de witte stukken geen gunstige stand op te bouwen. Na 4,5 uur was remise een feit. Woensdag avond vertelde de wereldkam pioen na een nieuwe deling van het punt dat hij het gevoel had gehad op winst af te stevenen. In het middenspel offerde de Rus een pion. Dat leidde tot een gecompliceerd toreneindspel. „Ik meende dat het offer correct was. Maar ik moet iets over het hoofd hebben gezien in de tijd noodfase." Na ruim vijf uur en 56 zetten berustte Kasparov an dermaal in remise. De winnaar van de tweekamp tussen mens en de IBM RS/600 SP krijgt 1,33 miljoen gulden, de verliezer incasseert 760.000 gul den. Kasparov zegevierde ruim een jaar geleden in Philadelphia na drie winstpartijen, een ne derlaag en twee remises.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21