SLeidsch Dagblad tittesolf? 21 27 'Kankeronderzoek deugt niet' 'Combinatietherapie kan aids-patiënten genezen' Separatisten bezetten -klokkentoren Venetië ^diskoland Archeon weer ingezegend Alarm vakbond over giftige bloementeelt D66-raadslid neemt B en W Lisse onder vuur Bil**' Supersnel autowassen Auto Marestad i wesselman BEL: 071-5128030 nHEEBHaas!* IV/JILIM Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X y w Cultuur en Kunst 'Flora-concerten vormen een welkome ontspanning' ORGtRICHT 1 MAART 1860 NR. 41383 Sport •Weg en Wiel Heerenveen gesloopt, verslagen en ontgoocheld Fietser is beter af met het slimme 'wiebelpedaal' 'syclroloog twijfelt aan wetenschappelijk gehalte van rapport over omgeving Schiphol RUSWUK ANP Maatschappelijk misleidend en in wetenschappelijk op- cht onvoldoende." Zo noemt psycholoog dr. K. Altena it onderzoek van het Integraal Kankercentrum Amster- im (IKA) inzake kanker in de omgeving van Schiphol, igin maart werd geconcludeerd dat het aantal kanker- jvallen rond Schiphol niet wezenlijk afweek van dat in rest van Nederland. Altena meent dat wel degelijk is ingetoond dat in het gebied rond Schiphol meer kanker jorkomt. Hij bepleit verder onderzoek naar de oorza- hiphol* bill meyer Operette-actieop San Marcoplein iur M. in speciaal team van de Itali cise politie heeft vanochtend et gebruik van traangas een Inde gemaakt aan de bezetting in de klokkentoren van de San arco-basiliek in Venetië. Een j.goep van acht personen had ch verschanst in de toren en ten weten te vechten voor de ïafhankelijkheid van de Vene- lanse republiek 'La Serenissi- a'. De separatisten waren kort na iddernacht op het San Marco- ein verschenen met een nage- aakt militair voertuig. Nadat het plein enige tijd bezet idden gehouden, ver- Amstelveen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Buitenvel- dert. De onderzoekers hielden zich bezig met tien soorten kanker die voorkomen in het gebied met de ergste geluidshinder en in een wat grotere cirkel rond Schiphol. De uitkomsten wer den vergeleken met onder meer landelijke gemiddelden. De conclusie luidde dat weliswaar tena heeft in een lijvig rapport beschouwingen en onder- eksresultaten van het IKA, dat :rd bijgestaan door de GG GD Amsterdam en het Neder- nds Kankerinstituut, geanaly- :rd. De uitkomsten van het iderzoek werden gepubliceerd een artikel in het Tijdschrift ir Geneeskunde op 8 maart. ;t onderzoeksgebied betrof vlak rond Schiphol meer long- elen van) de gemeenten kanker voorkomt, maar dat in aarlemmermeér, Aalsmeer, een iets breder gebied rond de luchthaven juist sprake is van minder longkanker. Worden alle onderzochte vor men van kanker bij elkaar opge teld, dan is sprake van tien pro cent meer kanker dan het lan delijke gemiddelde. Maar deze afwijking is volgens het IKA vrij normaal en geeft geen reden tot het leggen van oorzakelijke ver banden tussen Schiphol en het voorkomen van kanker. De on derzoekers wijten het hogere percentage aan long- en blaas- kankerpatiënten aan de leefge woonten in deze omgeving. Ro ken zou vooral de oorzaak zijn van de gemeten hogere percen tages. Altena bestrijdt deze conclu sies. Hij meent met dezelfde cijfers in de hand dat sprake is van een veel hoger kanker percentage (voor bijna alle vor men van kanker) rond Schiphol dan in de rest van het land. Omdat echter kanker aan hals, hoofd en spijsvertering in de re gio Schiphol veel minder voor komt dan normaal, wordt het gemiddelde zwaar gedrukt. Bo vendien, zo neemt hij de onder zoekers kwalijk, is door het IKA totaal geen onderzoek gedaan al 25 jaar Knalgoed! naar leefgewoonten en rookge drag in het gebied. Uitspraken op dit terrein zijn daarom on wetenschappelijk en mislei dend, zo meent hij. Dr. O. Visser van het IKA pa reert alle kritiek op het onder zoek. ,,Wij hebben onafhanke lijk onderzoek verricht, waarvan de conclusies blijkbaar niet in het straatje van de heer Altena passen. Onze uitkomsten tonen aan dat het gebied rond Schip hol tamelijk gemiddeld is. Het wijkt niet af van de situatie in grote steden, waar bijvoorbeeld longkanker vaker voorkomt dan op het platteland omdat vrou wen er eerder zijn gaan roken. Dit beeld wordt bevestigd in Al- mere en Lelystad, waar veel Amsterdammers naar toe zijn verhuisd. Altena kijkt alleen naar de losse cijfers van het on derzoek, zonder ze in een bre der verband te plaatsen. Een combinatietherapie kan mensen die met het HIV-virus zijn besmet mogelijk binnen twee tot drie jaar geheel virus vrij maken. Dat verwachten on derzoekers van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam en van de Universi teit van Minnesota in de Vere nigde Staten. Dat blijkt uit een publicatie vandaag in het wetenschappe lijk tijdschrift Science. De bevin dingen worden ondersteund door een artikel in een ander wetenschappelijk blad, Nature. De auteurs van dit artikel waar schuwen echter dat de therapie tegen aids nog niet is gevonden. De combinatietherapie be staat uit het toedienen van een cocktail van medicijnen. Dat op deze manier het bloed van pa tiënten snel virusvrij wordt ge maakt, was al bekend. Uit de publicatie in Science blijkt dat na een half jaar het virus ook voor 99,9 procent uit de lym feklieren verdijnt. jmeeelco van der linden schansten ze zich in de klok kentoren, waar een vlag met de Venetiaanse leeuw werd uitge stoken. De wapens die de man nen bij zich droegen bleken vanochtend niet echt te zijn. De operette-achtige actie werd vanochtend scherp ver oordeeld. Velen wezen de be schuldigende vinger naar Um- berto Bossi, leider van de Lega Nord, de partij die voor de onaf hankelijkheid van Noord-Italië is. Bossi zei echter niets met de 'overval' van doen te hebben. ,,Ik ben ervan overtuigd dat we te maken hebben met een pro vocatie van de Italiaanse gehei me diensten om de Lega Nord in een kwaad daglicht te stel len", aldus Bossi. Internationale Confederatie in Vrije Vakbonden, waarbij FNV is aangesloten, heeft indaag alarm geslagen over ;t gebruik van giftige chemica- in in de bloementeelt in de Wereld. Het gif is in de nden waar het wordt gepro- ïceerd verboden. De gebruikte m'rays zijn schadelijk voor de pzondheid. In opdracht van de vakbonds- rganisatie onderzocht een de bloemenindustrie Oeganda en Colombia. Hij izocht kwekerijen, leveran- ers van bestrijdingsmiddelen, vakbonden en ziekenhuizen, rouwen, die in de teelt werken, regen miskramen of gehandi capte kinderen. Ook trof hij vrouwen aan die door het werk in de bloementeelt voor hun le ven arbeidsongeschikt zijn ge worden. Tegelijkertijd brengt de FNV een rapport uit dat het netwerk van kwekers en investeerders in deze industrie in kaart brengt. Het merendeel van de bloe- menbedrijven is in buitenland se handen. Bijna een kwart van de bloemen die in Europa wor den verkocht, komen uit ont wikkelingslanden; het leeuwen deel komt uit Colombia, zo blijkt uit het FNV-rapport. De FNV constateert overigens dat de situatie voor veel werkne mers in de Europese bloemen teelt niet veel beter is. alphen aan den run» De monnii 'College gaf onvolledige en mogelijk onjuiste informatie lisse wim wegman Laat die hittegolf maar k il klaar voor! Voor elke I.000.- die u INFO-TELEFOON 07I-402 81 51 jCHITTERENDE zomeractie bij baalbergen meubelen. D66-raadslid C. Verburg uit Lis- se heeft de stellige indruk dat het college van B en W hem on volledig, en wellicht zelfs on juist, heeft geïnformeerd in een kwestie 'rond een omstreden landhuis. Verburg verwijt dit in het bijzonder burgemeester G. van der Kroft en wethouder D. Stapel. Het raadslid meent boven dien dat de burgemeester een bijbaan heeft aangenomen die 'de schijn kan wekken van be langenverstrengeling'. Van der Kroft is namelijk commissaris geworden bij een vastgoed-be leggingsfonds, dat in het verle den een wat duistere reputatie had: Verburg wil beide bestuur ders binnenkort publiekelijk op het matje roepen. ,,Zijn de ant woorden niet naar mijn zin, dan zal ik de vertrouwensvraag op werpen." In de zaak rond het landhuis meent Verburg dat het college te weinig actie heeft onderno men om de werkelijke eigenaar te achterhalen. Toen Verburg zelf op zoek ging ontdekte hij dat de eerste koper (Van Oyen) het dit jaar, toen hij het land huis definitief in zijn bezit kreeg, nog dezelfde dag en voor exact dezelfde prijs heeft door verkocht aan de Lissese make laar Harry Mens. Hij verklaart dat de ontwikkeling hem, ge zien de natuurbelangen rond het landhuis, zeer verontrust. Verburg zegt verder geschrok ken te zijn van een artikel in De Volkskrant, waarin wordt ge meld dat burgemeester G. van der Kroft commissaris is bij vastgoed-beleggingsfonds En- hobel. Volgens de krant heeft Enhobel een reputatie als een 'duister beleggingsvehikel', waarachter zich onder anderen vastgoedmagnaat' Ronnie van de Putte lijkt te verstoppen. Bo vendien heeft (alweer) Harry Mens een klein belang in de maatschappij. Het aantreden van onder anderen burgemees ter Van der Kroft als commissa ris zou het bedrijf een wat 'eer zamer' status moeten geven. alphen aan den run. en gisteren weer gebeden prevelend door het middeleeuwse dorp in het Alphense themapark Archeon. Het park was op hemelvaartsdag voor het eerst weer open om na het faillissement een nieuwe start te maken. Daarmee kreeg de routine van de bid dend rondtrekkende monniken op deze dag een dubbele betekenis. Pagina 19: Archeon Alphen hoopt op betere tijden. foto marklamers monica wesseling De politie heeft een 29-jarige in woner van Alphen aan den Rijn aangehouden die ervan wordt verdacht met een aantal kinde ren ontuchtige handelingen te hebben gepleegd. De man liet woensdag op een .kinderspeel plaats aan de Junostraat in Al phei! aan den Rijn zijn broek zakken. Hij werd herkend door een vrouw die enkele maanden geleden aangifte deed van on tucht met haar kind. De dader werd toen niet gevonden. Hoewel de man ontkent, is hij ingesloten en wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Volgens politievoorlich- ter H. Schimmel is uit recher cheonderzoek gebleken dat de man met een aantal kinderen ontucht heeft gepleegd. Hij hield zich volgens Schimmel ge regeld op in de buurt van kin derspeelplaatsen. Om hoeveel kinderen het gaat, kon de poli tie vanmorgen niet zeggen. De politie roept getuigen en slachtoffers op zich te melden. Kia dealer Vlietwijk v. Beethovenlaan 67 Voorschoten Auto Marestad uw Peugeot dealer Openingstijden: maandag t/m vrijdag wan 8.00 - 18.00 uur zaterdag van 8.30 - 17.00 uur Op zaterdag magazijn en werkplaats geopend van 9.00 - 13.00 uur vrijdag koopavond tot 21.00 PEUGEOT Weversbaan 9 (Autoboulevard), 2352 BZ Leiderdorp Tel.: 071-5411110 Verburg is hierover verontrust. „Vooral ook omdat de burge meester grondzaken in zijn por tefeuille heeft. Ik denk dat hij hoe dan ook de schijn moet ver mijden dat er kans is op belan genverstrengeling. Wethouder Stapel, loco-bur gemeester nu Van der Kroft op vakantie is, vindt dat er van be zorgdheid geen sprake hoeft te zijn. „Het doorverkopen van het landhuis heeft geen enkel ge volg. De garanties die we heb ben voor het natuurbeheer gel den ook voor de nieuwe eige naar." Stapel heeft geruchten ge hoord dat er een nieuwe eige naar zou zijn. „Maar ik ga niet af op geruchten." Ook het com missariaat van de burgemeester is voor hem geen reden tot zorg. „De burgemeester heeft de ga rantie gekregen dat het bedrijf, zolang hij burgemeester is, niet actief zal zijn in Lisse. Daarmee is de kans op belangenverstren geling nihil." Magische Optica Laatste weekend: gratis! Museum Boerhaave, Leiden LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Nog geen abonnee? Als die trend zich voortzet zou het virus binnen dertig maanden geheel verdwenen kunnen zijn, verwachten de on derzoekers. Het onderzoek is gebaseerd op proeven met tien aids-patiënten. Latere proeven moeten uitwijzen of het virus inderdaad helemaal verdwijnt. Het artikel in Nature is geba seerd op soortgelijke proeven. De auteurs schatten dat het twee tot drie jaar duurt vóór het aids-virus helemaal is verdwe nen. Zij houden bovendien een flinke slag om de arm. Het virus zou zich op onbekende plaatsen in het lichaam kunnen schuil houden. Anita Ekberg Volledige gelijkberechting van de vrouw zou een enor me achteruitgang beteke nen. zon en een p, j enkele Jbuir SEf/EwE 7°/140 7V15° 7°/16° 60% 40% 50% jonnlidifjn' 30% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 VANDAAG 30 PAGINA'S RAMEN DEUREN Alphenaar vast op verdenking van ontucht Binnenland Buitenland Cultuur -7,8,9 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad20 Regio 15,17,19 RTV/programma's13 Sport21 t/m 25 Strips 18 _27 Uitgaan Weg en wiel Drie kaartjes halen, twee be talen met de kortingsbon voor de film Independence Day in Voorschoten. Maak een proefrit in de Carisma en maak kans op 1 jaar gratis testrijden. Kijk vanavond naar de televisie. Ned. 2: 18.55, Ned. 3: 22.11, SBS6: 23.15 en 23.33 uur. "JSSb1 j Naam: 'Adres: jla, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal ©automatisch (f. 92,OS) l automatisch ff. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05) Bij automatische betaling krijgt u een handige recrealiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1